Jump to content
  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

In functie de performante, iti vor mari numarul de antrenori pe care ii poti angaja. Daca ai gasit altii mai buni si nu vrei sa mai astepti, incearca mutual termination si vezi cum sta treaba. In principiu acest lucru iti va scadea balanta semnificativ daca vei schimba 2-3 antrenori. Asteapa terminarea sezonului si vezi ce planuieste board-ul.

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de raspuns. Te mai stresez cu o nelamurire: La Oposition Instruction imi apar doua sectiuni, Player si Position Instruction...pe care e bine sa o setez...ma gandesc ca daca atacantul titular e schimbat e bine sa le setez pe amandoua, nu?

Link to comment
Share on other sites

Si sa vezi ce distractiv e cand ai "show weaker foot" pe jucatorul titular si inlocuitorul are ambele picioare la el. Si altele asemenea. Parerea mea umila de antrenor de liga a 5-a e ca mai bine le setezi individual pe jucator, lasand posturile in pace... Dai trei click-uri in plus pe meci, dar macar nu ai surprize de genul asta...

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si sezonul doi cu Rangers. Am reusit promovarea in prima liga de pe locul 1 cu doar 3 infrangeri si 5 egaluri in campionat. Am castigat detasat , un campionat al surprizelor in care 8 din cele 12 echipe s-au aflat si pe ultimul loc in decursul campionatului.Din etapa a 12 am inceput sa ma rup de pluton. Echipele nu sunt prea competitive in comparatie cu lotul pe care il am (in mare parte cel pe care il are Ranger si IRL). Am promovat doi jucatori de la echipa de tineret un MC si un DM . Am adus un AML pe 120k . Am castigat si cupa Scotiei desi nu mai credeam dupa ce in min 43 la 1-1 scor contra lui Dundee (locul 2 in prima liga) am avut un jucator eliminat. Am reusit in cele din urma sa castig 2-1 in prelungiri min 104 am marcat. Am o echipa relativ tanara si cu care sper sa fac fata si in prima liga. Sunt tare curios cati bani imi da de transferuri , si ce obiectiv mi se fixeaza. Ma lovesc de aceeasi problema ! Castig aproape in fiecare luna premiul de cel mai bun manager , in schimb la sfarsitul anului cel mai bun manager este altul care , de data asta, nu a castigt niciodata premiul de cel mai bun manager. Foarte de cacao.

Link to comment
Share on other sites

Sunt criterii diferite de acordare a celor doua "distinctii". Pentru managerul lunii se ia in considerare numarul de puncte/victorii obtinute in decursul lunii respective si doar in caz de egalitate se ia in considerare reputatia clubului, adversari etc. Pentru managerul anului se iau in considerare realizarile comparativ cu statutul clubului. Parca una-i sa castigi o serie cu Rangers, si una-i sa termini pe 2-3 cu o candidata la retrogradare. Mie unul mi se pare perfect normal...

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Cred ca depinde de la joc la joc, uneori la unele echipe te da afara noul patron pentru ca nu intri in categoria lui de antrenori sau considera ca nu ai valoare, dar uneori te umple de bani ca doar, are de unde sa dea.

Acum mai multa lume o sa inceapa cu Leeds, ca au venit seicii si acolo...

Link to comment
Share on other sites

salut :))) well si la mine a venit grant dar...

lolz_season_2.jpg

and a funny win for juve...halal cursa de urmarire

lolz1_season_2.jpg

pana la urma? te-ai umplut de bani ?

pana acum nu s-a schimbat nimic. Speram sa imi dea si mie ceva de transferuri. Nu mi-au dat decat 100k . Am vandut un jucator de 3.5 mil sin anglia intre timp si am mai scos ceva dar tot e greu . Nu stiu cat o sa o mai pot duce cu jucatorii astea. Hai si anul asta in liga 2 (prima de fapt dupa nume) dar de la anu mai greu in prima liga . Vad asta prin cupe unde castig cu echipe de liga 1 numai si numai in prelungiri sau la penalty. Mai am o curiozitate si daca cineva a ajuns in prima liga sa imi spuna si mie ce obiectiv i s-a impus , ca`s tare curios. Patronii bani nu baga milogii dar in schimb nici nu vor sa auda de play-off , sa promovezi de pe primul loc.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Intrucat prima mea iubire Politehnica Timisoara nu mai exista in fm13, in demo am cautat alternative cu cine sa joc. Dupa indelungi cautari (diverse echipe din diverse campionate) odata cu aparitia jocului am ajuns la a2a mea mare iubire, Liverpool FC. Jucat si reusit in sfarsit sa termin un sezon. Palmares sezonul 2012-2013:

- NU AM FACUT NICI UN TRANSFER

- campionat: locul 1, cu 2 puncte avans fata de Manchester Shitty

- FA Cup: castigatoare, 1-0 cu Aston Villa

- League Cup: pierdut finala, sindromul Bayern Munchen 1999, 1-2 cu Arsenal dupa ce in min 88 aveam 1-0.

- Europa League: sindromul Dinamo, m-au eliminat in tur 3 preliminar neica nimenii de la AGF (Danemarca).

Per total un sezon reusit, multumit de dubla campionat - cupa. La capitolul nemultumiri este eliminarea din EL, simt ca as fi putut chiar castiga EL daca treceam de danezi. Ca si tactica am ramas fidel filosofiei mele de joc 4-4-2 pe care o joc de la cm99/00. O singura schimbare a aparut totusi in acest an, am renuntat la DM, pe care l-am urcat in linie cu ceilalti mijlocasii si devenit un Deep Lying Playmaker - defend.

De ce nu am jucat cu echipa la care antrenez in realitate? Pai e simplu, in fm13 ASU Politehnica Timisoara este intro liga inactiva si nu am dorit modificarea bazei de date si oricum ligile inferioare din Romania in fm13 nu au fost updatate. In acelasi timp ASU Politehnica Timisoara in joc este o echipa de amatori, astfel nici un jucator nu poate primi contract iar la prima oferta ar pleca de la club. Si lotul a suferit modificari majore fara de cel predat pe 1 septembrie researcherilor asa ca astept patchul din martie pentru a putea juca in sfarsit cu ASU Politehnica Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

Intrucat prima mea iubire Politehnica Timisoara nu mai exista in fm13, in demo am cautat alternative cu cine sa joc. Dupa indelungi cautari (diverse echipe din diverse campionate) odata cu aparitia jocului am ajuns la a2a mea mare iubire, Liverpool FC. Jucat si reusit in sfarsit sa termin un sezon. Palmares sezonul 2012-2013:

- NU AM FACUT NICI UN TRANSFER

- campionat: locul 1, cu 2 puncte avans fata de Manchester Shitty

- FA Cup: castigatoare, 1-0 cu Aston Villa

- League Cup: pierdut finala, sindromul Bayern Munchen 1999, 1-2 cu Arsenal dupa ce in min 88 aveam 1-0.

- Europa League: sindromul Dinamo, m-au eliminat in tur 3 preliminar neica nimenii de la AGF (Danemarca).

Per total un sezon reusit, multumit de dubla campionat - cupa. La capitolul nemultumiri este eliminarea din EL, simt ca as fi putut chiar castiga EL daca treceam de danezi. Ca si tactica am ramas fidel filosofiei mele de joc 4-4-2 pe care o joc de la cm99/00. O singura schimbare a aparut totusi in acest an, am renuntat la DM, pe care l-am urcat in linie cu ceilalti mijlocasii si devenit un Deep Lying Playmaker - defend.

De ce nu am jucat cu echipa la care antrenez in realitate? Pai e simplu, in fm13 ASU Politehnica Timisoara este intro liga inactiva si nu am dorit modificarea bazei de date si oricum ligile inferioare din Romania in fm13 nu au fost updatate. In acelasi timp ASU Politehnica Timisoara in joc este o echipa de amatori, astfel nici un jucator nu poate primi contract iar la prima oferta ar pleca de la club. Si lotul a suferit modificari majore fara de cel predat pe 1 septembrie researcherilor asa ca astept patchul din martie pentru a putea juca in sfarsit cu ASU Politehnica Timisoara.

Poti sa urci si tu tactica? Merci! :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca la FM13 nu ma ocolesc demiterile. M-am despartit de Histon, dupa 7 ani si jumatate de lupta impotriva morilor de vant. E greu sa tragi la promovare cand esti unul din cele 4 cluburi ramase semi-pro in Blue Square Premier, ai cel mai mic buget de salarii din divizie(300k/an fata de 800k/an media) si iti pleaca jucatori importanti fara ai posibilitatea sa-i inlocuiesti cu altii de valoare cat de cat apropiata.

Facand un bilant, consider ca per ansamblu am fost un antrenor bun pentru Histon:

- promovare la primul sezon, castigand Blue Square North desi aveam media prediction 20.

- 6 sezoane si jumatate in Blue Square Premier in care cu exceptia ultimului mi-am depasit conditia de fiecare data

- o prezenta in playoff-ul pt promovare

- finala de FA Trophy, plus un sfert

- am trecut constant de tururile preliminare in FA Cup(cu o singura exceptie) ajungand de 3 ori in 1st Round si de 3 ori in 2nd Round.

Ultimul sezon a fost dezastruos, am fost demis in etapa a 15-a cand reusisem doar o victorie si 7 egaluri si ocupam ultima pozitie(fata de obiectivul impus - clasare respectabila). Prea multe schimbari, imprumuturile obtinute n-au fost de acelasi nivel ca sezoanele trecute, plecarile a 5-6 jucatori importanti fara sa reusesc sa aduc altceva decat tineri de 18-19 ani necopti inca - cam astea au fost cauzele acestui sezon ratat.

Ma gandeam sa incep in Romania, foarte probabil cu o echipa de prima jumatate in prima liga(poate Rapid)...

Link to comment
Share on other sites

Dupa demiterea de la Histon, cred ca am acumulat suficienta experienta incat sa incep cea mai frumoasa si de succes(sper eu) cariera la FM13. Foarte probabil, cu exceptia vreunui save in retea/online, sa fie ultima cariera la FM-ul asta. Echipa aleasa e bineinteles Ascoli, practic clubul care mi-a rapit cel mai mult timp in termeni FM-istici. Reiau o treaba facuta bine la FM12 zic eu, o cariera splendida, plina de realizari, in care l-am depasit pe cel mai bun antrenor din istoria clubului, un oarecare Carlo Mazzone. In vitrina clubului au luat loc 5 titluri in Serie A, 6 Coppa Italia, 8 SuperCoppa, 2 Europa League, 2 Supercupa Europei in 20 de ani de "domnie".

Fiindca au existat ceva forumisti care si-au exprimat dezamagirea pentru faptul ca nu mi-am prezentat in detaliu cariera respectiva, de data asta sunt aici asa ca aveti unde arunca cu rosii daca nu va place. Si la FM13 voi pastra anumite principii care consider eu ca formeaza si exprima filozofia mea despre fotbal si anume:

- O echipa buna se baza pe o aparare buna - intotdeauna voi prefera un 1-0 in fata unui 3-2

- Achizitiile se vor face doar in cazul problemelor pe anumite posturi(nu ma voi arunca la un jucator mai bun daca sunt acoperit pe acel post ci voi face transferuri in functie de necesitati). Totodata, orice jucator are pretul sau(la capitolul plecari).

- Voi incerca sa imi impun limite de bun la salarii si sume de transfer(nu voi arunca cu bani).

- Intotdeauna prima varianta pentru un jucator pe un anumit post va fi un italian(sau un jucator cu sezoane jucate in Italia). Daca nu se realizeaza transferul sau nu gasesc jucator de profilul dorit voi cauta apoi si printre straini. Voi incerca sa cresc si sa promovezi juniori din propria academie.

La sfarsit un mic filmulet:

Link to comment
Share on other sites

Nu ma apuc de story pt ca am invatat din experienta ca nu ma pot tine de el. In momentul in care ma "prinde" o salvare nu mai am rabdare sa stau si sa scriu. Referitor la restrictii, asta e stilul meu de joc de regula, nu-i nimic special. La Histon poate am sarit pe ala cu transferurile facute la nevoie, acolo aveam nevoie de orice jucator bun pentru ca sunt atat de rari jucatorii care sa iti imbunatateasca semnificativ echipa si pe care sa ti-i permiti incat nu prea ai voie sa-i ratezi...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy