Jump to content

Catharsis Manager


catharsis

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

ligi selectate: romania, italia, austria, ungaria, ucraina

prin alta eroare de matrice in loc sa fiu nascut in 84, eram nascut in 78 si tocmai imi luasem licenta pro, terminasem cred ca si ac-ul si, ca majoritatea absolventilor de politehnica, nu aveam serviciu. imi iau fac un cv, primesc recomandarea lui mircica radulescu de la scoala de antrenori si depun cv-uri pe unde e liber. dan petrecu tocmai plecase la wisla, imi incerc norocul la sportul dar ilie dumitrescu e ales. cred ca avea pile. impresionanti de notele mele de la scoala de antrenori, cei de la juventus bucuresti sar imediat pe mine, dar ii refuz politicos. era o slujba prea comuna...

fara sa sper mare lucru mai depun cv-ul la 3 echipe in cautare de antrenor: karpaty din ucraina, haladas si bodajk siofok din ungaria si, surpriza, ultima echipa imi ofera un salariu de 65k euro pe an sa ii antrenez. incerc sa negociez o imbunatatire a conditiilor de antrenament, dar a doua zi am deja contractul semnat.

din cate aflu, siofok e un frumos oras din ungaria situat pe langa lacul balaton, mai precis unde se varsa raul sio, fiind una dintre cele mai cunoscute si prospere statiuni de la balaton. cu atat mai bine, sunt fericit ca nu am ales jegul din suburbiile bucurestilor.

la siofok, plina vara, gagici misto, lacul aproape, contrasteaza cu starea cam modesta a bazei sportive unde se antreneaza echipa. patronul meu, gabor hartyani imi ureaza bun venit pe stadionul revesz geza, nu imi da bani de transferuri si imi asigura buget de salarii de 625k pe sezon si imi spune ca asteapta o clasare la mijlocul clasamentului.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
ligi selectate: romania, italia, austria, ungaria, ucraina

prin alta eroare de matrice in loc sa fiu nascut in 84, eram nascut in 78 si tocmai imi luasem licenta pro, terminasem cred ca si ac-ul si, ca majoritatea absolventilor de politehnica, nu aveam serviciu. imi iau fac un cv, primesc recomandarea lui mircica radulescu de la scoala de antrenori si depun cv-uri pe unde e liber. dan petrecu tocmai plecase la wisla, imi incerc norocul la sportul dar ilie dumitrescu e ales. cred ca avea pile. impresionanti de notele mele de la scoala de antrenori, cei de la juventus bucuresti sar imediat pe mine, dar ii refuz politicos. era o slujba prea comuna...

fara sa sper mare lucru mai depun cv-ul la 3 echipe in cautare de antrenor: karpaty din ucraina, haladas si bodajk siofok din ungaria si, surpriza, ultima echipa imi ofera un salariu de 65k euro pe an sa ii antrenez. incerc sa negociez o imbunatatire a conditiilor de antrenament, dar a doua zi am deja contractul semnat.

din cate aflu, siofok e un frumos oras din ungaria situat pe langa lacul balaton, mai precis unde se varsa raul sio, fiind una dintre cele mai cunoscute si prospere statiuni de la balaton. cu atat mai bine, sunt fericit ca nu am ales jegul din suburbiile bucurestilor.

la siofok, plina vara, gagici misto, lacul aproape, contrasteaza cu starea cam modesta a bazei sportive unde se antreneaza echipa. patronul meu, gabor hartyani imi ureaza bun venit pe stadionul revesz geza, nu imi da bani de transferuri si imi asigura buget de salarii de 625k pe sezon si imi spune ca asteapta o clasare la mijlocul clasamentului.

:swear

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

da, cea mai comuna. majoritatea care incep unemployed in romania sunt luat de juventus colentina.

later edit: ar fi frumos ca un vorbitor de maghiara, de exemplu stef, sa intre pe http://www.bodajkfc.hu/main/news.php si sa imi spuna si mie ce e cu clubul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ajuns la siofok gasesc o echipa cu multi jucatori tineri, cativa dintre ei promitatori (vreo 2-3 selectionati la under 19 si under 21), insa nici un mijlocas de banda. cred ca la inceput o sa implementez un 4-1-3-2 sau un 4-3-1-2, in functie de cum e disponimbil singurul dmc pe care il am, si mai tarziu o sa cumpar cativa mijlocasi de banda si o sa trec la 4-4-2 in functie de cum merge echipa. il intreb pe secund ce jucatori maghiari sunt liberi de contract, el imi recomanda un fost international - atacantul sandor preisinger, 31 de ani, destul de inalt, fost pe haladas si gyor, fara prea multe calitati, dar la ce lot am e posibil sa ma ajute.

scurta prezentare:

portari:

attila kaszas - 23 de ani, priza buna la minge, cred ca e a doua mea optiune

zoltan kovacs - 20 de ani, selectionat la u21, in ciuda inaltimii f mici pt un portar (1.73) se descurca bine la mingile inalte, cred ca e de viitor si prima optiune in poarta.

zsolt sutak - 19 ani, excentric, atribute bunisoare, dar ramane a treia optiune

jucatori de camp:

tamas juhasz - sw/dc - 30 ani, jucator cu experienta, unul dintre stalpii apararii, nu prea tehnic, dar cu atribute mentale bunisoare

janos miklosvari - drc - 20 ani, nu sunt prea multe de vazut la el, nu cred ca va fi folosit prea mult

adam plevan - drc - 19 ani, selectionat u19, tanar de perspectiva si titular incontestabil

richard tusori - drlc - 21 ani, desi poate sa acopere toate posturile nu prea are calitati, insa prevad ca va fi titular in cazul unor accidentari

andras forgacs - dc - 19 ani, selectionat u19, jucator masiv si puternic cu plasament bun, cred ca unul dintre cei mai talentati tineri

gabriell homonyik - dwbl - 19 ani, nu prea tehnic dar foarte agresiv, titular pe banda stanga

janos galaczi - dm - 21 ani, singurul meu dm, exceleaza prin tackling si bravery

istvan csepe - mc - 20 de ani, bun pasator, jucator agresiv, o optiune buna pentru mijloc

gyorgy kecskes - mc - 27 ani, capitanul echipei si cred ca cel mai bun jucator al ei

daniel kontos - mc - 21 ani, destulde promitator, o optiune buna si el pentru mijloc

janos salacz - amc - 33 ani, pasator bunisor, la varsta lui inca are viteza, foarte muncitor, dar dezavantajat de numai cei 1.69 metri ai lui

istvan gajda - st - 24 ani, atacant destul de bun

laszlo hegyesi - st - 19 ani, foarte promitator, imprumutat de la mtk

krisztian simko - st - 20 ani, atacant muncitor

imi trimit cei doi scouti la produs, adica la cautat de jucatori si imi gasec urmatoarele specimene:

gabor tamasi - amr - 23 ani, fara contract, fost pe la juniorii lui gyor, poate sa dribleze bine, oricum am nevoie de mijlocasi de banda...

roland tuske - amfc - 27 ani, muncitor, are fler si acceleratie, fost pe la haladas si lombard papa

mihaly horvath - mrc - 21 ani, fost pe la junioriilui ujpest, are calitatea ca stie sa joace pe dreapta, in rest mai nimic

in timpul asta nu stau nici eu degeaba si caut un roman sa ma ajute sa antrenez echipa si care eventual stie si ceva maghiara sa nu dau bani in plus pe translator. dupa un pic de cautari si dupa ce ferencz bajko ma refuza, gasesc omul perfect - paul horatiu ghenti - mrc - 28 ani, se descurca bine cu tinerii si inca mai joaca fotbal, inca si pe banda dreapta

petru banda stanga scoutul trimis in romania mi-l recomanda pe dorin arbanas de la gloria, pe care il iau gratis, neavand nici un cent alocat pentru transferuri.

cred ca suprapopulez banda dreapta cand il iau si pe tibor nyialsi jr de la ferencvaros, care ma impresioneaza prin agresivitatea si capacitatea de munca a sa. plus ca are jr in nume, deci e posibil ca taica-su sa fi fost cineva in fotbalul maghiar.

ce nu pot sa cumpar, imprumut, asa ca mai vin: balasz krajnicz - 18 ani - amlc de la diosgyor, laszlo bojtor - 19 ani - fc de la honved, 1.93m, da bine cu capul si zoltan csurka - 20 ani - dcdm, de la ferencvaros, bun pentru a acoperi postul de dm.

si iata cum arata cei mai buni jucatori ai mei:

forgacs1ec.th.gif kecskes8tx.th.gif kovacs6yc.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ma uit ca am peste o luna pana la urmatorul meci, asa ca imi aranjez un amical acasa sa vad cum se misca echipa cu noua tactica si chem echipa mea de suflet, fc cetatea suceava. meci destul de frumos, la un moment dat egalez la 2-2, dar prisaca imi strica primul meci si pierd:

meci0015tv.th.gif

echipa folosita se vede in screenshotul de mai sus. dupa meci nu-l mai las sa plece pe sitaru la suceava, clubul bucovinean lasandu-mi-l gratis.

al doilea meci e contra unei echipe ce s-a dovedit a fi o echipa de tarani agricultori, respectiv bocs. apararea ramane in linii mari la fel, fortat de imprejurari ii titlarizez pe kaszas si tusori, la mijloc imi incerc norocul cu csepe si sitaru, iar in atac ii fac loc lui gajda. desi domin meciul dupa 90 de minute e 0-0 si deja am accidentati, mai mult sau mai putin grav, 4 jucatori. in prelungiri secundul se gandeste sa imi faca o bucurie si da gol, iar in minutul 117, oricat incerc eu sa ma apar si sa trag de timp, la o lovitura libera din 16 metri bocs egaleaza total nemeritat. urmeaza un concurs de ratat penaltiuri, pe care ai mei il castiga pana la urma, iar ghinionul meu e ca echipa care inscrie cel mai mult se califica de data asta, asa ca ies. oricum sunt fericit ca echipa se misca bine cu tactica asta. (4-1-3-2 cu cei 3 mc alergand de rup pamantul si focus passing pe mijloc)

meci0023el.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

urmeaza debutul meu in liga a doua maghiara, un meci destul de greu cu dac, in care aveam sansa a doua. ii titularizez pe ghenti si preisinger si termin cu 2-0 la pauza. in repriza a doua iau un gol si am ceva emotii pe final, dar castig. kaszas si tusori sunt tot accidentati.

meci0036lr.th.gif

pentru urmatorul meci gajda e obosit, asa ca il titlarizez pe bojtor, mai mult pt cei 1.93 de metri ai sai, si acesta nu ma dezamageste si inscrie ceea ce va fi golul lunii. meci lejer in care totul a mers brici, mai ales apararea pe care o consider punctul forte al echipei:

meci004.th.gif

echipa care castiga nu se schimba, asa ca in urmatorul meci singura miscare e introducerea lui gajda titular, dar acesta moare pe teren. apararea iar mi-a mers bine, dar atacut a dat rateuri si am pierdut 2 puncte cam nemeritat. kovacs isi revine dupa ce si-a rupt un deget, dar kaszas mi se pare in forma si nu il schimb. oricum, la prima greseala ii voi pregati un loc pe banca.

meci005.th.gif

nici in prima repriza cu celldomolk atacul nu prea merge, da introducerea lui bajtor imi revitalizeaza atacul. ghenti inscrie primul gol, bajtor al doilea, dupa care ghenti se gandeste ca a facut prea mult pentru echipa si pt ca sa nu il laud prea mult si sa nu fiu linistit pe final faulteaza in careu. hullam transforma penaltiul, dar tot eu castig meciul si ma mentin in primele 3 echipe. de asemenea, si-a revenit si komornyik ala sau cum il cheama, dar il las pe banca si pe el. galaczi ramane accidentat, iar eu imi angajez un prim antrenor care nu e si jucator in acelasi timp, fostul international maghiar janos hrutka.

meci006.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

la heviz revine galaczi si echipa merge brici. sitaru devine golgeter pt noi si eu urc pe 2:

meci007.th.gif

meciul cu dunaujvaros e unul pe care trebuia sa il castig. joc aproape tot meciul cu un om in plus, pana cand arbitrul il elimina in compensatie pe ghenti. ratez destul de mult si nu dau gol nici cu un om in plus si portarul accidentat, dar raman pe 2. homonyik aunge si el titular si cam asta e echipa standar pe care o folosesc:

meci008.th.gif

meciul cu ajka va fi cel mai bun meci al meu: gajda da gol in secunda 15, sitaru iar inscrie si pana si rezervele dau gol. bonus: urc pe locul 1 din cauza golaverajului.

meci009.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

pe langa toate astea homonyik, plevan si kovaks sunt chemati la u19, respectiv u21, unde joaca si titulari. in rest, inter castiga supercupa italiei, Dinamo la penaltiuri a romaniei, Steaua trece de dimamo kiev cu un cristea excelent si ajunge in grupele cl cu barcelona, olympiakos si porto, rapid si Dinamo nu intra in cupa uefa fiind eliminate de auxerre, respectiv espanyol, radoi pleaca la marseille pt 2.4 milioane, romania bate cu andorra, face egal cu finlanda si cehia si nu se califica, olanda bate cu 14-0 pe andorra.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mai ai nevoie de traducerea de pe site-ul lor? Cã în afarã de mutarea echipei de pe Kastelykert la Siofok nu prea scrie despre istoria clubului (sunt la al 3-lea sau al 4-lea sezon în liga a doua).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu sunt informatii 100% sigure, dar din câte ştiu clubul a luat fiintã în 2002, ca un satelit al lui MTK, fostã fortã pe plan european pe la mijlocul deceniului trecut. Cu juniori de perspectivã, dintre care cei mai însemnati fiind Fülöp Zoltán (cumpãrat apoi de Tottenham), Kanta Jozsef (acum printre golgeterii primei ligi maghiare), Urban Gabor, Bene Gabor (un student care a dat goluri pe bandã rulantã) si Palffy Laszlo (sper cã am scris corect acest nume). Echipa a promovat în primul an din liga a treia maghiarã (Nemzeti Bajnoksag II, sau mai plastic NB II) în NB I/B, unde a devenit o echipã obişnuitã cu mijlocul clasamentului, chiar dacã bugetul este unul derizoriu, dacã nu chiar inexistent, datoriile fiind la ele acasã, ca de obicei în fotbalul maghiar.

Apoi MLSZ (sau mai pe româneşte FMF) a luat decizia cã un club de liga a doua trebuie sã aibã echipã satelit la un nivel inferior şi prin urmare, neavând sprijinul lui MTK (era şi normal) înaintea sezonului 2005-2006 echipa s-a mutat la Siofok, iar de atunci se numeşte Bodajk-Siofok. Ca orãşelul sã nu rãmânã fãrã echipã pe Kastelykert (tradus mot-a-mot Grãdina Castelului) joacã acum echipele U19 şi U17 de la MTK.

Cât despre fotbalul maghiar, haosul este total. Bani parcã nu existã la unele cluburi. Cea mai de seamã echipã, Ferencvaros, odatã spaima Europei, a fãcut sezonul trecut, dupã ce a condus ostilitãtile în tur, blat dupã blat, fiind un conflict de interese chiar între jucãtori, suporteri, antrenor şi conducere, fiecare având pãrerea lui. Iar acum ei luptã pentru evitarea retrogradãrii, la timonã fiind un fost asistent al lui Lothar. Nu-mi mai aduc aminte care, dar un club a fost vândut datoritã pasivului bilantier pe suma modicã de 1 forint. În aceastã situatie cupele europene sunt o utopie, chiar şi la nivel de primul tur înaintea grupelor cupei UEFA.

La nationalã au debutat unii jucãtori din cei amintiti mai sus dar nici acolo nu e mai bunã situatia. A fost adus Lothar, fost mare jucãtor şi un antrenor bunicel (cei de la Newcastle sunt conştienti de asta dar nici cei de la OM nu ar trebui sã fie nemultumiti :crazy:), dar al cãrui contract încã nu a fost prelungit, chiar dacã este la scadentã, cluburile din Bundesliga sunt pe lista de aşteptare şi s-au vãzut şi nişte rezultate. Noroc cã germanul este un tip de treabã şi a rãmas pânã acum, chiar şi în aceste conditii.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Part two şi ultima interventie din calitate de povestitor.

Ungaria ca reprezentativã nationalã a jucat douã finale de Campionat Mondial, prima în 1938, ultimul Campionat Mondial disputat înaintea celui de al doilea rãzboi mondial, pierdut cu 2-4 împotriva Italiei, pe stadionul Colombes. O legendã spune cã înaintea meciului Mussolini a zis jucãtorilor squadrei azurra: Câştigati sau muriti! Dupã meci portarul maghiar a dat urmãtoarea declaratie: Am salvat viata jucãtorilor italieni.

A doua finalã a fost disputatã de Aranycsapat (Echipa de aur) în 1954 în Elvetia. Aceasta era turneul la care specialiştii au zis cã lupta se dã de la locul doi în jos, mai ales dupã ce ungurii au zdrobit inventatorii fotbalului chiar pe Wembley. Pânã în finalã selectionata maghiarã a şters podeaua cu adversari ca RFG-ul, Brazilia sau Uruguay-ul (finalista respectiv campioana en-titre). În finalã apoi s-a comis, dupã pãrerea mea, cea mai gravã greşealã tacticã din istoria fotbalului. Puskas, cel mai bun jucãtor maghiar al tuturor timpurilor, fost jucãtor la Real Madrid-ul lui Di Stefano, a fost lãsat sã joace la cererea propriu-zisã a acestuia deşi era accidentat.

La nivel de club echipele din Ungaria au câştigat o Cupã UEFA prin Ferencvaros şi au jucat o finalã a aceleiaşi competitii prin MTK. Faptul cã au dominat o competitie defunctã precum Cupa Oraşelor Târguri pãleşte în negura vremii. Acum principalele echipe sunt Debrecen, MTK, UTE, Fehervar, Ferencvaros, ZTE si Gyor.

De amintit cã joacã câtiva români în prima ligã maghiarã, cel mai renumit jucãtor din primul eşalon este Giuseppe Signori (chiar dacã nu cel mai bun dar bãtrânelul joacã exceptional la vârsta sa) iar un campionat a fost câştigat de o echipã clujeanã.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

urmatorul meci, cu masonmagyarovar (maghiari masoni?), primesc gol inainte de pauza, il pun pe preisinger titular, dar degeaba si ghenti ma salveaza in repriza a doua. desi am scos egal, am ramas pe primul loc, am prins si un punct avans.

meci010.th.gif

cu barcs ma incapatanez cu preisinger, dar tot bojtor ma salveaza. alt meci in care echipa imi merge bine si ramane pe primul loc.

meci011.th.gif

cu gyrmot, atacul iar e in criza, ma salveaza ghenti cu o lovitura libera si castig un meci o o echipa destul de dura.

meci012.th.gif

kecskes inscrie cu un vole superb din 16 metri si ma gandeam ca meciul asta e al meu. primesc gol prin minutul 70 si ceva si imi arunc echipa in atac, dar devin vulnerabil in aparare si asa pierd primul meci de anul acesta:

meci013.th.gif

bojtor e adevaratul erou al meciului cu bkv, cu o conditie fizica de vreo 50 reuseste sa dea primul gol si sa dea pasa decisiva pentru golul 2:

meci014.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

felcsut era echipa de pe locul 2, la 4 puncte de mine. meciul curgea frumos spre un 0-0, dar iar ma mananca in fund sa fortez pe final si iar echipa adversa ma taxeaza. atacul nu imi merge deloc si deja incep cautarile pentru un atacant de valoare, capabil sa inscrie meci de meci. de mentionat ca aici revine sitaru dupa o accidentare, dar se cunoaste ca nu e in forma maxima.

meci015.th.gif

marii antrenori se cunosc la schimbari, bojtor ma salveaza din nou:

meci016.th.gif

sitaru isi revine, atacul merge, eu sunt fericit:

meci017.th.gif

atacul nu merge, dar la pauza mi-era frica sa schimb ceva, din cauza accidentarilor. un egal cu o echipa slaba, un egal de care nu aveam nevoie:

meci018.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

dupa ce nu l-am folosit cateva meciurii (chiar el mi-a sugerat asta cand i-am cerut parerea asupra primului 11), ghenti revine, dar sitaru fura showul, adica inscrie de 2 ori, rateaza 1 penalty, da o bara si un gol din ofsaid, devenind astfel golgeterul echipei si de departe cel mai reusit transfer:

meci019.th.gif

marele derby cu dac (echipa de pe 2) e stricat de bojtor, care e prea nervos. chiar si asa dau un gol in 10 oameni, insa primesc si eu unul.

meci020.th.gif

ultimul meci din acest e un alt show sitaru si e cel mai frumos meci al echipei mele. plec cu ochii in lacrim de pe stadion:

meci021.th.gif

clasamentul pe iarna arata asa:

clasament018ki.th.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

in rest, in romania Dinamo e campioana de toamna, urmata de un grup compact format din rapid, cfr cluj, Steaua si farul. la poli oli e demis si e inlocuit cu un timsorean adevarat, pe numele lui marius lacatus :P in ucraina conduce Dinamo kive, cu il luce pe 3, in serie a: roma, urmata de echipa cu cel mai bun lot din lume, milan, juventus si parma, iar in austria e mare lupta intre gak si rapid viena. a, si ungaria era cat pe ce sa prinda campionatul mondial, dar i-a eliminat serbia si muntenegru la baraj, iar eu am trimis cv-ul la austria viena, dar vienezii au considerat ca e mai bine sa fac impachetari cu namol la balaton decat sa le antrenez echipa. in schimb krol m-a chemat la sibiu si eu l-am intrebat daca e normal la cap.

reusesc sa vand primii jucatori: roland tuske cu 10k la vasas si gabor tamasi cu 16k la mtk, ceea ce imi asigura enormul buget pt noi jucatori de 4k.

vazand atatia bani in fata, nu am stat degeaba si am cautat sa-mi imbunatatesc compartimentul ofensiv, fiind si cu ochii deschisi la chilipiruri. ma rog vreo luna de febletea mea, adrian campeanu de la fc national sa vina si el sa se scalde in balaton, ii dau toate bonusurile pe care pot, dar tot ma refuza, in schimb imi pica in plasa altcineva, balazs granat, de la tineretul lui gyor:

granat5pz.th.gif

are si un cap u21 :D

dupa un pic de negocieri cu bunul prieten lacatus, vine si al doilea jucator, un tanar inalt, solid si de mare viitor (justafan, ce zici de el?), mircea axente:

axente7jl.th.gif

ambii vin pt 2k, dar bomba absoluta a transferurilor din ungaria, transferul mileniului pentru bodajk-siofok vine gratis de la Steaua. doamnelor si domnilor, floriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin looovin:

lovin0to.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

later edit: am uitat sa spun ca jucatorii mei incep sa fie din ce in ce mai curtati, mai ales aia tineri, dar managerii maghiari ma cred tampit de tot pentru ca imi ofera niste jucatori de 34 sau 38 de ani, toate verzele in schimbul tinerilor mei. si nici un ban in plus.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mai reusesc sa vand un jucator pentru suma record de 20k. pe mihaly horvath la szolnok, dar nu mai cumpar pe nimeni, decat pe marius roman de la Steaua, care va veni gratis din vara.

incepe si returul si am meci cu echipa de pe 3, care era la egalitate si cu locul 2, adica .cineva ii sparge fata la antrenament lui gajda si nu il pot folosi. dupa cum se vede, titularizez si pe lovin si pe granat, iar pe axente il las pe banca, incep destul de prost, iau un gol foarte frumos si intru cu 0-1 la pauza. sitaru iar ma face fericit si da un gol (cu contributia si lui axente pe acolo), bate un penalty, iar pe al doilea il lasa lui granat. tin pe aceasta cale sa ii multumesc arbitrului laszlo molnar pentru cele doua penaltiuri fara de care nu castigam. omul meciului, doamnelor si domnilor, chiar el: florrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnn llllooooooooooooooviiiiiin.

meci0223so.th.gif

dupa meci, vazand ca are concurenta prea mare, bojtor trage prea tare la sala si isi rupe ceva pe la mana. cu aceasta victorie imi maresc avansul fata de locul 2 la 8 puncte si nu cred ca mai pot scapa promovarea si eventual un post la o echipa mai buna, desi m-am ca atasat de ungurii astia si de balta balaton.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

urmeaza meciul cu dunaujvaros, o echipa de pluton. gajda mai are fata sparta, asa ca il titularizez pe axente. sitaru demonstreaza din nou ca e tata lor si deschide scorul, kecskes da golul doi, iar mai tarziu juhasz face finalul mai interesant si faulteaza in careu:

meci0238jm.th.gif

omul meciului, flooooooooriiiiiiiiiiiiin loovin si eu imi maresc avantajul fata de locul 2 la 10 puncte.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1. Mosonmagyarovar = vechea cetate maghiara de la Moson (tradus mot-a-mot)

2. Probabil vei primi o oferta la finalul campionatului de la Ferencvaros.

3. Lovin nu este cel mai bun jucator care a jucat vreodata la Bodajk, dar este mult peste maghiarii care sunt acum la echipa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

la final cred ca am sa primesc de la pecs, dar astia retrogradeaza si nu stiu daca sa ma bag. lovin e cel mai bun jucator care il am acum, dar sunt altii cu potential mare cum ar fi portarul kovacs care a fost dorit de parma si acum e dorit de lecce.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Axente ii tanar si are deja cateva capacitati,a fost folosit mult la CFR Tim.inainte de venirea BKP-ului,apoi a venit si o accidentare,jucatorul a fost luat de Dobos de la Galati.In screen-ul ala vad ca iau crescut deja multe abilitati,bineinteles nu vei avea cu el problemele pe care le are in realitate cu prea multe party-uri si femei,deci ii ok :bere

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ce urmeaza e greu de exprimat in cuvinte, dupa infrangerea de la ajka, a cam inceput sa se duca totul de rapa, lovin a iesit man of the match in majoritatea meciurilor, ma incapatanam sa joc cu axente titular si atacantii mei nu prea stiau sa dea goluri. totul a culminat cu infragerea cu bkv elore, care s-a apropiat la un punct de mine. cand mai aveam 2 meciuri de disputat. in ultimul meci, cu haladas, aveam 2 puncte avans fata de bkv, inscriu destul de repede, iau fol dupa vreo 10 minute, cei de la haladas rateaza si un penalty aparat frumos de kovacs si eu reusesc sa promovez, la egalitate cu bkv, dar cu golaveraj mai bun. incep sa cumpar cativa jucatori, printre care vreo 2 care ii aveam deja imprumutati si le expira contractul, din romania iau pe marius nae si florin maxim de la sportul, ambii free desigur, dar bomba vine atunci cand il capo di tutti capi, tata jean himself ma suna sa iau pe gloria, sabau fiind plecat la rapid.

meci0246dw.th.gif meci0251ix.th.gif meci0268vi.th.gif meci0271fr.th.gif meci0285or.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

meci0297jm.th.gif meci0302mz.th.gif meci0312ym.th.gif meci0320ce.th.gif promotion6yr.th.gif

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

iata clasamentul final:

clasament025gh.th.gif

si oferta de la tata jean:

gloria2wv.th.gif

astept sugestii daca sa o accept sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy