Jump to content

Dinamo-iubire Eterna


Hereiam

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur
Ce faceti voi nu e un "story". E doar o insiruire de minute si ocazii, scoruri si lucruri in general neinteresante.

Daca tot investeti timp in a scrie ceva - si cred ca e destul de solicitant sa scrii 40 si ceva de pagini, de ce sa nu il faci interesant? De ce sa nu incerci sa schimbi un pic modul in care povestesti? Iti ia oricum timp sa il postezi, de ce sa nu fie si apreciat? :)

Nu am ceva impotriva story-urilor, am ceva impotriva celor plictisitoare si care nu aduc nimic nou.

lipseste inspiratia necesara. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Cei care scrieti story-uri:

1. Incercati sa intelegeti de ce ar vrea cineva sa citeasca story-ul vostru. Nu ajunge doar o descriere monotona minutul-golul. De asemenea, nu trebuie sa relatati totul 100% realist. Sarea si piperul nu stau in minute si clasamante. Inventati o poveste, nu doar ca v-a sunat gigi/cristi/georgel sa va dea echipa.

2. Ce aduce el nou fata de toate celelalte? E ca un serial nou, trebuie sa aveti ceva in plus fata de altele, altfel e kaput.

3. Incercati sa intelegeti de ce nu sunt celelalte story-uri atractive - ce au gresit ceilalti, ce au facut bine etc.

4. Nu mai faceti descrieri lungi si plictisitoare despre meciuri, incercati sa alternati un pic stilul povestirii.

5. Incercati sa interactionati cu cei care va urmaresc story-ul, nu va multumiti doar sa relatati ca niste roboti minutul/faza. Faceti-i sa revina si sa va citeasca, nu doar sa va injure si sa spere ca va crapa salvarea - da, Ilici, despre tine e vorba.

6. Vorbiti de tactica abordata, vorbiti de cum o modificati in functie de adversar, explicati anumite decizii tactice, explicati de ce cumparati un jucator si ce aduce el nou in tactica voastra, ce asteptati de la el. Nu doar "Ocneanu a costat 23141.1515 si arata al dracu de bine.". Se stie ca Ocneanu arata foarte bine, oricum.

zise Noel comentand de pe margine "il luce style"

Link to comment
Share on other sites

Multumit de victoria asupra Craiovei,am continuat sa caut eventuale tinte pentru transferuri.

Cateva zile mai tarziu am reusit sa obtin semnatura fostului jucator al lui Juventus,Mark Iuliano.

Va amintiti de el? 2321533900103477312DYYotQ_th.jpgAre 34 de ani,dar calitati inca foarte bune,plus ca experienta sa ne poate fi de mare ajutor.

Pe 3 august, la Nyon se trag la sorti meciurile turului 3 preliminar al CL.

Am picat cu Besiktas Istanbul,primul meci acasa.Nu e grozav,dar se putea si mai rau.Spre deosebire de noi,baietii din Ghencea,dupa ce elimina pe Zaglebie Lubin vor juca in turu 2,cu invingatoarea dintre Slavia Praga si FH ( in traducere Fimleikafelag Hafnarfjardar).

Pana atunci urmeaza insa etapa a doua,care ne aduce un meci tot pe teren propriu, de data asta cu Poli Iasi.

Am schimbat putin echipa,titularizandu-l pe Kuncl pe dreata,iar Galliquio a trecut fundas central,un post pe care pare a de simti mai bine.

Etapa 2:

Dinamo-Poli Iasi 3-2 2399721280103477312psXcBo_th.jpg

Am dominat meciul de la bun inceput,desi Poli s-a aparat cu tot efectivul.

Niculescu a deschis scorul in minutul 11,iar Cristea l-a majorat la 2-0,din penalti in minutul 22.

Intrat la pauza cu avantaj,nu le-am mai zis nimic baietilor,iar ei au intrat mai relaxati.

Totusi Cristea a facut 3-0 putin dupa reluare.

Pana la final nu mai jucam nimic,ba mai mult,ne lasam dominati,iar Tincu si Bakovic reduc din diferenta in min 77,respectiv 90,si glontul ne suiera pe la ureche.In plus,Cristea se accidenteaza si va lipsi 1 sapt.Se incheie insa 3-2 si lumea e deocamdata fericita cu mine antrenor.

Link to comment
Share on other sites

11 august 2007

Etapa 3: U Cluj 1-2 Dinamo

Prima deplasare a sezonului a adus un meci mult mai greu decat m-as fi asteptat. Artagosi si foarte determinati, adversarii au tinut sa arate ca nu sunt de umplutura in prima liga si au dat o replica pe masura.

In ceea ce ma priveste am pastrat tactica anterioara, dar am schimbat mijlocasii ofensivi, pentru ca urmeaza turul cu Besiktas si vreau sa am toti jucatorii odihniti.

2557867920103477312XNIwly_th.jpg

Danciulescu a marcat in min 34 si ne-a adus in avantaj la pauza. In repriza a doua insa, desi am tinut mingea si nu am lasat spatii adversarilor, acestia au inceput sa preseze tot mai insistent. Accidentarea lui Margaritescu in min. 62 si introducerea lui Ropotan ne-a slabit si mai mult, astfel ca determinarea gazdelor s-a vazut rasplatita 10 minute mai tarziu. La toate astea se adauga rosul luat de Munteanu pe fond nervos si ma gandeam deja ca trebuie sa ne multumim cu un egal. Insa Bratu, intrat la pauza in locul lui Danciu-gol reuseste sa inscrie in minul 87,aducandu-ne 3 puncte la care sincer nu mai speram.

Plecam invingatori,dar ne asteapta meciuri mult mai grele,iar echipa inca se misca greu,mai ales apararea.

Link to comment
Share on other sites

15.08.2007 Liga Campionilor, Turul 3 preliminar

DINAMO - Besiktas

Toata suflarea dinamovista astepta cu sufletul la gura marele meci al verii, contra turcilor de la Besiktas, decisiv pentru calificarea in premiera in grupele Champions League. Am facut tot ce a depins de mine ca sa-mi potentez baietii la maxim, pentru ca, dinamovist convins, nu concepeam nici eu un esec.

Am ramas fidel tacticii din meciurile anterioare, formula de start fiind:

Lobont - Kuncl, Galliquio, Radu, Pulhac - Ropotan- Cristea, Zicu, Munteanu- Danciulescu, Niculescu

Din pacate caldura infernala, 34 de grade la ora meciului, i-a trimis pe oameni la baruri sa vada meciul,pe stadion consumul de bere fiind interzis. Ca urmare Groapa s-a umplut doar pe jumatate, cei 7200 de spectatori creand insa o atmosfera foarte frumoasa.

Am inceput meciul bine si, dupa sutul putin pe langa al lui Niculescu din min. 2, peste doar 2 minute Danciulescu ne aduce in avantaj printr-un sut din apropiere, urmare a unei pase foarte bune primite de la Cristea.

Ramanem la timona jocului, dar urmatoarea ocazie vine abia in minutul 27, cand Niculescu trimite in bratele lui Rustu cu o lovitura de cap la centrarea lui Galliquio. Ce a urmat a fost insa de cosmar. Rustu arunca mingea departe de poarta, iar aceasta ajunge chiar la Bobo, diavolul intruchipat pentru noi, de departe cel mai periculos om al turcilor.

2329821130103477312S425x425Q85.jpg

Radu Stefan pierde duelul aerian si cade in fund, in timp ce brazilianul pleca impetuos spre poarta. Galliquio e prea lent ca sa-l prinda la interceptie, iar Lobont n-are ce sa mai faca si scoate balonul din plasa.

Stadionul amuteste, iar 10 minute mai tarziu acelasi drac impielitat ne face figura. Venit in sprijinul apararii, recupeeaza o minge in propria jumatate, pe care o arunca in fata la Higuain, partenerul sau din atac. Galliquio doarme si ii permite acestuia sa preia si sa suteze din afara careului, la coltul lung, pe langa un Lobont care azi sta prost la capitolul concentrare.

Niculescu face o ultima incerare, in minutul 45+2, de a-l invinge pe Rustu, dar acesta scoate miraculos peste poarta.

Zicu executa cornerul la coltul lung,unde Cristea reia cu capul in poarta. Arbitrul ne anuleaza insa golul pentru offside si il ingalbeneste pe Cristea pentru proteste.

La pauza i-am mustruluit in vestiar pe toti si le-am cerut sa se gandeasca la fanii care au venit sa-i vada. Pe Ropo si pe Niculescu i-am lasat la cabine,in locul lor intrand Goian si Bratu.

In repriza a doua Besiktas nu a mai avut nici un sut pe poarta, iar noi am atacat continuu:

min 57: Munteanu centreaza in careu, iar mingea ia o traiectorie ciudata,lovind bara laterala.

min 75: intra Djuric in locul lui Cristea.

Am schimbat sistemul in 4-3-3,insa degeaba. Besiktas se apara exact, iar Bobo e peste tot, parca e dopat.

min 87: Zicu executa o lovitura libera, Rustu respinge in corner.

Besiktas sunt inghesuiti in propriul careu asteptand fluierul final.

min 90+4: Djuric recupereaza o minge, paseaza la Pulhac, acesta centreaza in disperare, iar Zicu preia si lobeaza mingea peste portar. Goooooooooooooooooooooollllllllllllll!!! Stadionul a explodat. 2-2 si calificarea se va decide in retur.

2159685930103477312S425x425Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa povestesc asa fiecare meci. Doar pe cele importante sau foarte spectaculoase.

Restul vor fi pe scurt. Mi s-a parut mai interesant sa detaliez cateva meciuri pe sezon, decat sa dau scorul si minutul la fiecare.

Link to comment
Share on other sites

Cei care scrieti story-uri:

1. Incercati sa intelegeti de ce ar vrea cineva sa citeasca story-ul vostru. Nu ajunge doar o descriere monotona minutul-golul. De asemenea, nu trebuie sa relatati totul 100% realist. Sarea si piperul nu stau in minute si clasamante. Inventati o poveste, nu doar ca v-a sunat gigi/cristi/georgel sa va dea echipa.

2. Ce aduce el nou fata de toate celelalte? E ca un serial nou, trebuie sa aveti ceva in plus fata de altele, altfel e kaput.

3. Incercati sa intelegeti de ce nu sunt celelalte story-uri atractive - ce au gresit ceilalti, ce au facut bine etc.

4. Nu mai faceti descrieri lungi si plictisitoare despre meciuri, incercati sa alternati un pic stilul povestirii.

5. Incercati sa interactionati cu cei care va urmaresc story-ul, nu va multumiti doar sa relatati ca niste roboti minutul/faza. Faceti-i sa revina si sa va citeasca, nu doar sa va injure si sa spere ca va crapa salvarea - da, Ilici, despre tine e vorba.

6. Vorbiti de tactica abordata, vorbiti de cum o modificati in functie de adversar, explicati anumite decizii tactice, explicati de ce cumparati un jucator si ce aduce el nou in tactica voastra, ce asteptati de la el. Nu doar "Ocneanu a costat 23141.1515 si arata al dracu de bine.". Se stie ca Ocneanu arata foarte bine, oricum.

traducere : adica incercati sa scrieti ca serja85 :worship

Link to comment
Share on other sites

Cum imi devenise clar ca apararea era marea problema, a doua zi l-am cumparat de la Otelul pe Sergiu Costin pentru 400 de mii de euro. 2913019010103477312URxuZd_th.jpg

E un mijlocas defensiv,bun la jocul de cap si care suteaza bine de la distanta. Nu e prea sprinten, dar nu asta cautam, ci o intarire din punct de vedere fizic a apararii, mai ales ca Margaritescu e inca accidentat, plus Moti care nu stiu cand isi va reveni, probabil pe la 1 octombrie, inca are probleme.

18.08.07 Farul-Dinamo 1-1 Spectatori: 14600

Am hotarat sa dau sanse si altor jucatori, astfel ca in echipa au aparut Romanovs, Mark Iuliano si Sorin Radoi. Jocul nu a fost insa mai bun,ci dimpotriva.

Marcatori:

28' Niculescu din lovitura libera

48' Sfarlea din lovitura libera

25.08.07 Gloria Bistrita - Dinamo 3-3 Spectatori 5750

Romanovs a ramas in poarta si la acest meci, mai ales ca suporterii incepusera sa amendeze atitudinea relaxata a lui Lobont. Kuncl si-a reluat locul pe dreapta apararii,in timp ce Oprita i-a luat locul lui Cristea, iar Bostina joaca din nou pe stanga,urmare a suspendarii de 3 etape dictate pentru Catalin Munteanu. Rezultatul a fost un dezastru, nu atata prin prisma scorului, ci a jocului nostru, care nu arata deloc de Liga Campionilor. Cum Gloria a avut nu mai putin de 13 suturi pe poarta, ar trebui sa ma intreb cum de am scapat asa usor.

Marcatori:

6' Coroian lovitura libera de la 20 de metri centru 1-0

24' Danciulescu cu capul din 2 metri, dupa o centrare de la Oprita 1-1

29' Coroian, cu capul, dupa o minge luna a lui Rus 2-1

44' Zicu, faza personala pe partea stanga, dupa o pasa de la Djuric 2-2

55' Niculescu suteaza la coltul lung mingea primita de pe stanga de la Zicu 2-3

85' Dumitra, sut imparabil sub bara din marginea careulu, dupa o pasa a aceluiasi Rus 3-3

Cartonase rosii: Danciulescu 37'

Link to comment
Share on other sites

29.08.07 Besiktas - DINAMO

Marele meci era in fata noastra. Pe Inönü erau 27000 de suporteri turci care creau o atmosfera foarte incinsa.

Am optat pentru o formula defensiva, intrucat nu am nevoie decat de un gol, iar Besiktas vor ataca oricum,impinsi de la spate de suporteri. Am preferat asadar contraatacul.

Echipa: Lobont - Kuncl, Iuliano, Radu, Pulhac - Goian, Ropotan - Cristea, Zicu, Munteanu - Niculescu

Besiktas ne ia tare, dar Lobont se opune miraculos suturilor lui Bobo si Higuain din primele 10 minute.

Reusim apoi sa echilibram cat de cat jocul si sa inaintam in jumatatea adversa. Turcii sunt insa impinsi de la spate de tribuna, si e foarte greu de jucat contra lor. In minutul 24 Niculescu executa magistral o lovitura libera de pe dreapta, de la peste 30 de metri de poarta, si ne aduce in avantaj. 0 - 1

Turcii se urca pe noi, Delgado si Ricardinho suteaza de la distanta, dar pe langa poarta. In minutul 35, Ricardinho executa o lovitura libera pe centrul portii, Lobont respinge in fata, fundasii mei nu reusesc sa degajeze, mingea ajunge la Bobo, care inscrie dintr-un unghi pe care il credeam imposibil. 1-1 si o luam de la capat.

Pana la pauza nu se mai intampla nimic deosebit,asa incat iau masuri pentru repriza a doua. Imi incurajez baietii cat pot si il scot pe Iuliano, care degeaba are experienta daca e lent ca bunica-mea, si il introduc pe Bratu. Goian a trecut fundas central, iar Ropo e singurul mijlocas defensiv, astfel ca am revenit la formula noastra de baza.

Din pacate, Besiktas ne domina total dupa pauza, Oktay, Ricardinho si Higuain testandu-l la greu pe Lobont. Mai mult, in minutul 72 Ropotan incaseaza al doilea galben si ne lasa in 10 oameni si fara mari sperante.

Cum nu mai am ce pierde, il scot si pe Goian, care risca si el sa ia rosu dupa ce intrari baga si il introduc pe Danciulescu, astfel ca ajungem sa jucam in formula 3-3-4, cu Radu singurul fundas central.

Finalul parca ne da aripi, Niculescu si Munteanu il pun mare dificultate pe Rustü in minutele 91 si 92, dar norocul nu e de partea noastra. Mai scapam o data cu fata curata pe contraatac in minutul 94, ultimul de prelungire. Arbitrul prelungeste insa inexplicabil jocul, iar in minutul 96 acelasi diabolic Bobo ne da ultima lovitura. 2-1 pentru Besiktas si vom juca frumusel in Cupa UEFA.

2504669950103477312S425x425Q85.jpg

In timpul asta altii mai norocosi, bateau niste islandezi amarati si se calificau mai departe in grupe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy