Jump to content

Loyal To The Game


Andrei Razvan

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

In etapa a 6-a urma inca unul din acele meciuri, genul in care adversarul se inchide ermetic si nu lasa deloc spatii. Probleme de lot nu au existat.

Starting line-up: cagliarivchievo3.png

Meciul a inceput asa cum ne asteptam. Mister era mai nelinistit ca de obicei. Simtea ca nu merge ceva. Echipa domina, isi crea ocazii, Larrivey a tintit bara iar Jeda a ratat cu poarta goala. In pauza Razvanelli s-a declarat total nemultumit de cum decurge jocul. La reluarea jocului, baietii au continuat jocul de atac, insa Van der Meyde a redus stadionul la tacere in minutul 58. De pe banca s-au dat noi indicatii, urma sa jucam ultraofensiv. Traore si Nainggolan au intrat in locul lui Larrivey respectiv Cossu, in minutele 64 si 68. Jocul parea din ce in ce mai anost, cei de la Chievo jucau cinic. In minutul 88, Razvanelli l-a trimis in teren pe Lazzari si ce inspirat avea sa fie. Dupa expirarea prelungirilor, in minutul 94 ( arbitrul a dictat doar 3 ), a driblat 4 jucatori si a pasat in adancime, unde a aparut nemarcat pustiul Nainggolan, care a marcat la vinclu. Stadionul era in delir.

cagliarivchievo.pngcagliarivchievo2.png

Cu aceasta ocazie s-a stabilit un nou record al clubului, 7 meciuri ( cu cel din cupa ) fara infrangere.

serieah.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Felicitari frate ! Se vede ca dupa ce echipa ta marcheaza schimbi sistemul in unul mai defensiv.Ori cu reloaded

Ce reloaded? Sper ca nu te referi la ce cred eu.

Andrea Razvanelii nu schimba niciodata sistemul intr-unul mai defensiv. Atata doar ca la meciul cu Napoli a dictat echipei sa paseze cat mai scurt si mai lent posibil.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 7-a. Deplasare la Livorno. Capitanul Conti suspendat pentru cumul de cartonase.

Formatia de inceput: livornovcagliari.png

Avem o posesie covarsitoare, materializata, din pacate, doar in cornere. Ocaziile lipsesc. Daniele Dessena incearca multe suturi de la distanta. Dupa pauza este introdus Larrivey, care rateaza singura ocazie mai clara. Celelalte doua schimbari sunt Jeda in locul lui Matri si Marzorati in locul lui Pisano ( usor accidentat ). Finalul ne gaseste in atac dar pur si simplu nu am prins o zi buna.

livornovcagliari3.pnglivornovcagliari2.png

Ramanem neinvinsi, dupa 7 etape, performanta extraordinara pentru un club mic. La conferinta de presa Mister Andrea Razvanelli se declara mandru de jucatorii sai, dar atrage inca o data atentia ca nu trebuie sa li se urce la cap si ca obiectivul sau este in continuare locurile 10-12.

serieac.png

A 8-a runda in Serie A. Meci greu acasa cu Juventus. Echipa standard in teren, nici o problema de lot.

cagliarivjuventus2.png

Inaintea meciului, Mister i-a avertizat pe jucatori ca un meci cu Juventus se joaca 11 contra 14. Urmarea: minutul 12, Biondini il taloneaza pe Camoranesi, acesta simuleaza grosolan iar arbitrul Saccani dicteza penalty. Acelasi Camoranesi transforma. Minutul 14: Felipe Melo la balon, Biondini are un atac intarziat, rosu direct. Un penalty si o eliminare (ambele avandu-l pe Biondini in prim plan) in primele 14 minute. Pana la pauza s-a facut 0-3. Cossu, Jeda si Ragatzu au intrat dupa pauza, dar nu am pus probleme.

cagliarivjuventus3.pngcagliarivjuventus.png

O victorie rusinoasa a lui Juventus si un prin contact cu ceea ce inseamna cu adevarat fotbalul italian.

Etapa a 9-a insemna un meci greu impotriva lui Lazio, pe Olimpico. Echipa era cu moralul la pamant dupa masacrul din etapa trecuta. Mister Razvanelli le promisese ca va iesi in presa si va face scandal daca se va mai repeta o asemenea prestatie a arbitrilor.

Echipa de start: laziovcagliari2.png

Meciul incepe prost, cu un gol de la 20 de metri, semnat Ousmane Dabo. Acest moment avea sa motiveze echipa, aceata producand una din cele mai bune prestatii ale sezonului, concretizata prin egalarea din minutul 28 si prin permanenta atitudine pozitiva in joc. Posesie buna, ocazii decente. Au intrat in repriza a 2-a Lazzari, Nene si Muniesa iar jocul parea sa se indrepte totusi spre o remiza, lazialii inchizandu-se bine in aparare. A venit insa cornerul din minutul 88, cand Stendardo marca pentru 2-1 si a doua infrangere a stagiunii era conturata.

laziovcagliari3.pnglaziovcagliari.png

Infrangere nemeritata, dar semne bune, mai ales in privinta jocului ofensiv.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In etapa a 10-a urma sa intalnim Genoa, acasa. Astori, stalpul defensivei lipseste accidentat. In fata, Ragatzu, incepe titular ca extrema stanga, datorita progresului concretizat mai ales prin faptul ca si-a dublat determinarea.

Starting Lineup: cagliarivgenoa2.png

Meci urat, fara ocazii. Genoa a venit sa ucida jocul, noi inca ne resimtim dupa ultimele 2 infrangeri. Intrarile lui Lacina, Nainggolan sau Cossu, nu schimba nimic. 0-0, nici o echipa nu merita mai mult.

cagliarivgenoa3.pngcagliarivgenoa.png

Dupa meci, Lacina Traore imi marturiseste ca nu se simte deloc in apele sale in Italia si ca nu se descurca deloc cu italiana. I-am relatat lui Mister, care a doua zi l-a chemat la el la birou. Dupa ce l-a ascultat cu atentie si mi-a cerut si mie parerea, am convenit ca este bine sa plece o perioada acasa, in Coasta de Fildes, cu speranta ca va reveni motivat si gata sa se lupte pentru un post de titular cu Larrivey sau Nene.

In etapa a 11-a vizitam Giuseppe Meazza, pentru meciul cu Inter. Ragatzu continua ca titular.

intervcagliari3.png

Prima repriza este una extrem de echilibrata si nimic nu anunta macelul de dupa pauza. Trei goluri, doua marca Pandev si o lovitura libera Matterazzi, au ingenunchiat echipa noastra. Barone, Nene si Muniesa, introdusi in a doua repriza, nu au putut schimba nimic.

intervcagliari.pngintervcagliari2.png

Dupa meci, presedintele Massimo Cellino ne anunta ca luni avem sedinta la el in birou.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, ma asteptam sa pici. Si stii de ce? Cagliari are o echipa modesta si in realitate si in joc. Locurile 10-12 e un tel inalt pentru o echipa asa mica. Un lot foarte subtire, Dessena un jucator bunicel e si el imprumutat de la Doria. Cred ca salvarea de la retrogradare mai degraba e un obiectiv realizabil in primul sezon, iar dupa, poate cu cateva transferuri bune, poti face treaba buna. Iti trebuie rabdare la Cagliari orisicum, iar sicilienii nu prea au, asa ca e aproape infinit mai greu decat cu o echipa din Lombardia spre exemplu. Succes in continuare!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

- Mister, incepu Cellino cu o evidenta nemultumire in glas, ce se intampla? Am inceput excelent campionatul, de ce nu suntem in stare sa mai castigam un meci? De ce nu marcam mai mult?

- Cu tot respectul presidente, echipa se claseaza mai sus decat obiectivul trasat, nu cred ca sunt motive de ingrijorare, raspunse cu un aer superior Razvanelli.

- Dar echipa nu joaca nimic, eu zic ca e momentul sa ne ingrijoram…

- Suntem in formare, ma intereseaza foarte mult sa reglez relatiile de joc, vreau sa am spatele asigurat atunci cand vom ataca. Va asigur, va veni momentul in care vom fi o forta ofensiva de temut, ii explica Mister.

- Sa va fie foarte clar domnule antrenor, aici eu fac planurile pentru viitor, daca vreau sa jucam ofensiv, vom juca ofensiv, capisci?

- Atunci avem o problema, presidente.

- Da, avem. Si daca in urmatoarele 3 etape nu castigi cel putin 6 puncte iar echipa nu joaca ofensiv, vom avea o problema si mai mare. Ah, sa nu uit, Jeda pleaca la Lyon in iarna pentru 5 milioane.

Mistrer Razvanelli s-a ridicat de pe scaun manios, s-a uitat cu o privire ucigatoare in ochii lui Cellino si a iesit trantind usa. Eram sigur ca isi va da demisia.

- Ma dove vai!? tipa Cellino.

img1850i.jpg , raspuse Razvanelli.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Urma meciul cu Fiorentina, o echipa in mare forma. Eram pregatit sa fiu interimar. M-am dus, dupa intalnirea cu presedintele, la capela de la stadion sa ma rog sa fiu eu urmasul lui Razvanelli. Ajung acolo, si observ ca era deja cineva inauntru:

img1755s.jpg

- Andrea, pot sa iti spun asa?

- Nu.

- Mister Razvanelli, am reformulat, ne stim deja de 4 luni, stiu ca sunteti un om orgolios, dar poate ar trebui sa plecati capul in fata presedintelui si sa faceti cum zice el, altfel toata munca pe care am facut-o e in van.

- Giovanni, eu ingenunchez doar in fata lui Dumnezeu.

- Dar…

- Am inceput un proiect. Il voi duce la sfarsit asa cum stiu eu. Te asigur ca presedintele Cellino va pleca inaintea noastra de la club.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Iata-ne la ora meciului cu Fiorentina din etapa a 12-a. Au revenit 4 titulari. Nimic schimbat in abordarea sau in pregatirea meciului.

cagliarivfiorentina2.png

O prima repriza in care Fiorentina a facut ce a vrut cu noi, a ratat o ocazie monumentala prin Keirrison si a marcat prin Mutu ( sut de la 25 de metri ). Cossu, Nene si Nainggolan au intrat pe parcurs si au schimbat cat de cat fata meciului. Au inceput sa se lege cateva atacuri. Mai mult, Matri a egalat dupa o faza colectiva de toata frumusetea, in minutul 83. Finalul meciului a venit in uralele publicului, multumit de ultimele 30 de minute. Razvanelli nu a scos nici un cuvant tot meciul si m-a trimis pe mine la conferinta de presa.

cagliarivfiorentina3.pngcagliarivfiorentina.png

Etapa a 13-a. Deplasare la Bologna.

Formatia de start: bolognavcagliari.png

Dupa ce ne-am salutat cu bunul nostru prieten Gianni Nanni, ne-am asezat pe banca, Mister tot nu scotea prea multe cuvinte. Meciul e la discretia noastra, atacam in valuri. Matri puncteaza in minutul 14, dupa o centrare a lui Lazzari, conform cursului jocului. Bologna readuce egalitatea pe tabela, dupa o greseala penibila a portarului Marchetti. Reluam atacurile si Larrivey inscrie dupa o pasa in adancime a lui Conti. Marco di Vaio prinde insa o torpila si scorul era 2-2 in minutul 52. Au intrat pe parcurs Nene, Ragatzu si Muniesa, dar golul victoriei avea sa il marcheze tot Matri, in minutul 73.

bolognavcagliari3.pngbolognavcagliari2.png

Echipa a fost egalata de 2 ori si totusi a reusit sa castige in deplasare la Bologna, aratand caracter.

Etapa a 14-a. Meci greu cu Atalanta acasa. Biondini e singura schimbare, in locul lui Dessena.

cagliarivatalanta2.png

Larrivey si Matri fac 2-0 rapid, confirmand forma buna din ultimul timp si totul parea ca merge spre o victorie lejera. Dar in minutul 41 Andrea Cossu primeste cel de-al doilea cartonas galben si e eliminat. Mai mult, Doni aduce egalarea printr-o dubla, in minutele 43 si 60. Intra Ragatzu si Nainggolan pe extreme si Marzorati in locul lui Pisano, usor lovit. Un egal nu ne multumea iar atitudinea pozitiva a fost rasplatita prin reusita de exceptie a lui Larrivey din minutul 82.

cagliarivatalanta3.pngcagliarivatalanta.png

O noua victorie care arata mult caracter din partea acestei echipe. Dupa meci, il vad pe Mister cu mobilul in mana, pe banca, in timp ce jucatorii salutau galeria. Trag cu ochiul si reusesc sa citesc propozitia “ Who be bad now, presidente?” , apoi apasa send.

seriea1.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A doua zi am aflat din presa locala ca presidente Massimo Cellino si-a dat demisia din motive de sanatate iar sefia clubului a fost preluata de Ercole Cellino, fiul sau, care are acelasi nume cu batranul Cellino, tatal lui Massimo.

andrearazvanelli.png

Massimo Cellino (born 1956 in Cagliari) is an Italian entrepreneur and former football club owner.

He was the chairman of Cagliari Calcio after the 1992 takeover from the Orrù brothers, who were the previous club owners. He has served as vice-president for Serie A in the Lega Calcio and is currently a member of the council for Serie A in the Lega Calcio.

During his years as Cagliari owner, Cellino was instrumental in the building of Cagliari Calcio's sports centre in Assemini, near Cagliari, named after his father Ercole.

He currently lives RsIP in Miami, Florida.

Andrea Razvanelli mi-a dat instructiuni sa ii trimit un ultim cadou, un CD al lui Jimmy Hendrix

http://www.youtube.com/watch?v=0zfbrNukQvc

Mister mi-a marturisit ca a primit o scrisoare de la fostul presedinte in care ii spunea " Sunt sard, noi nu suportam umilinta, mi-am dat seama ca sunt prea batran ca sa mai am grja de acest club. Be well, my friend."

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Urmeaza meciul de cupa, in compania echipei de liga secunda Sassuolo. Cu aceasta ocazie au fost odihniti titularii.

cagliarivsassuolo2.png

cagliarivsassuolo3.pngcagliarivsassuolo.png

Concluzia este una dureroasa: nu avem deocamdata pe banca solutii la nivelul titularilor.

Etapa a 15-a in Serie A. Deplasare de cosmar la Palermo. Zero probleme de lot.

palermovcagliari2.png

Macel. Cel mai slab meci. Nu avem nici o scuza.

palermovcagliari3.pngpalermovcagliari.png

Etapa a 16-a in Serie A. Intalnim Udinese acasa. O prima veste buna ar fi ca Lacina Traore s-a intors din Coasta de Fildes si a marturisit la o sedinta, pe care a avut-o cu Mister, ca e decis sa faca tot ce tine de el sa se adapteze la echipa. Razvanelli i-a promis ca ii va acorda sanse.

cagliarivudinese2.png

Meci greu. Udinese e o echipa extrem de solida. Cu toate acestea Larrivey a ratat 3 ocazii monumentale. Urmarea: Mister l-a chemat langa el, pe banca, si l-a introdus pe Lacina Traore, pentru prima data in ultimele 2 luni, in minutul 67. In minutul 70, Traore ii multumeste lui Razvanelli pentru increderea acordata si inscrie in stil Vieri, dupa o pivotare si sut la coltul lung cu piciorul stang, de la 20 de metri usor lateral stanga. N-a fost sa fie insa o seara prea fericita overall, deorece Udinese a inscris in minutul 90+5, profitand de relaxarea timpurie a apararii noastre.

cagliarivudinese3.pngcagliarivudinese.png

Totusi, ramane frumoasa poveste de intoarcere la echipa a lui Lacina.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sincer, ma asteptam sa pici. Si stii de ce? Cagliari are o echipa modesta si in realitate si in joc. Locurile 10-12 e un tel inalt pentru o echipa asa mica. Un lot foarte subtire, Dessena un jucator bunicel e si el imprumutat de la Doria. Cred ca salvarea de la retrogradare mai degraba e un obiectiv realizabil in primul sezon, iar dupa, poate cu cateva transferuri bune, poti face treaba buna. Iti trebuie rabdare la Cagliari orisicum, iar sicilienii nu prea au, asa ca e aproape infinit mai greu decat cu o echipa din Lombardia spre exemplu. Succes in continuare!

Cam cum suna asta, ah?

Se vede ca ai inceput sa chiulesti la cursuri.

Ma dove vai testa di cazzo :D

Aici presupun ca intrii tu. Fara Jeda va fi al dracului de greu, inceputul tau in ale antrenoratului.

Iesii, mah, de-aici...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 17-a aduce inca un meci acasa. Cu Bari. O echipa problematica.

cagliarivbari2.png

Incepem foarte bine, Lazzari confirma forma excelenta din acest sezon si inscrie un gol frumos cu binecunoscutu-i stang. A fost un meci de lupta, transat prin o buna organizare. Traore a primit iar 30 de minute de joc si din nou profitat de ocazie, inscriind un gol pe final. 2 goluri in 2 meciuri de la revenirea la echipa.

cagliarivbari3.pngcagliarivbari.png

Etapa a 18-a, deplasare din nou pe Olimpico, de aceasta data impotriva Romei.

romavcagliari2.png

Meci surprinzator de bun, desi statisticile arata un mic plus pentru Roma, impresia a fost ca echipa noastra merita mai mult. Am primit doua goluri dupa minutul 80. Pacat. Daniele Dessena a inscris primul gol al sezonului, dupa ce a ajuns, surprinzator, singur cu portarul roman si a inscris la coltul lung.

romavcagliari3.pngromavcagliari.png

Ultima etapa a turului. Acasa cu Sampdoria.

cagliarivsampdoria2.png

O replica neasteptat de buna a echipei genoveze. Nu am putut decat sa reducem proportiile scorului prin torpila de la 30 de metri a lui Lazzari.

cagliarivsampdoria3.pngcagliarivsampdoria.png

Am incheiat turul cu 6 victorii, 7 egaluri si 6 infrangeri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Prima etapa a returului, aduce Milan pe Sant’Elia. Primul meci ca titular a lui Lacina Traore, la Cagliari.

cagliarivacmilan.png

Victorie de poveste, cu o reusita de senzatie a pustiului Nainggolan ( de la 35 de metri, la vinclu ), care a si fost cumparat definitv ( 300.000 de euro ), el fiind doar imprumutat de la Piacenza, mometan. Este si situatia lui Daniele Dessena, cumparat definitiv de la Sampdoria, cu 1,9 milioane de euro.

cagliarivacmilan3.pngcagliarivacmilan2.png

Etapa a 21-a. Returul celui mai important meci al sezonului, la Napoli. Echipa locala isi dorea revansa, dupa ce a fost infranta in tur, prin golul capitanului Conte. In afara de Pisano, nu sunt probleme de lot. De fapt aceasta este o caracteristica a sezonului, la echipa fiind o karma pozitiva in aceasta privinta.

napolivcagliari2.png

Meci reusit din partea noastra, putin ghinionist. Marchetti, excelentul Marchetti ( in acest sezon ) a prins o zi mai proasta, primind doua goluri de la mare distanta de la Quagliarella si Andrea Dossena. Pentru noi a inscris Lazzari.

napolivcagliari3.pngnapolivcagliari.png

Etapa a 22-a. Meci considersat mai lejer, impotriva Cataniei.

cagliarivcatania.png

Nu avea insa sa fie un meci prea usor, diferenta fiind facuta doar de golul lui Matri.

cagliarivcatania3.pngcagliarivcatania2.png

Iata si clasamentul dupa 22 de etape. Ne aflam in grafic, cu 16 etape inainte de final. Suntem la 5 puncte de Europa League, 10 de CL si 13 de primul loc retrogradabil. Pe Andrea Razvanelli il deranjeaza golaverajul negativ.

serieax.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 23-a. Deplasare la ultima clasata, Siena. Echipa e mult prea relaxata, Mister Razvanelli a facut o criza de nervi la sedinta tehnica deoarece jucatorii nu pareau conectati la meci.

sienavcagliari2.png

Meci de foarte slaba calitate, unii nu puteau, ceilalti pareau cu gandul in alta parte. Emanuele Calaio a decis meciul printr-o lovitura de cap. Lacina Traore dezamageste din nou, dar nu e nimic ingrijorator, Mister spunea ca asteapta “explozia” sezonul urmator.

sienavcagliari3.pngsienavcagliari.png

Etapa 24. Urmeaza doua meciuri acasa. Sase puncte sunt vitale pentru avea liniste pe final de sezon. Pustiul minune Nainggolan e accidentat.

cagliarivparma2.png

Victoria este adusa de Larrivey. Nu sunt multe de spus, Parma nu a pus probleme, noi ne-am multumit cu cele 3 puncte.

cagliarivparma3.pngcagliarivparma.png

Etapa a 25-a. Ne viziteaza Livorno.

cagliarivlivorno2.png

Golgheterul Matri ( 8 goluri in Serie A ), si autogolul gafeurului Rubinho la bomba lui Lazzari, au adus o victorie linistita. Obiectiv atins, 6 puncte din cele doua meciuri de pe teren propriu. De fapt, in retur avem 4 victorii din 4 meciuri, acasa, si 3 infrangeri din 3 meciuri, in deplsare.

cagliarivlivorno3.pngcagliarivlivorno.png

Clasament:

serieap.png

==========================================================================================================================================================================================

trebuia sa-l transferi pe king james. poate-poate..

L-am transferat. Aa, stai, l-am confundat cu Lacina Traore. :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 26-a. Deplasare la Chievo. Larrivey e out o luna. Nene primeste o sansa.

chievovcagliari2.png

Ne-am dus sa luam cele 3 puncte si am livrat. Traore a intrat pe final si in min 87 a inscris la capatul unui contraatac ca la carte, cu un sut la firul ierbii, la coltul lung. Un stang nimicitor are acest baiat.

chievovcagliari.pngchievovcagliari3.png

seriea2c.png

Am visat ca intr-o lume paralela, dupa 26 de etape, Cagliari are 38 de puncte, 11 victorii, 5 egaluri si 10 infrangeri. Se pare ca realitatea bate visul. :B:

64415379.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy