Jump to content

Drumul Spre Glorie


Roby

Recommended Posts

Ora 24:20 am ajuns in tara.Din nou in Romania,din nou acasa.Dupa o lunga perioada petrecuta in Rusia ca antrenor la Spartak Nalchik si Rubin Kazan am venit inapoi in tara sa iau si eu o pauza ca doar nu sunt de fier.Am ajuns la hotel, m-am cazat si am zis sa stau macar 2 zile aici.Aveam nevoie de liniste.Era 2:00 noapte, adormisem fara prea mari batai de cap, dupa 2-3 pahare mari de Johny Walker "Plimbaretul" cu gheata.Dimineata ma trezesc,si cobor sa mananc si sa imi iau ceva de citit.Am mancat, am luat Gazeta Sporturilor si pe prima pagina vad mare scris "Alpar Meszaros demis!"newspaper603da.jpg.Ciudata chestie mi se parea un antrenor bun.Arunc ziarul si ma imbrac imi iau bagajele si cobor.Urc in masina si demarez in tromba catre casa.Pe drum ma gandesc ca daca tot nu au antrenor, mai sunt si in prima liga, nu ar fi o incercare rea.Pana acasa eram deja decis sa imi incerc norocul.Ajung acasa imi despachetez bagajele si adorm pentru putina vreme.Ma trezesc,imi iau CV-ul,cheia de la masina si plec catre Cluj.Ajung repede am facut doar 2 ore,2 ore in care m-am gandit mai bine si chiar as vrea sa antrenez pe "U".Ajung pe la birouri din Ion Moina imi depun CV-ul si mi se cere sa astept cateva zile maxim 1 saptamana pentru raspuns.Eram in in 10 iunie.No problem.Cobor urc in masina si plec catre casa.Dar nu inainte de a le arata o mare m.u.e la nisto franari.Zilele trec suntem in 13 iunie deja,dimineata la 9 suna telefonu.Cine plm ma suna la ora asta?Raspund destul de nervos.Sunt anuntat ca de azi sunt noul antrenor al Universtiatii Cluj dupa ce negocierile cu Dorinel Munteanu au cazut.Sunt bucuros din 2 motive.1:Am ajuns la "U" 2:Nu i-am injurat pe aia la telefon cum vroiam sa fac cand m-au trezit din somn :D.Cica azi tre sa ajung la club.Ma imbrac imi iau bagajele si plec spre club.Ajung la fel ca si data trecuta dupa vreo 2 ore si intru pe stadion.Foarte frumos stadion.ion_moina0.jpgion_moina_2.jpg.O sa am un salar de 1,700 de mii de euro pe saptamana cam putin dar ce sa faci.O sa am in jur de 1,5 milioane de euro pentru transferuri,este mai mult decat ma asteptam so...prima surpriza placuta de pana acum :D.

Urmeaza sa imi cunosc lotu' si stafful tehnic

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Dupa ce ai antrenat Rubin Kazan, ti se pare frumos stadionul din Cluj? Eu cred ca n-ai fost la Kazan, ti-ai infrumusetat CV-ul. Bine ca nu te-au verificat clujenii. :P

Bafta in noul sezon!

PS: http://www.eng.rubin-kazan.ru/infr-central_stadium/

Deh am zis eu ca nu au Kazan stadion frumos?:D Nici nu sti ce atmosfera era pe stadion cand castigam in fata lu Zenit :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Am cunoscut si lotu'

GK: Mircea Oltean roman 25 ani neselectionat.Un portar tanar si bunicel probabil va fi rezerva

GK: Martin Tudor 31 ani roman un portar foarte foarte bun care a mai jucat si pe la Jiul,Olimpia Satu Mare,Steaua si CFR Cluj.Va fi titular pe postul de portar.

SW/DC: Andrei Cordos 19 ani roman 4 selecti la nationala de tineret.Un fundas tanar si bun o sa ii dau sansa sa joace titular iar daca o va face bine probabil va fi un incontestabil.Are un marcaj un tackling si un heading excelente mai ales ca e si foarte tanar.

SW/DC: Fabio Bilica 28 ani brazilian neselectionat.Un fundas central foarte bun.E inima aparari.Va fi 80% titular.

DC:Sorin Iodi roman 30 ani neselectionat un fundas bunicel care probabil va fi rezerva.

DC: Zslot Szilagyi roman 25 ani neselectionat din ce pare pana acum e bun pentru echipa a doua.O sa incerc sa scap de el dar in cel mai rau caz il dau pe undeva imprumut.

DR/DL/MR:Adrian Olah 26 de ani roman 3 selecti la nationala de tineret.Un fundas bun care poate juca si ca mijlocas.A mai fost curtat si de Steaua prin 2006 daca nu ma insel.Probabil titular.

DL/DC: Cristian Dancia 27 de ani roman 5 selecti la nationala mare.Un fundas bunicel din cate vad.A mai fost si pe la Torpedo Moscova si Poli timisoara.

DC/DL: Milan Jovanovic 23 ani 4 selecti la nationala muntenegrean.Un fundas foarte bun,poate chiar unul dintre cei mai buni din echipa.Se pare ca U cluj sunt destui de buni la capitolul fundasi.

DC/DM: Rares Soporan 22 ani roman neselectionat.Probabil ca va fi rezerva.Daca va demonstra ca merita sa fie titular va fi daca nu doar rezerva.

D/MR: Ungurusanu 24 ani roman neselectionat din cate vad e o petarda.O sa incerc sa scap de el.

MC: Bogdan Dolha 22 ani roman neselectionat o alta petarda o sa scap si de ista

AM/AMR/AMC: Zeno Bundea 29 ani 1 selectie roman un jucator foarte bun si foarte tehnic.Vedeta echipei.

AM/AMR/AMC: Alin Savu 29 roman neselectioant.Nu e nici foarte bun nici foarte rau.E bun de rezerva

AM.AMR/AMC/FC: Radu Sabo 35 ani 1 selectie la nationala de tineret.Babacu echipei,e destul de slab probabil voi scapa si de el iar daca nu o sa fie o rezerva

AM/AML: Gigel Coman 28 ani roman 3 selecti un jucator de la care nu stiu ce la ce sa ma astept.Asteptam amicalele ca sa vad ce poate.

AM/AML: Laurentiu Bus 19 ani neselectionat roman.Un tanar foarte foarte bun.O sa incerc sa il cresc sa vad poate iese ceva din el.

AM/AML/FC: Dorin Goga 22 ani neselectionat roman.Unul dintre cei mai buni jucatori din echipa.Va fi titular.

AM/FC: Nemanja Jovanovici 23 ani sirb neselectionat un atacant bunicel sa vedem ce poate in amicale

Striker: Flavius Bad 24 ani 2 selecti la tineret +1 gol la tineret.Fara doar si poate cel mai bun atacant din lot la ora actuala.

Striker: Cristian Silvasan 25 ani 1 selectie. Un atacant bunicel dar probabil ca va fi rezerva cel mult.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac niste transferuri care vor veni pe 1.7.2007 dar pana atunci am reusit sa il aduc pe Alex Banuta un jucator bun si tanar.

Primu amical cu Dnipro il incep in urmatoarea formatie.

Tudor--Dancia--Jovanovic--Bilica--Olah--Coman--Goga--Bus--Bundea--Jovanovic-Bad.

Un 4-4-2 ofensiv.Sper sa iasa ceva frumos.

Inainte de meci Tony Dobos vine sa imi ureze bafta la primul amical in postura de antrenor al "U" Cluj.

Incepe si meciu pana in minutul 15 am avut deja 3 ocazi serioase de poarta.Ambele echipa pana la pauza am avut cate 6 suturi.Un meci echilibrat.La pauza intra Silvasan in locu lu' Jovanovici in atac Radu Sabo in locul lu' Bus si Banuta in locu' lu' Zeno Bundea.Imi incurajez baietii si incepe repriza secunda.Sunt destul de suparat ca din 6 suturi nici unul pe poarta.Goooooooooooool minutul 60 inscrie Silvasan deschide scorul.Sar fericit de pe banca si intru in teren sa ii felicit pe baieti.Bine ca e amical ca daca nu eram in tribuna:D.In minutul 80 Tudor apara extraordinar si o trimite in corner.Dar din corner Dontes inscrie pentru Dnipro si scorul era 1-1.Gata meciul se termina 1-1 cu un adversar puternic.Sunt felicitat de oficiali si intru la baieti in vestiar sa ii incurajez si pe ei.

ScreenShot001d2dd9.png

Link to comment
Share on other sites

27 Iunie

Al doilea meci de pregatire il disput contra Delta Tulcea.Sper sa fie mai bun decapt precedentul.

Inainte de meci ma duc sa salut galeria.O atmosfera superba chiar si la un amical ca ista.Sarut logoul de pe tricou si plec spre banca.

E un amical nu prea important dar nu si pentru galerie care au venit in numar mare in deplasare.

Incep cu aceasi formula doar ca Silvasan intra in locul lu Jovanovici.

Meciul incepe si surprinzator in minutul 1 Delta Tulcea deschide scorul prin Pantelie.Nu ma enervez prea tare e de abea prjmul minut.

In minutul 3 Silvasan trimite o pasa perfecta la Bad care trebuie doar sa o bage in poarta..si a facuto.1-1 care avea sa fie un meci frumos.

Am mai avut ceva ocazi care sau soldat cu o bara si vreo 2 suturi pe langa.

In minutul 30 Bilica trimite cu capul in poarta dupa un corner si scorul era 1-2 pentru “U”.Superba executie.La pauza intra doar Iodi in locu lu Dancia.Minutul 56 Pantelie rateaza o ocazie mare.In minutul 61 Stefan reuseste sa faca 2-2 dupa o lovitura libera executata perfect.Incredibil meci cu multe ocazii de gol.In minutul 72 Bundea rateaza din fata porti increibil.

In minutul 87 Iodi executa perfect o lovitura de la 11 metri si se pare ca am fost inspirat la introducerea lui si meciul se termina 2-3 pentru mine.Frumos meci.

ScreenShot002ea0cb.png

Link to comment
Share on other sites

Eh sincer Coman nu e chiar asa de rau dar va fi rezerva.Transferuri am facut.Cred ca nu o sa mai cumpar nimic sezonu ista.Doar daca ceva calumea va fi in Iarna dar sper sa vind ceva jucatori.

1 Iulie

La echipa sunt prezentati 8 jucatori noi.Stoica Dorel adus pentru 200.000 de euro de la Craiova,Florin Maxim adus pentru 150.000 de la Farul ,Costea Florin adus pentru 70.000 de la Craiova, Jorge Rojas adus pentru 325.000 de la Maracaibo(pentru el am facut o mica expectie la straini:D), Ionescu Andrei pentru 400.000 de la Craiova, Dacian Varga adus pe 300.00 de la Sportul, Ionut Bilba adus pentru 300.000 de la Poli iasi si ultimul dar nu cel din urma Tibi Balan adus pentru 150.000 de la Sportul.Tot azi au parasit echipa 2 jucatori.Ghindaru Vasile pentru 20.000 la Juventus Bucuresti si Bogdan Dolha pentru 30.000 la Farul.Multe transferuri stiu dar aveam nevoie de intariri pentru sezonu ista care va fi foarte greu.Sper sa mai vind vreo 4-5 jucatori.

Link to comment
Share on other sites

1 Iulie ora 15:00

Vine si timpul pentru al treilea meci de pregatire contra pustiilor de la Zakarpattya in deplasare in Ucraina.

Incep in acelasi 4-4-2 ofensiv cu Martin Tudor in poarta cu Jovanovici, Stoica, Bilica si Olah in aparare cu Rojas, Goga, Balan si Bundea in mijloc si cu Bilba si Bad in atac.Andrei Ionescu si Costea nu-s inclusi in lot fiindca Ionescu e suspendat si Costea accidentat.Sper sa se descurce noile achizitii.

Pana in minutul 22 ucrainieni au dominat total jocul avand 3 faze de poarta.

Dar in minutul 29 Rojas este lansat pe flanc si centreaza perfect catre Bad care baga mingea in ate cu capul si scorul este 1-0.Peste 2 minute Zeno Bundea este lansat perfect de catren Balan si face 2-0 cu un gol de zile mari.

In minutul 33 Alexeenko reduce diferenta si scorul este 2-1.Peste 2 minute Sobinsky rateaza o ocazie mare.Minutul 41 Bilba suteaza de la distanta putin peste bara moment in care eu sar de pe banca.La pauza intra Silvasan,Varga,Sabo,Bus,Maxim,Coman,Banuta,Dancia,Ungurusanu si Cordos adica toata echipa in afara lui Tudor.Sa vedem cum se descurca si rezervele.In minutul 58 Banuta face o greseala si acelasi Alexeenko este lansat si reuseste fara probleme sa faca 2-2.Cateva minute mai tarziu Alexeenko inscrie din nou si ucrainieni conduc cu 3-2.Nu sunt ingrijorat mai ales ca stiu ca titulari si-au facut treaba.In minutul 65 Bus este scos cu targa de pe teren si Iodi ii ia locul.Ungurusanu si Varga rateaza 2 ocazi de egalare si scorul ramane 2-2.Si meciul se termina 3-2 in favoara gazdelor.Sunt putin dezamagit dar cum ziceam titularii si-au facut treaba.

ScreenShot003f581b.png

Link to comment
Share on other sites

5 Iulie ora 19:00

Am reusit sa scap de Alin Savu care a plecat la Sportul pe 45.000

A venit si ora meciului cu Ariesul Turda.Incep in acelasi 11 meciul.

Dupa o vaza superba in care Bundea a centrat perfect Bilba a trimis cu capul putin peste poarta.Domin jocul clar si in minutul 28 Bundea reuseste sa faca 1-0.Dupa un corner Ariesul scapa pe contra atac si

Suciu trimite un sut de la distanta Tudor fiind surprins si scorul e 1-1.Nu pentru mult timp Bad reuseste sa faca 2-1 dupa o cetrare perfecta a lui Jovanovic.La pauza nu schimb nimic.Sa vedem repriza 2.Dorel Stoica face fault in careu si Nelu Mitrica face 2-2 dupa un sut trimis in coltul portii.Cateva minute mai tarziu Bundea prinde un voleu in Vinclul portii si scorul e 3-2.Minutul 57 Bilba face 4-2 dupa un sut superb.In minutul 86 acelasi Bilba trimite in bara.Si meciul se termina 4-2 pentru "U".Bundea a avut un meci exceptional.

ScreenShot004d9f7d.png

Link to comment
Share on other sites

12 Iulie

Ne-am propus sa mergem chiar de azi intr-un cantonament prin Ungaria.E aproape nu costa foarte multi bani asa ca Remus Campeanu care a venit cu noi a fost de acord.Seara plecam cu avionul de pe Otopeni,dar ne intampina ceva probleme cu pasaportu' lu Rojas.Rezolvam in jumatate de ora si plecam intr-un sfarsit spre Debrecen.Aveam programate 2 meciuri amicale cu Debrecen peste 2 zile si altul cu Paks peste 4 zile.Apoi o sa ne intoarcem acasa pentru meciul cu Poli Iasi din prima etapa a campionatului.Dupa cateva minute ne cazam repede la un Hotel Lyceum136889-hotel-lyceum-debrecen-hungary.jpg.Frumos hotelu'.Imediat dupa cazare am iesit la o plimbare cu Campeanu.Frumos oras au ungurii.

R.C: Am vazut ca faci treaba buna la echipa, cel putin in amicale te-ai descurcat excelent.Sa vedem ce o sa reusesti in campionat.

Eu :Ehh cred ca ne putem mentine si putem sa luam un loc bun in clasament la final.As vrea cel putin locu' 11-12 acolo.Poate prindem si intertoto sa vedem cum se descurca baietii.

R.C: Pai la ce transferuri ai reusit sa faci eu zic ca ne putem mentine bine in prima liga.Ramane de vazut.Am mai vizitat muzeul din Debrecen dupa care am mers la hotel in camerele noastre.

13 Iulie dimineata

La ora 8:00 dimineata am mers in camera la fiecare dintre baietii si le-am dat desteptarea.Astazi avem primul antrenament din cantonament, ieri seara ajungand prea tarziu pentru un antrenament.I-am pus pe baieti la incalzire si la o alergarea usoara dupa care facem o miuta titulari vs rezerve.Nimic important nu se intampla la antrenament dar il asteptam pe cel de seara.

13 Iulie Seara

Ora 20:00 ii scot pe baieti la al doilea antrenament.Eh acum o sa ii pun sa joace "o mata" sau un "pig in the midlle" cum vreti voi sa ii spuneti.Imediat dupa asta il iau pe Bilba deoparte si ii propun un pariu.Care reuseste sa dea mai multe goluri din 5 lovituri de la 11 metri face cinste cu o bere.Normal ca mi-a cam dat-o Bilba si trebuie sa ii fac cinste cu o bere acum.Imediat dupa antrenament le dau ordin la baieti fiecare in camera lui ca maine avem meciu' cu Debrecen.

Deh scuze kellerman :D fara intentie greselile :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

14 Iulie

Ziua meciului a venit.Zeno Bundea a semant astazi un nou contract cu U Cluj pana in 2010.

Ora 14:00 a venit si ora meciului.Sunt curios cum o sa se descurce baietii.Inainte de meci ii incurajez si ma astept la un rezultat bun.In minutul 1 Bilba aproape ca a deschis scorul cu o lovitura buna de cap.2 minute mai tarziu Bundea centreaza perfect catre Bad care prinde un sut de zile mari si mingea merge in ate.Scorul este 0-1.Cateva minute mai tarziu acelasi Bad are ocazia sa face 2-0 dar trimite mingea aiurea pe langa.Tudor a aparat incredibil pana acum.In minutul 43 Tibi Balan prinde un sut de la 25 de metri care nimereste bara.Incredibil.La pauza nu fac decat o schimbare.Intra Varga in locu' lu Goga.Minutul 50 Varga face fault in careu si Kadar il executa pe Tudor fara sperante.Scorul este 1-1.Pana in minutul 60 Varga si Bundea au mai avut 2 faze de poarta.In minutul 86 Bilba este accidentat usor si intra Jovanovic in locu lui.Incredibil in minutul 92 Stojkov face 2-1 pentru unguri.O greseala a aparari.Eu care asteptam penaltiurile...Meciul se termina 2-1 pentru unguri dupa un meci bun facut de studenti.

ScreenShot006bc3e3.png

Link to comment
Share on other sites

15 Iulie

De dimineata sunt anuntam ca Bilba sta intre 5 zile si 2 saptamani pe banca.Perfect:|.Astazi facem doar niste alergari usoare si niste suturi pe poarta cam atat, nu vreau sa am alte surprize pana la inceperea campionatului.

16 Iulie ora 19:30

Vine si ultimul amical din cantonamentu ista, contra celor de la Paks.Incep meciul cu Tudor in poarta cu Jovanovic, Stoica, Bilica si Olah in aparare, cu Bundea, Balan , Varga si Rojas in mijloc si cu Silvasan si Bad in atac.Pana in minutul 25 ambele echipe au avut cate 3 suturi pe poarta dar nimic mai mult.Dupa o greseala alui Silvasan Paks scapa pe contra atac.Si scorul este 1-0.Peste 2 minute Eger face 2-0.Nu-mi vine sa cred.Peste 10 minute Stoica executa o lovitura de la 11 metri si scorul este 2-1 Stoica ne re aduce in joc.Imediat dupa golul lui Stoica Nagy suta de la distanta si Tudor este surprins 3-1 si imi vine sa ii F*t in gura.La pauza intra Ungurusanu, Cordos, Goga si Jovanovic.Minutul 63 Nagy inscrie dar din pozitie de offside si golul este anulat.Portarul gazdelor face o greseala dar Jovanovic trage pe langa din fata porti.Cretinu dracu.Minutul 84 Bad inscrie un gol frumos din marginea careului si scorul este 3-2 pentru gazde.Si asa se si termina meciul.Sunt dezamagit de jocul facut de stundeti dar asta e...ScreenShot007fc7cf.png

Maine ne intoarcem acasa.

Cateva poze din cantonament: 000163_20080803112918.jpg000162_20080803112916.jpg000161_20080803112914.jpg000158_20080803112907.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy