Jump to content

Nigeria


Uaizel

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Africa.Africa.Acum un an nici nu-mi trecea prin cap ca o sa antrenez pe continentul negru . La Panathinaikos duceam o viata boema , banii veneau grupa mare , as fi ramas numai sa aduc Liga Campionilor la Atena :rolleyes: .

Totusi , ceva din mine parca ma indemna sa accept oferta Federatiei din Nigeria , pentru preluarea nationalei . Probabil am fost negru in alta viata sau chiar am o predilectie catre culoarea verde :P . Ma acomodasem la Atena cu echipa , suporterii , dar doream o experienta noua si in cele din urma am acceptat oferta inaintata de Nigeria , cu toata opozitia presedintelui lui Panathinaikos , care mi-ar fi propus o marire cu 50 % a contractului . :ph34r:

Boeing%20B777.jpg

Am lasat la Atena am lasat in urma o echipa frumoasa , un titlu , o cupa dar si miile de suporteri alb-verzi care au fost intotdeauna al 12-lea jucator . Viata merge inainte !!

Eram asteptat in Lagos , in capitala Nigeriei , pe 13 februarie 2004 , pentru a semna contractul , in prezenta domnului Galadiama Ibrahim , presedintele federatiei . Desi contractul nu era unul foarte bun , chiar primeam mai putini bani decat la Panathinaikos , am acceptat fara prea multe conditii :) .

nigeria.lagos.jpg

Pe plan fotbalistic , Nigeria a devenit o forta in Africa si nu numai in ultimii 15 ani , cand a reusit 3 participari consecutive la World Cup (1994,1998,2002) , in `94 si `98 ajungand in optimile de finala . Pe plan continental , Nigeria a castigat in 1980 si 1994 si Jocurile Africii in 1973 .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Obiectivul care mi s-a propus a fost , bineinteles , calificarea la Campionatul Mondial din 2006 . Nigeria face parte din Grupa 4 a Zonei Africane , alaturi de Angola , Zimbabwe , Gabon , Algeria si Rwanda . Prima echipa clasata se va califica la turneul final din Germania . Speram noi sa fim aceia ;) . O grupa de dificultate medie , in care principalele contracandidate la locul 1 vor fi Angola si Algeria .

2006_180.gif

Meciurile de pe teren propriu nu le vom disputa la Lagos , in capitala , ci la Abuja pe Abuja Stadium , o arena de 60.000 de lucuri :) , care m-a impresionat prin calitatea constructiei .

abuja_stadium1.jpg

Munca mea la echipa incepe in februarie 2004 si ma voi ajuta , bineinteles , de FM 2005 v 5.0.5 , selectat campionatul Norvegiei (pentru a incepe jocul in cat mai devreme) , selectati toti jucatorii nigerieni .

Let`s go baby !!! :D

Primul lucru pe care il fac este angajarea unor selectioneri autohtoni la echipele U19 si U21 . Pun la lucru secunzii sa-mi intocmeasca fise pentru fiecare jucator care evolueaza in strainatate , pentru a avea o privire de ansamblu a tuturor fotbalistilor pe care putem conta in vederea preliminariilor .

Primul meci oficial este abia in iunie cu Rwanda , asa ca perfectam un amical mai devreme , pe 24 martie , acasa cu nationala Senegalului , cand voi face si primul antrenament cu jucatorii :yes: .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Arie de selectie foarte buna pentru o tara din Africa . Majoritatea (95 %) din jucatorii pe care voi conta in aceste preliminarii joaca in campionate din Europa . Am aflat cu surprindere de la assistant ca Jay Jay Okocha , mijlocasul lui Bolton s-a retras de la echipa nationala si nu putem conta pe el :( . Trebuie subliniat faptul ca Nigeria nu mai este echipa inchegata din 98 cu Babangida , Ikpeba , Amokachi sau Okocha , fiind formata momentan din foarte multi tineri .

Portari

La acest capitol stam cam prost . Singurul portar pe care ne putem baza serios este Ike Shorumnu de la Samsunspor - 36 de ani :blink: . Are doar 9 selectii in nationala .

Fundasi

Stalpul defensivei va fi Joseph Yobo de la Everton 23 de selectii - 1 gol .

yobo_4.jpg

Joseph Yobo

De asemenea nu ne vom fi lipsiti in defensiva de aportul lui Celestine Babayaro de la Newcastle , fost si pe la Chelsea , un supravietuitor al echipei din 1998 . Pe banda stanga avem un backup destul de bun pentru Babayaro , in persoara lui Pascal Ojigwe de la TSV Munchen . :)

Isaac Okoronkwo si gasit intre timp angajament si va intra si el in vederile noastre .

Pe dreapta Chidi Odiah de la CSKA Moscow va fi titularul postului . Nu vom uita nici de veteranii Uche(Istanbulspor) sau Taribo West(fara angajament).

Mijlocasi

Dupa cum am mai spus , nu vom putea conta pe Okocha ,dar nici pe Sunday Oliseh de la Borussia Dortmund si el retras de la echipa nationala <_< .

Ne vom baza pe Wilson Orouma - Sochaux (AM RLC) , Christian Obodo - mijlocasul la inchidere al Fiorentinei , Kaku - DMC - Bolton .

Abas Mywa Laval de la Albacete va fi o solutie pentru postul de mijlocas central-ofensiv , post pe care joaca si Nwankwo Kanu de la West Bromwich Albion , jucator ceva mai ofensiv , fost pe la Arsenal .

obodo.jpg

Christian Obodo

Jucatorul lui Ajax Amsterdam , Pius Ikedia , winger dreapta , este cea mai viabila solutie pe acest flanc , tot aici intrand in calcul si veteranul Babangida :yes: .

Atacanti

Un capitol la care stam excelent :arigato: . Piesa de rezistenta este Obafemi Martins de la Inter , un adevarat jucator minune :) . Yakubu Aiygbeni de la Portsmouth va fi ,cel mai probabil , perechea in atac a lui Oba .

yakubu_aiyegbeni_pfc_profile_2004.jpg

Yakubu Aiyegbeni

Julius Aghahowa(Sahtior) , John Utaka(Lens) , Victor Agali(Nice) sunt optiuni serioase pentu ofensiva . Il asteptam si pe veteranul Amokachi , care momentan joaca in Arabia Saudita .

-----------

Suntem invitati de Franta sa luam parte la un amical cu Franta pe 24 nov , pe Saint Denis :worship . Acceptam invitatia .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Portari

La acest capitol stam cam prost . Singurul portar pe care ne putem baza serios este Ike Shorumnu de la Samsunspor - 36 de ani  :blink: . Are doar 9 selectii in nationala .

hmm , in joc Nigeria mereu il foloseste pe Greg Etafia de la Morokesh Swallows parca

are 23 de ani si e destul de bun

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
obodo (spell), aiyegbeni (spell) si utaka sunt printre preferatii mei. cel putin atacantul din anglia e fenomenal si cred ca va ajunge curand printre cei mai tari din lume.

E si preferatul meu :D . La Portsmouth e golgeter absolut desi nu straluceste prin calitatile fizice . BTW , mi-am pus si avatar cu el :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Se apropie si debutul meu pe banca tehnica a Nigeriei :D , meciul amical cu Senegal , de acasa . Toti jucatorii convocati la lot sunt "stranieri" , lucru sesizat si de presa sportiva . On ofensiva , unde stau excelent , au fost chemati cei mai in forma , Yakubu stand cel mai bine la acest capitol , el marcand 6 goluri in ultimele 5 meciuri pentru Portsmouth .

senegal7nm.jpg

O situatie foarte interesanta o are wingerul Patrick Omowoyela , jucator valoros cu dubla cetatenie : atat germana cat si nigeriana . Nu are nici un meci jucat pentru nationala Germaniei , asa ca avem ocazia "sa-l facem" nigerian in cazul in care va bifa o selectie :yes: .

owomoyela3dw.th.jpg

24.03.2005 , Abuja Stadium (att 44 374)

Friendly match

NIGERIA - SENEGAL

Incepem meciul intr-un sistem 4-4-2 flexibil , mai ales la jumatatea terenului . Senegalul joaca cu 3 varfuri : S.Camara , H.Camara si Diouf .

Nigeria : Shorunmu - Babayaro , Uche , Yobo © , Odiah - Oruma , Obodo , Lawal , Owomoyela - Yakubu , Martins

min.2 Actiune buna pe stanga , centrare Oruma si GOOOOLLL NIGERIA :rolleyes: , Obafemi Martins deschide scorul din apropiere . Inceput perfect 1-0

min.28 Reluare cu capul a lui Yakubu , mingea tinteste bara

min.45+1 Diouf suteaza in bratele lui Shorunmu

min.59 GOL Senegal . Aliou Cisse loveste perfect cu capul o centrare din corner . 1-1

Finalul de meci apartine senegalezilor , dar ne aparam foarte bine :) Protocolul acestei partide prevede prelungiri si penalty-uri in caz de egalitatea persista .

Dupa 90 de minute scorul este 1-1 .

nigeria-senegal.jpg

min.112 Kanu (intrat in repriza a II-a) reia foarte bine din unghi , mingea trece alaturi .

Meciul ajunge la lovituri de departajare . Senegalul ne-a fost superioara la penalty-uri si au invins cu 6-5 , pentru noi ratand Kanu(prima lovitura :angry2: ) , Shorunmu (GK) si Melkam .

FT 1-1 , 5-6 pens , MOM Diabang . Amical util . Mi-am facut deja o parere despre echipa si am inceput sa conturez un prim 11 in perspectiva meciurilor oficiale .

Obafemi Martins bifeaza prima selectie in nationala si isi exprima multumirea prin intermediul presei :bounce: .Tot la prima selectie este si "germanul" Owomoyela :)

Meciul unu din calificari este cel cu Rwanda pe 05.06.2004 in deplasare , pentru ca dupa 7 zile sa primim vizita Algeriei .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru meciul impotriva Rwandei , presa doreste o victorie lejera , la cel putin 2 goluri diferenta :rolleyes: . In lotul convocat pentru dubla Rwanda-Algeria se regaseste si Abiodun , jucatorul lui FC National :) .

05.06.2005 , Stade Amahoro , Kigali (att 24 782)

WC Africa Qualifiers

RWANDA - NIGERIA

rwanda6dw.jpg

Aceesi formula 4-4-2 pe care am incercat-o in meciul cu Senegal . De urmarit , Abiodun , la prima selectie in nationala si asta ca titular .

min.13 Abiodun iese de pe teren pe targa :inj: dupa o intrare criminala a unui adversar . Este inlocuit cu Tijani Babangida .

min.18 Martins cade in careu si arbitrul indica punctul cu var . Yakubu , un pas , doi , trei suuttt si GOOOOLLLLLL Nigeria . 0-1 . Impecabil !!

min.22 Oruma , pasa senzationala , Martins preia in 16 m , sut Martins si 0-2 . Ne distantam inca din prima repriza :yahoo: .

min.64 Lawal zguduie transversala de la 25 de metri .

min.82 Oruma se accidenteaza si pareseste si el terenul inainte de fluierul final .

FT 0-2 , MOM Abrass Lawal . Victorie meritata si in acelasi timp lejer obtinuta :) . In celalalte meciuri Zimbabwe 2-1 Angola si Algeria 2-1 Gabon .

Accidentarea lui Abiodun s-a dovedit a fi grava , el va lipsind de pe gazon 2 luni . De asemenea nu vom conta nici pe Oruma in meciul cu Algeria . In locul lor sunt chemati Ekong si Ojigwe . Primim inca o lovitura cu 2 zile inainte de meciul cu magrebienii : singurul nostru fundas dreapta de valoare , Odiah , se accidenteaza si este inlocuit cu Okunowo , fost si pe la Dinamo ; 1 selectie .

Optimismul pentru meciul cu Algeria este aratat in presa , chiar de capitanul nostru Yobo , care prevede un joc bun si o victorie :D .

05.06.2005 , Abuja Stadium , Abuja (att 53 389)

WC Africa Qualifiers

NIGERIA - ALGERIA

Nu mai putin de 50 000 de spectatori in tribune :blink: . Atmosfera incendiara !!!

Nigeria : Shorunmu - Okunowo , Babayaro , Yobo , Udenze - T . Babangida , Kaku , Amunike , Lawal - Martins , Yakubu .

De sublinit titularizarile lui Okunowo (DR) si a veteranului Amunike (33 de ani) pe banda stanga.

min.24 Sut Babayaro , mingea prinde pamantul si sare pe langa poarta .

min.43 Trasor senzational a lui Yakubu , Gollzaaaaazoooo !! 1-0 :yahoo: . 50 000 de negrotei canta in tribune .

_38801245_aiyegbeni220.jpg

min.53 Lawal face un slalom in careul algerian si suteaza plasat . 2-0

min.65 Tijani Babangida suteaza ca in vremurile bune de la distanta si puncteaza ... 3-0 .

FT 3-0 , MOM Martins .

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Celelalte rezultate in etapa a II-a : Angola 1-2 Rwanda :blink: si Gabon 0-1 Zimbabwe . Zimbabwe pare sa fie principala contracandidata la calificare .

Clasament : Nigeria 6p , Zimbabwe 6p , Algeria 3p , Rwanda 3p , Angola 0p , Gabon 0p .

-----------

Presa cere multe goluri in meciul urmator , cu Gabon , codasa Grupei a 4-a .

Datorita lipsei de forma pe care o arata la echipa de club Nice , Victor Agali a fost inlocuit in lot cu Benjamin de la Juventus :) .

gabon1wm.jpg

Presa contesta selectionarea lui Cyril Gona de la echipa a doua a Romei , considerand ca nu ar valoare pentru echipa nationala .

03.07.2005 , Omen Bongo , Libreville

WC Africa Qualifiers

GABON - NIGERIA

Nigeria : Shorunmu - Babayaro , Udeze , Yobo© , Okunowo - Babangida , Kaku , Oruma , Lawal - Martins , Yakubu

Prima repriza neasteptat de proasta . Doar 2 suturi pe poarta impotriva acestei modeste formatii :( .

min.51 Obafemi Martins isi arata clasa si puncteaza din voleu . 0-1 . Lucrurile intra in normalitate :rolleyes: .

min.70 0-2 . Lawal reuseste al doilea sau gol consecutiv pt nationala .

min.83 Atacantul lui Mircea Lucescu , Julius Aghahowa puncteaza din careu si isi face numarul obisnuit ;)

172800.jpeg

FT 0-3 , MOM Lawal . Rezultat asteptat . Presa nu este multumita de aceast victorie la doar 3 goluri . :ph34r:

Celelalte partide din aceasta etapa : Algeria 0-2 Angola si Zimbabwe 2-1 Rwanda . Suntem in continuare pe primul loc , dupa 3 etape , la egalitate de puncte ( 9 ) cu Zimbabwe .

Urmatoarele meciuri : 04.09.2004 Zimbabwe (acasa) si 09.10.2004 Angola (acasa).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy