Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Parma


Ita

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

M-am hotarat sa incerc si eu o poveste. Vreau sa aduc la o echipa din Serie A DOAR jucatori romani, incat in 2-3 ani intreg lotul sa fie format exclusiv din "ieroii" romani. Vreau o echipa nu prea mare dar nici prea mica, fara posibilitati financiare foarte mari dar nici prea mici. Am oscilat intre Lazio, Palermo, Sampdoria, Udinese, Bologna si Parma. La Lazio m-a atras situatia financiara precara dar avand in vedere regulile de transferuri autoimpuse si asteptarile suporterilor, mi-a fost cam frica si am zis pas(nu vroiam sa raman pe drumuri dupa 3 luni). Am ramas la Parma pentru ca este una dintre putinele echipe cu care am jucat in toate versiunile de CM si cunosc cel mai bine jucatorii.

Va rog sa excludeti din start toate veleitatile atristice ale povestii pentru ca vor lipsi cu desavarsire. In toata scoala generala mama mi-a facut compunerile (eu scriam doar introducerea si incheierea care erau inevitabil "este vara" si "ce frumos a fost") si desenele(nu am reusit niciodata sa desenez bine un organism viu multicelular). Cand vine vorba despre gratia mea pot sa fiu comparat lejer cu tancul pe care a venit Steaua acum 50 de ani si a furat cupele si florile altor fani ai fotbalului romanesc. In plus, cand am incercat si eu o poveste mai artistica mi-am luat suturi in fund de la un "membru cu greutate" de pe forum care m-a acuzat de plagiat.

Povestea este scrisa realtime deci eventualele sugestii cu privere la planul de achizitii si tactica sunt binevenite.

De "agramaticalitatile" inerente unui om care a scris foarte-foatre putin pe parcursul celor 16 ani de...sa-i zicem studiu si dupa, o sa se ocupe DOAR Kop Hero no 1 pentru ca stiu ca nu poate sa se abtina si pentru ca incerc sa ma pun bine cu el (am auzit vajaitul glontului pe care scria ban de cateva ori pe la urechi si nu mi-a placut). Celorlalti eventuali cititori care vor sa-mi corecteze "opera" le ofer din start :fuck:

Campionatele selectate sint toata Italia + toata Romania/medium data/fara atribute mascate. De training o sa ma ocup eu, la fel si de meciurile amicale. O sa incerc sa aranjez multe turnee tari pe Ennio Tardini in speranta ca o sa redresez cat mai Rapid balanta oarecum precara(din bilete si de ce nu din drepturi TV) si o sa gasesc tacticile potrivite cat mai Rapid.

PS:

Stiu sa fac un screenshot dar nu stiu marimea optima necesara sa-l pun pe site. IrfanView, ctrl+R si?????

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

-o cana cu cafea instant faurita cu atata mestesug

-2 scrumiere goale

-2 pachete cu Marlboro rosu/scurt

-nevoi fiziologice facute astfel incat sa nu ma mai deranjeze nimic cel putin 3-4 h

-telefoane trase aproape, la o lungime de brat

-3-4 cduri cu mp3

-punga mare cu cele mai bune cornulete din oras

-sticla de 2.5 litri suc.n-am.ma duc sa iau

-fotoliul comod tras langa caloriferul proaspat vopsit care emana atata caldura oferita cu atata dragoste de noul nostru primar pd-ist; caloriferul inca mai miroase putin a aurolac...yummy :nyam:

Incep cu borax mix cut piano si bjork-pegan poetry (infusion mix), incerc sa ignor zgomotul sub-ului :(

Urez tuturor care merg la munca/scoala in aceasta zi insorita de decembrie mult succes!

Trec la analiza lotului ,analiza financiara si la introducerea ieroilor pe shortlist; asta dureaza cel putin 2 ore.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

04-7-04

finante/sumar:

-am in cont -5.100.000 sau mai bine zis n-am in cont 5.100.000

-bani de transferuri 3.050.000

-din transferuri out imi revin 75%-la imprumuturi ma laud cu o datorie de 29M(375k/luna pana in 23.9.2011)

-bani de salarii:24M din care folosesc doar 13.5M

-toate sumele sunt in euro

Dupa cum am spus situatia financiara nu e roz dar nici neagra; cel mai mult ma pune pe ganduri procentul care imi revine din transferuri out. Transferurile pe bani multi vreau sa le fac dupa un sezon si pana atunci sper sa primesc macar 90%.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am bagat cam toti jucatorii cu reputatie din Romania; mi-a atras atentia Andrei Bogdan Ciugulea(DL-Ceahlaul) de la U19. Un promising full-back de 19 ani cu atribute mentale exceptionale pentru varsta lui, crossing, heading, long shots, passing de 15, marking 20. Sta cam prost cu tehnica-3!!!!-(asta chiar nu pot sa inteleg), cam tot ce tine de dribling si regim de joc in viteza si e dreptaci. Sper ca se descurca pe stanga.

Fac enquiry pe mai multi jucatori. Ma intereseaza in primul rand jucatori de banda stanga si un varf. Nu vrau sa pierd prea multi bani pe jucatori pe care nu o sa-i folosesc prea mult. Asta o sa fac vara viitoare...Sper sa nu fie prea curtati jucatorii romani vara asta ca nu am resurse sa licitez prea mult. Cu alte cuvinte sper ca Becali sa fie in vacanta.

Imi opresc un lot de 21 jucatori pe care sper sa iau ceva bani in viitor la U20.

Mai jos e lotul cu care atac cele doua saptamani de pre-season:

Sébastien Frey GK FRA 24

Marco Schianchi GK ITA 19

Daniele Bonera DRC ITA 23

Giuseppe Cardone DRC ITA 30

Sebastiano Siviglia DRC ITA 31

Andrea Azara DL ITA 18

Cesare Bovo DC ITA 21***

Paolo Cannavaro DC ITA 23

Alessandro Potenza D/DML ITA 20***

Fábio Simplício D/DMC BRA 24

Jorge Bolaño DMC COL 27

Vincenzo Grella DMC AUS 24

Alessandro Rosina MLC ITA 20

Marco Marchionni AMR ITA 23

Mark Bresciano AMRLC AUS 24

Domenico Morfeo AMC ITA 28

Ianis Alin Zicu AMC ROM 20***

Alberto Gilardino SC ITA 22

Massimo Maccarone SC ITA 24***

Jucatorii cu *** sunt imprumutati. De obicei trimit jucatorii imprumutati de club acasa, dar in cazul asta n-am ce sa pun in loc.

Urmeaza primul continue.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Primele transferuri:

in:Liviu Ciubotariu SW/DLC-Dinamo-20k+50%transfer

Oprita SC-Steaaua-0.5M(100.000+credit)+50%transter

Caramarin AMLC-National-750.000(500.000+credit)+50%transfer

Andrei Bogdan Ciugulea DL-Ceahlaul-5.000+50%

Copos e mai chitros. Zice ca vrea in CL.

out:Berti-GK-37 ani-(am scapat de un salariu)-Lecce-0

Ruopolo-SC-21-Pro Vercelli-1.000+50%-sper sa-i ajute sa se salveze de la retrogradare

Contini-DC-24-AlbinoLeffe-150.000

Staffolani-SC-21-Spezia-75k

Grieco--AMF/LC-21-Sociedad-350.000+20%

Primul turneu amical mi-a adus aproape 1M incasari, accidentarea pe 4 saptamani a celor 3 DMC si confirmarea ca 4-2-3-1 nu e o tactica potrivita pentru Parma, cel putin nu impotriva echipelor mari. Sper sa mai am ocazia sa o testez in meciuri oficiale fara mare importanta.

0-0 Inter

0-2 Arsenal

0-2 Real Madrid

Trec jucatorii pe training normal pana la inceputul sezonului, cand vreau sa-i antrenez pe posturi.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vitelaru e excelent pe stanga. Brujan e un inchizator foarte bun, al fel si Marginean. Bucur e super atacant, Luchian alt fundas de la Ceahlaul e promitator.

Maxim in stanga rupe, Tutoras e un mijlocas f bun.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Vitelaru e excelent pe stanga. Brujan e un inchizator foarte bun, al fel si Marginean. Bucur e super atacant, Luchian alt fundas de la Ceahlaul e promitator.

Maxim in stanga rupe, Tutoras e un mijlocas f bun.

Tks.O sa-i urmaresc

Al doilea turneu pe Ennio Tardini-invitate Real ,Inter, Parna U20

Primesc 750.000 din bilete si 750.000 de la televiziuni.

Incerc un 5-3-1-2 cu target man, playmacker.

-toti fundasii defensivi(doi DC marcaj la om, DC-ul central rol de libero chiar daca sta in linie, fundasii laterali urca cat mai putin)

-un DM(dinspre dreapta) defensiv, celalalt normal, un AMC ofensiv care ataca spre NV :)

-Un SK(dreapta) target man si unul care coboara dupa mingi spre centru

2-2 Real

1-1 Juventus

Echipa a mers mult mai bine in cida absentelor si oboselii. E clar o tactica pe care ma gandesc sa o folosesc.

Mai vreau doua turnee tari si care sa testez un 4-4-2 si un 4-3-1-2, dar asta in sesiunea urmatoare de CM.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@Kop Hero no. 1-da' stiu ca ma urasti din tot sufletul. Hello?!??!?Am nevoie de jucatori pentru Parma, echipa care a fost aproape sa castige Serie A in 97, care a castigat Cupa in 92, 99, 2002, care vrea sa se claseze pe un loc de UEFA macar.

Cu Brujan, Marginean, Luchian si Tutoras titulari ma dau afara in doua saptamani. Cu Bucur o sa demarez negocierile, cu Maxim doar in cazul in care o sa joc cu ML.

Transfer in

Lovin DMC-Steaua-100k(50 in rate)+50%

01.08.2004 Finante

in cont -4.5M

de transferuri 2.3M

Ai dracu Chelsky...pana nu le-am dat 400k nu au vrut sa participe la un turneu

4-1 Chelsea(englezii au folosit titularii) - Cramarin f bun

3-1 U20 (0-1)(pana sa bag piesele grele m-au dominat)

3-0 Milan(again, cu titularii)

Spre surprinderea mea 4-4-2 a mers foarte bine. Il mai folosesc intr-un turneu si ma decid daca e tactica de baza.

Caramarin e taticul lor pe stanga!

Incep negocierile cu Radio si Dumitru.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Radio Erevan ?

Mei, la mine Vitelaru a crescut enorm, Tutoras a zburat dupa 2 sezoane pe 500.000 euros. Marginean dupa 3 sezoane nu avea atribut sub 12.

Avea long shots 19, inscri ain draci, passing 18, creativitate 15 etc.

Bucur o sa rateze pana o sa plangi. Din 5 suturi un gol, dar macar da gol.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vad ca insisti cu cirucurile tale de jucatori. :P Nu prea mai am bani dar o sa vad ce pot sa fac ...

Luna cadourilor!!!

RadoiD/DMC-23-Steaua-1.5M(1M credit)+50%

Dumitru AMR-27-Steaua-550k(400 credit)+50%

Plesan MC-21-Universitatea-1M(cam 500k credit)+50%

4-1 Lazio

2-0 Roma

0-1 Milan

Am folosit un 4-3-1-2 ofensiv pentru a testa cei 3 mijlocasi defensivi care au fost accidentati. Cred ca asta o sa fie tactica din cupa si UEFA.

Incep campionatul cu 4-4-2 cand vreau sa joc ofensiv si 5-3-1-2 cand vreau sa joc defensiv.

Sezonul de transferuri s-a cam incheiat pentru mine.

O sa incerc sa mai fac un turneu sa testez noile achizitii.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ultimele transferuri

in :Bucur sc-24-Sportul-350k(200 credit)+50%

out :Degano sc-21-Benfica-50%

Au urmat 3 jocuri cu U20 in care am dat cu ei de pamant. Curios e ca in meciurile astea am avut voie sa am pe banca doar 5 rezerve. Inca o treaba cidata:intr-un meci am facut toate schimbarile si mi-a ramas doar portarul pe banca. S-a accidemtat Dumitru si am fost obligat sa introduc rezerva portarului AMR.

Cotele pt Serie A:Milan 6-4, Juventus 7-4, Roma si Inter 2-1, Lazio 25-1 si Parma 33-1. Teoretic sunt pretendent la un loc in cupe europene. Cam astea-s si asteptarile suporterilor.

In cateva zile intru-n focuri! Am definitivat lotul largit cu care atac pe 3 fronturi. Din pacate pe Dumitru l-am cumparat prea tarziu si nu pot sa-l folosesc in uefa.

Sébastien Frey GK FRA 24

Marco Schianchi GK ITA 19

Liviu Ciobotariu SW/DLC ROM 33

Daniele Bonera DRC ITA 23

Sebastiano Siviglia DRC ITA 31

Andrei Bogdan Ciugulea DL ROM 19

Cesare Bovo DC ITA 21***

Paolo Cannavaro DC ITA 23

Alessandro Potenza D/DML ITA 20***

Fábio Simplício D/DMC BRA 24

Matei Mirel Rãdoi D/DMC ROM 23

Jorge Bolaño DMC COL 27

Vincenzo Grella DMC AUS 24

Florin Lovin DMC ROM 22

Alessandro Rosina MLC ITA 20

Mihãitã Plesan MC ROM 21

Florentin Dumitru AMR ROM 27

Marco Marchionni AMR ITA 23

Mark Bresciano AMRLC AUS 24

Gabriel Caramarin AMLC ROM 26

Domenico Morfeo AMC ITA 28

Ianis Alin Zicu AMC ROM 20***

Gheorghe Bucur SC ROM 24

Alberto Gilardino SC ITA 22

Massimo Maccarone SC ITA 24***

Daniel Oprita SC ROM 23

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Faza cu 5 rezerve in meciurile impotriva echipelor de tineret/rezerve era si in CM2004. N-am inteles niciodata de ce.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Acum am citit cu multa atentie primul post in care sunt mandatat sa imi exprim violent dezaprobarea fata de greselile gramaticale.

E adevarat, nu ma pot abtine. :)

Bjork - PAGAN poetry. And counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Acum am citit cu multa atentie primul post in care sunt mandatat sa imi exprim violent dezaprobarea fata de greselile gramaticale.

Daca ai citit atent unde ai vazut ca esti mandatat sa-ti exprimi VIOLENT dezaprobarea? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Gata! Am crezut ca pot trece cu vederea bugurile dar nu mai pot! Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca nu-mi dau seama unde gresesc cand pierd un meci si unde procedez corect cand castig. Pana mea.intelegeam la 2001-2002 si nu pricep la asta? Eu cred ca nu sunt atat de batut in cap. CD-ul spart a aterizat la gunoi, toate urmele existentei lui au fost sterse de pe hard, asta ca sa evit imboldul inevitabil de a mai juca un meci. Jocul asta a fost o insulta in primul rand la adresa celor care s-au ocupat de research, de poze & shit pentru simplul motiv ca le-a placut mult CM3.

O sa-mi fac ordine in CD-uri, o sa ascult multa muzica si o sa citesc ceva. In mod sigur o sa fiu mult mai relaxat.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy