Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Slovakia Vs Ireland


Razvan

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Nu iti fa griji ca ne plictisim...Momentan jucam de 70 de ore la salvare...dar tine cont ca abia de ieri am reinceput sa jucam...dupa o pauza de 3 saptamani la salvarea asta :popcorn: . Mai avem de jucat cam vreo saptamana si cateva zile...ca dupa aia...luam iarasi pauza... ca mergem cu, cortul 10 zile :yahoo: dar s-ar putea sa continuam si atunci...asta daca ma tin bateriile de la laptop (in sistem hot-seat)

Link to comment
Share on other sites

Pana in 2010, nu cred ca are rost sa vorbim despre jucatori. Dupa aceea jucatori aparuti merita descrisi :D :

Incepem cu natioanala irlandei, o echipa unita, rareori echipa fiind modificata, pastrand acelasi nucleu. Printre jucatorii care s-au remarcat fata de ceilalti ii descriu pe urmatorii:

Alex Bruce, jucatorul preferat cel mai mult de Razvan, chit ca la echipa de club nu joaca mai deloc, l-a salvat de o groaza de ori in ultimii ani. Promovat la varsta de 19 ani la nationala tot de catre razvan, este capitanul echipei

alexbrucewt4.th.jpg

Jim Heywood - "sclipirea" de la mijlocul terenului , cel mai scump jucator al echipei (41 M) joaca la Barcelona si se bate pentru locul in echipa cu un alt fost wonderkid, Gibson.

jimheywoodfd3.th.jpg

Aiden Mcgeady - "metronomul" de la mijlocul terenului. Desi la inceput nu a jucat aproape deloc pana in urma cu 2 ani, acum a devenit indispensabil.

aidenmcgeadymt7.th.jpg

Joey O'Brien - cel mai muncitor jucator din echipa, chiar daca nu iese tot timpul in evidenta, jocul lui este foarte bun. Din nou, jucator indispensabil, promovat tot de razvan pe cand avea 19 ani.

joeyobrienbi5.th.jpg

Din lotul Slovaciei pot numi pe:

Tomas Cizmar - vedeta incontestabila a echipei. Nu cred ca mai este nevoie de comentarii. Doar uitati-va la atributele lui :D

tomascizmareb3.th.jpg

Matej Santa - golgheterul echipei. A marcat nu mai putin decat 6 goluri intr-un meci( 8-0 cu ungaria) si are 32 de goluri in 32 de selectii. Atacant de calitate.

matejsantagz5.th.jpg

Marek Hamsik - cred ca singurul jucator care mai este de la inceput. Inchizator, titular incontestabil.

marekhamsikkt3.th.jpg

Matej Guzmicky - capitanul echipei. In aer "is the king" , nu trec mingile de el.

matejguzmickyaf3.th.jpg

Astia sunt jucatorii care au ajutat cel mai mult la obtinerea ultimelor calificari la mondiale si europene. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pt a realiza performantele noastre de pana acum...Doamnelor si domnilor-> WORLD RANKINGS:

worldrankingsyh7.jpg

Shot at 2007-07-20

Si ca sa va faceti o idee despre ,,parcursul'' nostru:

infojeuf8.jpg

Shot at 2007-07-20

Nu luati in seama ,,aventura'' de la Pandurii...mi-am dat demisia pt. ca Marius nu si-a gasit nicio echipa si stricam jocul daca ramaneam.

parcursul lui Marius este de 41 Victorii, 9 egaluri si 21 de infrangeri (nu stiu de ce ...dar nu merge uploadata)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru moment vom lua o scurta pauza...din cauza pc-ului meu care se pare ca a clacat din cauza caldurii (mai exact toate ventilatoarele au cedat...si momentan se pare ca in orasul Craiova :disgusted este criza de ventilatoare...)

Ramaneti aproape...vom reveni :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Imi parea prea rau se intrerupem, asa ca am facut o mica improvizatie. Am scos carcasa si am pus in loc de ventilator 1 feon si inca 2 ventilatoare din acelea mici(cum erau pe vremuri in masina :) ) Sper sa ma tina 3 zile...pana imi vin ventilaroarele.

Asadar...o noua campanie de calificare a inceput, de asta data pentru mondialul din 2018 desfasurat in Uruguay. Astfel Irlanda a picat intr-o grupa dificila la prima vedere, alaturi de Portugalia, Croatia, Ungaria, Lituania si Malta in timp ce Slovacia a nimerit intr-o grupa infernala alaturi de Franta, Romania, Bosnia, Feroe si Kazakhstan

Campania mea (Irlanda :P) a inceput aproape perfect, cu 6 victorii consecutive. Astfel, prada vice-campioanei europene au cazut, pe rand, Lituania(3-1 :P primul din cele 2 goluri primite pe parcursul calificarilor :) ), apoi Portugalia(1-0), Croatia(3-0 la meciul acesta portarul titular s-a accidentat in minutul 1. Rezerva lui s-a ,,rupt'' si ea in minutul 36. Am fost fortat sa il bag pe Bruce(DC) in poarta...care spre uimirea mea nu a mai primit niciun gol, ba mai mult am mai dat alte 2 :D),Malta(4-0), Ungaria(3-0) si din nou Lituania(2-0). Dupa aceste victorii a venit primul si ultimul esec din grupe: Portugalia-Irlanda (1-0) dupa un meci ciudat, dominat in totaliate de mine in care portughzii au avut 2 suturi pe spatiul portii si un gol. Baietii au vrut sa razbune infrangerea nemeritata din fata Portugaliei, asa ca si ultimele 3 meciuri din grupa s-au terminat toate in favoarea mea: Croatia-Irlanda (0-1), Ungaria-Irlanda (0-2) si in incheiere Irlanda-Malta (9-0). Aceste rezultate consfinteau calificarea la primul meu Campionat Mondial...la care aveam ca obiectiv iesirea din grupe.

Clasament final:

calificari2018irlandaiu6.jpg

Shot at 2007-07-23

Slovacia a inceput campania cu 2 meciuri usoare, in compania modestelor Kazakhstan(6-0) si Feroe(2-0). A urmat meciul de acasa impotriva Romaniei, terminat cu un echitabil 1-1. La trei zile diferenta echipa lui Marius s-a deplasat in Franta, pt meciul impotriva ,,cocosilor''. Si de aceasta data meci egal 1-1 :) . Au urmat 2 meciuri pe teren propriu, impotriva Bosniei (3-0) si a Feroe (6-0). Urma meciul decisiv impotriva Romanilor, meci incheiat cu un rezultat deazastruos pentru Marius: Infrangere fara drept de apel, cu scorul de 3-0. Astfel pentru a se califica la meciurile de baraj avea nevoie de 9 puncte din urmatoarele 3 meciuri impotriva Kazakhstanului, Bosniei si Frantei. Meciul impotriva kazacilor a fost o formalitate, scor final 3-0. A urmat o deplasare in Bosnia, unde la capatul unui meci spectaculos in care bosniecii au egalat in minutul 90...dar au si fost invinsi in minutul 92. Scor final: Bosnia-Slovacia 3-4. Asadar...toate sperantele Slovaciei stateau in ultimul meci de acasa, impotriva Frantei. Meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porti dar in care echipa mai experimentata (Franta) a reusit sa isi pastreze avantajul luat inca din minutul 3 prin Henry Sauviot. Din pacate Slovacia ramanea acasa.

Clasament final:

calificari2018slovaciaby9.jpg

Shot at 2007-07-23

Pentru mine a urmat turneul final al CM din 2018 desfasurat in Uruguay. Am picat intr-o grupa medie ca valoare (daca tineti cont ca cealalta optiune era sa cad intr-o grupa cu Albania, Congo si Australia) impreuna cu Elvetia, Maroc si China (trebuie sa mentionez faptul ca am fost cap de serie :D).

Astfel iesirea din grupa (obiectivul impus de federatie) a fost floare la ureche. Toate meciurile le-am castigat cu acelasi scor: Irlanda-Elvetia 2-0, Maroc-Irlanda 0-2 si China-Irlanda 0-2. Marius(care s-a uitat la toate meciurile mele - ma spiona, pt ca in viitoarele preliminarii am cazut in aceasi grupa :D ) a rezumat jocul meu intr-un singur cuvant: PRAGMATIC. Aremarcat faptul ca apararea merge perfect(nu luasem gol de 7 meciuri) iar atacul acceptabil in timp ce linia de mijloc imi ,,cara'' echipa in spate.

grupemondialrm9.jpg

Shot at 2007-07-23

In optimi am nimerit impotriva Mexicului (tocmai ce anulasem un amical impotriva lor inaintea Mondialului). Meciul a inceput in nota mea de dominare, dar pe un contraatac am primit gol. Rezultat la pauza: Irlanda-Mexic 0-1 Dupa revenirea de la cabine jocul a continuat in aceasi nota. Eu atacam iar Mexicul avea iesiri scurte pe contraatac. De abia in minutul 71 am reusit egalarea prin Callum O'Shea (MR-Noua mea feblete). Pe final am fortat victoria pe care am si obtinut-o, prin golul marcat de Adam Hay(min 83) care a ajuns astfel la 35caps/28 goals.

In sferturi nu am mai fost asa de norocos...nimerind impotriva Angliei. Meciul a fost unul fara istoric(in pofida scorului final) in care Anglia a atacat mai tot timpul, reusind deschiderea scorului in minutul 27. Am reusit o egalare nesperata inaintea pauzei, prin acelasi Adam Hay. Bucuria nu a fost de lunga durata deoarece in minutul 60 Anglia mi-a dat lovitura de gratie. Astfel...scor final Irlanda-Anglia 1-2 si eu paraseam competitia in faza sferturilor de finala.

Macar am fost eliminat de viitoarea campioana mondiala :P

treepi7.jpg

Shot at 2007-07-23

World Rankings, cu Irlanda pe locul 3(dupa ce am fost un timp si pe 2) si Slovacia pe 19.

worldrankingsfg2.jpg

Shot at 2007-07-23

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Screenul este facut a doua zi dupa finala(acolo ne-am oprit aseara)...si inca nu au aparut world rankings dupa CM.

Ca fapt divers: Amandoi avem sanse la alte nationale: Italia, Brazilia, Germania sau Argentina...dar am zis sa ramanem pe loc...pana castiga unul din noi ,,competitia''

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ciudat este, ca luata individual Slovacia are jucatori cu mult peste echipa mea. Momentan...din punctul de vedere al experientei Irlanda sta perfect (medie de varsta de 28 de ani) dar peste 3-4 ani...voi face un alt schimb de generatii(pe moment nu vine nimeni din spate :( - si cred ca va trebuii sa schimb sistemul de joc, pt. ca in afara de cei 2 titulari pe posturile de AML si AMR nu mai am absolut nimic :help2: )

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru a ii satisface curiozitatea lui Craius...dar si pentru a vedea ceva SURPRINZATOR: World Rankings dupa CM, cu IRLANDA pe primul loc :thankyou:

wrpq0.jpg

Shot at 2007-07-23

Nu imi dau seama de ce...dar asta este...favorabil mie

Link to comment
Share on other sites

Pentru a ii satisface curiozitatea lui Craius...dar si pentru a vedea ceva SURPRINZATOR: World Rankings dupa CM, cu IRLANDA pe primul loc :thankyou:

pe langa castigarea unui CM sau CE trebuia sa fie si asta un alt criteriu de departajare....e destul de greu sa ajungi pe primul loc in World Rankings. ;). foarte tare!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy