Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Grecia


Roby

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

La 13:45 eram pe aeroport in Cluj cand deodata gandirea mea profunda este intrerupta de un borat d-ala:

-Nenea dai si mie un leu?

-Du-te ba in P***a ma-tii de aici.

dupa care a balbait ceva si a plecat incet.Nu pot sa ii suport pe tiganii astia cersetori. Mortii lor de nespalati.

Dupa ce am mancat o Pizza si niste Sandwichuri exceptionale. Ilici tre sa treci pe acolo neaparat :D.

dscn1891.jpg

Dupa vreo 2-3 ore de mers cu un prieten din Cluj am ajuns in sfarsit in Orastie.Am intrat in casa mi-am desfacut bagajele si m-am pus la somn.Intre timp am ajuns antrenor la Nationala Romaniei.Ii antrenam pe Mutu,Chivu,Lobont,Costea,Codrea,am reusit sa si castig Mondialul din 2010 si Europeanul din 2012.Am ajuns cel mai bun antrenor din lume...in vis normal.Visul meu prea frumos sa fie intrerupt asa ca m-am trezit doar dimineata urmatoare.

Viata mea

Si nu e titlul unei manele.Sa va spun cateceva despre viata mea acum.Nascut pe 22 aprilie 75' m-am apucat de fotbal pe la 10 ani iar peste 6 ani am fost promovat la seniori celor de la Mecanica Orastie. La doar 19 ani eram deja titular. Era minutul 60 si ceva,meciul decisiv pentru promovarea in liga a doua. Primesc o centrare lunga in careu, fug dupa minge, sar la cap, portarul sare si el, dar cu un picior in gura mea si cu celalat in genunghiul drept. Eu lovindul la randul meu in aer, am cazut ambii secerati. El a cazut atat de rau incat a facut ruptura de clavicula,eu m-am ales cu ligamente incrucisate,arcada sparta,buza sparta, plus o fisura de coasta. Chiar daca sa zicem ca as fi putut reveni, nu as fi facut-o.Imi era de ajuns.Chiar daca am supsinat destul dupa mirosul de gazon proaspat taiat, un stadion,micut asa cum era plin pana la refuz si de aplauzele specatorilor, a trebuit sa renunt din cauza ligamentelor. Dupa multi ani de atunci am revenit in fotbal. Nu ca fotbalist ci ca antrenor de juniori la Dacia Orastie pentru ca Mecanica se desfintate intre timp, iar apoi ca scouter la Corvinul Hunedoara. As fi vrut sa fiu antrenor,asa ca m-am gandit sa fac scoala de antrenori. Asta se intamplase acum ceva timp. Prin 2003 sau 2004 daca nu ma insel. Am inceput sa imi depun CV-ul la mai multe echipe. Nimeni nu m-a vrut asa ca am renuntat si carnetul meu de antrenor a intrat la "naftalina".

Cariera mea pe punct sa (re)inceapa?

Nu v-am zis ca in Grecia m-am intalnit cu vechiul meu prieten Ilie Dumitrescu. Un fost fotbalist exceptional. I-am povestit unele chestii, cum ca as vrea sa antrenez si eu si l-am rugat sa ma ajute. I-am spus lui pentru ca ar putea pune niste pile sa zicem. A antrenat si el prin Grecia si Romania. La Otelul Galati, FCM Bacau, FC Brasov, Romania U21, Apollon Limassol, AEK Athena, Egaleo FC, Akratitos, Kallithea si PAOK. Dupa o saptamana, telefonul imi suna pe la 2 noaptea.

-Alo Robert,scuza-ma ce te deranjez la ora asta, dar ...

-Nu-i nimic. Spune, te ascult...

-Pai stii ca acum ceva timp, am antrenat prin Grecia si...

-Da, normal ca stiu.

-Am fost chemat la un mini-turneu de juniori in Atena si ma gandeam sa nu merg singur. Vrei sa vii? Poate iti gasim si ceva de lucru.

-Iarasi juniori? Ok vin, dar cand?

-Pai maine e plecarea, la 17:30 sa ajungem pe aeroport la Cluj.Nu trebuie sa dai nici un ban, ca plateste Panathinaikos, ca ei finanteaza turneul.

-Bun, perfect. Ne vedem maine. Noapte buna!

-Noapte buna! Si ma scuzi inca odata ca te-am trezit.

Link to comment
Share on other sites

Dimineata urmatoare pe la 8 ma trezesc, fac un dus si mananc ceva. Pe la 12 am zis sa plec de acasa, in 2 ore sa ajung la Cluj si sa mai imi cumpar una alta de prin oras. Zis si facut. La 2:30 am ajuns in Cluj si am mers prin oras. Mi-am luat o pereche de adidasi, un tricou, niste blugi si am mers din nou in Irish Music Pub. Am mancat o pizza si am baut o cola. Era deja ora 4 jumate asa ca am plecat spre aeroport. M-am inalnit cu Ilie si am urcat pe la 5 si un sfert in avion. Noroc ca nu trebuie sa zburam mult, ca nu prea imi place sa merg cu avionul. Adica de obicei nu prea merg ca decat sa merg la low-cost mai bine nu. Noroc ca acum suntem la clasa I, si nici nu e pe bani mei deci ma doare-n basca. Am mai vorbit cu Ilie una alta despre fotbal, despre cat de rau joaca Steaua si cat de prost e Becali si am atipit putin. M-a trezit Ilie cand trebuia sa aterizam. Pana unde trebuia sa ajungem, adica langa stadionul lui Panathinaikos am luat un taxi, si am ajuns destul de repede pentru aglomeratia de la ora aia din Atena, 15 minute. Ne-am inalnit si cu Nikos Pateras bossul lui Panathinaikos.Un tip nu foarte inalt,gras si cu o barba mare si deasa.Il saluta respectuos pe Ilie care imi face si mie cunostinta cu tipul si se apuca de povestit in greaca dar nu inainte sa ma salute "It's a pleasure to meet you mister.Ilie tell me alot of things about you".Putin mai tarziu, am mers am vazut niste copii foarte talentati iar apoi am mers la hotel unde Ilie a inceput sa imi povesteasca:

-Ma Robert stii ca anu' asta, se implinesc 100 de ani de la infintarea lui Panathinaikos?

-Da, normal ca stiu.De ce?

-Pai ne-a chemat Pateras maine la petrecere la club...Si a zis sa te chem si pe tine daca vrei sa vii.

-Pai daca mergi tu vin si eu.

-Perfect. Atunci maine nu ne plictisim pe aici.

-Exact

Ziua urmatoare

M-am trezit devreme, am facut repede un dus la hotel si am coborat jos la restaurant. Am bagat niste omleta cu sunca prajita apoi am plecat in oras. Nu m-am intors decat pe la vreo 6 ca trebuia sa plecam la sediu' la Panathinaikos. Inainte de toate Pateras a prezentat tricoul special pentru cei 100 de ani impliniti.

PAOshirt100_years2008.JPG

La petrecere multi necunoscuti si jucatorii de la Panathinaikos. Am ramas surprins cand l-am vazut pe Gilberto Silva si Karagounis la costum. Dupa ce am baut 1 pahar de whiskey a venit Ilie cu Pateras la mine si au inceput sa imi povesteasca despre Henk Ten Cate si fitele lui. Panteras a spus ca nu prea il suporta si ca se gandeste clar sa il schimbe. Am mai vorbit/mancat/baut una alta si petrecerea sa terminat.

...To be continued...

Link to comment
Share on other sites

Panathinaikos Athena

AEK Athena

Olympiakos Piraeus

Iarasi intreb, care triada ?

Piraeus e portul Atenei din cate stiu eu si e considerat ca fiind suburbie a Atenei.

Athens is home to three prestigious European multi-sport clubs: Olympiacos, Panathinaikos and AEK Athens. In football, Olympiacos have dominated the domestic competitions, Panathinaikos made it to the 1971 European Cup Final, while AEK Athens is the other member of the big three. These clubs have also prominent basketball departments; Panathinaikos and Olympiacos are among the giants of European basketball, and AEK Athens was the first Greek team to win a European trophy in any team sports. Other clubs with great tradition in sports within Athens are Panionios, Panellinios, Ethnikos Piraeus and Maroussi. Athenian clubs have made significant domestic and international success so far in other sports as well.

Sursa e wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Capitolul II: Nu mai sunt sarac!

Dupa petrecerea aia, eu si Dumitrescu am plecat spre Salonic. Ar fi pacat sa trecem prin Grecia si sa nu mergem acolo, asa ca mi-am sunat un vechi prieten care mi-a recomandat "Paralia Katerini".

Foarte fanatici grecii astia. Pe o raza de 50-100 de km departare de Salonic vezi pe fiecare casa ne-locuita, banca de prin parcuri si ziduri de blocuri doar PAOK sau Aris scris cu negru'.

-Ba, Ilie nu poti sa imi pui vreo pila ceva la PAOK sau Iraklis daca tot ai antrenat pe aici prin Grecia ar trebuii sa ii cunosti. Daca as fi antrenor secund sau ceva la vreo grupa de juniori ar fi bine si asa da' numa sa fiu cumva mai aproape de fenomen. Poti?

-Hai ba ca vedem maine. Vorbesc cu Zagorakis si vedem, ok?

-Ce Zagorakis?Fostul fotbalist?

-Da. Nu stii,el si Vryzas sunt sefi la PAOK acum.

-Cam ciudata faza...

-Pai stii, ei sunt suporteri PAOK de mici si vor sa isi scoata echipa de suflet din cacat. E foarte respectat Zagorakis in Grecia. Mai ales in Salonic. A salvat PAOK-ul de la faliment in 2007 cand a renuntat sa mai joace si a trecut in administratie. Maine merg la club sa vorbesc cu el si vedem. E posibil sa caute ceva antrenori ca au iesit pe 9 sezonul trecut si la o echipa de traditie in Grecia ca si PAOK e grav locul 9.

zagorakis.jpg

Ziua urmatoare

Habar nu am ce a vorbit Dumitrescu cu Zagorakis(poza de mai sus) dar ziua urmatoare am mers cu el la club si Zagorakis mi-a propus sa fiu noul antrenor secund al celor de la PAOK. Stia ca am putina experienta si ca sunt fost-fotbalist. Mi-a povestit despre problemele financiare ale clubului asa ca nu avea sa imi propuna un salariu prea mare. Destul de mare pentru ce cautam 10.000 de euro pe luna pentru mine e foarte ok. Putin mai tarziu l-am cunoscut si pe antrenorul principal Fernando Santos, un portughez de 54 de ani care a mai antrenat Panathianikos, Aek, Sporting, Benfica, Porto dar cu toate cluburile astea mari a reusit doar un loc 9 sezonul trecut si nu se stie ce se va intampla...

Am cunoscut si jucatorii putin mai tarziu si am ramas cu o impresie buna. I-am cunoscut pe fiecare in parte. Marea noastra problema sunt banii.

Peste o saptamana

Zagorakis ne-a chemat in birou' la el. Noi adica tot stafful. Ne-a anuntat ca Fernando Santos a fost demis in dimineata asta si ca se cauta inlocuitor pentru el.

-Nu avem multi bani asa ca trebuie sa gasim pe cineva care sa nu ceara multi bani. Pana sezonul vitor nu avem ce face. Daca noul antrenor va avea performante bune va ramane daca nu sezonul vitor cand vom avea mai multi bani va trebui sa gasim din nou unul. Acum hai inapoi la treaba. Tu, Robert mai ramai putin.Avem ceva de vorbit.

-Da mr.Zagorakis, care e problema?

-Vryzas si cu mine ne-am gandit ca ar fi mai bine sa numim antrenor pe cineva din interiorul clubului. Daca ti-am propune o oferta ai accepta?

-Poate... vroiam sa nu par foarte entuziasmat cu toate ca incepusera sa imi tremure picioarele si mainile.

-145 de mii pe an pana in 2010 dar cu conditia ca daca vei avea rezultate slabe iti vei da demisia fara ca noi sa iti platim vreun ban. Deci accepti?

-Da

-Speram sa te intelegi bine cu stafful/jucatorii dar mai ales cu suporterii.

-Iti uram mult noroc ...audauga Vryzas.

-Multumesc foarte mult si sper sa nu va dezamagesc

Link to comment
Share on other sites

160px-Paoklogo.svg.png

Am vorbit cu Jorge Rosario, secundul meu despre echipa si mi-a spus ca am putea termina pe un loc de Cupa Uefa cu lotul actual. Cel mai bun jucator este Pablo Garcia dar are un salariu imens 500k pe an.

Prezentarea lotului:

Portari:

Kostas Chalkias 34 de ani GK , Grec

cel mai bun portar din lot,titular. Sper ca ma pot baza pe el

cel putin un sezon.

Dimitris Rizos 31 de ani GK , Grec

Nu este la fel de bun ca si Chalkias dar ma pot baza pe el

pentru postul de rezerva.

Parere generala: Stam destul de bine la capitolul portari. Sezonul vitor vom vedeam cum sta treaba. Momentan nu ne permitem sa aruncam bani pe un alt portar

Fundasi:

Pablo Contreras 29 de ani DC , Chilian

Cel mai bun fundas din lot.Adus liber de la Braga anul trecut

Loveste foarte bine cu capul si de asemenea marcheaza omul foarte bine.Nu sta prost nici la capitolul tackling

si va fi clar titular.

Joe Bizera 28 de ani DC , Uruguayan

Nu este la fel de bun ca si Contreras si ma gandesc serios sa il vand. Totul depinde numai de el in amicale.

L-as vinde pentru salariu' 200 k pe an si nici nu o sa fie titular.

Stelios Malezas 23 de ani DC , Grec

Mult mai tanar si mai bun decat Bizera. Va fi rezerva.In caz ca se accidenteaza Antonio sau Contreras el va fi inlocuitorul.

Marcos Antonio 25 ed ani DC , Brazilian

Imprumutat de la Auxerre ma gandesc clar ca daca vom face rost de bani necesari sa il cumparam. Un fundas de clasa mai ales pentru campioanatul Greciei. Titular clar.

Miroslaw Sznaucner 29 de ani DR, Polonez

Un fundas de asemenea foarte bun. Va face legea pe dreapta.Titular

Lino 31 de ani DL , Brazilian

Un fundas stanga care nu prea stie sa marcheze jucatorii dar compenseaza prin viteza. Voi avea de ales dintre Darlas si Lino pe postul de fundas stanga

Filipos Darlas 24 de ani DL , Grec

Fundas stanga nu la fel de rapid ca si Lino dar mai bun la tackling si marking.

Parere generala: Cred ca la capitolul fundasi stam cel mai bine. Avem jucatori valorosi precum Antonio si Contreras care vor face legea in apararea noastra

Mijlocasi:

Nikos Arabatzis 24 de ani MR , Grec

Nu este un jucator rau dar avem jucator mai bun pe dreapta. Ramane rezerva dar in caz ca celalat mijlocas dreapta se accidenteaza el va fi inlocuitor.

Pantelis Konstantinidis 32 de ani ML , Grec

Capitanul echipei. Un jucator exceptional care cu toate ca este batran inca joaca foarte bine. Titular.

Stelios Iliadis 22 de ani DM/CM , Grec

Un jucator foarte bun. Titular

Sotiris Balafas 21 de ani DM/CM , Grec

Mi se pare un jucator cu un potential exceptional. Sper sa creasca repede. Rezerva dar voi avea de gand sa il joc cateva meciuri pentru ca dupa cum am zis are un potential extraordinar.

Ricardo Veron 27 de ani DM/MC , Argentinian

Un jucator bun dar care va fi rezerva asa ca il voi vinde. Valoarea lui actuala este de 1,2 milioane de euro. Sper sa primesc ceva oferte pe el pentru ca are un salar de 250 k pe an pe care nu il merita.

Pablo Garcia 31 de ani DM/MC , Uruguayan

Vedeta echipei. Un jucator fantastic dar daca nu voi reusi sa ii micesc salariul va pleca si el probabil in iarna. 500 de k primeste pe an acest Uruguayan care va fi titular.

341975_206x261.jpg

Vieirinha 22 de ani AMR/AML , Portughez

Imprumutat de la Porto as dori si pe el sa il cumparam. Un mijloca foarte talentat. Va fi titular

Vladimiri Ivic 31 de ani AMC , Sarb

Foarte tehnic sarbul dar oboseste foarte foarte repede. Ramane de vazut daca il vom inlocui sau nu.

Parere generala: Stam destul de bine si la capitotul mijlocasi dar o sa caut un MC inlocuitor pentru Ivic in caz ca il voi vinde.

Atacanti:

Ibrahima Bakayoko 31 de ani ST , Coasta de Fildes

Probabil ca il voi vinde sau va fi rezerva. Depinde de cum va juca.

Labros Choutos 28 de ani ST, Grec

Unul dintre cei mai buni atacanti din lot.Va fi titular alaturi de Zlatan Muslimovic.

Zlatan Muslimovic 27 de ani ST , Bosniac

Cel mai bun atacant din lot. Titular clar. Are mari sanse sa fie goalgetter sezonul acesta la cum joaca.

Ilias Anastasakos 30 de ani ST , Grec

Va fi rezerva dar oricum este mult mai bun decat Bakayoko.

Stefano Athanasiadis 19 ani ST , Grec

Un pusti incredibil adus de catre mine de la echipa de tineret. Sper ca va face o figura frumoasa

Parere generala: La atacanti stam ok dar cred il voi vinde pe Bakayoko si voi cumpara un atacant mai tanar.

Primul 11: Vom juca un 4-4-2 clasic :

Chalkias

Lino Antonio Contreras Sznaucner

Konstantinidis Garcia Iliadis Vierinha

Choutos Muslimovic

paok_omada.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mandru de asta mic. :D

Am vazut ca a studiat zilele astea story-ul lu' Uaizel si ca a invatat niste trucuri, bravo lui.

P.S. - Si nu va mai luati, mah, de el asa tare, ca are doar 14 anisori. Daca si de astia mici ne luam...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy