Jump to content

2nd Fm2009 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIII-a:

Kuban (13) - Lokomotiv Moscova (4)

Echipa: Shumailov – Shogenov, Gheorghe, Mancuso, Davydenko – Rantala, Rantala, Kiselev, Yanovskiy – Solic, Fomenko

Rezerve: Rybin, Casabon, Nesterov, Mysin, Kabanov, Andrejev, Chis

Luis Manuel si Gonzalez accidentati, Korolev, Valiev si Maslov convocati la nationala

Inca un meci jenant. Nu am reusit nici macar un sut pe poarta. Trebuie sa fac o schimbare majora in jocaul echipei altfel nu avem sanse sa ne revenim. Pe de alta parte, am inceput sa ma uit dupa echipe la care m-as putea muta...

FT: 1-0 (Sydorov 40)

kublok.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

urlo81.jpg

Si iata ca mutarea s-a produs. Fiind satul de mediocritatea in care ma zbateam cu Lokomotiv, am decis sa-mi caut o alta echipa. Am gasit mai multe variante interesante ca Genoa, CFR Cluj sau AA Gent. Am inceput sa tatonez piata dar apoi am primit o oferta surpriza de a ma intoarce in Argentina. Nu la carma oricarei echipe, clubul care ma dorea era maretul Boca Juniors, cel mai de succes club din afara Europei. Nu puteam refuza o asemenea oferta.

Clubul nu trece printr-o perioada prea buna. A reusit sa castige de doua ori Clausura in ultimii 8 ani iar in Apertura nu a reusit mai mult decat locul secund. Din acest motiv au si fost depasiti la numarul de campionate de marea rivala River.

In Copa Lipertadores lucrurile stau ceva mai bine. Au castigat-o de 3 ori la rand intre 2011 si 2013 si au mai reusi t sa termine inca o data pe 2 in 2015.

Obiectivul meu? Evident castigarea campionatelor, a Copei Libertadores si victoria in Superclasico.

Abia astept sa antrenez un club care i-a lansat pe Carlos Tevez, Martin Palermo, Juan Riquelme si evident pe uriasul El pib d’oro :D

bocajuniorsxsopaulo.jpg

Imi pare rau ca nu am avut succes in Rusia. As fi preferat sa particip in cupele europene unde as fi putut fi remarcat mult mai usor de o echipa din campionatele de top, dar cine ar putea refuza o echipa cu asemenea majorete? :D

34198424.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am gasit aici o echipa destul de buna. O echipa matura fara sa fie batrana si cu posibilitati tehnice excelente. Apararea si atacul stau cel mai bine. Jucatori de valoare pe fiecare post cu dublaj pe masura.

Problemele apar la mijloc si la postul de portar. Jucatori imbatraniti sau posturi fara acoperire. A trebuit sa iau masuri in privinta asta.

Pe piata transferurilor m-am miscat destul de bine zic eu. Au plecat cativa jucatori care nu intrau in vederile mele plus doi pt care am primit oferte excelente si am adus jucatori de calibru care sunt sigur ca ne vor ajuta mult in sezonul care urmeaza.

Out:

Ismael Blanco – un atacant de 34 de ani cu un salariu destul de mare. L-am lasat sa plece gratis la Heerenveen deoarece nu avea sanse sa prinda echipa si n-aveam de gand sa-i dau peste 1mil unui jucator care va sta prin tribuna

Franco Cangele – un mijlocas stanga/central de 33 de ani. Alt salariu mare. Am decis sa nu-i prelungesc contractul asa ca a ramas pe drumuri

Cristian Ansaldi – fundas dreapta/stanga. Un fundas bun, de 30 de ani, cu multa experienta. Nu ar fi fost titular dar ma bazam pe el care rezerva. Sporting Gijon mi-a facut o oferta de 4,5 mil pt el si, cum ochisem deja un inlocuitor mai ieftin si mai tanar, am decis sa-l las sa plece.

Juan David Cordoba – un atacant columbian de 25 de ani care a plecat la Chernomorets pt 8 milioane plus 50% dintr-un transfer ulterior. Nu ar fi fost titular, dar ar fi fost o varianta excelenta in ofensiva. Nu am putut totusi refuza o asemenea oferta.

Echipa:

Portari:

Wilfredo Caballero – 35 de ani. Un portar cu mare experienta. E destul de batran dar am ales sa il folosesc titular in acest sezon. Am considerat ca alte posturi au nevoie mai mare de intariri.

caballerox.jpg

Juan Cruz Rinaudo – 21 de ani. Un tanar portar format de club. Nu sunt extrem de incantat de acest jucator. Nu arata a mare valoare si ma indoiesc sa creasca vertiginos in viitor. Sper doar sa nu fiu nevoit sa ma bazez pe el.

rinauld.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Fundasi dreapta:

Miguel Angel Torren – 29 ani. Un fundas exceptional care poate juca atat pe dreapta cat si in centru. A mai trecut pe la Celta si Olympiakos in cariera sa si pe unde a fost, nu s-a facut de ras. O sa fie titularul postului.

torren.jpg

Marcio – 20 ani. Un fundas brazilian venit de la Ipatinga, feederul nostru, pt 3,2 milioane. L-am adus pt a-l inlocui pe Ansaldi si nu cred ca m-am inselat. E mai rapid si mai ofensiv decat Torren dar are dezavantajul ca e de picior stang. Va fi rezerva dar sunt sigur ca va avea destule aparaitii in echipa pe parcursul sezonului

marcion.jpg

Fundasi stanga:

Moussa Guindo – 26 ani. Un fundas din Mali, crescut la ASEC impreuna cu Emanuel Kone. Este fun fundas excelent care sunt sigur ca va tine fara probleme partea stanga. Iar viteza sa va fi o contributie excelenta pt ofensiva noastra.

guindo.jpg

Marcelo Cardozo – 29 ani. Un jucator destul de bun care are avantajul ca poate juca si mijlocas. Nu va lua loc pe banca, acolo preferandu-l pe Marcio, dar, in caz de accidentare sau suspendare a lui Guindo, el va intra titular.

cardozo.jpg

Fundasi centrali:

Gabriel Paletta – 31 ani. Un fundas experimentat care si-a petrecut aproape toata cariera la Boca. A venit in 2007 de la Liverpool si de atunci a ramas la acest club. E un fundas inalt care isi sufoca adversarul prin marcajul agresiv pe care il face. Va fi unul din titularii acestui post.

paletta.jpg

Matias Cahais – 29 ani. Un fundas foarte bun, crescut de club care, in afara a doua sezoane petrecute la Groningen sub forma de imprumut, si-a petrecut toata viata pe La Bombonera. Este capitanul echipei si jucatorul cel mai iubit de fani. De notat ca poate juca si pe stanga dar nu cred c-o sa-l vedem pe acel post decat in cazuri extreme.

cahaisy.jpg

Luiz Paulo – 25 ani. Un fundas brazilian adus cu cateva zile inaintea mea de la Lille. E un fundas bun, pe care se poate pune baza, dar nu se ridica la nivelul titularilor

luizpaulo.jpg

Bongani Kumalo – 30 ani. Un fundas din Africa de Sud care si-a petrecut mare parte din cariera in Grecia. Este un fundas bun, experimentat si sunt sigur ca va face fata cand il voi folosi

kumalo.jpg

Jose Mendes – 24 ani. Un fundas uruguayan pe care-l cunosc de la echipa nationala. Nu pot spune ca aveam neaparata nevoie de el dar era liber de contract si am decis sa nu ratez sansa. E un jucator destul de tanar si bun care poate juca si la mijloc daca va fi nevoie. Nu va sta pe banca deoarece am locul respectiv rezervat pt altcineva dar e prima rezerva pt postul de fundas in opinia mea.

mendesp.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mijlocasi defensivi:

Ibson – 33 ani. Un jucator extrem de experimentat care si-a facut cariera la Porto si Deportivo. E destul de batran si nu cred ca poate tine mijlocul in tactica la care m-am gandit. Este totusi o varianta solida pt acest post si pot sa ma bazez pe el daca va fi cazul.

ibson.jpg

Alejandro Perez – 21 ani. Febletea mea. L-am lansat cand eram la San Martin si l-am luat dupa mine in Bulgaria cand am avut ocazia. Am auzit ca nu s-a adaptat prea bine la CSKA asa ca am profitat de ocazie si l-am adus pt 6,5 milioane. E un jucator excelent, extrem de mobil si cu contributii importante in ofensiva. Ii place sa urce in careul advers si marcheaza destul de des. Va fi titularul postului.

perez.jpg

Lucas Russo – 20 ani. Un tanar jucator format de acest club. E un jucator de perspectiva. Fata de Ibson are avantajul ca poate juca si fundas central iar fata de Mendes are avantajul ca e argentinian. Asta il propulseaza pe banca de rezerve si sunt sigur ca o sa-l vedem destul de des in teren.

russo.jpg

Mijlocasi dreapta:

Neri Cardozo – 31 ani. Un mijlocas care si-a petrecut toata cariera la acest club. Este tehnic, bun si polivalent dar fizicul il dezavantajeaza. Va lua loc pe banca dar probabil va fi una din primele schimbari.

cardozoc.jpg

Matias De la Vega – 23 ani. Un mijlocas fantastic. Tehnic si muncitor, era exact ce aveam nevoie pt postul de mijlocas dreapta. A fost marea bomba pe piata transferurilor in Argentina si a devenit cel mai scump transfer din istoria clubului cand l-am adus de la Banfield pt 11,5 milioane. Sunt sigur ca avem aici o viitoare vedeta a clubului si a nationalei si sunt extrem de fericit ca am reusit sa-l transferam.

delavegay.jpg

Mijlocasi stanga:

Joaozinho – 28 ani. Un mijlocas brazilian care a trecut prin cariera sa si pe la Levski (motiv pt care ma tachinez destul de des cu el). E un jucator bun, pe care se poate pune baza si sunt sigur ca ne va ajuta in acest sezon.

joaozinho.jpg

Leandro Zelaya – 25 ani. Un mijlocas pe care l-am descoperit cand eram la San Martin si pe care l-am adus la acel club in ultimul meu sezon de acolo. A crescut ceva de atunci si am decis sa-l aduc pt a-i face concurenta lui Joaozinho. Am dat 6 milioane pe el.

zelaya.jpg

Mijlocasi ofensivi:

Pablo Piatti – 28 ani. Un mijlocas bun care poate juca si pe stanga sau in atac. Sincer, cred ca atributele sale l-ar face mai potrivit pt celelalte doua posturi dar lipsa variantelor ma fac sa-l folosesc in mijloc. Situatia s-ar putea schimba pe parcursul campionatului.

piatti.jpg

Fernando – 23 ani. Un mijlocas brazilian destul de bun. Are dezavantajul ca stie doar in centrul terenului asa ca, cel putin pana se va obisnui sa joace ceva mai avansat, Piatti va fi titularul postului

fernandoxli.jpg

Leo Diaz – 31 ani. Un mijlocas bunicel dar cam batran. Singurul lui avantaj ca poate juca si mijlocas defensiv dar nu cred ca ma voi baza prea mult pe el in acest sezon.

diaza.jpg

Atacanti:

Jonathan Cristaldo – 28 ani. Un atacant excelent. Tehnic si muncitor. Sezonul sau cel mai bun a fost in 2014/15 cand a marcat 25 de goluri si a dat 11 pase de gol, de atunci fiind pe o panta descendenta care a culminat sezonul trecut cand a marcat doar de 6 ori. Sper sa-l pot readuce la forma sa de varf.

cristaldos.jpg

Gabriel Rodriguez – 28 ani. Un alt atacant fantastic. A venit acum 6 luni de la Bayern pt 6,5 milioane si s-a integrat imediat reusind mai multe goluri in Apertura decat Cristaldo in ambele campionate. Este considerat una din marile vedete ale echipei si se anunta un jucator de baza in sezonul care sta sa inceapa.

rodriguez.jpg

Hector Jaime – 23 ani. Un tanar atacant format la club. Nu a rupt gura targului pana acum dar am incredere ca poate mai mult. Cand spun asta ma bazez pe realizarile de la nationala de juniori unde a marcat 8 goluri in 21 de meciuri, cam cat a marcat pana acum in cele 4 sezonane in care a fost folosit la echipa mare a Bocai.

jaimem.jpg

Christian Castro – 26 ani. Un atacant uruguayan adus pt inlocuirea lui Cordoba. Este destul de bun si, cum a venit gratis, consider ca am facut o afacere excelenta. Cu ocazia asta il voi putea si urmari mai bine in perspectiva meciurilor nationalei.

castror.jpg

Ezequiel D’Amico – 22 ani. Un alt atacant venit de la pepiniera clubului. Nu a apucat sa debuteze la echipa mare pana acum dar ii voi acorda aceasta sansa in sezunul care urmeaza.

damico.jpg

Asta e echipa cu care voi aborda noul sezon. Ca tactica voi incerca un 4-4-2 diamant cu multe sagetele, exact cum imi place mie :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Prima Etapa:

Boca – Gimnasia (J)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Luiz Paulo, Lucas Russo, Leo Diaz, Cardozo, Jaime, Castro

Kumalo si Joaozinho accidentati

Un debut entuziasmant si o victorie extrem de clara. Ne-am dominat adversarul pe tot parcursul partidei si nu le-am dat sanse sa obtina ceva din acest meci. Primul gol a venit dupa o faza superba a lui Cristaldo, sutul sau fiind insa respins iar Perez s-a aflat la locul potrivit pt a marca la debut. In repriza secunda am decis sa-i scot pe Cristaldo si Piatti. Atacantul era usor accidentat si mijlocasul a dezamagit. Miscarile au fost inspirate si Jaime, intrat il locul atacantului, a marcat de doua ori reusind prima dubla din cariera sa. Ne-am mai relaxat apoi dar, chiar si asa, De la Vega a marcat si el la debut, reusind sa inviga portarul advers cu un sut in diagonala din partea dreapta. Nu puteam spera la un debut mai reusit pe banca Bocai. Excelent.

FT: 4-0 (Perez 16, Jaime 60, 68, De la Vega 90)

bocgimj.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a II-a:

Gimnasia (Lp) - Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Luiz Paulo, Lucas Russo, Fernando, Cardozo, Jaime, Castro

Kumalo si Joaozinho accidentati

O noua evolutie entuziasmanta. Am deschis scorul rapid prin Cristaldo dintr-un corner batut de Piatti si am mai marcat inca de doua ori pana la pauza prin Rodriguez si Zelaya. In repriza secunda am lasat-o ceva mai usor. Am marcat pt 3-0 prin Piatti apoi gazdele au redus diferenta dintr-un corner iar Rodriguez a mentinut ritmul de victorii la 4 goluri diferenta in min 68. Pot spune ca am luat o decizie buna cand am plecat din Rusia :D

FT: 1-5 (Larrondo 57 - Cristaldo 6, Rodriguez 36, 68, Zelaya 45, Piatti 47)

gimlpboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a III-a:

Boca - Banfield

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Luiz Paulo, Lucas Russo, Fernando, Cardozo, Jaime, Castro

Kumalo si Joaozinho accidentati

Un nou meci foarte bun, de data aceasta contra unui adversar mult mai bun. Cristaldo a marcat doua goluri aproape identice. Mai intai dupa o actiune pe dreapta si o centrare a lui Perez apoi, in finalul meciului, a marcat la fel din centrarea lui Piatti.

FT: 2-0 (Cristaldo 20, 89)

bocban.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din pacate am avut o problema cand am inchis jocul mai devreme si a trebuit sa-l reiau dinaintea meciului cu Banfield. Scorul a fost 4-1 si Rodriguez, Piatti, De la Vega si Fernando au fost marcatorii.

Tactica si titularii:

tacticaf.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a IV-a:

Almagro - Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Fernando, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Leo Diaz, Joaozinho, Cardozo, Jaime, Castro

Piatti accidentat

Inca o victorie clara. Am dominat meciul cu autoritate si am deschis scorul dintr-un corner prin Paletta. Imediat dupa pauza, dupa ce in prima repriza a i-au fost anulate doua goluri, Rodriguez ne-a dublat avantajul iar De la Vega ne-a adus linistea cu un sfert de ora inainte de final.

FT: 0-3 (Paletta 40, Rodriguez 47, De la Vega 73)

almboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Calificarile pt Cupa Mondiala – etapa a XV-a:

Argentina (1) - Uruguay (2)

Echipa: Alvarez – Pereira, Pereira, Caceres, Polenta – Roman, Modernell, Gargano – De Los Santos, Cavani, Fornaroli

Rezerve: Mendes, Israel, Gallo, Agioar, Perdomo, Regueiro, Castro

Gazdele nu ne-au dat nici o sansa. Noi am avut doar un sfert de ora din startul reprizei secunde cand am parut ca putem intoarce meciul dar a fost doar un foc de paie. Pierdem astfel orice sansa la primul loc dar ne pregatim pt Cupa Mondiala.

FT: 4-1 (Laurito 35, 72, 75, Higuain 45+2 – Cavani 69)

arguru.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Calificarile pt Cupa Mondiala – etapa a XVI-a:

Uruguay (2) – Bolivia (6)

Echipa: Alvarez – Caceres, Polenta, Otero – Pereira, Israel – Aguiar, Modernell, De Los Santos – Gonzalez, Regueiro

Rezerve: Mendes, Pereira, Gallo, Roman, Perdomo, Barreto, Linares

Locul final pe care il vom ocupa in clasament fiind practic stabilit am hotarat sa incerc o noua tactica in acest meci. Un 3-5-2. Eram curios cum o sa mearga. Rezultatul a fost cel putin interesant. Am dominat tot meciul si am castigat clar. Nici adversarul nu a fost unul de calibru dar performanta a fost destul de incurajatoare pt a mai incerca formula in ultimele doua meciuri ramase din aceste preliminarii.

FT: 3-0 (Gonzalez 52, 84, Israel 87)

urubol.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a V-a:

Newell’s - Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Fernando, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Piatti, Joaozinho, Cardozo, Jaime, Castro

Din pacate, am pierdut primele noastre puncte din acest campionat. Newell’s a jucat extrem de bine si abia am scapat fara infrangere. Sper totusi ca a fost vorba doar de o poticnire de moment si nu vom mai repeta aceasta evolutie prea curand.

FT: 1-1 (Perez 42 – Cristaldo 21)

newboc.jpg

Clasamentul la finalul primelor 5 etape:

clasament1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VI-a:

Boca (1) – Independiente (2)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Fernando, Joaozinho, Cardozo, Jaime, Castro

Inca un egal. De data aceasta situatia a fost putin mai speciala si arbitrul poarta o mare parte din vina. A permis jocul extrem de dur al oaspetilor care a provocat mai intai accidentarea lui Zelaya, apoi pe cea a lui Joaozinho lasandu-ne in 10 oameni. Spre final, Cahais si-a pierdut cumpatul si a fost eliminat in urma unei intrari extrem de periculoasa la un adversar. E bine de stiut ca macar in cazul asta arbitrul a putut aplica regulamentul. In rest a avut o prestatie jenanta. Pacat.

FT: 1-1 (Cristaldo 35 – Herrera 42)

bocind.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VII-a:

Huracan (15) - Boca (1)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Luiz Paulo – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Fernando, M. Cardozo, N. Cardozo, Jaime, Castro

Joaozinho accidentat, Cahais suspendat

Ne-am revenit dupa cele doua meciuri mai slabe si ne-am distrat pe terenul celor de la Huracan. Meciul parea sa inceapa prost, noi nu ne regaseam iar Cristaldo a iesit destul de repede accidentat. A fost nevoie doar de un moment de inspiratie insa, marca Rodriguez, pt a deschide scorul si a da drumul la turbine. I-am macinat pe adversari cu pasele noastre rapide si driblingurile in viteza iar scorul a capatat rapid proportii. De mentionat ar mai fi golul 4. O bijuterie de faza marca Piatti care a insirat 5 jucatori adversi inainte de a ajunge in fata portii unde o intrare disperata a lui Asencio i-a rapit placerea marcarii golului. Mingea a intrat oricum in poarta dar marcator a fost trecut fundasul advers.

FT: 1-4 (Sotero 87 – Rodriguez 34, Jaime 39, Perez 50, Asencio 54 a.g.)

hurboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – runda a II-a:

Boca – Colo Colo (Chi)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Jaime, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Mendes, Fernando, M. Cardozo, N. Cardozo, D’Amico, Castro

Joaozinho, Cristaldo accidentati

Primul meu meci in aceasta competitie. Erau ceva emotii dar nu-mi faceam probleme legate de calificare. Rodriguez mi-a linistit si acele emotii inca din min 3 asa ca am putut urmari fara griji cum baietii mei s-au distrat cu chilienii. In repriza secunda am profitat de superioritatea noastra pt a le da ocazia lui Mendes si D’Amico sa debuteze la echipa si lui Castro sansa marcarii primului sau gol pt acest club. Scorul final practic ne califica in faza urmatoare asa ca in retur voi folosi probabil cateva rezerve.

FT: 3-0 (Rodriguez 3, 37, Castro 65)

boccol.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VIII-a:

Boca (1) – Tigre (10)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Luiz Paulo – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya – Jaime, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Fernando, M. Cardozo, N. Cardozo, D’Amico, Castro

Joaozinho si Cristaldo accidentati, Cahais suspendat

O victorie mult mai clara decat o arata scorul. Diferenta ar fi putut si poate ar fi trebuit sa fie mult mai mare. Am jucat mult mai bine ca oaspetii, ne-am creat mult mai multe ocazii, dar am ratat prosteste, lovind bara de 4 ori in cursul meciului. E bine totusi ca jocul merge fara probleme.

FT: 2-0 (Piatti 18, Rodriguez 82)

boctig.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – runda a II-a:

Colo Colo (Chi) – Boca (0-3)

Echipa: Caballero – Marcio, M. Cardozo, Mendes, Cahais – Russo, N. Cardozo, Zelaya, Fernando – Jaime, D’Amico

Rezerve: Torren, Luiz Paulo, Ibson, De la Vega, Piatti, Leo Diaz, Rodriguez

Joaozinho, Cristaldo si Castro accidentati

Profitand de avantajul obtinut in tur, am preferat sa folosesc o echipa alcatuita in mare parte din rezerve si, chiar daca astfel am inregistrat prima infrangere a sezonului, ma felicit pt decizie. Gazdele au preferat sa-si verse frustrarea eliminarii printr-un joc extrem de dur. Arbitrul a inchis ochii la intrarile lor asa ca 3 jucatori au iesit sifonati din acest meci. Ma bucur ca rezervele sunt cele care au suportat furia gazdelor iar titularii vor fi apti pt meciurile urmatoare. E cinic, dar e eficient.

FT: 1-0 (Serrano 68)

colboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a IX-a:

Argentinos (12) - Boca (1)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Luiz Paulo – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –D’Amico, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Leo Diaz, M. Cardozo, N. Cardozo, Khumalo, Ibson

Joaozinho, Mendes, Fernando, Castro, Jaime si Cristaldo accidentati, Cahais suspendat

Un meci mult mai greu decat parea pe hartie. L-am pornit bine. Rodriguez a deschis scorul dupa 10 minute in care am controlat meciul si credeam ca n-o sa avem probleme. Apoi insa, gazdele au revenit in joc si ne-au dominat copios. D’Amico nu facea fata in atac si Piatti nu reusea sa aranjeze jocul nostru. Ne-am vazut egalati si, la cateva minute dupa startul reprizei secunde chiar condusi. Am facut apoi mutarile care au intors jocul. L-am bagat pe Marcio in locul lui Torren si l-am scos pe D’Amico introducandu-l pe Neri Cardozo si urcandu-l pe Piatti in atac. Am inceput sa jucam mult mai bine si am reusit sa egalam prin Cardozo dupa o faza facuta de Piatti. Am continuat sa presam si am trecut pe langa victorie spre final cand Rodriguez a nimerit doar bara dupa o faza frumoasa. Am ratat astfel victoria dar, la cum a decurs meciul, egalul este mai echitabil pt cele doua echipe.

FT: 2-2 (Sciorilli 16, Basterrachea 51 - Rodriguez 11, N. Cardozo 66)

argboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Calificarile pt Cupa Mondiala – etapa a XVII-a:

Uruguay (2) – Ecuador (4)

Echipa: Cabrera – Caceres, Polenta, Linares – Pereira, Israel – Roman, Modernell, De Los Santos – Gonzalez, Fornaroli

Rezerve: Diogo, Otero, Gargano, Aguiar, Aldave, Regueiro, Linares

Un nou meci in care am folosit noua tactica. Ne-a mers bine, am fost mult mai periculosi decat adversarii si am castigat clar. Mai ramane sa vedem cum merge cu Venezuela si voi decide daca o vom folosi la mondiale sau revenim la 4-3-3 ul de pana acum

FT: 4-2 (De Los Santos 6, Gonzalez 14, Modernell 37 pen, Otero 82 – Caicedo 57, Rodrigo 86)

uruecu.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Calificarile pt Cupa Mondiala – etapa a XVIII-a:

Uruguay (2) – Venezuela (10)

Echipa: Cabrera – Caceres, Polenta, Linares – Pereira, Otero – Aguiar, Modernell, De Los Santos – Gonzalez, Fornaroli

Rezerve: Diogo, Mendes, Gargano, Roman, Aldave, Linares, Cavani

Ultimul meci al preliminariilor incheiat cu o victorie clara contra ultimei clasate. Noua formula merge excelent, ne da mai multa siguranta in joc, asa ca am decis sa merg pe mana ei la mondiale.

FT: 4-1 (Modernell 20, 29, Fornaroli 54, Gargano 62 – Maestre 58)

uruven.jpg

Clasamentul final:

clasament2y.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a X-a:

Boca (1) – Colon (7)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Fernando, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Leo Diaz, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, D’Amico

Piatti, Luiz Paulo, Khumalo si Jaime accidentati

Inca un egal. Daca ne-am concentra putin mai mult la finalizare, nu ne-ar sta nimeni in cale. Am ratat iar in draci, am lovit de doua ori bara, iar oaspetii au marcat la singurul lor sut pe poarta profitand de o gafa a lui Paletta. Pierdem si primul loc cu ocazia asta si cred ca e cazul sa am o discutie cu atacantii mei.

FT: 1-1 (Castro 63 – De Frederico 41)

boccolo.jpg

Clasamentul dupa 10 etape:

clasament3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Copa Sud-Americana – sferturi:

Tigre (Arg) – Boca

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Fernando, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Leo Diaz, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, D’Amico

Piatti, Luiz Paulo, Khumalo si Jaime accidentati

Daca in campionat mai avem unele poticneli, in Copa Libertadores lucrurile merg snur. Ne-am dominat clar adversarul in acest meci si am obtinut o victorie meritata care practic ne califica in semi-finale. Cristaldo a realizat un meci excelent reusind un hat-trick de mare efect devenind astfel golgeterul nostru in acesta competitie. Ma gandesc daca la retur sa bag iar rezervele.

FT: 1-4 (Cilio 68 – De la Vega 6, Cristaldo 19 pen, 33, 64)

tigboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XI-a:

Arsenal de Sarandi (6) - Boca (3)

Echipa: Caballero – Torren, Guindo, Paletta, Cahais – Perez, Piatti, De la Vega, Zelaya –Cristaldo, Rodriguez

Rezerve: Marcio, Lucas Russo, Fernando, Joaozinho, N. Cardozo, Castro, D’Amico

Jaime accidentat

Am ratat inca o victorie. Gazdele de astazi formeaza o echipa buna, au cea mai buna aparare din campionat, si ma asteptam ca meciul sa fie dificil. Incepuse bine. Rodriguez deschisese scorul si controlam meciul. Din pacate, in startul reprizei secunde, Perez a avut o intrare nesabuita in marginea careului. Eliminare si lovitura libera din care am fost egalati. Pana la final am reusit, ce-i drept extrem de greu, sa scapam fara sa primim si al doi-lea gol. Am ratat prea multe puncte pe ratari si prostii individuale. Daca nu ne trezim repede vom rata Clausura.

FT: 1-1 (Bieler 61 – Rodriguez 9)

arsboc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy