Jump to content

Loyal To The Game


Andrei Razvan

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

- Dar fiule, interveni tatal, cu vadita durere in suflet, nu crezi ca ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa renunti la tot ce ai aici?

- M-am gandit destul, astept de prea mult timp sa primesc o sansa, se rasti baiatul rebel...

- Marc...

- Doar pentru ca am luat "rosu" la debut, am fost marginalizat. Cu ce e mai bun Fontas decat mine?!

- Exagerezi...

Am simtit nevoia sa linistesc putin apele, discutia era aprinsa. Copilul, din fericire, era de neclintit, mai ramanea sa conving tatal...

- Domnule Muniesa, va asigur ca ii va face mult bine sa vina in Sardinia, va avea ocazia sa joace mult, sa creasca. E un climat excelent pentru un copil talentat, ca el. De asemenea, veti putea fi alaturi de el, ca si aici, deoarece am inchiriat deja o casa in care sa locuiasca impreuna cu familia. Stiu ca va e greu sa parasiti Catalunya, dar e spre binele fiului dumneavoastra. In plus, dupa negocierile cu FCB, am stabilit ca ei sa detina 50% din drepturile de transfer, asta insemnand ca va putea chiar sa revina la un moment dat.

- Da, e visul meu sa devin intr-o zi capitan, in locul lui Puyol, zise copilul cu sclipirea din ochi specifica varstei.

- Marc, e cariera ta, dar ai doar 17 ani. Totusi, daca asta vrei...

( pe 18 Iulie 2009, Marc urma sa se prezinte la antrenamente, la noua sa echipa )

Dupa ce am incheiat negocierile cu jucatorul si familia lui, purtate la un restaurant din Montjuic, am decis sa raman pentru a urmari pe viu finalul la altitudine al etapei a 6-a din Turul Frantei. Spre fericirea mea, Thor Hushovd l-a invins pe Cavendish la sprint masiv, iar eu am plecat binedispus, admirand privelistea superba din varful acestui oras incredibil.

barcelonaview.jpg

Ma numesc Giovanni Lorini si sunt secund la Cagliari Calcio, sau Casteddu, cum pronuntam noi in Sardinia. Tocmai indeplinisem primul obiectiv trasat de proaspatul meu sef. Era doar inceputul unei saptamani infernale, de calatorii cu avionul si negocieri la sange. Nu suntem un club bogat, dar avem planuri marete pentru urmatoarea perioada. Echipa e destul de omogena, mai aveam nevoie doar de 2, 3 plombe, numai ca, ceea ce am cumparat/vom cumpara, doar plombe nu se pot numi. Dupa perfectarea transferului lui Marc Muniesa pentru 95.000 euro, urma o calatorie in Romania, la Cluj-Napoca, unde Dl. Dr. Muresan, m-a asteptat, politicos, la aeroport.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Drumul de la aeroport spre locul negocierilor a durat aproximativ o jumatate de ora, dar a fost de ajuns sa imi dau seama ca am de-a face cu un maiale. Stia ca vin de la Barcelona si mi-a grohait "avem si noi un deal la fel de celebru ca Montjuic, se numeste Feleac” cu un zambet parca manevrat din telecomanda lui Arpi. “Intr-acolo mergem", adaugase.

Spânul ne astepta la restaurantul "Liga", aflat in complexul numit "Sigma Shopping Center".

paszkanyreuniredtz9c182.jpg

Am observat o multime de tineri prin preajma, mi s-a spus ulterior ca acolo e campusul universitar “Observator”.

Dupa o prima runda de negocieri, nu s-a ajuns la nici un rezultat si, istovit si dezgustat, m-am cazat la hotelul Rimini, nu inainte de a-i raporta totul LUI, antrenorului principal.

A doua zi, trezit ingrozit de gandul ca iar va trebui sa ma intalnesc cu oamenii aceia, iesisem sa imi beau cafeaua pe balcon. Deodata, se auzi un tropait de grup in alegare. Din mijlocul tricourilor visinii, imi atrase privirea ceva negru, inalt si subtire. Era Lacina Traore, motivul pentru care ma aflam acolo. Gandul de a avea un asemenea specimen in echipa, dorit de marile cluburi europene, mi-a readus determinarea de care aveam nevoie sa reincep discutiile la sediul din Gruia ( :B: ), de aceasta data…

- Dömnule Lorini baci, Traöre jucator bun este, nu convenit suma propus de dumneavoastra, ofensat la mine, incerca o tactica de intimidare patronul echipei ceferiste…

- Cu tot respectul, domnule Pazkany, 500.000 de euro e o suma bunicica in ziua de azi, am raspuns respectuos.

- Nici nu discutat sub doi milion! se rasti, din nou ofensat, finantatorul echipei clujene.

Eram constient cat imi va fi de greu sa perfectez acest transfer, Paszkany nu e Txiki Beguiristain…Am decis sa luam o pauza in negocieri si m-am intors in Sardinia. Astfel, dupa o ora de zbor, m-am dus direct la terenul de antrenament, foarte ingrijorat…Se stie ca EL nu accepta esecuri.

Dupa ce ii salut pe cei de la intrarea terenului, dau sa ma apropii, cand din senin ma loveste cineva cu o minge in piept. Era mezinul lotului, mereu pus pe sotii. Dar nu toata lumea a gustat gluma.

- Danieeeele Ragaaaatzu, urla din toti rarunchii, stii doar ca am planuri mari cu tine, daca continui sa fii neserios nu iti vei atinge niciodata potentialul!!! Treci la alergari!!

Era EL, cel care va conduce acest club spre glorie. Era EL, cel asteptat de o insula intraga sa aduca al doilea titlu din istoria echipei, dupa cel din 1970. Era EL, Andrea Razvanelli, marele antrenor sardin de origine romena.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am discutat cu Mister problemele intampinate in tratativele de la Cluj si am decis sa mai incercam o data. De asemenea, mi-a prezentat un nou-venit la echipa, Cheikh Sadibou Gueye, un senegalez de 17 ani, adus in probe, ca liber de contract. Mi-a marturisit ca are de gand sa semneze un contract cu el dupa perioada de pregatire, apoi il va trimite un an la satelit, la Giulianova, in divizia a 3-a, cu scopul de a castiga experienta si de a juca des titular.

cheikhsadibougueye.png

Din fericire, dupa inca o calatorie la Cluj si lungi tratative, Paszkany si Muresan s-au dat pe brazda si au coborat pretentiile la 1 milion de euro. Astfel, pe data de 26 iulie am batut palma pentru 950.000 de euro si totodata am indeplinit si cel de-al doilea obiectiv din politica de transferuri trasata de Razvanelli.

18lacinatraor2.png

Tot la cerintele sale, daca tot eram in Romania, am facut o vizita in Bucuresti pentru a ma interesa de o alta tinta pe termen lung a echipei, Bogdan Stancu. Fiind bun prieten cu Pedrazzini, am reusit sa stabilesc o intalnire cu patronul Stelei, la palat, si am purtat niste negocieri de principiu cu cel care e bun prieten cu presedintele de la Cagliari.

Fiind un om foarte direct, latifundiarul m-a intrebat cam cat as fi dispus sa ofer?

- 750.000 de euro, domnule Becali.

La care dansul mi-a raspuns:

becali848e53770839c0.jpg

Ne-am inteles totusi sa mai discutam la sfarsitul sezonului…

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Perioada de transferuri s-a incheiat, ca si calatoriile mele. Mister a renuntat la o armata de tineri de la echipa under 20, tineri care nu aveau nimic in comun cu fotbalul de mare performanta, lipsiti complet de talent sau determinare. De asemenea staff-ul tehnic este unul complet nou, dupa cum urmeaza:

cagliari2.png

Iata lista completa de transferuri din aceasta pauza competitionala:

cagliari3.pngcagliari3b.png

Amicalele au decurs bine, nu am avut accidentari, nici infrangeri si prin urmare echipa e bine pregatita pentru a incepe noul sezon.

Primul pas, meciul de cupa cu Cittadella. Am inceput in formula: cagliarivcittadella2.png

Partida a inceput foarte prost, Cittadella marcand pe contraatac in minutul 8, iar echipa noastra nu a jucat nimic pana la pauza. Spre suprinderea mea, Razvanelli nu i-a certat deloc pe jucatori, ba chiar le-a spus ca vom castiga daca evoluam ca in amicale. In minutul 55 a facut doua schimbari: Joaquin Larrivey a intrat in locul lui Nene ( care inca nu s-a adaptat absolut deloc, de aceea i-a si dat Mister sansa de a juca in cupa ) si Lazzari in locul lui Cossu ( obosit ).

Chiar Larrivey avea sa marcheze golul egalizator in minutul 71, insa nu am reusit sa trecem in avantaj, astfel a fost nevoie de prelungiri. Nici de aceasta data, Razvanelli nu s-a aratat suparat pe jucatori, desi jucam cu o echipa de Serie B, acasa. A facut si ultima schimbare, Jeda in locul lui Ragatzu.Dominarea s-a concretizat intr-un final, in minutul 104, prin reusita de exceptie a lui Alessandro Matri. A fost o calificare chinuita, dar e un inceput de sezon reusit.

cagliarivcittadella.pngcagliarivcittadella3b.png

Urmeaza prima etapa din Serie A. O deplasare la Milano, unde vom intalni pe AC, ca sa fiu mai exact. Mergem sa atacam, sa lasam o buna impresie, cel putin asa am inteles la sedinta tehnica de dupa meciul din cupa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Formatia de start in meciul cu Milan: acmilanvcagliari2.png

Meciul incepe cu noi dominand, in mod surprinzator. Daniele Conti “is bossing the midfield” iar Larrivey ii hartuieste pe Nesta si Thiago Silva. Ocaziile, desi nu clare, sunt de partea noastra, ca si posesia. Se intra la pauza la egalitate. Mister se declara multumit si le da unele indicatii celor doua aripi, deoarece a observat ca Zambrotta e in zi proasta. In minutul 49, San Siro este redus la tacere, Larrivey inscriind dupa un atac prelungit. Un inceput excelent de sezon pentru acest atacant. Mai mult, in huiduielile publicului, Cagliari continua sa atace si mai semneaza cateva ocazii marca Alessandro Matri. In minutul 77 Larrivey iese usor lovit. Intra, facandu-si debutul, Lacina Traore. Avea sa fie cu ghinion, deoarece, imediat Inzaghi a lovit la un carambol in careu. 1-1. Mister a facut doua schimbari la trecerea timpului ( Lazzari pt Cossu in min 87, Ragatzu pt Matri in min 90) si meciul se termina la egalitate.

acmilanvcagliari.pngacmilanvcagliari3.png

Razvanelli era un car cu nervi la finalul meciului. A mers la victorie, dupa cum promisese, n-a fost insa sa fie.

Urmeaza partida cu Napoli, acasa.

==============================================================================================================================================================

Cati dintre astia sunt "furati" de la Doria? Cel putin 3 cunosc eu...

Bizioli e de la Cremonese, Fortina e de la Novara. Au venit pe sume simbolice si salariu mic.

Toti ceilalti au venit liberi de contract, tot pe salariu mic.

Roby, ii voi transmite lui Mister Andrea Razvanelli ca vrei sa vizionezi niste antrenamente pe viu. SIgur te va primi.

=============================================================================================================================================================

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Suntem la ora celei mai asteptate partide a anului pentru fanii echipei noastre. Napoli este cea mai mare rivala si asteptarile sunt mari, mai ales dupa egalul de pe San Siro.

Mister Razvanelli joaca din nou acelasi 4-3-3 cu care ne-a obisnuit: cagliarivnapoli.png

Incepem puternic si Conti prinde o torpila de la 20 de metri, mingea este deviata si il invinge pe De Sanctis ( gol identic cu cel al lui Bicfalvi in derbyul Steaua vs Dinamo din returul campionatului trecut, meci la care am fost sa il urmaresc pe Stancu, pentru fostul meu club ). Din acest moment, Mister Andrea Razvanelli a dat ordin de pe banca sa mentinem posesie prelungita. Cu toate acestea, Napoli a avut multe ocazii, dar Marchetti a fost in zi de gratie, desi omul meciului avea sa fie declarat capitanul Conti. Meciul s-a disputat la mijlocul terenului, Mister i-a introdus pe final pe Traore si Ragatzu, obisnuitele schimbari, dar i-a oferit si debutul lui Radja Nainggolan, un pusti belgian de 20 de ani. A fost o victorie extraordinara pentru fani, o victorie pentru care Mister a sacrificat spectacolul si nu a riscat nimic, preferand aceasta posesie. Hamsik a fost anulat de Biondini si Conti, fara a lua masuri speciale.

cagliarivnapoli3.pngcagliarivnapoli2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 3-a in Serie A. O deplasare grea, la Catania. Startul de campionat a fost excelent, urmeaza partea grea, confirmarea. Matri a revenit dupa accidentare, Daniele Dessena ii ia locul lui Cossu.

Echipa de start: cataniavcagliari.png

Meciul incepe favorabil, Astori incriind in minutul 3, cu capul, din centrarea din lovitura libera a lui Andrea Lazzari. Acelasi Lazzari incrie si el in minutul 32, tot printr-o lovitura de cap. Meciul a devenit la discretia noastra, de consemnat fiind doar debutul lui Marc Muniesa, care a intrat in locul lui Lazzari, omul meciului. De asemnea, aparitia pe teren si-au facut-o si Cossu si Larrivey, pe final.

cataniavcagliari3.pngcataniavcagliari2.png

Clasament de pus in rama dupa 3 etape. Desigur, e doar de conjunctura, iar Mister Andrea Razvanelli a atras atentia asupra complacerii, tinerii fiind asigurati ca isi vor lua omor daca nu au cumpatare cu distractiile extrasportive ( Lacina e fan mambo italiano, Ragatzu e atras de MILFs, Nainggolan e un golan... in schimb Muniesa e mai geek, l-am prins in cantonament cu jocul ala penibil, meneger sau cum se numeste )

seriea.png

Link to comment
Share on other sites

Pentru asta iti trebuie drepturi de autor, bai prescurtare. Roby, ai legatura!

multumesc claudio, am preluat legatura . deci un tm mic in colt dupa " citesc cu placere " hysterical.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 4-a. Meciul de care lui Mister Andrea Razvanelli ii era cel mai frica, meciul inaintea caruia a cerut concentrare maxima, mai ales in aparare. Era meciul impotriva Sienei, echipa lui Maccarone, jucator care i-a distrus ani din viata bunului prieten al Mister, Cosmin Olaroiu.

O prima problema de lot in sistemul defensiv, Canini suferind de indigestie.

Iata echipa trimisa in teren: cagliarivsiena2.png

Meciul a fost fara istoric. 0-0. Punct. Nici macar introducerea lui Ragatzu, Larrivey sau Traore nu a reusit sa rupa lacatul Sienei, venita sa faca antijoc.

cagliarivsiena3.pngcagliarivsiena.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 5-a. Dupa un dus rece cu Siena, acasa, urma o sansa buna de reabilitare : deplasarea pe Ennio Tardini, impotriva Parmei. Mister Razvanelli a decis titularizarea lui Nainggolan, ca extrema dreapta, ca urmare a pregatirii excelente din ultima perioada. De asemenea, Ariaudo continua ca fundas central, deoarece Canini inca e indisponibil, iar Larrivey incepe ca varf.

Echipa de start: parmavcagliari.png

Meci strans, Parma e o echipa excelent organizata. Larrivey insa e letal in acest sezon si marcheaza in minutul 24, cu capul, din centrarea excelentului fundas stanga de 30 de ani, Alessandro Agostini. Ca de obicei, Mister e foarte calm la pauza, chiar ii lauda pe jucatori, iar acestia dau dovada de maturitate in a doua repriza. Jeda si Matri ( starurile formatiei ) intra pe parcurs si tin excelent de minge. Ar mai fi de consemnat debutul in aceasta stagiune al lui Lino Marzoratti, un fundas dreapta in care Razvanelli are mare incredere.

parmavcagliari2.pngparmavcagliari3.png

7 puncte in 3 deplasari, 0 goluri primite in ultimele 4 etape, locul 2 dupa 5 etape. Maestrul isi face deja simtita prezenta. Am ramas insa surprins cand, la conferinta de presa, intrebat fiind pe ce loc crede ca va termina Cagliari, a raspuns sec: “ 10-12 “.

seriea.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy