Jump to content

Progres ?


tzoky07

Un pic de feedback va rog :)  

35 members have voted

  1. 1. Vi se pare interesant subiectul ?

    • Tare !!!
    • Merge dimineata la o cafea
    • E cam plictisitor
    • Lasa-neeee


Recommended Posts

Sezon 1

Capitolul 1, presezon

Partea 1

As vrea sa pot spune ca e o traditie de familie, dar nu se poate vorbi de asa ceva. “My old man” a fost fotbalist semi-profesionist la vechea echipa a comunei, care prin ’90 s-a desfiintat dupa ce au ratat promovarea in liga a III-a. Eu am aparut pe lume cu 5 ani inainte… In ’94 priveam nationala si in mintea mea se contura un vis : “Vreau sa fiu si eu acolo”.

Evident, ca orice roman care se respecta, nu am ajuns acolo, ci pe undeva prin liga a IV-a, fiind nevoit sa pun accentul pe scoala. Dupa liceu, am hotarat sa merg la facultate si sa las fotbalul, dar odata ajuns la Bucuresti, facultatea a trecut pe planul doi, intaietate avand scoala de antrenori. Ciudat destin, nu ?

Intors in vechea comuna, impreuna cu primarul am decis reinfiintarea echipei sub un nou nume “FC Progresul Gura Vaii”. Echipa urma sa beneficieze de un teren, din pacate fara tribune, avand doar minime utilitati. Dupa multe piedici ale consiliului local, am primit finantare pentru cumpararea echipamentelor de joc si toate cele trebuincioase antrenamentelor.

Au trecut 3 luni pana cand o discoteca din comuna s-a decis sa sponsorizeze echipa, garantandu-ne cumpararea unui loc in liga a IV-a Bacau si asigurarea salariilor jucatorilor. Conditiile impuse, totusi au fost destul de stricte : doar un antrenor, un scouter si un fizioterapeut puteau fi angajati. Pur si simplu nu avem bani pentru mai mult. Totodata, bugetul de transferuri este de exact 0$.

Asa incepe aventura noastra in fotbal. O echipa reinfiintata, o rivalitate de moarte cu FC Onesti readusa la viata. In cateva zile o sa am, in sfarsit ocazia sa imi cunosc lotul si staff-ul. Mai intai totusi, sa facem un drum pana la sponsor :).

Link to comment
Share on other sites

Off topic : Umm, asta e primul cont aici. De fapt, acum vreo 2 zile am dat de voi, cand cautam update-uri pentru kiturile echipelor din liga I. Si daca am dat si peste liga a IV-a, m-am gandit sa incep o cariera noua, de la zero... adica... de la zero absolut :)

Link to comment
Share on other sites

Sezon 1

Capitolul 1, presezon

Partea 2

Dupa mareata intalnire cu sponsorul echipei (discutie sobra, de altfel, purtata in compania multor sticle cu bere), am realizat ca urmeaza presezonul, ceea ce inseamna ca ar cam fi timpul sa imi formez echipa sau macar o idee tactica, ceva. Astfel incat am mers spre terenul de antrenament si am inceput sa trag concluzii despre ce am la dispozitie.

La o prima vedere, lotul de care dispun este foarte tanar (media este de 24 de ani), viitorul aratand bine pentru echipa. Ceea ce m-a surprins insa, este diferenta foarte mare de valoare intre jucatori. Dar parerea poate mi se va schimba dupa mai multe sedinte de antrenament. Urmeaza meciul <<Romanian trialists I vs Romanian trialists II>>, sper sa gasesc si acolo cativa jucatori pentru a-mi intari echipa. Pana la urma, un jucator valoros liber de contract e oricand binevenit cand ai buget de transferuri zero.

Link to comment
Share on other sites

Sezon 1

Capitolul 1, presezon

Partea a 3-a (Trials aftermath)

Dupa cum ma asteptam, meciul a fost unul extrem de spectaculos, incheiat 4-4. Multe goluri, insa multi jucatori care mi-au atras privirea.

Antrenamentele cu jucatorii pe care ii am la dispozitie au aratat cateva posturi pe care avem nevoie neaparata de intariri :

In acest moment, fundasul nostru stanga mai degraba ar ocupa functia de barman, mijlocasii centrali parca nu vor sa joace fotbal. Imbunatatiri ar putea veni si pe posturile de fundas dreapta si mijlocas dreapta. Vom vedea.

Si o prima veste buna, Florin Turcan a acceptat sa joace pentru noi. Imediat dupa meci, l-am abordat si i-am propus un loc in echipa, acceptand imediat.

Momentan, echipa arata in felul urmator :

k0fuo4.png

Apropo, sunt gata si noile echipamente. Abia astept sa le prezint jucatorilor. Sper doar sa nu se „indragosteasca” de ele si sa renunte la antrenament

30w8769.png

Link to comment
Share on other sites

o sa postez una-doua parti pe zi. Nu prea am timp, mai ales ca vine si sesiunea si eu trebuie sa si joc, sa si scriu, sa verific de 1000 de ori post-ul... in timpul liber sa mai duc si pe la facultate

bine, o sa continui povestea pana la crash si evident, cat timp va fi interesanta. tocmai de asta polu' :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Sezon 1

Capitolul 1, presezon

Partea a 4-a (Intariri)

Chiar si eu sunt mirat cum unele lucruri merg mai bine decat ai crede. Am negociat cu patru jucatori, remarcati in meciul de mai devreme, oameni care, pe viitor s-ar putea dovedi cruciali pentru echipa. Dintre e, cel mai important este Dan Puie, un mijlocas central, care se poate adapta foarte bine si pozitiei de aripa dreapta.

In Decembrie voi incerca sa mai aduc 2 jucatori care sa acopere slabiciunile pe care o eventuala accidentare le-ar cauza. Momentan insa, asta e echipa cu care voi aborda sezonul. Suntem inca descoperiti pe postul de fundas central, insa sper sa ne descurcam bine cu ce avem.

Si daca tot suntem in perioada verii, in fiecare an, doua-trei echipe americane merg in Onesti pentru a face schimb de experienta cu echipa municipiului. Sper sa reusesc organizarea a 2-3 meciuri amicale inaintea sezonului, pentru a-mi mai roda echipa. Poate mai zaresc vreun talent-doua. Sau mai bine, poate o sa-si revina fundasii centrali.

t4tgno.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezon 1

Capitolul 1, presezon

Partea a 5-a (presezon i)

Dupa cum… nu ma asteptam, americanii au fost de acord sa joace contra noastra. M-am intors fericit si am inceput sa strig in gura mare vechiul slogan romanesc „Vin americanii !”. Bineinteles, veneau 3 echipe de mana a 2-a in fotbalul american (care, intre noi fie vorba, e si el cam de mana a doua).

Intors pe terenul de antrenament, mi-am anuntat jucatorii, explicandu-le ca programul lor din presezon va contine si altceva decat discoteca, antrenament, iar discoteca, iar antrenament... Vom introduce in cultura lor „Meciul”. Continuand tonul vesel, am condus sedinta de antrenament din preziua primului meci din istoria clubului : FC Progresul Gura Vaii – FC Dallas Juniors.

15qzsch.jpg

„In nici un caz asa !”, m-am rastit catre jucatori, „Voi vreti sa mai incepem sezonul ? Si-asa stam prost cu banii, macar vindem locul si stim una si buna”. Nimeni nu a reactionat. Jucatorii aveau privirea atintita in podea, inclusiv autorul golului : S. Dragu. Ziua respectiva a fost una dominata de liniste. Pierdusem primul nostru meci... Cine stie ? Poate a fost doar ghinion.

Link to comment
Share on other sites

Deci :)

1. Gura Vaii e la 4 km de onesti, si da, cam toti stiu ca existam. Si nu, nu arunca nimeni gunoiul pe'aici (in afara de noi)

2. Cam in fiecare vara, o echipa din minunata america vine la Onesti (nu ma intrebati cum, de ce, prin intermediul cui :-?) stiu asta sigur pentru ca am jucat impotriva lor :) si ca orice roman care se respecta, am injurat si am primit un "what ?"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy