Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO][CSM Ceahlăul Piatra Neamt]


kevinluci

Recommended Posts

  • Romania Research Team

Am decis sa va prezint cei mai importanti 5 jucatori ce au fost pe la noi in anii trecuti. 4 dintre ei au ajuns in strainatate, la mai bine, noi fiind pentru ei doar o trambulina de lansare. Profilele lor sunt cele actuale.

Cristian Ciambru a ajuns la noi cand eram intr-o criza de extreme. Nu l-am vazut neaparat un jucator care sa fie determinant, dar si-a facut foarte bine treaba. A venit de la FK Csikszereda la pachet cu Joselu, pentru 185k. A ajuns la un moment dat capitanul echipei si dupa 4 sezoane (3 ani calendaristici, a venit iarna a plecat iarna), a fost luat de FCSB, 4,8 milioase. Simteam ca trebuie sa il las sa faca pasul mai departe (daca se poate spune asta, pentru ca este fost junior a celor de FCSB lasat sa plece. Suna a realitatea din zilele noastre, il lasi sa plece gratis si il rescumpari pe o caruta de bani). A evoluat pentru noi in 93 de meciuri oficiale si a marcat 25 de goluri si a oferit 14 assisturi.

Ciambru-185k-4-8kk-Csikereda.png

Un jucator excelent a fost Joselu. Dupa cum a spus mai sus, a venit deodata cu Ciambru, pentru 450k. Un junior spaniol de 17 ani ce juca la FK Csikszereda. Destul de aparte, nu? Agentul lui a negociat la sange contractul si i-a pus o clauza nediscutabila de 1.9 milioane (achitata de Liverpool dupa 2 sezoane). Stiam ca-l voi pierde. Si din pacate au fost bani foarte putini pentru valoarea lui, acum fiind titular in Premier League. A evoluat pentru noi in 41 de meciuri, 13 goluri si 17 assituri. 


Joselu-450k-1-9kk-Csikereda.jpg

Podina a venit la noi de la CSM Lugoj pentru 23,5k cand avea 18 ani iar noi eram in Liga a III-a. A mai stat si un sezon de Liga a II-a si a fost cumparat apoi de Dinamo pentru 450k. A stat ani buni in Stefan cel Mare, plecand dupa 6 ani in Belgia, la Gent, pe 3,4 milioane. Pentru noi a jucat 54 de meciuri, a marcat o data si a oferit 7 pase de gol. Se remarca prin pasele excelente si coordona mijlocul foarte frumos, chiar daca era tanar (si impus de regula U21).

 

Podina-23-5k-450k-CSM-Lugoj.png

Rusul Simonov a fost un jucator aparte. L-am gasit intamplator in echipa U19 a Rusiei si i-am oferit contract, fiind fara. A ajuns la noi oficial abia dupa ce a implinit 18 ani, dar cumva am reusit sa il iau in trial timp de 2 ani :D. L-am vandut in sezonul in care a plecat si Joselu, facand astfel un pic de mica revolutiei in vestiar. Era dificil, el voia sa plece vazand oferta de la Lille, eu nu voiam sa il las pentru ca deja pierdusem un jucator bun. Dar pentru a nu fi probleme in vestiar, l-am lasat sa mearga pentru 1,8 milioane. La noi a dat 1 singur gol si 3 pase de gol in 23 de meciuri. Foarte putin pentru un atacant de forta. Dar speram sa il fac sa joace, vazandu-l cu potential foarte mare. Din pacate nu a ajuns inca la el, dar tot e tanar. 

Simonov-Free-1-8kk.jpg

Am lasat la urma cel mai important jucator din cariera asta, Roberto Rosenblum. A venit la noi prima data cand eram in L2 de la CS Tunari pentru 43k. Dupa nici un sezon, vine o oferta de la Craiova pentru 250k. Inca tanar, nu reuseste sa se impuna acolo si revine la noi liber de contract dupa 4 ani. Cel mai bun mijlocas pe care l-am avut, foarte exact in pase, bun recuperator. L-am dat sezonul asta la Huddesfield in Premier League, unde a inceput deja sa joace, in semn de recunostiinta pentru ce a facut pentru club. A doua vanzare a lui ne-a adus cea mai mare suma din istoria clubului, 8 milioane de euro. A fost primul jucator al nostru ajuns la natioanala mare, debutand cu gol. A jucat 208 meciuri, a marcat 27 de goluri si a oferit 15 assisturi.


Rosenblum-43k-250k-free-8kk.png

 

Cam astia au fost top 5 plecari de la echipa. Au fost mai multi, inclusiv jucatori reali, nu regeni. A avut o colonie de jucatori din Mali care au plecat cu sume in jur de 1 milion +/-. Voi posta mai incolo si o parte din jucatorii actuali, daca vad ca prinde treaba.

Multumesc de atentie!

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

S-a mai dus un sezon. In campionat nu prea am avut adversar, chiar daca am vandut din titulari atat in vara cat si in iarna. Si voi continua sa fac asta pentru ca vreau sa promovez cat mai multi tineri. Ca am academia plina. In ultimele 3 etape le-am dat sanse pustilor si au venit 3 infrangeri prin care FCSB s-a apropiat de noi. Dar fara nicio speranta reala pentru ei. 
Sa vorbim acum despre Europa. CEA MAI BUNA PERFORMANTA DE PANA ACUM. Din pacate in UCL am fost scosi in Play-Off de Shaktior, dar in UEL am castigat o grupa slabuta. Parcursul din primavara a fost superb, dar am si avut noroc la tragerile la sorti, mereu picand cu accesari decenti. Pana in semifinale :D. Cred ca voi termina cariera cand voi reusi sa iau una dintre competitiile europene. Sau poate UCL-ul?

Campionat.png

Europa.png

 

Am promis sa va prezint cei mai buni jucatori. Sunt multi, dar am zis sa va arat cate 1 de pe fiecare post. Sa nu va prea plictisesc.

Portarul titular din sezonul asta, adus liber in vara. Mentiune speciala Alexandru Serban (de la Viitorul, nu e regen). A aparat poarta noastra 6 sezoane. Mai mult decat decent.

baena.png


Cea mai scumpa achizitie de pana acum pentru echipa, bulgarul a venit pentru aproape 5 milioane. A avut un prin sezon decent, dar cred ca poate mai mult.
Yakimov.png

 

Pe pustiul asta jumate turc jumate neamt l-am gasit din intamplare cand cautam jucatori in L3 din Germania. Am dat 600k pe el, dar il vad cu un super viitor.
Genc.png

 

De 4-5 ani de face banda dreapta, adus liber. Produs al celor de la Astra, plecat de la varsta frageda la Tottenham. Un lider al echipei.
Murariu.png

 

Proaspat venit in vara liber de la Wolfsburg. Cel mai bun atacant din cariera asta pe care l-am avut. A marcat 28 de goluri in 46 de meciuri in sezonul asta. Nu va pleca prea usor, decat pe o super oferta.
Sanli.png

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy