Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Fm 2014 Mega Db Update (+50.000 Changes)


Alywan

Question

Va salut,

Deoarece in ultimii ani petrec mai mult timp prin editor decat prin joc, m-am decis sa va pun la dispozitie un database update destul de mare, facut de mine, dar si cu ajutorul altor surse (FMSCOUT sau Sortitoutsi).

Deoarece update-ul contine +50.000 de modificari, am sa fac un rezumat scurt a ceea ce include.

Romania :

Danciulescu se va retrage pe 15.11.2013

Ewald Lienen ---> manager Otelul
Mihai Teja ---> manager U Cluj
Aurel Sunda Free ---> Poli Timisoara
Ciprian Marica --> Getafe
Tamas liber de contract
Tibi Csik - >> antrenor Olimpia Satu Mare
Media din Romania adaugata (GSP.ro, sport.ro etc.)
Adaugare impresari (Ana-Maria Prodan, Ioan Becali etc.)
Modificari de CA/PA, abilitati si altele prin Liga I ( am tinut cont si de ce am citit pe acest forum). Am umblat foarte mult la Steaua, unde anumiti jucatori mi se pareau exagerati (Iancu, N. Stanciu) si la Ceahlaul.
Victor Piturca l-am facut la fel de prost pe cat e si in realitate + am adaugat "In a Relationship" cu Razvan Cocis.
General :
-Modificari de CA/PA/Abilities majore in marile campionate, precum si majoritatea echipelor participante in CL, astfel incat sa reflecte cat mai bine realitatea, in functie de forma anumitor echipe/jucatori (Ex; Diego Costa/AS Roma)
-Adaugate ultimele transferuri, imprumuturi si viitoare transferuri (EX: Keisuke Honda > AC Milan 1.1.2014)
-Modificari de contracte jucatori, bugete cluburi, modificari la nivelul conducerilor (Ex: noul chairman Thohiri la Inter)
-Au fost adaugate accidentarilor jucatorilor la inceputul sezonului
-Modificare relatii intre jucatori (ex: Ozil - Podolski - Mertesacker)
-Denumirea corecta a tuturor competitilor/ echipelor/award-urilor
-Adaugare bookmakeri
-Adaugare media internationala
Linkuri download :
Editor data
http://speedy.sh/HuJWK/editor-data.rar
Arhiva editor-data.rar se extrage in My Documents/Sports Interactive/Football Manager 2014/editor data
Datadb
http://speedy.sh/J6ujC/datadb.rar
Arhiva datadb.rar se extrage in "Program Files/Steam/SteamApps/common/Football Manager 2014/data/db/1400"
Inainte sa extrageti acest fisier, stergeti tot ce gasiti in folderul "lnc".
Inainte sa incepeti un joc, cand selectati database, aveti grija sa fie activata optiunea ALL (ar trebui sa fie 29 de fisiere Editor Data).Recomand folosirea update-ului cu "Disable first window transfer budgets".
Screens :

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 52
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Asa-i ca esti dinamovist?

Eu personal iti multumesc pentru efortul depus in a realiza update-ul asta, dar as aprecia foarte mult, daca si tu si intreaga gloata de dinamovisti ce-i vad activand peste tot nu s-ar mai lega de steluta mea. Cu scuzele de rigoare, a fi dinamovist a ajuns sa fie sinonim cu a fi putin tampit. Daca tot i-ai modificat pe Stanciu si Iancu (jucatori care n-au scos capul in fotbal doar sezonul asta), ai fi putut f bine sa-l modifici si pe Rotariu. Stia cineva inaintea sezonului asta cine e Rotariu? Nope. Nici macar multi dinamovisti. Si totusi pe toate forumurile FM cu jucatori, vad dinamovisti orbecaind doar "stanciu and iancu are much overrated, look at rotariu, he is even better in real life". Nu zau? Mai aveati pe Stanescu care a apucat si el 2-3 meciuri in Liga 1 si il facuse Mihai wonderkid. Asa cum eu am bunul simt sa nu ma leg de Rotariu, care e atat de faimos ca nici macar nu-i stiu figura (desi toti dinamovistii ii recunosc oricand pe Stanciu sau Iancu la figura), aveti si voi bunul simt si nu va mai legat de putinii jucatori under-21 care au meciuri in Europa si nici nu-s la primul sezon in Liga 1, doar din cauza mentalitatii de dinamovist care-i mai interesat de performantele si jucatorii stelutei decat de performantele si jucatorii lor.

Daca nu-ti convine,nu mai downloada,de unde si pana unde ai ajuns tu la concluzia ca e dinamovist doar pentru ca a "dezumflat" niste jucatori.Iti simti "steluta" atacata?Pana la urma era vorba despre un update si tu ai ajuns sa gasesti sinonime pentru dinamovisti,sa le dai un nou sens mentalitatii,bravo ma!Ti se pare tie Iancu mare "scula"?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Januzaj asta cu nume de jazz are 6 meciuri in EPL.

daca juca la Steaua si il faceai asa, te spanzurau cainii ca e o smecta de jucator si ca tu esti un researcher stelist si ca Ropotariu este mult mai bun, stelistule care esti tu stelist!

Link to comment
Share on other sites

Januzaj asta cu nume de jazz are 6 meciuri in EPL.

daca juca la Steaua si il faceai asa, te spanzurau cainii ca e o smecta de jucator si ca tu esti un researcher stelist si ca Ropotariu este mult mai bun, stelistule care esti tu stelist!

In Anglia e mare nebunie cu el. Abia a semnat un contract nou cu MU pana in 2018.

Oricum nu am umblat decat la CA si reputatie....

Link to comment
Share on other sites

Update pentru database :

http://speedy.sh/jrncE/AI2014v2.1.0.rar

Extrageti in // User / Documents / Sports Interactive / Football Manager 2014 / editor data si stergeti versiunea veche (AI2014v2.0.0) !!!

Am mai modificat prin el unele contracte (vezi Adnan Januzaj mai sus, unde nu stiu cum mi-a scapat de are 130k / week) + multe reputatii schimbate, astfel incat nu o sa mai vedeti la inceput aceleasi transferuri facute de unele echipe.

Link to comment
Share on other sites


Am umblat foarte mult la Steaua, unde anumiti jucatori mi se pareau exagerati (Iancu, N. Stanciu)

Asa-i ca esti dinamovist?

Eu personal iti multumesc pentru efortul depus in a realiza update-ul asta, dar as aprecia foarte mult, daca si tu si intreaga gloata de dinamovisti ce-i vad activand peste tot nu s-ar mai lega de steluta mea. Cu scuzele de rigoare, a fi dinamovist a ajuns sa fie sinonim cu a fi putin tampit. Daca tot i-ai modificat pe Stanciu si Iancu (jucatori care n-au scos capul in fotbal doar sezonul asta), ai fi putut f bine sa-l modifici si pe Rotariu. Stia cineva inaintea sezonului asta cine e Rotariu? Nope. Nici macar multi dinamovisti. Si totusi pe toate forumurile FM cu jucatori, vad dinamovisti orbecaind doar "stanciu and iancu are much overrated, look at rotariu, he is even better in real life". Nu zau? Mai aveati pe Stanescu care a apucat si el 2-3 meciuri in Liga 1 si il facuse Mihai wonderkid. Asa cum eu am bunul simt sa nu ma leg de Rotariu, care e atat de faimos ca nici macar nu-i stiu figura (desi toti dinamovistii ii recunosc oricand pe Stanciu sau Iancu la figura), aveti si voi bunul simt si nu va mai legat de putinii jucatori under-21 care au meciuri in Europa si nici nu-s la primul sezon in Liga 1, doar din cauza mentalitatii de dinamovist care-i mai interesat de performantele si jucatorii stelutei decat de performantele si jucatorii lor.

Link to comment
Share on other sites

Asa-i ca esti dinamovist?

Eu personal iti multumesc pentru efortul depus in a realiza update-ul asta, dar as aprecia foarte mult, daca si tu si intreaga gloata de dinamovisti ce-i vad activand peste tot nu s-ar mai lega de steluta mea. Cu scuzele de rigoare, a fi dinamovist a ajuns sa fie sinonim cu a fi putin tampit. Daca tot i-ai modificat pe Stanciu si Iancu (jucatori care n-au scos capul in fotbal doar sezonul asta), ai fi putut f bine sa-l modifici si pe Rotariu. Stia cineva inaintea sezonului asta cine e Rotariu? Nope. Nici macar multi dinamovisti. Si totusi pe toate forumurile FM cu jucatori, vad dinamovisti orbecaind doar "stanciu and iancu are much overrated, look at rotariu, he is even better in real life". Nu zau? Mai aveati pe Stanescu care a apucat si el 2-3 meciuri in Liga 1 si il facuse Mihai wonderkid. Asa cum eu am bunul simt sa nu ma leg de Rotariu, care e atat de faimos ca nici macar nu-i stiu figura (desi toti dinamovistii ii recunosc oricand pe Stanciu sau Iancu la figura), aveti si voi bunul simt si nu va mai legat de putinii jucatori under-21 care au meciuri in Europa si nici nu-s la primul sezon in Liga 1, doar din cauza mentalitatii de dinamovist care-i mai interesat de performantele si jucatorii stelutei decat de performantele si jucatorii lor.

Ma simt jignit sa fiu facut dinamovist.

Update-ul este in 99,90% din parte facut pentru cei care nu joaca in Liga 1.

Cum este facut pentru cei care joaca in campionatele puternice din Europa, as vrea sa nu se trezeasca cu Stanciu si/sau Iancu titulari la Real Madrid si Barcelona din sezonul 2014, transferati pe sume de 15+ mil. EURO.

Am mai spus si o repet, Liga I este imposibil de simulat de un procesor care nu stie ce inseamna spaga/mita/spalare de bani/mitocanie/prostie etc.

Si cat sunt eu de ne-dinamovist, si nu suport nicio echipa de fotbal din Romania, Iancu si Stanciu SUNT CEI MAI OVERRATED JUCATORI din Romania, dupa eterna speranta Cristi Tanase!

SI doi la mana, ai sa observi, daca ai onoarea sa downloadezi update-ul, cum de fapt am imbunatatit anumiti jucatori la Steaua, deci nu pot fi acuzat de anti-stelemism.

In concluzie, poti sa intri frumos in editor, si sa-ti bagi -10 PA la toti stelistii tai, de la "steluta ta" mare si frumoasa al carei golgheter a fost transferat anul trecut si joaca undeva pe la echipa a 2-a a unei alte echipe mediocre. Bineinteles, daca umbla cineva anul trecut la Rusescu, ii dadeai cu tarnacopu' in cap ca el e jucator de Premier League....

Link to comment
Share on other sites

Torje e totusi cel mai overrated. In salvarea mea a ajuns la Real Madrid si mai are 9 goluri de dat pentru nationala pentru a egala recordul lui Hagi si Mutu. A ajuns un soi de Leonardo da Vinci al fotbalului - poate juca pe 9 pozitii diferite in teren.

E modificat si el in update, stai linistit :D

Link to comment
Share on other sites

Am jucat si eu 1 sezon si jumatate cu update-ul asta, cu Steaua. Stanciu si Iancu joaca ok, nu mai ajung sa il vand pe Iancu dupa primul sezon la Real Madrid cu 9 miilioane, el avand 15 meciuri jucate tot anul si 4 goluri. Si da sunt stelist, dar sa recunoastem si fara suparare, Iancu nu a mai prins echipa de mult, iar Stanciu s-a stins, si in general Steaua e in scadere de forma. :D

Link to comment
Share on other sites

Am jucat si eu 1 sezon si jumatate cu update-ul asta, cu Steaua. Stanciu si Iancu joaca ok, nu mai ajung sa il vand pe Iancu dupa primul sezon la Real Madrid cu 9 miilioane, el avand 15 meciuri jucate tot anul si 4 goluri. Si da sunt stelist, dar sa recunoastem si fara suparare, Iancu nu a mai prins echipa de mult, iar Stanciu s-a stins, si in general Steaua e in scadere de forma. :D

In sfarsit un stelist "nedistrus" ,nu prea mai vezi dastia!Pun pariu ca valentine nici macar nu a luat uptate-ul.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy