Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Nigeria


Uaizel

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Africa.Africa.Acum un an nici nu-mi trecea prin cap ca o sa antrenez pe continentul negru . La Panathinaikos duceam o viata boema , banii veneau grupa mare , as fi ramas numai sa aduc Liga Campionilor la Atena :rolleyes: .

Totusi , ceva din mine parca ma indemna sa accept oferta Federatiei din Nigeria , pentru preluarea nationalei . Probabil am fost negru in alta viata sau chiar am o predilectie catre culoarea verde :P . Ma acomodasem la Atena cu echipa , suporterii , dar doream o experienta noua si in cele din urma am acceptat oferta inaintata de Nigeria , cu toata opozitia presedintelui lui Panathinaikos , care mi-ar fi propus o marire cu 50 % a contractului . :ph34r:

Boeing%20B777.jpg

Am lasat la Atena am lasat in urma o echipa frumoasa , un titlu , o cupa dar si miile de suporteri alb-verzi care au fost intotdeauna al 12-lea jucator . Viata merge inainte !!

Eram asteptat in Lagos , in capitala Nigeriei , pe 13 februarie 2004 , pentru a semna contractul , in prezenta domnului Galadiama Ibrahim , presedintele federatiei . Desi contractul nu era unul foarte bun , chiar primeam mai putini bani decat la Panathinaikos , am acceptat fara prea multe conditii :) .

nigeria.lagos.jpg

Pe plan fotbalistic , Nigeria a devenit o forta in Africa si nu numai in ultimii 15 ani , cand a reusit 3 participari consecutive la World Cup (1994,1998,2002) , in `94 si `98 ajungand in optimile de finala . Pe plan continental , Nigeria a castigat in 1980 si 1994 si Jocurile Africii in 1973 .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Obiectivul care mi s-a propus a fost , bineinteles , calificarea la Campionatul Mondial din 2006 . Nigeria face parte din Grupa 4 a Zonei Africane , alaturi de Angola , Zimbabwe , Gabon , Algeria si Rwanda . Prima echipa clasata se va califica la turneul final din Germania . Speram noi sa fim aceia ;) . O grupa de dificultate medie , in care principalele contracandidate la locul 1 vor fi Angola si Algeria .

2006_180.gif

Meciurile de pe teren propriu nu le vom disputa la Lagos , in capitala , ci la Abuja pe Abuja Stadium , o arena de 60.000 de lucuri :) , care m-a impresionat prin calitatea constructiei .

abuja_stadium1.jpg

Munca mea la echipa incepe in februarie 2004 si ma voi ajuta , bineinteles , de FM 2005 v 5.0.5 , selectat campionatul Norvegiei (pentru a incepe jocul in cat mai devreme) , selectati toti jucatorii nigerieni .

Let`s go baby !!! :D

Primul lucru pe care il fac este angajarea unor selectioneri autohtoni la echipele U19 si U21 . Pun la lucru secunzii sa-mi intocmeasca fise pentru fiecare jucator care evolueaza in strainatate , pentru a avea o privire de ansamblu a tuturor fotbalistilor pe care putem conta in vederea preliminariilor .

Primul meci oficial este abia in iunie cu Rwanda , asa ca perfectam un amical mai devreme , pe 24 martie , acasa cu nationala Senegalului , cand voi face si primul antrenament cu jucatorii :yes: .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Arie de selectie foarte buna pentru o tara din Africa . Majoritatea (95 %) din jucatorii pe care voi conta in aceste preliminarii joaca in campionate din Europa . Am aflat cu surprindere de la assistant ca Jay Jay Okocha , mijlocasul lui Bolton s-a retras de la echipa nationala si nu putem conta pe el :( . Trebuie subliniat faptul ca Nigeria nu mai este echipa inchegata din 98 cu Babangida , Ikpeba , Amokachi sau Okocha , fiind formata momentan din foarte multi tineri .

Portari

La acest capitol stam cam prost . Singurul portar pe care ne putem baza serios este Ike Shorumnu de la Samsunspor - 36 de ani :blink: . Are doar 9 selectii in nationala .

Fundasi

Stalpul defensivei va fi Joseph Yobo de la Everton 23 de selectii - 1 gol .

yobo_4.jpg

Joseph Yobo

De asemenea nu ne vom fi lipsiti in defensiva de aportul lui Celestine Babayaro de la Newcastle , fost si pe la Chelsea , un supravietuitor al echipei din 1998 . Pe banda stanga avem un backup destul de bun pentru Babayaro , in persoara lui Pascal Ojigwe de la TSV Munchen . :)

Isaac Okoronkwo si gasit intre timp angajament si va intra si el in vederile noastre .

Pe dreapta Chidi Odiah de la CSKA Moscow va fi titularul postului . Nu vom uita nici de veteranii Uche(Istanbulspor) sau Taribo West(fara angajament).

Mijlocasi

Dupa cum am mai spus , nu vom putea conta pe Okocha ,dar nici pe Sunday Oliseh de la Borussia Dortmund si el retras de la echipa nationala <_< .

Ne vom baza pe Wilson Orouma - Sochaux (AM RLC) , Christian Obodo - mijlocasul la inchidere al Fiorentinei , Kaku - DMC - Bolton .

Abas Mywa Laval de la Albacete va fi o solutie pentru postul de mijlocas central-ofensiv , post pe care joaca si Nwankwo Kanu de la West Bromwich Albion , jucator ceva mai ofensiv , fost pe la Arsenal .

obodo.jpg

Christian Obodo

Jucatorul lui Ajax Amsterdam , Pius Ikedia , winger dreapta , este cea mai viabila solutie pe acest flanc , tot aici intrand in calcul si veteranul Babangida :yes: .

Atacanti

Un capitol la care stam excelent :arigato: . Piesa de rezistenta este Obafemi Martins de la Inter , un adevarat jucator minune :) . Yakubu Aiygbeni de la Portsmouth va fi ,cel mai probabil , perechea in atac a lui Oba .

yakubu_aiyegbeni_pfc_profile_2004.jpg

Yakubu Aiyegbeni

Julius Aghahowa(Sahtior) , John Utaka(Lens) , Victor Agali(Nice) sunt optiuni serioase pentu ofensiva . Il asteptam si pe veteranul Amokachi , care momentan joaca in Arabia Saudita .

-----------

Suntem invitati de Franta sa luam parte la un amical cu Franta pe 24 nov , pe Saint Denis :worship . Acceptam invitatia .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Portari

La acest capitol stam cam prost . Singurul portar pe care ne putem baza serios este Ike Shorumnu de la Samsunspor - 36 de ani  :blink: . Are doar 9 selectii in nationala .

hmm , in joc Nigeria mereu il foloseste pe Greg Etafia de la Morokesh Swallows parca

are 23 de ani si e destul de bun

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
obodo (spell), aiyegbeni (spell) si utaka sunt printre preferatii mei. cel putin atacantul din anglia e fenomenal si cred ca va ajunge curand printre cei mai tari din lume.

E si preferatul meu :D . La Portsmouth e golgeter absolut desi nu straluceste prin calitatile fizice . BTW , mi-am pus si avatar cu el :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Se apropie si debutul meu pe banca tehnica a Nigeriei :D , meciul amical cu Senegal , de acasa . Toti jucatorii convocati la lot sunt "stranieri" , lucru sesizat si de presa sportiva . On ofensiva , unde stau excelent , au fost chemati cei mai in forma , Yakubu stand cel mai bine la acest capitol , el marcand 6 goluri in ultimele 5 meciuri pentru Portsmouth .

senegal7nm.jpg

O situatie foarte interesanta o are wingerul Patrick Omowoyela , jucator valoros cu dubla cetatenie : atat germana cat si nigeriana . Nu are nici un meci jucat pentru nationala Germaniei , asa ca avem ocazia "sa-l facem" nigerian in cazul in care va bifa o selectie :yes: .

owomoyela3dw.th.jpg

24.03.2005 , Abuja Stadium (att 44 374)

Friendly match

NIGERIA - SENEGAL

Incepem meciul intr-un sistem 4-4-2 flexibil , mai ales la jumatatea terenului . Senegalul joaca cu 3 varfuri : S.Camara , H.Camara si Diouf .

Nigeria : Shorunmu - Babayaro , Uche , Yobo © , Odiah - Oruma , Obodo , Lawal , Owomoyela - Yakubu , Martins

min.2 Actiune buna pe stanga , centrare Oruma si GOOOOLLL NIGERIA :rolleyes: , Obafemi Martins deschide scorul din apropiere . Inceput perfect 1-0

min.28 Reluare cu capul a lui Yakubu , mingea tinteste bara

min.45+1 Diouf suteaza in bratele lui Shorunmu

min.59 GOL Senegal . Aliou Cisse loveste perfect cu capul o centrare din corner . 1-1

Finalul de meci apartine senegalezilor , dar ne aparam foarte bine :) Protocolul acestei partide prevede prelungiri si penalty-uri in caz de egalitatea persista .

Dupa 90 de minute scorul este 1-1 .

nigeria-senegal.jpg

min.112 Kanu (intrat in repriza a II-a) reia foarte bine din unghi , mingea trece alaturi .

Meciul ajunge la lovituri de departajare . Senegalul ne-a fost superioara la penalty-uri si au invins cu 6-5 , pentru noi ratand Kanu(prima lovitura :angry2: ) , Shorunmu (GK) si Melkam .

FT 1-1 , 5-6 pens , MOM Diabang . Amical util . Mi-am facut deja o parere despre echipa si am inceput sa conturez un prim 11 in perspectiva meciurilor oficiale .

Obafemi Martins bifeaza prima selectie in nationala si isi exprima multumirea prin intermediul presei :bounce: .Tot la prima selectie este si "germanul" Owomoyela :)

Meciul unu din calificari este cel cu Rwanda pe 05.06.2004 in deplasare , pentru ca dupa 7 zile sa primim vizita Algeriei .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru meciul impotriva Rwandei , presa doreste o victorie lejera , la cel putin 2 goluri diferenta :rolleyes: . In lotul convocat pentru dubla Rwanda-Algeria se regaseste si Abiodun , jucatorul lui FC National :) .

05.06.2005 , Stade Amahoro , Kigali (att 24 782)

WC Africa Qualifiers

RWANDA - NIGERIA

rwanda6dw.jpg

Aceesi formula 4-4-2 pe care am incercat-o in meciul cu Senegal . De urmarit , Abiodun , la prima selectie in nationala si asta ca titular .

min.13 Abiodun iese de pe teren pe targa :inj: dupa o intrare criminala a unui adversar . Este inlocuit cu Tijani Babangida .

min.18 Martins cade in careu si arbitrul indica punctul cu var . Yakubu , un pas , doi , trei suuttt si GOOOOLLLLLL Nigeria . 0-1 . Impecabil !!

min.22 Oruma , pasa senzationala , Martins preia in 16 m , sut Martins si 0-2 . Ne distantam inca din prima repriza :yahoo: .

min.64 Lawal zguduie transversala de la 25 de metri .

min.82 Oruma se accidenteaza si pareseste si el terenul inainte de fluierul final .

FT 0-2 , MOM Abrass Lawal . Victorie meritata si in acelasi timp lejer obtinuta :) . In celalalte meciuri Zimbabwe 2-1 Angola si Algeria 2-1 Gabon .

Accidentarea lui Abiodun s-a dovedit a fi grava , el va lipsind de pe gazon 2 luni . De asemenea nu vom conta nici pe Oruma in meciul cu Algeria . In locul lor sunt chemati Ekong si Ojigwe . Primim inca o lovitura cu 2 zile inainte de meciul cu magrebienii : singurul nostru fundas dreapta de valoare , Odiah , se accidenteaza si este inlocuit cu Okunowo , fost si pe la Dinamo ; 1 selectie .

Optimismul pentru meciul cu Algeria este aratat in presa , chiar de capitanul nostru Yobo , care prevede un joc bun si o victorie :D .

05.06.2005 , Abuja Stadium , Abuja (att 53 389)

WC Africa Qualifiers

NIGERIA - ALGERIA

Nu mai putin de 50 000 de spectatori in tribune :blink: . Atmosfera incendiara !!!

Nigeria : Shorunmu - Okunowo , Babayaro , Yobo , Udenze - T . Babangida , Kaku , Amunike , Lawal - Martins , Yakubu .

De sublinit titularizarile lui Okunowo (DR) si a veteranului Amunike (33 de ani) pe banda stanga.

min.24 Sut Babayaro , mingea prinde pamantul si sare pe langa poarta .

min.43 Trasor senzational a lui Yakubu , Gollzaaaaazoooo !! 1-0 :yahoo: . 50 000 de negrotei canta in tribune .

_38801245_aiyegbeni220.jpg

min.53 Lawal face un slalom in careul algerian si suteaza plasat . 2-0

min.65 Tijani Babangida suteaza ca in vremurile bune de la distanta si puncteaza ... 3-0 .

FT 3-0 , MOM Martins .

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Celelalte rezultate in etapa a II-a : Angola 1-2 Rwanda :blink: si Gabon 0-1 Zimbabwe . Zimbabwe pare sa fie principala contracandidata la calificare .

Clasament : Nigeria 6p , Zimbabwe 6p , Algeria 3p , Rwanda 3p , Angola 0p , Gabon 0p .

-----------

Presa cere multe goluri in meciul urmator , cu Gabon , codasa Grupei a 4-a .

Datorita lipsei de forma pe care o arata la echipa de club Nice , Victor Agali a fost inlocuit in lot cu Benjamin de la Juventus :) .

gabon1wm.jpg

Presa contesta selectionarea lui Cyril Gona de la echipa a doua a Romei , considerand ca nu ar valoare pentru echipa nationala .

03.07.2005 , Omen Bongo , Libreville

WC Africa Qualifiers

GABON - NIGERIA

Nigeria : Shorunmu - Babayaro , Udeze , Yobo© , Okunowo - Babangida , Kaku , Oruma , Lawal - Martins , Yakubu

Prima repriza neasteptat de proasta . Doar 2 suturi pe poarta impotriva acestei modeste formatii :( .

min.51 Obafemi Martins isi arata clasa si puncteaza din voleu . 0-1 . Lucrurile intra in normalitate :rolleyes: .

min.70 0-2 . Lawal reuseste al doilea sau gol consecutiv pt nationala .

min.83 Atacantul lui Mircea Lucescu , Julius Aghahowa puncteaza din careu si isi face numarul obisnuit ;)

172800.jpeg

FT 0-3 , MOM Lawal . Rezultat asteptat . Presa nu este multumita de aceast victorie la doar 3 goluri . :ph34r:

Celelalte partide din aceasta etapa : Algeria 0-2 Angola si Zimbabwe 2-1 Rwanda . Suntem in continuare pe primul loc , dupa 3 etape , la egalitate de puncte ( 9 ) cu Zimbabwe .

Urmatoarele meciuri : 04.09.2004 Zimbabwe (acasa) si 09.10.2004 Angola (acasa).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy