Jump to content

2nd Fm2009 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Etapa a XII-a:

Boca (4) – Estudiantes (12)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais –Ibson, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: M. Cardozo, Lucas Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, D’Amico

Jaime accidentat, Perez suspendat

Dupa o pauza destul de lunga am obtinut o noua victorie. Nu am jucat extrem de bine, chiar daca am nimerit iar bara de doua ori, dar important e ca am obtinut cele 3 puncte.

FT: 2-0 (Carrizo 6 a.g., Cahais 25)

448efb204e.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – sferturi:

Boca - Tigre (Arg) (4-1)

Echipa: Caballero – Marcio, M. Cardozo, Mendes, Luiz Paulo – Perez, Fernando, N. Cardozo, Joaozinho – Jaime, Castro

Rezerve: Guindo, Russo, Zelaya, De la Vega, Piatti, Rodriguez, D’Amico

Ibson accidentat

Am folosit o echipa formata aproape in totalitate din rezerve dar, chiar si asa, echipa lui Ariel Ortega nu a facut fata. Am reusit astfel o noua victorie, o calificare si mi-am mai odihnit putin titularii.

FT: 3-1 (Jaime 5, De la Vega 86, Piatti 89 – Bargas 69)

boctig2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIII-a:

Lanus (4) – Boca (3)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Russo, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: M. Cardozo, Mendes, Fernando, Joaozinho, Leo Diaz, Castro, Jaime

Ibson si N. Cardozo accidentati, Perez suspendat

Un meci extrem de greu contra unui adversar puternic. Dupa evolutiile din trecut am preferat sa nu ne mai avantam cu atata usurinta in atac si am reasezat putin echipa pt a putea pastra mai usor posesia. Baietii s-au obisnuit putin mai greu cu noua asezare si gazdele ne-au pus ceva probleme serioase in prima parte a meciului reusind sa si deschida scorul dintr-un penalty acordat de Cahais. Pe masura ce a trecut timpul, am inceput sa punem tot mai clar stapanire pe meci si sa le punem tot mai multe probleme gazdelor. Am reusit sa egalam la cateva minute dupa startul reprizei secunde prin Rodriguez si am inceput sa presam din ce in ce mai tare. A venit si golul victoriei, un corner batut de Piatti si o lovitura de cap a lui Paletta ne-a adus 3 puncte esentiale care ne pastreaza in lupta pt titlu.

FT: 1-2 (Andrada 30 pen – Rodriguez 48, Paletta 78)

lanboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIV-a:

Boca (2) – River (13)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Russo, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: M. Cardozo, Mendes, Fernando, Joaozinho, Leo Diaz, Castro, Jaime

Ibson si N. Cardozo accidentati, Perez suspendat

A venit si momentul pt primul meu Superclasico. Intalnim Riverul intr-un moment extrem de prielnic. Noua ne merge din ce in ce mai bine iar ei au ratat totul pana acum. La Clausura nu mai au sanse iar din Copa Libertadores au fost eliminati. Dar am invatat acum mult timp sa ma feresc de ursul ranit iar fanii si conducerea nu m-ar ierta daca as rata victoria in conditiile astea.

Atmosfera din tribune a fost fantastica. Nu imi puteam imagina asa ceva dar, ce-i drept, aveam doar experienta derbyurilor CSKA – Levski si nu se compara nici pe departe cu ce am intalnit aici. Simteam ca tot stadionul sta sa se pravaleasca peste mine, era incredibil. Mi-a trecut prin cap ca, daca suntem pe cale sa pierdem meciul, ar fi recomandat sa plec inainte de final... asta daca vreau sa mai scap viu de aici.

Am decis sa mizez tot pe asezarea precauta din meciul cu Lanus. Nu vreau sa risc nimic. Inca din start ne-am instalat in terenul advers. Construiam metodic si ne apropiam de poarta lor. O ocazie, doua... Apoi mingea ajunge la Ahumada, la 20 m de poarta noastra. Acesta isi aseaza mingea pe dreptul si suteaza... mingea se duce periculos, si izbeste transversala. Abia dupa ce am auzit rasuflatul din tribune mi-am permis sa respir. Era si timpul sa mai avem si noi noroc.

Urmeaza o faza prelungita de atac din partea noastra. Mingea ajunge pe dreapta la De la Vega. Acesta nu are solutii si paseaza in spate la Paletta. Fundasul ii paseaza lui Russo care incearca o pasa lunga direct pe varfuri. Mingea ajunge in careu la Rodriguez care din preluare scapa de umbra sa si ramane practic singur cu portarul. Sut... dar Ojeda se intinde si blocheaza cu un reflex uimitor.

Urmeaza o noua ocazie. Pasa lunga spre Cristaldo, acesta sare mai bine ca fundasul si isi prelungeste mingea. Scapa pe un culoar dar, in loc sa avanseze incearca un sut din prima.

Intram la cabine. Nici nu am remarcat cum au trecut minutele. Jucam mai bine ca ei dar sunt constient ca putem mai mult. Le cer baietilor sa revenim la stilul nostru. Vreau sa-i sufocam, sa-i calcam in picioare pe cei de la River. Si cred ca suntem in stare.

Iesim mult mai decisi de la cabine. Punem mingea pe munctul cu var si ne aruncam asupra lor. 30 de sec dupa startul reprizei mingea ajunge la Zelaya pe stanga. Acesta face doi pasi si ii paseaza lui Cristaldo la marginea careului. Atacantul avanseaza paralele cu poarta, profita de incrucisarea lui Rodriguez si suteaza devastator cu dreptul.... GGGGGGGGGOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL. E 1-0 si tribunele sunt in delir. Superb golul lui Cristaldo.

Oaspetii se grabesc sa reanceapa meciul. Reusesc doua-trei pase dar Cahais intercepteaza si-i transmite lui Russo. Acesta il vede pe Cristaldo si-i paseaza pe culoar putin cam tare. Atacantul ajunge mingea in careu la marginea terenului, e intampinat de doi adversari dar il vede pe Piatti venind singur spre punctul de la 11m. Vede un culoar si trimite mingea printre cei doi fundasi pana la mijlocasul nostru care inscrie cu usurinta. 2-0. Incredibil. E min 47:36. In doar 2 minute jumate am marcat doua goluri in poarta rivalei de moarte.

O lasam ceva mai moale dar continuam sa presam. Rodriguez suteaza slab din pozitie buna apoi De la Vega obtine o lovitura libera de la 25m. Piatti isi aseaza mingea, suteaza direct... GGOOOLLLL. 3-0 si River e in genunchi. Superba evolutia noastra in seara asta.

Spre final, am mai marcat o data. O actiune pe dreapta a lui Cristaldo, centrare in careu si gol cu capul Castro, intrat pe parcurs in locul lui Rodriguez. 4-0 scor final si tribunele sunt in delir. Excelenta evolutia si un rezultat care va ramana multa vreme in memoria suporterilor.

FT: 4-0 (Cristaldo 46, Piatti 48, 68, Castro 81)

bocriv.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – semi-finala:

Racind Club (Arg) - Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Mendes, Fernando, Joaozinho, Leo Diaz, Castro, Jaime

Ibson si N. Cardozo accidentati, Perez suspendat

Un meci mult mai greu decat o arata scorul, pe care l-am castigat cu extrem de mult noroc. Am deschis scorul dintr-un penalty sa-i spunem dubios si, dupa egalare, am marcat cu largul concurs al portarului advers golul care ne-a readus in avantaj. La asta se mai adauga si cateva ocazii rarisime ratate de gazde, inclusiv o bara. Pana la urma am obtinut victoria si suntem aproape calificati in finala. In retur insa, nu-mi voi mai putea permite sa folosesc o echipa de rezerve. Nu vreau sa risc.

FT: 2-3 (Najera 15, Inostroza 75 – Cristaldo 14 pen, Rodriguez 25, 49)

racboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XV-a:

Central (9) - Boca (2)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Russo, Fernando, Joaozinho, Leo Diaz, Castro, Jaime

Ibson si N. Cardozo accidentati

Am facut un meci extrem de slab. Desi am inceput bine si am deschis scorul, cu cat avansam in meci, gazdele au inceput sa devina din ce in ce mai curajoase si sa ne puna tot mai multe probleme pana au reusit sa obtina egalarea. Chiar si atunci jocul nostru nu s-a imbunatatit iar in final putin a lipsit sa nu plecam invinsi. Pana la urma tot raul spre bine si, chiar daca nu am castigat, ne-am intors pe primul loc.

FT: 1-1 (Bonjour 69 – Cristaldo 33)

cenboc.jpg

Clasamentul cu 4 minute inainte de final:

clasament4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Esti genial, chiar mi-a facut placere sa citesc pe ici pe colo story-ul... dar aici nu exista retur?

e considerat alt campionat. clausura si apertura. citeste mai cu atentie

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – semi-finala:

Boca - Racind Club (Arg) (3-2)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Mendes, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

Ibson accidentat

O victorie obtinuta usor, intr-un mod categoric dar care ne-a costat destul de scump. Mendes si Perez nu au terminat meciul pe teren si, daca au suferit accidentari de durata, vom ramane cu un singur mijlocas defensiv. Pana la urma ne-am calificat in finala si asta conteaza.

FT: 4-0 (Rodriguez 16, Mendes 35, Zelaya 43, De la Vega 85)

bocrac.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVI-a:

Boca (1) – Racing Club (14)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

La doar cateva zile distanta ne-am intalnit iar cu cei de la Racing. I-am batut iar cu 4-0 si ne-am distantat putin de urmaritoarele noastre. 3 meciuri ne mai despart de Clausura.

FT: 4-0 (Rodriguez 39, Piatti 53, Cahais 56, Russo 85)

bocrac2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – finala:

Vasco (BRA) - Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Mendes, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

(tocmai am observat ca aceasta nu este Copa Libertadores. Este prima data cand aud de cupa asta si am crezut ca pur si simplu sigames nu are licentele necesare. Am observat acum ca sunt doua competitii internationale in america de sud care functioneaza in sistemul clausura-apertura)

O victorie extraordinara si dramatica. Am inceput bine si am avut cateva ocazii bune dar portarul gazdelor ne-a impiedicat sa deschidem scorul cu niste interventii incredibile si, cu cateva minute inainte de finalul primei reprize, gazdele au deschis scorul pe un contra-atac. Niste schimbari extrem de inspirate in repriza secunda au schimbat fata jocului si am reusit sa intoarcem rezultatul. Cateva minute mai taraziu insa, am fost inca o data egalati dupa o executie incredibila a lui Wescley. Nu ne-am lasat si am reusit sa mai inscriem de doua ori si sa obtinem o victorie care practic ne aduce cupa.

FT: 2-4 (Avine 44, Wescley 80 – Castro 62, 74, N. Cardozo 82, Cahais 86)

vasboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Among the tournaments conducted by CONMEBOL are the Copa Libertadores (analogous to the UEFA Champions League) and the Copa Sudamericana (analogous to the UEFA Cup), both for club teams, and Copa América for men's national teams.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu stiu unde vezi tu de acelasi timp , am mai citit p-acolo si am aflat ca multe echipe primesc invitatii , in special astea din argentina si brazilia , si da , se joaca in cealalta jumate de sezon si multe joaca cu rezerve pe la inceput.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

eu sunt acum inscris in ambele competitii. dupa ce se termina sud-americana o sa inceapa libertadores. avand in vedere ca majoritatea tarilor din america de sud joaca doua campionate pe an iar in competitiile astea intra numai echipele care au terminat primele in unul dintre campionate (nu primele in una si urmatoarele in cealalta ca in europa) as zice ca nu prea seamana cu ucl/uefa

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

It can be said that the Copa Sudamericana is an equivalent of sorts to the now-defunct Copa Conmebol[1][2][3][4][5] and is comparable to the UEFA Europa League in European club football competition, with the exception that some top teams can play both in this tournament and in the Copa Libertadores. The winner faces the Copa Libertadores' champion the following year in the Recopa Sudamericana.

deci adevarul e undeva la mijloc. unele au voie doar in una alte pot juca in ambele competitii.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVII-a:

Velez (5) - Boca (1)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

Un meci extrem de important si extem de dificil. Chiar daca am deschis repede scorul, abia dupa ce Cahais ne-a dublat avantajul am putut sa ma relaxez. Velez a luptat extrem de dur pt acest rezultat si, in prima repriza au avut cateva ocazii bune pt a marca. Abia in repriza secunda, in startul careia Rodriguez a marcat un gol superb, jocul s-a calmat si gazdele au renuntat la lupta.

FT: 0-4 (Cristaldo 9, Cahais 41 pen, Rodriguez 46, 61)

velboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – finala:

Boca - Vasco (BRA) (4-2)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Mendes, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

Paletta accidentat

Dupa victoria din tur, eram destul de relaxati. Chiar si asa, am inceput mai bine ca oaspetii si am deschis scorul prin Christaldo. Din acel moment chiar ne-am culcat pe o ureche si brazilienii au putut sa puna presiune pe noi. Nu au reusit insa sa fie extrem de periculosi si golul prin careu au egalat a fost mai mult rodul intamplarii si ghinionului decat vreo reusita remarcabila de-a lor. Meciul s-a terminat pana la urma egal si astfel am castigat primul meu trofeu cu aceasta echipa (de altfel si primul meu trofeu din afara Bulgariei)

FT: 1-1 (Christaldo 22 – Caballero 55 a.g.)

bocvas.jpg

profil1d.jpg

profil2y.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVIII-a:

San Lorenzo (8) - Boca (1)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Luiz Paulo, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, Jaime

Paletta accidentat

Un meci extrem de dificil. San Lorenzo ne-a pus destule probleme pana sa deschida Torren scorul la ultima faza a primei reprize dintr-un corner. In debutul reprizei secunde Cristaldo ne-a dublat avantajul si ne-a adus linistea. Mai este o etapa si suntem aproape campioni.

FT: 0-2 (Torren 45+2, Cristaldo 49)

sanboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy