Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Liga 1 Regandita


myhay99

Recommended Posts

Niciodata nu mi-a placut sisitemul competitional de la noi, asa ca m-am gandit sa-l refac de la zero:

liga 1: 12 echipe cu playoff & playout (pica 3) (4 meciuri Steaua-Dinamo pe an suna bine si e mult mai echilibrat campionatul)

liga 2: 20 echipe

si inca 4 ligi a cate 24 echipe.

Cat ar trebui sa fie television money per club si castigurile pt locul ocupat in campionat ca sa fie totusi cat mai real?

Poate unul din research-eri poate sa ma ajute cu date actuale? Am googel-it putin dar nu am gasit mare lucru. Multesc anticipat!

post-1348-12642953177567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In scurt timp cu criza asta se vor reduce echipele...din ce in ce mai multe echipe se retrag din lipsa banilor..poate ca in viitor se va decurge la o astfel de decizie

poate si cum ai zis tu,dar momentan sunt 18 echipe..oricum fotbalul romanesc e varza

Link to comment
Share on other sites

un campionat cu 12 echipe in FM mi se pare mult mai echilibrat si mai putin plictisitor. si poate chiar si in realitate...

12 echipe..campionatele alea mari ( Anglia,Italia,Spania etc. ) au 18-20-22 echipe..iar noi sa fim ca aia din Rep. Moldova cu cateva echipe in prima liga..macar liga 1 e peste campionatul Republicii Moldova sau al bulgarilor

Link to comment
Share on other sites

12 echipe..campionatele alea mari ( Anglia,Italia,Spania etc. ) au 18-20-22 echipe..iar noi sa fim ca aia din Rep. Moldova cu cateva echipe in prima liga..macar liga 1 e peste campionatul Republicii Moldova sau al bulgarilor

calitate sau cantitate? de ce nu am comprima competitia? de ce sa nu eliminam meciuri pe terenuri mocirloase? de ce sa nu evitam meciuri in genul Dinamo-Ceahlaul?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

12 echipe..campionatele alea mari ( Anglia,Italia,Spania etc. ) au 18-20-22 echipe..iar noi sa fim ca aia din Rep. Moldova cu cateva echipe in prima liga..macar liga 1 e peste campionatul Republicii Moldova sau al bulgarilor

nr de meciuri fac diferenta. un play-off si un play-out ar rezolva problema. plus ca inca doua steaua-dinamo ar conta mai mult decat astra-ceahlaul

Link to comment
Share on other sites

12 echipe..campionatele alea mari ( Anglia,Italia,Spania etc. ) au 18-20-22 echipe..iar noi sa fim ca aia din Rep. Moldova cu cateva echipe in prima liga..macar liga 1 e peste campionatul Republicii Moldova sau al bulgarilor

Nu se compara un meci din Anglia intre Stoke si Burnley cu un Ceahlaul - Bistrita de la noi, la inceput de decembrie. De aceea acele campionate au asa multe echipe.

Link to comment
Share on other sites

Voi tot comparati fotbalul romanesc cu cel englezesc..pana v-om ajunge noi ca ultima echipa din campionat sa castige 30 mil de euro pentru pozitia din clasament , atunci sa comparati.Imaginati-va cum ar fi un steaua-dinamo de 4 ori pe sezon.Voi credeti ca lumea se va deranja sa vada un meci ca asta de 4 ori?Care va mai fi farmecul acestui derbi?.Acum cand e un steaua-dinamo , totat tara arde de nerabdare sa-l vada.Noi nu suntem un campionat care sa avem stadioanele pline la fiecare meci cum ar fi in spania , anglia sau italia.Ganditi-va cum media oamenilor ce vin la un meci s-a diminuat dramastic.Daca va scadea numarul echipelor din prima liga , campionatul nostru va avea de suferit.Vom deveni precum norvegia , danemarca sau rep moldova

Eu cred ca trebuie sa ramanem la actualul format de campionat.Este cel mai bine , avand in vedere ca numarul echipelor nu s-a diminuata inca in tara noastra.In fotbalul romanesc inca se baga bani.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca trebuie sa ramanem la actualul format de campionat.Este cel mai bine , avand in vedere ca numarul echipelor nu s-a diminuata inca in tara noastra.In fotbalul romanesc inca se baga bani.

si eu zic la fel..dar nah..nu suntem obligatzi sa avem acelasi sistem de campionat , nu ?

Link to comment
Share on other sites

nu prea sunt de acord, far fie. Parerea mea este ca majoritatea au castigat de pe urma fotbalului. Intr-adevar au bagat bani, dar cu siguranta au scos mai mult!

Da , dar sunt altii care au si pierdut....pentru ei , fotbalul , devine un viciu , adica odata ce s-a apucat nu se mai pot lasa chiar daca is pe minus...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

justin, de curiozitate, cati ani ai ?

"Toti baga bani ca daca n-ar baga s-ar desfiinta echipele" - esti naiv daca tu crezi tot ce zboara prin presa gen "am bagat 'jde milioane de euro in fotbal". nu vad nici un "investitor" declarand cat au scos pt ca da f bine sa fii "victima" (am bagat din pasiune, vai cat am pierdut etc etc). ai idee cat castiga o echipa din drepturi TV ? pe langa banii aia mai vine un sponsor si cam asta e grosul la majoritatea echipelor, mai scot ceva din abonamente si bilete. la majoritatea echipelor sunt acoperite salariile si cheltuielile lunare. ba in unele orase gen Timisoara Consiliul Local sprijina echipa cu bani.

"Da , dar sunt altii care au si pierdut....pentru ei , fotbalul , devine un viciu , adica odata ce s-a apucat nu se mai pot lasa chiar daca is pe minus... " - vb de "oameni de afaceri" aici (cam exagerat dar nah), care ori cat ar parea de prosti la TV sau cand se balacaresc ca ultimii oameni ai idee ce inseamna profit si au experienta in fentarea statului de la plata impozitelor etc nu-s chiar asa fraieri cum ii credem si ocupa locuri fruntase in top smecherie.

asa ca cei mai multi dintre ei nu ies in pierdere cand vine vorba sa traga linie la capitolul fotbal: fie au obtinut profit, fie au imprumutat clubul cu bani (da da, asa apare in bilantul contabil, ei investesc dar de fapt... imprumuta clubul ca bani - iar daca se impute treaba sa vezi cum vand tot ca sa-si "recupereze banii imprumutati), fie sunt dispusi sa piarda ceva bani dar sa castige imens la imagine cu scopul de a intra in politica, a fi cunoscuti, fie spala banii obtinuti pe alte cai etc. si la urma sunt si cei care sunt pasionati sau suficienti de naivi sa piarda niste bani (primul care-mi vine in minte e Nicolae de la Bv in primii luni ani. acum si-a luat un om care stie smenul - Dinu Vama).

indraznesc sa spun ca putinii pasionati de fotbal care baga bani din pasiune si nu ca afacere sunt prin Liga II sau III.

Link to comment
Share on other sites

Dar si in Anglia cluburile sunt doar creditate de finantatori, ca nu face nimeni pomana. Si daca faci pomana nu poti scoate bani din club, asa daca il imprumuti poti.

Dar cel mai tare e acum Mititelu care sustine ca Universitatea Craiova are un buget de 80 de mil dar care e blocat in fondul Proprietatea.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum ar fi in FM, dar in realitate nu mi se pare o idee prea buna. Poate acum cativa ani, cand erau doar 2-3 echipe despre care se putea spune ca au sanse la titlu, ar fi fost ceva. În ultimii ani, insa, nu mi se pare ca ar fi o diferenta enorma intre majoritatea echipelor din Liga I. Din moment ce sunt vreo 6 cluburi care-si disputa podiumul si inca vreo 8-10 care ar putea fi considerate de mijlocul clasamentului, ca valoare, o liga cu 12 echipe n-ar aduce altceva decat lancezeala. Putem noi rade de Ceahlaul, dar si de Gazul radeam pana cand au inceput sa se impiedice favoritele la titlu de ei.

Mie unuia mi se pare ca sistemul propus ar putea avea, in the long run, un efect de ”Curtea Frantei”, care ma tem ca n-ar face altceva decat sa elitizeze si mai tare fotbalul romanesc. Sigur, existenta elitelor nu este o chestiune rea, in sine, insa uitati-va la elitele de orice fel din tara asta si spuneti-mi ca fotbalul este singurul domeniu in care suntem pregatiti de asa ceva. E ok sa ai o elita atunci cand ai si o clasa de mijloc puternica, dar la noi echipele de mijloc abia acum incep sa se consolideze. Un sistem cu 12 echipe in Liga I n-ar face altceva decat sa segmenteze si mai tare valoarea cluburilor din fotbalul intern. Nu, merci. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy