Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Panathinaikos Atena


Uaizel

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

"Zagorakis centreaza , Charisteas se inalta in careu si goooollll Grecia !! Incredibil , Grecia la un pas de titlul european !!"

Parca si acum aud cuvintele lui Vlad Enachescu , in comentariul finalei de la Euro 2004 . A fost incredibil ce s-a intamplat .

29.jpg

Ma trezisem dimineata urmatoare si tot nu-mi venea sa cred ca elenii sunt stapanii fotbalului european. As fi dat orice sa fiu grec in acele clipe , sa traiesc si eu momentul cum traiau il milioane de greci in Atena .

Ma uit la ceas , era 08:46 ; la 9 ma asteapta masina . Trebuia sa plec in ziua aceea la Bucuresti pentru a sustine ultimul curs in vederea obtinerea licentei de antrenor profesionist . :B:

"Salut nea Vasile (n.r. soferul )!! Cum o mai duci ??"

"Uite dom` Istrate , meseria asta . Am vorbit cu domnul Gheorghe Nichita (n.r. presedintele Politehnicii Iasi).Vine si el pe la 1."

"Ma scuzi ca am intarzit . Am stat aseara pana tarziu.M-am bucurat si eu cu grecii :) ."

"Frumos meci !! Sunt dati dracului grecii astia !! Antrenoru` a facut treaba acolo , dom` Istrate , antrenorul !! "

"Mana de neamt , se vede :) "

taxidriver94custom8pw.jpg

Aproape tot drumul am intors meciul pe toata partile . Am ajuns pana la urma la aceeasi concluzie , nu tre` sa ai un Rooney , un Zidane sau un Figo ca sa

fii campion european .

Am ajuns la reuniune cu 15 minute intarziere .Ma asez in randul 2 , langa Titi Dumitriu , vechiul meu prieten de pe vremea cand eram secund la Galati :D

"Salut Titi !! Acuma am ajuns si eu"

"Salut Stefane !! Ce mai face viata ta :) ??" ; acelasi Titi Dumitriu , cu vocea ragusita , pe care il stiu de-o viata :rolleyes:

"Ce sa fac Titi . Nu prea merge treaba la Politehnica . Sunt probleme cu banii...bulibaseala.Tu cum o mai duci ??"

titi6fy.jpg

"Eh..il pup si eu in cur pe Gigi (n.r. Becali) :B: . In ziua de azi trebuie sa le sufli in bors la astia mari ... <_<

Ce vroiam sa-ti spun , inca de saptamana trecuta ;

Am treaba la Atena sambata viitoare , sa urmaresc un turneu de pitici . Poate vorbesti cu Cristi (n.r. Cristi Popovici , bunul meu amic) si mergem ."

"Desigur Titi . E oportuna invitatia . Nu cred ca ajungeam in Grecia anul asta , in concediu , din cauza problemelor de la club . Era vorba sa prind turneul de gimnastica de la Olimpiada ."

Sedinta s-a terminat in jur de ora 5 . Urc in masina si demarez in tromba spre Iasi.

Suna telefonul ... e prietena ; ce mai vrea si asta ?? :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Saptamana urmatoare iau drumul Greciei .

View%20of%20Athens.jpg

Cristi Popovici nu a reusit sa onoreze invitatia lui Titi , Bacaul avand programat un turneu de pregatire in Elvetia . Nu am ezitat sa accept invitatia lui Titi de a participa la petrecerea organizata de Panaiotu Katargianis , boss-ul clubului Akratitos , echipa unde Dumitriu a antrenat , cu ocazia implinirii a 50 de ani de la infiintare . La festivitate erau invitati mai toti baskanii fotbalului elen .

Titi parea foarte destins la dineu si cu o engleza stricata , intra in vorba cu Katargianis . Mi-a facut si mie cunostinta cu el :) . Era un tip in jurul varstei de 50 ani si mereu cu zambetul pe buze .

"Vino sa ti-l prezint si pe amicul meu Vardinagianis"

"Cine e Vardinagianis ?"

"E boss-ul lui Panathinaikos . Il stiu de pe vremea cand antrenam AEK-ul ."

Cu o frunte inscruntata , Gianis Vardinagianis il saluta respectuos pe Titi apoi imi strange si mie mana . "It`s a pleasure to meet you . Mister Dumitriu has told me a lot of good things about you" . Ramasesem surprins la faza aia .

Se facuse deja ora 1 . Incepusem sa ma obisnuiesc cu lumea de aici :P . Chiar imi placea . Am discutat cam 2 ore cu Vardinagianis despre fotbal in general , dar si despre Panathinaikos . Spunea ceva despre problemele financiare de la club si actualul antrenor al echipei , care se pare ca va accepta o oferta mult mai tentanta din Qatar . Parea putin dezamagit . Vroia sa vada echipa in primavara europeana si defiland in campionat pe langa rivala de o moarte Olympiakos .

Titi plecase intre timp . Trebuia sa fie prezent dimineata la Turneul U17 de la Apollidis , suburbie a Atenei .

Se facuse ora 3 , simteam deja oboseala . Ii salut pe ceilati invitati , in special pe domnul Vaerdinagianis , care nu imi mai parea tipul rigid si incruntat , si ma indrept spre Hotel Corint , gazda noastra .

Nici nu am inchis bine ochii cand deodata aud telefonul . Cine draku` suna la ora asta :B: ??? Ma uit la ceas : Era 11:30 in the morning :blink: . Era Titi Dumitriu la telefon .

"Stefane , am o veste buna si una rea pt tine.. Cu care sa incep?? :P "

"Cu aia rea :rolleyes: "

"Trebuie sa lasi Politehnica !! "

"De ce ?? :huh: "

"Pentru ca esti noul antrenor al lui Panathinaikos . Verdinagianis a hotarat sa acorde incredere unui antrenor tanar pentru noul sezon .Am bagat si eu o pila :P Vino maine la sedinta consiliului de administratie a clubului , la ora 9:00 "

Am ramas masca . In prima faza am zis ca Titi glumeste . Nu era o gluma . Argyris Mitsou , presedintele clubului imi confirmase . :yes:

Panathinaikos AO , here I come !!! :yeah

panathinaikos_logo_8987.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Consiliul de administratie al clubului a aprobat numirea mea in functia de manager . :) Suporterii alb-verzi nu au fost de acord , insa spera ca rezultatele sa le risipeasca temerile .Obiectivul propus , bineinteles , titlul de campioana si nu in ultimul rand , spulberarea adversarului no.1 : Olympiakos Pireu . :D

conferenceroomcustom3ev.jpg

Mi s-a propus un buget de transferuri de 2,5 milioane € , destul de putin pentru o echipa care vrea si o participare onorabila in UEFA Champions League . Problemele financiare ale clubului si-au spus cuvantul . Am fost profund impresionat si de rivalitatea acerba dintre cele 2 mari forte ale fotbalului elen : PAO si Olympiakos , pentru unii suporteri contand mai mult o victorie impotriva echipei rivale decat titlul de campioana .

Panathinaikos AO este unul din cluburile cu traditie in fotbalul est-european . Palmaresul este unul de invidiat 19 campionate (ultimul in 2004) , 17 Cupe ale Greciei , 3 Supercupe ale Greciei si o finala de Cupa Campionilor . PAO a reusit de 7 ori dubla campionat-cupa . :)

tropaia.jpg

Dimineata urmatoare am programat primul antrenament cu echipa :yes: . Cativa dintre jucatori imi sunt cunoscuti , de ex Olisadebe :fuk: , groparul lui Dinamo , dar si jucatorii care au triumfat la Euro .

panathinaikoscustom3zi.jpg

Stadionul Apostolos Nikolaidis , 16 620 locuri

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Lotul pe care il am la dispozitie este valoros . Trebuie sa caut un Rivaldo ca sa fiu chit cu Olympiakos :D . Desigur , ne vom folosi din plin de cei 2,5 milioane € de transferuri.

Portari

Mario Galinovic (CRO) - 27 de ani , probabil titularul postului in acest sezon . Speram sa-l faca uitat pe "tradatorul" Nikopolidis :P si pe Chalkias . Are 1 selectie in echipa nationala a Croatiei .

Stefanos Kotsolis (GRE) - 25 de ani , jucator din propria pepiniera

Fundasi

Nasief Morris (SAF) - international sud-african , 23 de ani , 6 selectii in nationala bafana . Poate juca atat fundas central cat si right full-back . 90 % va fi titular .

Giannis Goumas (GRE) - fundas central experimentat , 29 de ani , 23 de selectii in nationala elena . A fost prezent si el la Euro 2004 . Titular .

Rene Henriksen (DEN) - veternaul de 34 ani , 66 de selectii in nationala . Backup .

Sotiris Kyrgiakos (GRE) - fundas central valoros , 8 selectii in nationala - 1 gol . Va ajunge in fenruarie la Rangers Glasgow (future transfer) . Titular .

Marcus Munch (GER) - 31 ani , fost international de tineret german . Titular incontestabil pe flancul stang al apararii .

Manolis Roubakis si Loukas Vyntra completeaza defensiva . Cei doi vor fi backup-uri .

Apararea trebuie neaparat intarita , avand in vedere si plecarea in iarna a lui Kyrgiakos la Rangers . ;)

Mijlocasi defensivi

Angelos Basinas (GRE) - 28 de ani , emblema echipei . 48 de selectii la echipa nationala , 3 goluri (unul impotriva Portugaliei la Euro :D ) . Titular incontestabil . Capitanul echipei si executantul loviturilor de la 11 m .

Andreson de Lima Freitas (BRA) - 25 de ani , DMC brazilian , un jucator acceptabil . Rezerva buna pentru Basinas :D

Lituanianul Raimondas Zalautas si croatul Srdjan Andric sporesc concurenta pe acest post .

Mijlocasi ofensivi

Ezequiel Gonzalez (ARG) - 23 de ani , noul star al echipei . Poate evolua AMLC . Inca nu a prins echipa nationala a Argentinei ; are timp ;) Titular incontestabil.

gonzalez5ki.th.jpg

Lucian Iulian Sanmartean (ROM) - 24 de ani . Fiul risipitor al fotbalului romanesc :shrunk . Fostul jucator al Gloriei Bistrita a bifat o selectie in echipa nationala a Romaniei.Poate juca AMRC . Rezerva :(

Silvio Maric (CRO) - 29 de ani , AMRC , 19 selectii in nationala - 1 gol .Probabil rezerva .

Nordin Wooter (HOL) - 27 de ani , titularul postului de winger dreapta .Fost jucator la Ajax , Zaragoza si Sporting Braga . Nu a prins nationala .

Rudolf Skacel (CZE) - 24 de ani , AML , jucator imprumutat de la Olimpique Marseille . Titular

Pantelis Konstantinidis (GRE) , 28 de ani , AML la concurenta cu Skacel , 22 de selectii in nationala elena - 1 gol .Titular incontestabil in ultimele sezoane .

Miltos Sapanis (GRE) - 28 de ani , jucator de picior stang , AMLC . Fost international de tineret .

Konstantinos Charalabidis (CYP) - 22 de ani , international cipriot , 14 selectii - 3 goluri . AMRC , la fel ca si Maric si Lucian Sanmartean .

Se pare ca la mijlocasi ofensivi stam foarte bine . Cei 4 mijlocasi vor fi probabil Skacel - Basinas , Gonzalez - Wooter .

Atacanti :winkinatyou:

Michalis Konstantinou (CYP) - 26 de ani , atacant cipriot de valoare , adus in urma cu 4 ani de la Iraklis Salonic pentru incredibila suma de 7,5 milioane de € , destul de mult pentru un campionat din est . 36 de selectii - 16 goluri . Titular .

Emmanuel Olisadebe (POL) - polonezo - nigerianul de 25 de ani care i-a facut zile negre lui Dinamo pe vremea cand evolua la Polonia Varsovia . Finishing foarte bun : 18 .18 selectii in nationala - 11 goluri . Titular.

300_23.OLIZADEBE.jpg

Dimitris Papadopoulos (GRE) - 22 de ani , 9 selectii - 1 gol , marea speranta a fotbalului grec . Are concurenta acerba pe postul de varf . l vom folosi cu siguranta in acest sezon .

Teofanis Gekkas (GRE) si Maciej Bykowski(POL) , backup-uri .

Foarte multi jucatori din lot sunt imprumutati la diferite echipe . Vom fi cu ochii pe ei , la fel si pe jucatori de la Panathinaikos U20 .

pao_team.jpg

--------------

Secundul Manolis Patemtzis se va ocupa de programarea meciurilor amicale . La antrenamente eu voi fi seful .

Incercam sa intarim lotul in vederea sezonului care sta sa inceapa . Il contactez pe Kit Carson , scoutul - bunic :P cu care am lucrat si la Politehnica Iasi . Mi-a promis ca vine :D .

Dam o privire pe lista de transferuri . Prima tinta : Georgios Karagounis , mijlocasul ofensiv al Interului , campion european . Inter cere 5 milioane pentru transferul sau . Facem o oferta in limita posibilitatilor . Brazilianul Naldo este si el pe lista de achizitii. Avem nevoie de un fundas . Naldo este imprumutat de RS Futebol la Juventude si in cazul in care transferul se va oficializa , brazilianul ni se va alatura in iarna . Sunt in vederile noastre fundasul lui PSV Eric Addo si veternaul Patrick MBoma

Le caut de lucru si la scouti . Principalele tinte sunt Europa de est , America de Sud si campionatul intern . Vom spiona viitori adversari .

---------------------

Am stabilit si programul de pregatire . Vom intalni Aktatitos,Mainz,Ankaragucu ,Standard Liege , Unterhaching .

to be continued....

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
hMM, ESTI DUBIOS. aI VREO 4 JUCATORI PE POSTUL amrc SI MAI VREI UNUL...

:P ... 3 bucati , nu 4 ... Culmea e ca nici unul nu va fi titular :hysterical:

Daca reusesc sa il cumpar pe Karagounis ii voi face un loc de titular . ;) Vreau campioni in echipa :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
"Salut nea Vasile (n.r. soferul )!! Cum o mai duci ??"

Sedinta s-a terminat in jur de ora 5 . Urc in masina si demarez in tromba spre Iasi.

Deci ai venit cu Vasile, l-ai lasat in Bucale si ai demarat in tromba singur spre casa!

Cred ca story-ul asta e o minciuna, parerea mea :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Deci ai venit cu Vasile, l-ai lasat in Bucale si ai demarat in tromba singur spre casa!

Cred ca story-ul asta e o minciuna, parerea mea :B:

E soferul meu ... geez :rolleyes:

N-am carnet :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Pai si de ce demarai in tromba fara carnet ?

Ma rog...Nea Vasile nu eu :hysterical: Astea-s aspecte secundare ... In loc sa-l sa ma intrebati de Olisadebe , va luati de Nea Vasile :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

trioul E.Gonzalez-Olisadebe-Papadopoulos va face legea. Konstantinou te sfatuiesti sa-l faci backup. si nu-l lua pe Karagounis... lasa-l pe argentinian sa vezi ce o sa faca in retur cand isi da drumul... invata de la mucea sa ai rabdare cu el si sa-i satisfaci capriciile :B: la anul ofertele pe el vor fi :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy