Jump to content

You'Ll Never Walk Alone


emi201281

Recommended Posts

Viata in Spania ma cam plictisea. Fugeam dintr-un colt in celalalt al tarii, trimis de conducere sa caut tinerele talente spaniole. Nu ma adaptasem. Nu stiam limba prea bine. Ajunsesem in Spania ca un adevarat capsunar, dar am zis ca nu mai pot continua asa. Mi-am luat camera de filmat si am luat la picior strazile din Valencia. Ma opream cum vedeam un meci de fotbal intr-o curte a unei scoli. Filmam si iar filmam. Dupa zeci de ore de filmat, m-am pus in fata computerului si am decis sa sortez imaginile. Doi pusti mi-au atras atentia. Am zis ca este cazul sa fac ceva cu viata mea si m-am dus la usa clubului Valencia. Surprinzator pentru mine am fost primit de un delalegat al clubului. Am prezentat caseta mea si am ramas cu speranta ca ma vor suna. Speram la un telefon dupa 2-3 saptamani. Am fost sunat in 2 ore. Nu-mi venea sa cred. Le-a placut ce gasisem. Nici nu mai stiu cate drumuri am facut apoi cu masina alergand din oras in oras trimis de club. Vizionam pusti dupa pusti. Ma plictiseam. Dar cautarile mele au dat rezultate si 2 dintre talentele descoperite de mine au debutat in Cupa Spaniei. Nu-mi venea sa cred ca ii vad imbracand tricoul primei echipe, chiar daca era vorba doar de un meci de cupa. Dar echipa merge prost. Era pe locul 9 in Primera si antrenorul a fost demis. Vestea m-a luat ca prin surprindere. Credeam ca il vor mai pasui. Din pacate nu a fost sa fie.

Ma trezeste un telefon. Este ora 3 dimineata.

- Buna dimineata, se aude de la calalalt capat al firului.

- Buna dimineata, zic eu rupt de somn si cascand de-mi crapau falcile.

- Sunt presedintele clubului Valencia si as dori sa vorbesc cu domnul Emi.

- Aaaa. Atat am reusit sa scot pe gura blocata in mijlocul cascatului.

- Cu domnul Emi, va rog.

- Buna sea ... dimineata. Eu sunt. O placere deosebita.

- Asemenea. Va rog sa veniti la mine la birou la ora 9. Multumesc. Noapte buna.

Convorbirea se intrerupe. Eu raman tampit. Ma da afara. Altceva nu poate fi.

Imi iau costumul de inmormantare si fata de priveghi si plec spre club. Pe scurt, scunt numit antrenor secund interimar. Antrenorul principal nu doreste sa vina cu echipa si clubul trebuie sa aduca pe cineva in locul celor plecati. Sezonul se termina cu Valencia pe locul 6. Uefa Europa League este la orizont si eu imi fac planuri de achizitii pentru sezonul european viitor. Cei doi jucatori adusi de mine, tinereii fac senzatie. Titularii ma privesc cu teama. Oare pe cine mai aduc de la echipa de juniori sa ii inlocuiasca?

valencia-street_13477.jpg

Este iunie. Sunt pe plaja in Spania. Cumpar un ziar local. Titlu mare pe prima pagina „Antrenorul Valenciei este numit principal la Villareal”. O, nu. Mobilul era inchis si in camera de hotel. Vroiam sa ma odihnesc. Adio vacanta. Imi las sotia si fetita pe plaja. Le zic ca ma duc la hotel sa dau un telefon. Mi se comunica ca presedintele nu poate fi deranjat. Desigur ca imi fac bagajele si ma intorc la club. Adios vacanta. Si doar doua zile am stat :(

Nu reusesc sa dau de presedinte deloc. Noul antrenor a venit cu echipa lui si a trebuie sa plec de la club.

Nu trec decat doua saptamani si primesc un alt telefon.

- Buna ziua.

- Buna ziua.

- Domnul Emi?

- Da. Cu ce va pot fi de folos.

- Sun din partea clubului Liverpool. Presedintele clubului ar dori sa ia cina cu Dvs. Sa discute ceva important. Puteti ajunge maine? V-am facut deja rezevare la avion pentru maine la ora 11.

- - - to be continued - - -

Link to comment
Share on other sites

typo

vroiam sa scriu "delegat" :D

Discutia era, asa cum am sperat despre postul de manager, dar de data asta principal al clubului. Mi s-a spus ca au apreciat cele doua talente pe care le-am promovat la Valencia. De asemenea mi s-a comunicat ca nu prea sunt bani. Sezonul mai mult decat slab al lui Rafa Benitez, care totusi a terminat pe locul 4, a adus o gaura mare in buget. Iesire din grupe a afectat multe calcule. Mi s-a spus ca nu vor fi deloc bani pentru transferuri. Sa ma descurc cu ce am.

M-am acomodat repede cu stilul de viata britanic. Limba o stiam la perfectie. Jucatorii la fel. Nu aveam cum sa nu cunosc lotul lui Liverpool.

Nu mi s-a dat mana libera in ceea ce priveste negocierile salariale. Mi s-a spus sa ma ocup doar de partea de antrenorat pana trece criza financiara.

La antrenamente remarc doi jucatori: Yossi Benayoun si Philipp Degen. Trag tare sa ma impresioneze. Asta ma bucura. Zilele se scurg si vine vremea meciurilor de pregatire. S-a perfectat un turneu in Coreea. Seongnam, Chunnam, Suwon si Ajou University sunt echipele pe care le va intalni Liverpool. „Niste ciurucuri” imi zic eu in gand, dar o victorie, un egal si doua infrangeri si la intoarcerea in Anglia aeroportul este pustiu. Niciun suporter. Mai si ploua. Ma gandesc daca nu cumva ma voi face de ras. Oricum daca e am sa cad de pe un cal mare: Liverpool. Pe scurt meciurile: 2-1 cu Seongnam mi-a placut. A urmat un egal urat 0-0 cu Chunnam. Deja incepeam sa ma ingrijorez. 0-0? Greu de digerat. 0-2 si 0-1 cu Suwon si Ajou University si nu-mi doream sa ma mai imbarc in avion.

Am cerut o intrevedere cu presedintele clubului si i-am explicat ca nu pot face fata in atac doar cu Torres. Imi mai trebuie o achizitie. Kuyt nu m-a impresionat. Voronin parca este Falemi, iar Babel era accidentat si nu mi-am putut da seama de forma lui. A intrat doar in ultimul meci. Mi s-a spus ca mai mult de 15 milioane de euro nu imi pot da. Sa ma descurc. Primul nume la care m-am gandit a fost Mutu. Cateva telefoane date si Adrian era prezentat pe Anfield. Fix 15,25 de milioane de euro. Negocieri la sange la care nu am participat dar am fost tinut la curent.

Boston United 2-0, Lorient 4-0 si Milan 0-0 au fost ultimele amicale din acest sezon. Mutu nu inscrisese in niciunul dintre meciuri. Asta nu-mi placea deloc. Ma si gandeam ce gandesc „cei de sus”. Important era ca totusi n-am mai pierdut. 0-0 cu Milan la meciul de prezentare a lotului mi-a placut. Era totusi vorba de AC Milan. Se anunta un inceput de sezon perfect. Meciuri contra unor echipe ca Wolves, Portsmouth, Birmingham sau Stoke ma bucuram. Puteam debuta in forta. Speram la macar 9 puncte din aceste prime 4 meciuri. Si mai ales, sa marcheze Mutu.

Liverpool+Jerseys.JPG

Sfarsit de august. Destul de frig. 30 de grade. Un Anfield aproape plin. Lumea astepta sa vada ce e cu Emi si Mutu. Oare vor urca pe Liverpool mai sus de locul 4? Simteam presiunea debutului. Eram nervos. Eu cand sunt nervos, mi se face frig. Incepusem sa tremur. Ies de la cabine. Sunt intampinat cu aplauze. 90.000 de palme ma aplauda. Este incredibil. Nu trec nici 5 minute si „You’ll never walk alone” se aude din 45.000 de piepturi. Ma uitam la stadion si nu stiam ce sa mai fac. Era un spectacol de nedescris. Uitasem si ce vroiam sa le zic jucatorilor.

Iata cu ce echipa doream sa atac acest campionat:

442

Portar: Pepe Reina

Fundas stanga: Fabio Aurelio

Fundas dreapta: Glen Johnson

Fundasi centrali: Daniel Agger si Jamie Carragher

Mijlocas stanga: Yossi Benayoun

Mijlocas dreapta: Steven Gerrard (capitan)

Mijlocasi centrali: Javier Mascherano si Lucas Leiva

Atacanti: Fernando Torres si Adrian Mutu

Pentru prima etapa fundasii mei centrali erau accidentati, asa ca au intrat Skrtel si Kyriakos. Nu aveam ce face. In rest echipa de baza.

Minutul 7 si gol Mutu! Tot el inscrie si in minutul 18. Torres in minutul 29, Gerrard in minutul 55 si apoi din nou Torres in minutul 61 si meciul e jucat. 5-0. Un debut excelent. Nici ca se putea mai bine.

3-2 cu Portsmouth (Mascherano 2 si Benayoun), 5-0 cu Birmingham (Aquilani, Benayoun, Gerrard si Mutu 2) si 1-0 cu Stoke (Gerrard) si aveam deja 12 puncte. Era incredibil! De remarcat Mutu si Benayoun!

Mi-am scos cravata de la gat, am aruncat-o pe pat, am luat o gura de whiskey si m-am trantit pe patul de hotel (nu imi cumparasem inca o casa in Liverpool). Am adormit imediat.

Link to comment
Share on other sites

interesanta poveste...am citit cu placere....de un assistant manager nu ai nevoie ca sunt liber de contract..ma duc la conferinte,aranjez amicale(am relatii in zona ilfov in special la popesti leordeni :D )....pe de alta parte SARBATORI FERICITE SI UN AN NOU FERICIT PENTRU TOTI JUCATORII DE FM!!! :thankyou:

Link to comment
Share on other sites

Inainte de culcare, va prezint o continuare (mica):

Si totusi, as avea nevoie de inca cineva cu care sa vorbesc , cineva cu care sa pot zice exact ce imi trece prin minte... un prieten. Sammy Lee a fost demis deodata cu Rafa Benitez si postul de secund era liber. Trebuia sa ma gandesc bine de tot , sa aduc pe cineva priceput, cu fotbalul in sange. Primul meu gand zboara spre vechiul meu prieten care m-a ajutat sa ajung in Spania. Roby desigur. Dupa unele incercari prin liga secunda din Romania la Muresul Deva iar apoi la PAOK si niste juniori a ramas liber de contract ... de 2 ani . E exact ce cautam. Cunoaste fenomenul , e fan Liverpool tot ce mai ramane este sa conving conducerea sa ma lase sa aduc eu secundul si nu ei. Au fost de acord.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca in Liverpool se afla un compatriot de al nostru. Este la Facultate acolo... ceva cu "sunetele muzicii" ma rog ta-su de vreo 3 ani de zile se chinuie sa ne explice la OTV ce invata al sau fiu pe acolo. :huh:

din intamplare il cunosc pe calinescu jr.(petru)..omu' chiar e talentat

Link to comment
Share on other sites

@Noel: Are you threatening me, boy? :peace:

CSKA Moscova, Dinamo Kiev si Steaua* au fost extrase din urna ca adversarele lui Liverpool in Liga Campionilor. O grupa cum nu se poate mai usoara pentru fosta trupa a lui Rafa Benitez. Dupa 2-0 cu CSKA si 1-0 cu Dinamo Kiev, urma meciul din Romania. Desigur ca Emi si Mutu au fost primiti pe stadionul din bulevardul Ghencea cu fluieraturi maxime. Avand deja sase puncte in sacoasa, Emi a aliniat echipa de rezerve. Era vorba totusi de Steaua, o echipa care nu mai era cea care a ajuns in semifinala Cupei Uefa. Era o umbra a acelei echipe. Meciul incepe excelent pentru Mutu si compania. Ryan Babel deschide scorul in minutul 3. Prima faza pe poarta lui Zapata. Surprinzator, Liverpool este dominata in urmatoarele minute. Este oarecum explicabil pentru ca este totusi echipa a doua a Liverpool-ului. Banel Nicolita in minutul 17 si Kapetanos in minutul 20 sunt cei care ma fac sa imi pun mainile in cap. Liverpool trage tare si, in minutul 81 Mascherano egaleaza. Meciul se termina indecis.

Este 29 septembrie si Liverpool se duce in vizita in Manchester, pe „The City of Manchester Stadium”. Prima nuca tare pentru trupa lui Steven Gerrard. Mutu, la prima faza la poarta inscrie. Era minutul 2. Gerrard a executat o lovitura libera din preajma careului direct pe capul romanului. Era minutul 45+2. Tevez se intoarce la mijlocul terenului si intercepteaza mingea. Paseaza spre Santa Cruz. Mingea este prea in spate si ajunge la Wright-Phillips. Kevin centreaza din prima catre Santa Cruz care inscrie cu o lovitura plasata de cap. Pauza. 1-1. Era bine pentru ambele echipe. In minutul 58 Riera paseaza spre Mutu. Mutu avanseaza cu Barry care il marcheaza. Un dribling scurt si trece de el, suteaza la coltul scurt si ... Gol! Foarte repede vine si urmatorul gol al rosilor. Profitand de faptul ca cei de la City se arunca in atac, Riera scapa singur pe partea stanga. Centrare la semi inaltime. Benayoun face stop in careu si, din intoarcere marcheaza. Fundasii lui City gafaiau in spatele lui. Au ajuns prea tarziu. Golul lui Ireland din minutul 70 nu reuseste decat sa tensioneze meciul. Echipa victorioasa ramane insa aceeasi: Liverpool.

fans_020_350x400.jpg

Noroc foarte mare pentru Liverpool in meciul cu Arsenal. 1-0. Dar Reina este declarat omul meciului. Este si normal. Arsenal a dominat clar. A avut insa ghinion. Reina a fost de netrecut. Riera a inscris in minutul 41. Avea sa fie singurul gol al partidei.

24 noiembrie. Anfield, Liverpool. Manchester United viziteaza stadionul. In scop distructiv, desigur. Atmosfera incredibila in tribune. Este poate singura oara pe acest an in care United vine sa se lupte cu razesii lui Emi. O prima repriza slaba cu mingi pierdute la mijlocul terenului si pase la adversar pentru ambele formatii. Presiunea este prea mare. Nimeni nu forteaza. Vine insa minutul 2 al reprizei secunde. Glen Johnson arunca mingea in fata la Torres. Torres avanseaza tinut de tricou de Vidic. Vidic aproape ii rupe tricoul de pe el. Torres nu cade in careu. Un sut puternic la coltul scurt si 1-0! Fanii sunt in delir. United era nimicita de omul nostru numarul unu: Fernando Torres. In minutul 61 Rooney inscrie pentru United dupa o deviere a lui Berbatov. In minutul 75 Mascherano dribleaza la mijloc si suteaza de la distanta. Mingea loveste incheietura barelor si revine in teren direct in picioarele lui Gerrard. Un sut rapid la coltul lung, cu un Van Der Sar cazut pe cazon si scorul final este stabilit. 2-1. Delir in Liverpool. Rivala de moarte era invinsa.

Tot Gerrard aduce toate punctele in meciul cu Chelsea din 8 decembrie.

In Liga Campionilor Liverpool face din nou egal cu Steaua acasa. 0-0. 2-1 cu CSKA si 3-0 cu Dinamo Kiev si parcursul european al lui Liverpool este foarte bun.

Se mai conseamneaza infrangerea cu West Brom 2-3 din cupa Ligii (turul 3).

Primavara europeana anunta un duel magnific pentru Adrian Mutu: Liverpool – Fiorentina.

--------------------

*Grupa UCL este fictiunea mea. Nu este ceea ce am primit la tragerea la sorti. Am dorit sa fie o grupa mai pestrita si care sa includa pe Steaua. Bare with me.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate face o diferenta, care din Manchester Utd sau Everton e mai rivala cu L'pool. Derby-ul cu Everton e un derby local, foarte disputat bineinteles, numit si Merseyside Derby. Derby-ul dintre Manure si L'pool e un derby dintre 2 echipe din Big Four. Deci nu cred ca se poate face o prea mare diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Everton e rivala locala. Man Utd e rivala de moarte pentru ca e o invidie si o competitie foarte mare intre cele doua cluburi. Liverpool are (inca parca) cele mai multe titluri de campioana. Si la capitolul UCL e o rivalitate foarte stransa. Diferenta foarte mica intre cele doua echipe la suprematia nationala si europeana. Daca Everton era mai puternica, Man Utd nu era asa de antipatizata de fanii cormorani. Everton era.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Everton e rivala locala. Man Utd e rivala de moarte pentru ca e o invidie si o competitie foarte mare intre cele doua cluburi. Liverpool are (inca parca) cele mai multe titluri de campioana. Si la capitolul UCL e o rivalitate foarte stransa. Diferenta foarte mica intre cele doua echipe la suprematia nationala si europeana. Daca Everton era mai puternica, Man Utd nu era asa de antipatizata de fanii cormorani. Everton era.

1. A avut. Pana anul trecut. Sunt la egalitate acum. Ar fi trebuit sa stii, domnule manager al lui Liverpool.

2. Doua cupe ale campionilor nu e deloc o diferenta foarte mica.

Ca sa incheiem discutia despre rivalitati. Rivalitatea cu Everton, actualul The Merseyside Derby, vechiul Friendly Derby e o rivalitate intre 2 cluburi din acelasi oras, situate la o distanta de aprox. 2 km si cam atat. E intotdeauna o placere sa bati Everton, sa razi prin oras de fanii Everton, dar nu se compara cu rivalitatea cu United. Pentru mine unul, meciurile cu Everton raman un derby amical.

Link to comment
Share on other sites

1. A avut. Pana anul trecut. Sunt la egalitate acum. Ar fi trebuit sa stii, domnule manager al lui Liverpool.

2. Doua cupe ale campionilor nu e deloc o diferenta foarte mica.

Ca sa incheiem discutia despre rivalitati. Rivalitatea cu Everton, actualul The Merseyside Derby, vechiul Friendly Derby e o rivalitate intre 2 cluburi din acelasi oras, situate la o distanta de aprox. 2 km si cam atat. E intotdeauna o placere sa bati Everton, sa razi prin oras de fanii Everton, dar nu se compara cu rivalitatea cu United. Pentru mine unul, meciurile cu Everton raman un derby amical.

Aha.Si tu de cati fani ai ras pana acum prin Liverpool ? Descrie-ne si noua cum a fost placerea asta deosebita...

Link to comment
Share on other sites

Torres si Aurelio aduc victoria cormoranilor cu 2-0 in fata Fiorentinei. Acum urma returul din Italia. Mascherano deschide scorul in minutul 48. Vine minutul 57, minut in care, cel mai fluierat om de pe teren, Adrian Mutu iese la rampa. O recuperare a lui Adrian la mijlocul terenului. Mutu trece pe langa Comotto. Este fata in fata cu Dainelli. Ii trece mingea printre picioare si intra in careu. Sut la coltul lung. Goooool Liverpool! Gol Adrian Mutu! Stadionul este readus la tacere. Doar peluza engleza mai tipa. Adrian nu se bucura. Isi ia de gat colegii care vin sa il felicite si se intoarce spre peluza italiana si aplauda. Firave tentative de raspuns pozitiv se aud dinspre italieni. Dar se opresc repede. Nu puteau sa il aplaude si ei pe el. Era prea mult. Il fluierasera tot meciul. Dar frumusetea golului nu le-a mai dat putere sa il fluiere. Donadel in minutul 62 pentru Fiorentina si Torres in minutul 83 sunt marcatorii acestui meci. Per total Liverpool bate cu 5-1. In sferturi va intalni pe Chelsea. Parcurs destul de greu pana acum.

1-1 in tur si 1-1 in retur. Drogba si Mascherano pe Stamford Bridge si Glen Johnson si Essien pe Anfield. Carragher eliminat in retur. Urmeaza penalty-urile. Aquilani inscrie. Anelka il urmeaza. Benayoun rateaza. Ballack rateaza la randul sau. Capitanul Gerrard se indreapta spre balon. Sut plasat la coltul din stanga portarului. Cech apara! Gerrard isi pune mainile in cap. Putea el, capitanul sa-si ingroape echipa?

Lampard inscrie. Johnson inscrie si el. Alex rateaza pentru Chelsea. Torres si Essien inscriu. Fabio Aurelio inscrie. Ashley Cole trebuie sa inscrie pentru ca Chelsea sa nu fie eliminata. Si nu o face. Sut puternic in bara transversala.

Inter este viitoarea adversara a celor de la Liverpool. Mourinho se va intoarce in Anglia.

post-84-12624544771779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy