Jump to content

Nigeria


Uaizel

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
Nu-i mai lua apararea ca ma iau si de tine. <_<

Cristiano am ajuns la concluzia ca tu cauti nod in papura doar ca sa te iei de cineva . Exagerezi la faza cu rasismul si nu se compara cu declaratiile lui Solomon .

In plus , jucatorii mei preferati sunt de culoare (Drogba , Ronaldinho si Rivaldo - in vremurile bune ) . Asa ca numai rasist nu sunt .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
super tare frate lol, crezi ca o sa te califici?  :lol:   :P lol

Ma gandesc sa trec de grupele Campionatului Mondial :D .

Voi continua story-ul meu cu negrotei in cursul zilei de azi :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Perfectam doua amicaluri cu Danemarca (acasa , 08.09.2004) si Slovacia (tot acasa , 13.11.2004) .

Veteranul portar al nostru , Shorunmu de la Istanbulspor isi anunta retragerea din echipa nationala la 36 de ani si 10 selectii :( . Ramanem fara cel mai valoros portar . Locul de titular va fi preluat , cel mai probabil de Etafia , de la echipa de tineret . Pentru a completa postul de rezerva , este chemat Vincent Enyamba , singurul fotbalist din campionatul intern :) .

Lotul pentru meciurile cu Zimbabwe (acasa , preliminarii et. a 4-a) si Danemarca (amical) :

zimbabwe3ka.jpg

04.09.2004 , Abuja Stadium , Abuja(att 51 721)

WC Africa Qualifiers

NIGERIA - ZIMBABWE

Yobo face deliciul presei cu declaratii belicoase in legatura cu meciul cu Zimbabwe. Facem un mic experiment in echipa de start , jucam cu Babayaro mjlocas stanga .

Stadion arhiplin , aceeasi negrotei simpatici au venit sa ne incurajeze :D .

larry-stadium-jamaica-01.jpg

Nigeria : Etafia - Odiah , Udeze , Yobo , Nwaneri - Lawal , Babayaro , Oruma© , Kaku - Yakubu,Martins .

min.19 Obafemi trece in viteza pe partea dreapta , pasa pentru Oruma , din nou Martins suuuttt , bara GOOOLL , 1-0 :yes:

min.35 Corner Lawal , cap Yakubu GGOOOLLLLLLLLL NIGERIA 2-0

min.37 Babayaro centreaza , Martins puncteaza din 2 metri .3-0 Ne distantam ....

min.40 Acelasi Yakubu dribleaza totul in cale si marcheaza al doilea sau gol in acest meci .

min.57 Yakubu cade in careu si arbitrul acorda 11 metri . Tot Yakubu executa si realizareaza hattrick-ul . 5-0 !! Senzational !! :yahoo:

FT 5-0 :evil : , MOM Yakubu Aiyegbeni . Atacantul lui Portsmouth confirma si la nationala forma excelenta prin care trece si la echipa de club :) .

387028.jpeg

Yakubu - un golgeter innascut

In clasament acumulam 12 puncte , la 3 pct in fata nationalei statului Zimbabwe . Restul echipelor par a fi iesite din cursa . Celelalte rezultate : Angola 2-1 Gabon , Rwanda 1-2 Algeria .

------

Justice Christopher (DMC , joaca in Suedia) refuza convocarea la echipa nationala :angry2: . Pana nu-si cere scuze nu are ce sa caute la lot ... Pentru amicalul cu Danemarca este convocat dupa o lunga perioada Victor Ikpeba , atacantul de 31 de ani .

08.09.2004 , Abuja Stadium , Abuja(att 44 363)

Friendly match

NIGERIA - DENMARK

Nu am incercat nimic nou in primul 11 . Scorul final a fost 3-2 pentru danezi . Au marcat Yakubu(12) , Aghahowa(90) , respectiv Claus Jensen (33) , Gravesen(41) si Niclas Jensen (55) .

Urmatorul meci oficial este cel de pe teren propriu cu Angola in octombrie .

Link to comment
Share on other sites

Guest Kilroy
Tare faza

:lol:   :lol:   :lol:

Bafta in continuare :)

<{POST_SNAPBACK}>

:hysterical::lol:

i have to agree. provenind dintru-n mediu unde a fi politically correct e reafirmat la orice colt pot spune ca 'perlele' romanasilor nu au disparut.

nu stiu cum sa ajuns la al face pe Wyzel rasist. Daca te-ar chema cineva un "Romanian cracker" ar fi rasist? nu cred.

Bafta Wyz, sper sa te califici. Si eu am facut un story cu Tara Galilor in Engleza insa campania mi-a fost mai incomoda.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ne aranjam cu amicalurile pentru 2005 ; vom juca cu Ivory Coast , Camerun , Romania ( 1 meci la Abuja , 1 la Bucharest ;) ), Brazilia .

Pentru meciul cu Angola , il convoc pe "smecherasul" Christopher , care a refuzat nationala la un meci precedent , fara a-si cere scuze ulterior. Convocarea starneste mania suporterilor, care cer explicatii :P .

angola1bl.jpg

09.10.2004 , Abuja Stadium , Abuja (att 51 924)

WC Africa Qualifiers

NIGERIA - ANGOLA

Nigeria : Etafia - Ojigwe , Nwaneri , Yobo , Odiah - Kaku , Oruma , A.Lawal , Babayaro - Yakubu , Martins . Jucam in sistem 4-4-2 diamond deoarece oaspetii vor juca cu 3 varfuri .

min.23 Rafael Nando , atacantul lui Hertha Berlin , deschide scorul pentru Angola si reduce la tacere stadionul :huh: .

min.29 Yakubu isi intra in norma si egaleaza la 1 . :yes:

min.52 Lawal paseaza pentru Oruma la 20 de metri , sut sec al mijlocasului nostru si Nigeria preia conducerea pe tabela : 2-1

7028785xy.jpg

min.73 GOOOLL NIGERIA , Yakubu face din nou spectacol si isi consolideaza pozitia de lider al golgeterilor in preliminarii .

FT 3-1 , MOM Oruma ; o victorie care ne asigura in proportie foarte mare calificarea la Turneul Final , desi mai sunt de jucat 5 meciuri . Celelalte rezultate : Algeria 2-1 Zimbabwe si Gabon 2-3 Rwanda

clas52ut.jpg

--------

Jucam 2 partide amicale la sfarsit de an :

Nigeria - Slovacia 3-0 , goluri Kaku , Aghahowa si Utaka

Franta - Nigeria 3-1 . Au marcat Henry ,Trezeguet , Giuly / A.Lawal

Am castigat un jucator in aceste 2 meciuri amicale : Garba Lawal de la Santa Clara , un international de 31 de ani chemat la lot dupa ani buni .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Incepem anul 2005 cu un amical impotriva Camerunului , un deplasare , la Yaounde . "Leii neimblanziti" s-au impus cu 1-0 prin reusita capitanului Song din penalty . In acest meci au revenit la nationala Mutiu Adepoju si Isaac Okoronkwo , cel din urma gasindu-si in sfarsit angajament . :)

pic_okoronkwo_1.gif

Isaac Okoronkwo

Pentru meciurile cu Rwanda si Coasta de Fildes din luna martie , primul oficial , cel de-al doilea amical , este convocat in premiera James Obiorah de la Lokomotiv Moscow , un atacant aflat intr-o forma foarte buna .

rwivory9ul.jpg

Din nou spectatorii de pe Abuja Stadium depasesc numarul de 50 000 . Atmofera cu care ne-am obisnuit la meciurile de acasa ale alb-verzilor :D .

26.03.2005 , Abuja Stadium , Abuja (att 51 868)

WC Africa Qualifiers

NIGERIA - RWANDA

Incepem meciul cu formula clasica : Etafia - Odiah , Yobo , Udeze , Babayaro - A.Lawal , Oruma © , Kaku , Garba Lawal - Yakubu , Martins

Prima repriza s-a jucat la o singura poarta , cea a oaspetilor, Yakubu si Martins in 2 randuri ratand ocazii monumentale , la care a iesit in evidenta portarul oaspetilor .

Repriza a doua s-a desfasurat sub aceleasi coordonate , Nigeria atacand si ratand cu seninatate .

Oaspetii puteau pleca cu toate cele 3 puncte daca nu trimiteau mingea in bara in mnutul 88 , la o faza fixa . :blink:

FT 0-0 . Primele puncte pierdute in aceste preliminarii . In celelalte meciuri : Angola 3-2 Zimbabwe si Gabon 1-1 Algeria

Clasament dupa 6 meciuri

1.NIGERIA 16 p

2.Algeria 10 p

3.Angola 9 p

4.Zimbabwe 9 p

5.Rwanda 7 p

6.Gabon 1 p

3 zile mai tarziu , jucam tot acasa meciul amical impotriva lui Drogba & Co . Partida s-a incheiat 1-1 , Oruma deschizand scorul pentru ca Yaya sa egaleze pentru Ivory Coast .

2218.jpg

Wilson Oruma (Sochaux)

Luam o pauza pana in iunie cand dam piept cu Algeria . :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy