Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Brescia... File De Poveste


Emilian

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Rep.:Signor Muciulescu, numirea dvs. ca manager la Brescia la startul sezonului a fost o adevarata bomba. Multi au spus ca totul se datoreaza prieteniei care-l leaga pe Corioni de tatal dvs., Mircea Muciulescu.

R.L.: Pot confirma ca partial e adevarat. Adica o mare influenta in sosirea mea aici a avut-o tatal meu. Totusi sa nu uitam ca aveam ceva renume in Romania in urma rezultatelor de la Brasov si Rapid. Iar daca Zenga era capabil sa antreneze in Romania, era normal ca si eu sa fiu capabil sa antrenez in Italia.

Corioni in momentul anuntarii numirii mele:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Totusi in Italia, un club ca Brescia... nu era prea mult?

RL: M-am temut si eu de asta. Dar Il Presidente m-a asigurat ca nu voi avea presiunea rezultatelor in primul an. Singura lui dorinta a fost ca in timp sa cladesc o echipa capabila sa se bata pentru titlu cu gigantii Italiei.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Cum ati reactionat cand v-a fost prezentat lotul?

RL: M-am speriat. Erau peste 80 de jucatori acolo, mai exact 89. Nici nu stiam ce sa fac mai intai. Sa le invat numele, sa organizez meciuri scoala... In cele din urma am ales sa ortganizez un fel de trialuri, la final oprind ce am crezut eu ca e mai bun la prima echipa. Retsul i-am trimis la echipele secunde, pe unii i-am anuntat chiar ca sunt transferabili. Dupa primele antrenamente m-au impresionat 3 jucatori: Di Biagio, Almeyda si caracciolo. Eram convins ca in jurul lor trebuia sa cladesc noua Brescie.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Doar 3?

RL: Da. Va dati seama ce greu mi-a fost? Aveam 1 milion de lire la dispozitie, iar eu aveam de acoperit o groaza de posturi deficitare: portar, fundasi centrali, mijlocasi centrali si laterali, plus un varf langa Caracciolo. Era evident ca trebuia sa caut cat mai multi jucatori liberi de contract sau oferiti pentru imprumut. Unde mai pui ca si numarul de jucatori extra-europeni era la maxim: 8 aveam in lot si nici unul nu avea fata de prima echipa. Mai aveam cativa pusti buni la echipa de tineret, dar nu aveau cum sa faca fata in prima liga italiana. Chiar ma gandeam serios atunci sa renunt. Cum aveam sa incropesc un 11?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Si totusi...

RL: M-am apucat de munca. Trebuia sa merit cei 5350 lire/week pe care mi i-a oferit Corioni. Am insarcinat asistentul sa se ocupe de antrenamente. Eu trebuia sa intaresc lotul. Primii ofertati au fost 3 jucatori liberi: Esnaider (SC), tsiartas (AMLC) si, mai ales Frank de Boer (DC). Am incercat sa obtin dezlegarea lui Per Nielsen (DC, Brondby) pentru numai 100.000, desi stiam ca il luam automat daca viram 850.000 in contul danezilor. Un copil de la Anderlecht a fost a doua tinta, vanden Borre (D/DMRC) un viitor star. Prea scump ca sa-l iau oferindu-i contract direct, asa ca am incercat sa pacalesc belgienii. De asemenea mi-am notat in agneda numele lui Ilhan Mansiz, accidentat pentru urmatoarele 4 luni, o tinta clara pentru campania din iarna.

Rep: Suporetrii? Fanatici se stie..

RL: Da. Foarte dezamagiti la inceput. Pe majoritatea i-am linistit cand am sarutat

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Stiu ca nu ati fost foarte mutumit de stadio...

RL: Ah, da, Mario Rigamonti... Ciudat pentru o echipa de Serie A sa aiba un stadion de 27.547 locuri, din care doar 20.000 scaune. Dadea senzatia de micime

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Sa revenim totusi la problema care va ardea atunci, lotul de jucatori.

RL: oho, a fost o adevarata alergatura dupa jucatori dispusi sa vina la Brescia. Totusi argentinianul Esnaider m-a impresionat placut, el raspunzand relativ repede afirmativ la propunerea mea. Nu acelasi lucru pot spune si despre Tsiartas, grecul alegand un loc caldut in tara natala, la Olympiakos. Timpul trecea foarte repede, dupa nici o saptamana m-am vazut nevoit sa intocmesc o noua lista de jucatori ce urmau sa fie contactati. L-am cerut pe Bierofka (AMRL, Leverkusen) pentru 375.000, cel putin acesta sustineau unii ca e pretul pentru obtinerea dezlegarii, si Legrottalie (DC, Juventus) pentru 675.000.

Apoi am inceput si demararea tratativelor pentru unele imprumuturi: Uranga (FC, Real Sociedat), C. Zanetti (DMC, Inter), Karagounis (AMRC, Inter) , kringe (AMC, Dortmund) si Hoogstrate (DMC, PSV).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Dar...

RL: Din nefericire a urmat un mare DAR. Desi cluburile au acceptat ofertele, imi era destul de greu sa conving jucatorii ca Brescia e un loc ideal pentru ei. Totul se rezuma in final la bani. Astfel Uranga si Hoogstrate au fost primii care au refuzat ferm imprumutul, ultimul fiind chiar socat ca PSV Eindhoven a vrut sa-l trimita in Italia. In ce situatie eram? Sa va povestesc o intamplare nestiuta de nimeni pana acum. In august m-am dus sa urmaresc partida Dinamo buc. - HJK din preliminarille Champions LEague. 1-2 a fost scorul, iar unul din marcatorii fiinlandezi chiar m-a impresionat: Mika Kottila. Omului ii expira contractul in noiembrie, asa ca m-am bucurat de asa mana cereasca. Atacant bun si moaca. Ce s-a intamplat? Fiinlandezul a decis ca ii e mai bine la HJK asa ca si-a prelungit contractul. Colac peste pupaza, nici antrenamentele nu aveau efectele scontate. Asa ca i-am dat cateva sfaturi asistentului, i-am spus sa mai amestece sexul si ciocolata sa vada ce iese. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Totusi, a venit Bierofka.

RL: Da. A fost o surpriza pentru mine, mai ales ca avea oferte si de la Fiorentina si MEssina. Ajunsesem pana acolo incat sa ddau oferte pe "bajbaite". Am auzit de un pusti de la Sporting Lisabona, Andre MAarques (DL, 16 ani), cum ca ra fi foarte bun, habar nu aveam de calitatile lui, i-am dat oferta doar asa sa-mi completez lotul. Va amintiti ca la primul amical n-am avut 20 jucatori pe banca?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Da, cum sa nu-mi amintesc. A fost de neuitat...

RL: Mda, inteleg ironia. Nu prea ne-am vazut pe teren, ai mei au jucat foarte incordati, totusi nu uitati ca in fata cuplul Esnaider - Caracciolo s-a miscat destul de bine. Oricum nu m-a interesat scorul, cat s-a terminat?

Rep.: 0-2.

RL: Eh, cui ii pasa!? Eram cu gandul tot la transferuri. kringe refuzase si el imprumutul, Legrottalie acceptase oferta Benficai, cand m-a sunat agentul lui De Boer mi se pusese deja un nod in gat. Off, din fericire a fost o veste buna.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Nici al doilea amical...

RL: ei, mai aveam nevoie de jucatori. Totusi la Reggiana am reusit sa marcam prin Esnaider. Noii veniti s-au incadrat destul de bine in echipa, nu conta ca am pierdut cu 2-1. La al treilea...

Rep: Va venisera Zanetii si Karagounis...

RL: Corect. Si au marcat amandoi in primele 3 minute. Deja aveam un 11 destul de bun, Esnaider isi daduse si el drumul... parca marcase doua goluri, nu?

Rep.: Da. Plus Pasquale, rezerva lui Caracciolo, unul. Chiar asa, nu v-a dezamagit Caracciolo?

RL: Oarecum. Ma asteptam la mai mult de la el, chiar daca era vorba doar de niste amicale. De la un nou Vieri al Italiei - cum era chipurile supranumit - asteptam goluri multe, mai ales in fata unor adversari ca Patro MM. Parca astia au fost, nu?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Ce a urmat?

RL: Pai a urmat ca m-am trezit fara fundas stanga in lot. Il aveam pe Domizzi imprumutat de la Sampdoria. Brusc o echipa de Serie B a facut o oferta Sampdoriei si asa am ramas descoperit pe stanga. Vanoli (Glasgow) si Koppinen (D/DMRLC - Tromso) au fost ofertati urgent, mai ales ca nu costau mult, parca 40.000 am dat pe italianul de al Glasgow. Un scout trimis sa vizioneze campionatul Romaniei mi l-a recomandat pe Caramarin de la FC National. Nu ca nu l-as fi cunoscut, dar am zis ca recomandat de un italian va fi mai bine. Oricum nu aveam de gand sa creez o noua "Brescia romena"

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: A urmat un amical... ciudat!?

RL: De ce? Ah, ca am introdus echipa de rezerve? Trebuia sa le vad si pe ele la lucru. 2-2 la Torres... multumitor in atac, parca Pasquale a marcat din nou, jalnici in aparare.

Rep: Ah, pe VAnoli ati dat totusi numai 9000...

RL: Da!? Mai bine... Dar Koppinen nici n-a vrut sa auda de Brescia. Oricum dupa venirea lui Caramarin eram beton pe stanga. 425.000 m-a costat baiatul asta. Plus o cota importanta din viitorul transfer.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy