Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Intergalacticii


anahoret

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Inceput

14 august 2005, cu 10 zile inaintea examenului de licenta

- And now get the fuck outta my pub, mate!

Asprimea vocii barmanului nu e estompata decit de sunetul infundat al unui sut pe care il incasez in plin. Zbor prin usa, din fericire deschisa, si aterizez pe trotuar. Ma intorc spre pata de lumina fix la timp ca sa apuc sa primesc in fata si geaca mea, dupa care usa se trinteste, nu inainte ca Ion sa-mi arunce un rinjet rautacios. Mda, cred ca nici in barul asta nu mai am acces...

Incet, incet, imi adun fortele cit sa ma ridic cit de cit. Ma asez in fund, rezemat de un stilp, si incerc sa ma dezmeticesc. Imi ia cam o ora sa decid ca am ramas cam singurul om in centrul Constantei, duminica la 4 dimineata. Ar fi cazul sa o iau din loc, inainte sa ma intilnesc cu lumea care se duce la biserica, ma gindesc, asa ca fac un efort de vointa si plec, clatinindu-ma, din cind in cind sprijinit de un perete, spre casa. Ma rog, e mult spus casa. Mai corect ar fi "apartamentul de doua camere, din care una e inca nemobilata, pentru ca nu-mi permit, iar cealalta contine, sa zicem, minimul necesar". In fine, sa-i zicem casa.

Of, scuze. Noi, romanaii, sintem de obicei oameni politicosi, asa ca ar fi trebuit sa ma prezint. Am circumstante atenuante: zece beri, un scandal zdravan si ciocnirea cu Ion. Numele meu este Anastiulete si, de meserie, sunt fost fotbalist. E un pic ciudat sa te prezinti drept ceea ce ai fost, nu ceea ce esti, dar ceea ce sint acum nu prea merita atentie. In fine, sint jumatate din fiecare. Sint semialcoolic si antrenor cu jumatate de norma la Farul, echipa in prima liga. Constanta e un orasel dragut, la doi pasi de Medgidia, in sud-estul tarii. Eu, de loc, sunt din Constanta, un "Geordie" in carne si oase, lucru pe care nemernicii astia din Navodari nu l-au putut inghiti niciodata. Dar, dupa ce am lucrat aproape gratis un an de zile si le-am promovat echipa lor de doi bani din a patra liga in a treia, nu au mai avut ce face si mi-au oferit un contract. Evident, unul de doi bani, ca doar sint un Geordie, nu merit mai mult. Sa zicem ca era suficient ca sa imi platesc singur chiria la apartament si berea din fiecare seara. Peste inca doi ani, am promovat in Liga lui Mitica, dar aici m-am cam blocat. Afara nu puteau sa ma dea, dar nici de promovare nu prea poate fi vorba. In fiecare an vin echipe retrogradate din Liga I, cu bani multi, sustinere pe masura, cumpara tot ce se poate cumpara si promoveaza la loc. Saracii n-au loc la masa bogatilor, deci ne zbatem undeva la mijlocul clasamentului.

Ca fost fotbalist, la fel, nu prea am rupt gura tirgului. Momentul meu de glorie s-a consumat cindva, in toamna lui 1989, cind, intr-un meci de Cupa Romaniei, echipa la care jucam atunci, Turnu Magurele, a intilnit pe Valsul Sirenei. Fiind cel mai experimentat fundas din lot, mi-a revenit sarcina sa-l marchez pe Balaur. Poate voi, cei ceva mai tineri, n-ati auzit de el. La momentul respectiv, Balaur tocmai ce revenise in fotbalul romanesc, dupa trei ani la Poli, cu care cistigase, sase luni mai devreme, Cupa Meseriasilor. Era capitanul "nationalei" Romaniei si cel mai iubit jucator aflat inca in activitate. Avea sa se retraga in 1992, cu 48 de goluri marcate pentru echipa reprezentativa, doar unul mai putin decit recordul lui Claudiu Raducanu. In fine, revenind la subiect, l-am marcat atit de bine, incit Balaur nu doar ca nu a inscris, ba a mai si fost schimbat in minutul 60. Pina la urma, Valsul Sirenei a cistigat cu 4-1, dar, dupa meci, Balaurica (asa il alintam) a venit la noi in vestiar, mi-a strins mina, m-a felicitat si mi-a urat succes in continuare. Un gentleman desavirsit - n-a luat nici macar un singur cartonas galben in toata cariera lui de jucator profesionist. Dupa meciul ala, ziarele m-au evidentiat, iar eu mi-am vazut de "cariera" mea la Turnu Magurele, in liga a treia. Un sezon mai tirziu, am facut ruptura de ligamente si, deoarece clubul nu-si permitea sa ma trimita sa ma operez in State, m-am retras la 30 de ani si m-am apucat de antrenorat. Cu Balaur m-am mai intilnit o singura data dupa aceea, timp de vreo douazeci de minute, cind am promovat cu Farul in prima liga. Era comentator pentru OTV si mi-a luat un mini-interviu pe care nu l-am vazut niciodata difuzat. Surprinzator, si-a adus aminte de meciul din Cupa Romaniei, desfasurat cu vreo zece ani inainte... ce ti-e si cu oamenii astia.

Viata in ligile inferioare din Romania este extrem de grea. Bani putini, mult mai putini decit in Liga I, conditii precare, jocuri dure... tot ce poate fi mai rau. Dar daca nu stiu sa fac altceva decit fotbal, ce sa ma fac? Pina la urma, dupa cum v-am zis, am prins legatura asta cu Farul si, deocamdata, ma descurc cum pot aici. Cit timp nu retrogradam, nu cred ca au motiv sa ma dea afara.

Tot povestind, am ajuns acasa. Deschid usa, arunc geaca si ghetele in hol si cad in pat. Duca-se... azi e duminica, nu e nici un antrenament, pot sa dorm cit vreau.

More to come.

Sper sa va placa. -_-

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
din cauza unei rupturi de ligamente.

Un sezon mai tirziu, am facut ruptura de ligamente

Plagiator. <_<

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy