Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Brescia... File De Poveste


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Rep: Cand v-ati hotarat asupra echipei de baza?

RL: La ultimul amical, cu Ospitalleto. Mai asteptam doar o confirmare pentru Oliveira (SC< Chelsea) pe care doream sa-l imprumut. Ca veni vorba, la meciul acela a spart gheata Caracciolo daca va amintiti

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Rep: Cum a fost primul meci oficial?

RL: Oho, am avut emotii mari. Desi multi spuneau ca am un start usor, acasa cu Reggina, eram convins ca va fi un meci greu. Ma bazam ce-i drept pe linia de mijloc, poate printre cele mai bune din Serie A, daca imi permiteam sa-l tin pe Almeyda rezerva. Dar mi-au trecut repede emotiile. Spectatorii au fost fenomenali

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

RL: Oaspetii m-au surprins prin asezare, un 3-5-2 fad... Uimirea mea a fost maxima cand am dat nas in nas cu Maldarasanu, titular pe banda dreapta la Reggina. Ce-i drept luat cu treburile nu prea va citisem in perioada aceea, asa ca transferurile celorlalte echipe reprezentau o necunoscuta pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Putem spune ca ati avut un start rasunator...

RL: Oarecum. Poate daca luam in calcul si acel 1-1 de la Piacenza, in primul tur al Cupei Italiei. Marcase De Boer parca. Ce, ati uitat ce am patit la Atalanta?

Rep: Oh...

RL: Vedeti. Mandorlini ma atacase in ziarul dvs. toata saptamana, iar eu m-am tinut tare si am spus ca-mi las baietii sa vorbeasca pe teren.

Rep.: Au cam tacut.

RL: Si inca cum... La 0-4 s-a gasit si Caracciolo sa sopteasca acolo de-un gol de onoare. Ce-i drept au avut limbarnita etapa urmatoiare, acasa cu Cagliari. Lui Esnaider nu i-a tacut gura pret de-un hattrick.

Rep: Ati avut doua penaltyuri.

RL: Meritate! Oricum au dat si ei un gol.

Rep.: Urma o serie de foc pentru dvs.: Juve, Roma si Inter.

RL:La Juve nu aveam nici o sansa. Tripleta lor Ibrahimovic, Del Piero si Trezeguet si-a facut simtita prezenta (3-0). Oricum calendarul a fost foarte incarcat atunci... 4 meciuri in 12 zile... Returul cu Piacenza din Cupa ne-a omorat. 0-1, ai mei fara vlaga, mai mult cu gandul la intalnirea cu Roma. Inaintea careia m-am trezit cu Esnaider indisponibil. fara sanse imi spuneam, ce rezerve aveam in atac? Pana la urma a iesit bine. Sculli, inlocuitorul lui Esnaider, a deschis scorul in m.3, doar ca romanii au egalat repede prin Perrotta.

Rep: A fost ceva scandal atrunci.

RL: Pai cand iti anuleaza un gol clar ca lumina zilei? A fost Caracciolo in offside la faza aia cum sunt eu acum pe Marte. Cand a marcat Totti ultrasii nostri au innebunit.

Noroc cu Vanoli care a executat perfect o lovitura libera in ultimele secunde. 2-2, totusi un egal mincinos.

Rep: Dar la Inter ce-ati patit?

RL: :capu

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Bine, prima oara, dar...

RL: Ah, a doua oara am considerat fair-play sa respectam proportiile din primul meci. Nu am considerat normal ca Federatia sa anuleze rezultatul din primul meci numai datorita faptului ca tabela nu putea afisa cifre mai mari de 9 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: A fost un soc pentru echipa?

RL: Mi-a fost teama ca da. Mai ales dupa cele intamplate etapa urmatoare. Tineti minte? Acasa cu Palermo, ocazii peste ocazii, si totusi... 0-1. Cu faultul in careu facut de Caramarin in m.93. Atunci mi-a fost pentru prima oara frica. Din fericire a urmat meciul fabulos al lui Caracciolo de la Siena. Un gol, un alt gol anulat pentru offside la... Esnaider, o bara... Victorie meritata, prima in deplasare. Am fost foarte fericit. Mai ales ca la oaspeti juca un dusman din tara, Fl. Dumitru

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Presupun ca venirea lui...

RL: Cand m-am trezit cu Ilhan Mansiz in cantonament am multumit Cerului. Din acel moment nu mi-a mai fost frica. Aveam in echipa un golgeter de clasa, cu Caracciolo alaturi... adversarii ar fi trebuit sa fi inspaimantati.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Parca a mai duart vreo luna refacerea lui dupa accidentare. Erati la mijlocul clasamentului la jumatatea turului. Asteptat?

RL: Peste asteptari. Va amintiti ca nu prea eram multumit de lot. Dar m-am facut foarte bine inteles de catre jucatori si, exceptand dubla ( :P ) cu Inter , acestia au aplicat cu strictete indicatiile tehnico-tactice. Pe teren propriu eram zmei, afara mielusei, meteahna mai veche a echipelor conduse de mine. Oricum aveam sperante ca vom depasi si situatia aceasta.

Rep: Au urmat 3 meciuri din categoria celor mai usoare.

RL: Asta daca nu tineti cont de faptul ca doua s-au disputat in deplasare. Acasa cu Bologna m-am speriat putin dupa ce oaspetii deschisesera scorul in startul partidei. Dar Caracciolo a deviat de doua ori perfect cu capul centrarile lui Sculli si am bifat inca o victorie. Doua deplasari au urmat, la Lecce si Livorno, amandoua disputate sub acelasi tipar. Am dominat, am marcat, am condus chiar, dar gazdele au revenit de fiecare data si am parasit meciurile invinsi. La Lecce cel putin cu dubla lui Bojinov din m.84 si 90 am fost chiar ghinionisti. La Livorno mi-a placut Esnaider care, cu dubla sa, mi-a aratat ca poate face fata duelului cu Mansiz. (2-1 si 3-2 au fost scorurile). Ca o concluzie dupa cele doua deplasari: era evident ca aveam nevoie de un portar mai bun. Castellazi era foarte bun acasa, in deplasare insa se pierdea. Mai ales cand avea in spate galeria gazdelor.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ce mi se pare interesant la story-ul asta e tipul "interview" care domina pana acum cam tot si oftica celorlalti membri ai acestui forum fatza de un rapidist si performantele lui. Lasati-l in pace sa zica ce vrea ca e un story nu e fapt real.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu pot sa ma abtin: intr-adevar, sa te bata Interul cu 11-0 nu e cine stie ce, dar sa te bata dupa restart cu 8-0, asta da performanta! :hysterical:

Tu crezi ca s-a ofticat cineva? Faceam si noi misto de situatia creata...

P.S. Emilian, glumeam si eu, sper ca nu te deranjeaza. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

boogie, go home & sleep...

nu se oftica nimeni pe "performantele" lui emilian. toata lumea il incuraja :P

iar cu antrenamentul ala e la fel ca si cu tactica diablo de la CM. sau si la tactica aia se muncea mult... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

rep: Dupa ultimele rezultate au aparut si carcotasii...

RL: Da, tot felul de manageri incapabili, cu rezultate dubioase, mistocari de meserie... Acestora vreau sa le transmit ceva: BUEI, NICIODATA, DAR NICIODATA,NU O SA AJUNGETI LA BRESCIA. Off, gata, m-am descarcat. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Ce s-a intamplat cu Brescia dupa infrangerile astea? Ceva s-a dereglat in jocul echipei...

RL: Nu as putea spune asta. Totusi am avut adversari dintre cei mai redutabili. Pe cei de la Udinese i-am batut totusi pe Rigamonti (Caracciolo, cu capul, specialitatea casei). Iar in deplasare stiti ca aveam probleme. Chiar daca am condus de doua ori la Messina (Esanider si Caracciolo), am pierdut cu 3-2. Pana la vizita lui Chievo am primit doua vesti bune: Mansiz era refacut 100% si, in cele din urma, Koppinen a semnat pentru noi.

Rep: V-ati impidicat de Chievo.

RL: 0-0 nu e chiar asa rau. Mai ales ca Vanoli a fost eliminat in m.64. A fost totusi de remarcat debutul lui Mansiz care s-a miscat binisor dupa atatea luni de absenta. La Lazio ne-am dus cam cu nasul pe sus. Ei erau in carti la... retrogradare, ce-au zis baietii, ca e usor. Nu le-a fost usor lazialilor ce-i drept, dar tot au nimeri poarta Muzzi si Pandev.

Rep: V-a vizitat Mialnul....

RL: Ah, in m.18 imi era teama ca se repeta povestea cu Interul. Chiar imi spuneam ca milanistele nu stiu cand sa se opreasca. Pana la urma ai mei s-au trezit, ba chiar au controlat total jocul in partea a doua. Ramane ce-i drept rezultatul: 0-3.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep.: Pauza de sarbatori a venit la timp ati putea spune!

RL: Da. Astfel baietii au avut putin timp pentru odihna. Am lucrat mult la psihic in perioada asta si rezultatele s-au vazut imediat.

Rep: Mercato di riparazzione?

RL: Cu 35.000? Totusi am obtinut semnatura unor jucatori care intrasera in ultimele 6 luni de contract: Nicola Amoruso (SC), Tomas Locatelli (AMLC), Florian Kringe (AMC), Paolo Montero (DC), Oliveira (SC) si Drulic (SC). Pentru sezonul urmator aveam asigurat un lot cu care sa atac o pozitie pentru cupele europene.

Rep: Ati inceput in forta 2005-ul...

RL: Dupa cum v-am spus am lucrat mult la psihic. Astfel desi am fost condusi la Smapdoria, ai mei au fost in stare sa intoarca rezultatul (Mansiz si un autogol la o insistenta a acealuiasi Mansiz) si chiar sa-l pastreze pana la final. La Fiorentina chiar ne-am luat un avans de doua goluri (autogol, tot la insistenta lui Mansiz, si Caracciolo). Din nefericire chiar inainte de pauza Castellazzi si-a introdus singur mingea in poarta. Furia de dupa pauza a gazdelor le-a adus o egalare rapida. Apoi am reusit sa echilibram partida si am pastrat rezultatul de 2-2 pana la sfarsit.

Rep: Vizita parmei?

RL: Oh, prietenul meu Baldini a avut un mare noroc. Am vazut inregistrarea partidei de multe ori si-mi amintesc cum comentatorii se intrebau des daca parmegianii vor reusi sa faca fata furtunii declansate de jucatorii mei. A mai fost si golul lui Mansiz anulat aiurea, zic eu, pentru un fault inexistent. Am beneficiat de autogolul lui Bovo, dar parma a egalat in urma singurului atac, in m.82. Oricum un loc 14 la sfarsitul turului, la mare distanta de puncte de locurile retrogradabile

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rep: Ati fost aproape de un start de retur in forta.

RL: Aproape... 2-0 la Reggina la pauza (dubla Caracciolo), dar cum nu-mi era dat sa ma bucur de victorii... Martinez a comis un fault in careu in m.57, a luat si rosu... Ce a urmat stiti, in m.62 era 3-2 pentru gazde. Am mai luat un gol pe final si gata.

Rep: Derby-ul...

RL: Cu Atalanta. Am asteptat cu nerabdare momentul revansei. Si ai mei au inceput virulent, Caracciolo deschizand scorul in m.5. Din nefericire a iesit accidentat imediat dupa pauza si iar n-a fost sa fie. Am fost egalati, Mansiz a preluat conducerea si, colac peste pupaza, Esnaider rateaza un penalty... Asa ca in loc de 3-1 s-a facut 2-2.

La Cagliari am condus de doua ori (Zanetti si Caracciolo) dar am fost egalati de fiecare data. Iar apoi, acasa cu Juventus ne-am descurcat foarte bine. Am luat un gol din neatentie si... atat. 0-1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy