Jump to content

Daca Nu Eu , Atunci Cine?


Soccer

Recommended Posts

Daca nu eu , atunci cine?

Era o zi de vara.Soarele ardea.Eu , un amarat de cetatean , certat cu soarta , imi varsam necazul intr-un bar din apropierea casei mele.In ziua aceea aveam interviu la un club de fotbal pentru noua functie de “baiat cu apa plata” ce de-abia aparuse la club.Noi vorbim aici de anul 1950 in care echipa Uruguay castiga al doilea titlu modial la fotbal.

Cum era de asteptam nu am luat acel post pe motiv “ca nu respect cerintele patronului” asa ca m’am intors la respectivul bar.Aleg al treilea scaun al barului si comand o tequila.Stau eu ce stau si cine apare in spatele meu?....era Mihai Eminescu.Prima data nu mi-am dat seama cine era , dar dupa ce am privit mai bine am vazut cine era de fapt si de drept

-Buna ziua , ma numesc Eminescu , Mihai Eminescu si v-am observant de ceva vreme.V-am vazut ca sunteti un impatimit al sportului .Si eu sunt un bun spotiv si as vrea sa discut cu tine niste treburi.Uite ce vreau sa zic : eu vreau sa devin fotbalist , ca poezia ma innebuneste.Doresc sa joc fotbal de mic , insa nu am gasit echipa potrivita si ma gandeam ca dumneavoastra sa gasiti , poate , o echipa ideala pentru mine.

Emotionat , eu accept propunerea , dar in gandul meu “de unde naiba fac eu rost de echipa?”….Dupa ce nu am gasit nicio echipa m-am hotarat sa-mi fac propria echipa “F.C. FAT-FRUMOS DIN TEI”

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut echipa , dar aceasta nu mergea numa cu un singur jucator asa ca trebuia sa incep sa caut noi talente.Am vorbit cu Eminescu si i-am spus cum sta treaba si a fost de acord.In legatura cu jucatori , a zis ca gaseste el cativa numa buni.La primul antrenament au venit doar 3 jucatori printer care Mihai Eminescu , noul atacant de baza al echipe FC FAT-FRUMOS DIN TEI , noul capitan de echipa , noul fundas central Ion Creanga si portarul ce va speria toata tara prin paradele lui , Vasile Alecsandri.

Eu am fost multumit cand i-am vazut , dar tot nu poti sa faci o echipa din 3 jucatori.La al doilea antrenament , Mihai si-a chemat mai multi prieteni printre care si Mihail Sadoveanu , Ion Luca Caragiale , George Cosbuc , Nicolae Balcescu , Tudor Arghezi , Mircea Eliade si Lucian Blaga , dar si Nichita Stanescu.Nu prea mi-a placut de Balcescu caci este putin cam lent , dar pentru o echipa nou infiintat este foarte bun.In legatura cu stafful , Mihai a adus’o pe Ana Blandiana ca nou Assistent Manager , pe Ioan Slavici ca fiind noul coach , ajutat de Titu Maiorescu si Marin Preda ca noul cautator de talente al echipei.

Aveam 11 jucatori . Tot nu era indeajuns , pentru ca Arghezi era foarte sensibil la accidentari , asa ca ne trebuiau niste reserve.De data aceasta cunosteam eu niste oameni , ce nu erau din Romania , ce puteau inlocui pe titulari fara mari probleme.Era vorba de Victor Hugo , J.K.ROWLING , William Shakespeare si Jean De La Fontaine.Intre timp ni s-a alaturat George Topirceanu , Emil Garleanu , Petre Ispirescu si Barcu Stefanescu Delavrancea.

Link to comment
Share on other sites

aveam o parere execrabila despre acest Justin al forumului, dar m-am inselat... foarte tare ideea!

mersi frumos..nu m-am suparat...dar bine ca ti-ai schimbat cat de cat parerea despre mine:D

ia-l si pe Macedonski, "prietenul" lui Eminescu. :P

sper ca story-ul asta sa tina mai mult de cat cel inceput acum 2 zile....

decat*

Ala nu avea priza la public:)).....si asa nu prea era cine stie ce ...

Link to comment
Share on other sites

Trecuse si a treia zi la club , zi in care mi-am asezat “jucatorii” pe pozitii dupa calitatile fiecaruia.Eram foarte multumit de echipa , de asezarea in teren.Din pacate nu am putut-o aduce pe J.K. ROWLING doarece am observat ca era fata cand a venit azi la antrenament.Sincer sa fiu dupa nume am crezut ca e baiat.

echipa.jpg

Dupa cum v-am zis , la primul antrenament Arghezi s-a accidentat 3 luni de zile si asa ca va rata inceputul de campionat.Datorita acestui lucru am decis sa mai aduc doi jucatori , unu de creatie la mijlocul terenului care sa il inlocuiasca pe Arghezi si unu care sa fie rezerva lui Sadoveanu.

transferurii.jpg

In stafful tehnic nu am avut probleme , deoarece toti au acceptat contractele oferite , pentru ca ei nu pot trai numa din operele scrise.Am hotarat sa-l mai aduc si pe Labis ca noul preparator fizic .

stafful.jpg

Asadar echipa mi-o pusesem la punct si totul incepea sa devina normal.Baietii se antrenau bine , urma primul meci in compania echipei Petrotul Berca.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce mi-am pus echipa la punct , din toate punctele de vedere , a urmat meciurile amicale.Nu au fost meciuri tari , am jucat mai ales cu echipe mai slabute ce joaca in liga a 3-a.Meciul de debut l-am avut in compania echipei Petrotul Berca.A fost un meci foarte reusit din punct de vedere tactic.Jucatorii s-au inteles bine intre ei avand un joc de pase foarte bun.

vsberca.jpg

Cei ce m-au impresionat in aceste amicale au fost Eminescu , Shakespeare , Lucian Blaga si Alexandru Macedonski.Parsul meciurilor amicale am hotarat aducerea unu nou jucator din lipsa de atacanti.Este vorba de Homer.A marcat un gol in cele doua meciuri disputate si , pe mine , m-a impresionat.

Eram pe 8 august.Campionatul incepea peste o saptamana , iar noi ne pregateam excelent.Dupa cele doua antrenamente din acea zi , m-am dus la bar sa-mi vars “fericirea” de data asta.Ajunsesem la bar , ma asezasem pe al treilea scaun.Busem o tequila ca de obicei si cand imi intorc capul pentru a ma scarpina , la o masa din colt , l-am vazut pe Mircea Eliade si pe Barbu Stefanescu Delavrancea cum beau un spritz si scriau poezii.Mircea Eliade lucra la Maitreyi si Barbu la Hagi Tudose.M-am umplut de nervi cand i-am vazut si am hotarat sa-I scot din lot.M-am dus la ei si le-am zis ca de maine sa nu se mai prezinte la antrenamente.In locul lor , Mihai Eminescu imi promisese ca ii va aduce Caragiale (care nu acceptase contractul la inceput ) si pe George Bacovia , un jucator cu un joc de cap foarte bun.

Cu lotul pe care il am , ma pot bate pentru promovare.Va fi foarte greu , dar cu multa munca si daruire cred ca putem face minunea.

lotdefinitiv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Primele meciuri din campionat au fost reustie pot sa spun.Fara Eliade si fara Barbu Stefanescu Delavrancea am reusit sa scoatem doua rezultate bun , pentru o echipa nou infiintata.-Am jucat impotriva echipei Ramnicu Sarat si FC Breaza.Am castigat ambele meciuri cu 1-0.Ceea ce m-a nemultumit a fost prestatia lui Eminescu , deoarece nu prea a reusit sa atinga mingea.

Dupa aceste doua meciuri , un prieten de pahar m-a chemat in Moldova sa stam putin de vorba , mai precis in Balti.Dupa vreo , eu stiu , 20 ore de mers cu masina

masinameax.jpg

ajunsesem la el acasa.Casa era plina de postere cu FC Olimpia Balti.In cele 20 de minute de stat la el si 3 ore de stat intr-un parc , am aflat toata istoria acestei echipe.Era o echipa modesta ce se batea si ea acolo printre locurile 4-6 al diviziei nationale.Prietenul meu imi povestise cum era echipa la inceputul ei , in 1993 , noi fiind in 1950.Cel mai tare mi-a placut cum povestea el despre echipa de junior.Asta m-a impresionat cel mai tare.Auzisem ca a castigat campionatul national la junior.A doua zi m-am dus repejor la stadionul echipei din Balti.Echipa avea antrenament si cu aceasta ocazie am avut timp sa discut cu antrenorul de copii si juniori caci era si el present la antrenament.Am discutat vreo 10 minute despre acesti copii minunati.M-a impresionat dedicatia cu care jucau si am dat un telefon in tara , Anei Blandiana , sa discute cu patronul si sa-I spuna sa vina repede la Balti.Dupa 10 minute apare cu masina lui

masinapatron.jpg

si i-am spus cum sta situatia.I-a placut si lui de acesti juniori si a facut o ofera de 1 milion de euro pentru toti copii ce au fost prezenti in finala castigata.Antrenorul a spus da si dupa 7 zile copii erau legitimati la echipa FC FAT-FRUMOS

u19p.jpg

Nu stiu cum am sa fac sa joace toti acesti pusti , deoarece Moldova nu e in UE si regulamentul spune ca nu am voie sa bag mai multi de 5 jucatori non-UE in echipa..Am sa ma duc la federatie si am sa vorbesc

Link to comment
Share on other sites

Iaca ca jucasem 12 etapei si eram in fruntea clasamentului cu 9 victorii si 3 egaluri.Greul de acum incepe deoarece mi-e frica ca baietii sa nu o lase mai moale si sa pierdem promovarea.Intr-o zi m-am dus tinta in biroul patronului dupa ce primisem telefon de la o asistenta ca sa ma duc.Am intrat emotionat in birou si “don’ patron” m-a poftit inauntru.Mi-a spus care este situatie , cu criza , si a zis ca postul meu , din cadrul clubului , a fost desfiintat.Am ramas masca.Mai ceva ca imi dadeau lacrimile.Era cea mai proasta zi din viata mea de antrenor(nu ca ar fi multe , dar…) in fine.Cand sa ies pe usa , “don patron” mi-a spus ca a fost o gluma.Gluma , gluma…da….ma speriasem putin (putin mai mult).Apoi a inceput sa-mi spuna adevarata problema.Mi-a promis ca-mi va face rost de bani pentru transferuri in aceasta iarna si eu i-am promis promovarea.Era cea mai frumoasa zi din viata mea de antrenor(…….).Apoi mi-a spus ca a semnat cu o companie de calendare , numita “Alsacian” , si ca maine la prima ura sa ne prezentam la sedinta foto.Ne-am aranjat frumos , ne-am pus cravata , dar degeaba caci ne-au imbracat cei de acolo.

William Shakespreare

shakespearex.jpg

Lucica Blaga(poza facuta in oglinda si modificata in Photoshop)

lucianblaga.jpg[/url

Johnny Branch

ioncreanga.jpg

Mihail Eminovici

eminescu.jpg[/url

Ionica Caragiale

caragiale.jpg

Pozele au iesit incendiare si producatorul se asteapta la vanzari de peste 100 de exemplare.Era primul nostru contract de publicitate si ne gandeam , ca pe viitor . sa apara mai multe , dar degeaba.

Revenind la fotbal , in aceste 12 etape , cel ce m-a impresionat cel mai tare a fost Lucica Blaga , marcand numai putin de 7 goluri , salvandu-mi partea dorsala de cateva ori.Fanii echipei (cei 3) mi-au multumit pentru jocul bun al echipei si mi-au urat La Multi Ani caci a fost ziua mea de nastere recent.Pustii de la academie s-au descurcat si ei bine , avand 2 victorii in 7 partide , ceea ce e excelent pentru niste copii de 16 ani ce joaca impotriva jucatorilor tot de 16 ani , dar si de 17 si 18 si 19.Ceea ce ma ingrijoreaza este varsta lui Eminescu , caci are 25 de ani si stim bine ca pe la varsta de 33 de ani incepe sa delireze.Nu de alta , dar mie frica ca nu cumva sa bage vreun coechipier prin spitale.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy