Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inca Un Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Abia intors in Bucuresti, incercam sa ma acomodez cu diferenta de 40 de grade si sa fac rost de o crema impotriva arsurilor solare cand suna telefonul.

- Domnul Valentin Iliescu?

- Da. Cine intreaba?

- Sunt secretara domnului Becali, maine la 12 sunteti liber?

- Care Beca?

- Domnul Gigi Becali. Deci, maine la 12 sunteti liber, sau preferati o alta ora?

Ramas masca incercam sa-mi dau seama ce se intampla... intr-un final imi pica fisa

- Auzi, lasa glumele. Abia m-am intors, sunt obosit si chiar n-am chef. Mai incearca peste 2 zile, poate pana atunci imi vine si simtul umorului. Inchid telefonul si intru sa joc un fm.

Peste 5 minute suna iar telefonul

- Buna Ilici.

- Ce faci Ruxi? (Ruxi e fosta colega si o foarte buna prietena. E machedoanca deci probabil ruda cu toti machedonii din lume)

- Bine, cand te-ai intors?

- Aseara si acum ma cac pe mine de frig.

- Bravo, hai ca nu pot vorbi mult. Vezi ca o sa te sune secretara lui Becali...

- Aaaa, deci tu esti glumeata.

- Te-a sunat deja?

- Hai lasa glumele.

- Nu e nici o gluma, vorbeam zilele trecute cu Cristi Becali, nepotul lui Gigi, si nu stiu cum a venit vorba de jucatori din brazilia si de Steaua si i-am zis ca am si eu un prieten care acum e acolo si ca mi-a zis ce frumos e... oricum, nu stiu ce a inteles asta, dar ieri ma suna sa ma intrebe daca ai experienta de atrenor. Nu stiu ce m-a apucat dar i-am zis ca da. Azi ma suna iar si-mi spune ca Gigi s-a hotarat sa te faca antrenorul Stelei. I-am zis ca eu glumisem si ca tu esti varza la fotbal, fara suparare. El ma injura si-mi spune ca acum e prea tarziu, ca daca-i spune lui unchi-su il sparge ala. Asa ca vezi ca o sa te sune Becali sau secretara lui si vezi ce faci sa refuzi ca ma bagi dracu in vreun rahat.

- Tu vorbesti serios?

- Da!!!

- Care-i nr secretarei lui Becali?

- Stai ca mi-l daduse Cristi (nepotul). Vezi cum ii explici aleia care-i faza. Ok?

- Ok. Hai ca vorbim mai tarziu.

- Pa pa.

ramas masca, formez nr lui becali.

- Buna ziua, biroul domnului Becali, cu ce va pot ajuta.

- Buna ziua, Valentin Iliescu sunt, ati sunat mai devreme...

- Da, cu ce va pot fi de folos?

- Imi cer scuze pt reactia mea, am crezut ca sunteti altcineva. Maine la 12 e perfect.

- Bine, domnul Becali va asteapta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

A doua zi ma prezint la biroul lui jiji. Sunt poftit in biroul "sefului" si peste doua ore in care a aberat cu gratie in stilul caracteristic (cred ca am si atipit la un moment dat) imi intinde contractul. Ma prefac ca il citesc si il semnez. Imi strange mana, ma felicita si ma pofteste sa ma duc sa fac cunostinta cu echipa.

Ies din biroul lui si ma preia MM.

- Auzi, pt orice problema vorbesti cu mine. Daca te duci la Gigi el te va trimite oricum la mine asa ca mai bine nu-l mai deranja. Orice ar fi vii la mine si gasim noi o "solutie"

Ajungem la vestiare, unde MM ma prezinta echipei. Dupa ce am bolborosit ceva despre lupta la titlu, cupe euoropene si pretentiile mele i-am scos la un antrenament usor. In timp ce jucatorii executau comenzile secundului, eu ma gandeam la situatia in care sunt...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A doua zi conferinta de presa. Inainte sa inceapa MM ma trage de maneca si-mi sopteste la ureche:

- Gigi tocmai a aflat ca tu nu ai mai antrenat in viata ta si ca nici macar jucator in divizia C n-ai fost. A facut un scandal mostru, dar pt ca apucase sa te anunte in presa, n-o sa te dea afara. Oricum, vezi ca acum doar asteapta un motiv, asa ca vezi ce faci...

Incepe conferita, MM ma prezinta cu surle si trambite, eu raspund la cateva intrebari stupide si apoi mergem intr-un birou sa discutam cam ce ar fi de facut la echipa.

MM ma ia direct:

- Vezi ca acum, daca am aflat ca tu ai experienta unei cozi de matura, n-o sa mai ai prea multa libertate in ceea ce priveste echipa. Deci de echipa tehnica nu te poti atinge iar lotul il modificam noi.

- Ok, nici o problema. Cu transferurile cum facem?

- Tu imi spui pe cine vrei iar eu aduc pe cine vreau eu.

Nu prea aveam ce sa comentez asa ca incerc sa-i explic cam care ar fi ideile mele tactice.

- Ma gandeam sa-l cobor pe Radoi fundas si pe Dica mijlocas ofensiv. Asta inseamna ca as mai avea nevoie de un atacant si eventual o rezerva pt Banel. Dintre jucatorii din lot, Gigel Coman nu cred sa apuce sa joace vreun minut cat voi fi eu antrenor iar faptul ca voi juca cu un singur DM practic il cam exclude si pe lovin din echipa.

- Vedem, vedem... Eu plec acum ca trebuie sa-l calmez pe Gigi. Tu vezi cum pregatesti echipa si te anunt eu daca e ceva

Link to comment
Share on other sites

A doua zi conferinta de presa. Inainte sa inceapa MM ma trage de maneca si-mi sopteste la ureche:

- Gigi tocmai a aflat ca tu nu ai mai antrenat in viata ta si ca nici macar jucator in divizia C n-ai fost. A facut un scandal mostru, dar pt ca apucase sa te anunte in presa, n-o sa te dea afara. Oricum, vezi ca acum doar asteapta un motiv, asa ca vezi ce faci...

Incepe conferita, MM ma prezinta cu surle si trambite, eu raspund la cateva intrebari stupide si apoi mergem intr-un birou sa discutam cam ce ar fi de facut la echipa.

MM ma ia direct:

- Vezi ca acum, daca am aflat ca tu ai experienta unei cozi de matura, n-o sa mai ai prea multa libertate in ceea ce priveste echipa. Deci de echipa tehnica nu te poti atinge iar lotul il modificam noi.

- Ok, nici o problema. Cu transferurile cum facem?

- Tu imi spui pe cine vrei iar eu aduc pe cine vreau eu.

Nu prea aveam ce sa comentez asa ca incerc sa-i explic cam care ar fi ideile mele tactice.

- Ma gandeam sa-l cobor pe Radoi fundas si pe Dica mijlocas ofensiv. Asta inseamna ca as mai avea nevoie de un atacant si eventual o rezerva pt Banel. Dintre jucatorii din lot, Gigel Coman nu cred sa apuce sa joace vreun minut cat voi fi eu antrenor iar faptul ca voi juca cu un singur DM practic il cam exclude si pe lovin din echipa.

- Vedem, vedem... Eu plec acum ca trebuie sa-l calmez pe Gigi. Tu vezi cum pregatesti echipa si te anunt eu daca e ceva

<{POST_SNAPBACK}>

In cazul in care "noi" se referea la MM si tu.... nu se bat cap in cap, in caz contrar .... se cam dau si cu capul de pereti

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Asskisser

adica?

In cazul in care "noi" se referea la MM si tu.... nu se bat cap in cap, in caz contrar .... se cam dau si cu capul de pereti

adica eu ii spun ce jucator vreau, el ma ignora si aduce pe cine vrea el.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

logic. el plateste, el decide :B:

faza e ca eu mereu il joc pe radoi DC pt ca joc cu un singur DM si decat sa-i zbor din prima echipa si pe ov petre si pe paraschiv, mai bine joc cu radoi dc iar cei 2 dm joaca prin rotatie

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

peste cateva zile ma trezesc cu MM la antrenament. Ma anunta scurt ca Steaua la cumparat pe Daniel Stan si ca probabil asta va fi singurul jucator adus toamna asta.

Am inghitit in sec, Stan nu era atacantul la care ma gandeam si nici oprita nu era mijlocasul dreapta pe care vroiam sa-l am ca rezerva pt banel. Oricum, nu aveam ce sa comentez. Eu ma consider multumit ca sunt antrenorul stelei...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vine supercupa contra Rapidului. Asta e tactica pe care o voi folosi la Steaua, si echipa din meciul asta:

tacticata4.jpg

ar trebui sa obtin un rezultat bun. nu mi-e frica ca voi fi demis daca pierd, dar as vrea totusi sa castig primele meciuri pt a sta si eu mai linistit. totusi obiectivul meu principal e calificare in CL, care cred eu ca mi-ar asigura postul cel putin pana in iarna

Meciul este destul de anemic pana in min 21 cand lui Vali Badea ii este anulat un gol perfect regulamentar. Golul a venit in urma unei serii de pase excelente pe traseul banel-thereau-badea. Anularea golului a determinat niste batai in tribune. Poate ne trezim cu terenul suspendat, ar fi un inceput demential.

Trei minute mai tarziu Goian face un fault in marginea careului si Kravchenko inscrie din lovitura libera. 0-1. In min 39 Cristocea recupereaza o minge in apropierea careului patrunde in centru, dar suteaza peste poarta...

Ultima ocazie a reprizei ne apartine. Ov Petre suteaza putin peste poarta din lovitura libera.

La pauza suntem condusi cu 1-0. Scorul e incorect, am jucat mai bine ca ei, am avut mai multe ocazii... sper sa ne revenim in repriza secunda...

Repriza a II-a incepe dezastruos. In min 49 Costel Lazar inscrie din lovitura libera. 0-2. Cernea a fost demential la ambele goluri :drool In min 55 Petre Marin ii paseaza in adancime lui Badea, acesta intra in careu si inscrie cu un sut violent la coltul lung. Scorul devine 2-1 si avem capacitatea sa egalam.

Doua minute mai tarziu glontul ne trece pe la ureche cand Buga ia bara din dreapta portarului la tinta si Goian degajeaza de pe linia portii din fata lui Ganea.

In min 65 ies Petre, Cristocea si Thereau si intra Paraschiv, Bostina si Daniel Stan.

Un minut mai tarziu Banel ii paseaza lui Badea, acesta trece mingea printre picioarele lui Sapunaru si inscrie, realizand dubla. 2-2

In min 78 Griffiths respinge de pe linia portii lovitura de cap a lui Radoi.

In min 87 Buga e cat pe ce sa inscrie cu un sut din intoarcere, dar Cernea are prima lui interventie buna din meciul asta si scapam fara gol primit.

Timpul regulamentar se termina cu scorul de 2-2. Cu putin efort, putem sa inscriem in prelungiri.

In min 95 are loc o faza hilara. Dupa ce Minca respinge sutul lui Dica, Nicolaie Grigore incearca sa degajeze dar trimite mingea in bara. Ar fi fost un autogol extrem de interesant :D Apoi fiecare echipa rateaza cate o ocazie, noi prin Badea, Rapidul prin Ganea si prima repriza de prelungiri se incheie cu scorul de 2-2.

In a doua repriza de prelungiri mai ratam cateva ocazii prin Badea, Dica sau Daniel Stan, dar meciul va fi decis la penaltyuri.

La loviturile de departajare Ganea si Grigore rateaza, noi inscriem de fiecare data asa ca Super Cupa poposeste in Ghencea anul asta :thankyou:

rsrn6.jpg

Ziarele au numit-o o victorie tactica si au salutat felul in care am organizat echipa :D. Jiji a zis ca se astebta mereu sa castigam pt ca Dumnezeu n-are cum sa ajute un comunist cum e copos etc. bla bla bla...

MM logic ca a intepat arbitrajul, si toata lumea a declarat ca sigur intram in grupele CL anul asta.

Eu am incercat sa fiu cat mai rezervat posibil, dar adevarul e ca eram in a 9-lea cer :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy