Jump to content

Panathinaikos Atena


Uaizel

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

"Zagorakis centreaza , Charisteas se inalta in careu si goooollll Grecia !! Incredibil , Grecia la un pas de titlul european !!"

Parca si acum aud cuvintele lui Vlad Enachescu , in comentariul finalei de la Euro 2004 . A fost incredibil ce s-a intamplat .

29.jpg

Ma trezisem dimineata urmatoare si tot nu-mi venea sa cred ca elenii sunt stapanii fotbalului european. As fi dat orice sa fiu grec in acele clipe , sa traiesc si eu momentul cum traiau il milioane de greci in Atena .

Ma uit la ceas , era 08:46 ; la 9 ma asteapta masina . Trebuia sa plec in ziua aceea la Bucuresti pentru a sustine ultimul curs in vederea obtinerea licentei de antrenor profesionist . :B:

"Salut nea Vasile (n.r. soferul )!! Cum o mai duci ??"

"Uite dom` Istrate , meseria asta . Am vorbit cu domnul Gheorghe Nichita (n.r. presedintele Politehnicii Iasi).Vine si el pe la 1."

"Ma scuzi ca am intarzit . Am stat aseara pana tarziu.M-am bucurat si eu cu grecii :) ."

"Frumos meci !! Sunt dati dracului grecii astia !! Antrenoru` a facut treaba acolo , dom` Istrate , antrenorul !! "

"Mana de neamt , se vede :) "

taxidriver94custom8pw.jpg

Aproape tot drumul am intors meciul pe toata partile . Am ajuns pana la urma la aceeasi concluzie , nu tre` sa ai un Rooney , un Zidane sau un Figo ca sa

fii campion european .

Am ajuns la reuniune cu 15 minute intarziere .Ma asez in randul 2 , langa Titi Dumitriu , vechiul meu prieten de pe vremea cand eram secund la Galati :D

"Salut Titi !! Acuma am ajuns si eu"

"Salut Stefane !! Ce mai face viata ta :) ??" ; acelasi Titi Dumitriu , cu vocea ragusita , pe care il stiu de-o viata :rolleyes:

"Ce sa fac Titi . Nu prea merge treaba la Politehnica . Sunt probleme cu banii...bulibaseala.Tu cum o mai duci ??"

titi6fy.jpg

"Eh..il pup si eu in cur pe Gigi (n.r. Becali) :B: . In ziua de azi trebuie sa le sufli in bors la astia mari ... <_<

Ce vroiam sa-ti spun , inca de saptamana trecuta ;

Am treaba la Atena sambata viitoare , sa urmaresc un turneu de pitici . Poate vorbesti cu Cristi (n.r. Cristi Popovici , bunul meu amic) si mergem ."

"Desigur Titi . E oportuna invitatia . Nu cred ca ajungeam in Grecia anul asta , in concediu , din cauza problemelor de la club . Era vorba sa prind turneul de gimnastica de la Olimpiada ."

Sedinta s-a terminat in jur de ora 5 . Urc in masina si demarez in tromba spre Iasi.

Suna telefonul ... e prietena ; ce mai vrea si asta ?? :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Saptamana urmatoare iau drumul Greciei .

View%20of%20Athens.jpg

Cristi Popovici nu a reusit sa onoreze invitatia lui Titi , Bacaul avand programat un turneu de pregatire in Elvetia . Nu am ezitat sa accept invitatia lui Titi de a participa la petrecerea organizata de Panaiotu Katargianis , boss-ul clubului Akratitos , echipa unde Dumitriu a antrenat , cu ocazia implinirii a 50 de ani de la infiintare . La festivitate erau invitati mai toti baskanii fotbalului elen .

Titi parea foarte destins la dineu si cu o engleza stricata , intra in vorba cu Katargianis . Mi-a facut si mie cunostinta cu el :) . Era un tip in jurul varstei de 50 ani si mereu cu zambetul pe buze .

"Vino sa ti-l prezint si pe amicul meu Vardinagianis"

"Cine e Vardinagianis ?"

"E boss-ul lui Panathinaikos . Il stiu de pe vremea cand antrenam AEK-ul ."

Cu o frunte inscruntata , Gianis Vardinagianis il saluta respectuos pe Titi apoi imi strange si mie mana . "It`s a pleasure to meet you . Mister Dumitriu has told me a lot of good things about you" . Ramasesem surprins la faza aia .

Se facuse deja ora 1 . Incepusem sa ma obisnuiesc cu lumea de aici :P . Chiar imi placea . Am discutat cam 2 ore cu Vardinagianis despre fotbal in general , dar si despre Panathinaikos . Spunea ceva despre problemele financiare de la club si actualul antrenor al echipei , care se pare ca va accepta o oferta mult mai tentanta din Qatar . Parea putin dezamagit . Vroia sa vada echipa in primavara europeana si defiland in campionat pe langa rivala de o moarte Olympiakos .

Titi plecase intre timp . Trebuia sa fie prezent dimineata la Turneul U17 de la Apollidis , suburbie a Atenei .

Se facuse ora 3 , simteam deja oboseala . Ii salut pe ceilati invitati , in special pe domnul Vaerdinagianis , care nu imi mai parea tipul rigid si incruntat , si ma indrept spre Hotel Corint , gazda noastra .

Nici nu am inchis bine ochii cand deodata aud telefonul . Cine draku` suna la ora asta :B: ??? Ma uit la ceas : Era 11:30 in the morning :blink: . Era Titi Dumitriu la telefon .

"Stefane , am o veste buna si una rea pt tine.. Cu care sa incep?? :P "

"Cu aia rea :rolleyes: "

"Trebuie sa lasi Politehnica !! "

"De ce ?? :huh: "

"Pentru ca esti noul antrenor al lui Panathinaikos . Verdinagianis a hotarat sa acorde incredere unui antrenor tanar pentru noul sezon .Am bagat si eu o pila :P Vino maine la sedinta consiliului de administratie a clubului , la ora 9:00 "

Am ramas masca . In prima faza am zis ca Titi glumeste . Nu era o gluma . Argyris Mitsou , presedintele clubului imi confirmase . :yes:

Panathinaikos AO , here I come !!! :yeah

panathinaikos_logo_8987.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Consiliul de administratie al clubului a aprobat numirea mea in functia de manager . :) Suporterii alb-verzi nu au fost de acord , insa spera ca rezultatele sa le risipeasca temerile .Obiectivul propus , bineinteles , titlul de campioana si nu in ultimul rand , spulberarea adversarului no.1 : Olympiakos Pireu . :D

conferenceroomcustom3ev.jpg

Mi s-a propus un buget de transferuri de 2,5 milioane € , destul de putin pentru o echipa care vrea si o participare onorabila in UEFA Champions League . Problemele financiare ale clubului si-au spus cuvantul . Am fost profund impresionat si de rivalitatea acerba dintre cele 2 mari forte ale fotbalului elen : PAO si Olympiakos , pentru unii suporteri contand mai mult o victorie impotriva echipei rivale decat titlul de campioana .

Panathinaikos AO este unul din cluburile cu traditie in fotbalul est-european . Palmaresul este unul de invidiat 19 campionate (ultimul in 2004) , 17 Cupe ale Greciei , 3 Supercupe ale Greciei si o finala de Cupa Campionilor . PAO a reusit de 7 ori dubla campionat-cupa . :)

tropaia.jpg

Dimineata urmatoare am programat primul antrenament cu echipa :yes: . Cativa dintre jucatori imi sunt cunoscuti , de ex Olisadebe :fuk: , groparul lui Dinamo , dar si jucatorii care au triumfat la Euro .

panathinaikoscustom3zi.jpg

Stadionul Apostolos Nikolaidis , 16 620 locuri

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Lotul pe care il am la dispozitie este valoros . Trebuie sa caut un Rivaldo ca sa fiu chit cu Olympiakos :D . Desigur , ne vom folosi din plin de cei 2,5 milioane € de transferuri.

Portari

Mario Galinovic (CRO) - 27 de ani , probabil titularul postului in acest sezon . Speram sa-l faca uitat pe "tradatorul" Nikopolidis :P si pe Chalkias . Are 1 selectie in echipa nationala a Croatiei .

Stefanos Kotsolis (GRE) - 25 de ani , jucator din propria pepiniera

Fundasi

Nasief Morris (SAF) - international sud-african , 23 de ani , 6 selectii in nationala bafana . Poate juca atat fundas central cat si right full-back . 90 % va fi titular .

Giannis Goumas (GRE) - fundas central experimentat , 29 de ani , 23 de selectii in nationala elena . A fost prezent si el la Euro 2004 . Titular .

Rene Henriksen (DEN) - veternaul de 34 ani , 66 de selectii in nationala . Backup .

Sotiris Kyrgiakos (GRE) - fundas central valoros , 8 selectii in nationala - 1 gol . Va ajunge in fenruarie la Rangers Glasgow (future transfer) . Titular .

Marcus Munch (GER) - 31 ani , fost international de tineret german . Titular incontestabil pe flancul stang al apararii .

Manolis Roubakis si Loukas Vyntra completeaza defensiva . Cei doi vor fi backup-uri .

Apararea trebuie neaparat intarita , avand in vedere si plecarea in iarna a lui Kyrgiakos la Rangers . ;)

Mijlocasi defensivi

Angelos Basinas (GRE) - 28 de ani , emblema echipei . 48 de selectii la echipa nationala , 3 goluri (unul impotriva Portugaliei la Euro :D ) . Titular incontestabil . Capitanul echipei si executantul loviturilor de la 11 m .

Andreson de Lima Freitas (BRA) - 25 de ani , DMC brazilian , un jucator acceptabil . Rezerva buna pentru Basinas :D

Lituanianul Raimondas Zalautas si croatul Srdjan Andric sporesc concurenta pe acest post .

Mijlocasi ofensivi

Ezequiel Gonzalez (ARG) - 23 de ani , noul star al echipei . Poate evolua AMLC . Inca nu a prins echipa nationala a Argentinei ; are timp ;) Titular incontestabil.

gonzalez5ki.th.jpg

Lucian Iulian Sanmartean (ROM) - 24 de ani . Fiul risipitor al fotbalului romanesc :shrunk . Fostul jucator al Gloriei Bistrita a bifat o selectie in echipa nationala a Romaniei.Poate juca AMRC . Rezerva :(

Silvio Maric (CRO) - 29 de ani , AMRC , 19 selectii in nationala - 1 gol .Probabil rezerva .

Nordin Wooter (HOL) - 27 de ani , titularul postului de winger dreapta .Fost jucator la Ajax , Zaragoza si Sporting Braga . Nu a prins nationala .

Rudolf Skacel (CZE) - 24 de ani , AML , jucator imprumutat de la Olimpique Marseille . Titular

Pantelis Konstantinidis (GRE) , 28 de ani , AML la concurenta cu Skacel , 22 de selectii in nationala elena - 1 gol .Titular incontestabil in ultimele sezoane .

Miltos Sapanis (GRE) - 28 de ani , jucator de picior stang , AMLC . Fost international de tineret .

Konstantinos Charalabidis (CYP) - 22 de ani , international cipriot , 14 selectii - 3 goluri . AMRC , la fel ca si Maric si Lucian Sanmartean .

Se pare ca la mijlocasi ofensivi stam foarte bine . Cei 4 mijlocasi vor fi probabil Skacel - Basinas , Gonzalez - Wooter .

Atacanti :winkinatyou:

Michalis Konstantinou (CYP) - 26 de ani , atacant cipriot de valoare , adus in urma cu 4 ani de la Iraklis Salonic pentru incredibila suma de 7,5 milioane de € , destul de mult pentru un campionat din est . 36 de selectii - 16 goluri . Titular .

Emmanuel Olisadebe (POL) - polonezo - nigerianul de 25 de ani care i-a facut zile negre lui Dinamo pe vremea cand evolua la Polonia Varsovia . Finishing foarte bun : 18 .18 selectii in nationala - 11 goluri . Titular.

300_23.OLIZADEBE.jpg

Dimitris Papadopoulos (GRE) - 22 de ani , 9 selectii - 1 gol , marea speranta a fotbalului grec . Are concurenta acerba pe postul de varf . l vom folosi cu siguranta in acest sezon .

Teofanis Gekkas (GRE) si Maciej Bykowski(POL) , backup-uri .

Foarte multi jucatori din lot sunt imprumutati la diferite echipe . Vom fi cu ochii pe ei , la fel si pe jucatori de la Panathinaikos U20 .

pao_team.jpg

--------------

Secundul Manolis Patemtzis se va ocupa de programarea meciurilor amicale . La antrenamente eu voi fi seful .

Incercam sa intarim lotul in vederea sezonului care sta sa inceapa . Il contactez pe Kit Carson , scoutul - bunic :P cu care am lucrat si la Politehnica Iasi . Mi-a promis ca vine :D .

Dam o privire pe lista de transferuri . Prima tinta : Georgios Karagounis , mijlocasul ofensiv al Interului , campion european . Inter cere 5 milioane pentru transferul sau . Facem o oferta in limita posibilitatilor . Brazilianul Naldo este si el pe lista de achizitii. Avem nevoie de un fundas . Naldo este imprumutat de RS Futebol la Juventude si in cazul in care transferul se va oficializa , brazilianul ni se va alatura in iarna . Sunt in vederile noastre fundasul lui PSV Eric Addo si veternaul Patrick MBoma

Le caut de lucru si la scouti . Principalele tinte sunt Europa de est , America de Sud si campionatul intern . Vom spiona viitori adversari .

---------------------

Am stabilit si programul de pregatire . Vom intalni Aktatitos,Mainz,Ankaragucu ,Standard Liege , Unterhaching .

to be continued....

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
hMM, ESTI DUBIOS. aI VREO 4 JUCATORI PE POSTUL amrc SI MAI VREI UNUL...

:P ... 3 bucati , nu 4 ... Culmea e ca nici unul nu va fi titular :hysterical:

Daca reusesc sa il cumpar pe Karagounis ii voi face un loc de titular . ;) Vreau campioni in echipa :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
"Salut nea Vasile (n.r. soferul )!! Cum o mai duci ??"

Sedinta s-a terminat in jur de ora 5 . Urc in masina si demarez in tromba spre Iasi.

Deci ai venit cu Vasile, l-ai lasat in Bucale si ai demarat in tromba singur spre casa!

Cred ca story-ul asta e o minciuna, parerea mea :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Deci ai venit cu Vasile, l-ai lasat in Bucale si ai demarat in tromba singur spre casa!

Cred ca story-ul asta e o minciuna, parerea mea :B:

E soferul meu ... geez :rolleyes:

N-am carnet :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Pai si de ce demarai in tromba fara carnet ?

Ma rog...Nea Vasile nu eu :hysterical: Astea-s aspecte secundare ... In loc sa-l sa ma intrebati de Olisadebe , va luati de Nea Vasile :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

trioul E.Gonzalez-Olisadebe-Papadopoulos va face legea. Konstantinou te sfatuiesti sa-l faci backup. si nu-l lua pe Karagounis... lasa-l pe argentinian sa vezi ce o sa faca in retur cand isi da drumul... invata de la mucea sa ai rabdare cu el si sa-i satisfaci capriciile :B: la anul ofertele pe el vor fi :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy