Jump to content

Din Nou "acasa"


milanistu13

Recommended Posts

Acum ,aflandu-ma la intrarea stadionului Mircea Chivu din Resita , simteam cum reinvie timpurile trecute cand jucam aici. Aici sunt antrenor ... de o saptamana . Cum mi-am luat licenta de antrenor am venit la FCM deoarece clubul se afla in dificultate atat financiara cat si de jucatori. DIn pacate prima saptamana a fost groaznica, la antrenamente venind maxim 4-5 jucatori. Intr-o seara , cand eram gata sa renunt , aud la radio stirea : " Dinamo Bucuresti salveaza Clinceniul de la faliment" . Evrika am zis eu si a doua zi am propus celor din conducerea clubului sa facem un parteneriat cu o echipa mare din liga I . Dupa indelungi cautari , Poli Timisoara s-a nagajat sa ne ajute material si cu jucatori ,in schimbul celor mai valorosi juniori ai nostri. Am fost nevoiti sa acceptam compromisul . SI uite cum salvarea de la retrogradare a devenit ocuparea unui loc in prima jumatate a clasamentului . Dar cine sunt eu ?! ... Un fost jucator retras din activitate de putin timp si am jucat la : Mamma Mia Becicherecu Mic ,CSM Resita ,Nice ,AC Milan(pt 2 meciuri pentru ca dupa aia m-am accidentat ) , Sampdoria , Palermo , Cremonese, Zaglebie Lubin si din nou Cremonese unde m-am retras .

Acum aproape am ajuns in vestiare , avem multi jcuatori noi imprumutati de la timisoara . CE mai , tot poli II care sezonul trecut se clasase in frunte. Din punct de vedere financiar stam mai bine dar nu nemaipomenit. Avem 160 000 de euro pe an bugetul pentru salarii si nimic pentru transferuri .

DIn cei 18 jucatori de la echipa mare 15 sunt imprumutati : Zimmermann ,Galan,Scutaru,Siminic, Teusan, Mera ,Popovici , Poparadu,Rada,Rivis,Straut,Cojocaru,Axente,Dochita si Popescu(junior) , iar restul care sunt ai nostri : Neculai(junior) , Miculescu si Ristache . Momentan mai suntem in tratative cu Constantin Patriche de 23 ani atacant roman ce joaca in Croatia la echipa necunoscuta NK Samobor . Jucatorul este liber de contract . Sper sa fac o treaba buna, si sa incerc sa ma bazez mai mult pe proprii jucatori ca sa putem sa nu mai fim "dependenti" e poli tm. Ne astepata un drum lung si greu ,dar pe care sper sa-l pot parcurge cu brio !

Link to comment
Share on other sites

Se stie ca perioada dinaintea unui sezon este foarte importanta. La echipa mea a fost si cu peripetii , dar una peste alta si cu plusuri. Inainte ca BKP(poli tm) sa ne ajute nu aveam programat niciun cantonament , de ce?! ,uitati de ce :

-E bine sa facem cantonament ?

-Da bineinteles !

-Vreti sa facem cantonament ?

-Bineinteles

-Va costa mult?!

-Nu foarte.

-Cam cat?

-Aproximativ 3000 de euro e suficient

-Nu avem deci nu facem cantonament .

Cam la fel a stat treaba si la transferuri si sta si acum. Ne-au dat poli jucatori, bani de salarii etc, dar nu si de transferuri , ca de om promova , sa fim la cheremul lor, si sa nu aibe surpriza sa nu mai avem nevoie de ei(poli) si sa ne descotorosim de aceasta afiliere si sa-i mai si incomodam . Cam asta le-am spus suporterilor care erau putin suparati pe mine inainte. Acum , chiar tin cu mine. Acest lucru a contat foarte mult cand cei de la poli au vrut sa aduca ei antrenor , si doar la insistentele , ba chiar amenintarile suporterilor , BKP au renuntat la aceasta idee.

Toate fiind rezolvate din acest punct de vedere am inceput sa antrenez echipa. Amfixat programe , obiective (pentru antrenament) si le-am spus ce am avut de spus . La final jucatorii au propus sa vorbeasca si ei cu mine, dar am refuzat spunand ca nu e momentul potrivit . Din experianta mea de jucator am obs ca daca faci ca jucatorul poate sa-ti iasa , dar poate sa nu-ti iasa , deoarece jucatorul nu are studii suficiente pt a fi antrenor indiferent cat de valoros ar fi.

Continuam sa muncim si sa ne pregatim pt amicale mai ales in cel cu Poli in care BKP va vedea ce treaba am facut pana atunci .

Link to comment
Share on other sites

desi cu buget de transferuri 0 barat, am reusit sa aduc gratis 2 jucatori .Amandoi provin de la NK Samobor(CRO) . Este vorba de Constantin Patriche(RO) 23 ani atacant , pe care il doream , si de Robert Jovacic(CRO) 20 de ani, mijlocas central . Pe cel din urma l-am observat la meciul amical dintre Samobor si alta echipa la care am asistat pentru al vedea la treaba pe patriche ,si asa l-am vazut pe jovacic si l-am remarcat. Suporterii is foarte bucurosi, deoarece acesti 2 jucatori sunt 100% proprietatea noastra .

aaaa, si pentru Patriche s-a mai zbatut chiar si ... ghiciti ...Nova Mamma Mia Becicherecu Mic. Totusi salariul de 5600 de euro pe saptamana a fost mai atragator .

Link to comment
Share on other sites

nu-s eu mai, ca am 15 ani si mai is si TImisoarean, dar adorechipa (CSM pentru cunoscatori) FCM Resita de cand ma stiu :P .

Am avut un prim test(meci) cu gloria resita din liga 4.

Gloria -FCM 4-3 .

Teren mocirlos .

Inceput bun de meci ,Novacescu deschizand scorul in minutul 15 cu un sut plasat pe jos.0-1

Deoarece Zimmermann s-a accidentat a jucat Neculai(16 ani) in poarta,rezerve Iancu (15ani) si Saracin(17ani).

In minutul 19 Gurici de la Gloria degajeaza de la 70 de metri direct in poarta aparata de Neculai,acesta gafand impardonabil .1-1

In minutul 22 , Izvernar suteaza din marginea careului dupa un corner si inscrie2-1

In minutul 30, dupa o pasa la intalnire pe culoar primita , Axente inscrie la coltul lung .2-2

La pauza iese Neculai si intra Iancu (care mai si el un gol)

Minutul 72, Dochita inscrie cu un sut din 6 metri dupa o invalmaseala . 2-3

Min 75 , CIurea readuce egalitatea . 3-3.

In minutul 85 iese Iancu si intra Saracin care ia gol in minutul 90 pe un contraatac fiind lobat de Secula .4-3 .

Atacul a jucat bine, apararea prastie . Portarii dezastros . Totusi pt o echipa adunata de 10 zile e binisor. Speram sa facem ceva cu defensiva ca altfel... e belea.

am uitat sa zic ca au jucat toti jucatorii

Link to comment
Share on other sites

Urma meciul amical cu Ujpest pe teren propriu. Trebuia sa ne revansam , dar stiam ca va fi greu ,deoarece aveam in fata o echipa solida de prima liga ungara . Terenul a fost bun, iar rezultatul unul de-a dreptul socant :

FCM RESITA 4 - 0 UJPEST

Am inceput in poarta cu Saracin, pe parcursul meciului jucand si ceilalti doi .300 de spectatori au asistat la acest meci pe Mircea Chivu .

Incepem , greu si suntem dominati , unguri avand cateva ocazi de poarta , dar nici unele decisive .

Spre sfarsitul reprizei incepem sa atacam mai mult si in minutul 42 in urma unui corner executat de unguri mingea este resprinsa pana la Ristache(jucatorul FCM-ului)de 19 ani care proneste pe contra atac de unu singur sprintand 50 de metri si trimitand o ghiulea de la 30 de metri .

Dupa pauza nu lasam garda jos si in minutul 55 Cojocaru primeste o minge la 20 de metri aflandu-se cu spatele la poarta , dar face o pirueta si da un gol frumos din intoarcere .

Dupa mintul 80 o lasam mai moale si incep sa curga ocaziile la poarta noastra.Totusi in minutul 89 Domondi (tot al FCM-ului) de 17 ani da o pasa in adancime de pe flancul stang care ajunge la Dochita care din preluare pacaleste portarul il dribleaza si marcheaza .

pe final Ujpest ataca ,dar prea tarziu, ba mai mult ii surprindem pe contra-atac si comit un fault si primim penalty in min90+3.Executa Rivis , care va fi desemnat si cel mai bun om al meciului.

Au jucat toti jucatorii in aceasta partida .Din pacate in min 53 Vali Popescu imprumutat de la poli tm in varsta de 16 ani s-a accidentat .

Dupa acest meci in ziua de 1 Iulie au venit Patrichi si Jovicic la echipa. De asemenea am reusit sa aduc un mijlocas la inchidere grec in varsta de 28 Michalis Berneanou luat de la echipa Pandramaikos din liga a 3-a . Berneanou a mai jicat in liga a 2-a cat si in liga intai in Grecia. Are 21 de selectii la NT U21 .Si o ultima achizitie , este vorba de Florin Sandu de 19 ani ce poate juca atat mijlocas stanga cat si fundas stanga . Este imprumutat de la Poli tm . Mai incercam sa-l luam si pe Daminuta in varsta de 17 ani tot ca imprumut de la Poli tm. Ne asteapta meciul amical cu o echipa necunoscuta in care ne vom testa achizitiile .

screenuri nu pui?

pai spune-mi cum , si voi pune .

Link to comment
Share on other sites

ce vrea sa insemne asta? Stii, chiar daca esti tu CINEVA pe forumul asta, nu prea este normala atitudinea ta, si a mai multor useri cu vechime . "Glume"faceti intre voi care va cunoasteti de ceva timp, nu cu unu nou, asta aratand mai degraba a "cine-s eu ,futu-ma in cur " .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy