Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Storia Fm


stef

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ze Maria e mai degrabã fundaş, dar poate juca şi mijlocaş lateral de profil defensiv. Oricum aceşti jucãtori figureazã în lot, cu exceptia lui Evanilson, problema e cã nu sunt chiar cei mai buni în lume pe posturile respective. De obicei prefer sã joc pe laturi cu wingeri şi full - back - s. De ce m - am plâns totuşi dacã am acoperire bunã a pozitiilor? La o salvare cu Steaua Parreira a fost dat afarã de la nationalã din cauza finalei mondiale pierdute la penalty - uri deşi pânã acolo au exterminat toti adversarii: în calificãri, Gold Cup, Confederations Cup, fazele inferioare ale Campionatului Mondial. Ăştia cer sã mãturi tot ce - ti iese în cale iar eu încã nu am gãsit obiectul muncii.

Multumesc pentru propunerea de a juca pe flanc cu Juninho Pernambucano sau Kaka. Cu patch instalat cred cã vor face fatã.

P.S.: Întrebare tehnicã: cam cât ocupã o paginã cu imagini din site, ca sã mai şterg şi câteva din mesajele mai vechi (mã gândesc în exclusivitate la story)?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Revenind la oile noastre: în România Dinamo s – a calificat în Liga Campionilor dupã dubla cu echipa omonimã din Kiev (2 – 0 şi 0 – 0) şi nu merge rãu nici în grupe unde a realizat douã remize din douã meciuri (1 – 1 la Brugge şi acelaşi scor acasã cu Celtic). A patra echipã a acestei grupe este Olympiakos şi Dinamo are şansele ei de calificare în optimi. Oare cine a fost în aceastã grupã cap de serie?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Veşti nu tocmai bune vin dinspre Italia. Cafu din cauzã cã nu l – am selectionat la lot la precedenta partidã s – a retras din nationalã. Locul lui va fi luat de Evanilson, jucãtor recomandat de un extrem de talentat scout din România, domnul Andrieş. Locul lui Cafu va fi luat pe partea dreaptã a terenului de Taddei.

Evident, presa mã criticã. Ei spun cã joc cu prea multi tineri. Oare la ce nationalã se uitã ei, la Selecao sau la o selectionatã under a Braziliei?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mã tem un pic de meciul cu Venezuela.

Jucãm la Fortaleza pe Placido Castelo. Soarele strãluceşte, sunt 31 de grade. Simt cum peste 60 de mii de oameni privesc la mine. Simt o oarecare presiune.

Carlos Cavero fluierã începutul partidei. Jucãm ofensiv, le – am zis bãietilor cã trebuie sã deschidem scorul cât mai repede.

Minutul 15: Taddei centreazã de pe dreapta iar Adriano îl executã pe Victoraş Sanchez. 1 – 0!!!

Minutul 40: corner bãtut de Ze Roberto, Franca la finalizare. 2 – 0!!!

Dominãm copios adversarul.

Minutul 58: loviturã liberã Ze Roberto şi este 3 – 0.

Minutul 76: Ailton, întrodus douã minute mai devreme în locul lui Adriano pãtrunde solitar şi face 4 – 0.

Minutul 90: şut formidabil Kaka de la 30 de metri, 5 – 0. Nici un portar din lume nu para acest şut.

Cu aceste trei puncte în plus ne aflãm pe locul patru, la 3 puncte de primul loc care nu aduce nici mãcar barajul. Ne trebuia aceastã marjã de sigurantã.

Dupã meci Taddei vine la mine pentru a – mi multumi pentru primul meci jucat într – un tricou auriu, culoarea campionilor şi a … Braziliei. Îi rãspund pe un ton blând: cine e capabil de asemenea prestatii este întotdeauna binevenit la lot.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupã Cesar se accidenteazã, pentru meciul cu Bolivia încerc sã – l chem la lot pe Alex de la Fenerbache. Stupoare! Sunt refuzat de unul care doar aşa ar avea vreo tangentã cu nationala. :scared Intentionat las la o parte pista Denilson ca sã nu mai încãlzesc spiritele şi îl iau pe berlinezul Gilberto.

Presa vrea o declaratie la cald dupã refuzul lui Alex. Rãspunsul meu: no comment!

Meciul cu Bolivia este unul destul de anost, cu putine faze de poartã şi un 0 – 0 înmãrmurit pe tabela de marcaj. Noi rãmânem pe locul 4, doar marja de sigurantã crescând cu un singur punctulet.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vine meciul cu Ecuadorul. Ăştia au fost cei care au contribuit la aducerea mea la nationala Braziliei, tot ãştia mã vâneazã acuma. Pregãtesc câteva schimbãri. Sper sã – mi fie de bun augur. Sunt convocati Belletti, Assuncao, Luis Fabiano şi ... Alex în locul lui Evanilson, Cesar (tot accidentat), Juninho Pernambucano şi marele absent, Ronaldo. Fanii sunt circumspecti în privinta lui Alex. Ei se tem de “trãdãtorâ€? sau cum îl numesc.

Veşti nu tocmai bune vin din “La bella Italiaâ€?. Milan pierde multe puncte din cauza lui Dida, drept urmare aliniez urmãtorul 11:

Marcos – Belletti, Juan, Lucio, Roberto Carlos – Mancini, Emerson, Assuncao, Ze Roberto – Franca, Adriano

Prima reprizã trece fãrã modificãri pe tabela de marcaj.

Repriza a doua, minutul 58: Bolanos câştigã duelul aerian cu Juan, mingea ajunge la Ayovi şi este 1 – 0. Drept urmare întãresc atacul scotându – l pe Assuncao şi întroducând în locul lui pe Ewerthon.

Minutul 71: pasã acelaşi Ayovi la Kaviedes şi scorul devine 2 – 0. Alte schimbãri: Ronaldinho în locul lui Emerson respectiv Luis Fabiano în locul unui Adriano extrem de obosit. De acum jucãm gung – ho.

Minutul 89: învãlmãşealã în careul bolivian, Ewerthon trimite mingea la Franca care reduce din diferentã: 2 – 1. E adevãrat cã speranta moare ultima dar nici eu nu mai îndrãznesc sã sper.

Şi totuşi: în ultimele minute de prelungire Franca trimite o minge spre coltul scurt unde Ewerthon îl învinge în duel aerian pe Garcia şi este GOOOOOOOOOOOL, egalitate la doi şi fluier de final.

Sincer sã fiu nu meritam nici un punct. Rãmânem pe locul patru, la 3 punte de locul şase.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Luna noiembrie. E timpul sã cunosc un pic fotbalul european. Dupã discutii lungi cu Federatia decid sã trimit câte un CV la Lazio şi Atletico Madrid. Dupã ceva timp însã sunt refuzat de ambele echipe. De amintit faptul cã Lazio era pe ultimul loc în Serie A, la patru puncte de primul loc care încã îti dã dreptul la prezeta în primul eşalon şi în anul urmãtor. Eu doar vroiam sã le salvez pielea.

Totuşi, nu am dreptul sã mã plâng. Echipele din tara mea sunt într – o situatie şi mai dificilã. Dinamo dupã un start bun în Liga Campionilor a fost bãtutã la scor de absolut toate echipele întâlnite, rãmânând cu zestrea de 2 puncte şi ultimul loc ocupat. Cât despre Steaua, echipa lui Zenga a scos douã rezultate de egalitate cu Stuttgart (1 – 1 în Ghencea) şi Monaco (2 – 2 în deplasare) şi a bãtut degeaba pe Shelbourne cu 2 – 0 pentru cã a pierdut la Riga cu Skonto (chiar primul meci), terminând grupa din cadrul Cupei Uefa pe locul patru dupã granzii grupei şi ... Shelbourne.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Tragere la sorti pentru grupele la North American Golden Cup. Vom juca cu Anguilla şi Saint Martin. La o primã lecturare nici nu le gãsesc în clasamentul întocmit de FIFA, calasament în care terminãm anul pe locul doi dupã Argentina.

Lotul:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

În ianuarie este dat afarã şi Garcia Remon de la Real, locul lui fiind luat de Fabio Capello.

În primul meci din grupele Gold Cup învingem pe Saint Martin cu 4 – 0, goluri Franca (2), Juan şi Ronaldinho. De mentionat este faptul cã în primele minute l – am pierdut pe Adriano şi Marcos, fiind înlocuiti de Dida şi Ailton. Dupã ce în minutul 39 s – a accidentat şi Dida l – am bãgat pe atacantul de la Schalke 04 în poartã dar numai acolo nu a stat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

În al doilea meci cu Anguilla, câştigat tot cu 4 – 0 (goluri marcate de Adriano, Ze Roberto, Belletti şi Ailton) îl pierd pe Franca (pentru şase luni) şi pe Ronaldo (competitie încheiatã pentru galactic). Problema accidentãrii lui Emerson pe lângã acestea pare floare la ureche.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

În sferturi întâlnim Costa Rica. Lotul meu este mult decimat. Practic toti jucãtorii aflati la dispozitie încap pe foaia de arbitraj. Pe banca de rezerve însã nu am nici portar, nici atacant.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Adriano dupã o actiune individualã în minutul 7. S – au consemnat şi câteva recorduri. Primul record (probabil) poate fi numit practic faptul cã dupã înlocuirea lui Ailton cu Bordon în minutul 63 şi a lui Adriano cu Alvaro în minutul 77 am evoluat practic fãrã atacant, aceasta fiind poate formula cea mai defensivã din istoria Braziliei: 1 – 1 (SW) – 5 (D) – 4 (M). Al doilea record a fost prezenta lui Roberto Carlos pentru a 110 – a oarã într – un meci pentru Brazilia.

Tragerile la sorti ne - au avantajat pentru semifinale, adversarii fiind cei din El Salvador. Cealatã semifinalã: Statele Unite – Mexic.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Numai cã pânã aici am avut noroc. În minutul 43 al partidei Marcos a ieşit total aiurea la o centrare care nu anunta nici un pericol iar Martinez, lovit de balon la o distantã apreciabilã de poartã a “trimisâ€? mingea în plasã. :wacko: Şi cum am fost nevoit sã schimb ambii atacanti am înregistrat unul dintre cele mai ruşinoase înfringeri din toatã istoria Braziliei. :angry:

În cealaltã semifinalã Mexicul a bãtut Statele Unite cu 3 – 1.

Urma finala micã, dar practic pe mine nu mã interesa meciul. Am început meciul cu milanezul Kaka pe post de atacant în locul lui Ailton, indisponibil pentru acest meci. :blink:

Prima ciudãtenie a meciului a fost cã în minutul 10 am deschis scorul prin Adriano. Bucuria noastrã a fost estompatã în minutul 42 de şutul de la distantã a lui Reina. Acest meci a scos în evidentã şi unele lacune ale sistemului ofensiv, mai exact cã nu ştim cum se marcheazã în poarta goalã. :hysterical: Drept mãrturie stã faza din minutul 80 când Adriano a şutat, Friedel a respins în lateral de unde Cesar, deşi americanul ieşise dintre buturi pânã la linia de şase metri, a tras tot în portar.

Au urmat loviturile de la 11 metri prin transformarea lui Ronaldinho şi o paradã salvatoare a lui Marcos. Credeam cã vom lua medaliile de bronz, în schimb am luat trei goluri iar Friedel a apãrat penalty - urile executate de ... Adriano, Roberto Carlos şi Emerson. Oare ce o fi luat americanul? :hmm

În finalã Mexicul, profitând de mana cereascã oferitã de noi, a anihilat echipa reprezentativã a insulei descoperite de marele Columb.

Federatia şi suporterii sunt multumiti de performantã. Eu mai putin. Realizãrile de la aceastã competitie le consider jalnice, chiar dacã am avut cel mai cumplit ghinion din univers. :help2:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Urmãtorul meci este cel cu Peru de pe Olimpico Regional din Cascavel.

Încep cu: Dida - Evanilson, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Emerson - Mancini, Cesar - Ronaldinho - Adriano, Ronaldo, tactica fiind testatã la Gold Cup. Pe Ronaldinho îl pun sã joace coordonator de joc iar target man va fi Adriano. Scorul spre surprinderea mea a fost deschis de Ronaldinho iar câteva minute mai târziu şi Ronaldo şi - a fãcut numãrul. Mai bine zis a depãşit norma sa de pânã acum, marcând de 3 ori în nouã minute. Cireaşa pe tort a fost aşezat de Ronaldinho care în repriza a doua a mai înscris de douã ori, primul gol fiind marcat de la o distantã de peste 30 de metri.

Scorul final de 6 - 0 este un nou record în materie, fiind cea mai concludentã victorie de când sunt la cârma nationalei cariocas.

În acelaşi zi din pãcate România a pierdut acasã cu 0 - 2 în fata Olandei. :capu

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vine meciul din deplasare cu chilienii. Se joacã la Santiago de chile în fata a 73823 spectatori. Evident, nu mai repetãm prestatia bunã de acasã.

Pânã în minutul 27 chilienii dominã teritorial, fãrã vreun pericol pe poarta noastrã. În acel minut însã Maldonado trage de la 30 de metri şi Dida este prins pe picior greşit. 1 - 0 pentru gazde.

Noi încercând sã recuperãm am dat bãtãi de cap adversarului, multumit sã conserve rezultatul. Din fericire nu au reuşit acest lucru pentru cã în minutul 75 debutantul Derlei a înscris primul sãu gol în nationalã, asigurând astfel un punct şi locul patru în preliminarii.

În Europa, Macedonia - România 1 - 0. :capu Se pare cã Piti va fi dat afarã.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Brazilia - Paraguay

Este convocat tânãrul Robinho în locul accidentatului Derlei, nemaivorbind de Ronaldo, Franca ...

Presa are pretentii: Evanilson în primul 11. Nu le satisfac dorinta.

Începem cu Dida - Belletti, Bordon, Lucio, Roberto Carlos - Emerson - Taddei, Ze Roberto - Kaka - Ewerthon, Adriano.

La oaspetii lipseşte Roque Santa Cruz

Începem meciul bine şi în minutul 5 Adriano dribleazã tot şi înscrie, 1 - 0.

Avantajul este dublat de Robinho însã tipul, intrat în minutul 42 în locul accidentatului Ewerthon, a vrut doar sã centreze.

Şi aşa ne distantãm la 4 puncte de locul 5.

În Europa, Olanda - România 1 - 1. :yupee: Piti mai sperã. :thumbup:

Liga Campionilor a fost câştigatã de Bayern München iar Cupa Uefa de Valencia.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Argentina - Brazilia, Buenos Aires

Primul 11: Dida - Belletti, Juan, Roberto Carlos - Julio Baptista - Taddei, Ze Roberto - Kaka - Ewerthon, Adriano. Pe bancã doar 6 rezerve, restul de jucãtori fiind accidentati sau nerefãcuti.

Gazdele au fost neînvinse pânã acum în aceastã campanie de calificare şi au rãmas şi dupã acest joc dur, în care doar datoritã accidentãrilor am fost nevoit sã - l schimb pe Roberto Carlos cu Dede şi pe Adriano cu Cesar :upset: , pe banca de rezerve nefiind practic nici un atacant.

În acest fel rezultatul este unul scontat, nu şi scorul de 3 - 0 (goluri Crespo - dublã -, şi Ortega) care este unul un pic cam dur pentru ce am arãtat pe parcursul partidei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Generaţia de Aur

Cum mai zis destul :offtopic2: urmeazã şi anuntul oficial. Preiau pe WBA. O sã fac relatãri de genul story - ului lui Ibe.

Reguli: cumpãr tot ce mişcã şi e util echipei dacã vãd toate atributele (prin urmare e un jucãtor cunoscut ... de mine). Sper sã continuu pânã când ajung primul în Hall of Fame sau voi fi dat afarã (de club sau de joc).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy