Jump to content

Cariera Mea De Antrenor


alex86

Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

. A fost un campionat foarte reusit pentru mine am terminat pe locul 11, si a urmat o petrecere foarte mare de sfarsit de sezon. Traiam cele mai frumoase clipe din cariera si ma bucuram impreuna cu jucatorii si cu staff-ul tehnic. Depanam amintiri despre sezonul care tocmai se incheiase dupa care s-a adus vorba de vacanta care urma dupa aceasta zi. Cei mai multi au preferat o vacanta la mare in strainatate in afara de mine care prefer muntele in plus nu ma inteleg foarte bine cu soarele.

. Ma asteapta o vacanta de 7 zile la Sinaia, stau la un hotel de 5 stele si abia astept sa vizitez castelul Peles, fosta resedinta a regelui Carol I.

. Dupa 2 zile primesc un telefon de la directorul clubului Mihaiu Mircea:

" - Salut, cum e vremea la Sinaia?

- Salut, nu stiu cum e vremea la Sinaia pentru ca nu am ajuns inca acolo.



    • Pai, ce s-a intamplat?


    • Am avut un accident de masina minor, a intrat cineva in mine dupa ce am franat la semafor.


    • Si esti in regula?


    • Da, dar sunt putin dezamagit ca trebuie sa aman excursia.


    • E bine ca esti in regula. Uite de ce te-am sunat. Am primit o invitatie de la domnul Corin Cindrea, patronul clubului Gaz Metan ca sa mergem la dansul sa negociem transferul lui Diego Reyes. Nu am vrut sa refuz pentru ca avem nevoie de bani dupa cum sti.


    • Si cand pleci?


    • Vrei sa spui, si cand plecam?


    • Cum adica?


    • Au fost foarte insistenti ca sa mergem amandoi, iar acum ca nu esti plecat este o oportunitate sa mergi si tu. Este foarte important acest transfer si nu vreu sa il ratam.


    • Daca trebuie nu pot sa refuz.


    • Cand plecam.


    • Vin sa te iau maine pe la ora 9 pentru ca avem de parcurs in jur de 260 KM."




    • . Suntem primiti foarte bine de domnul Corin Cindrea si de managerul general Horoba Ioan, apoi suntem invitati la un restaurant de lux, la o masa foarte retrasa. Chiar imi era foame dupa un drum asa lung.

      . Pana sa ajunga aperitivul, am ciocnit cate un pahar cu vin rosu forte vechi, dintr-un an bun, si am discutat despre sezonul care tocmai s-a incheiat. Am fost felicitat pentru pozitia in campionat, pentru jocul echipei si pentru transferuri. Dansii nu erau multumiti de pozitia echipei lor, locul 13 si de pierderea cupei Romaniei si se gandesc la demiterea antrenorului.

      . A fost o masa copioasa, iar la sfarsit am discutat despre transferul jucatorului nostru Reyes. A fost o discutie ca intre prieteni, am discutat cam 30 min dar nu am ajuns la un numitor comun, urmeaza sa mai discutam in zilele urmatoare pentru ca diferenta intre ce ceream noi si ce ofereau ei nu era mare.

      . Masa a fost platita de gazdele noastre dupa care am fost condusi la un hotel de 5 stele din apropiere. Urma sa plecam spre casa a doua zi tristi ca nu s-a rezolvat transferul.

      . Pe la ora 10 dupa ce am luat micul dejun primim un telefon de la Horoba Ioan care ne invita la un meci de binefacere care este organizat in oras. Mircea Mihaiu spune ca el nu va mai ramane din cauza unor probleme personale si ca daca vreau sa raman va trimite maine o masina dupa mine.

      . M-am bucurat foarte mult de invitatie pentru ca am ocazia sa joc alaturi de marile legende ale romaniei. Am aflat ca nu s-au strans destui jucatori si au decis sa ma cheme si pe mine.
      Sala Polivalenta din Medias era plina pana la refuz, o atmosfera minunata.

      . Am avut onoarea sa joc alaturi de Florin Prunea , Bogdan Stelea, Ioan Andone, Ştefan Iovan, Rodion Cămătaru, Iosif Rotariu, Ioan Petcu, Dorin Mateuţ, Jean Vlădoiu, Anton Doboş, Viorel Moldovan, Iulian Mihăescu, Costel Orac, Marin Dragnea, Ilie Balaci, Adrian Ilie, Ioan Ovidiu Sabău şi Tudorel Stoica si multi altii. Imi pare rau ca nu a fost prezent si idolul meu Gica Hagi. Arbitrii partidei au fost Anton Heleşteanu şi Marian Salomir.

      . Toti banii din vanzarea de bilete si tricouri au fost donati unui orfelinat din localitate.

      . Meciul a durat 60 min si s-a terminat 5-5. eu am jucat ultimele 10 miute si am reusit un gol. Lumea nu s-a inghesuit sa imi ceara mie autografe cand erau atatea legende prezente. Atat pe banca cat si la masa de dupa meci am stat langa Ioan Ovidiu Sabău care anteneaza la FC Brasov in liga a 2-a. Este acolo de aproape 3 luni dar nu a reusit sa promoveze.

      . S-a vorbit foarte mult despre fotbal, am facut cunostinta cu toata lumea si am fost felicitat. In urma licitatiei s-au strans 35.000 euro.

      . A doua zi, inainte sa ma intorc acasa domnul Horoba se ofera sa imi prezinte stadionul si facilitatile de antrenament. Erau cu mult peste ce aveam eu la club. Am mai discutat pe subiecte fotbalistice cat si pe subiecte personale.

      . Apoi m-a invitat intr-un birou unde mai erau prezenti patronul, domnul Corin Cindrea cat si directorul Vlad Ilie. Am crezut ca vor sa mai vorbim despre transfer. Patronul a luat cuvantul:
      " - Am luat o hotarare si domnul Calin Salagean nu mai antreneaza de azi aici. Am gasit un inlocuitor mai bun.




        • Pe cine? Intreb eu curios.


        • Viitorul antrenor sta chiar acum in fata mea.


        • Glumiti, nu? Zambesc eu, luat prin surprindere.


        • Nu, sunt cat se poate de serios. Cand ai venit eram putin nehotarati, dar ieri am cerut cateva pareri de la niste oameni care stiu mult fotbal si au spus ca esti un antrenor foarte bun.


        • M-ati luat pe nepregatite, nu stiu ce sa spun.


        • Oferta noastra este un contract de 72.000 euro pe 2 ani, iti dam timp de gandire 3 zile.


        • Multumesc, o sa ma gandesc foarte bine."

        . Pe drumul spre casa ma gandesc oare la cine se referea cand a spus ca a cerut pareri de la niste oameni care stiu mult fotbal? Mi-am dat seama ca se referea la oamenii cu care am jucat meciul de caritate.

        Contractul a stat 2 zile pe birou, eram nehotarat. Oare cum se vor simti jucatorii si suporterii cand voi anunta ca plec la alta echipa? Ma simteam foarte bine aici, daca nu imi va placea in Medias? Ce spun patronului si presedintelui de la clubul meu?, ca am gasit un loc mai bun cu un salariu mai mare?

        . Apoi m-am gandit la scopul pentru care m-am apucat de antrenorat. Vreau sa fiu cel mai mare antrenor si sa castig multe cupe. Vreau sa antrenez nationala si sa castig campionate mondiale. Nu pot sa raman toata viata aici. Am pus mana pe telefon, l-am sunat pe domnul Horoba: "Sunt onorat sa antrenez echipa dumneavoastra, maine ajung acolo sa semnam contractul."

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce inchid cu domnul Horoba, il sun pe domnul Mircea Mihaiu sa ii dau vestea.

" - Mircea vreau sa discut cu tine ceva foarte important.


  • Ai acceptat oferta celor de la Gaz Metan.

  • Da, de unde sti? Spun eu mirat.

  • Am vorbit cu domnul Horoba dupa ce ti-a facut prima data oferta. Ma gandeam ca se va ajunge aici. Eu sunt plecat sa caut un nou antrenor.

  • Domnul Prina stie?

  • Nu, si nu vreau sa ii stric acum vacanta. Va afla maine cand rezolvam inchiderea contractului tau.

  • Bine, o zi buna!"


    Ajung la Medias, domnul Horoba ma asteapta la intrare in club:


      • Ai facut o alegere inteleapta, bine ai venit domnule antrenor!

      • Bine v-am gasit!

      • Hai in birou sa semnam contractul.

      Contractul il stiti deja, ce nu stiti este obiectivul - calificarea pe un loc care duce in Europa League, bugetul de transferuri este de 1.4 M euro iar cel de salarii de 2.4 M euro pe an.

Link to comment
Share on other sites

Facilitatile de antrenament ale clubului sunt medii, mult mai bune decat cele cu care eram eu obisnuit la FC Olt. Gazonul este intr-o conditie foarte buna.

Cel mai bun jucator al meu este Liviu Antal care vrea sa plece la o echipa mai mare. Nu vreau sa il tin cu forta aici, o sa incerc sa obtin cati mai multi bani pe el.

liviuantaloverviewprofi.png

Link to comment
Share on other sites

Ma uit putin pe echipa sa vad ce goluri sunt si ce jucatori trebuie sa mai aduc si ma ingrozesc.

Trebuie sa acopar posturile: GK, DL,DR,ML,MC,ST

Trebuie sa ma apuc rapid de treaba.

Pentru DR incearca sa-l iei pe Ionut Peteleu (la inceput e la Bistrita, acum nu stiu pe unde ar putea sa fi ajuns :D) GK vezi daca e bun Ormenisan de la Sportul ;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vedeti, posturile cautate de mine sunt pentru tactica 4-4-2, care este preferata mea din mai multe motive:

- Are un atac si o defensiva puternica daca este folosita intr-unul dintre aceste scopuri.

- Are multe optiuni de atac, pe centru si pe flancuri

- Daca jucatorii coboara in defensiva se formeaza o aparare solida

- Este usor de invatat si inteles de catre jucatori

- Se poate schimba foarte repede tactica daca un jucator schimba pozitia.

Imi placa sa joc cun un mijlocas ofensiv si unul defensiv la mijloc. Nu imi plac tacticile cu doar un singur atacant, cel putin nu la echipele mici.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy