Jump to content

Un Altfel De Story


Claudio

Recommended Posts

"Benvenuto in Italia! Siamo arrivati al aeroporto di Pisa. Ora locale..."

Ma inchin.

In curand voi face primul meu pas pe un pamant, altul decat cel romanesc. In avion agitatie, toti care incotro, numai eu singur imi caut bagajele ratacit. Intr-un final reusesc sa-mi indes in bagajul de mana cateva reviste cu si despre tara pe care aveam sa o cunosc si una bucata pulover romanesc de la verii din Bistrita. Sunt aproape de iesire, toti cei din fata spun un Grazie rastit la cele 2 stewardese dupa care mi-am rupt eu gatul tot drumul. Incerc si eu acelasi lucru, dar la mine iese si cu un Te-as fute!

Made in Romania.

In sala de asteptare a aeroportului din Pisa, ma asteapta un vechi prieten de familie, Gigi Carmol, un tip ce aseamana cu smecherasii care-i vedem mereu pe la TV. E stabilit in Italia deja de 15 ani si de curand conduce un restaurant in Milano impreuna cu un italian. Mi-a dat o mana de ajutor, iar eu nu vroiam sa pierd aceasta oportunitate. De fapt eram intr-o perioada de 2 saptamani in probe. Ne oprim putin la o cafea inauntrul aeroportului.

In 5 minute, am si iesit din Pisa, omul meu gonind la bordul unui Saab dupa care jelesc si acum. Intre timp omul imi explica toate detaliile, intr-o romana aproximativa. Urmeaza sa lucrez ca ajutor de bucatar, la restaurantul "Dolce Vita" din Arcore, o provincie din Milano. Voi lucra in bucatarie alaturi de un alt roman, 2 italieni si 2 albanezi. Mai aflu ca restaurantul este frecventat de oameni instariti si vedete din showbizul italian.

Ajungem dupa circa 3 ore de drum, in Arcore. Un orasel frumos, tipic italian, strazi inguste, motorete la tot pasul. Dupa cateva serpuiri si curbe periculoase rasare o cladire impunatoare. Este restaurantul Dolce Vita, unde in urmatoarele 2 saptamani imi voi depunde candidatura de cel mai bun bucatar din zona.

Link to comment
Share on other sites

In general, in regiunea asta, mafie nu prea exista. Dar sunt multi smecherasi din astia, care-ti dau senzatia unui nou Al Capone. Totusi am un tovaras in Palermo, si-mi spune ca la tot pasul vede cate un suspect.

Atunci ai ajuns in Braila.

Link to comment
Share on other sites

Episodul 1: Un restaurant INTERnational.

Am vazut restaurantul. Intr-adevar splendid. Am dat totusi si de un meniu din greseala: SPLENDID! Un peste rombo, cu tot felul de legume si alte rahaturi: 45 euro. Hei, scuze, eu mananc crap, daca e ceva.

Am vazut si bucataria, nu destul de mare, dar indeajuns sa-si faca de cap 6 insi. Voi fi un al doilea ajutor de bucatar, celalat ajutor fiind un albanez, venit si el in Italia de cateva luni. Am facut cunostinta, surprinzator stia italiana la perfectie. Mai tarziu aveam sa aflu ca a invatat-o in scoala. Nu stiam ca in Albania se invata italiana in scoala dar nu e de mirare, atata timp cat si presedintele si premierul Albaniei stiu italiana la perfectie. Astia-s facuti pentru a emigra in Italia.

In noaptea asta, dorm la Gigi Carmol, seful roman care detine 50% din restaurant. De maine incepe o munca, nu foarte grea, avand in vedere ca sunt doar ajutor de bucatar si teoretic n-as avea nici o responsabilitate majora. Aflu si programul: 12 ore de munca impartite in 2: 6 dimineata, pauza 3 ore, 6 seara. Am si o zi libera pe saptamana, de obicei lunea. Programul e urmatorul: 9:00-15:00, pauza, 18:00-24:00.

E dimineata. Ma trezesc pe la ora 7, desi munca incepe de abia la 9. Va fi ultima mea noapte dormita la romanul sef, de azi voi dormi la restaurant, intr-un apartament la etaj impreuna cu 3 colegi cu care voi lucra in bucatarie; un roman si 2 albanezi. Apartamentul e mai mult o camera imensa + o baie + un balcon. Avem si un televizor + abonament la sky, ceea ce ma bucura enorm, deoarece in fiecare Duminica am inteles ca se creeaza un grup mereu in pauza de la pranz, cu trompete si tot tacamul. Am inteles si de ce: Majoritatea sunt fani INTER.

Ajung la restaurant pe la ora 8:30, urc in camera, toti erau treji, discutau ceva despre Inter, bineinteles. N-am inteles mare lucru, dar cert e ca unul din albanezi e innebunit dupa acesta echipa.

- Il più grande tifoso dell' Inter, mi se prezinta. Il cheama Denis si e din Italia din 96. Celalt albanez, il cheama Elis, nu e uno grande tifoso, dar imi zice ca el tine cu Milan doar ca sa le faca in ciuda celorlalti doi. Romanul e si el Interist, il cheama Sorin si bineinteles are destui ani si el in Italia. M-au primit bine ceea ce ma bucura. Am inteles ca trebuie sa nu fii fan Milan sau Berlusconi ca cineva sa nu te placa in bucatarie. Pentru mine e perfect. Pentru unu' din albanezi e mai nasol.

Prima zi de munca decurge destul de linistit. Nici in bucatarie nu pierdem contactul cu fotbalul, pentru ca la fereastra avem un radio, care ne incalzeste inimile in momentele de monotonie. Deocamdata prioritatea mea e sa tac si sa ascult cam tot ce se zice in jurul meu. Trebuie sa invat limba cat mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Episodul 2: Fafanculo!

"Ma che cazzo stai facendo?"

"Sto cagando!"

"Ma quanto tempo?"

"E a te che cazzo te ne frega? Vai a dormire!"

In atmosfera aste ma trezesc, in a doua zi de munca. Rahat, pun mana pe telefon, e 6 dimineata.

"Ce p**a mea fac astia, la ora asta?" imi spun in minte, incercand sa intru in atmosfera.

Dau sa ma culc la loc, cand de o data se auzi usa de la camera trantita cu putere.

"Ma fafanculo, stronzo!"

Romanul era infuriat, am presupus ca de la cacatul ce vroia sa iasa la o ora asa importanta, cand baia era ocupata. N-am dat importanta. Eram prea obosit. La fel si celalalt albanez, care sforaia de zori intr-un mod balcanic.

E ora 9. Sunt in baia buclucasa, aproape pregatit de a doua zi de munca. In camera, cei doi scandalagii vorbeau intr-un mod mai aprins, probabil de la intamplarea de dimineata. Ies din baie, gata sa cobor, pentru o noua zi de munca. Albanezul care sforaia cu mandrie mai de dimineata, de abia se trezise. Dupa fata l-am citit ca se chinuia sa ghiceasca numarul femeilor pe care le futuse aseara. Deschid usa, dau sa ies din camera, cand deodata ma opreste romanul:

"Dane, ne bagam p**a-n ma-sa? zise razand. Scot si eu un zambet, dar nu il aprob, deoarece conflictul imi parea destul de prostesc.

In bucatarie, ceilalti doi italieni erau pe treaba deja. Unul dintre ei, bucatarul sef, imi explica cam ce am de facut. Nu am de facut cine stie ce, deocamdata sunt la inceput si incerc sa invat cat mai multe.

Dupa cateva minute, in bucatarie isi fac aparitia si cele doua vedete de azi. Inca se mai tachineaza. Presupun ca numai de asta se va vorbi toata ziua. Celuilalt albanez, cred ca nu-i iese numaratoarea, fiinda nu a aparut.

Denis, albanezul injurat de mama, da sa ma intrebe ce mi-a zis Sorin in camera. Stia ca e de ma-sa, pentru ca din cuvintele care mi le-a zis, nu am inteles decat mamma. Eu ma fac ca nu stiu si-mi vad de treaba. Toata ziua a trecut in acest mod, pana cand Sorin i-a explicat cuvantul magic, "p**a".

E 12 noaptea. Mi-am terminat munca. Sus in camera, vad un ziar colorat in roz, rasfoit, in patul romanului. El era la o tigara cu ceilalti doi, asa ca-mi permit sa-l imprumut putin. Ibra era pe prima pagina cu limba scoasa. Nu inteleg mare lucru, dar ma chinui. La sfarsit citit, daca se poate spune asa, nu-mi ramane in minte decat un meci amical pe care Inter il va juca maine.

Las ziarul la locul lui si ma pun in pat. Cei 3 sunt inca la tigara. Maine, urmeaza o noua zi si mie incepe sa-mi placa unde am nimerit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Episodul 3: San Siro

Trec deja 2 luni de cand sunt in Italia, si am inceput sa leg cateva propozitii in italiana. Limba o inveti intodeauna mai usor cand esti alaturi de alti stranieri, stabiliti in Italia de ceva timp, decat de italieni, care vorbesc extraordinar de repede si fiecare cu un accent diferit si foarte prostesc.

Rahat, noi cu moldovenii ne mai intelegem indeajuns sa ajungem la un acord, dar italienii din zone total diferite ale tarii, ioc!

Asa ajung sa mai port cate o conversatie, cu Denis, albanezul interist, care detine cunostinte vaste despre fotbalul romanesc, ceea ce ma surprinde usor. Intr-o zi de sambata, la pauza de masa, il intreb despre parerea lui asupra fotbalistilor romani care joaca sau au jucat in Seria A. Aflu ca e un fan Gheorghe Hagi, inca de pe vremea cand juca la Brescia, dar si a lui Mircea Lucescu despre care-mi spune cu nonsalanta:

"Rahatul ala de Ronaldo, impreuna cu grupul lui l-au dat afara de la Inter"

Dupa alte cateva zile de munca in care eu inca imi adaugam cuvinte noi din abecedarul italian, am fost invitat sa merg cu el, intr-o zi libera, sa-mi arate "cel mai grandios stadion din lume", dupa spusele lui, San Siro din Milano.

Am platit 10 euro de cap, ca sa vedem minunea, stadionul ce gazduieste doua dintre cele mai mari forte din lumea fotbalistica: Internationale Milano respectiv AC Milan. Am avut un ghid care ne-a prezentat istoria stadionului detaliu cu detaliu. Printre nationalitatile vizitatorilor s-au numarat austrieci, nemti, spanioli, englezi, rusi si chiar 2 australieni.

"Prea putin spus un stadion grandios" aveam sa-i spun putin entuziasmat albanezului, pe drumul de intoarcere, acesta aprobandu-ma cu un Si, Si in urmatoarea fractiune de secunda.

Link to comment
Share on other sites

Il Muce, ai perfecta dreptate, numele oficial al stadionului a fost schimbat din San Siro in Giuseppe Meazza acum cativa ani, dar in continuare in Italia se foloseste mult mai des sau de cele mai multe ori San Siro din Milano. Chiar si ghiidul stadionului ne-a precizat faptul ca desi numirea stadionului s-a schimbat in Giuseppe Meazza, italieni dar mai ales strainii cunosc stadionul sub numele de San Siro.

Am mai auzit o poveste neadevarata in Romania cum ca stadionul s-ar numi Giuseppe Meazza cand joaca Inter si San Siro cand joaca Milan, dar nici vorba de asa ceva.

exxpunk, voi ajunge si la actiune, stai linistit. Eu iau povestea de la cap, pas cu pas. Va urma si partea cand dupa nici 3 luni la restaurant ma iau la bataie cu unul din albanezi foarte serios si sfarsim amandoi printr-o corectie severa de la patron. Concediati exact precum Razvan Lucescu: dati afara noaptea si reprimiti dimineata.

Dar toate astea vor urma :)

Link to comment
Share on other sites

voi ajunge si la actiune, stai linistit. Eu iau povestea de la cap, pas cu pas. Va urma si partea cand dupa nici 3 luni la restaurant ma iau la bataie cu unul din albanezi foarte serios si sfarsim amandoi printr-o corectie severa de la patron. Concediati exact precum Razvan Lucescu: dati afara noaptea si reprimiti dimineata.

Dar toate astea vor urma :)

asteptam! cel putin eu :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Site-ul oficial al stadionului a ramas la denumirea veche, sansiro.net

inter.it: "Lo stadio "G. Meazza" si trova nella zona Ovest di Milano..."

acmilan.com: "San Siro: un mito chiamato "La Scala del Calcio"..."

Avand in vedere ca Giuseppe Meazza a fost un jucator emblematic al Interului si mai putin al Milanului, la care a jucat doar 1 sezon, e normal una sa prefere Giuseppe Meazza si alta San Siro.

Link to comment
Share on other sites

"Am mai auzit o poveste neadevarata in Romania cum ca stadionul s-ar numi Giuseppe Meazza cand joaca Inter si San Siro cand joaca Milan, dar nici vorba de asa ceva."

Eu asa stiam :|

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Avand in vedere ca Giuseppe Meazza a fost un jucator emblematic al Interului si mai putin al Milanului, la care a jucat doar 1 sezon, e normal una sa prefere Giuseppe Meazza si alta San Siro.

exact. iar Denis, care e interist...

anyway, your story man ;)

Link to comment
Share on other sites

Episodul 3: San Siro

Dupa alte cateva zile de munca in care eu inca imi adaugam cuvinte noi din abecedarul italian, am fost invitat sa merg cu el, intr-o zi libera, sa-mi arate "cel mai grandios stadion din lume", dupa spusele lui, San Siro din Milano.

El doar mi-a spus cel mai grandios stadion din lume iar eu am precizat numele stadionului. Iar eu nu sunt interist, nicidecum.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy