Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Slovakia Vs Ireland


Razvan

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Am inceput ,,jocul'' acesta cu intentia de a juca un simplu amical intre noi...dar pana la urma se pare ca am ajuns (pana acum) sa jucam pana in anul 2016. Ideea este simpla. Este o intrecere intre mine si mariuskl in care obiectivele sunt 3:

1. Castigarea CM sau CE

2. Sa evitam sa fim dati afara, in caz contrar celalalt castiga

3. O intrecere permanenta intre cine sta mai bine in World Rankings. Pana acum eram ,,boss'' dar de vreo 4 luni se pare ca pierd teren. Ca sa va faceti o idee despre parcursul nostru o va spun ca momentan (Mai 2016) Irlanda(Eu) este pe locul 10 iar Slovacia(mariuskl) se afla pe un nesperat loc 9

Pana acum am reusit sa trecem cu brio peste 5 preliminarii. Nu va spunem deznadamantul...pt ca nu ar mai avea farmec...urmeaza (speram noi) un story care sa va faca curiosi ,,what happens next'' :P

Fiecare va prezenta pe rand cate un ,,sezon''. Astfel...prin tragere la sorti voi incepe eu...cu preliminariile pentru Campionatul European din Austria 2008.

Primul ,,sezon''...a fost cel cu, calificarile pt. Austria 2008. A fost o grupa comuna in care alaturi de Irlanda si Slovacia au mai fost Cehia, Germania, Tara Galilor, Cypru si San Marino. Dupa cum stiti, primele 2 locuri mergeau la turneul final.

Parcusrul a fost unul greoi pt. ambele selectionate...rezultatele bune fiind alternate cu cele mai putin reusite. Din cele bune, putem mentiona: Slovacia-Cypru 6-5 :hysterical: (un meci deosebit de spectaculos) , Slovacia-Germania 2-0 sau Irlanda-Cehia 2-1, Germania-Irlanda 0-0 (dupa un meci dominat copios de mine, chiar daca am jucat in inferioriatate numerica mai tot meciul ). Printre rezultatele umilitoare putem enumera: Irlanda-Tara Galilor 0-1, Cehia-Irlanda 2-1, Tara Galilor-Slovacia 5-1, Slovacia-Germania 1-5 si Slovacia-Tara Galilor 0-1.

In meciurile dintre noi: Ireland-Slovakia 0-0 si Slovakia-Ireland 1-0

Astfel...clasamentul final al grupei a aratat astfel:

calificari06sx8.jpg

Shot at 2007-07-19

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Pt. noi a urmat o campanie de calificare pentru Campionatul Mondial din 2010 desfasurat in Africa de Sud. Sortii au fost ,,potriviti'' cu cele 2 nationale, Irlanda nimerind intr-o grupa alaturi de Franta, Serbia, Moldova, Islanda, San Marino in timp ce Slovacia a picat intr-o grupa alaturi de Spania, Croatia, Estonia, Luxemburg si Georgia. Prima echipa se califica direct...in timp ce echipa clasata pe locul 2 va merge la baraj.Campania a inceput destul de slab pentru trupa slovaca...cu un egal acasa impotriva Croatiei ( 1-1). A continuat cu doua victorii usoare impotriva Estoniei (2-0) si Luxemburgului (4-0). Campania de calificare a continuat cu 3 meciuri in deplasare, Georgia-Slovacia (2-5 - nu va lasati pacaliti de scor...meciul fiind unul disputat in care echipa lui Marius s-a distantat in ultimul sfert de ora), apoi a urmat Spania-Slovacia (3-0 o victorie fara drept de apel a spanililor - care...veti vedea mai tarziu, s-au dovedit a fi cea mai mare piedica in calea indeplinirii obiectivelor :disgusted ). Ultimul meci din seria celor 3 in deplasare a fost impotriva selectionatei Estoniei, scor final Estonia-Slovacia 0-2. A urmat un meci ,,simplu'',acasa, impotriva Luxemburgului in care Marius a testat mai multi jucatori. Scor final: Slovacia-Luxemburg 2-0. Urmatoarele 2 meciuri au fost unele de cosmar pentru trupa antrenata de Marius, si anume: Croatia-Slovacia 3-0 si Slovacia-Spania 1-2 (din nou infrangere impotriva Spaniei). Ajutat si de jocul rezultatelor Slovacia avea nevoie de o victorie la 2 goluri diferenta impotriva Georgiei in deplasare...pentru a prinde un loc de baraj. Dupa un meci echilibrat Georgia-Slovacia 1-4.

Clasament final Slovacia:

calificari2008slovaciamj0.jpgShot at 2007-07-20

La tragerea la sorti pentru baraj...Slovacia a nimerit cu Rusia. Dupa un prim meci: Rusia-Slovacia 1-0 sperantele erau mari in tabara slovaca. Astfel meciul retur avea sa decida totul. Din pacate pentru Marius greselile din apararea sa au fost inexplicabile si in aceasi masura demne de cascadorii rasului. Scor final Slovacia-Rusia 0-5. De partea cealalta eu am inceput si mai prost, cu o infrangere in deplasare impotriva contracandidatei la baraj(era greu de crezut ca Franta poate fi oprita) Serbia-Irlanda 3-1. Am continuat apoi cu 2 meciuri pe teren propriu in care am facut mai multe experimente (ce s-au deovedit a fi benefice-cel putin unele). Astfel, Irlanda-San Marno 5-0 si Irlanda-Moldova 4-0. Urmatoarele 3 meciuri aveau sa fie decisive...deoarece erau si cele mai importante/grele in economia calificarii. In primul meci Islanda-Irlanda 0-4 (in minutul 40 era deja 0-3). Dupa ,,frigul'' Islanda ne-am mutat pe teren propriu pentru 2 meciuri impotriva Frantei (1-1), meci in care am fost egalat in minutul 87 :disgusted si cel de-al doilea meci Irlanda-Serbia 1-1. Dupa aceste 2 meciuri sperantele mele la caificare erau aproape nule...dar ajutat fiind de egalul surprinzator Serbia-Moldova 0-0 aveam nevoie de 9 puncte din urmatoarele 4 meciuri ( de fapt erau 3 meciuri pt ca ultimul era cu Franta in deplasare :P). Astfel, San Marino-Irlanda 0-2,Moldova-Irlanda 0-3 (meci in care am jucat exclusiv pe contraatac-prevenind astfel un meci gen Serbia-Moldova 0-0 in care eu sa atac non-stop si moldovenii sa se apere). Meciul care a consfintit calificarea la baraj a fost cel impotiva nordicilor: Irlanda-Islanda 4-1 (dupa ce am fost condus cu 0-1). Ultimul meci nu a mai contat...astfel ca in vederea odihnirii unor titulari am jucat impotriva Frantei cu rezervele ( lucru care s-a vazut:P): Franta-Irlanda 3-0.

Clasament final Irlanda:

calificari2008irlandaka1.jpgShot at 2007-07-20

La baraj...am cazut exact cu cine nu vroiam...si anume Romania. Dupa o infrangere surprinzatoare pe teren propriu ( Irlanda-Romania 0-1) am decis ca in meciul retur sa risc totul pe cartea atacului. Astfel am inceput cu un sistem 3-5-2 care pana la urma s-a dovedit ineficient. Chiar daca am deschis repede scorul (min. 9 prin R.Keane-cel mai mare ratangiu din istoria FM) am fost egalat cu 2 minute inainte de pauza de catre Dica :thumbdown: . In repriza a doua am ,,dat'' peste un Lobont in zi mare...care a reusit sa pastreze tabela intacta...deci consifntind o calificare a Romananiei (macar am fost patriot :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Iata ca am ajuns si la calificarile pt Europeanul din 2012...care se va disputa in Grecia. La o prima vedere, grupele pareau accesibile atat pentru Irlanda cat si pentru Slovacia.

Alaturi de Slovacia in grupa E...au mai ,,nimerit''Ukraina, Cehia, Bosnia si Andorra. Iar in grupa H, impreuna cu Irlanda, au fost extrase din urna Portugalia, Norvegia, Islanda si Moldova. Ca de obicei...primele 2 locuri se califca la turneul final :D

Irlanda(adica je :P) a inceput cu 2 victorii scontate impotriva Moldovei 2-1 (golul victoriei a fost reusit in minutul 93 :)) ) si Islandei (3-0). A urmat un meci important in ecnomia calificarii, cu Norvegia (in deplasare)-meci terminat cu un 2-2 nesperat dupa ce in minutul 65 scorul era 2-0 pt. nordici. Au urmat 3 meciuri pe teren propriu...care au decis soarta calificarii. Astfel, Irlanda-Portugalia 2-0 - Irlanda-Moldova 8-0 si cel mai important dintre ele (in acelasi timp si cel mai spectaculos) Irlanda-Norvegia 4-3. Dupa aceste rezultate mai aveam nevoie de doar 3 puncte din urmatoarele 2 meciuri impotriva Islandei si Portugaliei (ambele meciuri in deplasare). Punctele dorite au fost obtinute chiar din primul meci...cel impotriva Islandei (4-2) care consfinteau astfel prima calificare a Irlandei sub ,,domnia'' mea. Ultimul meci...cel impotriva Portugaliei a fost unul de palmares, in care baietii mei nu au fortat stiind ca au primul loc asigurat. Portugalia-Irlanda 3-1.

Clasament final:

calificari2010irlandakb4.jpg

Shot at 2007-07-20

Pentru Slovacia parcursul in aceste preliminarii a fost unul mai degraba fustrant. Astfel inca din primul meci baietii lui Mariuskl a facut primul pas gresit. Bosnia-Slovacia 3-2

A urmat un meci usor impotriva amatorilor din Andorra castigat cu neverosmilul scor de 6-0. Astfel...am ajuns si la meciul impotriva ,,prietenilor'' cehi. Dupa un meci foarte echilibrat tabela arata la final un scor nedrept Cehia-Slovacia 1-0. Urma un meci decisiv pt. calificare Slovacia-Ucraina, meci terminat cu o victorie clara a trupei solvace 3-0 (o sa vedeti pe parcurs ca ne-am lovit foarte des de echipa Ucrainei care s-a dovedit o echipa tare). Dupa meciul impotriva ucrainienilor a urmat un meci de ,,antrenament'' impotriva Andorei castigat la relanti cu scorul de 5-0. Au urmat apoi 2 meciuri absolut nebune:

Slovacia-Cehia 4-3 dupa ce Cehia conducea la pauza cu 0-2 si Slovacia-Bosnia meci in care trupa lui Marius a condus cu 5-0 dar pe final Bosnieci au revenit pana la scorul de 7-4. Urma astfel meciul decisiv pentru calificare impotriva Ucrainei, in deplasare. A fost un meci dominat cap coada de Slovacia...dar in care cei care au punctat au fost Ucrainienii in minutul 78. Din pacate pentru Slovacia a fost golul eliminarii...ei terminand pe locul 3...la un punct in spatele Esticilor.

Clasament final:

calificari2010slovaciaam3.jpg

Shot at 2007-07-20

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

O poveste de groaza: Irlanda la primul Campionat European ,,under my reign''

Dupa tragearea la sorti imi facusem planul in felul urmator:

Spania- Fie ce o fi...nu am pretentii de la meciul acesta

Suedia-Macar un egal

Ucraina- O victorie care sa imi aduca calificarea

Primul meci a fost cel impotriva spaniolilor...care mi-au aplicat o corectie usturatoare...intr-un meci fara istoric terminat cu scorul de 3-0 pt iberici :(

Al doilea meci imptoriva Suediei...a semanat leit cu primul, numai ca cele 2 schimbari facute de mine in minutul 70 au adus un nesperat rezultat de egalitate: Suedia-Irlanda 2-2

Acum...toate sperantele erau in meciul impotriva Ucrainei, pe care trebuia sa ii bat pt a ocupa locul 2 in grupa ( primul era acontat de Spania :P ). Dupa o prima repriza echilibrata in care ocaziile de poarta au fost putine, am hotarat sa fortez nota...trecand de la clasicul 4-4-2 la un ofenisv 3-4-3. Mare gresala...am primit imediat 2 goluri pe contraatac...goluri care au stabilit si scorul final: Ucraina-Irlanda 2-0 -> scotandu-ma astfel din turneu.

Clasament final:

europeanratatkq0.jpg

Shot at 2007-07-20

Pana acum se pare ca sefii ambelor federatii sunt multumiti cu performantele noastre. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Au urmat la rand...calificarile pentru Campinatul Mondial din 2014 desfasurat in Spania.

Grupele au fost urmatoarele:

Germania, Elvetia, Irlanda, wales, Armenia, Cipru si Belarus

Slovacia, Anglia, Romania, Finlanda, Macedonia si Azerbaijan

Trebuie mentionat faptul ca aceasta campanie a fost pt. mine una in care am schimbat generatiile. S-au retrat cativa titulari cum ar fi : Given, Harte,Keane, Finnan, O'Shea, Duff, Kilbane si reconstructia unei mari echipe a inceput atunci :D

Campania mea de calificare (Irlanda) a inceput cu 3 rezultate de egalitate:

Armenia-Irlanda 2-2

Irlanda-Germania 1-1

Belarus-Irlanda 2-2

A urmat o victorie acasa impotriva Belarusului cu scorul de 2-0 (meci foarte greu in care am avut noroc cu, carul :P). Dupa acest meci...urma un meci decisiv impotriva Elvetiei in deplasare, meci terminat cu scorul de 1-1 (dupa ce am condus pana in minutul 70). Urmatoarele 2 meciuri mi-au crescut sansele la calificare, profitand si de pasii gresiti ai contracandidatelor: Irlanda-Armenia 4-0 si Irlanda-Wales 2-1. Dupa aceste victorii a urmat insa un dus rece: Germania-Irlanda 6-1 (meci soldat cu promisiunea solemna ca nu il voi mai chema niciodata pe Steve Searle-GK la nationala chiar daca in anul urmator a iesit Best Goalkeeper in Europe :)...ghici ce...chiar ma tin de promisiune). Degeaba am castigat eu urmatoarele 4 meciuri...pt ca tot nu am reusit sa ocup locul II. Rezulatele (pt. statisitica):

Irlanda-Belarus 2-0

Cipru-Irlanda 0-1

Irlanda-Elvetia 2-1

Wales-Irlanda 1-2

Clasament final (cat de aproape dar totusi cat de departe)

calificari2014irlandagr9.jpg

Shot at 2007-07-20

De partea cealalta...Marius a inceput ca din pusca calificarile obtinand o prima victorie pretioasa impotriva Finlandei(multe echipe se vor impiedica acolo) scor 5-1. A urmat insa un dus rece impotriva Romaniei, scor final 0-1. Dupa acest dus rece a urmat insa marele soc al grupei:

Slovacia-Anglia 2-1, meci care facea ca punctele pierdute cu Romania sa fie recuperate.

Au urmat 2 meciuri considerate usoare: Slovacia-Macedonia 4-0 si Slovacia-Azerbaijan 3-0. Acum urma un meci deosebit de importantL Slovacia-Romania. Dupa ce romanii au deschis scorul in minutul 4 prin Marica...echipa lui Marius a revenit...marcand pana la final nu mai putin de 3 goluri. A urmat deplasarea in Anglia...unde suparati pe infrangerea din tur...engelzii le-au aplicat o corectie usturatoare 3-1. Ultimele 3 meciuri erau hotaratoare in vederea calificarii...asa ca avea nevoie de maxim de puncte pt. a se califica DUPA PRIMUL LOC. Primul meci a fost acasa impotriva Finlandezilor: Slovacia-Finlanda 5-2. La rand au venit azerii...care dupa un meci aprig s-au lasat batuti cu scorul de 3-2. Meciul decisiv pt. calificare avea sa fie cel impotriva Macedoniei in deplasare. Trupa lui Marius s-a mobilizat exemplar reusind o victorie italieneasca, scor final: Macedonia-Slovacia 0-1, rezultat ce a dus la calificarea in premiera a Slovaciei la un Campionat Mondial sub conducerea lui ,,Killer Marius'' :P

Clsament final:

calificari2014slovaciahn3.jpg

Shot at 2007-07-20

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ma gandesc la o competitie pe durata unui singur week-end, poate de genul duel.

de pilda coasta de fildes vs camerun pe durata a trei ani, conteaza doar rezultatele din meciurile oficiale.

pana atunci sa savuram slovacia vs irlanda.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentu mine a urmat o pauza... in timp ce pt. Marius si a lui Slovacie a urmat Campionatul Mondial. A beneficiat de o tragere la sorti favorabila...nimerind in grupa cu Australia, Argentina si Costa Rica.

A avut un inceput de CM furibund...reusind scorul competitiei:

Costa Rica-Slovacia 1-8 (pacat ca a dat toate golurile acum :P)

A urmat duelul cu gigantii din America de Sud: Argentina

Chiar daca a deschis scorul...nu a putut mentine acelasi ritm pe durata intregii partide...lucru speculat la maxim de mai ilustrii adversari. Scor final: Slovacia-Argentina 1-4.

In ultimul meci, cel impotriva Australiei avea nevoie de o victorie pt. a purcede mai departe...victorie insa care a fost doar o iluzie. Timp de aproape 60 de minute a condus cu 1-0 (gol min. 20) dar a resusit sa fie egalat pe final de meci...din aceasi cauza: conditia fizica a jucatorilor...care nu au fost in stare sa duca un meci intreg la aceasi intensitate:

Scor final: Australia-Slovacia 1-1

Clasament final:

cmaproapekb3.jpg

Shot at 2007-07-20

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Urmatoarea competitie majora pt. care avea sa ne luptam era Campionatul European din 2016 desfasurat in Scotia si Wales.

Grupele de calificare au fost ,,acceptabile'' (daca le putem zice asa). Astfel:

In grupa D alaturi de Slovacia au mai nimerit Danamerca, Franta, Grecia, Ungaria, Lituanis si Azerbaijan

Iar in grupa G alaturi de Irlanda au mai picat Anglia, Turcia, Polonia, Irlanda ne Nord( LD un derby cu vecinii), Moldova si Letonia

Slovacia a inceput grupa cu numai putin de 7 victorii consecutive :O...

Astfel: Un inceput mai greoi impotriva Lituaniei, scor final Lituania-Slovacia 1-2 (golul victoriei marcat in minutul 83). A urmat apoi meciul impotriva danezilor..carora le-a aplicat o corectie umilitoare: Slovacia-Danemarca 4-0 (meci dominat cap-coada de Marius). Apoi a venit randul unei deplasari in Azerbaijan..unde cu toata opozitia gazdelor, Slovacia a reusit victoria cu scorul de 2-0. La rand venea marele derby cu Franta...(inaintea meciului Marius se ruga sa nu o fure la diferenta mai mare de 3 :)) ) Meciul a inceput in nota de dominare a oaspetilor care au si reusit sa marcheze in minutul 15. Ce a urmat insa...e de povestit nepotilor. O repriza a doua uimitoare...care a dus la stabilirea scorului final Slovacia-Franta 3-1. Dupa victoria impotriva ,,cocosilor'' a urmat un meci dificil(nu luati in seama scorul) impotriva Greciei in deplasare. Scor final Grecia-Slovacia 0-4. A urmat meciul ce mi-a placut cel mai mult din actuala campanie de calificare...cel impotriva vecinilor unguri...scor final: Slovacia-Ungaria 8-0. la 3 zile departare, Slovacia, a primit vizita Lituanienilor...care au plecat exact cum a venit...si anume cu mana goala ( Slovacia-Lituania 3-0)

Dupa 7 victorii consecutive a venit randul si primului esec si anume Danemarca-Slovacia 3-2 (dupa un meci dominat in totalitate de nordici). Trupa lui Marius si-a revenit insa repede, reusind sa nu mai piarda niciun meci pana la sfarsitul preliminariilor, asa ca:

Slovacia-Azerbaijan 4-1

Franta-Slovacia 0-0

Slovacia-Grecia 1-0

Ungaria-Slovacia 0-2

Asadar...clasament final al Grupei D: (surprinde necalificarea Frantei)

calificari2016slovaciard9.jpg

Shot at 2007-07-20

In privinta mea nu prea sunt multe de spus:

Am inceput ezitant...cu o infrangere in deplasare impotriva contracandidatei, Turcia scor 3-2 dar mi-am revenit pe parcurs...reusind o victorie foarte importanta si cu un scor inimaginabil (inaintea meciului) impotriva Poloniei: Irlanda-Polonia 6-0. A urmat apoi alt meci incredibil si anume Letonia-Irlanda 0-7. Dupa aceste victorii priveam increzator meciul impotriva englezilor...care totusi au reusit sa ma tina in sah, astfel: Irlanda-Anglia 0-0 (TINETI MINTE ACEST REZULTAT). Pentru mine au urmat 5 victorii consecutive impotriva Moldovei (5-0), Turciei (2-0), Poloniei (2-1), Irlandei de Nord (2-1) si a Letoniei (2-0).DUpa aceste victorii a urmat insa si o perioada nefasta...in care eram aproape sa pierd calificarea :). Astfel, a urmat infrangerea impotriva Angliei, scor 2-1 ( TINETI MINTE ACEST REZULTAT) dar si victoria scontata impotriva Moldovei, acasa...scor 7-0. Inaintea ultimei etape aveam un punct avans inaintea Turciei in ,,batalia'' pt. locul II, astfel ca aveam nevoie de o victorie pt. a fi sigur de calificare. Ultimul meci...eternul derby: Irlanda de Nord-Irlanda. Prima repriza a fost una anosta in care fazele de poarta au lipsit cu desavarsire.Din aceasta cauza mi-a certat la pauza jucatorii...care, motivati, au iesit si au marcat primul gol...inca din minutul 47. Am decis sa joc in continuare ofensiv, ghidandu-ma dupa principiul cea mai buna aparare este atacul. Totul a mers excelent pana in minutul 88 cand la am fost prins pe contraatac de catre nord irlandezi care au reusit egalarea. Scor final Irlanda de Nord-Irlanda 1-1. Acum depindeam exclusv de meciul Turcia-Polonia (daca Turcii castigau-eu pierdeam calificarea :) ). Ghici ce!!!!....!!!!....am fost salvat in minutul 88 de un gol al polonezilor. Astfel Turcia-Polonia 1-1 si eu ma calificam la European.

Clasament final

calificari2016irlandafg9.jpg

Shot at 2007-07-20

De mentionat faptul ca este pentru prima data cand ne calificam amandoi la o competitie majora :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A urmat pentru amandoi...Campionatul European din Scotia si Wales. La o prima vedere Marius a nimerit intr-o grupa accesibila alaturi de Ukraina, Belgia si Portugalia

In timp ce eu am ,,cazut'' alaturi de Scotia, Spania si Anglia.

Slovacia a inceput direct cu ceea ce se credea a fi cel mai tare meci al grupei: Portugalia-Slovacia. Meciul trebuia sa fie unul la discretia Portughezilor...dar cu ajutorul portarului Slovac tabela a ramas intacta pana la final, deci: Portugalia-Slovacia 0-0.

Pentru trupa lui Marius a urmat duelul cu Belgienii. Meciul a fost unul echilibrat in care belgienii au deschis primii scorul in min. 41. Pana in finalul meciului, Slovacia a alergat dupa golul egalarii...gol reusit in minutul 93, la ultima faza a meciului. Astfel...ramanea deschisa sansa calificarii cu o victorie impotriva Ucrainienilor.

Meciul trebuia sa fie la discretia slovacilor...dar ucrainienii au avut in Bogdan Shust un portar in zi de gratie. Scorul aratat de tabela a ramas neschimbat pe durata tuturor celor 90 de minute consfintind astfel eliminarea lui Marius de la acest CE.

Clasament final:

ce2016slovaciapl0.jpg

Shot at 2007-07-20

Pentru mine calculele erau simple: Vroiam sa obtin locul 3 in grupa.

Primul meci...a fost cel impotriva Scotiei- un meci echilibrat dar in care eu am avut mai multa bafta si am reusit sa marchez singurul gol al meciului in minutul 28. Scotia-Irlanda 0-1

Al doilea meci a fost confruntarea cu spaniolii. Rezultatul meciului a fost unul nedrept, pt ca eu am dominat majoritatea meciului si am avut cele mai multe ocazii...dar cum fotbalul se joaca pe goluri, scorul final a fost Irlanda-Spania 0-1

Ajunsesem la meciul decisiv: cel cu Anglia (aveam o singura optiune si anume victoria).

Meciul a inceput in nota de dominare a englezilor care au nimerit in primele 5 minute de 2 ori transversala portii aparate de Supple. In minutul 7 a venit bomba...contraatac Irlanda...gol Simpson -> 1-0 pt je :D . Apoi meciul a revenit la cursul din primele 5 minute: englezii ataca si eu ma apara. S-a jucat asa pana in minutul 72 cand tot dupa un contraatac am reusit sa marchez al doilea gol: -> 2-0. Incepand din acel moment am fost de neoprit...am atacat in valuri (surprinzator) reusind lovitura de gratie in minutul 85 -> scor final: Irlanda-Anglia 3-0.

Astfel am reusit sa ma calific mai departe:

ce2016irlandagrupexp0.jpg

Shot at 2007-07-20

In sferturi am dat peste vecinii bulgari. Dupa primele 32 de minute scorul era 2-0 pt ei. Pana la pauza am fortat marcarea unui gol...care l-am si reusit in min.41. Apoi...restul jocului a fost un joc de-a soarecele si pisica. Bulgarii se aparau si eu atacam. Unul din atacurile mele s-a transformat in gol in minutul 77 prin acelasi Simpson(care avea sa devina golgeterul turneului). Dupa marcarea golului am temporizat jocul...sperand la prelungiri, numai ca atacantul meu (kevin Haslam) nu a fost de acord si a marcat golul victoriei in minutul 84. AStfel treceam de sferturi.

A urmat meciul din semifinale impotriva italienilor. Un meci care chiar daca s-a terminat cu un scor strans(italienesc) 1-0 a fost la discretia mea. Italienii au avut tot meciul numai 3 ocazii fata de cele 14 ale mele (soldate si cu golul lui Haslam din minutul 44). In repriza a doua ma asteptam la un joc mai avantat al italienilor...dar ei s-au multumit sa se apere in continuare (de parca ei conduceau si nu eu - ciudat).

A venit si ziua marei FINALE. Cu cine credeti ca joc??? bineinteles ca am nimerit cu Spania :)

Meciul a inceput sub semnul unui echilibru precar si al unui duel surd la mijlocul terenului. Rezultatul la pauza a fost unul alb (0-0). Dupa revenirea de la cabine spaniolii au inceput sa atace in valuri...dar portarul meu era in zi de gratie. In minutul 71 vine bomba: pasa lunga Simpson care il gaseste nemarcat pe Haslam...care marcheaza cu un sut la coltul scurt -> 1-0 pt Irlanda. Replica spaniolilor a venit imediat prin Zabala care a reusit in minutul 78 sa restabileasca egalitatea. Asstfel s-a intrat in prelungiri...unde acelasi Zabala mi-a dat lovitura de gratie in minutul 107 -> scor final Spania - Irlanda 2-1

cetreeeo3.jpg

Shot at 2007-07-20

spaniairlandalx5.jpg

Shot at 2007-07-20

Momentan pana aici am jucat...in seara aceasta urmeaza sa jucam calificarile pt. Cupa Mondiala :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy