Jump to content

Fm 2010 Este #1 In Uk


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

FM10 s-a instalat pe locul 1 în topul vânzărilor devansând în Marea Britanie titluri de renume cum sunt FIFA 10, Pro Evolution Soccer 2010 și GTA Episodes – Liberty City.

Iată mai jos comunicatul oficial al TNT Games, distribuitorul jocului în România

4 noiembrie 2009 – Noul simulator Football Manager 2010, creat de Sports Interactive, a ajuns pe locul întâi în topul vânzărilor din Anglia și a devansat titluri extrem de cunoscute, precum FIFA 10, Pro Evolution Soccer 2010 sau Grand Theft Auto Episodes - Liberty City.

Iată cum arată topul la două zile de la lansarea lui Football Manager 2010:

1. Football Manager 2010 – Sports Interactive

2. Wii Fit Plus – Nintendo

3. FIFA 10 – EA Canada

4. Forza Motorsport 3 – Turn 10 Studios

5. Pro Evolution Soccer 2010 – Konami Digital Entertainment

6. Grand Theft Auto Episodes – Liberty City – Rockstar North

7. Mario & Sonic at the Olympic Winter Games – SEGA

8. Tekken 6 – Namco

9. Borderlands – Gearbox Software

10. Wii Sports Resort – Nintendo

Football Manager 2010 este localizat parțial în limba română (manualul și coperta jocului) cu ajutorul membrilor comunității Football Manager România (www.fmro.ro).

Iată ce a declarat Mihai Andrieș, șeful comunității FMRo.ro și Head Reasearcher Romania pentru Sports Interactive:

„Faptul că Football Manager 2010 a ajuns pe locul întâi imediat după lansare mi se pare un lucru normal, deoarece este cel mai bun simulator de management fotbalistic din lume la ora actuală. Încă o dată se dovedește că cel mai bun job din lume rămâne să fii manager în FM10. Spre deosebire de anii anteriori, feedback-ul pe care l-am primit pe forumul comunității românești a fost neașteptat de bun.

Numărul celor interesați de comandarea jocului a depășit până și cele mai optimiste prognoze. Este un semn bun că și în România au început să se miște lucrurile și că fanii români au început să cumpere jocuri în original.

S-a lucrat foarte mult la baza de date și s-a ajuns la peste 7.000 de jucători și membrii de staff tehnic din toate diviziile românești. Baza de date este acum actualizata la nivelul începutului lunii septembrie 2009 și reflectă exact componența și structura primelor trei eșaloane. Prin patch-ul creat de comunitatea FMRo.ro se poate juca, în premieră, și în al treilea eșalon, urmând ca la următoarele update-uri oficiale să se poată juca și în liga a patra, cu începere din februarie 2010.

Acestea sunt câteva dintre motivele pentru care consider că Football Manager 2010 va fi un adevărat succes și în România.”

Football Manager 2010, creat de studiourile Sports Interactive și publicat de SEGA, le oferă jucătorilor "wannabe managers" o serie de îmbunătățiri față de jocurile anterioare ale seriei, printre care se numără Tactics Creator și posibilitatea de a "striga" la jucători de pe marginea terenului, feedback îmbunătățit în urma meciurilor, o nouă interfață pentru utilizator, Data Editor nou și un mod de vizualizare 3D îmbunătățit, cu efecte de iluminare realiste și gazon degradabil.

Football Manager 2010 este disponibil și în România, în variante PC/Apple Mac și PSP, din 5 noiembrie 2009, la prețul de 139,9 lei.

Despre SEGA® Europe:

SEGA® Europe Ltd. este divizia de distribuție europeană a corporației SEGA, al cărei sediu principal se află în Tokyo, Japonia. SEGA este lider mondial în divertismentul interactiv și produce și distribuie software de divertisment interactiv pentru o gamă largă de platforme hardware, inclusiv PC, dispozitive wireless și console Nintendo, Microsoft și Sony Computer Entertainment Europe. Situl oficial SEGA Europe se găsește la adresa www.sega-europe.com.

Despre Sports Interactive Ltd.:

Sports Interactive (SI) este cel mai important producător de simulatoare de management fotbalistic din lume, mulțumită seriei de jocuri Football Manager. Înființată în 1994 în zona Old Street din Londra, SI are 60 de angajați permanenți și colaborează cu peste 1.500 de specialiști din întreaga lume. Jocurile produse de SI s-au bucurat de un succes comercial și critic fără precedent – nouă dintre acestea se regăsesc în UK Top 20 al celor mai rapid vândute jocuri pentru PC din toate timpurile, iar cinci dintre ele în UK Top 20 al celor mai bine vândute jocuri pentru PC din toate timpurile.

Sports Interactive a fuzionat cu SEGA în 2006. Mai multe informații despre SI se găsesc la adresa www.sigames.com."

Alte aparitii in presa:

Realitatea.net: http://www.realitatea.net/interviu---mihai-andries-despre-football-manager-2010--cel-mai-bun-job-din-lume-ramane-sa-fii-manager-in-fm10_656607.html

Prosport.ro: http://www.prosport.ro/esports/football-manager-2010-a-ajuns-deja-no-1-in-topul-vanzarilor-5081287

Eurogamer.ro: http://www.eurogamer.ro/articles/football-manager-2010-a-ajuns-deja-num-and-259-rul-1-n-topul-v-nz-and-259-rilor

XtremPC.ro: http://xtrempc.ro/modules.php?name=Articole&skin=0&subtip=stire&tip=jocuri&id_articol=15374

Hit.ro: http://www.hit.ro/jocuri-console/Football-Manager-2010-1-in-topul-vanzarilor

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Iată ce a declarat Mihai Andrieș, șeful comunității FMRo.ro și Head Reasearcher Romania pentru Sports Interactive:

„Faptul că Football Manager 2010 a ajuns pe locul întâi imediat după lansare mi se pare un lucru normal, deoarece este cel mai bun simulator de management fotbalistic din lume la ora actuală. Încă o dată se dovedește că cel mai bun job din lume rămâne să fii manager în FM10. Spre deosebire de anii anteriori, feedback-ul pe care l-am primit pe forumul comunității românești a fost neașteptat de bun.

Numărul celor interesați de comandarea jocului a depășit până și cele mai optimiste prognoze. Este un semn bun că și în România au început să se miște lucrurile și că fanii români au început să cumpere jocuri în original.

S-a lucrat foarte mult la baza de date și s-a ajuns la peste 7.000 de jucători și membrii de staff tehnic din toate diviziile românești. Baza de date este acum actualizata la nivelul începutului lunii septembrie 2009 și reflectă exact componența și structura primelor trei eșaloane. Prin patch-ul creat de comunitatea FMRo.ro se poate juca, în premieră, și în al treilea eșalon, urmând ca la următoarele update-uri oficiale să se poată juca și în liga a patra, cu începere din februarie 2010.

Acestea sunt câteva dintre motivele pentru care consider că Football Manager 2010 va fi un adevărat succes și în România.”

In curand, presedintele fmro, secretarul general al researchului pe romania, si totodata comandantul suprem al HR din toata romania, va reusi sa repuna pe picioare nationala de fotbal, va reinstaura campionatul de tineret, va construi stadionul national blah blah blah. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Daca ce spune Papucel este adevarat, sa speram ca parintele FMRo va reusi sa infiinteze in scurt timp si un partid.

Avand totusi in vedere defectul liderului, ce consta in halucinante pronuntii ale "r"-ului, PHR tinde sa devina inca din start o idee proasta. :D

Link to comment
Share on other sites

Mare shaman, carmaci si fabulos de inspirat ctitor al misticului campionat Care Este, felicitarile mele :D Cand vei prelua puterea peste intreg campionatul galactic, vreau si eu sa fiu un Cornel Dinu al mileniului 3 sau, macar, primul intre studentii regiei, sa nasc o noua echipa de CL.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: pe cand si de unde o sa pot cumpara si eu jocul? Stiu ca s-a lansat, insa nu vreau sa-l iau de pe steam sau alt site, ci frumos din magazin cu banii in mana, ca tot romanu. Daca imi spuneti si prin ce magazin e posibil v-as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: pe cand si de unde o sa pot cumpara si eu jocul? Stiu ca s-a lansat, insa nu vreau sa-l iau de pe steam sau alt site, ci frumos din magazin cu banii in mana, ca tot romanu. Daca imi spuneti si prin ce magazin e posibil v-as fi recunoscator.

La Diverta gasesti jocul.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Incredibil....Am vorbit cu cei de la TNT Games si mi-au spus ca jocul a fost trimis spre retaileri inca de joi. Mi se pare ciudat si pretul in conditiile in care pretul cu care a plecat de la TNT este 139.9. Sa inteleg ca Altex vinde in pierdere? Sunt curios cu cat va fi pe piata la Diverta sau Media Galaxy in conditiile in care cineva imi spunea ca in provincie se mai gaseste FM 2009 cu 200 RON!!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sa va dau eu bomba? Tocmai rasfoiam maculatura de la Carrefour si in catalogul de jocuri/jucarii apare si NOU! FOOTBALL MANAGER 2010 PC... 119.90 lei :D

Si nu, Mihai, nu vand in pierdere, ci negociaza pentru ele.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Bună ziua,

Football Manager 2010 PC/Apple Mac este localizat parţial în limbă romană (copertă şi manualul, traduse de membri ai comunităţii FMRo.ro) şi va fi disponibil la un SRP de 139,9 lei.

Toate cele bune,

TNT Games

So where is the catch?

Bun...Negociaza pretul...dar cat? Ca 139.9-119.9 = 20 RON => 15% in minus. Asta inseamna ca pentru a avea un profit cat de cat la pretul asta, ei trebuie sa il fi luat cu minim 20% discount. Corect?

Link to comment
Share on other sites

Sau se poate gandi in felul urmator: il aducem in magazine acum, aproape de lansare la pretul de 119 lei timp de vreo luna, pana aratam lumii ca produsul nu se gaseste in proportie de 90% doar la Diverta, dupa care ridicam pretul. Ceva in genul Cosmote la intrarea pe piata(evident pe o perioada mult mai scurta)...

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va spun eu cum se face, pentru ca am lucrat ca Product Manager la un mare retailer din Ro. Eu nu practicam asemenea metode, dar cand studiam piata si observam ca sa zicem retalierul X baga sisteme PC la pretul sa zicem 10 milioane si eu aveam acelasi produs la 13 milioane, ma agitam. Incercam sa dau pretul in jos ca sa fac fata. Dar am fost la un moment dat in prima zi de promotie la acel retailer si am intrebat de produsul de 10 milioane. Stiti ce raspuns am primit la orice magazin de-al lor din Bucuresti in ziua aia si doua saptamani dupa? "S-a terminat. Am avut doua PC-uri si s-au dat". Eu am intrebat apoi intrigat "Cum s-au dat ca azi e prima zi si ati deschis de o ora?" ei apoi dand din umeri jenati.

Concluzia: pretul e mic la FM2010, dar nu o sa-l gasiti in 90% din cazuri. Pretul ala e pus acolo ca sa va atraga in magazin.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

:hysterical: ProductManager 2010 :hysterical:

Bah, voi nu stiti ca marii retaileri cer niste discount-uri enorme ca sa ai produsele la ei in magazin? si asta nu se face neaparat prin scaderea pretului de lista, ci prin faptul ca negociaza niste backmargin-uri uriase(in functie de niste rulaje babane = am vandut de X RON, baga la nentu' Carrefour un 1-2%; le si convine pentru ca asa n-o sa stie nici competitia ce discount-uri primesc ei). Oricum, am inteles ca le taie macaroana in curand, asa ca mai trag si ei cat pot.

Hai, pa, v-am pupat!

P.S. V-am zis ca am dizertat cu succes? :D

Again.

.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy