Jump to content
  • 0

Idei Interesante Pentru Fm 2013


Mihai

Question

  • MentholBoy

El Grande Jefe pleaca in vizita la sefii ai mai mari in weekendul viitor. In cadrul sederii pe acolo, va avea si un meeting cu SI Games la care se va discuta si despre FM 2013.

Orice idei interesante aveti si credeti ca merita discutate acolo le astept pe acest topic. Trolii si OT-urile pe acest topic vor fi pedepsiti cu executii publice

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 220
  • Created
  • Last Reply

220 answers to this question

Recommended Posts

Stiu ca e tarvida propunerea, dar nu ar fi mai interesant sa desenezi tu anumite scheme/miscarile jucatorilor la cornere si la fazele fixe?

sunt atatea combinatii, care exersate la antrenamente ti-ar putea aduce goluri daca surprinzi adversarul.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand fazele fixe. Sunt de-a dreptul penibile, aproape mereu acelasi gol din corner. Il aveam pe Luchin se batea la titlu de golgheter in pana mea, si saracu de el nici nu ar mai urca in careu daca ar fi dupa el, ca si asa urca degeaba in realitate. Si in plus astia care nu au asa mult la taking corners sa bata de mai multe ori aiurea. Vedem numai C. Munteanu de cate ori rateaza centrarea din corner.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu este rau sa modifice la contract, sa primeasca un bonus in functie de performante si obiectiv.Iar de exemplu observ ca daca antrenezi o echipa nationala nu primesti bani desi in realitate nimeni nu lucreaza pe gratis, nici la nationala.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

hai ca ma bag si eu in discutie:

1) sa se simta mai clar prezenta patronilor in joc.

- ai inceput ca antrenor no-name la un club condus de un patron gen gigi. pai atunci sa te trezesti ca ca ai niste indicatii de urmat. vrei sa aduci jucatori? lasa ca ne ocupam noi? vrei sa faci tactica. bine dar sa fie neaparat 4-3-3. vrei sa numesti titularii. perfect, pe postul de dr poti alege pe cine vrei tu. apoi, pe masura ce-ti creste reputatia sau nimeresti la patroni mai normali la cap, sa poti avea din ce in ce mai multa putere de decizie

- vreau sa vad declaratii publice ale patronului, invitatii la discutii private pe diferite subiecte, eventual daca ajung sa insemn ceva pentru un club chiar sa fiu intrebat legat de anumite subiecte gen marirea stadionului, sau cresterea preturilor la bilete

- vreau ca la negocierea cu un club nou sa pot cere sa-mi aduca si unii membri ai staffului cu care lucrasem pana atunci la un alt club. ar fi un nice touch

2) sa se simta ca o echipa are suporteri

- vreau sa simt si eu diferenta intre a antrena steaua si a antrena avantul ciuceni la nivel de suporteri. vreau proteste, scandaluri, suspendari de terenuri, meciuri pierdute la comisii pentru suporteri violenti etc. vreau sa vad ca fac cu adevarat scandal cand vand un jucator praf care lor le place sau pt ca am inlocuit un antrenor care era o legenda a clubului.

3) regeni de valoare

- dupa 5-6 sezoane, in afara de vestul europei nu mai apare nici un regen de >4 stele. in zone gen asia, oceania, africa (in afara de cea de n), america de n, estul mijlociu, abia daca mai apare unul de 3 stele.

4) doua chestii ar trebui copiate din fifa manager:

- setarile legate de ce ai avea dreptul sa faci ca antrenor. pentru a impaca si capra si varza. si pe cei care vor sa stabileasca cu cat se vinde hot-dogul si pe cei care vor doar sa spuna pe cine baga in teren

- sistemul, care mie mi-a placut foarte mult, de centre de copii si juniori pe tot globul si posibilitatea de a urmari si eventual influenta evolutia unui jucator inca de la varsta de 12 ani

5) altele

- vreau sa vad la past meetings nu doar intre cele doua echipe. vreau sa vad rezultatele mele contra echipei respective (adica inclusiv cele de cand eram la alta echipa), rezultatele mele contra antrenorului advers etc.

- vreau sa fiu anuntat cand un meci contra mea modifica un record al echipei adverse (cea mai mare victorie, cea mai mare infrangere etc.)

- vreau o prezentare mai buna a echipei cu care voi juca. adica stirea sa-mi mentioneze si detalii de genul ca astia au golgeterul campionatului, ca nu i-am mai batut de x ani etc.

- la records as vrea ca unele campuri sa aiba top 3 sau top 5. ma refer la in special la alea legate de jucatori. cele mai multe meciuri/goluri pt club, cel mai rapid gol etc.

- ar fi interesant daca ai putea infiinta o echipa secunda sau eventual sa se poata decide mutarea echipei in alt oras pt a atrage mai multi suporteri sau ceva de genul

6) ar fi interesant daca si lumea din jurul tau ar fi intr-o oarecare schimbare

- cred ca se pot gasi niste estimari legate de ce tari urmeaza sa intre in ue si cam cand. eventual si legate de evolutia unor economii. astfel incat sa nu te trezesti ca in 2060 nu s-a schimbat nimic. fix aceleasi tari sunt in ue iar romania, de exemplu, e tot developing country

- pentru tarile care schimba destul de des formatul campionatului ar fi interesant daca ar implementa si o chestie de genul asta. de exemplu romania:

campionatul are 18 echipe. ok. punem posibilitatea de modificare intre 16-20 cu o rata de realizare o data la 5 ani sau ceva de genul asta. sa te trezesti ca la un moment dat retrogradeaza 5 echipe pentru a se micsora numarul total sau ceva de genul.

- probleme reale ale jucatorilor, care sa nu fie neaparat legate de fotbal. sa ti se accidenteze in afara antrenamentelor, sa te trezesti ca s-au ingrasat, ca s-au imbatat, ca se bat intre ei la antrenamente, ca s-au casatorit si primesc cetatenia tarii respective etc.

- stafful ar trebui sa evolueze si el, si nu doar la pretentiile salariale. vreau sa simt ca se schimba atributele si la ei. si as vrea sa vad ca asistentul e mai activ in a incerca sa antreneze propria lui echipa

- vreau polemici, scandaluri, insulte, insinuari, acuze etc.

7) presiunea ar trebui sa fie mai mare la nationala

- daca ai pierdut un meci, pai sa-ti sara in cap jumatate din antrenorii si ziaristii din tara respectiva legat de jucatorii convocati. vreau jucatori care sa refuze sa vina la nationala cat timp esti tu antrenor

ps. nici nu vreau multe

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu. ce se intampla in romania nu-i asa de izolat in lume. mai degraba e regula iar civilizatia pe care o vedem la campionatele din vestul europei e exceptia

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea sa poti pune o conditie in contractul unui jucator tanar(pana in 22 de ani) in cazul in care pleci de la club, sa poti sa il cumperi cu banii pe care l-ai adus sau pret dublu. Dar nu sa iti ceara fostul tau club o suma astronomica pe un jucator pe care tu l-ai format.

Link to comment
Share on other sites

~ar fi frumos ca la grupele ucl sa fie ca cele din realitate ! joc' apare in oct (ex pt fm 12 ) si joc de la inceput cu dortmund si odata da ma cu arsenal,benfica si copenhaga si a 2 a oara cu real sau mai stiu cine !

~si sa arate mai putine faze in meci .... in afara de goluri cateva ...nu joc contra lu' qpr ii lesin cu 25 de suturi pe poarta si in min 90 og sau corner , sau cel mai enervant dai contain si face penalty X( . si iau batie 1-0

~posibiltatea de a aduce de la inceput propriul staff nu incerc sa-i dau pe toti afara si mai apoi sa ii iau pe care-i doresc

~grafica in meci imbunatatita

~sound pack cu commentator nu comentariul ala de cacat de jos cu goal for Nova Mama Mia Becicherecoul Mic (asta chiar exista) :surfdude:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi absolut necesar sa nu fie posibil sa fie 2 manageri umani la 2 echipe diferite in aceiasi cariera. ( de pe acelasi PC vorbesc , sa fi la Farul si la City de exemplu ). Astfel s-ar evita posibilitatea nesimtita de a-ti cumpara jucator la City de la Farul cu 70 de milioane si pe urma sa dai retire, si sa ramai cu bugetul de 70 de milioane la Farul. Am intalnit cazuri de oameni care fac asta..un fel de FMRTE dar mai simplu. Si de cand FMRTE e cu bani , tot mai multi apeleaza la cheatul asta..

Link to comment
Share on other sites

~ar fi frumos ca la grupele ucl sa fie ca cele din realitate ! joc' apare in oct (ex pt fm 12 ) si joc de la inceput cu dortmund si odata da ma cu arsenal,benfica si copenhaga si a 2 a oara cu real sau mai stiu cine !

Asta ar insemna ca toate meciurile din tururile preliminare sa aiba deznodamantul celor din realitate. Crezi ca se va implementa vreodata lucrul asta ?

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

O idee buna ar fii implementarea unor nivele pentru antrenori, stiti, licenta A, B.

LE: Plus ideea de a trimite secunzii la pregatire in centre de studii. Cineva a mentionat aceasta idee mai sus/pagini in urma.

Link to comment
Share on other sites

Joci 4 5 6 7 sezoane in romania si nu gasesti un regen decent, pe cand in tarile vecine(ungaria serbia bulgaria ukraina) si cele putin mai indepartate (polonia, cehia, slovacia, slovenia) gasesti regeni de 2 3 4 ori mai buni ca si cei romani. Chiar asa ceva nu cred ca e posibil sa nu gasesti un regent decent pentru o echipa romaneasca care joaca an de an in UCL.

Grafica din timpul meciului si comentariul audio in timpul jocului NOT - nu vreau sa joc fifa / pes

Importanta mai mare a atributelor fizice - work rate, strength, acceleration - mi se pare ca nu joaca un rol suficient de important in joc.

Nu cred ca in romania exista jucatori doar de acceleration 15 cu indulgenta (mai exista un stratila, un adi popa, roman, etc)]

Nu mi se pare normal sa tot schimbi tactica pentru ca AI-ul se obijnuieste cu ea. In realitate, multe echipe de traditie din europa joaca exact in acelasi stil si castiga o gramada de competitii, campionate, etc.

Cateva idei.

Link to comment
Share on other sites

gandeste-te la regeni ca la pustii romani buni din realitate.Nici in realitate nu ies pusti foarte buni,iar cei care ies se pierd usor deoarece nu au meciuri la nivel inalt.Uita-te la tarile care le-ai enumerat tu ucraina are cativa tineri de foarte mare potential,la fel ca si slovacia care are ca si capitan de echipa un jucator de 24 de ani,care joaca la napoli si este dorit de cele mai tari echipe din europa,mai este si weiss,jucatorul celor de la city,care la 22 de ani a prins un mondial cu nationala si are vreo 25 de selectii,cehia il are pe vaclav kadlec care cred ca stii si tu ce potential are. Gata cu exemplele:D in orice caz,parerea mea ca noi ca si dezvoltare suntem sub cel putin 3 tari enumerate de tine si avand in vedere realitate mi se pare normal sa nu iasa nimic bun nici in joc.Pe mine oricum nu ma prea intereseaza ca nu ma joc cu regeni,imi place foarte mult fm-ul il joc de mult timp dar din cauza timpului nu ajung la o salvare sa joc 5-6 sezoane...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy