Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Liga 1 Regandita


myhay99

Recommended Posts

nu este vorba de elitism. Echipele din Romania duc lipsa de meciuri tari (asta se vede mai ales in Europa), si se umfla exagerat de mult in pene atunci cand castiga cu 4-2 pe terenul celor de la Gaz Metan. Un campionat cu 12 echipe ar insemna doar meciuri tari in care nu prea iti permiti sa pierzi puncte. Sa nu mai vorbim de origolii (chiar daca si astea sunt din ce in ce mai putine).

Plus ca nici unei echipe nu i-ar conveni sa temine pe un loc 7, pt ca automat ar juca un baraj pt retrogradare, unde se poate intampla orice.

Si mai este si partea financiara. De ce sa stai sa traiesti de pe-o zi pe alta? Nu ai bani de Liga 1, mai coboara o divizie pana iti revii.

Oricum nu cred ca vom avea parte de un sistem competitional de acest fel.

Mihai, ma poti ajuta cu detaliile financiare la care faceam referinta in primul post? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

e posibil sa faci ca play-outul sa contina si echipele din varful diviziei b?

cred ca cea mai buna varianta ar fi una asemanatoare cu cea propusa de gazeta acum cativa ani

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa faci ca play-outul sa contina si echipele din varful diviziei b?

cred ca cea mai buna varianta ar fi una asemanatoare cu cea propusa de gazeta acum cativa ani

da, e posibil sa adaugi si echipele din divizia b. Dar asa este posibil sa avem an de an aceleasi echipe in divizia a!

Care era idea GSP? nu tin minte

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ei sugerau liga 1 de 16 echipe. primele 8 intra intr-un play-off, ultimele 4 intr-un play-out cu primele 4 din divizia b

liga a 2-a tot de 16. primele 4 intra in play-outul ligii I. nu mai stiu cate retrogradau

interesant era ce se intapla in play-off si play-out. se injumatatea punctajul obtinut pana atunci. astfel locului 8 ii cresteau sansele sa lupte la titlu iar ehipele din divb intrau cu un mic avantaj in fata celor din a in play-out

imi parea interesant sistemul dar eu as face o singura modificare. as cauta o metoda sa nu ramana echipe nici in a nici in b care sa intre intr-o pauza prelungita cand se trece la play-off. adica ori intri in play-off, ori in play-out

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu stiu cum ar fi in FM, dar in realitate nu mi se pare o idee prea buna. Poate acum cativa ani, cand erau doar 2-3 echipe despre care se putea spune ca au sanse la titlu, ar fi fost ceva. În ultimii ani, insa, nu mi se pare ca ar fi o diferenta enorma intre majoritatea echipelor din Liga I. Din moment ce sunt vreo 6 cluburi care-si disputa podiumul si inca vreo 8-10 care ar putea fi considerate de mijlocul clasamentului, ca valoare, o liga cu 12 echipe n-ar aduce altceva decat lancezeala. Putem noi rade de Ceahlaul, dar si de Gazul radeam pana cand au inceput sa se impiedice favoritele la titlu de ei.

Mie unuia mi se pare ca sistemul propus ar putea avea, in the long run, un efect de ”Curtea Frantei”, care ma tem ca n-ar face altceva decat sa elitizeze si mai tare fotbalul romanesc. Un sistem cu 12 echipe in Liga I n-ar face altceva decat sa segmenteze si mai tare valoarea cluburilor din fotbalul intern. Nu, merci. Parerea mea.

de acord :)

Plus ca nici unei echipe nu i-ar conveni sa temine pe un loc 7, pt ca automat ar juca un baraj pt retrogradare, unde se poate intampla orice.

Si mai este si partea financiara. De ce sa stai sa traiesti de pe-o zi pe alta? Nu ai bani de Liga 1, mai coboara o divizie pana iti revii.

Oricum nu cred ca vom avea parte de un sistem competitional de acest fel.

asta era valabil acum cativa ani cand in cupele europene mergeau 3 echipe. dar ce te faci acum cand locul 6 te duce in UEFA si locul 7 la baraj de retrogradare ? nu ar fi cam stupid ??

la partea financiara realitatea e exact pe dos: dai de bani cand ajungi in liga 1. ai retrogradat ? greu iti mai revii din lipsa banilor de la liga 1.

Link to comment
Share on other sites

nu este vorba de elitism. [...] Un campionat cu 12 echipe ar insemna doar meciuri tari in care nu prea iti permiti sa pierzi puncte. Sa nu mai vorbim de origolii (chiar daca si astea sunt din ce in ce mai putine).

[...]

Si mai este si partea financiara. De ce sa stai sa traiesti de pe-o zi pe alta? Nu ai bani de Liga 1, mai coboara o divizie pana iti revii.

Daca asta nu e elitism, apai nu stiu ce e. Sa traiasca numai cei ce traiesc bine, pulimea sa se duca la fund, nu? Ce sanse de a lua titlul crezi c-ar fi avut, sa zicem, Unirea, in sistemul asta cu 12 echipe? Pentru ca ei au luat puncte exact acolo unde "marile puteri" le-au pierdut: pe terenul echipelor de mijloc. Asta-nseamna ca nu-si merita titlul?

Lasand asta la o parte, ar fi destul de interesant un asemenea sistem in FM. Daca-l implementezi si te tii de el, sa ne spui si noua cam cum evolueaza lucrurile in cateva sezoane (si cat de tare saracesc divizionarele secunde :D)

Link to comment
Share on other sites

Daca asta nu e elitism, apai nu stiu ce e. Sa traiasca numai cei ce traiesc bine, pulimea sa se duca la fund, nu? Ce sanse de a lua titlul crezi c-ar fi avut, sa zicem, Unirea, in sistemul asta cu 12 echipe? Pentru ca ei au luat puncte exact acolo unde "marile puteri" le-au pierdut: pe terenul echipelor de mijloc. Asta-nseamna ca nu-si merita titlul?

Lasand asta la o parte, ar fi destul de interesant un asemenea sistem in FM. Daca-l implementezi si te tii de el, sa ne spui si noua cam cum evolueaza lucrurile in cateva sezoane (si cat de tare saracesc divizionarele secunde :D)

am apucat sa joc 12 meciuri, si e mai echilibrat decat ma asteptam. eu joc jalnic (sunt 7)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru a progresa fotbalul romanesc , in primul rand trebuie ca jucatori sa munceasca si sa lupte pentru fiecare minge indiferent de jok sau teren, sa vazut si la liverpool cum au luptat insa doar dupa ce au vazut ca arbitrul nu le da nimic daca se arunca pe jos. la dinamo craiova ieri jucatori erau tot pe burta si arbitrul a fluierat tot ... nici asta nu e bine...

Link to comment
Share on other sites

Pentru a progresa fotbalul romanesc , in primul rand trebuie ca jucatori sa munceasca si sa lupte pentru fiecare minge indiferent de jok sau teren, sa vazut si la liverpool cum au luptat insa doar dupa ce au vazut ca arbitrul nu le da nimic daca se arunca pe jos. la dinamo craiova ieri jucatori erau tot pe burta si arbitrul a fluierat tot ... nici asta nu e bine...

tot mai putin ditai penaltyul :P

Scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtine

Liga 1 arata decenta asa cum e. Raportand la populatia tarii si la inclinatia publicului catre fotbal (sportul numarul unu, sportul rege etc...) 16-18 e numarul optim de echipe. O reducere a numarului de echipe ar putea insemna excluderea unor anumite zone geografice din peisaj. Daca e sa luam primele 12 echipe de la noi nu sunt sigur ca ar prinde vreuna din Moldova acest grup in afara de Vaslui. fotbalul romanesc nu progreseaza pentru ca nu se baga bani, nu pentru ca sunt prea multe echipe in Liga 1.

Link to comment
Share on other sites

Raportand la populatia tarii si la inclinatia publicului catre fotbal (sportul numarul unu, sportul rege etc...) 16-18 e numarul optim de echipe. O reducere a numarului de echipe ar putea insemna excluderea unor anumite zone geografice din peisaj. Daca e sa luam primele 12 echipe de la noi nu sunt sigur ca ar prinde vreuna din Moldova acest grup in afara de Vaslui.

Nu vad ce importanta are populatia tarii in calcului asta si nici ce anume raportezi la ea. Numarul de echipe din Liga I? Pai pe principiul asta cam cate echipe estimezi c-ar trebui sa joace in prima liga chineza?

Cat despre interesul petru fotbal, 65% dintre romani se declara interesati intr-o masura mai mica sau mai mare de sportul asta. Mai multe detalii despre cum se raporteaza romanii la fotbal gasesti aici.

In plus, nu stiu in ce masura ar trebui sa existe reprezentante ale fiecarei regiuni din Romania in Liga I. De-aia e campionat national, si nu regional, ca sa joace cele mai bune echipe, indiferent ca sunt din Bucuresti, Dobrogea sau de altundeva. Nu e ca-n Parlament, sa avem si cluburi reprezentante ale minoritatilor nationale.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu sunt nici eu de acord cu sistemul propus, deoarece surprizele sunt mai putine, gen Unirea.

Totusi, nu de asta m-am hotarat sa postez ci pentru ca am tot vazut lumea care crede ca se formeaza o elita a Ligii I in conditiile noului sistem si as vrea sa contrazic acest lucru cu exemplul EPL. Acum cativa ani, daca bine tin minte se vorbea de banii pe care ii primea o echipa care promova in Premiership iar sumele in discutie erau parca vreo Mgbp50 cu inca 35 in urmatorii 3 ani, indiferent daca ar fi retrogradat in primul sezon sau nu. Si acolo se punea la fel problema de formarea unui cerc mult prea valoros pt a putea fi patruns dar iata ca in fiecare an sunt alte echipe care promoveaza si retrogradeaza deci nu cred in aceste basme pana nu se adeveresc.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce importanta are populatia tarii in calcului asta si nici ce anume raportezi la ea. Numarul de echipe din Liga I? Pai pe principiul asta cam cate echipe estimezi c-ar trebui sa joace in prima liga chineza?

Cat despre interesul petru fotbal, 65% dintre romani se declara interesati intr-o masura mai mica sau mai mare de sportul asta. Mai multe detalii despre cum se raporteaza romanii la fotbal gasesti aici.

In plus, nu stiu in ce masura ar trebui sa existe reprezentante ale fiecarei regiuni din Romania in Liga I. De-aia e campionat national, si nu regional, ca sa joace cele mai bune echipe, indiferent ca sunt din Bucuresti, Dobrogea sau de altundeva. Nu e ca-n Parlament, sa avem si cluburi reprezentante ale minoritatilor nationale.

Pai are o importanta si populatia tarii in aceasta ecuatie si interesul acesteia pentru fotbal. Exemple concrete: Austria, Danemarca, Slovenia, Elvetia - tari mici ca populatie si suprafata, au implicit un campionat mai mic (12 echipe)

Anglia Spania Italia - tari maricele as zice eu, 20 de echipe. In prima liga chineza ar trebui sa fie vreo 30 pe principiul asta, dar asta e doar un aspect, nu o regula de baza. In plus trebuie sa se poata juca pe parcusul unui an, un sezon intreg (un an in care iei in calcul pauzele competitionale desigur). Repet marimea unei tari (si ca populatie si ca suprafata) nu determina numarul de echipe dar e un lucru care trebuie luat in calcul.

Ar cam trebui sa existe reprezentante ale fiecarei regiuni din Romania in Liga 1, din multe motive... unele cu aspect economic altele cu aspect social. Nu zice nimani ca trebuie sa fie impartite in mod egal, sau ca nu se poate intretine o competitie altfel, e doar o chestie care in definitiv ajuta fotbalul. Din nou, ia exemplu campionatele mari si o sa vezi ca, cam peste tot se aplica treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

numarul echipelor dintr-o divizie/tara ar trebui sa fie direct proportional cu numarul jucatorilor de fotbal (juniori, amatori, profesionisti..) iar numarul acestora este din ce in ce mai mic in Romania. Si oricum exista o mare doza de "elitism" in prima liga pt ca in 90% din cazuri promoveaza echipe care au mai fost in prima divizie. Iar cele care promoveaza in premiera sunt echipe in care s-au investit bani destul de multi cat sa domine a 2-a liga.(Unirea, CFR..)

Mi se pare o rusine ca tot mai multe echipe de liga a 2-a nu au bani sa faca deplasari, iar in a 3-a divizie nu mai zic. Ar fi de bun simt ca in primele 2 divizii cel putin, sa fie echipe care sa-si poate asigura sezonul din punct de vedere financiar fara mari probleme. Dar suntem in Romania iar "bani nu este"

Link to comment
Share on other sites

Dar suntem in Romania iar "bani nu este"

Pai si acum ai aflat? Nu inteleg de ce va mai amagiti, cand tara merge prost de sus. E normal ca si fotbalul si implicit mai toate sporturile sa se duca din ce in ce mai jos. Va dau exemple numai gimnastica si canotajul. Unde eram si unde am ajuns!

Atat se poate. Cand Unii fura, altii mor de foame, e o regula!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In lumea asta exista doar doua campionate de liga a doua puternice: Championship din Anglia si liga a doua de la nemti. In rest toate sunt vai de steaua,no offence :B:, lor. Echipele sunt praf si pulbere cand e vorba de bani.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In lumea asta exista doar doua campionate de liga a doua puternice: Championship din Anglia si liga a doua de la nemti. In rest toate sunt vai de steaua,no offence :B:, lor. Echipele sunt praf si pulbere cand e vorba de bani.

Iar incepi cu prostii? Te facusesi baiat serios...

Link to comment
Share on other sites

totusi la nivelul ligii a 2a de la noi ar trebui regandita o singura serie de 20-22 sau chiar 24 de echipe.(doar pt cine-si permite sa efectueze deplasari).In felul asta nu mai incepem campionatul cu 36 de echipe ca sa incheiem cu 30.

Faza cu raportul demografic/regional/nr echipe nu stiu cat de multa legatura are.De exemplu Elvetia,Austria si Danemarca au 12 echipe,iar tari ca Cipru au o liga de 14 echipe,sau Olanda,Belgia 18.Ar mai fi si Luxemburg cu 14 echipe,insa acolo de abia daca sunt 2-3 echipe semi-profesioniste asa ca .............

Apoi sunt cazuri gen China ce are o prima liga de 16 echipe si vreo maxim 25 de echipe profesioniste(din cauza acestui aspect sistemul Retrogadare/Promovare n-are loc in fiecare sezon).Statele Unite au avut pana anul asta o liga de 14 echipe(acum 2-3 ani era chiar de 12 echipe),de abia incepand cu 2010 trecand la o liga de 16 echipe.Sistemul Promovare/Retrogradare n-are loc deoarece doar echipele din prima liga au statut de profesionistii.Asta in contextul in care exista o regula clara conform careia salariile adunate de la jucatorii inregistrati de la prima echipa nu trebuie sa depaseasca 2,5 milioane de dolari(aici fiind exceptii cei cu Designated Role,gen Beckham sau Donovan).Deci,nici macar nu e asa scump sa ai echipa si totusi.....

Japonia si Coreea de Sud ,au tot asa ligii de 16,respectiv 15 echipe,acestea fiind si singurele profesioniste.Tot la fel nu se retrogradeaza sau promoveaza.

Nu mai vorbim ca sunt tari si fara liga proprie gen Canada.

Link to comment
Share on other sites

fiecare are dreptul la parerea lui personala...parerea mea e ca tarile ca anglia spania si italia au campionate puternice datorita patronilor care baga o groaza de bani in echipele lor si tot odata au 20 de echipa in prima liga,asta le da sansa multor tineri sa evolueze cand echipa sa are un meci mai usor sau ceva de genul si se pot intampla mai multe surprize...in anglia se joaca 2 meciuri pe sapt chiar si 3 ...asta e placerea fotbalului cat mai multe meciuri!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy