Jump to content

Loyal To The Game


Andrei Razvan

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

bravo, esti mai tare decat Allegri, care btw este f respectat in Italia, ceva in genul "the next big thing". parca Sacchi (pt Adelio: a nu se confunda cu Sakis) a zis-o... daca nici Sacchi nu se pricepe...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Etapa a 27-a. Intalnim Juventus. In tur, fluierasii nu ne-au dat nici o sansa, de data asta “we know better”. Larrivey continua sa fie accidentat, dar cu Matri si Lazzari mereu vom fi redutabili in atac.

juventusvcagliari.png

Ne-am inchis bine, am facut doar o eroare, am avut si putin noroc. In final s-a terminat 1-0. E imbucurator ca am devenit o nuca tare pentru echipele puternice, elocvent fiind faptul ca batrana doamna a tras de timp in ultimul sfert de ora.

juventusvcagliari3.pngjuventusvcagliari2.png

Etapa a 28-a. Lazio Roma pe Sant’Elia. O echipa care ne-a invins nemeritat in tur, cu un gol pe final, din corner. Eram dornici de revansa.

cagliarivlazio.png

Lazialii nu refuza jocul, care este unul echilibrat, insa de calitate. In minutul 25 Agostini (fundasul stanga de 30 de ani) ia o actiune pe cont propriu pe partea lui, ajunge in pozitie de centrare si livreaza perfect in careu, unde surprinzator apare Pisano ( fundasul dreapta de 23 de ani ) care inscrie. 1-0, scorul care ne-a adus cele mai multe victorii. Avea sa se termine si de data aceasta la fel.

cagliarivlazio3.pngcagliarivlazio2.png

Etapa a 29-a. “Iesim la Genoa”. Lacina Traore continua sa fie titular in absenta accidentatului Larrivey.

genoavcagliari.png

Am dominat meciul copios. Steril insa. Genoa inscrie pe final, la o neatentie a lui Canini, si punctele raman la gazde. Problema principala a fundasilor centrali e ca ambii sunt de picior stang, Canini jucand in dreapta si avand dificultati. E o problema pe care Mister m-a mandatat sa o rezolv chiar saptamana aceasta.

genoavcagliari4.pnggenoavcagliari2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

- Domnule Gasperini, baiatul a avut un sezon excelent la Bari, e imprumutat acolo doar un an, nu-i asa?

- Da, e imprumutat pana la finele sezonului, am fost nevoit sa ii dau sansa sa joace meci de meci. Noi ii avem pe Bochetti, Dainelli, Papastathopoulos si Moretti…nu avea loc. Dar dupa prestatiile sale de la Bari, ma gandesc foarte serios sa contez pe el sezonul viitor.

- Intr-adevar, are un sezon excelent, de aceea suntem si noi interesati.

- Domnule Lorini, voi fi direct: 3 milioane de euro.

Am ajuns totusi la suma 1,9 milioane de euro. Cu jucatorul a discutat personal Andrea Razvanelli si astfel din vara vom avea un nou fundas central: Andrea Ranocchia.

13andrearanocchia.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Saptamana de transferuri nu s-a incheiat. De la Genoa la Palermo si de la Palermo direct in Banfield, Argentina.

- Salvatore, iti voi spune direct. Federico Marchetti e portarul nostru numarul 1. A avut un sezon excelent, dar are nevoie de concurenta. Tu vei fi liber de contract la vara, ai cochetat cu nationala dar la Palermo continui sa nu fii titular cert.

- Dar domnule Lorini, de ce as renunta sa fiu rezerva la Palermo pentru a fi rezerva la Cagliari?

- Pentru ca Federico nu va mai putea fi tinut mult timp la noi, marile cluburi se intereseaza tot mai mult de el. Ai garantia ca tu ii vei lua locul, atunci cand va pleca.

- Totusi…

- Si mai e si salariul, ti-l dublam!

Era doar o chestiune de zile, in care s-a consultat probabil cu familia si cu agentul sau, pana cand Salvatore Sirigu a semnat un contract pe 5 ani cu echipa noastra.

46salvatoresirigu.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Banfield, oras aflat la 14 km de Buenos Aires, ultimul obiectiv al saptamanii. Poate pare ciudat ca 3 transferuri sunt negociate la sfarsitul lunii martie, dar asta e strategia lui Mister Andrea Razvanelli. Ii place sa fie lotul complet in momentul in care incepe un nou sezon. Dupa ce imprumutatii Dessena si Nainggolan au fost cumparati definitv de la Sampdoria respectiv Piacenza in luna noiembrie, dupa ce Andrea Rannochia si Salvatore Sirigu au fost cumparati de la Genoa respectiv Palermo, urma cireasa de pe tort.

Suma fusese stabilita deja, 1,8 milioane de euro. Ramanea doar sa il convingem pe jucator sa semneze pentru noi.

- 5 ani contract, vei juca intr-o echipa unde jucatorii tehnici sunt adulati de catre publicul sard, Mister iti va acorda multa atentie si vei creste ca jucator. Ai un bonus de 100.000 de euro la semnatura.

- Horale!

E James Rodriguez, pustiul de 18 ani al lui Banfield. Joaca mijlocas ofensiv sau extrema stanga. A fost usor de convins.

jamesrodrguez.png

A fost o saptamana foarte reusita, completata si de cele 2 milioane primite de la Lazio pt transferul lui Nene, din vara. Nene, ce dezamagire... Adus de fostul antrenor, nu s-a inteles deloc cu Mister si s-a plans mereu ca nu se poate adapata stilului de viata din Italia. La fel ca Lacina Traore, dar cu el are mai multa rabdare Razvanelli, deoarece e doar un copil de 19 ani.

Aceasta e lista completa de transferuri pentru sezonul acesta.

cagliari2.png

Aceasta e lista cu transferurile perfectate deja pentru urmatorul sezon.

cagliari3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 30-a. In perioada in care am fost plecat sa perfectez transferurile, Mister a pregatit cu minutiozitate meciul cu Inter. Era foarte determinat sa demonstreze, impotriva uneia dintre cele mai bune echipe din lume, ca parcursul bun din aceast sezon nu e o intamplare si ca, desi am pierdut cel mai bun jucator ( Jeda ) , am reusit sa fim o echipa in adevaratul sens al cuvantului.

cagliarivinter.png

A rezultat un meci jucat excelent din punct de vedere tactic, chiar dominand la capitolul ocazii clare. 1-1 e un scor onorabil, care ne convine, nu si lui Inter, care a coborat din fotoliul de lider. Capitanul Conti a fost magistral, incununandu-si evolutia cu un penalty scos, la faultul lui Lucio. Omul meciului: Marchetii, un raspuns excelent dupa aflarea vestii ca va avea concurenta la anul.

cagliarivinter3.pngcagliarivinter2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 31-a. Deplasare la Fiorentina suspendatului Mutu. Se pare ca acesta a primit o suspendare de un an care a intrat in vigoare pe data de 28 ianuarie.

fiorentinavcagliari3.png

Am pierdut cu 2-0 un meci in care puteam face mult mai mult. Omul meciului a fost declarat Nainggolan, care a impresionat prin 8 driblinguri reusite.

fiorentinavcagliari.pngfiorentinavcagliari2.png

Etapa a 32-a. Meci in care speram sa ne refacem moralul, in compania Bolognei lui Di Vaio ( sau Di Viao, cum ar zice John Motson ).

cagliarivbologna.png

Capitanul Daniele Conti aduce victoria cu un sut superb de la 30 de metri, tarziu in meci. Nainggolan continua sa joace superb.

cagliarivbologna3.pngcagliarivbologna2.png

Etapa a 33-a. Partida dificila la Udine. Nainggolan, revelatia sezonului e accidentat.

udinesevcagliari2.png

Golgheterii Matri si Larrivey inscriu, dar Udinese castiga intr-un meci foarte frumos.

udinesevcagliari3.pngudinesevcagliari.png

Mai sunt 5 etape.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 34-a. Ne deplasam la Bergamo, tot fara Nainggolan, din pacate.

atalantavcagliari2.png

Aratam caracter prin revenirea tarzie. Fundasul Astori e la al 2-lea gol al sezonului. Capitanul Conti trage inca o data echipa dupa el. Minunat jucator.

atalantavcagliari3.pngatalantavcagliari.png

Etapa a 35-a. Incercam sa ne luam revansa in fata echipei siciliene, Palermo. Mister decide sa-l joace pe Matri atacant central, in acest final de sezon.

cagliarivpalermo2.png

E o nuca prea tare pentru noi, la momentul actual.

cagliarivpalermo3.pngcagliarivpalermo.png

Etapa a 36-a. Un meci vital in incercarea de a ne reface moralul.

barivcagliari2.png

Obiectiv atins, printr-un gol in prelungiri al golgheterului Matri, din pasa rezervei, in acest meci, Larrivey. 3 puncte uriase.

barivcagliari3.pngbarivcagliari.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 37-a si totodata ultima in fata propriilor suporteri. Mister i-a incarcat pe jucatori cu determinare si agresivitate mai mult ca niciodata. Lipsesc capitanul Conti si stopperul Canini.

cagliarivroma.png

Meciul incepe prost, Vucinic inscrie la o greseala penibila a inlocuitorului lui Canini, Lino Marzorati. Fusese fault, dar nu ai voie sa renunti la minge asa usor cum a facut-o el. Din fericire, acel moment a scos ce e mai bun in jucatorii nostri, care au inceput sa atace cu furie. Nainggolan produce inca o magie marca inregistrata si il lasa pe Matri cu poarta goala, acesta indeplinind formalitatea. Atacurile continua si in minutul 87, Matri scoate un penalty, transformat de Larrivey. Victorie de prestigiu si un ultim meci extrem de reusit pe Sant’Elia. 10 victorii, 6 egaluri si doar 3 infrangeri, pe teren propriu, sunt mai mult decat multumitoare pentru fani, care canta in cor numele lui Nainggolan.

cagliarivroma3.pngcagliarivroma2.png

Etapa a 38-a. Meci fara miza, nu si pentru Mister, care trimite formatia standard in teren.

sampdoriavcagliari2.png

A fost un meci spectaculos, Larrivey a inscris al 9-lea gol in Serie A, fiind al doilea golgheter al echipei in campionat, dupa Matri, care a marcat 13 goluri, majoritatea din postura de extrema dreapta.

sampdoriavcagliari3.pngsampdoriavcagliari.png

Clasament final. Mister Andrea Razvanelli a promis locurile 10-12 si a livrat.

serieaj.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sezonul 2009/2010 e deja istorie.

Ne aflam la startul unui nou an competitional in care va trebui sa ducem clubul la nivelul urmator. Plecam la drum cu urmatorii:

Portari:

22federicomarchetti.png

Federico Marchetti: om de nationala, da siguranta mare. Mister nu concepe echipa fara el. Are doar 27 de ani si e mereu in forma la meciurile importante.

12salvatoresirigu.png

Salvatore Sirigu: 23 de ani, nou-venit, stie ca va fi rezerva. Desi Razvanelli are incredere in el, speram sa nu fie nevoie de serviciile sale decat in meciurile de cupa.

Fundasi dreapta:

14francescopisano.png

Francesco Pisano: 24 de ani, titular in sezonul trecut, isi va pastra postul. Are un aport ofensiv considerabil, sta mai prost cu faza de aparare. Nu are concurent pe post.

24mikhailsivakov.png

Mikhail Sivakov: Un bielorus de 22 de ani, revenit dupa un imprumut in Serie B, e mijlocas, dar nu e nevoie de el pe acel post. Mister a decis reatrenarea pt postul de fundas dreapta. Nu asteptam mare lucru de la el.

Fundasi stanga:

31alessandroagostini.png

Alessandro Agostini: titular de baza, 31 de ani. Excelent jucator, foarte bun pe faza ofensiva. Se afla la unul din ultimele sezoane la nivel inalt. De aceea, il pregatim pe:

16marcmuniesa.png

Marc Muniesa: 18 ani, a jucat 12 meciuri sezonul trecut, nu a dezamagit deloc. Creste valoric vazand cu ochii.

Fundasi central-dreapta:

4andrearanocchia.png

Andrea Ranocchia: 22 de ani, nou-venit, dupa un sezon bun la Bari, e momentul sa confirme. Va fi titular.

2linomarzorati.png

Lino Marzorati: 23 de ani, un fotbalist bun, a jucat doar 13 meciuri sezonul trecut. Personal, cred ca merita mai mult, dar Mister e de parere ca apararea nu trebuie schimbata, mai ales cand functioneaza, iar Pisano-Canini-Astori-Agostini a fost o aparare excelenta.

Fundasi central-stanga:

3davideastori.png

Davide Astori: 23 de ani, cel mai bun fundas al echipei. Titular cert, obisnuieste sa si marcheze la faze fixe.

15michelecanini.png

Michele Canini: 25 de ani, titular sezonul trecut, a fost veriga slaba din aparare. Va fi alternativa la Astori, ambii fiind fotbalisti de picior stang

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mijlocasi defensivi:

6danieledessena.png

Daniele Dessena: 23 de ani, suteur excelent, a fost imprumutat sezonul trecut de la Sampdoria, Mister l-a apreciat mereu si a decis sa il cumpere definitiv. Se va bate pt postul de titular cu acest om:

8davidebiondini.png

Davide Biondini: 27 de ani, mijlocas in stil Gattuso, nu oboseste niciodata. Un jucator de siguranta.

Mijlocasi central-dreapta:

5danieleconti.png

Daniele Conti: 31 de ani, capitanul si motorul echipei, ales de fani jucatorul sezonului trecut. Se afla pe final de cariera dar continua sa fie un om important.

andrearazvanelli.png

20simonebarone.png

Simone Barone: 32 de ani, a jucat doar 5 meciuri sezonul trecut, e genul de om care nu comenteaza, sta cuminte si isi asteapta randul. Mister ii apreciaza profesionalismul si il va pastra in lot si anul acesta, probabil ii va propune chiar o functie in cadrul clubului, cand se va retrage.

Mijocasi central-stanga:

7andreacossu.png

Andrea Cossu: 30 de ani, playmaker pursange, a jucat mult si sezonul trecut, pasand decisiv in cateva randuri. Ii va fi greu sa se impuna in fata lui:

10jamesrodrguez.png

James Rodriguez: nou-venit, 18 ani, de asemenea playmaker, un talent extraordinar de la care Mister asteapta extrem de mult in urmatoarele sezoane.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Tu de unde ti-ai luat aparatul de facut poze? Pare foarte bun si prolific in acelasi timp.

Nu aparatul e secretul, ci noul meu film Kodak.

Extrema dreapta:

19radjanainggolan.png

Radja Nainggolan: 22 de ani, joly joker, joaca orice de la mjloc in sus. Imprumutul din sezonul trecut a fost facut permananent, fiind jucatorul preferat al lui Andrea Razvanelli.

Atacant central :

32alessandromatri.png

Alessandro Matri: 25 de ani, golgheterul cu 13 reusite din sezonul trecut, chiar daca a jucat extrema dreapta. Din lipsa de optiuni, va juca atacant central.

23joaqunlarrivey.png

Joaquin Larrivey: 25 de ani, 9 goluri sezonul trecut, un puncheur de rasa. Mister a refuzat oferte repetate de la Fiorentina, pentru el.

9lacinatraor.png

Lacina Traore: 19 ani, a adus 7 puncte sezonul trecut prin reusitele sale. Nu se adapteaza deloc in Italia. E singurul jucator care a regresat, mereu nemultumit, a cerut 2 mariri de salariu. Razvanelii va renunta la el dupa toate probabilitatile. Important e ca vom obtine un profit de pe urma lui.

Extreme stanga:

30danieleragatzu.png

Daniele Ragatzu: 18 ani, produs al clubului, a jucat 24 de meciuri sezonul trecut. Mister il considera cel mai mare talent al academiei de la Cagliari.

17andrealazzari.png

Andrea Lazzari: 25 de ani, om important sezonul trecut, poseda un sut naprasnic cu stangul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sedinta:

- Mister, dupa cum ati observat, isi incepu Ercole Cellino discursul cu un aer foarte linistit pentru un sard, spre deosebire de tatal meu, am fost un presedinte care v-a lasat sa va faceti munca asa cum stiti mai bine si, fara indoiala, mi-ati depasit asteptarile. Finantele clubului au inflorit cu dumneavoastra manager, echipa are stabilitate, ceea ce nu s-a intamplat inainte.

- Va multumesc pentru aprecieri, dar am o banuiala ca exista un “dar”, zise cu circumspectie Andrea Razvanelli.

- Da, aveti dreptate, insa un altfel de “dar” decat va imaginati dumneavoastra, raspunse cu mister presedintele.

- Nu inteleg…

- Am decis sa va fac un cadou. Va aduc un fotbalist de clasa mondiala, indiferent de pret, indiferent de salariu, fac orice ca sa-l aduc!

- Dar domule Ercole, o asemenea decizie ar putea provoca hazard la echipa…

- Poate tocmai de hazard avem nevoie, ranji pe sub mustata presidente Cellino.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A doua zi isi facea aparitia la antrenamentele echipei asa-zisul “cadou” pt Mister Razvanelli. Nu-mi venea sa cred. Presedintele insusi l-a condus pana la noi, mandru, de captura sa:

- Mister, asa cum am promis, hazardul isi va face simtita prezenta la echipa. Doar ca nu e orice fel de hazard, e Eden Hazard!!!

21edenhazard.png

- Acest baiat e primul pas spre o echipa de cupe europene. M-a costat 18 milioane dar sunt convins ca a meritat fiecare euro! a adugat plin de el, presidente Cellino.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mister nu si-a aratat entuziasmul, dar era evident ca e extrem de multumit de aceasta captura. Mi-a marturisit ca il va folosi extrema stanga.

Tot in privinta lotului, Razvanelli a luat decizia sa il imprumute pe Lacina Traore la Lecce, pentru un an, fara optiune de cumparare, deoarece nu este dispus sa renunte la el definitiv. Am primit in schimb 825.000 de euro doar pt imprumut, iar salariul ii va fi platit integral. O afacere excelenta, speram ca se va intoarce cu o italiana fluenta si cu o atitudine de profesionist.

Tot la capitolul imprumuturi, il putem trece pe portarul Michael Agazzi, care s-a dus pentru un an la ditamai Arsenal. Avand optiune de cumparare cu 1 milion, va fi al treilea portar acolo, dupa Almunia si Fabianski.

De asemenea, 4 baieti promitatori au luat drumul satelitului Giulianova. Printre ei si Luca Caldirola, un fundas adus gratis, dupa ce Inter a renuntat la el.

Iata lista completa de transferuri din aceasta vara:

cagliari3.png

cagliari2.png

Pregatirile au decurs excelent, neavand nici o accidentare grava, desi Mister are ideea fixa de a juca cel putin 10 meciuri amicale. Singura infrangere a fost cu Fulham, in deplasare. Sezonul putea sa inceapa oficial, primul pas, meciul de cupa cu Chievo.

Stiam ca un meci impotriva lui Chievo Verona nu poate fi usor, chiar daca au retrogradat in Serie B. Am decis sa incep cu Hazard titular, el nejucand nici un meci amical, deoarece a fost adus tarziu in luna august de catre presidente Cellino.

cagliarivchievo.png

Am dominat, asa cum era normal, am impins jocul in permanenta in trenul advers.Diferenta avea sa o faca chiar Eden Hazard, care isi facea un debut de vis inscriind din pasa excelentului Larrivey (omul meciului).

cagliarivchievo3.pngcagliarivchievo2.png

Start reusit, urmeaza campionatul. Ironia sortii, in primele etape jucam cu Milan si Napoli (rivala de traditie), adica exact echipele cu care am inceput si sezonul trecut. Apoi urmeaza Palermo si deplasare la Firenze.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy