Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Brescia... File De Poveste


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Rep: Si urma Roma..

RL: Da,d ar am avut noroc, meciul s-a amanat si am avut doua saptamani la indemana sa ne revenim. La Palermo am jucat senzational, Mansiz a evoluat ca in vremurile bune semnand o dubla in primul sfert de ora, gazdele au redus, Karagounis ne-a refacut avantajul, iar au redus gazdele, Karagounis din nou ne-a distantat... A fost frumos, victorie muncita: 3-4.

Rep: Derby-ul cu Atalanta a fost cum a fost, dar cum i-ati asteptat pe interisti?

RL: Scorurile alea doua din tur m-au stresat in permanenta... am fost luat la misto pe seama lor de toti ciumetii... Interul venise pe cai mari, erau pe primul loc, la un puncte de Juve, aveau nevoie de puncte ca de aer. Ne-au impins in propria jumatate inca din primele minute, dar ai mei ca brazii... Iar Mansiz i-a trasnit in m.10 de nu s-au vazut. Am ratat mult apoi, iar Stankovic a profitat de un moment de neatentie in m.52. Se apropia sfarsitul, un 1-1 cu liderii era totusi un rezultat bun, dar romanul meu, Caramarin a prins o torpila de la marginea careului de 16 metri... Toldo nu stie nici acum pe unde a trecut mingea.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
Rep: Ati fost aproape de un start de retur in forta.

RL: Aproape...  2-0 la Reggina la pauza (dubla Caracciolo), dar cum nu-mi era dat sa ma bucur de victorii... Martinez a comis un fault in careu in m.57, a luat si rosu... Ce a urmat stiti, in m.62 era 3-2 pentru gazde.  Am mai luat un gol pe final si gata. 

Rep: Derby-ul...

RL: Cu Atalanta. Am asteptat cu nerabdare momentul revansei. Si ai mei au inceput virulent, Caracciolo deschizand scorul in m.5. Din nefericire a iesit accidentat imediat dupa pauza si iar n-a fost sa fie. Am fost egalati, Mansiz a preluat conducerea si, colac peste pupaza, Esnaider rateaza un penalty... Asa ca in loc de 3-1 s-a facut 2-2.

La Cagliari am condus de doua ori (Zanetti si Caracciolo) dar am fost egalati de fiecare data. Iar apoi, acasa cu Juventus ne-am descurcat foarte bine. Am luat un gol din neatentie si... atat. 0-1

asta a tinut de ghinion sau de abilitati ? ^_^ huh 3 goluri in 5 min.... cu Reggina...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Cu toate acestea unii va pun la indoiala calitatile de manager?

RL: Sunt persoane care au dat gres in toate tentativele lor de a intra in lumea buna a managerilor. Oameni fara abilitati de a conduce o echipa, parasiti si de Zeita Fortuna din aceste motive. Nu merita sa-i luati in seama. :yeah

Rep: V-ati ancorat bine la mijlocul clasamentului in etapele urmatoare.

RL: Normal. Desi iar am intrat in normalul nostru: lei acasa, mielusei in deplasare. La Bologna am primit un gol in startul partidei, si unul pe final. Un moment de lipsa de concentrare, si un altul cand eram cu totii in atac. Acasa cu Lecce am jucat maiastru. Cu un cuplu de atacanti care-si face datoria nu poti avea probleme: Mansiz dubla si Caracciolo. 3-1. In restanta de la Roma am jucat destul de bine. Va amintit ca dupa ce au deschis scorul in m.2, romanii n-au mai existat pe teren? Caracciolo - cu adevarat un nou Vieri, poate ca unii ar trebui sa se faca scoutsi - a egalat in numai 7 minute, apoi i-am inghesuit pe romani tot meciul. Insa ei au avut doua contratacuyri devastatoare si asa au obtinut cele 3 puncte (m.54 si m.89) Livorno a fost executata live pe Rigamonti: 4-0. Caracciolo - 2, caramarin din penalty si batranul Di Biaggio. Ultimul un adevarat stalp in aparare pe tot parcursul campionatului.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: A fost ca un declic vicotria asta la scor?

RL: Probabil. Totusi cu Messina a fost un meci crancen, dar spectaculos... 5-3 nu poate fi altfel (Mansiz -2, Zanneti, Caramarin plus un autogol). Ajunsesem pe locul 10, la 6 puncte de AS Roma, ocupanta locului 6, ultimul care ne putea trimite in UEFA. Ar fi fost perfect si mult prea frumos.

Rep: Incepusera sa va contacteze de acum impresarii...

RL: Da. Eram pe cai mari. Va amintiti ce greutati intampinam la inceputul sezonului cand era vorba sa aduc jucatori? Acum veneau impresarii cu valizele pline de casete. Chiar mi-a fost recomandat un tip din Trinidad&Tobago, Stern John... Impresionant in casete, dar erau numai secvente, nu cred ca facea fata in Italia. Am inceput eu sa refuz de acum.

Rep: Deplasarea la Chievo se anunta grea...

RL: Cand ai in echipa jucatori precum Caramarin si Caracciolo nimic nu ti se mai pare prea greu. Amandoi autorii a cate unei duble... Iar torpila lui Caramarin din m.10... Nu cred ca exista portar in lumea asta care sa o fi putut apara. Victorie cu 4-2 in deplasare, locul 9, 5 puncte de locul 6... Deja incepeam sa ma gandesc daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: V-ati specializat brusc in deplasari?

RL: ha, ha, ha! V-am spus ca deja aveam o echipa destul de puternica. Nu prea mai conta penmtru noi unde jucam. Acasa, afara tot aia era. A simtit-o Udinese pe pielea ei. Mansiz a dat o dubla, gazdele au redus iar Caracciolo a inchis tabela. Avansasem pe locul 8, la 5 puncte de locul 6, ocupat acum de Sampdoria.

Rep: Lazio?

RL: Ne-a fost mila de ei. Mai mult de prietenul meu Ovidiu de fapt. Daca ii bateam ajungeau in galeata rau de tot. Asa l-am lasat pe batranul Di Canio sa savureze in stilul sau arhaic deschiderea scorului, apoi Mansiz a egalat. Un 1-1 care ne-a incurcat cumva socotelile, dar m-am scos cu tuica si folcloristele Neamtului. La Milan am jucat destul de bine. N-aveam insa inca o aparare de fier asa ca un kaka sau Seedorf au reusit sa ne penetreze defensiva. La anul, cu Montero aoclo va fi mai usor. 3-1, cu un nou gol semnat Caramarin.

Rep: V-ati gandit serios la aparare? E de ajuns un Montero?

RL: Nu, cu siguranta nu. Dar am obtinut si semnatura unui tanar international belgian, luat de la Anderlecht la terminarea contractului:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Finalul nu a fost tocmai ce v-ati dorit?

RL: Nu. Meciul cu Fiorentina a fost deasemena controlat in totalitate, am si deschis scorul prin Esnaider, dar am fost egalalti prosteste pe final. Sansele noastre de a mai prinde UEFA s-au dus pe apa sambetei. Intalnirea cu parmegianii, in deplasare, a fost ca un meci de vacanta. Toata saptamana m-am intrecut in complimente prin ziare cu Baldini. Iar asta s-a vazut si pe teren. Doua goluri gazdele, unul noi prin Caracciolo. Cat sa ia titlul de golgeter. Ultima etapa, acasa cu Sampdoria... n-a fost tocmai depsrtirea de suporteri pe care o asteptam. Au marcat prin Bazzani, iar toata alergatura noastra dupa egalare n-a dat roade. Finalul asta ne-a coborat pe locul 11 in campionat. rezonabil, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Dupa un sezon in Italia, cam care ar fi concluziile?

RL: E un campionat chinuitor. Plin de suprize. Poti sa incasezi 11 goluri de la o echipa in tur, pentru ca in retur sa-i elimini efectiv sansele la titlu. E evident un campionat unde baza se pune pe forta apararii. S-a vazut clar asta la echipa mea unde o linie de mijloc senzationala si un cuplu de atacanti doriti de orice club de elita n-au putut compensa o aparare nu neaparat fragila, cat mai ales batrana, aproape lipsita de reactie.

Rep: In final sa va anuntam premiile decernate de Gazzetta dello Sport la finalul campionatului:

CEL MAI BUN JUCATOR: Bierofka - 8,50

CEL MAI BUN JUCATOR STRAIN : Bierofka

GOLGETER: Caracciolo - 23 goluri

CEL MAI BUN PASATOR: Bierofka - 12 assisturi

CEL AMI BUN PORTAR: Castellazzi

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Pentru sfarsit ne puteti pune dvs. o intrebare.

RL: Hmm, cum comentati primul meu sezon in Serie A?

Rep: Numirea dvs. ca manager la Brescia a fost o adevarata surpriza. Desigur toata lumea a pus asta pe seama amicitiei dintre Corioni si tatal dvs. Cu timpul am putut cu totii observa amprenta dvs. asupra Bresciei, o diferenta clara intre stilul dvs. foarte ofensiv si spectaculos fata de cel defensiv, ultra-pragmatic al lui Il Luce. Am observat totusi si o asemanare: amandoi aveti ochi buni si va pricepeti la jcuatori. L-ati reinventat pe Bierofka, terminat la Leverkusen, ati scos ce a fost mai bun din Caracciolo, l-ati readus pe Mansiz la forma lui cea mai buna si, mai important, l-ati disciplinat, iar ceea ce toti au crezut ca va fi punctul dvs. nevralggic, portarul Castellazzi, s-a dovedit a fi pana la urma unul din punctele forte. Parerea noastra? FITI CU OCHII PE BRESCIA SEZONUL VIITOR!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

gazzetta8of.gif1 iulie 2005

BRESCIA: Multe noutati la startul pregatirilor pentru sezonul 2005-06 al echipei de Seria A din Brescia.: Nicola Amoruso, Tomas Locatelli, Florian Kringe, Paolo Montero, Oliveira, Drulic, Marc de Man si o tanara speranta de la AC Milan, in varsta de 16 ani, Alessandro Candi alcandi4fi.gif

Noul sezon nu a adus nuami jucatori noi si free la Brescia ci si o marire a bugetului echipei cu 15.000.000 lire sterline din drepturile de televizare. " Din nefericire pentru Razvan - ne-a declarat Corioni - am decis sa investim acesti bani in scoala de juniori si ian schimbarea stadionului. Astfel am alocat doar 1,3 milioane pentru transferuri, dar suntem siguri ca managerul nostru se va descurca." Il Presidente s-a declarat foarte fericit de rezultatele echipei in sezonul incheiat si spera ca Mister sa continue munca de restructuyrare a echipei si in sezonul care sta sa inceapa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

gazzetta0ty.gif16 iulie 2005

BRESCIA: Lista achizitiilor s-a marit la Brescia. Ultimul sosit, germanul Silvio Meisner datemeisner9io.gif

a fost achizitionat de la VFB Stuttgart pentru numai 300.000 lire. Sosirea lui Meisner a reprezentat o surpriza pentru suporteri, fiind cunoscuta dorinta managerului Razvan Muciulescu de a-l aduce pe postul de DMC pe interistul Cristiano Zanneti. " Zanetti a refuzat un transfer definitiv la Brescia. Fiindca am decis ca din acest sezon sa renunt la imprumuturi pentru a aduce mai multa omogenitate am renuntat la el. Sunt convins ca germanul Meisner ne va fi de un real ajutor in acest sezon. Cel putin la nivelul lui Zanetti din campionatul trecut.", ne-a declarat Muciulescu.

Deoarece nu mai prindea lotul de 18, argentinianul Almeyda a fost vandut la Messina pentru suma de 300.000 lire. De asemenea a fost cedat Jadid la Como, pentru 50% dintr-un eventual viitor transfer.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

gazzetta4tu.gif01 august 2005

BRESCIA: Brescia Calcio a obtinut semnatura lui Paolo de Ceglie, cu siguranta un viitor Vieri al Italiei, luat gratis la expirarea contractului de la Juventus

deceglie1ea.gif

Pentru numai 16.000 lire a fost adus si un alt fotbalist tanar, o mare speranta a fotbalului fiinlandez, Matti Lahitie

Dar bomba zilei la Brescia a fost anuntul facut de Corioni in cadrul unei scurte conferinte de presa: " Datorita cresterii insemnate a bugetului nostru pe anul in curs, Consiliul de Administratie a decis suplimentarea fondului de transferuri pana la 2,9 milioane lire. Sa-i cheltuiti dle Muciulescu cum credeti ami bine!"

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

De Ceglie e un viitor Cassano bah... ya fii atent:

concentration asa ca pt varsta lui

dribling garla ca e bine sa cada adversarii in kur

finishing cu caruta ca sa aiba dupa ce sa-si scoata tricoul

pace ca sa fie repede remarcat

teamwork 2 ca sa stie lumea cine e Cassano :P

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

gazzetta7eq.gif20 august 2005

BRESCIA : Bomba pe piata transferurilor. Va redam alaturat anuntul facut in cadrul conferintei de presa de catre dl. Razvan Muciulescu: " Va anuntam ca am decis astazi sa acceptam oferta de peste 15 milioane lire primita de la Juventus Torino pentru Bierofka. Deoarece jucatorul si-a facut pe deplin datoria sezonul trecut pentru echipa am decis sa-i dam sansa de a evolua la un club de elita al fotbalului mondial. Sunt sigur ca suporterii vor intelege acest lucru si, ii asigur, ca din banii primiti in urma transferului vom aduce un jucator care sa-l inlocuiasca cu succes pe german. Va multumesc!"

LECCE: Tot astazi clubul Lecce a obtinut semnatura valkorosului fundas dreapta roman, Cosmin Contra.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Aoleo ce bun e Bierofka, nu trebuia sa-l dai!!!

de ce nuh ? e o afacere f buna pentru un club ca Brescia! 20 mil euro pt un jucator de 26 de ani, aripa e excelent. probabil cea mai mare suma primita vreodata in istoria clubului! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy