Jump to content

Catharsis Manager


catharsis

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

in primele 5 meciuri din primavara am rezultate normale, echipa isi revine, singurul eveniment mai important a fost meciul cu fc national cand bosezan si-a rupt piciorul, devenind indisponibil pentru restul sezonului.

meci0495ev.th.gif meci0505wl.th.gif meci0516is.th.gif meci0527oe.th.gif meci0538vq.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

urmeaza o serie de vis, in care bat de doua ori liderul la zi, bat si in deplasare si inving si cea mai galonat club din romania, adica Steaua. se vede ca 4-1-3-2 a fost invatat bine de jucatorii mei, iar alexa e in mare mare forma. pacat ca otelul ma aduce cu picioarele pe pamant. de asemenea, 1 aprilie a fost o zi importanta pentru fotbal, protasov si il luce sunt demisi, si in loc sa ma ia pe mine, becali si ahmetov angajeaza secunzii (stefan stoica si un moldovean)

meci0547rr.th.gif meci0558jq.th.gif meci0560bb.th.gif meci0571iz.th.gif meci0582ee.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

si asa se termina aprilie, luna in care ies pe locul 2 la ancheta antrenorului lunii. daca nu pierdeam cu otelul sau sportul era sigur primul. urmeaza cateva meciuri bune, cateva rele, mai ales acela de la brasov. eu ma mentin in jurul locului 10.

meci0594pw.th.gif meci0607zq.th.gif meci0611lu.th.gif meci0624lf.th.gif meci0632mz.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu mai am probleme existentiale asa mari. echipa e salvata de la retorgradare, gloria II castiga divizia b, seria 2, din pacate fc suceava retrogradeaza in c, iar in ultimele meciuri singurul rezultat mare e victoria cu rapidul, devenind cred singura echipa ce a castigat meciurile de acasa cu primele 4 echipe din campionat:

meci0648ug.th.gifmeci0658jn.th.gifmeci0668ak.th.gifmeci0672nm.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

se termina inca un sezon si inchei pe un meritoriu loc 9, la siofok inlocuitorul meu da afara aproape toti romanii si vinde vreo jumatate de echipa si termina pe 15, deci retrogradeaza, culmea ironiei tot din cauza golaverajului (pentru cine nu a citit, eu am promovat din cauza golaverajului). in italia milan ia campionatul, inter in schimb ia champions league si cupa, iar liverpool cupa uefa, deci cam toata lumea de pe forum ar trebui sa fie fericita.

dupa cum se vede din clasamentul de mai jos, mare tristete in oltenia, retrogradeaza craiova, pandurii, gaz metan si u cluj, promoveaza uta, poli iasi, cs otopeni si juventus bucuresti.

clsamentul final e:

clasament032qe.th.gif

iar tactica ce m-a scos din b este:

tactic011ev.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

am uitat sa precizez ca jucatorii mei sunt cei mai premiati prin b: tarnaveanu iese golgeter, gavrilescu da cel mai frumos gol, iar kuffour cele mai multe pase de gol. in a, andone iese antrenorul anului, urmat de sabau si lacatus, flavius bad jucatorul anului, chihaia golgeter, buga cele mai multe assisturi, chiacu cel mai bun tanar, daniel iftodi da cel mai frumos gol :D (frumos cadou de retragere) iar ciupe e ales fundas dreapta in echipa anului.

atasez aici si situatia ciudata din b:

clasament045eu.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Generaţia de Aur

multumit de pozitia a 9a de la sfarsitul campionatul, incep o nou campanie de transferari. la bistrita vin: internationalii de tineret romani: alin stoica (dc) de la astra, lucian cigan (aml/st) de la sopron, emil ducu ninu (dc) de la fc national, alexandru popovici de la poli timisoara, tinerii george cirlan de la sportul si cosmin gangioveanu de la craiova (astia pt gloria II), internationalul estonian mihail istusk (recomandat de scout), fostul international maghiar zoltan kiss (dr) de la debrecen si o serie de tineri fara echipa recomandati de scouti: bojan jojic, stevan piale (serbia), mikhail kebadze (georgia), volodymir grebenyuk, andriy kandaurov (ucraina), carora le dau contract pe un an si ii trimit la gloria II sa vad cum se descurca. mai vine si bostina gratis de la Steaua, de fapt majoritatea vin gratis, singurii pe care am dat bani au fost puchkov, cigan si ninu. in total am cheltuit 190k si, fiind in mare parte multumit de lot, am investit mai mult in viitor si in gloria II, nu cred ca mai mult de 2 juctori de aici vor fi titulari.

de plecat pleaca paica gratis la precizia, dan matei la ceahlaul pt 150k, astilean si arsovski gratis acasa la ei, abrudan la jiul pt 150k, buta la otelul pt 150k, bodea la tractorul gratis, paduret la buzau graits si prodan la fc vaslui pt 150k.

primele 5 meciuri:

meci0684rh.th.gif meci0699fb.th.gif meci0709fa.th.gif meci0718js.th.gif meci0729fw.th.gif

fun facts: cu Steaua am condut pana spre sfarsitul meciului, cu jiul am dat gol in prima repriza si am luat cele doua goluri dupa minutul 70, cu uta am jucat bine, cu arges cam prost, mai ales atacul, iar de la meciul cu fc otopeni incolo hotarasc sa il urc pe gospodinov in atac (o hotarare foarte buna).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

alte 5 meciuri:

meci0732bh.th.gif meci0744lg.th.gif meci0753nw.th.gif meci0762hn.th.gif meci0770us.th.gif

fun facts: la vaslui ratez un penalty si pierd rusinos pe finalul meciului, cu cfr iar iau gol dupa minutul 70, in cupa cu callatis mai testez niste jucatori si castig primul meu meci dintr-o cupa, cu fc national sunt condus cu 3-1, dar fortez pe final si egalez, iar cu sportul domin tot meciul, padureanu ma felicita si moralul jucatorilor creste.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

alte 5 meciuri:

meci0789ue.th.gif meci0796zi.th.gif meci0807hs.th.gif meci0814dt.th.gif meci0821ue.th.gif

adica o serie foarte frumoasa de meciuri. joc cu national si in cupa, iar lovin ma salveaza in prelungiri, il pun din greleseala titular pe cigan si el inscre la galati, castig cu Dinamo si suporterii spun ca sunt un geniu tactic, castig si la brasov si cu asta ajung cu echipa pe locul 3, iar la iasi fac egal. la meciul cu sportul imi dau seama ca am o gasca nebuna, ca in afara de cozma si lovin, toti titularii au sub 23 de ani (alexa era rezerva).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Generaţia de Aur

dupa cum am scris, in sferturile cupei am picat cu poli timisoara, antrenata de nimeni altul decat stefan stoica. nu a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale echpei mele, dar 1-1 ne mai lasa cu sanse bunisoare de acces in semifinale.

meci0833hd.th.gif

urmeaza repetitia returului cu timisoara. echipa merge foarte bine, ceea ce imi da sperante pentru returul din cupa.

meci0849ua.th.gif

cu farul echipa nu mai merge asa bine. constantenii se apara foarte bine si mie nu imi merge atacul

meci0851kq.th.gif

in giulesti sunt invins de idolul galeriei giulestene, claudiu raducanu si nu am prea multe de reprosat echipei. accidentarile lui cozma si apoi a marelui capitan lovin au cantarit mult.

meci0862fq.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

campania de transferari din iarna incepe cu un transfer aranjat inca din toamna: atacantul raymond lukacs de la fc bihor pt 100k. mai vin doi tineri, mihai lasc si marian moldovan pt gloria 2 si ma gandesc ca am terminat. din nefericire, fundasul venit de la debrecen, kiss, se accidenteaza pentru vreo 3 luni si asa raman numai cu ciupe fundas dreapta la prima echipa si cu doi fundasi dreapta de vreo 18 ani la echipa a doua, fara nici o sansa de a-l inlocui cu succes pe ciupe in caz ca se accidenteaza.

inlocuitor caut tot in loturile u19 si u21 ale romaniei, deoarece listele scoutilor sunt pline de jucatori straini si nu prea mai am loc. descopar pe cristian scutaru de la poli timisoara, care are avantajul ca poate juca si in centru si pe ionut enea de la jiul, care e un pic mai tanar si mai putin valoros. scutaru are atitudinea tipic banateana ca el e fruncea si nu vine la o echipa ca gloria, asa ca vine enea, jucatorul cu nume de erou antic, pentru 120k. intre timp observ ca danut coman e cam nefericit in postura de rezerva de ungur, asa ca incerc sa il vand. nu reusesc in timp util, dar ma inteleg cu fc brasov sa il dau din vara pt 150k. in schimb ma misc destul de repede si ii gasesc inlocuitor, ciprian tatarusanu de la gloria buzau pt 100k, care la prima vedere pare la fel de bun ca si coman si are si avantajul varstei.

mai reusesc sa scap de bostina (brasov, 150k), sarmasan (gloria buzau, free), voicu florea (cetatea suceava, 1k) si o mica bomba catalin bucur (pandurii, 750k). in principiu o campanie de transferuri reusita cu putine nume noi, dar cu jucatori care vor fi utili in caz de suspendari sau accidentari.

screenuri cu cele mai importante transferuri, tatarusanu, lukacs, si enea:

tatarusanu8bf.th.gif lukacs0ui.th.gif enea1ys.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

deoarece e decalaj mare intre joc si story si pt ca oricum nu citeste nimeni ce scriu, o sa bag calupuri de 5 meciuri.

incep cu:

meci0876dm.th.gif meci0885vw.th.gif meci0899xa.th.gif meci0900vq.th.gif meci0911us.th.gif

adica:

1. meci foarte prost cu juventus, care pana la urma reusesc sa il astig.

2. repet figura de anul trecut cu poli si ma calific in semifinalele cupei, unde scap de Dinamo si pic cu vasluiul.

3. in templul fotbalului romanesc plec cu fruntea sus, dupa ce anul trecut am fost umilit cu 7-0

4. egal jenant acasa cu jiul/

5. forma proasta continua si cu uta.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

calupul 2:

meci0922sg.th.gif meci0938hr.th.gif meci0943bd.th.gif meci0951uz.th.gif meci0969ym.th.gif

adica:

1. seria proasta continua si cu arges. doar egal acasa.

2. vaslui e o echipa de tarani> imi accidenteaza 4 jucatori, ia 2 rosii. meciul e din semifinalele cupei.

3. daca nici la otopeni nu pot castiga, atunci unde plm? ma salveaza rezervele.

4. cu vaslui, de data asta in divizia a. tot nu reusesc sa ii bat si asta ma dispera, mai ales ca ei nu se abtin nici de data asta si imi accidenteaza un jucator.

5. clujul e o echipa in deriva, care o sa pice sigur. moldovan demonstreaza ca inca mai poate.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

calupul 3:

meci0979sj.th.gif meci0988mo.th.gif meci0990iu.th.gif meci1002ah.th.gif meci1013yk.th.gif

adica:

1. visul vietii mele se indeplineste. bat pe fc vaslui si ma calific in finala cupei romaniei, nu fara emotii insa. kovacs apara un penalty, iar il grande capitano isi dovedeste clasa.

2. cu national isi revine kiss, iar decoperirea departamentului meu de scouting, kandaurov, inscrie golul decisiv.

3. egal cu sportul. fostul bistriteam frasinescu omul meciului.

4. inving otelul. al 100lea meci oficial din cariera mea de antrenor.

5. nu rezist cu echipa momentului. oricum infrangerea e in interesul meu, deoarece joc cu Dinamo finala cupei si am toate motivele sa vreau ca Dinamo sa castige campionatul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
5. nu rezist cu echipa momentului. oricum infrangerea e in interesul meu, deoarece joc cu Dinamo finala cupei si am toate motivele sa vreau ca Dinamo sa castige campionatul.

rusine :cearta

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

calupul 4:

meci1021uo.th.gif meci1034bn.th.gif meci1047lk.th.gif meci1055sh.th.gif meci1063vc.th.gif

1. baietii s-au pastrat bine la meciul cu Dinamo si au distrus apoi fc brasov. viorel moldovan isi traieste a treia tinerete cred.

2. farul ne scoate fotbalul din cap. barcauan omul meciului ca si in meciul precedent cu farul.

3. cu juventus castig cum e normal.

4. in infinita sa intelepciune frf imi amana niste meciuri pt ca am vreo 3 titulari convocati la u19, asa ca meciurile cu poli timisoara si poli iasi sunt programate unul dupa altul, mai exact unul marti si altul miercuri. mai am ghinion ca portarul kovacs nu e inca refacut. tatarusanu insa se remarca.

5. incredibil, sunt jucatori care joaca 2 meciuri in 2 zile si echipa castiga meciul cu doua goluri date pe final.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mai raman doar doua meciuri din acest sezon, meciuri in care se decide tot. finala cupei cu Dinamo, proaspata finalista a cupei uefa, dupa cum se vede mai jos (danciulescu a ratat un penalty in minutul 82 si golul primit tot din penalty a fost primit). dinamovistii au trecut de galatasaray, de o grupa cu leverkusen, gak, boavista si espanyol, apoi de valencia, porto, parma si lyon pt a ajunge in finala.

al doilea meci care decide tot e restanta de ultima etapa cu rapid. sunt pe locul 5, dar o victorie ma poate aduce pe 3. singurul lucru sigur e participarea in uefa, deoarece Dinamo a castigat campionatul.

ce credeti, voi reusi cupa si locul 3? mai multe in postul urmator.

dinamouefa0ds.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

in finala cupei romaniei, gloria nu mai ajunsese din 1996, cand pierduse in fata stelei. fanii bistriteni umplu lia manoliu cu gandul la finala din 1994 cand am invins craiova. eu stiu insa ca finalista cupei uefa de anul asta e foarte greu de invins, mai ales ca marele capitan lovin e suspendat.

incep cu: tatarusanu - enea, cozma, popovici, sepsi - alexa - majer, kuffour, bosezan - istsuk, gospodinov

in afara de lovin, mai lipsesc accidentati ciupe si kovacs, alti doi jucatori de baza. ciupe de fapt e un pic obosit si ma hotarasc sa mizez pe enea, mai ales ca parea in forma.

meciul incepe cu Dinamo in atac si tames are prima ocazie in minutul 5, cu un sut care nu gaseste cadrul portii. gloria are prima ocazie in minutul 17 la un sut centrare al lui istsuk. in faza imediat urmatoare popovici respinge magistral contraatacul dinamovist. in minutul 22 insa considera ca ar fi bine sa compenseze binele facut echipei si faulteaza in pozitie de ultim aparator si ia si cartonasul rosu. galamaz transforma lovitura si ma vad condus cu 1-0 si cu un om in minus. atunci in dau seama ca si enea e depasit de miza partidei si il inlocuiesc cu ciupe. ocaziile dinamovistilor continua, dar tatarusanu e in zi buna, iar in minutul 43 gospodinov recupereaza o minge, bosezan intra in careu, il dribleaza pe galamaz si il pune in situatie de 1:1 cu portarul pe kuffour, care nu rateaza si egaleaza.

1-1 la pauza. imi pare ca gospodinov nu iese din forma proasta pe care o traverseaza si il introduc pe viorel moldovan, incercand sa intaresc atacul. de asemenea, dupa ce popovici a fost eliminat l-am coborat pe alexa inapoi in centrul apararii. ganea imi scoate forbalul din cap exact dupa pauza, impingand in poarta o minge respinsa de tatarusanu dupa un cap al lui niculescu, centrarea venind de la florentin petre. ganea mai da un gol si in mintul 60, dar din pozitie de ofsaid, iar eu imi imping jucatorii in atac. kuffour de 2 ori si bozesan o data au ocazii dar nu reusesc sa inscrie si asa pierd finala cupei, dar nu ma fac de ras. am fost aproape, dar omul in minus si lipsa lui lovin au contat pana la urma. oricum, sunt mandru de jucatorii mei, la anul voi juca in cupa uefa!

meci1079ow.th.gif

al doilea meci decisiv e cel cu rapidul de acasa, la o victorie as putea sa trec pe locul 3. fata de meciul precedent dispare popovici si revine lovin, iar ciupe e titular pe dreapta.

meciul incepe cu rapid la comanda, avand doua ocazii. lovin nu se lasa mai prejos si suteaza din afara careului, portarul rapidist respingand cu greu mingea, iar in minutul 20 hasani imi desface apararea, face un-doi cu bucur si inscrie. cu un gol in minus la pauza, imi arunc echipa in atac, iar de abia in minutul 74 majer prinde un sut senzational, mingea e deviata de fundasul care nu injura niciodata (il cheama maftei) si intra in poarta. bucuria e de scurta durata, dobre inscrie in minutul 78 si oricat se chinui jucatorii mei, meciul se termina 1-2. am ratat si asta.

meci1085na.th.gif

si asa se termina un sezon foarte bun, cu un meritoriu loc 5.

clasamentul arata asa:

clasament077oy.th.gif

andone ia titlul de antrenorul anului, iar eu prin un excelent loc 2:

moy8fi.th.gif

iar ciupe, LOVIN si alexa intra in echipa anului:

toy3je.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

traseul meu prin campionat:

traseu6ku.th.gif

iar gloria 2 termina tot pe 5, dar in divizia b. se conuaste ca anul asta nu am mai lasat asa de multi jucatori acolo si ca am promovat cativa in prima echipa, cum ar fi kuffour, jucator pe care am incercat sa il vad in repetate randuri, dar nu am reusit, asa ca l-am promovat in prima echipa.

clasament062ja.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

la o prima privire asupra lotului, am cam tot ce imi trebuie, as mai avea nevoie totusi de un amc de viitor si de timp sa imi creasca actuala echipa. incerc sa il cumpar pe andrei ionescu, dar nu vrea sa vina, asa ca il iau gratis pe gabriel torje, de la fcu poli timisoara. de plecat imi pleaca medrea (la el acasa, free), danut coman (otelul, 150k), levente horvath (pecs, free), zoltan kiss (cfr cluj, 150k) si transferul devenit traditie la gloria: atacantul vandut pentru 725k. de data asta e palimaru, la fc brasov, un partener excelent de afaceri, care mi-a mai cumparat petarde ca bostina si burca.

trece o luna din perioada de transferuri si alexa si lovin doresc sa plece. am un soc, jucatorul meu preferat, marele capitan, florin lovin isi da in sfarsit seama ca este prea mare ca sa mai ramana la bistrita si cere cu insistenta libertatea. le explic la amandoi ca am nevoie de ei ca echipa sa progreseze, ca m-am calificat in europa si le cer sa mai ramana. oricum mai au inca 2 ani de contract si asta ma linisteste un pic. mai grav e de cozma, care mai are 4 ani de contract, dar care a reusit sa ma fraiereasca, scapand cu o clauza de reziliere de 1.200.000 euro. astfel, pentru a-mi intari centrul defensivei in eventualitatea unor plecari, il repatriez pe frasinescu de la sportul, mai ales ca am 20% reducere la el, din clauza de vanzare. ii dau un salariu fabulos (425 k/an) si platesc 1.200.000 pe el (din astia 20% imi vin inapoi) si el pare fericit sa se intoarca la bistrita.

oricum, sunt foarte multumit de lot, putand sa aliniez vreo 3 echipe destul de bune:

prima: kovacs - ciupe alexa cozma sepsi - lovin - bosezan, kuffour, majer - istsuk gospodinov

a doua: tatarusanu - enea frasinescu popovici - suru - nalati torje prepelita - rivis, lukacs

a treia: koprivec - grebenyuk ninu puchkov zlatkovic - padurariu - stefan, cigan, tarnaveanu - moldovan gavrilescu

deci oricum, sunt acoperit in toate directiile.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

palimaru a avut un sezon foarte prost si cu accidentari. oricum e rezerva la brasov. poate il cumpar anul viitor, deocamdata sunt multumit de atacanti. istsusk a iesit supporters player of the year si gospodinov joaca si el bine. plus ca rivis, moldovan, lukacs sau cigan sunt rezerve bune.

koprivec e titular... la gloria 2. e mai bun kovacs si tatarusanu face meciuri bune (a se vedea screenul cu el)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

primele 5:

meci1094fq.th.gif meci1105cd.th.gif meci1117zu.th.gif meci1122hb.th.gif meci1132qn.th.gif

adica inceput de campionat cum nu se poate mai slab, picat in turul 2 preliminar uefa cu o echipa din danemarca, calificat cu greu in primul tur, unde am picat cu aek atena. si o singura victorie in campionat.

cu fc bihor

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy