Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Dinamo Story


Dinamo1948

Recommended Posts

12 iulie

Ziua sper sa treaca repede, cu o refacere la sauna, de dimineata, dupa meci, si un antrenament fizic programat seara. Ma interesez si de urmatorul adversar, cu care vom juca pe 15, e Panserraikos. N-am auzit de ei, sint undeva in divizia a doua a Greciei. In pauza de prinz, Becali imi trimite iar fax, lung cit o zi de post. Cica Rapid l-a luat pe un costarican, Walter Centeno. Mijlocas ofensiv central, destul de bun, zice Giovanni, 29 de ani. Au dat 340.000 de dolari pe el. Eh, banii lu' Copos. Probabil urmeaza sa le plece cineva, cel mai probabil Aliuta. Panc nu e multumit de contract, vrea mai multi bani. 'r-ai al dracului, toti vreti sa va imbogatiti pe spinarea mea. In fine, o surpriza placuta: in timp ce stateam si il blestemam pe Panc, in hol intra un tip inaltut, insotit de un grec mic si brunet. Intreaba la receptie de cineva si ii vad ca vin spre mine. Cind se apropie, tipul inaltut imi intinde mina si imi zice in romana, cu accent ardelenesc.

- Buna ziua, domnule Badea. Lucian Sinmartean ma numesc.

Hopa, asta e Sinmartean?

- Buna ziua, domnul Sinmartean, ati venit sa stam de vorba?

- Apai sigur, ca antrenorul de la Pana (presupun ca se refera la Panathinaikos) o zis ca sa imi caut alta echipa sau o sa joc inca doi ani la echipa B. Dinsul este Spiros, prietenul grec al lui Giovanni. Nu v-a spus ca o sa venim?

- Nu, nu mi-a zis nimic inca. Tocmai citeam un fax de la el, dar nu am vazut ceva in sensul asta.

Ne retragem in barul hotelului, cerem de baut - suc, evident - si ne apucam sa discutam. Inca de la primele cuvinte, imi dau seama ca pretentiile lui sint mai mari decit ne-am permite noi. Imi spune ca la greci ia 280.000 de dolari pe an, indiferent de cit joaca. Liliiiii, Costeleeeee... cita amaru' de bani. Ii explic ca nu pot sa ii ofer atit, pina la urma, diferenta intre Panathinaikos si Dinamo, financiar vorbind, este uriasa. Imi cer scuze ca l-am facut sa bata drumul degeaba, ramine ca mai discutam peste un an, daca nu isi gaseste nimic intre timp. Pina la urma, e tinar, are 24 de ani. Pacat, dar nu imi permit. 280.000 pe an inseamna mai mult decit Petre si Danciulescu la un loc. Il conduc spre iesirea din hotel, numai bine ca sa dau nas in nas cu Mateo, negru de suparare. Imi iau la revedere de la Sinmartean si de la prietenul grec al lui Giovanni, cum dracu' l-o fi chemind, si intru in hotel cu Mateo.

- Ce e, Mateo, ce s-a intimplat?

- Acum vin de la spital. Nea Cornel a facut iar o criza de fiere, stii ca are o sensibilitate, si trebuie sa se interneze.

Rahat, asta imi mai lipsea.

- Pai si noi ce facem?

- A zis ca sa ne vedem de treaba noastra, ca isi revine el.

- I-ai zis de meciul de aseara?

- Normal, a fost primul lucru despre care m-a intrebat.

- Si ce a zis?

- Hmmm, nimic de rau, dar nici de bine. A zis el ceva de-ale lui, da' n-am inteles, ma priveste Mateut incurcat.

- Mersi mult... eh, asta e, tre' sa ne descurcam.

Inca o lovitura la oase - boala asta a lui Dinu. Continuu sa citesc faxul de la Giovanni. Imi zice ca Vlad - asta e un portar de la echipa de rezerve - s-a hotarit, o sa joace trei luni imprumutat la Poli Timisoara, si... cam atit.

13-14 iulie

Zile fara evenimente. Placute. Apostol imi da cu flit, zice ca mai bine sta pe bara pina in iarna la Farul, unde oricum o sa fie titular, decit sa stea pe bara la mine. Boule, ramii la Farul. Intre timp, imi risipesc scoutii prin lumea larga, doar-doar or gasi ceva jucatori.

15 iulie

Azi e meci cu Panserraikos. Dimineata citesc "buletinul de stiri" de la Giovanni. Cica Rapid l-a luat si pe Paleacu, de la Apulum. 750.000 de dolari. HUO! O groaza de bani, aruncati pe un jucator de 29 de ani. Bun, nimic de zis, dar cam batrin. Si asta e tot mijlocas. Hmm, ce dracu pune Razvanel la cale?

15 iulie, 20.15

Panserraikos - Dinamo

Ma pregatesc de meci. In vestiar e mult mai liniste ca data trecuta. Nu mai promit bere, am vazut ca poarta ghinion. Singurul lucru imbucurator este ca jucatorii par sa-si revina cit de cit la o forma fizica normala. Trimit pe teren aceeasi echipa: Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Mihalcea, Danciulescu. Hai sa vedem ce-o iesi.

Min. 3: GOOOOOL. Degajare lunga Cr. Munteanu, Mihalcea deviaza cu capul in dreapta pentru Fl. Petre, centrare perfecta si Vl. Munteanu, venit fara om din stinga, reia din 8 metri cu capul, pe coltul scurt. 1-0, dar parca mi-e frica sa ma bucur.

Min. 5: replica grecilor: combinatie la marginea careului, "decarul" lor trage peste.

Min. 7: Tames intercepteaza o pasa la centrul terenului, verticalizeaza pentru Mihalcea, Taranu' incearca sa il lanseze pe Danciu, dar un grec da cu el de pamint. Ma ingrijorez, strig si il intreb daca e OK. Danciu zice ca da, faza se lasa cu o lovitura libera de la 20 de metri si "galben" pentru fundasul grec. Vl. Munteanu bate scurt lovitura, Goian suteaza, dar mingea e contrata si portarul grecilor prinde fara probleme. Deocamdata, jocul pare sa mearga.

Min. 13: ocazie mare pentru greci. Cr. Munteanu degajeaza de la 6m, grecii recupereaza, il lanseaza pe virful lor - aflu ca e american si il cheama White, desi e negru ca tuciu', ala il intoarce lejer pe Alistar, dar trage peste din 10 metri.

Min. 17: atac prelungit, Tames suteaza de la 16 m, prinde portarul.

Min. 19: GOOOOOL. Vl. Munteanu centreaza din corner si Alistar reia cu capul. 2-0 pentru Dinamo si parca incep sa cred ca o sa ii batem.

Min. 23: Petre ii paseaza lui Margaritescu, care trage in diagonala, de la 16m, mingea trece putin pe langa poarta.

Min. 26: Tames recupereaza la centru, il lanseaza pe Danciulescu, asta ii da cap in cap pe cei doi fundasi centrali ai grecilor, dar trage peste.

Min. 28: Greseala impardonabila. Stoperii mei se duc in careul grecilor la un aut lung, grecii degajeaza, ramine un contraatac doi contra doi, centrare, americanul pune latul si e gol. 2-1 pentru Dinamo. Ii cert pe Goian si Alistar si le interzic sa urce la alte faze decit la cornere.

Min. 31: 2-0 al meu s-a dus pe apa simbetei. Nouarul lor prinde un sut de zile mari, de pe la 25 de metri, Cr. Munteanu sta si admira mingea oprindu-se in plasa. 2-2 scorul acum, m-au egalat in trei minute.

Min. 35: Ai mei parca nu se regasesc, doua goluri luate Rapid i-au clatinat serios. Grecii paseaza relaxati, unul din atacantii lor ramine la zece metri singur cu portarul, dar trage pe langa. Zbier la ei sa se trezeasca si ma mir si eu ca am avut tupeul sa fac chestia asta.

Min. 37: Faza superba, Danciulescu trage din unghi, portarul lor scoate greu, mingea ajunge la Vlad Munteanu, care incearca un lob, portarul grec scoate in corner.

Min. 41: Ratare uriasa. Dupa un corner al grecilor, Danciulescu scapa singur, face o cursa de 40 de metri, ramine fata in fata cu portarul si trage pe langa. Offff...

Min. 45+2: Mihalcea trage putin afara de la 20 de metri, arbitrul fluiera finalul. Iar trebuie sa schimb toata echipa. Fac un experiment, schimb decit linia de mijloc. Intra Grigorie, Badea, Dennis Serban si Cigan.

Repriza a doua, 2-2 la pauza.

Min. 46: Grigorie dribleaza doi jucatori si trage de la 22 de metri, dar mingea prinde efect in directia gresita si iese.

Min. 49: Aruncare de la margine Semeghin la Dennis Serban, asta paseaza precis in mijlocul careului, de unde Badea trage pe jos, dar in bara, dupa care mingea e degajata in tribuna.

Min. 60: Mai fac citeva schimbari. Mihalcea ma roaga sa il mai las un pic in teren, sint de acord, oricum nu aveam pe cine baga in locul lui. Ies Danciulescu si cu toata linia de fund, intra rezervele. Din echipa initiala, acum mai sint pe teren doar Cr. Munteanu si Mihalcea.

Min. 64: Pasa gresita Burca, lansare directa pe americanu' ala negru, care avanseaza si trage din unghi, Munteanu scoate greu in corner.

Min. 68: Mihalcea trage pe langa poarta dupa o faza lucrata de Grigorie. Fac si ultimele doua schimbari si trec in 4-2-3-1.

Min. 73: Contraatac al grecilor, americanul paseaza si sesarul lor trage tare de la 16m. 3-2 pentru Panserraikos. Greseala Burca si Irimia.

Grecii se retrag in aparare si inchid jocul perfect. Pina la final nu mai am nici o ocazie. Cind arbitrul fluiera sfirsitul, jucatorii lui Panserraikos se imbratiseaza. Oarecum ii inteleg, au batut o echipa care o sa mearga in Champions League. Aoleu... Scor final: Panserraikos - Dinamo 3-2.

In vestiar, ii cert pe Burca si Irimia pentru greselile de la golul trei. Nu stiu daca e bine ce am facut, unii jucatori deja se uita cam strimb la mine. Semeghin sta deoparte si isi priveste cu mare atentie unul din degetele de la piciorul sting. Il intreb ce are, zice ca l-a calcat un grec mare. Ma rog, la 1.68 cit are Seme, orice grec e mare. Chem doctorul, care pune diagnosticul: contuzie, cinci zile repaus total. Bestial, asta imi lipsea.

Ajunsi la hotel, ma inchid in camera si imi vine sa pling de nervi. Am avut 2-0 intr-un sfert de ora si ne-au batut aia de liga a doua. Slab, slab de tot. Deja imi imaginez o "garda de onoare" a suporterilor, care sa ne astepte la aeroport si sa cinte: "Adi, Adi, Adi lasa-neeee, lasa-neeee, lasa-neeee". Aflu ca Otelul a luat-o in Cupa UEFA cu 3-1 de la niste armeni, la aia acasa.

Peste doua zile avem meci cu Akratitos. Parca a antrenat si Titi Dumitriu la astia. Oricum, am cu ce sa imi maninc nervii: cine dracului joaca in locul lui Semeghin? Probabil Ciobotariu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

16 iulie

Singurul eveniment notabil e anuntul lui Becali ca a picat si treaba cu Panc. Probabil l-a vrajit Olaroiu sa nu plece, cine stie ce i-a promis. Sa fie sanatos, dar mie imi mai trebuie un fundas/mijlocas defensiv stinga

17 iulie

Meci cu Akratitos. Jucatorii par cam obositi, dar asta este. Trimit echipa standard, cu doua exceptii: Ciobotariu in locul lui Semeghin si Mihalcea in locul lui Niculescu.

Min. 13: Unul din atacantii grecilor ramine singur cu Munteanu, dar trage pe langa poarta. Pina acum, baietii mei n-au jucat nimic.

Min. 17: GOOOOL. Tames insista la o minge la centrul terenului, recupereaza, ii paseaza lui Petre, care trimite la Mihalcea. Taranu' isi depaseste adversarul direct, ramine aproape singur cu portarul, suteaza, portarul grec respinge, dar arbitrul fluiera penalty, considerind ca fundasul grec l-a tinut pe Mihalcea. Executa plasat Florentin Petre si este 1-0 pentru Dinamo.

Min. 21: Mihalcea lucreaza bine o faza pe dreapta, centreaza in forta in fata portii, portarul grecilor respinge, Tames reia spre poarta goala, dar un fundas deviaza in corner.

Min. 27: Margaritescu se da cu "sania", ii fura mingea unui grec, il lasa singur cu portarul pe Mihalcea, care trage aiurea.

Min. 28: GOOOOL. In faza imediat urmatoare, Margaritescu recupereaza din degajarea portarului grec, ii paseaza lui Mihalcea, deviere la Danciulescu si sut pe coltul lung, de la 16m. 2-0 pentru Dinamo, dar deja nu ma mai bucur la scorul asta. Strig de pe margine la jucatori si ii felicit pentru faza.

Min. 30: Pasa lunga a grecilor, Alistar lasa mingea sa cada, care il sare, virful lor - Cesarec il cheama - preia si il executa pe Munteanu din 10 metri. Greseala impardonabila, 2-1.

Min. 33: Faza asemanatoare, de data asta Goian sare pe sub minge, dar apara Munteanu.

Min. 45: Lovitura libera pentru greci de la 16m, usor lateral stinga, trage un fundas grec, peste zic, dar si pe langa poarta.

Pauza, 2-1 pentru noi.

In vestiar, il cert pe Alistar pentru faza golului. Zice ca nu trebuia sa o lase sa cada, dar promite ca ii rupe picioarele aluia in repriza a doua daca mai face ceva. Atacantii mei au cam obosit, au alergat mult in prima repriza, in special Mihalcea. Ii scot pe amindoi si pe toti baietii din linia de mijloc, trec in 4-2-3-1, cu Naidin si Badea mai retrasi, apoi Grigorie, D. Serban si Pacurar. Deocamdata, nu schimb nimic in aparare.

Min. 48: GOOOOL. Corner pentru Dinamo, centreaza Pacurar, Dennis Serban ia fata unui fundas si reia in coltul scurt. 3-1 pentru noi.

Min. 60: Fac si restul schimbarilor, improvizez cu Burca fundas stinga. Mai rau decit in meciul trecut n-are cum sa joace. Meci urit, fara sa vreau, jocul se inchide. Grecii nu reusesc sa treaca de linia mea de mijloc.

Min. 68: De ce mi-a fost frica n-am scapat. Nemernicul ala de atacant il calca pe Galamaz pe glezna, asta zbiara ca din gura de sarpe. Il scot si il bag pe Cigan. Burca trece fundas central, il retrag pe Pacurar si il trec pe Cigan mijlocas stinga.

Min. 76: Grigorie paseaza printre pentru Baltoi, asta alearga 30 de metri cu doi fundasi in spinare, dar trage pe langa.

Min. 79: GOOOOL. Badea arunca in careu o lovitura libera de la 40 de metri. Dennis Serban preia pe piept, se intoarce si suteaza, din cadere, la coltul lung. Portarul, mascat, nu poate sa faca nimic si e 4-1 pentru noi.

Min. 81: Faza identica, dar la poarta noastra. Stelea se intinde si scoate in corner.

Min. 85: Actiune frumoasa Cigan pe stinga, centrare si Baltoi reia cu capul, dar portarul grecilor prinde.

Min. 89: Un grec imi dribleaza jumatate de echipa, dar trage peste poarta.

Min. 90+2: Actiune rapida a grecilor, mingea ajunge iar la Cesarec ala, care, de pe linia de 16, in stinga, strins intre Irimia si Burca, suteaza superb la coltul lung. Stelea plonjeaza, dar degeaba. 4-2 si aplaud golul. Un pic de sportivitate nu a facut rau nimanui.

Scor final 4-2 pentru noi si parca simt ca incep sa respir. Din pacate, medicul Batineanu imi spune ca Galamaz trebuie sa stea o saptamina, din cauza accidentarii. Eh, asta este.

Dupa meci, ma tin de cuvint si dau o bere in barul hotelului. Offf, trei euro o bere, m-a spart la buzunare.

18 iulie

La antrenamentul de dimineata, Goian cere pauza. Alergatul pe nisip i-a provocat o frumusete de intindere. Pauza o saptamina, recomanda medicul, cu piscina si masaj. Hmm, as vrea si eu sa ma accidentez asa. In pauza de la prinz, trec pe la Cornel Dinu pe la spital. Grecii au grija de el, nu gluma, spitalul luceste de curatenie. Parca s-a mai inzdravenit. Il intreb daca poate sa vina sa ne vada cu AEK. Zice ca e exclus, astia l-au amenintat ca il mai tin cel putin o saptamina, pentru tot felul de teste.

19 iulie

Pregatim meciul cu AEK. O sa fie greu, greu, greu. Mare lucru daca nu ne cocoseaza aia. Ma bucura o chestie: n-am vazut picior de ziarist pe-aici. Mai bine asa, decit sa ne vedem facuti de ris (si) prin presa. Ma pomenesc cu un jucator la hotel. Cica l-a adus Netoiu la club. Mai sa fie. Pun mina pe telefon, sun si ma informez. Pe tip il cheama Catalin Buca, are 23 de ani, e atacant de meserie si a venit de la Pandurii. Gigi a auzit ca am probleme de efectiv si s-a gindit sa mi-l trimita si pe asta. Ma rog, calu' de dar...

19 iulie

Azi avem meci cu cel mai tare adversar din turneu. AEK Atena este o obisnuita a grupelor Champions League si un concurent permanent pentru titlu in Grecia. In plus, jucam pe Stadionul Olimpic din Atena, unde se vor desfasura o parte din probele Jocurilor Olimpice peste o luna.

Problemele de efectiv ma cocoseaza: Niculescu, Goian si Galamaz sint accidentati, iar Semeghin nu e refacut complet. Decid sa-l titularizez, cu orice risc, pe Iordache, alaturi de Alistar. Vorba aia, mai rau ca Burca nu poate sa fie. In plus, dupa cele doua goluri din meciul anterior, Dennis Serban merita o sansa de titular, ceea ce inseamna ca Tames trece pe banca. Asadar, echipa de start este: Munteanu - Balan, Alistar, Iordache, Ciobotariu - Fl. Petre, Margaritescu, D. Serban, Vl. Munteanu - Mihalcea, Danciulescu.

La stadionul asta, totul este cu o clasa peste ce am vazut. Incepind cu vestiarele si terminind cu ambianta. Nu e lume foarte multa, e amical, dar totusi... Si incepe meciul.

Min. 2: Margaritescu pierde o minge la centru, Milen Petkov recupereaza, il lanseaza direct pe Konstantinidis, care trage fara preluare de la 25 de metri, putin pe linga bara. Mda, cam asa se joaca fotbalul in ziua de azi. Zbier la China si il amenint ca vine pe jos la hotel daca mai pierde o minge. Iar pina la Voula sint vreo 30 de kilometri.

Min. 4: Mihalcea trage peste dupa o combinatie cu Danciulescu.

Min. 6: GOOOOL Dinamo. Vlad Munteanu croseteaza pe stinga, paseaza in lung de linie la Danciulescu, care preia, il intoarce de doua ori pe Bruno Alves si centreaza pe jos, la 25 de metri. Margaritescu vine din spate si trage cu ura, parca. Mingea se duce ca o torpila in coltul lung. Baietii sar toti pe saracul baiat sa il felicite, eu ma bucur ca un copil. A fost un gol senzational. Dupa ce scapa din "gramada", Marga vine spre mine si imi striga "Mister, am voie sa mai pierd o minge ca asta?" Al dracului, face si misto... Da' pentru golul asta ii iert cam orice. Avem 1-0 si meciul abia a inceput.

Min. 10: Vlad Munteanu il mai batjocoreste o data pe fundasul dreapta de la AEK, centreaza in 6 metri, dar portarul iese si ii fura mingea de pe cap lui Florentin Petre. Corner, ramas fara rezultat.

Min. 18: Corner pentru greci, de pe dreapta noastra. Centrare in careu, deviere cu capul, Iordache scoate de pe linia portii. Uhh, cum am scapat. Imi aprind a treia tigara de cind a inceput meciul.

Min. 19: Actiune prelungita a grecilor, mingea ajunge la mijlocasul central Petkov, care, infiltrat intre fundasii nostri, suteaza de la 16 metri sub bara, fara replica pentru Munteanu. 1-1.

Min. 21: Mihalcea si Petre lucreaza pe stinga un balon, Petre centreaza pentru Margaritescu, dar un sut ca ala de la gol se prinde o data pe luna, cel mult. Mingea trece putin peste.

Min. 30: GOOOOL Dinamo. Bruno Alves il ia cu fulgi cu tot pe Mihalcea, la 18 m, putin lateral stinga. Vai, ce bun ar fi fost Niculescu acum, ma gindesc. Cartonas galben pentru el, lovitura libera pentru noi. Petre trage in forta, pe coltul portarului. Mingea sterge bara si intra in plasa. 2-1 pentru Dinamo si spectatorii nu mai inteleg nimic.

Min. 35: Dominam teritorial. Dennis Serban verticalizeaza la Danciulescu, asta se intoarce cu Alves in spinare si apuca sa ii paseze lui Mihalcea, care isi dribleaza adversarul direct, dar trage la o palma langa bara.

Min. 36: Grecii sint in corzi. Portarul lor repune din 6 metri, Serban recupereaza, il lanseaza pe Danciu, care il dribleaza elegant pe Alves si incearca un sut cu efect la coltul lung, dar mingea trece pe langa.

Min. 42: Tocmai cind ziceam ca ne merge bine... Greseala de marcaj a lui Ciobotariu, aripa lor dreapta, Bourbos, ramine singur la 16 metri si trage din voleu pe coltul scurt. O parte din vina o are si Munteanu, cred ca putea sa scoata in corner. 2-2 si meciul "se joaca".

Min. 45: D. Serban centreaza din corner, Iordache reia cu capul milimetric pe langa bara.

Pauza. E 2-2 cu o echipa tare. Rezultatul nu e rau deloc, dar baietii sint obositi. Se vede ca au tras din rasputeri. In vestiar, incerc sa ii mobilizez. Un rezultat bun ar fi excelent pentru moral. Fac o singura schimbare: iese Margaritescu, obosit, intra Badea.

Min. 47: Corner pentru greci, atacantii lor trag de doua ori la rind in blocaj.

Min. 57: GOOOOL Dinamo. Actiune pe stinga Vl. Munteanu, care intra in careu si il mai ridiculizeaza o data pe fundasul lor dreapta. Grecul se enerveaza si il faulteaza din spate. Penalty indubitabil. Executa Danciulescu, ca la carte. 3-2 pentru Dinamo.

Min. 60: Asediu la poarta grecilor. Danciulescu si Vl. Munteanu combina pe stinga, Munteanu scoate la Dennis Serban, care suteaza de la 16 m in transversala. Danciu reia mingea revenita in teren, portarul lor respinge si apoi un fundas degajeaza din fata lui Florentin Petre. Corner pentru noi, ramas fara rezultat. Decid sa fac citeva schimbari. Mai ramin in teren, din echipa initiala, cei doi fundasi centrali, Balan si Cr. Munteanu. Sint nevoit iar sa joc cu Pacurar fundas stinga.

Min. 68: Galben Pacurar, se vede ca nu e aparator de meserie.

Min. 71: Fac si ultimele schimbari, acum cuplul de stoperi e format din Burca si Badea, iar la mijloc a intrat Naidin.

Min. 79: Nu este posibil asa ceva. Dupa o faza confuza la 20 de metri, unul din greci suteaza, Burca (cine altul) pune piciorul si deviaza mingea in plasa noastra. E clar, m-am hotarit, Dinamo 2 il maninca.

Min. 80: Grigorie ia mingea de la centru si dribleaza tot ce ii iese in cale, dupa care ii paseaza lui Buca. Iar Buca trage peste. Faza frumoasa totusi, sint multumit ca n-au cazut psihic dupa egalarea aia idioata.

Min. 83: Centrare din corner Tames, cap Baltoi, peste poarta.

Min. 84: Galben Tames, pentru o tinere de tricou.

Min. 90+2: Faza frumoasa, incheiata cu sutul de la 30 de metri al lui Naidin. Dinamo termina meciul asa cum a fost tot timpul, cu o clasa peste adversar.

Meciul se incheie. Evolutie excelenta a echipei mele, in fata unui adversar puternic si care juca pe teren propriu. In plus, noi nici nu am terminat pregatirea. Ii felicit pe jucatori, le multumesc pentru daruire si dau sa intram impreuna la vestiare. Cind sa intru, ma pomenesc cu un reportofon sub nas. Ridic ochii spre posesorul jucariei si dau de... "prietenul" meu de la Pro Sport, Marian Popescu..

- Buna ziua, domnu' Badea, eu am venit la meci direct de la aeroport si am pierdut primele zece minute.

- Buna ziua. Din pacate, ati pierdut un eurogol al lui Margaritescu.

- Cum caracterizati evolutia echipei?

- Aproape cum mi-as dori in visele mele frumoase. AEK Atena este echipa de Champions League, iar daca am fost egalii lor, inseamna ca avem o sansa sa intram si noi in grupe. In plus, noi i-am condus de trei ori si ei ne-au egalat, nu invers.

- Credeti ca aveti sanse la titlu?

- Este irelevant ce cred eu. Jucatorii sint principalul nostru atu in lupta pentru campionat.

- Credeti ca aveti un lot suficient de puternic si de numeros ca sa faceti fata unui sezon ce se anunta dur?

- Indubitabil.

- Aveti de gind sa mai faceti transferuri?

- Veti afla la momentul potrivit.

- Cit de mult va lipseste Claudiu Niculescu?

- Nu comentez. Va multumesc mult, ma asteapta jucatorii mei. O zi placuta!

Il las cu reportofonul in aer si intru in vestiar. Inauntru e haos si anarhie. Toata lumea ride, face misto, se bucura. Margaritescu incearca sa ii explice lui Niculescu mingea de 1-0: "Ma, cind am dat in ea, am crezut ca s-a rupt ceva in mine, asa am dat!". Inchid incet usa si ramin in interior. Sint atit de bine dispusi, incit nu ma observa. Stau vreo treizeci de secunde, dupa care dau, tare, cu palma in usa. Mai sa faca infarct. Liniste instant. Toti se uita speriati la mine, gindindu-se ca am venit cu draci. Zic un "Ma!" apasat, dupa care continuu: "...baieti, bravo, ma! Ati facut un meci mare!". Se aude suspinul de usurare. Dupa care redevin "profesionistul dur" - haha, s-o creada mutu' pe-asta: "Hai, echiparea, tre' sa mergem la hotel".

Tot drumul, in autocar, se cinta, se zbiara, se spun bancuri. Soferul, un grec, se uita tot timpul mirat la noi. Saracu' de el, cum am putea sa ii traducem cintecele de galerie? Ajungem la hotel relaxati, ne retragem repede la somn, e deja tirziu.

21 iulie

Zi de pauza intre doua amicale. Uneori ma intreb daca nu cumva depasim masura cu sistemul asta nebunesc. Maine jucam cu Kallithea, cine dracu or mai fi si astia. Azi facem doar un antrenament usor, de refacere, pentru ca nu are rost sa ii chinui asa intre meciuri. Citesc Pro Sport pe Internet - corespondenta de la Popescu cel speriat de mine. Asta chiar s-a infricosat, cica "Daca Dinamo va juca la fel tot sezonul, s-ar putea sa nu aiba probleme in a-si pastra titlul de campioana". E plin de citate din subsemnatu', am ajuns un fel de clasic in viata. Tot imi trebuie un fundas stinga, neaparat. Ma rog, mi-ar trebui multe, dar asta e prima urgenta. Sa ajungem in tara, sa vedem ce au descoperit scoutii mei.

Link to comment
Share on other sites

continuu

<{POST_SNAPBACK}>

Hm, te referi la "continui"? Se prea poate sa ai dreptate. Circumstanta atenuanta: eu scriu noaptea, dupa o zi de munca. O sa ma interesez si voi face corecturile, daca este cazul. Oricum, daca ai vazut greseala asta, inseamna ca ai citit cu atentie, lucru care ma flateaza :)

Link to comment
Share on other sites

Io zic sa ii trimiti prin mail lui Cristiano tot fisierul si sa il pui pe el sa faca corecturile.

<{POST_SNAPBACK}>

Stai, ca nu il urasc pe om. Fisierul a sarit deja de 200.000 de caractere, adica aproximativ 70 de pagini :) Ar trebui sa isi ia ceva concediu ca sa poata sa corecteze tot.

Link to comment
Share on other sites

  • GeneraÅ£ia de Aur

Pai d-asta m-am ofticat eu, ca se ia de tine pentru o gresala minora cand ai scris deja o gramada. Mi se pare exces de zel si in plus gramaticul forumului este Noel. :P

Link to comment
Share on other sites

Pai d-asta m-am ofticat eu, ca se ia de tine pentru o gresala minora cand ai scris deja o gramada. Mi se pare exces de zel si in plus gramaticul forumului este Noel. :P

<{POST_SNAPBACK}>

M-am informat, are dreptate, am corectat.

Eu ma uit cu groaza ca am scris atit si nici nu a inceput sezonul, mai am de postat o chestie cu ultimul amical si revenirea in tara si dupa aia urmeaza primul meci oficial.

Link to comment
Share on other sites

22 iulie

Meci cu Kallithea. Echipa e cam in pioneze, dar o sa jucam si asa. In schimb, am o surpriza foarte dura si chiar mai nasoala

decit dura. Meciul cu Olympiakos a fost anulat, pentru ca draga de UEFA a devansat al doilea tur preliminar al Champions

League si vom juca, pe 28 iulie si 4 august cu SK Tirana, primul meci la ei. Rahat! Fix de asta nu aveam nevoie acum.

Practic, primul meci oficial al sezonului va fi unul din Champions League... baga-mi-as! Incep meciul cu aceeasi echipa ca si in meciul cu AEK, adica Munteanu - Balan, Alistar, Iordache, Ciobotariu - Fl. Petre, Margaritescu, D. Serban, Vl. Munteanu - Mihalcea, Danciulescu. Grecii joaca, din cit vad eu, un 3-4-3 cam pacatos.

Min. 10: prima faza importanta e a grecilor. Verticalizare, pasa in careu la virful lor, care reia din drop, dar peste poarta

Min. 12: faza identica, respinge Cr. Munteanu

Min. 19: primul meu atac mai serios, pe o recuperare a lui Margaritescu, care ii paseaza lui Danciulescu, minge asezata pentru sutul lui Mihalcea, de la 16 m, dar care trece pe langa.

Min. 21: faza la fel, din nou Mihalcea, dar de data asta peste poarta

Min. 32: dubla ocazie pentru Dinamo. Mihalcea croseteaza doi fundasi pe dreapta, centreaza pentru Danciulescu la 6 metri, un

fundas plonjeaza in fata mingii. Mingea sare la Dennis Serban, care trage peste poarta.

Min. 42: GOOOL Dinamo! Petre recupereaza o minge la 40 de metri de poarta noastra si declanseaza contraatacul. Balonul trece

repede pe la Serban, Vl. Munteanu si Danciulescu, ultimul centreaza in fata portii, de unde Florentin reia simplu, la coltul

scurt. 1-0 si jocul nu merge rau deloc.

Pina la pauza nu se mai intimpla nimic notabil. Schimb toata echipa, avind in vedere ca e ultimul amical din sezon, sa dau

tuturor o sansa.

Min. 47: Actiune individuala frumoasa a lui Pacurar, incheiata cu un sut de la distanta, dar peste poarta.

Min. 56: Serie de driblinguri ale lui Grigorie pe dreapta, incheiata cu o centrare perfecta pentru Baltoi, insa portarul grec respinge si un fundas degajeaza in tribuna.

Min. 59: GOOOOL Dinamo! Faza identica, doar ca acum pasa lui Grigorie este la intilnire pentru Pacurar, care, de la 10 metri, nu rateaza. 2-0 si incep sa ma gindesc deja la meciul cu SK Tirana.

Min. 68: Naidin incearca o torpila de la 25 de metri, care ocoleste cu putin vinclul.

Min. 90: Pacurar incearca sa ii intoarca serviciul lui Grigorie, dar Fane, in loc sa traga plasat, alege o torpila care

zguduie transversala.

Meciul se termina 2-0. Cam putin, avind in vedere ca am tras 24 de suturi la poarta. Mai trebuie lucrat ceva-ceva la capitolul tehnic. In fine, si adversarul a fost unul modest, cred ca cel mai slab din turneul asta. Mai sint sase zile si e meci cu albanezii. Macar de n-ar fi si astia vreun 17 Nentori sau Knattspyrrknuffelag.

Plecam Rapid la hotel si ne apucam sa impachetam. Maine dimineata la prima ora plecam spre casa! Ard iar un prosport.ro pe

net, cica Panc e in scandal cu Olaroiu dupa tentativa de transfer la mine. Panc zice: "Adica eu sint nimeni, sa accepte prima oferta venita?", Oli nu raspunde la atac. Sper sa pot sa speculez treaba asta in avantajul meu, poate se cearta de tot. La primul antrenament al zilei, Margaritescu calca pe o scoica in nisip si se taie urit la picior. Rahat, asta imi mai lipsea. Sta pe bara o saptamina, adica meciurile din deplasare cu SK Tirana si Gloria Bistrita.

23 iulie

La prima ora, ne suim in avion. Ajungem la Bucuresti Rapid. La aeroport ne asteapta un popor intreg. Fani, ziaristi, staff.

Vad ca materialul din Pro Sport, de dupa meciul cu AEK, ne-a facut foarte bine. Dau doua declaratii in viteza, spun ca sintem in crestere de forma, dar ca ne asteapta meciuri mai grele decit amicalele, si o tai impreuna cu baietii spre iesire. Nicolae Badea vine dupa noi, ma felicita pentru meciul cu AEK Atena si imi mai da o veste. Proasta. Cica Dinu e internat la "Dr. Bagdasar", cu probleme urite de tot la fiere. Asta este, nu or sa ma omoare pe mine albanezii aia. La club, surprinzator, nu ma asteapta decit un fax de la UEFA, sa trimit lotul pentru tururile preliminare. Evident, Burca ramine pe dinafara. Maine, la primul antrenament, il expediez la Dinamo 2. Le dau liber jucatorilor pina seara si ma retrag si eu la mine "acasa". Dorm dus, stresul ultimelor zile si-a pus serios amprenta asupra mea. Pina la meciul cu SK Tirana mai sint cinci zile.

24-26 iulie

Urmatoarele trei zile trec repede. Antrenamente in continuare, cred ca ar trebui sa revenim la programul de "tehnice", pentru ca baietii par sa se cam fi plictisit de cele fizice. Eu stau si astept cu limba scoasa anunturi de la scouti despre vreun fundas stinga. Deocamdata nimic. Pe 26, seara, plecam spre Tirana. Presa ne asteapta la aeroport de parca am pleca la razboi. Nu ma hazardez in declaratii, amintesc - cu rautate - de Skonto Riga - ah, sa arda inima-n Gigi - si ne urcam in avion. Peste doua ore aterizam la Tirana. Din prima, ma incearca o senzatie ciudata. Parca ar fi Bucuresti si parca n-ar fi. Arhitectural, Bucurestiul e mai frumos. In rest, oamenii sint imbracati cam la fel, curatenie e la fel de putina, caini vagabonzi si cersetori. Prin fata tuturor astora trece, din cind in cind, cite un Mercedes ultimul model sau un Porsche. Deh, imbogatitii razboiului din Kosovo... Nu le dau liber baietilor, e un oras periculos, din cite ne avertizeaza delegatul lui SK Tirana, si n-as vrea sa il vad pe unul cu gitul taiat pentru un celular sau doua sute de euro.

27 iulie

Antrenament usor, de dimineata, dupa care iesire in grup prin oras. Daca stam la gramada, nu prea avem ce sa patim. Baietii sint oarecum ingrijorati. Din staff nu a venit cu noi decit Borcea, Dinu e in continuare in spital, iar Badea e ocupat cu niste afaceri. In principiu, nimic de vazut prin oras, acelasi gen de "oras rosu", construit dupa 1945. Seara facem antrenamentul oficial pe terenul unde se va juca. Citiva ziaristii albanezi sint adunati pe tusa si fac poze in disperare. Din pacate, nici unul nu stie engleza, iar eu sa mor daca am invatat albaneza la scoala. De ce din pacate? Aveam niste idei, sa le bag un pic mortul in casa. Seara, la hotel, impreuna cu Mateo si Iulica, facem echipa pentru a doua zi. Din cauza accidentarilor, ar arata cam asa: Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Iordache, Semeghin - Fl. Petre, I. Badea, D. Serban, Vl. Munteanu - Mihalcea, Danciulescu. Lipsesc Goian, Galamaz si Margaritescu, accidentati, iar Claudiu Niculescu nu e refacut complet, plus ca nu a jucat nici un meci de cind am venit eu la echipa. Problema e la rezerve... Stelea, Ciobotariu, Grigorie, Tames, Pacurar, Baltoi si Goian, ultimul nefiind nici el la suta la suta. In fine... cam asta ar fi, sa vedem ce iese maine.

28 iulie, dimineata

Sedinta tactica. Anunt echipa si sarcinile de joc. Albanezii joaca 3-5-2, deci o sa fie destul de mult de alergat la mijloc. Surprinzator, nimeni nu comenteaza nimic. Nici macar Tames, care e clar ca nu e foarte multumit dupa ce a ajuns rezerva lui Dennis Serban. Intre timp, Netoiu ma anunta ca a mai imprumutat un jucator de la echipa B - Marin Vatavu - la Dacia Mioveni. Deh, combinatii de-ale lui. Ce ma deranjeaza e ca doar ma anunta, nu ma consulta sub nici o forma. Nu ca as fi avut nevoie de Vatavu, da' ca principiu...

28 iulie, seara

Sintem in vestiar si ne pregatim de meci. Iesim la incalzire. Fiind primul meci oficial, m-am imbracat la costum, cu sacou cu emblema "Cainilor Rosii". Intr-un colt al tribunei, reperez un mic grup de suporteri de-ai nostri. Merg incet spre ei, sper sa nu inceapa sa ma injure. Marfa! In primul rind, il reperez pe faimosul Mihai din Pantelimon, ala cu care am avut un conflict la primul antrenament. Vad ca sint bine paziti - cred ca sint mai multi politisti in jurul lor decit suporteri - si ma apropii. Spre surprinderea mea, cind ajung la vreo 20 de metri, tocmai "monstrul din Pantelimon" da tonul la aplauze. Pe cine dracu or aplauda astia, pe mine? Ma uit in spate, vad ca nu mai e nimeni din ai nostri prin zona. Ii aplaud si eu si ma intorc usurel pe banca. Mda, cred ca pe mine ma aplaudau. Dupa incalzire, ii string pe baieti in jurul meu si le zic o singura chestie:

- Vreau sa va duceti peste ei de la inceput. Nu ii lasati sa paseze, nu ii lasati sa urce.

Jucatorii dau din cap in semn de aprobare. Ma rog, intre vointa si putinta e oarece diferenta, dar sper sa nu ne facem de ris. Hmm, incepe meciul. Desfac un pachet nou de tigari si ma rezem de stilpul bancii de rezerve. Incepe primul meu meci oficial ca antrenor principal al lui Dinamo. Cine ar fi visat la asa ceva?

SK Tirana - Dinamo Bucuresti, turul 2 preliminar UCL, mansa 1

Min. 4: mijlocasul dreapta al albanezilor scapa pe tusa, intra in careu si centreaza in fata portii, de unde alt albanez pune latul si 1-0 pentru SK Tirana. Offf, cit de rau a inceput meciul asta.

Min. 19: pina acum, doi fundasi ai albanezilor au luat galbene, iar unul din atacanti a iesit pe targa. A facut si Ciobi o treaba buna, ca in rest... golul pe partea lui l-am luat, se vede ca e batrin.

Min. 21: centrare Vl. Munteanu, Petre reia din 4 metri peste poarta. Oooof!

Min. 26: GOOOOOL Dinamo! Lovitura libera pentru albanezi de la 40 de metri, centrare in careu, Balan degajeaza, Mihalcea prelungeste cu capul pina la Danciulescu. Cursa de 30 de metri a lui Danciulescu, care ramine cu portarul si il executa cu un sut plasat. SK Tirana - Dinamo Bucuresti 1-1.

Min. 30: Ocazie mare pentru albanezi, Munteanu apara si Ciobotariu degajeaza.

Min. 38: GOOOOL Dinamo! Vl. Munteanu centreaza din corner, un fundas al lor ii ia mingea de pe cap lui Alistar cu mina. Penalty clar, executa Danciulescu, impecabil. 2-1 pentru Dinamo.

Min. 45: Un mijlocas albanez arunca o centrare in careu, Munteanu si Iordache se invita reciproc si mingea se scurge in poarta. Gol stupid, primit fix cind nu aveam nevoie de asa ceva. 2-2 si asta e scorul la pauza.

Fac toate schimbarile la pauza si toate in linia de mijloc. Ies Badea, Serban si Vl. Munteanu, intra Tames, Grigorie si Pacurar.

Min. 61: GOOOL Dinamo! Ciobotariu se alege si el cu un galben, pentru o tinere de tricou. Albanezii centreaza din lovitura libera, Alistar degajeaza, Pacurar paseaza pentru Grigorie, care, ramas singur cu portarul lor, nu iarta. 3-2 pentru Dinamo, gol facut de doi din jucatorii introdusi la pauza.

Min. 74: Ocazie pentru albanezi. Lovitura libera de la 18 m, executata repede, Munteanu plonjeaza si respinge, dupa care se fluiera ofsaid.

Min. 82: Contraatac al albanezilor dupa un corner al nostru, incheiat cu un sut in plasa laterala.

Min. 83: Degajare gresita a lui Munteanu, pase rapide intre albanezi si faza se incheie cu gol. 3-3.

Min. 90: Contraatac 4 contra 3 al nostru, dar Petre, in loc sa paseze, suteaza in plasa laterala.

Min. 90+3: meciul se incheie 3-3. Nu e rau, dar nici bine. Mergem sa salutam galeria, suporterii ne aplauda. Eh, se putea si mai rau, puteam sa luam bataie.

Ajungem la hotel, stringem bagajele si o taiem in viteza cu un charter spre Bucuresti. O ora si ceva mai tirziu, aterizam la Otopeni. Presa e calare pe noi - e belea daca au stat pina la ora asta - si ne intreaba de meci. La gramada, unul aduce aminte de 17 Nentori. Ma enervez si le explic ca nu am venit acolo sa discutam esecurile din trecutul lui Dinamo, ci succesele din prezent si viitor. Le multumesc ca ne-au asteptat si plec. Spre lauda lor, jucatorii ma urmeaza, fara sa ii bage in seama pe ziaristi.

29 iulie

Nu am timp de prea multe, pentru ca peste doua zile avem meci cu Gloria, in deplasare. Ajung la club, discut cu Badea sa mergem cu avionul pina la Cluj si de-acolo autocar pina in Bistrita. Oboseala drumului s-ar putea sa isi spuna cuvintul asupra jucatorilor si, in plus, saptamina viitoare avem returul cu SK Tirana si meciul cu Rapid. Daca iesim bine din toata treaba asta, s-ar putea sa am oarece viitor la echipa. Dimineata antrenament de refacere, dupa-amiaza intram in programul normal, cu antrenamente atit fizice, cit si tehnico-tactice. Dinu se simte in continuare rau, asa ca eu voi conduce echipa si la meciul cu echipa "Lordului". In UEFA, Otelul ii bate cu 2-0 acasa pe armeni si se califica mai departe.

30 iulie

Zburam la Cluj cu o cursa TAROM. Din Cluj, cu autocarul inchiriat, in doua ore, sintem in Bistrita. Oamenii sint pasnici pe-aici, asa ca seara, dupa un antrenament usor, iesim cu totii prin oras. Bistrita e frumoasa, cu multa verdeata si foarte, foarte curata. Ne intoarcem la hotel relaxati, dar cu gindul la ziua de maine. In ziarele de azi, antrenorul Gloriei, Cirstea "CFR" e citat spunind ca Dinamo nu mai e echipa de anul trecut si nu se va bate pentru titlu. Ma suna de pe la Pro Sport si Gazeta, sa imi ceara sa comentez declaratia. Spun doar ca Dinamo isi propune sa cistige titlul in fiecare an, indiferent de ce considera Cirstea sau altcineva. Dupa-amiaza, aflam si cu cine ne vom bate pentru accesul in grupele Ligii Campionilor: AS Monaco, finalista din sezonul trecut. Mda... cred ca e timpul sa ne gindim la UEFA.

Tot dupa-amiaza vad la TV FC Arges - Rapid. Giulestenii bat cu 3-1, dupa ce au deschis scorul printr-un autogol al lui Prepelita, jucator pe care au incercat asiduu sa-l transfere. Sabin Ilie si Burdujan au decis meciul in patru minute, iar Vrajitoarea a dat golul de onoare al Argesului. In celalalt meci al zilei, Sportul - Apulum 1-3.

31 iulie

Ziua incepe la micul dejun, cu ziarele. Amindoua acorda spatii largi debutului campionatului. Ambele ziare de sport citeaza declaratia mea, ca ne vom lupta pentru titlu, iar jucatorii par incintati. Pro Sport zice insa ca "modul particular in care Jean Padureanu vede campionatul romanesc s-ar putea sa ii asigure tinarului Adrian Badea un debut linistit in Divizia A pe banca lui Dinamo". Adica e blat. Eh, ai dracului voi... Pregatesc echipa si o anunt la sedinta tehnica: Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Iordache, Semeghin - Fl. Petre, I. Badea, D. Serban, Vl. Munteanu - Danciulescu, Mihalcea. Niculescu, Goian si Margaritescu sint nerefacuti, doar Goian e pe lista de rezerve. Hai la meci...

Gloria joaca 3-4-1-2, cu Iftodi in spatele virfurilor. Il instruiesc pe Badea sa stringa bine la ala, sa nu il lase sa paseze. In tribune, doar vreo 2000 de spectatori.

Min. 8: Corner Gloria, cap V. Popa pe langa poarta.

Min. 10: ratare uriasa Danciulescu. Alistar respinge o lansare, Mihalcea prelungeste cu capul pe spate, Danciulescu ramine singur cu Cimpeanu, dar trage pe langa.

Min. 28: Iftodi trage tare dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, dar peste poarta.

Min. 34: Ratare mare Gloria, Munteanu apara sutul lui Coroian, dupa un contraatac, iar Iordache degajeaza.

Min. 36: Faza superba a lui Dinamo. Mihalcea prelucreaza o minge pe dreapta, centreaza in careu, Vl. Munteanu recentreaza la 18 metri, de unde Badea prinde un voleu de zile mari, care trece la o palma peste transversala.

Min. 39: Iordache ia galben pentru proteste.

La pauza schimb pe Badea, Serban si Vl. Munteanu cu Tames, Grigorie si Pacurar.

Min. 47: Actiune pe stinga Pacurar - Danciulescu, ultimul centreaza pentru lovitura de cap a lui Mihalcea, Cimpeanu se intinde si scoate in corner. Dominam inceputul reprizei a doua.

Min. 50: Invalmaseala mare la un corner pentru noi, Cimpeanu scapa mingea, dar un fundas degajeaza din fata lui Fl. Petre.

Min. 66: Ratare mare pentru Gloria, Munteanu scoate peste poarta sutul din 10 m al lui Coroian.

Min. 75: GOOOOL Dinamo. Dupa un corner respins de bistriteni, Balan arunca o minge in careu pentru Mihalcea, Cimpeanu respinge sutul Taranului si Danciu-gol impinge mingea in plasa. 1-0 pentru Dinamo

Min. 82: Actiune buna Mihalcea - Petre, ultimul centreaza pentru Grigorie, Cimpeanu scoate incredibil.

Min. 90: Savu reia din plonjon, putin peste poarta noastra.

Scor final 1-0, am debutat cu victorie, dar a fost greu, greu, greu. Partea buna in tot meciul asta e ca Gloria a jucat acelasi sistem ca si Rapid si am putut sa vedem cum stau treburile. Pe de alta parte, intre jucatorii Gloriei si cei ai Rapidului e o "mica mare" diferenta de valoare. La conferinta de presa de dupa meci, din fericire, nici unul din ziaristi nu pune problema unui blat. S-a vazut de la distanta ca am avut un meci greu, ceea ce accentuez si eu, si ca s-a jucat pe drepte. Spun ca daca nu mi-ar fi lipsit trei piese de baza, diferenta de scor ar fi fost mult mai mare. Pe Cirstea il maninca in fund sa zica de sansele noastre la titlu, moment in care spun ca si eu consider ca Gloria va pica, multumesc frumos ziaristilor, ma ridic si plec. Sint cam suparacios, da' asta e, traiesc intr-un stres maxim si nu sint obisnuit cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest draculea

Frate esti nebun e 3 noaptea si maine am servici si eu citesc povesti nemuritoare .....

Oricum e un story excelent ... vezi sa nu intri in rutina meciurilor si sa uiti sa improvizezi pe margini. Mai bine faci un story de 500 de pagini in 3 luni decat unu intr-o saptamana, nu te grabeste nimeni :)

Apropo ce mai face Mihaela secretara ca mi-e dor de ea :P

Link to comment
Share on other sites

Frate esti nebun e 3 noaptea si maine am servici si eu citesc povesti nemuritoare .....

Oricum e un story excelent ... vezi sa nu intri in rutina meciurilor si sa uiti sa improvizezi pe margini. Mai bine faci un story de 500 de pagini in 3 luni decat unu intr-o saptamana, nu te grabeste nimeni :)

Apropo ce mai face Mihaela secretara ca mi-e dor de ea  :P

<{POST_SNAPBACK}>

Dude, cine crezi ca a mai avut timp de secretare? Eu am treburi serioase, sint ditamai manageru' :P In episodul urmator, Dinamo - Monaco se incheie cu un rezultat fericit pentru mine. Paradoxal, fara reloads, pe cuvint.

Link to comment
Share on other sites

1 august

Duminica e zi libera pentru toata lumea, inclusiv pentru noi. O petrec uitindu-ma la meciurile transmise la TV. FC National zdrobeste pe CFR Cluj cu 5-0, Otelul - FCM Bacau 3-0, Poli AEK - Farul 2-2, o mica surpriza - FC Brasov - Poli Iasi 2-4, cu golurile victoriei marcate in ultimele doua minute, si o MARE surpriza: Steaua - "U" Craiova 0-3, scor stabilit inca din prima repriza, prin golurile lui Njock si Lutu (doua). Hahahahaha, nu ii intrevad un viitor stralucit lui Zenga... La conferinta de presa de dupa meci, Zenga acuza pentru infringere pe... Genclerbirligi, echipa care incearca sa-l transfere pe Florentin Dumitru. Cica jucatorului nu-i mai sta mintea la fotbal, doar la transferul "afara".

2 august

Singura chestie notabila pe ziua asta e declaratia lui Fl. Dumitru, cum ca are deja o virsta si trebuie sa se gindeasca la viitorul lui. Hmm, adica vrea sa plece. Du-teeeeeeeeeeeeeeeee.

3 august

Pregatirea meciului retur cu SK Tirana. Antrenamente normale, cred ca ii voi titulariza pe cei trei jucatori care au fost accidentati pina acum, respectiv Niculescu, Margaritescu si Goian. In plus, Dennis Serban cred ca trece pe tusa si ii face loc lui Tames. Echipa ar arata cam asa: Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu.

4 august

Dinamo Bucuresti - SK Tirana, meci retur din turul 2 preliminar al UCL, scor in prima mansa 3-3

Stadionul din Stefan cel Mare este plin ochi. Nu atit interesul pentru meciul cu SK Tirana, cit ca sa vada cum se descurca "echipa mea". Ies de la vestiare cu inima indoita. Aplauze razlete, nimic masiv. Tot e bine ca nu ma fluiera. Ma duc si ma asez pe banca si incep un pachet de tigari, pe care aveam sa-l termin pina la sfirsitul meciului. In fine, incepe meciul.

Min. 4: GOOOOOOL Dinamo. Faza superba, pornita cu o recuperare in tusa a lui Balan, care arunca o minge pe capul lui Cl. Niculescu, Cleo prelungeste pe spate la Danciulescu si il lasa singur cu portarul. Danciu nu se pierde cu firea si il executa cu o "scarita". Super gol, dar si daca rata...

Min. 6: Niculescu dribleaza pe dreapta, centreaza la 16 m pentru Tames, care paseaza printre la Vlad Munteanu. Moldoveanul n-are singele rece al lui Danciulescu si trage peste poarta.

Min. 8: Munteanu respinge greu un sut din prima al "decarului" albanezilor

Min. 25: GOOOOOOL Dinamo. Petre centreaza in careu, dupa o faza confuza, Danciulescu pune latul si mingea se duce la colt. 2-0 si incep sa sper.

Pina la pauza nu se mai intimpla nimic, in afara de doua galbene, primite de Tames si Petre. Fac trei schimbari - ies Petre, Niculescu si Margaritescu, intra Grigorie, Mihalcea si I. Badea. Le cer jucatorilor sa tina rezultatul, pentru ca vine meciul cu Rapid si nu are rost sa alergam degeaba, doar ca sa-i umilim pe amaritii astia de albanezi.

Min. 57: Vl. Munteanu centreaza in careu si Semeghin, cit e el de mic, reia cu capul dintre doi fundasi, dar peste poarta.

Min. 60: Danciulescu preia la 16 m, se intoarce cu un fundas in spinare, dar trage pe langa poarta.

Min. 75: GOOOOOL Dinamo. Badea primeste de la Tames si verticalizeaza la 16 m pentru Mihalcea, care se intoarce si trage cu spitul. Portarul ramine fara replica si e 3-0. Suporterii incep sa strige "Monaco, uita-te, ziua ta se-apropie". Macar ei sint optimisti.

Min. 88: Tames trage peste poarta de la 10 metri.

Min. 90: GOOOOOOL Dinamo. Danciulescu e faultat in careu, dupa o faza construita de Vl. Munteanu. Penalty clar, transformat impecabil de Danciulescu, care reuseste hat-trickul. 4-0, rezultat perfect pentru moralul din meciul cu Rapid.

Meciul se termina 4-0. Pentru un debut in fata propriilor suporteri, nu e rau, chiar daca adversarul e o echipa albaneza. Dupa meci, mergem sa salutam galeria, care ne aplauda. Sint multumit de joc, multumit si de rezultat. Albanezii au avut o singura ocazie, noi vreo zece. Eu am uitat deja meciul asta si ma gindesc ca pe 7 august avem cu Rapid, iar pe 11 cu Monaco, amindoua acasa.

5 august

Imi incep ziua de munca cu lectura ziarelor. Evolutia lui Dinamo este laudata, dar si Pro Sport, si Gazeta subliniaza ca SK Tirana este, totusi, o echipa albaneza. Editorialul lui Ioanitoaia din GSP are o sectiune dedicata meciului nostru cu albanezii, care, in general, e laudativa. Finalul este insa de natura sa ma puna pe ginduri. Cica "Adevaratele examene pentru tinarul antrenor al lui Dinamo au loc in urmatoarea saptamina: confruntarea cu Rapid, meci al marilor orgolii, dar si cu o mare importanta in lupta pentru titlu, si meciul de acasa cu Monaco. Daca va iesi cu fruntea sus din aceasta "dubla", inseamna ca are un viitor stralucit in aceasta meserie, in care a ajuns, mai mult sau mai putin, din intimplare". Mda.

O a doua veste buna este ca Dinu e pe cale sa iasa din spital. Problemele lui de sanatate s-au cam rezolvat, dar doctorii i-au interzis o groaza de chestii, printre care si emotiile puternice.

Ma suna ziaristi de la mai multe ziare. Stau si ma gindesc daca sa incep sa il stresez pe Razvanel. Nu-mi place ca antrenor, nu-mi place ca om. Decid sa las treburile personale la o parte si accentuez pe rivalitatea dintre Dinamo si Rapid, spunind ca o victorie la inceput de sezon ar fi excelenta pentru noi. Hai sa vedem cum reactioneaza, poate il pune dracu sa se ia in gura cu mine...

La antrenamente treaba merge bine, jucatorii sint bine dispusi si lucreaza cu placere. Tot n-am gasit o rezerva pentru Semeghin si chestia asta ma roade groaznic. Pun mina pe telefon si ma apuc sa ma interesez. Scoutul pe care l-am expediat in America de Sud imi zice de doi jucatori, unul exact pe postul pe care mi-l doresc si un mijlocas ofensiv, amindoi de 21 de ani. Fundasul cica ar fi ieftin, iar mijlocasul e gratis. Vorbesc sa mi-l trimita pe mijlocas si sa se intereseze mai indeaproape cum ar fi cu achizitionarea fundasului.

6 august

Nici un fel de noutati, tragem tare la antrenamente in vederea meciului cu Rapid. Trebuie sa ii batem neaparat. Steaua a pierdut deja o partida, daca i-am intepa si pe giulesteni inca de la inceputul sezonului s-ar putea sa avem sanse la titlu. Deocamdata Muciulescu nu zice nimic.

Etapa a doua incepe de azi, cu meciurile FC Arges - Craiova 2-2, si Sportul - FCM Bacau 3-1, cu o dubla G. Bucur. Nimic interesant, totusi... Dupa-amiaza ma pomenesc cu pustanul brazilian de care mi-a zis scoutul. Il aduc la antrenamentul de seara, sa vad ce stie. Are calitati fizice, nimic de zis, dar mai trebuie sa lucreze la tehnic. Il expediez la Dinamo 2 si ii pregatesc un contract rezonabil. In sfirsit, pot sa ii fac contract de profesionist lui Cigan, ca sa nu mai risc sa mi-l salte careva de sub nas. Ii ofer contract pina in 2009, 24.000 de dolari pe sezon. Scoutul pe care l-am pus sa imi supravegheze viitorii adversari imi aduce, in sfirsit, si vesti bune: cica Rada si Godfroid sint accidentati, iar Aliuta si Perja sint nerefacuti. Buna treaba... oricum, Rapid are un lot bun, au cu cine sa-i acopere.

7 august

Azi e meciul cel mare. Impreuna cu Cornel Dinu, punem la cale echipa. Asezarea standard, 4-4-2, formatia: Cr. Munteanu - Balan, Goian, Alistar, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu.

Meciul incepe la 5 dupa-amiaza. Pe la 4, ies pe teren cu Mateo sa facem o recunoastere. Tribunele sint aproape pline, "cainii rosii" domina fondul sonor. Giulestenii sint mult mai tacuti, oricum sint mai putini. Gazonul e excelent, ramine sa vedem cum va merge partida. Suporterii nostri ne aplauda, ii salutam si ne retragem la vestiare. Trecem pe la observator, predau foaia cu formatia si o cer si eu pe cea a Rapidului. Hmmm, tot 3-4-1-2, cu Dolha - Maftei, Daouda, M. Constantin - Maldarasanu, Badoi, Ilies, Paleacu - Centeno - S. Ilie, Burdujan. Aliuta si D. Niculae sint rezerve.

7 august, 16.55

Dinamo - Rapid

Iesim pe teren. Jucatorii au terminat aproape incalzirea, iar suporterii din PCH se manifesta asurzitor. Giulestenii sint clar in inferioritate, cel putin la capitolul public. Trec la doi metri de Muciulescu jr., se uita la mine si nu ma saluta. Bine, fraiere, las' ca vezi tu. Incepe meciul...

Min. 3: ratare mare Rapid. Sabin Ilie trece usor de Goian si suteaza, dar Munteanu respinge si Semeghin degajeaza.

Min. 10: galben Vl. Munteanu, pentru un atac dur la Maldarasanu. Pina acum, rapidistii sint peste noi.

Min. 11: S. Ilie reia din prima o centrare de la Maldarasanu, Munteanu scoate in corner.

Min. 18: Burdujan trage in portar, dupa o pasa de la Centeno.

Min. 28: prima ocazie pentru Dinamo. Danciulescu ii paseaza lui Niculescu, care il intoarce pe Maftei si trage de la 30 de metri, la o palma de bara.

Min. 36: Vl. Munteanu trage din unghi, putin peste poarta. Am inceput sa echilibram jocul, cit de cit.

Min. 42: Galben Burdujan, pentru o simulare.

Min. 45: Galben Centeno, pentru un fault la mijlocul terenului.

0-0 la pauza, Rapid a fost peste noi. Suporterii nu par foarte incintati, dar vad ca deocamdata nu au inceput sa fluiere.

Min. 47: Semeghin il busculeaza in careu, inutil, pe S. Ilie. Paleacu executa penaltyul, dar Munteanu apara.

Min. 58: Balan centreaza pentru Vl. Munteanu, care trage pe langa poarta din 6 m. Decid sa fac trei schimbari: ies Niculescu, Tames si Vl. Munteanu, intra Mihalcea, Grigorie si Pacurar.

Min. 80: GOOOOOL Dinamo. Grigorie preia in careu pe langa Karamian, care il agata. Penalty transformat cu siguranta de Danciulescu.

Min. 85: Actiune comuna Mihalcea - Danciulescu, Dolha scoate incredibil.

Min. 87: Munteanu iese aiurea la o lansare, pierde mingea, Badoi centreaza in fata portii goale, dar Balan degajeaza.

Min. 90+1: Combinatie de efect S. Ilie - D. Niculae, ultimul ramine singur cu Munteanu, care scoate in corner. Tigara aprinsa ma arde la deget, o arunc si ma uit iar spre teren. Sint atit de aproape de un rezultat MARE.

Min. 90+2: Goian ia galben pentru un fault la Niculae, facut intr-un moment critic.

Min. 90+3: Contraatac supranumeric al nostru, Mihalcea trage, iar sutul, deviat de Daouda, trece alaturi. Cornerul nu se mai executa, pentru ca arbitrul fluiera finalul. ESTEEEEEEEEEEEEEEE! I-am batut! Muciulescu, negru de suparare, trece pe langa mine fara sa ma bage in seama. Adevarul e ca daca imi dadeau gol din penaltyul ala, nu cred ca ii mai bateam.

Impreuna cu jucatorii, ma duc la galerie. Aplauze puternice, scandari pe masura, chestii de genul asta. Atmosfera e excelenta, victoria asta a fost mult mai importanta ca impuls de moral decit una oarecare. In vestiar, baietii se bucura, dar retinut. E clar ca i-am batut cu noroc si ca puteam sa o furam rau de tot. In plus, peste patru zile vine Monaco. Apare si Borcea, zicind niste chestii foarte putin elegante, vizavi de adversarii nostri. Ma rog, de-ale lui. Le anunta primele si pleaca. Eu dispar pentru conferinta de presa, la care, surpriza, Muciulescu nu apare. Hmm, ce gest lipsit de eleganta, ma gindesc eu, si ma asez, pregatit sa raspund intrebarilor.

- Considerati victoria meritata, domnule Badea?

- Categoric. Am fost cel putin egalii lor, mai putin primul sfert de ora, cind ne-au dominat. Recunosc, am avut si noroc, pentru ca Munteanu a aparat un penalty. Dar... asta e fotbalul, cine inscrie un gol mai mult decit adversarul cistiga.

- Cit de important este acest rezultat?

- Extraordinar de important. In primul rind, ca moral, pentru ca vine meciul cu Monaco. In al doilea rind, in clasament. Rapid este una din pretendentele la titlu si victoria intr-un meci direct conteaza extrem de mult. In fine, pentru un dinamovist, o victorie impotriva Stelei sau a Rapidului este cea mai mare satisfactie, iar eu nu fac exceptie.

- Imediat dupa incheierea partidei, Razvan Muciulescu s-a plins de jocul dur al elevilor dvs. Le-ati dat instructiuni speciale in acest sens?

- Domnilor, fotbalul este un joc de barbati. Cine nu se considera in stare sa-l practice este invitat sa ia loc in tribuna. Apropo, domnul Muciulescu s-a accidentat si dinsul si de-asta nu a putut sa vina la conferinta? Mi se pare o lipsa de respect fata de public, fata de presa si, in ultima instanta, fata de adversar, bag eu fitilul.

- Dupa acest rezultat, sinteti optimist cu privire la obtinerea calificarii in Champions League?

- Sint realist. Monaco este finalista de anul trecut si este o echipa foarte buna, dar noi ne vom juca sansa noastra.

Ma retrag in glorie si ajung inapoi in vestiar. Baietii sint gata, le dau liber pina la 9 seara, cind ne adunam la "Doi Cocosi" sa sarbatorim victoria.

7 august, 21.30

Cheful de la "Doi Cocosi" a inceput deja. Jucatorii sint relaxati, chiar daca doar ce au trecut printr-un meci greu. La masa staff-ului, discutiile se invirt deja in jurul meciului cu Monaco. Ce sanse avem, citi bani putem sa scoatem, una-alta. Ce ma bucura este faptul ca toata lumea ma felicita pentru victorie. Hehe, o merit. Petrecerea se termina pe la 1 si, spre lauda lor, nici unul din fotbalisti nu pare sa fi exagerat cu bautura. Ne retragem spre casele noastre, dupa ce ii anunt ca maine dimineata o sa lipsesc.

8 august

In sfirsit, dorm si eu cit vreau. Ma trezesc pe la 11, imi fac repede ceva de mincare si ma apuc sa ma uit la TV si pe net, la site-urile ziarelor. "Meciul lupilor tineri", titreaza Pro Sport, cu o poza cu mine zimbitor si Muciulescu incruntat. "Surpriza Dinamo", zice Gazeta Sporturilor. Mda, corect, nimeni nu zicea ca am avea sanse, noi ca echipa si eu ca antrenor. Eh, de data asta a tinut. Intr-un tirziu, fac un efort si ma deplasez la club. Ajung pe la 12, ca sa gasesc o tona de notite pe birou. Unul din scouti a sunat si mi-a transmis ca FC Brasov l-a pus pe lista de transferari pe Seydou, fratele lui Daouda de la Rapid, care joaca mijlocas defensiv stinga. Fac rost de numarul lui Romica Pascu si il sun.

- Buna ziua, domnul Pascu?

- Mda, raspunde o voce batrina.

- Adrian Badea, antrenorul lui Dinamo, va deranjeaza. Aveti timp sa discutam un pic despre un jucator al dvs.?

- Dom'le, sa stiti ca Buga nu pleaca nicaieri. Nici la Steaua, nici la Dinamo, nici la Rapid.

- Nu de Buga e vorba.

- Dar de cine?

- Mariko Seydou, mijlocasul stinga.

- Hmm, pai pe asta l-am cam da.

- Si citi bani vreti?

- Dom'le, sa ne scoatem banii pe care i-am cheltuit cu el.

- Adica?

- Pai vreo 10.000 de dolari cred ca ar fi bine.

Wow, decit 10.000? Ma abtin sa nu sar in sus de bucurie.

- OK, sa discut si eu cu managementul de aici si o sa va trimitem o oferta oficiala.

- Bun, domnule Badea, ne auzim la telefon.

Dau repede o tura pe la Dinu, il intreb ce parere ar avea de ivorian. Zice ca daca e ca frate-sau, merita sa il luam. Badea e si el de acord, asa ca facem repede o oferta de 10.000 de USD si o expediem la Brasov. Trebuie sa ne grabim, pentru ca mai e un pic si se incheie perioada de transferari.

Cobor la antrenamentul de dupa-amiaza. Jucatorii ma saluta cu "Buna ziua, Mister", Iulica si Mateo par si ei bine dispusi. Vad suporteri adunati intr-un colt al tribunei, ma duc sa ii salut. Din nou, in fruntea lor e Mihai din Pantelimon, ala mare cu care am avut un conflict la inceput.

- Salut, baieti.

- Buna ziua, Mister, sa traiti pentru meciul de ieri.

- Eh, nu pe mine sa ma felicitati, pe jucatori, ca ei au dat cu piciorul in minge.

- Da, da' oricum...

- V-ati convins ca sint in stare sa fac treaba aici?

- Mda, raspunde nesigur Mihai. Da' acum vine meciul cu Monaco, ce facem?

- Pai, ce sa facem? O sa jucam si sa vedem ce iese.

Ma intorc si plec, inainte sa ma ameninte cu vreo bataie daca pierdem la scor.

Meciurile de duminica: National - Apulum 3-0, Steaua - Poli Iasi 2-0, Gloria - Farul 1-1, Poli AEK - CFR Cluj 4-0.

9-10 august

Zilele trec repede, deja am intrat in focurile meciului cu francezii. Ma informez de pe Internet, aflu ca le-au plecat Giuly, Rothen si Morientes, dar a venit Saviola. Rahat. Vine si raspunsul afirmativ de la Brasov pentru Seydou si discut cu Giovanni de salariu. Ivorianul nu vrea decit 4000 de dolari pe sezon. Ma, ce dracu, e ceva in neregula. Semnam repede contractul, inainte sa se razgindeasca. Cigan semneaza si el un contract pe cinci ani cu Dinamo, asa ca totul pare in regula. O casa de pariuri publica si cotele pentru cistigarea campionatului. Steaua e favorita, dupa care noi si Rapid, la egalitate.

11 august

Dimineata, ma sfatuiesc cu Dinu. El zice sa jucam tot ce stim noi, ca n-are rost sa ne inchidem in aparare. Daca merge, bine, daca nu merge, ajungem in UEFA. In plus, sanse mari oricum nu ne da nimeni, asa ca macar mai rulam o data 4-4-2. Sint de acord si concepem echipa: Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Inainte de meci, ma suna Giovanni si imi spune ca Seydou a semnat cu Dinamo. Perfect.

11 august, seara

Dinamo Bucuresti - AS Monaco, turul 3 preliminar al UCL, mansa 1

Ne stringem in vestiar si anunt echipa. Practic, nici o schimbare fata de meciul cu Rapidul. Le cer jucatorilor sa joace cu mult curaj, pentru ca nu avem nimic de pierdut. Iesim la incalzire, atmosfera, din nou, senzationala.

Ma pregatesc sa inceapa meciul. De ce sa nu recunosc, mi-e cam frica, AS Monaco nu e tocmai Gloria Bistrita. Francezii joaca 4-1-3-2, cu Saviola si Adebayor in fata.

Min. 5: Danciulescu ii paseaza lui Niculescu, Cleo face o minge cum numai el stie, scapa printre doi fundasi, dar portarul scoate in corner. Tribunele iau foc, eu incep sa cred ca putem sa scoatem un rezultat onorabil.

Min. 12: Atac prelungit, incheiat cu sutul peste poarta al lui Tames.

Min. 24: Prima faza a lui Monaco, Adebayor trage mult pe langa poarta.

Min. 27: GOOOOOOL Dinamo! Recuperare Margaritescu, pasa la Danciulescu, un-doi cu Tames si sut din prima al lui Danciu, de la 16 metri. Flavio Roma este fara replica si Dinamo conduce cu 1-0 pe finalista Champions League de acum citeva luni.

Min. 40: Centrare Petre la Tames, care trage peste poarta din 8 metri. Pe stadion e nebunie, Monaco nici nu a existat pe teren pina acum.

Min. 45: GOOOOOOL Dinamo! Un-doi de efect Danciulescu - Vl. Munteanu, primul ramine singur la 7 metri si il executa pe Roma cu un sut la coltul scurt. 2-0 pentru Dinamo.

Pauza vine la fix, rezultat perfect, joc pe masura pina acum. Il scot pe Vl. Munteanu, care a jucat excelent, dar a obosit si are deja un galben, si il bag pe Pacurar.

Min. 48: Faza superba creata de Florentin Petre pe dreapta, dar centrarea sa e reluata pe langa de Pacurar.

Min. 52: Actiune personala Tames, incheiata cu un sut putin pe langa poarta.

Min. 62: Dubla schimbare la noi, ies Tames si Niculescu, intra Grigorie si Mihalcea.

Min. 65: Un-doi frontal Danciulescu - Mihalcea, fundasii lui Monaco ramin ca la cinema, dar Roma respinge in lateral sutul lui Danciulescu.

Min. 66: Mihalcea trage de la distanta, putin pe langa poarta, dupa care meciul se linisteste.

Min. 89: Corner Pacurar, Goian reia cu capul putin peste.

Min. 90: Danciulescu reia peste poarta o centrare din corner a lui Petre, dupa care arbitrul fluiera finalul.

Jucatorii se imbratiseaza pe teren, eu stau cam un minut impietrit pe banca. Nu-mi vine sa cred, am batut cu 2-0 pe Monaco. Petre vede ca lipsesc si vine sa ma ia, sa particip la bucuria generala. Aidoma actorilor, ne luam de maini si ne ducem spre galerie. Facem trei plecaciuni in fata lor, dupa care, la inceput timid, apoi din ce in ce mai tare, se aude "Badea! Badea!" Hmm. De mine o fi vorba? De "El Presidente"? De Ionut Badea? Nu-i vad pe nici unul prin zona, asa ca ma gindesc ca eu oi fi "vinovatul". Nasol moment, nu am fost niciodata vedeta. Moment in care imi pica fisa: ma duc si il iau pe Danciu pe dupa umeri si ne apropiem de gard. Suporterii sint oarecum mirati ca nu imi savurez singur momentul de glorie, iar eu arat catre Danciu, dupa care ridic doua degete, pentru golurile de azi. Incet, incet, incet... se aude "Danciu, Danciu, Danciu, Danciu-gooool, Danciu-goool, Danciu-goooool!", apoi din ce in ce mai tare. Dupa vreo treizeci de secunde, tot stadionul ii scandeaza numele. Ma uit la el si... ramin blocat. Danciulescu plinge. Incredibil... In scurt timp isi revine, se intoarce spre mine si imi intinde mina. Dam noroc, moment in care primesc cea mai mare doza de blitzuri din viata mea. Cred ca am reusit sa il impac cu suporterii. Macar atit am realizat.

Ne retragem in aplauzele generale spre vestiare. La intrarea in tunel, ma intilnesc cu Deschamps, care imi intinde mina si balmajeste ceva in franceza. Ii raspund in engleza ca nu stiu franceza, moment in care o da si el pe engleza si ma felicita pentru curajul pe care l-am avut, sa venim peste ei tot timpul. Dam mina, moment fotografiat iar la greu, si ma gindesc "Omul asta era capitanul campioanei mondiale de acum... SASE ani!" Din nou, nu prea imi vine sa cred. Ne intretinem amical pe culoar si ramine ca ne vom reintilni la conferinta de presa.

Intru in vestiar, e nebunie. Danciu este eroul zilei, dar ar fi absurd sa nu ii felicit pe toti. Cer un moment de liniste si zic o singura chestie:

- Va multumesc, baieti, va multumesc in numele tuturor dinamovistilor.

Ma opresc aici, inainte sa ma apuce si pe mine plinsul. Petre, capitanul echipei, bate de doua ori cu o gheata in banca si zice si el o chestie, fermecatoare in simplitatea ei:

- Multumim, Mister, ca sinteti antrenorul nostru.

Dam mina, dupa care ii iau la rind pe toti jucatorii si ii felicit. La Danciulescu intirzii citeva secunde in plus. Se uita la mine cu o privire recunoscatoare, cred ca imi multumeste pentru faza de la galerie. Heh, daca ar trebui sa ii multumesc si eu pentru fiecare gol cu care m-a scos din groapa, cred i-as ramine dator vindut. Ii expediez pe jucatori la dusuri si ma duc la conferinta.

Deschamps a ajuns deja si ma asteapta. Deh, astazi eu sint vedeta. Ne asezam, precizez ca nu stiu franceza, asa ca mi-ar face placere sa discutam in engleza, ca sa inteleaga toata lumea. Ziaristii francezi cam strimba din nas, doar ei l-au inventat pe "Michel Jacqueson", dar nu prea au ce face.

- A meritat Dinamo sa cistige azi?

Cred ca intrebarea era pentru mine, dar Deschamps mi-o ia inainte.

- Categoric. Dinamo a fost echipa mai buna in acest meci, s-a asezat mai bine in teren, a atacat mai mult, a avut mai multe ocazii. As putea spune chiar ca sint multumit ca am pierdut doar cu 2-0, rezultat care ar putea fi intors in retur.

Nu mai zic nimic, ce sa mai zic? Deschamps doar ce mi-a mai construit un nivel la soclul statuii.

- De ce a cistigat Dinamo, de ce a pierdut Monaco?

Nu ratez ocazia sa imi umflu muschii si incep.

- Dinamo a cistigat pentru ca a avut superioritate pe benzi, unde mijlocasii nostri au dominat, la capitolul tehnic, duelurile cu adversarii directi. Am cistigat datorita evolutiei perfecte a liniei de fund si a celor doi mijlocasi centrali, care au inchis toate culoarele si au verticalizat imediat ce au avut mingea. In fine, am cistigat datorita jocului foarte bun facut de cei doi atacanti si pentru ca rezervele care au intrat in repriza a doua s-au achitat cu brio de sarcinile de joc. De ce a pierdut Monaco? Asta poate sa va spuna domnul Deschamps. Didier, te rog...

Rahat, l-am tutuit pe Didier Deschamps. Adevarul e ca foarte mare diferenta de virsta nu este, da' totusi... Deschamps imi zimbeste, nu pare deranjat si continua.

- Eh, de ce a pierdut Monaco? Domnul Badea a explicat perfect. Am aglomerat jocul pe centru, in loc sa fluidizam pe benzi, fundasii nostri au pierdut prea multe dueluri directe, iar atacantii nu au miscat in marcaj. Apropo, fundasul cu numarul 24, nu am retinut cum il cheama, a facut un meci senzational, Saviola parca nici nu a fost pe teren. In fine, un factor foarte important, vital chiar, a fost publicul, care a creat o atmosfera incredibila. Credeti-ma, am jucat pe stadioane din toata lumea, inclusiv in Turcia sau Grecia, dar o atmosfera ca aici am vazut rareori.

Hehe, sa vezi cum o sa se umfle Goian maine cind o sa afle ca l-a laudat Deschamps.

- Dupa acest rezultat, cine credeti ca este favorita la calificare?

Deschamps raspunde scurt.

- Categoric, Dinamo. Dar ne vom juca sansa. Si va asigur ca Dinamo nu va avea viata usoara la Monaco.

- Domnule Badea, are Dinamo forta sa faca fata unei campanii pe trei fronturi - campionat, cupa si Liga Campionilor, daca sa va califica?

- Deocamdata, eu zic ca ne descurcam onorabil, plasez eu o poanta. Doar ce am invins pe finalista Ligii Campionilor de acum citeva luni si pe una din principalele contracandidate la titlu, Rapid, toate astea in citeva zile. Vom trai si vom vedea, dar eu sint optimist.

- Pe cine ati remarca de la Dinamo?

- Nu ma puneti sa fac chestia asta. O echipa de fotbal este un mecanism, nu o gramada de piese. Fiecare si-a facut treaba foarte bine, acolo unde trebuia. Dovada este rezultatul.

- S-a incheiat conflictul lui Danciulescu cu suporterii?

- Care conflict?

Raspunsul meu este atit de taios, incit taie orice posibilitate de extindere a dialogului pe tema asta. Deschamps imi da complice cu cotul si, de comun acord, ne ridicam, mai dam o data mina, timp de vreun minut, pentru fotografi, dupa care ne retragem. Pe drumul spre vestiare, discutam iar prieteneste. Nu e baiat rau, chiar deloc, spre deosebire de majoritatea francezilor. Ramine ca ne vom revedea peste doua saptamini, la Monaco.

Ma duc inapoi in vestiar. Acolo e nebunie, au aparut si membrii staffului, in frunte cu Nicolae Badea si Cornel Dinu. Cind intru, toti se intorc spre mine. Badea vine si imi stringe mina, urmat de Dinu, Netoiu, Borcea, Cohn si Tica Danilescu.

- Bravo, pustiule, zice Badea prietenos. Hai sa va mai anunt o chestie: am decis sa dublam primele pentru victoria asta, pentru ca ati aratat in teren o atitudine demna de Dinamo. Daca va calificati, prima este de 10.000 de dolari de om.

Hmmm, sumele vehiculate ma ametesc. Nu apuc sa ma dezmeticesc, ca incepe sa vorbeasca Borcea.

- Baieti, deseara mergem si ne spargem la "Doi Cocosi". Am vorbit deja, facem chef mare.

Mda, pe mine nu ma intreaba nimeni daca sint de acord sa imi ia jucatorii? Pe de alta parte, sa ne bucuram acum, ca nu se stie.

Seara e paranghelie mare la "Doi Cocosi". Bautura cit incape, muzica rezonabila - bine ca n-au adus si manelisti -, cintece si scandari. Baietii se pilesc binisor, dar le atrag atentia ca maine e antrenament la ora 9. Ma rog, nici noi nu o sa tragem de ei, ca nu sintem absurzi. Ne retragem pe la 2 noaptea, ajung acasa cu un taxi si ma arunc direct intr-un somn greu, fara vise.

Link to comment
Share on other sites

12 august

Ma trezesc pe la 7, un pic mahmur, dar foarte bine dispus. Incet-incet, evenimentele de ieri imi revin in minte. Da, chiar am batut pe Monaco. Ma echipez repede si decolez spre club, chitit sa imi savurez victoria.

Ajung la club, nu e aproape nimeni prin zona. Ma izolez in biroul meu, cu ziare si cafea. "SENZATIONAL", titreaza Pro Sport, care da pe prima pagina poza cu mine si Danciulescu la galerie. Meciul nostru cu Monaco are alocate doua pagini, dar esenta este concentrata in cele citeva rinduri care insotesc fotografia de pe prima pagina. "Badea si Danciulescu, artizanii celei mai frumoase victorii reusite de o echipa romaneasca de club in ultimii ani. Dinamo a umilit finalista Ligii Campionilor din sezonul trecut, dubla lui 'Danciu-gol' oferindu-le sanse mari de calificare in grupele Champions League, dupa o 'seceta' de peste un deceniu. Pe larg, in paginile 2-3". Gazeta Sporturilor e chiar mai voioasa. "MAGIE ALB-ROSIE", poza cu toata echipa salutind galeria, plus citeva rinduri de impact. "Dinamo a reusit aseara ceea ce nimeni nu ar fi crezut posibil. Dintr-o echipa cotata cu sansa a doua sau chiar a treia la titlul intern si pe care nimeni nu ar fi pariat un leu in disputa cu Monaco, 'Cainii Rosii' s-au transformat, magic, intr-o trupa care a facut din finalista Champions League de anul trecut o formatie anonima. Fara doar si poate, meritul principal ii apartine tinarului antrenor Adrian Badea, la a carui inscaunare multi au crezut ca reprezinta inceputul sfirsitului istoriei de peste o jumatate de secol a clubului din Stefan cel Mare". Buuuun. Celelalte cotidiene centrale au rezervat macar loc de cite o stire mica pe prima pagina si considera, in unanimitate, drept "senzational" rezultatul reusit de Dinamo. Mda... se pare ca am reusit.

Usurel, apar si ceilalti oameni ai clubului. La 9 cobor la vestiar si ma echipez pentru antrenament. Baietii sint foarte bine dispusi, cele doua victorii, cu Rapid si Monaco, le-au ridicat serios moralul. In plus, am avut noroc si nu ne-am ales nici cu accidentari sau suspendari. Mda, mai bine nu ziceam. Ciobi face intindere la o alunecare si va lipsi citeva zile. Oricum nu era titular, dar totusi... Iulica si Mateo sint deja "in priza" pentru meciul urmator, simbata, in deplasare, cu FCM Bacau, si ii "intind" destul de serios pe jucatori, chiar daca au avut meci ieri.

La 12 sint convocat la Nicolae Badea. Fac un dus dupa antrenament, ma schimb inapoi la hainele "office" si ma prezint la sef.

- Salut, Adi, ia loc.

- Multumesc.

- Felicitari, inca o data, pentru rezultatul de aseara. Le meriti cu prisosinta.

- Multumesc, dar meritul e al jucatorilor, ei au muncit cel mai mult.

- Eh, na, nu mai fii atit de modest. Am o veste buna si una proasta, cu care vrei sa incep?

- Pai... cu cea buna.

- OK, daca va calificati in grupele Champions League, prima titularilor o sa fie de 10.000 de dolari de om. A ta, a lui Mateo si a lui Iulica va fi de 20.000.

Imi sta respiratia si imi repet in gind, de citeva ori, suma. Geez, cite as putea face cu banii astia.

- Acum, vestea proasta. Cornel se simte iar rau, asa ca tu va trebui sa conduci echipa in meciul cu Bacaul.

- OK, sper sa ma descurc.

- Hai, ma, te-ai descurcat cu Monaco si nu il faci pe Seche? ride Badea.

- Eh, stiti vorba aia, "nici un meci nu seamana cu altul"...

- Gata, asta ar fi tot. Spor la munca, eu nu o sa merg cu voi la Bacau, dar o sa mearga Gigi.

Cacat, Netoiu imi lipsea.

- Bun, am plecat.

La antrenamentul de dupa-amiaza, apare si Mariko Seydou, mijlocasul defensiv stinga adus de la Brasov. Daca stau sa ma gindesc, e primul transfer facut de mine. Partea nasoala e ca nu stie decit franceza si un strop de romaneste. Il dau pe mina secunzilor, sa ii explice cum merg treburile la Dinamo. Din ce vad la antrenament, nu m-am pacalit. Oricum, de banii astia...

Seara imi fac repede bagajul pentru "excursia" la Bacau. Imi arunc un ochi si pe Internet, sa vad ce zice restul lumii de meciul nostru. Aprecierea generala este ca Dinamo a facut un meci senzational si ca Monaco va avea mult de munca daca vrea sa se califice. Pe uefa.com, gasesc si o declaratie laudativa a lui Deschamps la adresa mea. Cica sint un antrenor bun si ca am un viitor stralucit. Heh, de-ar stii saracu' ca eu acum trei luni eram ziarist si nu aveam nici o treaba cu fotbalul...

Ma uit la TV, vad meciurile din turul I al Cupei UEFA. Steaua bate cu 2-0 la AEK Larnaca, goluri Dinita si Neaga, in timp ce Otelul pierde, 0-1, in deplasarea de la Legia Varsovia. Chiar si astia ar avea sanse sa se califice, ar fi o mare chestie pentru fotbalul romanesc.

13 august

Plecam cu un charter spre Bacau. Drumul merge bine, baietii sint relaxati, chiar prea relaxati. Mi-e teama sa nu se intimple vreo nefacuta. In avion, ma gindesc la echipa pentru meciul de maine si ma hotarasc sa trimit acelasi "11". Ajungem in orasul lui Bacovia, ne cazam si decid ca nu are rost sa iesim prin oras, pentru ca sentimentele pro-steliste sint prea puternice aici. Seara facem un antrenament scurt pe terenul oficial, mai mult ca sa vedem starea gazonului, totul merge OK si anunt echipa pentru meciul de maine. Azi s-a inchis si perioada de transferari, am apucat sa-l iau pe ivorianul ala in ultimul moment. Dupa antrenament ne stringem toti in barul hotelului si vedem la TV Rapid - Gloria. 3-0, inca de la pauza, cu doua goluri Sabin Ilie, unul din penalty, si unul Ilyes. O sa fie bataie mare cu Rapid sezonul asta... Anunt si echipa pentru maine, aceeasi ca in meciul cu AS Monaco, respectiv Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Singura diferenta e pe banca de rezerve, unde Galamaz ii ia locul lui Ciobotariu.

14 august

Ajungem la stadion. Ies repede sa vad atmosfera si ma retrag si mai repede. Tribunele sint pline, iar scandarile anti-Dinamo sint in toi. Nasoala treaba... Le zic jucatorilor, in vestiar, sa nu se sperie. Petre glumeste:

- Di sini, Mister, di moldoveni sa ni fie frica?

Alistar, Semeghin si Goian, moldoveni toti trei, sar cu gura pe el. Scena stirneste hohote de ris, incit observatorul baga speriat capul pe usa. Gata, hai la meci...

FCM Bacau - Dinamo, Divizia A, etapa a 3-a

Min. 8: contraatac Rapid al bacauanilor, Matei finalizeaza cu un sut la coltul lung si 1-0 pentru Bacau. Offf... a dracului ea de relaxare. E primul gol pe care il primeste Dinamo in campionatul asta. Zbier la jucatori sa se duca peste ei, bacauanii se inchid in careu si incep sa bubuie mingile in tribune. Spectatorii sint in delir, micul grup de fani ai nostri sint redusi la tacere.

Min. 22: GOOOOOL Dinamo! Vl. Munteanu primeste o minge la 18 metri de la Tames, dribleaza scurt si trage imparabil, cu stingul, sub bara. 1-1, am egalat la timp.

Min. 23: GOOOOOL Dinamo! Bacauanii reiau jocul de la centru, Alistar intercepteaza lansarea pentru Cursaru, il deschide pe Petre, care prelungeste in lung de linie pina la Niculescu. Cleo centreaza in careu, Vl. Munteanu preia, este blocat in momentul sutului, Danciulescu recupereaza si reia simplu, din intoarcere. 2-1 pentru Dinamo, i-am spart cu doua goluri in doua minute. Jocul se linisteste apoi, bacauanii incep sa construiasca steril, in timp ce noi asteptam ocazia de contraatac. Pe stadion se face liniste, se aud numai suporterii nostri.

Min. 41: Goian rateaza interceptia la o lansare pentru Cursaru, virful bacauanilor preia si suteaza de la 16 metri, dar Balan pune un picior salvator si scoate in corner. Pina la pauza nu se mai inregistreaza nici o faza importanta.

Nu fac nici o schimbare, in schimb antrenorul Bacaului baga doi oameni noi si schimba sistemul de joc. De la 4-2-3-1 cu care incepuse, trece la un 3-5-2, cu Tanasa si Cursaru in fata.

Min. 51: Contraatac Danciulescu - Niculescu, Danciu centreaza la intilnire, Cleo reia cu capul in coltul scurt, dar arbitrul Serea, cine dracului l-o fi pus si pe-asta, ca a jucat pentru Bacau, anuleaza golul pentru ofsaid. Ma agit pe tusa, dar degeaba. Mie mi s-a parut gol cit se poate de valabil.

Min. 60: GOOOOOL Dinamo! Tames paseaza in careu pentru Danciulescu, care trage din prima, la coltul lung. 3-1 pentru Dinamo si marsul victorios continua. Fac trei schimbari, ies Niculescu, Vl. Munteanu si Fl. Petre, toti obositi, si intra Mihalcea, Pacurar si Grigorie.

Min. 75: Bogdan prinde cu siguranta mingea reluata cu capul de Alistar, dupa un corner batut de Grigorie.

Min. 80: Actiune caracteristica Grigorie pe dreapta, care dribleaza tot si centreaza pe jos, in 6 metri, pentru Mihalcea. Taranul se sperie si trimite pe langa, desi era singur cu portarul.

Min. 87: Din nou, Grigorie croseteaza pe dreapta si centreaza perfect pentru capul lui Danciulescu, dar Bogdan scoate in corner. Tames bate cornerul, Danciulescu reia in poarta, dar Serea anuleaza iar golul, pentru un fault in atac. Strig la el de pe tusa sa ne lase sa jucam, se uita la mine, zimbeste si imi arata tabela. Adevarul e ca... 3-1 sau 4-1 e cam acelasi lucru.

Meciul se termina 3-1, rezultat bun, mai ales ca a fost un meci pe un stadion unde se cistiga greu. Ma rog, e greu daca nu esti Steaua... Intr-o declaratie data "la cald", pe pista stadionului, ma gindesc ca e cazul sa ii multumesc cumva lui Danciulescu si il supranumesc "masina de goluri", laudindu-l pentru ultimele evolutii.

Ii felicit scurt pe jucatori, ne echipam in viteza si plecam la hotel si de acolo la aeroport. La trei ore de la finalul meciului sintem in Bucuresti. Pe drum aflu si celelalte rezultate: Apulum - Brasov 2-0, Farul - FC Arges 2-2, Poli Iasi - FC National 0-3 si Craiova - Poli AEK 3-1, in "derbiul studentesc". Incepe sa ma ingrijoreze Nationalul, care merge "ceas" si e pe primul loc, la golaveraj, inaintea noastra - singurele echipe cu trei victorii din trei meciuri, in timp ce pe 3 e Craiova, cu sapte puncte.

15 august

S-a terminat "saptamina groazei", urmatorul meci e abia simbata viitoare, acasa cu FC Arges. Jucatorii au liber pina luni, iar eu zic sa profit de ocazie ca sa dau o fuga pina in Craiova, unde nu am mai fost de doua luni. Anunt la club, sefii zic ca nu e nici o problema. Il sun pe Mateo si ii dau si lui vestea, rugindu-l sa se ocupe de echipa cit lipsesc eu. Nu cred sa stau plecat prea mult, mi-a intrat in singe programul asta. Fac un bagaj micut, cit pentru o zi sau doua, dupa care stau in dubiu cu ce masina sa plec. M-as duce cu BMW-ul, dar, in primul rind, nu e al meu, plus ca are un numar care il transforma intr-o victima sigura pentru ultrasii craioveni. Pe el ca pe el, dar pe mine... Iau BMW-ul, ma duc la club si incerc sa pornesc Oltcit-ul. Nici o reactie, doua luni de "indisponibilitate" isi spun cuvintul. Pina la urma, fortat de imprejurari, saracu' de mine, iau de BMW-ul si plec spre Craiova. Am totusi grija ca la iesirea din Bucuresti sa scot din geam autorizatia de "libera trecere" de la Politia Capitalei, pe care se vedea mare sigla lui Dinamo, si sa o pun in torpedou. Drumul trece repede, pe autostrada incerc si eu sa vad ce poate masina lui Borcea si vad Romania de la 180 de km/h. Nu e deloc rau, dar nu sint vitezoman, asa ca o las "usor" - adica 130.

Ajung in Craiova dupa-amiaza, numai bine, la o ora moarta, cind nimic nu misca prin oras. Sint 40 de grade afara, dar BMW-ul are aer conditionat. Normal, ma proptesc direct acasa, bag masina in curte - bine ca stau la casa, era cam riscant sa o las in fata blocului - si intru. Pe drum m-am oprit si am luat si ceva cadouri pentru ai mei, pentru ca sint in concediu si stiu ca o sa ii gasesc pe amindoi acasa.

Ma rog... momentul revederii e emotionant, pentru persoanele carora le plac filmele romantice. Mie nu-mi plac. Stam de vorba, taica-meu pare incintat de masina, dupa care se desumfla cind ii zic ca nu e a mea. Mda. Lasa ca ne calificam si din prima aia imi iau si eu masina. Maica-mea face ca titirezul in jurul meu, ma intreaba daca mai vreau ceva de mincare. Adevarul e ca doua luni de masa la KFC si-au cam spus cuvintul, rad tot ce prind acum - vorba cu "mincare ca la mama acasa" nu e deloc vrajeala. Ma retrag sa ma odihnesc un pic, tocmai la timp ca sa prind si ultimele doua meciuri ale etapei: CFR Cluj - Steaua 0-2, Otelul - Sportul 0-1, studentii reusesc o surpriza frumoasa, dar cu un gol marcat de Mazilu in minutul 90. CFR Cluj e in groapa, cu zero puncte din trei etape si un golaveraj de 0-11. Seara ma apuc de sunat prietenii si punem la cale un chef la mine. Iau Dacia lu' taica-meu, Dacie care e un doar pic mai tinara ca mine, ma camuflez cu o sapca si ochelari de soare - ce rahat, sint vedeta acum, tre' sa ma ascund de paparazzi, dar si de suporterii adversi - si plec la cumparaturi. Umplu portbagajul cu de toate, ma intorc cu un sfert de ora inainte de sosirea primilor invitati si ma apuc de pregatiri cu ai mei. Mi-e oarecum greu sa ma obisnuiesc sa cheltuiesc milioane, dar acum sa zicem ca imi permit, plus ca vin rar in Craiova. Cheful se intinde pina tirziu in noapte, ultimii pleaca cei trei prieteni foarte apropiati, cu care stau si combatem pina terminam berea. Gasesc cu greu drumul catre pat, pun chestia asta pe seama dezobisnuintei, nu a bauturii, ca sa ma simt si eu bine, si cad intr-un somn greu. Ma rog, patul are tendinta sa se invirta cu mine, dar il ignor.

16 august

Ma trezesc tirziu, fac un dus, mai maninc o data acasa, imi iau la revedere de la ai mei si plec inapoi spre Bucuresti. Ajung pe la 4, numai bine cit sa zac pina seara, cind ma duc la antrenament. Mateo imi da "raportul", ma anunta ca nu s-a intimplat nimic deosebit si ma intreaba unde am fost. Fac imprudenta sa zic "Craiova", moment in care Niculescu sare cu gura:

- Mister, data viitoare cind mai mergeti, vrem si noi.

- Pai de ce, Cleo?

- Eeee, ce de locuri si oameni stiu eu de cind jucam la Craiova... zice el si imi face cu ochiul.

- Aha, numa' bine, acum asta ar mai lipsi. Ia gindeste-te cum ar da Ioanitoaia titlu mare: jucatorii si antrenorul lui Dinamo, surprinsi intr-un local de strip-tease din Craiova. A, ce zici?

- Hehe, unde stiu eu nu intra nici musca, daramite Ioanitoaia, ride smechereste Niculescu.

- Las' ca mergem la Monaco, e destula distractie acolo.

Pina la Monaco mai e FC Arges...

17 august

Evenimentul zilei este meciul de tineret Romania - Finlanda. Ma duc cu bosii de la club, vedem meciul din tribuna oficiala. La doua rinduri de mine sta Iordanescu, un pic mai incolo Mircea Sandu, toti smecherii de prin fotbalul romanesc. Primesc felicitari pentru rezultatul cu Monaco, Dinu "Vama" chiar ma asigura ca a tinut cu Dinamo - si ce daca? -, in timp ce Iordanescu vine si discutam protocolar vreo cinci minute despre situatia lui Danciulescu. Cica nea Puiu e fericit ca Danciu si-a rezolvat problema cu suporterii, chestie care se vede si in randamentul lui, dar deocamdata sa inteleaga ca nu are loc de titular la nationala - cuplul Mutu - Niculae e prea puternic. Aiurea, Mutu nu mai joaca nimic de o groaza de timp, in timp ce Niculae nu a mai jucat deloc de o groaza de timp. Ma rog, comisioanele lui Giovanni. Eu prefer sa ma concentrez asupra celor patru jucatori ai mei care sint convocati la lotul de tineret: Pulhac, Goian, Rata si Cigan.

Finlandezii deschid scorul in minutul 3, Romania egaleaza printr-un autogol, in minutul 26, dupa care finlandezii fac 3-1 in zece minute, in doua faze clasice. Andrei Cristea marcheaza in minutul 82 un gol datator de speranta, dar nordicii se apara bine si meciul se termina asa. Pulhac, titular, inlocuit in minutul 59, a jucat mediocru, Rata, introdus in locul lui, a fost catastrofal, Goian, care a jucat mijlocas defensiv ultima jumatate de ora, s-a descurcat bine, in timp ce Cigan a ramas pe banca. Maine e meciul de seniori, la care nu am nici un jucator convocat. Bravoooo, tata Puiu, esti bazat!

18 august

Mergem la meciul Romania - Finlanda. Se pare ca de data asta i-a iesit pasienta lu' dom' general, sa traiasca iconitele. Romania - Finlanda 3-1: Mutu deschide scorul in minutul 8, Florin Bratu, titular surprinzator, in dauna lui M. Niculae, face 2-0 la cinci minute dupa pauza, finlandezii reduc din diferenta in minutul 74, prin Forsell, dupa care forteaza, dar Bratu finalizeaza un contraatac in ultimul minut. 3-1 si raminem cu ceva sanse la calificare. In celalalt meci al grupei, Macedonia - Armenia 2-1.

19-20 august

Incepem sa pregatim deja meciul cu FC Arges. Florentin Petre e usor accidentat si cred ca o sa il menajez, iar "Comisarul" Ion Moldovan, antrenorul Argesului, zice in Gazeta Sporturilor ca ne vede drept favoriti la titlu. Ziaristii ma roaga sa comentez si decid sa reactionez politicos, zicind ca pitestenii pot fi foarte mindri ca au un antrenor ca Moldovan, dispus sa recunoasca valoarea partenerului de intrecere.

21 august

Meci acasa cu FC Arges. Fl. Petre, accidentat usor, ramine in tribuna, iar locul sau in formatia de start e luat de Grigorie. Asadar, echipa este: Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Grigorie, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Argesenii joaca 3-4-1-2, cu Sava in spatele virfurilor Nastasie si Vrajitoarea.

Dupa cinci minute de tatonare, ne instalam in jumatatea lor.

Min. 7: Vl. Munteanu face o minge pe stinga, centreaza perfect, dar Fane Preda scoate incredibil lovitura de cap a lui Grigorie.

Min. 10: GOOOOL Dinamo! Corner executat de Grigorie, Danciulescu ia fata unui fundas si reia simplu cu capul. 1-0 si "masina de goluri" si-a mai trecut in cont o reusita.

Min. 15: Sut-centrare al lui Grigorie, Preda respinge peste transversala.

Min. 17: Actiune Margaritescu - Danciulescu, ultimul trage la o palma de bara. Pitestenii sint in corzi, nici nu cred ca au trecut de centrul terenului.

Min. 21: Prima faza a argesenilor: Nastasie il depaseste din preluare pe Alistar si trage pe coltul scurt, dar mingea se duce la o palma de poarta.

Min. 34: Danciulescu trage putin alaturi, dupa o invalmaseala in careu.

Min. 41: Centrare din corner Vl. Munteanu, Danciulescu reia putin pe langa.

La pauza ies Grigorie si Vl. Munteanu, usor accidentati, intra Dennis Serban si Pacurar. Ma ingrijoreaza Niculescu, nu a marcat nici un gol pina acum, iar eu nu pot sa duc tot sezonul pe spatele lui Danciulescu.

Min. 52: GOOOOOL Dinamo! Contraatac Niculescu pe dreapta, centrare inapoi, la 14 metri, de unde Semeghin trage din voleu, la coltul lung, fara sanse pentru Preda. 2-0 si lucrurile merg rezonabil.

Min. 58: Centrare din corner Pacurar, Goian reia cu capul, Preda scoate fantastic de la radacina barei.

Min. 60: Inca o actiune perpendiculara Margaritescu - Danciulescu, Preda respinge si un fundas degajeaza in tribuna. Ultima schimbare, iese Tames, intra Badea.

Min. 62: GOOOOOL Dinamo! Actiune identica cu cea dinainte, dar acum Danciulescu il serveste pe Margaritescu, care trage tare de la 20 de metri. 3-0 pentru Dinamo si "China" vine si bate palma cu mine. Imi datoreaza, oarecum, locul de titular, el fusese adus aici "de umplutura".

Min. 70: Sut-centrare Semeghin, Preda respinge peste transversala.

Min. 73: Lovitura libera pentru FC Arges, de la 18 m, central, Sava trage peste bara.

Min. 80: Goian il darima pe Bilasco la limita careului. Pitestenii cer penalty, Moldovan il face albie de porci pe central, care da doar lovitura libera, de la limita careului. Dobre trage bine, Munteanu scoate in corner. E primul lor sut pe poarta in meciul asta.

Meciul se termina 3-0, rezultat satisfacator si normal, dupa ce s-a intimplat pe teren. La conferinta de presa de dupa, Moldovan recunoaste ca am fost cu trei clase peste ei si ca scorul este just, dupa care isi da in petec si zice ca trebuia sa le dea penalty la faza din minutul 80. De parca ar mai fi contat...

Celelalte rezultate de azi: Apulum - Otelul 2-0, CFR Cluj - FC Brasov 1-3, FCM Bacau - Gloria 1-0, Poli Iasi - Sportul 1-2 (dubla Gigel Bucur, care a ratat si un penalty) si, in nocturna, Farul - Steaua 1-1 (Neaga a deschis scorul in minutul 3, Ion Barbu a egalat in minutul 88). Dupa meci, Gigi Becali anunta ca asta a fost ultimul joc al lui Florentin Dumitru sub culorile ros-albastre, el semnind cu Genclerbirligi pentru 700.000 de dolari. Urmeaza inca o serie de meciuri de foc: returul cu Monaco, apoi deplasare la Poli AEK, acasa cu Steaua si deplasare la FC National. Eu as fi multumit si cu doua victorii, cu Monaco si Steaua.

22 august

Ultimele meciuri ale etapei: Craiova - FC National 0-3, cu Njock ratind penalty la 0-1 si doua goluri marcate de Mitrovic, plus un autogol al lui Iordache, si Rapid - Poli AEK 3-1, meci decis in 15 minute de dubla lui Sabin Ilie si golul lui Centeno, timisorenii marcind punctul de onoare pe final, prin Silvasan. In clasament, Nationalul merge ceas, cu patru victorii din patru meciuri, golaveraj 14-0, in timp ce noi sintem pe doi, tot 12 puncte, dar golaveraj 8-1. Pe locurile 3-5 sint Rapid si surprizele Apulum si Sportul, toate cu cite noua puncte, urmate de Craiova si Steaua, cu cite sapte. Nu am timp sa ma gindesc la prea multe, miercuri jucam cu Monaco si, ce e cel mai important, avem sanse de calificare. Cel mai rau ma ingrijoreaza ineficacitatea lui Niculescu. A ratat cel putin zece ocazii uriase in ultimele patru meciuri, iar Dinamo nu poate sa traiasca pentru totdeauna din golurile lui Danciulescu. Prin urmare, dupa antrenament, il iau pe Cleo deoparte.

- Claudiu, tu ai o problema.

- Da, Mister, stiu, nu dau gol. Asta inseamna ca joaca Adi la Monaco?

Trebuie sa recunosc, trecerea lui Niculescu pe banca si titularizarea lui Mihalcea imi trecuse prin cap.

- Nu, Cleo, dar cu Poli s-ar putea.

- Adica trebuie sa dau gol cu aia? ma priveste Niculescu speriat.

- N-am zis asta, eu am zis doar ca trebuie sa te concentrezi mai mult in fata portii. Gindeste-te si tu, nu se poate sa ne scoata de fiecare data Danciu. Mai e un pic si or sa inceapa sa te injure suporterii.

- Mda, zice el amarit.

- Eu atit am vrut sa-ti spun. Fii mai atent cind ai ocazii, nu mai rata.

- Bine, Mister...

Nu stiu cit a ajutat discutia asta. Macar si-a dat seama ca am observat pina si eu ca rateaza exasperant.

Ajung acasa, fac bagajele. Pina la urma, e probabil o ocazie unica in viata, sa vad si eu Monte Carlo. Maine plecam, mai bine stam o zi in plus. In fine, seara vad la televizor o "echipa a etapei", cu patru dinamovisti - Grigorie, Margaritescu, Tames si Danciulescu.

Link to comment
Share on other sites

23 august

Dimineata ne stringem la club. Aflu ca vor merge cu noi Borcea si Dinu, din staff. Eh, bine ca merge Dinu, ma gindesc eu. De la club ne duce autocarul pina la Otopeni, de unde, dupa ce scapam de presa adunata ciopor, zburam cu KLM pina la Paris. Drumul e linistit si in trei ore aterizam pe Charles de Gaulle. Un alt autocar ne duce repede pina la Orly, de unde o cursa interna a Air France ne arunca, intr-o ora, la Monaco.

Coborim din aeroport. E ca un vis devenit realitate. Vremea este superba, ma simt ca intr-un film. Nici baietii nu par mai relaxati, este meciul vietii lor. Din nou autocar, care ne duce la un hotel de cinci stele. Mda, a meritat sa ii cazam pe ei la Intercontinental, cind au venit pentru meciul tur. Vad ca monegascii sint oameni eleganti si stiu sa intoarca un serviciu. Hotelul este senzational, ne impartim repede pe camere, ajutati si de delegatul lui AS Monaco. Noroc ca stie si engleza, ca altfel dormeam in parc... Le dam liber jucatorilor pina la 6 seara, cind e antrenamentul, si ies cu Dinu sa ne plimbam prin oras.

Chiar daca sint 30 de grade, aproape, Cornel Dinu nu renunta la cravata. Eu m-am imbracat mai lejer, cu un tricou si blugi. De departe, parca sintem "tatal si fiul". Nu ne aventuram in vreun bar, preturile aici sint numai bune cit sa provoace infarct oricarui roman nemiliardar. Simpla plimbare... dar ajung la hotel cu o intindere musculara, capatata tot sucind capul dupa diversele tipe care trec incoace si incolo. Superbe... Deh, e Monte Carlo.

Antrenamentul de seara este unul usor, mai mult de dezmortire dupa multele ore petrecute in avion si autocar. Baietii par relaxati, spun glume si planuiesc escapade. Ii avertizez direct "Sa dea mama dracului sa nu dormiti noaptea si sa va tineti de prostii", dupa care zimbesc, ca sa mai atenuez din efectul cuvintelor dure. Eu zimbesc, ei zimbesc... sper sa fie profesionisti si sa nu isi bata joc de o ocazie unica. Ne intoarcem la hotel parca mai odihniti decit am plecat, mincam si apoi dam stingerea. Imi iau un pachet de tigari si ma asez in capatul holului, ca sa vad daca e vreunul care calca strimb. Rezist eroic pina pe la 12, dupa care ma retrag si eu, gindindu-ma ca daca era sa iasa, incercau pina acum. Bine ca sintem la etajul 6, deci sint sanse minime sa fi coborit pe geam.

24 august

Zi cu doua antrenamente, dintre care cel oficial, de pe stadionul "Louis II", este deschis presei si curiosilor. Vad ca Niculescu pare foarte determinat, se agita, pune osul la treaba, incearca sa marcheze cit mai mult. Eh, daca ar da macar un gol maine... Dupa antrenamentul oficial, dau scurte declaratii pentru TF1 si France2, asigurindu-i ca Dinamo a venit sa se califice si ca meciul de la Bucuresti nu a fost un accident. Intre doua chestii despre meci, bag si o declaratie de admiratie vizavi de Didier Deschamps, despre care consider ca va deveni un antrenor si mai mare decit jucatorul urias, la figurat, care a fost. Bine ca Borcea nu stie franceza, ca s-ar apuca sa le traduca alora strigaturi de galerie.

Seara, in camera de hotel, eu si Cornel Dinu punem la cale tactica si formatia. De comun acord, stabilim ca nu are rost sa schimbam sistemul, sa jucam cu mai multi fundasi sau alte chestii, ci doar o idee mai defensiv. Pina la urma, si daca pierdem la un gol diferenta, tot ne calificam. Echipa este cea standard, respectiv Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Florentin s-a refacut si e apt de joc, plus ca a avut si o pauza destul de lunga, cit sa isi revina. Ma duc la culcare linistit, gindindu-ma ca s-ar putea sa ne calificam si sa ajung chiar faimos. Plus ca nici 20.000 de dolari nu sint de aruncat...

25 august

Azi e ziua cea mare, in care imi joc sansa unica. Luam micul dejun la hotel, intr-o atmosfera generala de buna dispozitie, dupa care dau comanda de iesit in oras. Evident, alcoolul este complet interzis, ca si intratul in cabarete sau cazinouri. La fel de evident, ora limita este 14.00. Jucatorii se risipesc pe grupulete, la cumparaturi sau la cite un suc... merita si ei un pic de relaxare. Ies iar cu Dinu, ne plimbam aiurea prin oras - bine ca nu mai e asa cald, ne oprim la o cafea si mai analizam o data ce-am pregatit pentru deseara.

25 august, seara

Un autocar al lui Monaco ne preia de la hotel si ne duce direct la "Louis II". Vestiare, nu exagerez, luxoase, curate lacrima. Anunt echipa si titularii se echipeaza repede. N-am mai facut niciodata treaba asta, sa ii anunt chiar in vestiar, dar am considerat ca asa e mai bine, ca sa ii tin in priza pina in ultimul moment. Ii vad oarecum preocupati. Bat de doua ori cu palma in usa si intreb:

- Cine sintem noi?

- Dinamo! vine strigatul din 20 de piepturi.

- Si ce le facem astora?

- Ii batem, raspund baietii, totusi, cu mai putina hotarire.

- Bine, hai sa ii jucam in picioare. Tineti minte doar o chestie: mai multa atentie in aparare, astia nu sint amarasteni de-ai nostri.

Ca la armata, baietii se incoloneaza si ies tropaind pe coridor, in acelasi timp cu cei ai lui Monaco. Ultimii in fiecare coloana, eu si cu Deschamps. Dam noroc, ne uram reciproc succes si ne vedem de treburile noastre. Of, si cind ma gindesc cit l-am urit pe vremurile cind juca pentru Juve si Franta, doua echipe pe care nu le suport! Altfel, e un omulet chiar simpatic.

Iesim pe teren, atmosfera e infernala. Fanii de aici nu au nici o retinere in a se manifesta cu tot arsenalul din dotare. Fumigene, artificii, petarde, steaguri, fulare... e nebunie. Ii vad pe citiva jucatori sovaind usor, dupa care Florentin isi ia in serios rolul de capitan si le striga:

- Hai, incalzirea!

Iulica si Mateo conduc miscarea usoara de dinainte de meci. Of, de nu mi s-ar rupe vreun jucator tocmai acum. Moralul e bun, starea fizica asemenea. Ramine sa vedem ce-o iesi.

Apare si arbitrul de la vestiare, englezul Atkinson. Vine la margine, eu si Deschamps ne ducem si il salutam. Se duce pina la centru si fluiera scurt, marcind finalul timpului pentru incalzire. Jucatorii se string pentru pozele de dinaintea partidei, in timp ce inima mea se stringe intr-un spasm dureros. Sint aproape de o reusita istorica... rectific, SINTEM. Ma uit in viteza peste foaia de joc si constat cu bucurie ca de la ei lipseste Squillaci, fundasul de fier care l-a tinut pe Niculescu la Bucuresti. Hmm, poate acum. In rest, aceeasi echipa, in 4-1-3-2, cu Saviola si Adebayor in fata. Petre si capitanul lor, Givet, trag la sorti lovitura de incepere si terenul, mingea ne apartine, asa ca balul poate sa inceapa. Constat o chestie nasoala, nu pot sa iau legatura cu Dinu, roamingul ne-a facut figura... Offf, poate isi revine.

AS Monaco - Dinamo, turul 3 preliminar al UCL, mansa a doua. Scorul din prima mansa: 2-0 pentru Dinamo.

Min. 1: Incepem meciul in atac, Danciulescu trage departe de la distanta. Nu conteaza, esentialul e ca nu i-am lasat pe ei sa atace din prima.

Min. 7: Nasol moment. Actiune perpendiculara Bernardi - Adebayor, ultimul reia din careu tare, la colt, fara sperante pentru Munteanu. 1-0 pentru Monaco si cel mai rau e ca am luat gol la primul atac serios. Daca mai stam asa, o sa furam inca trei pina la pauza. Iau o decizie curajoasa, prima decizie capitala din scurta mea cariera: ies in tusa si zbier la ei sa se duca peste francezi. Daca ii asteptam, ne toaca rau, mai bine sa pierdem pe mina noastra. La "oficiala", Dinu cred ca o sa isi imagineze ca am innebunit.

Min. 11: Contraatac Margaritescu, deschidere lunga pentru Vl. Munteanu, care demareaza pe stinga, centreaza de langa tusa, dar Margaritescu reia slab cu capul, furindu-i mingea lui Niculescu, care se pregatea sa-l execute pe Roma. Nu-i nimic, e bine ca atacam.

Min. 15: Saviola da mingea pe langa Alistar, care il agata. Englezii nu suporta gesturi de genul asta, asa ca arbitrul ii arata prompt un cartonas galben fundasului meu.

Min. 27: GOOOOOOL Dinamo! Recuperare Tames la 40 de metri de poarta noastra, pasa laterala la Vl. Munteanu, care arunca o minge senzationala catre Danciulescu. Danciu preia perfect, face o cursa de 20 de metri, il dribleaza si pe Roma si marcheaza. 1-1 si sintem 80 la suta calificati! Jucatorii sar gramada peste Danciulescu, mie mi-e frica sa nu ii rupa dracului ceva, chiar daca tare ma arde buza sa ma duc si eu acolo... Neah, sint ditamai antrenorul, cum as putea sa fac asa ceva? Trag cu coada ochiului la Deschamps, care e negru de suparare si zbiara ceva catre fundasii lui. Deh, asta-i viata.

Min. 29: Bernardi intra tare la Margaritescu, care se resimte. Cristosii si dumnezeii ma-tii de francez nenorocit...

Min. 30: Bernardi il ia cu fulgi cu tot pe Margaritescu, iar, dar arbitrul ii arata doar galben. Zbier, ma agit pe marginea terenului, dar arbitrul de rezerva vine si imi explica intr-o engleza de Oxford ca ar fi bine sa ma potolesc. Trebuia sa il elimine pe nemernicul ala.

Min. 33: Recuperare Balan, pasa la Niculescu, un-doi scurt cu Petre, iar din careu, singur-singurel, Niculescu trage pe coltul lung, dar pe langa poarta. Mda, cred ca mi-am racit gura degeaba. Dominam meciul, in timp ce Deschamps face o schimbare in asezare si Monaco trece in 3-4-3.

Min. 34: Faza ciudata, Niculescu il preseaza pe Roma, la o pasa inapoi, ala degajeaza in capul lui Cleo, mingea sare la Danciulescu, care prefera sa suteze de la 50 de metri pe langa poarta, in loc sa ii paseze lui Niculescu, undeva la 30 de metri si singur cu portarul.

Min. 36: Corner pentru Monaco, Farnerud centreaza pentru Evra, care e cu un cap mai mare decit Fl. Petre, Munteanu iese gresit si Evra reia nestingherit la coltul lung. 2-1 pentru Monaco, dar tot sintem calificati.

Min. 39: Petre lucreaza o minge pe dreapta, paseaza in centru la Tames, care verticalizeaza la Danciulescu, dar Roma scoate incredibil de sub bara, dupa care un fundas degajeaza. Meciul este senzational, fazele se succed la ambele porti.

Min. 41: Vl. Munteanu face una din rarele lui alunecari, recupereaza o minge, ii paseaza lui Danciulescu, care prelungeste la Niculescu, aflat in marginea careului. Niculescu trage senzational, din prima, cu stingul, dar Roma se intinde si scoate incredibil de langa bara. Avem si ghinion... Corner pentru Dinamo, ramas fara rezultat.

Min. 43: Un alt jucator al lui Monaco il ia tare, la 18 metri, perpendicular, pe Margaritescu, dar arbitrul ii da doar galben. Cre' ca o sa trebuiasca sa il scot pe saracu' baiat la pauza, ii rup astia picioarele. Niculescu executa lovitura libera, peste zid, dar si pe langa poarta. Mda, e complet iesit din forma.

Min. 45+1: Ratare mare Saviola, care trage pe langa dupa o actiune construita tot de Bernardi. Cred ca e prima faza cind Goian il scapa din marcaj.

Pauza. In vestiar e dezastru. Margaritescu imi arata o ditamai umflatura la glezna stinga. E clar, schimbare. Tames se plinge ca a obosit, la fel si Vl. Munteanu. Stau, ma gindesc repede si fac schimbarile. Pacurar pe stinga, in locul lui Vladut, pentru ca e singura varianta. Grigorie si D. Serban in centru, pentru ca sint tehnici si poate mai scot un galben la porcii aia de mijlocasi ai lor.

Min. 50: Diagonala de 60 de metri a lui Petre pentru Pacurar, voleu din prima, pe coltul lung, putin pe langa poarta. Monegascii, impinsi de la spate de public si de gesturile frenetice ale lui Deschamps, ies tot mai mult la joc. Le mai trebuie doua goluri ca se califice.

Min. 56: Contraatac cinci contra doi al nostru, purtat de Grigorie, care ii paseaza lui Niculescu. Cleo trage, a cita oara, in portar, dupa care Pacurar reia putin pe langa poarta. Dau un sut intr-o lada de apa minerala, oamenii din jur se uita mirati la mine.

Min. 57: GOOOOOL Dinamo! Jucatorii lui Monaco se precipita si incearca o lansare lunga, pe stinga lor. Balan respinge, Petre prelungeste pina la Niculescu, care il dribleaza pe omul de marcaj si, de la 14 metri, lateral dreapta, plaseaza mingea elegant pe langa Roma. 2-2 si Cleo a dat gol. Pe banca e nebunie, Niculescu vine si imi sare in brate: "Vazusi, Mister? Le-am pus-o, sa moara mama!" Il bat pe spate si ii expediez inapoi in teren. Mai e jumatate de ora. Deschamps face dintr-o data toate schimbarile.

Min. 60: Ratare Danciulescu, respinge Roma, dupa un alt contraatac supranumeric. Monaco e in corzi, Deschamps pare ca a realizat ca jocul e jucat.

Min. 64: Munteanu scoate din fata lui Saviola, ramas singur in patru metri dupa o centrare de pe dreapta.

Min. 67: Danciulescu ia galben dupa o imbrinceala cu unul din fundasii lor. In faza urmatoare, Niculescu il confunda pe "vinovat" si intra tare la un francez. Ala se prabuseste ca secerat, coechipierii cheama targa si ala iese definitiv. Monaco ramine in zece, in timp ce Niculescu ride golaneste. Ma rog... scopul scuza mijloacele.

Min. 71: Greseala mare a cuplului Balan - Petre, care ii permit unui jucator de la Monaco sa centreze. Saviola il impinge discret pe Munteanu si Adebayor reia cu capul in plasa. Fault clar la portar, dar Anglia e mai aproape de Franta decit de Romania. 3-2 pentru Monaco si mi se face racoare.

Min. 73: Adebayor trage tare de la distanta, Munteanu respinge in lateral.

Min. 75: Greseala de plasament a lui Balan, care il scoate din offside pe Adebayor, negrul nu sta mult pe ginduri si trage din unghi, pe coltul scurt. 4-2 pentru Monaco si le mai trebuie un gol. Lui Deschamps a inceput sa ii revina culoarea in obraji, in timp ce eu as fuma trei tigari deodata.

Min. 84: Pacurar trage iar pe langa, dupa o recuperare a lui Grigorie. Deschamps le face neintrerupt semne jucatorilor lui spre jumatatea mea.

Min. 86: Actiune snur a francezilor, dar unul din cei intrati dupa pauza trage slab, de la zece metri, si Munteanu retine. Uhh, cum am scapat! De data asta.

Min. 88: GOOOOOL Dinamo! Recuperare Petre, pasa in centrul careului la Niculescu, francezii sint descoperiti si Cleo il executa iar pe Roma. 4-3 pe tabela, 5-4 la general si ne-am calificat. Jucatorii se imbratiseaza, in timp ce eu simt ca incep iar sa traiesc. Pe stadion s-a facut liniste, dar se aude slab, slab de tot, "Dinamo, lupta Dinamo!", scandat de putinii fani care au venit pina aici.

Min. 90: Niculescu incearca sa il ridiculizeze definitiv pe Roma, cu un lob din unghi, dar portarul lui Monaco prinde. Patru minute de prelungire si aproape ca fac pe mine de emotie.

Min. 90+3: serie de aruncari de la margine de pe stinga noastra, bubuim mingea de fiecare data in tribune. Flavio Roma a trecut cu mult de mijlocul terenului, dar nu cred ca mai conteaza.

Mai sint 30 de secunde. Toti cei de pe banca ne prindem pe dupa umeri, ca rugbyistii, si asteptam fluierul final.

Min. 90+4: Lovitura libera de la centrul terenului, pentru un fault in atac al lui Danciulescu. Givet mai arunca o minge spre careul nostru, dar Wilkinson fluiera sfirsitul partidei si banca noastra sare in aer. Dupa mai mult de un deceniu, Romania are o echipa in grupele Champions League! Iar echipa aia se cheama Dinamo si e antrenata, macar pe hirtie, de mine!

25 august, imediat dupa meci

Toti oamenii de pe banca demareaza spre centrul terenului, unde s-a format ceva intre o hora si o gramada de rugby. Mi se rupe de toate chestiile de eleganta, imi largesc nodul de la cravata si alerg si eu cu ei. Bucuria este uriasa, am realizat o chestie unica. Si aproape imposibila. Jucatorii lui Monaco ies de pe teren cu capetele plecate, Deschamps ii asteapta la tusa si ii imbarbateaza. Aproape imi pare rau de el, dar asta e fotbalul. Ajung si eu la gramada, Niculescu ma ia in brate si imi zbiara ceva in ureche. Dupa vreo trei secunde, realizez ca a zis ceva de genul: "I-am facut, sa-mi bag p#la daca nu!" Baietii deja sar ca suporterii si scandeaza diverse chestii... nici traditionalul "M#ie Steaua" nu e uitat, bine ca deocamdata nu au ajuns si ziaristii aici. Mda, bine spus "deocamdata". Scena e inundata de flashuri, proiectoarele de la camere arunca o lumina nefiresc de alba peste noi. Ma pomenesc cu un brat de microfoane in fata, toata lumea vorbeste deodata, in franceza, romana si engleza. Decid ca ar fi cazul sa imi revin la starea mea de "Mister", imi string la loc cravata, indepartez elegant microfoanele si le promit ziaristilor, in engleza, ca vom discuta pe larg la conferinta de presa, dar acum sa ne lase sa ne bucuram. Strig la jucatori sa mergem sa ii salutam pe suporteri. Alergam usor pina in coltul de peluza unde sint inghesuiti cei vreo o suta de romani care ne-au sustinut. Ne luam de maini, facem trei plecaciuni si ii aplaudam. E greu de descris senzatia pe care o incerc acum... am stomacul ghem de emotie, dar simt niste furnicaturi placute in plex. Mda, adrenalina. Suporterii ne aplauda, se scandeaza numele fiecarui jucator, dupa care al meu, al lui Dinu, al lui Badea "cel Mare", al lui Borcea... Adevarul e ca fiecare are o particica din meritul asta. Hmmm, am impresia ca nu aud bine, aplauzele sint foarte puternice, prea puternice ca sa vina de la cei o suta de romani. Ma uit mirat in jur si vad ca francezii - ma rog, monegascii astia, dracu sa-i ia - isi depasesc statutul de oameni cu nasul pe sus si ne aplauda si ei. Pe noi sau pe ai lor, care au jucat pina in ultima secunda? Nu stiu, nu conteaza... Sun retragerea ordonata spre vestiare, iar baietii ma asculta.

Deschamps a ramas tot acolo, undeva intre tusa si banca de rezerve, impietrit. Nu ii vine sa creada ca echipa pe care a dus-o pina in finala Ligii Campionilor a fost eliminata de niste "desculti". Merg calm spre el si ii intind mina. Zimbeste, dam noroc si ne imbratisam. Schimbam repede trei cuvinte, ramine sa vorbim mai mult dupa conferinta de presa, dupa care ma retrag spre vestiar.

Pe culoar, in dreapta e vestiarul lui Monaco, in stinga e al nostru. In dreapta este o liniste mormintala, in stinga un vacarm ingrozitor. Intru, ridic bratul intr-un gest de victorie si nu apuc sa zic nimic, ca toti jucatorii sint gramada in jurul meu. Meleul sare de se cutremura bancile, am noroc cu Stelea, care ma ia "sub aripa lui", si la propriu, si la figurat, si imi face un pic de loc, inainte sa ma sufoc. Jucatorii cinta, fiecare striga ce ii trece prin cap... daca n-ar avea tricourile pe ei, ai zice ca sint niste suporteri obisnuiti. Bucurie simpla, sincera, URIASA.

Usa se loveste de perete si apar Borcea si cu Dinu, tragind dupa ei o lada de sampanie frantuzeasca. Da, sampanie frantuzeasca. Cum dracu or fi facut-o rost asa repede? Ma indoiesc ca o luasera inainte de meci, era riscul sa luam bataie. Borcea vine, ma imbratiseaza si ma pupa pe obraji. In momentul asta, las la o parte orice repulsie si ne bucuram la unison. Dinu, superior ca intotdeauna, priveste aparent linistit toata chestia. Incerc sa imi imaginez ce o fi in sufletul lui. Oare se bucura pentru Dinamo? Ii pare rau ca nu el va fi in centrul atentiei, ci eu? Indoielile mele sint risipite cind vad ca in coltul gurii ii mijeste un zimbet si vine spre mine cu mina intinsa. Dam noroc, ma felicita si ma trage deoparte. Intre timp, dopurile de la sticlele de sampanie pocnesc precum o rafala de mitraliera. Dinu ma ia pe dupa umeri si zice:

- Bravo, Adi. Sint mindru de tine.

- Multumesc... baietii au facut treaba, nu eu.

- Auzi, sa te intreb o chestie: ce-a fost in capul tau cind le-ai zis sa iasa la joc? intreaba el pe un ton serios.

Hmmm, nasol moment. Ma decid sa raspund sincer.

- Pai... m-am gindit ca daca stam sa vina peste noi, o sa o luam rau de tot si ne facem si de ris. Pe atac, mai aveam o sansa.

Dinu se uita la mine, zimbeste scurt si ma bate pe umar.

- Felicitari, ai gindit ca un mare antrenor. Inca o data, sint mindru de tine.

Eh, pe dracu, de unde si pina unde eu mare antrenor? E o chestie cit se poate de logica.

- Hmm, multumesc, dar v-am zis, baietii au facut toata treaba.

Cit timp eu primeam recunoasterea neoficiala a valorii mele din partea lui Cornel Dinu, baietii au luat-o deja razna. Se bat cu sampanie, isi toarna in cap, beau... Rahat, mai am conferinta de presa, nu pot sa ma destrabalez. Iau totusi o sticla de sampanie din mina cuiva si bat de doua ori cu palma in perete, sa se faca un pic de liniste. Miraculos, se si face. Ridic sticla si zic doar:

- Pentru Dinamo!

Sticlele se ciocnesc si urarea mea e repetata in cor. Claudiu Niculescu zbiara o data:

- Ba, ia stati un pic!

Macar statura lui impune un pic de respect, daca nu si pozitia in echipa. Niculescu ridica sticla si striga:

- Pentru Mister Adi!

Mda, ce marfa suna "mister Adi". Surprinzator, jucatorii nu izbucnesc in ris, ci repeta urarea si ciocnesc iar. Beau si eu o gura, dupa care ii pasez sticla lui Borcea. Trebuie sa ajung la conferinta de presa. Ma duc si ma spal repede pe fata, iau o guma de mestecat si realizez ca nu am apucat sa fumez deloc de cind s-a terminat meciul. Imi verific tinuta intr-o oglinda si ma pregatesc sa ies, nu inainte de a-i avertiza pe jucatori sa fie gata cind oi termina si eu cu conferinta. In timp ce ies din vestiar, il aud pe Borcea cum da tonul la un "M#ie Steaua". Deh, unele obiceiuri nu se schimba niciodata...

Pe hol, un tip cu o legitimatie de oficial atirnata la rever ma asteapta rabdator. Ma vede iesind, se apropie de mine si ma invita politicos - in engleza, ma mir - la conferinta. Ma ghideaza prin toate coridoarele, pina ajungem in sala unde se desfasoara conferinta. Incerc sa nu se vada pe fata mea ca sint socat... e cam cit sala de bal de la Marriott, iar inauntru cred ca sint peste o suta de reporteri, cameramani si fotografi. Deschamps asteapta rabdator si se ridica in picioare cind ma vede. Dam mina "pentru fotografi" si ne asezam, asteptind intrebarile. Spre lauda lor, ziaristii francezi sint civilizati si nu incep sa vorbeasca toti deodata.

- Domnule Badea, o prima impresie dupa acest meci, va rugam.

Trag aer in piept... aici ma ciocnesc cu L'Equipe si Le Monde, nu Pro Sport si Libertatea. Trebuie sa fiu atent.

- Pai, ce pot sa spun? Ambele echipe au jucat excelent, meciul a fost unul demn de fazele superioare ale Champions League, cel putin din punctul meu de vedere. Trebuie sa recunosc, am avut si un dram de noroc, in special cind Monaco a marcat pentru 4-2... atunci mi-a fost putin frica.

Deschamps ma bate usor pe mina, ca sa ceara si el cuvintul.

- Domnilor, nu va lasati pacaliti de modestia colegului meu. Dinamo a fost aproape tot timpul la conducerea jocului, chiar daca noi am invins pe tabela. Cea mai mare parte a calificarii am pierdut-o la Bucuresti, in acel 0-2, iar aici a trebuit sa alergam in permanenta sa inscriem. Cind Adebayor a deschis scorul devreme, am crezut ca ne vom califica fara probleme, dar domnul Badea a facut o mutare excelenta si le-a cerut jucatorilor dinsului sa atace. Cum Dinamo nu este deloc o echipa slaba, nu am mai putut sa ii presam si a rezultat acest meci de infarct. Am avut ghinion, cind s-a accidentat unul din jucatorii nostri si am ramas in zece oameni, dar... pina la urma, conteaza cine se califica, nu cine se justifica.

Mai sa fie, si Deschamps zice ca sint mare scula de antrenor?

- Domnule Badea, ce sanse credeati ca aveti sa va calificati, inainte de dubla cu Monaco?

- Ca sa fiu sincer, sansele noastre erau mici inainte de meciul de la Bucuresti, sa zic undeva la 10 la suta. Pina la urma, Monaco este finalista Ligii din sezonul trecut, in timp ce Dinamo este o echipa romaneasca de club. La Bucuresti am reusit insa o evolutie pe care, fara falsa modestie, o consider senzationala si am cistigat cu 2-0, scor care ne-a usurat foarte mult munca in retur. Inainte de meciul de aici, as zice ca aveam cam 60 la suta sanse de calificare. Monaco a ratat insa o ocazie mare la scorul de 4-2 - ma uit cu coada ochiului si il vad pe Deschamps cum se intuneca la fata - si in momentul acela am inceput sa cred cu toata taria in calificare. Iar cind Claudiu Niculescu a marcat pentru 4-3, am fost sigur.

- Apropo de Niculescu, ce s-a intimplat cu el? Statisticile ne arata ca el a marcat astazi primele goluri din acest sezon, chiar daca Dinamo a intilnit si adversari mult mai slab cotati decit Monaco.

- Nu s-a intimplat nimic deosebit. Claudiu a fost accidentat la inceputul sezonului si a durat un pic pina s-a pus la punct cu pregatirea fizica, apoi a fost urmarit de ghinion, dublat si de o oarecare lipsa de concentrare in fata portii. Am avut o discutie intre patru ochi - sa nu ma intrebati ce i-am spus - si a inteles sa imi rasplateasca increderea acordata prin mentinerea constanta in prima echipa cu doua goluri in cel mai important meci din istoria fotbalului romanesc de club din ultimul deceniu, motiv pentru care ii multumesc si eu, la rindul meu.

- Domnule Badea, pe cine ati remarca, din jucatorii care au fost pe gazon asta-seara?

- In primul rind, as dori sa remarc echipa mea. V-am mai spus si la Bucuresti, pentru mine, nu exista un jucator sau altul, ci echipa. Importanta fiecarui jucator este data de ce este el in stare sa faca pentru echipa, nu de ce este in stare echipa sa faca pentru el. In al doilea rind, felicitari lui Adebayor, care a prins, intr-adevar, o zi senzationala, cu trei goluri.

Deschamps zimbeste amar si ma intrerupe.

- Da, pacat ca nu au fost de-ajuns. Poate daca toata echipa juca la fel ca Ade, aveam sanse sa va invingem.

- Domnule Deschamps, aveti de gind sa demisionati dupa acest esec neasteptat si... usturator?

- Nu, de ce? Urmatorul nostru obiectiv, pe plan european, este Cupa UEFA. Tin sa il mai felicit o data pe domnul Badea, care a gindit magistral ambele partide, si sa ii urez succes in grupele Champions League.

Frumos spus, elegant om Deschamps asta. Trebuie sa ii multumesc si eu cumva.

- Nici o problema, domnule Deschamps, poate ne vom intilni la anul, in grupele Ligii Campionilor. Sau, cine stie, in primavara, in Cupa UEFA. Sau, daca imi permiteti, ne revedem la Monte Carlo, la anul, in finala Supercupei Europei.

Hohot de ris in sala. Mda, e cam mult sa visez la cistigarea Ligii Campionilor.

- Acestea fiind spuse, domnilor si doamnelor, va multumesc ca ne-ati asteptat pina la ora asta. Ma retrag, avem de sarbatorit o calificare istorica pentru fotbalul romanesc.

Ma retrag usurel, nu inainte de a mai poza timp de citeva minute cu Deschamps. Ajung inapoi in vestiar, unde baietii s-au imbracat deja in costumele oficiale, cu sigla lui Dinamo. Deja, euforia primului moment de dupa meci s-a mai atenuat, iar eu incep sa ma gindesc ca avem acum meciuri cu Poli, Steaua si National. Plus cine stie cine ne-o pica pe cap in grupa. Dau semnalul de plecare, avem un avion chiar in seara asta, si convenim ca ne chefuim rau la Bucuresti. Nu de alta, dar macar e mai ieftin decit aici. Iesim in grup, reporterii ne asteapta in zona mixta si pierdem acolo zece minute cu fotografii, declaratii, interviuri, prostii... Gata, ca mi s-a taiat. Mateo si Iulica ii string pe jucatori si ii indeamna spre autocarul oferit de francezi, care ne repede pina la hotel, de unde ne luam bagajele, dupa care ne arunca la aeroport, unde sarim iar in avion. Pe pista mai am o surpriza, il vad pe Borcea si pe un steward chinuindu-se cu un carucior plin cu virf. Ce dracu o mai fi luat si asta? Ma indrept spre ei si il interpelez pe Borcea:

- Cristi, ce cari acolo?

- Haha, sa vezi ce am descoperit, aici sampania e mult mai ieftina ca in oras.

Normal, boule, se cheama magazine duty-free, adica nu se platesc taxe vamale.

- Pai si cita luasi?

- Cita sa iau, nu multa, vreo patru lazi, sa avem ce face pe drum.

Nu e sanatos, vrea sa cadem din avion, nu sa coborim, cind om ateriza?

- Bine, bine, hai sa o suim, da' bem cu masura. Plus ca ne chefuim acolo.

- Bine, pustiu, bine... cum zici tu, tu esti smecheru' azi.

Urcam si lazile de sampanie in avion si, pe la 11 si ceva noaptea, ora locala, decolam spre Bucuresti. In tara e deja trecut de 12.

26 august, 2.30 noaptea

Charterul aterizeaza pe Otopeni. Tot drumul, fotbalistii le-au terorizat pe stewardese cu pocniturile de la dopurile de sampanie. Ma rog, bine ca au fost cit de cit cu bun-simt si nu s-au imbatat ca porcii... inca. Vreo trei au probleme de echilibru, dar in rest ne descurcam onorabil. In ceea ce ma priveste, eu si Dinu am stat si am dezbatut meciul, ajungind la concluzia ca echipa a jucat foarte bine. Ma rog, se putea si mai bine, adica sa nu luam patru goluri, dar acum...

Stewardesa deschide usa si mie imi revine onoarea sa cobor primul. Am un soc. Aici e noaptea tirziu, dar pe pista aeroportului sint citeva sute de oameni, cu steaguri, fulare, tricouri alb-rosii. Oamenii de ordine reusesc cu greu sa ii tina deoparte. Cind apar in cadrul usii, volumul creste brusc, si un "Di-na-mo, Di-na-mo!" scandat cu "dragoste de munca" face sa mi se zbirleasca parul. Aplauze frenetice, pe masura ce coborim scara. Off, oamenii astia au stat pina acum sa ne astepte. Vorbesc repede cu jucatorii, sint obositi, dar nu se poate sa ne batem joc de fani, asa ca stam cam un sfert de ora si dam autografe. Da, pina si eu dau autografe. Incredibil... cite s-au intimplat in ultimul timp.

In salonul VIP al aeroportului, acolo unde presa si suporterii nu au acces, ne asteapta restul conducerii clubului. Toti trec pe la fiecare jucator si membru din stafful tehnic si ne felicita. Un pic deoparte, Mircea Sandu si Mitica Dragomir isi calculeaza, probabil, ce cistig de imagine le va aduce lor treaba asta. Discut protocolar cu ei citeva minute, inainte sa apara Dinu si sa ma anunte ca ziaristii au amenintat ca nu vor mai scrie nimic despre Dinamo daca nu ma duc sa vorbesc cu ei. Deh, celebritatea are si ea pretul sau. Mai pierd cam un sfert de ora raspunzind la fel cam la aceleasi intrebari care mi se pusesera si la Monaco si intrerup brutal conferinta de presa improvizata:

- Va rog sa ne scuzati, dar atit eu, cit si jucatorii sintem foarte obositi. Pina la urma, am realizat o performanta uriasa si, probabil, nici macar visata de vreunul dintre dumneavoastra. Ca sa fiu sincer, nici noi nu ne asteptam, dar acum, daca s-a intimplat, va rog sa ne lasati sa ne pregatim pentru Liga Campionilor.

In momentul in care inchid gura, imi dau seama ca l-am citat pe Borcea cu celebra lui replica, dupa care Dinamo a furat-o rau. Rahat, am aruncat pe fereastra tot, sa vezi cum mi-o trag astia maine in ziare. Eh, asta este. Le intorc spatele ziaristilor si ma reunesc cu restul lumii. Iesim pe o poarta speciala, unde ne asteapta autocarul clubului, cu care mergem direct la "Doi Cocosi".

Ajunsi acolo, ii anunt pe jucatori ca maine dimineata nu facem antrenament si le dau "liber la bautura". Macar o data in viata merita si ei chestia asta. Eu sint atit de darimat psihic ca ma refugiez in multe pahare cu Cola si discutii interminabile cu membrii staffului. Peste toate, e chestia ca realizarea este senzationala, macar ca imagine, ca o sa ne umplem de bani - ei adica, eu mai putin - si, cel mai important, nu mai trebuie sa vindem jucatori. Cel putin deocamdata. Ma rog, eu mare incredere in alde Borcea si Netoiu n-am, dar daca oamenii promit... Oricum, nu putem sa ne ducem acolo si sa ne facem de ris, asa ca macar pina in iarna pot sa contez pe lotul asta. Spargem cheful pe la 5.30 dimineata, cind "El Presidente" ii anunta pe jucatori ca primele se vireaza pe carduri maine - adica azi - dupa ora 12.00. Rahat, uitasem complet de treaba asta. O sa fiu mai bogat cu 20.000 de dolari? Tot nu-mi vine sa cred pina nu vad cu ochii mei... cred ca imi iau masina. Ajung acasa cu un taxi, apuc sa ma descalt, ma prabusesc in pat imbracat si adorm instantaneu. Of, stresul asta!

Link to comment
Share on other sites

  • GeneraÅ£ia de Aur
Frate esti nebun e 3 noaptea si maine am servici si eu citesc povesti nemuritoare .....

Oricum e un story excelent ... vezi sa nu intri in rutina meciurilor si sa uiti sa improvizezi pe margini. Mai bine faci un story de 500 de pagini in 3 luni decat unu intr-o saptamana, nu te grabeste nimeni :)

Apropo ce mai face Mihaela secretara ca mi-e dor de ea  :P

In priumul rand se zice serviciu si in al doilea rand...ce lucrai tu pe 1 ianuarie???

Story-ul e impresionant... un mijloc de inspiratie.

Link to comment
Share on other sites

26 august, ziua

Ma trezesc pe la 12, imbracat inca in costum, cu o durere groaznica de cap. Pun de cafea si ma arunc sub dus. Ies de acolo ceva mai treaz, ma imbrac in ceva mai lejer, inghit in viteza doua antinevralgice si o cana mare de cafea si dau drumul la televizor. Mda, nimic interesant la ora asta. Hai la club, sa vedem acolo...

Pe la 1 am ajuns deja la club. Aici iar bate vintul, nici unul dintre sefi nu a aterizat inca. Se pare ca eu sint cel mai bine antrenat la revenit dupa chefuri. Fac rost de ziare, ma duc la mine in birou, imi fac repede alta cafea si ma apuc de savurat ziua marii victorii. "MERITAT!" titreaza Pro Sport, peste poza mare cu gramada de la sfirsitul meciului cu Monaco, plus un text foarte favorabil, iar cu citate mari din declaratiile mele. Cel mai comentat citat e cel cu "Lasati-ne sa ne pregatim pentru Liga Campionilor". Pro Sport da citatul de doua ori, cu litere groase, si semnat o data de Borcea, o data de mine. Comentariul este "In timp ce Borcea a cerut liniste ca sa vinda o echipa intreaga, Badea, fara sa faca nici o miscare spectaculoasa, a reusit o calificare in Liga, impotriva finalistei de anul trecut". Mda, sint un fel de tatic. "ZIUA SURPRIZELOR" deschide curios Gazeta Sporturilor. Bun, ca i-am scos noi pe Monaco a fost o surpriza, da' care sint celelalte? Citesc cele citeva rinduri lamuritoare si ma prind. Maccabi Haifa - Manchester United 3-2, la general, Ferencvaros - Anderlecht 2-0, Dinamo Kiev - Benfica 2-4 (hmm, asta e relativa), Sahtior - Juventus 4-1 (hopa, Il Luce iar a spart banca) si Deportivo - CSKA Moscova 1-3. Mda, cam multe surprize, dar tot raul e spre bine. Am scapat de citiva adversari super periculosi. Sa vedem ce o iesi la tragerea la sorti de maine.

Pe la 2, secretara lui Badea ma anunta ca la 3 e sedinta mare la dom' presedinte. OK, asa sa fie. Apuc sa fug sa maninc ceva, mai beau o cafea sa imi revin definitiv si ma duc la marea sedinta. In biroul sefului, consiliul de conducere al clubului. Lipsesc Mateut si Mihaescu, in schimb e un tip pe care nu l-am mai cunoscut. Facem cunostinta, Marius Ionescu, directorul financiar.

- Bun, ne-am adunat sa vedem ce reprezinta calificarea asta pentru clubul nostru, deschide Nicolae Badea discutia. Dar, intii de toate, felicitari tinarului nostru antrenor. Am inteles de la Cornel ca nu ati putut sa comunicati deloc in timpul meciului si ca ai condus echipa de capul tau. Bravo!

- Mmm, multumesc, dar eu doar am stat pe banca. Florentin, Danciu si Cleo si-au rupt picioarele cu aia pe teren, nu eu, raspund cu o modestie ce nu ma caracterizeaza.

- Hai, las-o, bine ca am iesit peste ei. Cind am vazut ca au facut 4-2 aia, deja ma gindeam pe cine sa aducem in locul tau, ride Vova Cohn.

- Marius, ia zi, cum e faza cu banii, schimba Badea subiectul.

- Pai, domnu' presedinte, UEFA a virat de dimineata in contul nostru aproximativ 4.8 milioane de dolari. Scazind primele de calificare si celelalte cheltuieli, tot ramin aproape patru milioane si jumatate disponibili.

Suma imi da ameteli. Uite cum i-am imbogatit pe astia...

- Primele?

- Cum ati spus, 10.000 de jucator, 20.000 pentru membrii staffului tehnic. I-am virat in conturi imediat ce au venit banii de la UEFA.

Geez, sint mai bogat cu vreo sase sute de milioane. De lei, da' oricum...

- Bun, si per total, cum stam cu fondurile?

- Per total, in contul clubului se afla acum aproximativ 11.5 milioane de dolari.

Daca suma dinainte imi dadea ameteli, acum simt ca o sa fac infarct.

- Bun. Atunci, la iarna, in functie de evolutia echipei si de necesitati, vom analiza fondurile pentru transferuri si salarii. La fel, pina atunci, in mod cert, nu pleaca nici un jucator, decit daca da Adi pe cineva afara. Urmatoarea chestie: ne-am calificat, ce facem mai departe?

Simt ca intrebarea ma vizeaza si pe mine si decid sa raspund.

- Pai... avem doua variante. Sau bagam rezervele in Champions League si ne axam pe campionat, sau incercam sa facem performanta si acolo. Din punctul meu de vedere, daca ne facem de ris in Champions League, degeaba luam titlul.

Toti sefii ma privesc cu mirare. Hmm, am zis ceva ce nu trebuia?

- Ma, da' ai tupeu, nu gluma. Nici nu s-au tras la sorti grupele si tu, gata, vrei sa ii bati? ride Borcea.

- Pai de ce nu? Ce, ei au trei (era sa zic "coa#e") picioare fiecare?

- Bine, lasa sa vedem grupele si ne hotarim dupa aia. Nici sa ajungem in UEFA de pe locul 3 nu ar fi deloc rau.

- Echipa cum se prezinta, Adi?

- Hmm, asta nu stiu sa va zic. Nu i-am vazut azi, aseara erau cam ametiti, zimbesc si eu.

- Pai o sa ii amendam pe aia care s-au imbatat, zice repede Danilescu.

- Aoleu, pai cum sa-i amendati? E dreptul lor sa se bucure, plus ca eu le-am dat "liber", imi apar eu jucatorii.

- Pustiul are dreptate, n-are rost sa ii ardem acum, o sa se aleaga praful de moral, zice Netoiu.

- Ramine sa ma duc la antrenament, deseara, si maine pot sa va zic daca sint accidentari sau ceva. Din ce stiu eu, decit Margaritescu a luat o lovitura la Monaco, de-aia l-am si scos la pauza, dar ma rog, nu se stie. Trebuie sa treaca pe la "sensei" Niculae, sa vedem ce gaseste.

- Simbata avem meci la Timisoara, unde e atmosfera aia infernala. Adi, crezi ca te descurci de pe banca? intreaba Dinu.

- Domnu' Dinu, uitati ca sint craiovean? Atmosfera de la Craiova e mai dura decit cea din Timisoara, nu cred sa fie probleme...

- Bine, vezi ce faci, stii ca e rivalitate mare intre ei si noi. Ma rog, eu o consider invidie din partea lor, dar oricum...

- Gata, mai e vreo problema, intrerupe Badea discutia.

- Nu cred, de la mine nu... doar sa aflam cu cine jucam in grupe.

- Maine. Se duc Cristi si Gigi la Nyon, sa fie de fata la tragerea la sorti a grupelor.

- OK...

- Hai, gata, la munca. Sintem ditamai clubul de Liga Campionilor, nu avem timp sa stam la discutii, ne goneste amical "El Presidente".

Dupa-amiaza trece in liniste. Fac un drum pina la cel mai apropiat bancomat, bag batrinul meu card, care n-a vazut niciodata mai mult de zece milioane, si iau extrasul de cont. Rahat, scrie acolo negru pe alb 600 si ceva de milioane de lei. Bag repede hirtiuta in buzunar si imi promit sa o inramez cind o sa ajung acasa. Sau sa i-o trimit prin posta lu' taica-meu, sa se convinga ca o duc bine. Ajung inapoi la birou, pierd timpul ramas pina seara bintuind pe site-urile dealerilor de masini. Ce sa-mi iau, sa imi mai ramina si ceva bani? Pina la urma, ma hotarasc la un BMW Seria 3 Sedan, care face, cu totul, vreo 28.000 de euro. Mda, leasing de restul, dar acum imi permit. Sper.

Vad la club meciul de dupa-amiaza, Otelul - Legia Varsovia, in Cupa UEFA, in tur 1-0 pentru polonezi. Scor final 2-2, asa ca galatenii parasesc cupele europene.

Seara, antrenament cu baietii. Niculescu si Petre se pling ca sint obositi-morti, dar o buna-dispozitie generala domina atmosfera. Nici nu imi dau seama cind trec cele doua ore si ma pomenesc in masina, in drum spre casa. Ce porcarie, simbata e meci la Timisoara si azi e deja joi. Pardon, a fost joi.

Acasa, vad pe Steaua calificindu-se mai departe in Cupa UEFA, dupa un 0-0 rusinos acasa cu cipriotii de la AEK Larnaca, dupa ce in tur batusera cu 2-0. Mda, am mai ramas noi si cu ei.

27 august

Dupa prinz, nu am rabdare sa sune Borcea si Netoiu si dau drumul la televizor, sa vad in direct tragerea la sorti. Nu sintem capi de serie, chiar daca am eliminat finalista de anul trecut. Avind unul din coeficientii cei mai mici, Dinamo e extrasa in primul tur, in grupa E. Eh, sa vedem cine vine in continuare. Inca un tur de extrageri si ne pomenim cu Brugge. Rahat, cred ca era cel mai dificil adversar posibil. Mmm, ba nu, se putea si Sahtior. Hai, treaca de la mine. Mi-aduc aminte ca Brugge ne-a scos din preliminariile Ligii Campionilor acum citiva ani, cu Dinu antrenor. Ar fi o revansa frumoasa...

Pina imi trec mie consideratiile filosofice, s-a trecut deja la extragerea echipelor din a doua grupa valorica. Aici, mina lui Johansson ne pricopseste cu PSG. Se putea si mai rau... acum e-acum, sa vedem cine iese din prima urna.

Johansson scoate bila dupa bila. Liverpool in grupa A, Arsenal in B, Inter in C, Barcelona in D. Moment de tensiune maxima, mai sint Porto, Leverkusen, Valencia si Real... da, oricare ar fi, tot ingrozitoare e. Grasul suedez scormoneste in urna, scoate o bila si o deschide. "FC Porto", pronunta crainicul transmisiunii. Marfa! Deci dupa finalista competitiei, acum o sa jucam cu detinatoarea trofeului. Baga-mi-as p#la! Mai am un strop de rabdare pina la finalul transmisiunii, ca sa vad "grupa mortii", in H, cu Bayern, Real, Milan si PSV. Geez, chiar se putea si mai rau decit in grupa noastra. Ma grabesc spre biroul presedintelui, iar pe drum apuc sa dau deja doua declaratii la telefon. Pro Sport si Gazeta ma roaga sa comentez tragerea la sorti, le spun ca se putea si mai rau si ca ne vom juca sansa, dupa care imi inchid mobilul. Pina la urma, nici cu Monaco nu se gindea nimeni ca am reusi sa ii scoatem, nu? Brugge sint belgieni, nu altceva, PSG e cam tare, iar Porto a pierdut mult dupa plecarea lui Mourinho, si ca stil, si ca jucatori. Mda, vom trai si vom vedea.

La antrenamentul de seara, comentez cu jucatorii tragerea la sorti. Ajungem la concluzia comuna ca puteam sa nimerim in grupa aia de groaza, cu Milan, Bayern si Real, asa ca nu ar trebui sa ne plingem. Ii informez ca plecam la Timisoara simbata dimineata, cu avionul, ca sa nu riscam sa stam o zi prin oras degeaba, si sa nu intirzie, dupa care o intind si eu acasa, lasindu-i pe secunzi sa ii intinda la antrenament.

Dupa-amiaza s-au jucat si doua meciuri din etapa, Brasov - Craiova 0-0 si Sportul - CFR Cluj 1-1, clujenii egalind in minutul 88.

Seara, in linistea locuintei, vad la TV Supercupa Europei, Porto - Valencia. Excelenta ocazia sa vad "noul Porto" la lucru... Mda, cred ca m-am inselat. Plecarea lui Mourinho parca i-a facut mai puternici. Porto - Valencia 3-0, goluri marcate de Maciel, Maniche si Helder Postiga. Am cam pus-o.

28 august

Ma trezesc de dimineata, nu imi fac nici un fel de bagaj, in afara de geanta de antrenament, si o intind cu masina spre Baneasa. Ajung la aeroport la timp, stringem jucatorii, ii numaram sa nu pierdem vreunul pe-aici si ne urcam in avionul de Timisoara.

Peste doua ore ajungem pe malurile Begai. Ca masura de securitate, vom merge cu un autocar fara insemne si vom sta, cit avem de stat, la baza de cantonament a lui Poli AEK, langa stadionul pe care facem singurul antrenament al zilei, unul usor, de dezmortire. Meciul e la 8 seara, in nocturna, asa ca trebuie sa pierdem cumva timpul, dar nu am curaj sa ii las pe jucatori sa umble prin oras. Ura impotriva lui Dinamo e mare aici - cit de mare, aveam sa constat abia la meci.

28 august, seara

In vestiar, jucatorii se echipeaza pentru meci. Mai in gluma, mai in serios, Petre le zice sa isi puna aparatori duble, ca astia vor sa ne rupa picioarele. Picioarele nu stiu, dar urechile sint deja supuse unui asediu sonor in toata regula. Peretii se cutremura la scandarile timisorenilor. Mda, o sa fie greu... Pina la urma, am decis sa folosesc echipa standard, chiar daca jucatorii sint relativ obositi. Meciul e important - atit in clasament, cit si ca moral si orgoliu.

- Gata sinteti? ii intreb.

- Gata, Mister, raspunde Petre.

- Hai sa ii batem si pe astia, mergeti?

- Haide.

La fel ca la Monaco, ne incolonam si iesim pe culoar. Timisorenii cred ca au iesit deja, asa ca ne ducem singuri. Cind Petre, care conduce sirul, iese din gura tunelului, scandarile se transforma intr-un cor de fluieraturi. Incet-incet, tot "sarpele" alb-rosu iese la iveala. Ultimul, antrenorul echipei, adica subsemnatu'. Jucatorii se risipesc la incalzire, coordonati de Mateo si Iulica, in timp ce eu ma duc spre banca. Il vad si pe Multescu, ma duc sa il salut, dar nesimtitul se intoarce cu spatele. Bineeeeee... Intr-un mic sector al tribunei, ii reperez si pe suporterii nostri. Cam putini fata de cei aproape 40.000 de timisoreni, plus ca sint o groaza de jandarmi in jurul lor. Ma duc sa ii salut, gest care stirneste furia timisorenilor din apropiere. Imi aplaud suporterii, ei ma aplauda pe mine si ma intorc pe banca. Meciul e gata sa inceapa.

28 august

Poli AEK Timisoara - Dinamo Bucuresti

Poli joaca 3-5-2, cu Batrinu libero si Soltuz si Papura la marcaj, trei la mijloc in linie, doua aripi si Silvasan plus Nicolita in fata. Dinamo, in 4-4-2 obisnuit, cu Cr. Munteanu - Balan, Alistar, Goian, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Primele zece minute sint dominate de Poli, impinsa serios de la spate de public, dar fara nici o ocazie.

Min. 12: Lansare Semeghin catre Niculescu, deviere la Danciulescu, care este blocat in momentul sutului de Batrinu.

Min. 15: Ocazie mare pentru Poli AEK: Angheluta il angajeaza in careu pe Silvasan, care, talonat de Alistar, trage la poarta, Munteanu respinge in lateral, Silvasan revine si centreaza pentru Nicolita, dar Babicu' prinde. Publicul ia foc si zbiara "Dinamo, m#ie Dinamo".

Min. 19: Lansare lunga pentru Nicolita, Munteanu iese si respinge, dar tiganul dracului ii pune o talpa pe tibie si Cristi se prabuseste. Arbitrul se grabeste la fata locului, dar nu ii da nici macar galben nenorocitului, in timp ce doctorul Batineanu imi face semn de schimbare. Il ridic de pe banca pe Stelica si il trimit in teren... nici sa se incalzeasca nu a apucat. Al dracului ala... Spectatorii au schimbat repertoriul, au trecut la "Pe ei, pe ei, pe ei, pe mama lor", in timp ce meciul ia o turnura neplacuta pentru mine.

Min. 27: Suleap prelucreaza o minge pe dreapta noastra, Balan iese tirziu la blocaj, Suleap centreaza pentru Silvasan, care reia cu capul, din 8 metri, in coltul scurt. 1-0 pentru Poli AEK si pe stadion se declanseaza fiesta.

Min. 39: Prima noastra ocazie mare, actiune prelungita incheiata cu sutul in diagonala al lui Vlad Munteanu, putin pe langa poarta.

Min. 42: GOOOOOL Dinamo! Schema exersata la antrenament: Margaritescu executa o lovitura de la 30 de metri la Petre, care patrunde in careu si, in loc sa centreze in sase metri sau sa traga, paseaza inapoi, la 16 metri. Vlad Munteanu reia din voleu si mingea se duce ca o racheta pe coltul lung. 1-1 si am revenit in joc, in timp ce pe stadion se face momentan liniste.

La pauza, in vestiar, e dezastru. Jucatorii sint demolati, partial din cauza jocului dur al timisorenilor, iar cei doi mijlocasi centrali au amindoi cite un galben. Ies Niculescu si Tames, intra Mihalcea si Grigorie.

Min. 53: Danciulescu finalizeaza cu un sut peste poarta un contraatac purtat de el si Mihalcea.

Min. 56: GOOOOOL Dinamo! Danciulescu prelucreaza o minge la 40 de metri de poarta timisorenilor si apuca sa dea drumul la Vl. Munteanu, inainte ca Soltuz sa vina si sa il ia cu fulgi cu tot. Eu sar de pe banca si zbier sa dea fault, dar faza curge pentru noi. Munteanu il deschide in marginea careului pe Fane Grigorie, care prinde un sut senzational, cu interiorul, si "pune" mingea langa bara. 2-1 pentru Dinamo si pe stadion se face liniste de-a binelea, intrerupta imediat de scandarile fanilor nostri. 40.000 de timisoreni au ramas blocati, in timp ce Grigorie se duce si face o plecaciune in fata galeriei noastre. Acum e clar ca or sa vina peste noi, dar nu ma retrag nici batut.

Min. 62: Batrinu trage peste poarta de la 18 metri, din lovitura libera.

Min. 63,67: Arbitrul isi spala toate pacatele fata de noi, dindu-i doua galbene, pentru tineri de tricou, fundasului lor dreapta, Rus. La ambele faze, Vladut Munteanu isi batuse joc de el, dindu-i mingea printre picioare... Avem un om in plus si un gol avantaj... prosti am fi daca am pierde.

Min. 70: GOOOOOOL Dinamo! Vlad Munteanu se distreaza iar pe stinga, il deschide in lung de linie pe Danciulescu, care intra in careu, dribleaza si, de la doi metri de linia de fund, vrea sa centreze, insa prinde un exterior cum se intimpla o data in viata si balonul intra in plasa, spre uluirea tuturor. Nici lui nu ii vine sa creada, dupa care alearga juma' de teren, pina la banca noastra, si zbiara: "Sa moara mama, ce gol am dat, nici Ronaldo nu stie ca mine!" Ma pufneste risul, dar sarim toti pe el si il felicitam. Gol frumos, chiar daca din greseala.

Min. 77: Actiune prelungita a timisorenilor, Mircea Oprea trage in transversala, de la 10 metri, dupa care Silvasan reia spre poarta, dar Stelica scoate incredibil.

Pina la final nu se mai intimpla nimic notabil, in afara unui sut al lui Danciulescu, prins cu usurinta de Zimmermann.

Fluier final, spectatorii tac, in timp ce dinamovistii cinta. Dupa miscarea care a devenit deja ritual, ne ducem si ii salutam, dupa care ne retragem repede, inainte sa intre aia din tribune peste noi. Uh, am scapat si de deplasarea asta infioratoare. In vestiar, bucuria mea e umbrita de anuntul lui Batineanu, ca Munteanu sta doua saptamini. Asta este, o sa apere Stelica in meciul cu Steaua.

Conferinta de presa de dupa meci se desfasoara in absenta lui Multescu, suparat foc ca a pierdut. Fara el, pot sa ma desfasor in voie si explic victoria noastra prin asezarea tactica mai buna si valoarea superioara a jucatorilor. Un ziarist ma intreaba ce am de gind in meciul cu Steaua, daca o sa joc la fel de ofensiv. Raspund ca o victorie la scor cu Steaua este visul oricui antreneaza pe Dinamo si ca voi face tot posibilul ca sa ii umilim. Jurnalistii isi dau coate, chiar si eu realizez ca s-ar putea sa fi fost prea increzator, dar, ce dracu... macar la capitolul imagine sa punctam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

29 august

Ma trezesc tirziu, obosit dupa o zi petrecuta pe drumuri. In Bucuresti am ajuns deja de aseara, iar jucatorii au liber azi. Ca atare, am o zi de pierdut, pe care decid sa o petrec prin casa. Citesc ziarele pe net, toata presa de duminica e unanima in a aprecia ca victoria noastra la Timisoara a stat sub semnul intrebarii doar pina cind am egalat. Pro Sport titreaza "Cine ii va opri?", iar Gazeta Sporturilor deschide cu un titlu mare, care ma unge pe suflet: "Badea - Timisoara 3-1". Mda, ma rog, parerea mea e ca titlul trebuia sa fie "Vlad Munteanu - Timisoara 3-1", din moment ce a dat un gol, doua pase de gol si a provocat eliminarea lui Rus. Dupa-amiaza mai sint programate trei meciuri din Divizia A, din care doua in Bucuresti: FC National - Farul si Steaua - Rapid, in nocturna, plus Otelul - Poli Iasi. Ma decid sa fac ceea ce ar trebui sa faca orice antrenor adevarat, asa ca pun mina pe telefon si il sun pe Cornel Dinu, sa mergem sa vedem meciurile "live". National e principala noastra urmaritoare, au mers cap la cap cu noi pina acum, chiar au golaveraj mai bun, in timp ce Steaua - Rapid nu trebuie ratat, mai ales ca joc cu ei etapa viitoare. Dinu accepta, ramine sa ne intilnim la club si sa mergem intii in Cotroceni, pentru ca meciul se joaca de la ora 18.00, dupa care, de la 20.15, in Ghencea. Stabilim intilnirea pentru ora 17, la club, lucru care imi ofera posibilitatea sa citesc pe indelete ce scrie pe site-ul fanilor dinamovisti - Dinamo-online.net. Un tip scrie acolo un articol care ma face fericit. Cica "Atunci cind am auzit ca un craiovean va prelua pe Dinamo, m-am gindit daca nu cumva ne-au ajuns blestemele oltenilor din perioada Netoiu. Acum, cind Badea ne-a dus in Champions League, incep sa cred ca cineva acolo sus ne iubeste. Daca reuseste si o victorie cu Steaua, va fi primul craiovean care va avea un loc rezervat in inimile suporterilor dinamovisti de pretutindeni. Hai Dinamo!" Mda, _daca_ va reusi.

29 august, 17.30

Ajungem in Cotroceni. Stadionul e relativ gol, ca la mai toate meciurile Nationalului. Vreo 300 de constanteni, vreo o mie de simpli spectatori si vreo o suta de suporteri ai Nationalului, plus "Los Platanos". Salutam personalitatile lumii fotbalului romanesc si luam loc la oficiala. De ce sa nu recunosc, mi-e frica de National. "Bancarii" joaca 4-4-2, in timp ce constantenii par sa fi venit sa se apere, cu un 3-5-2 destul de defensiv. Farul nu rezista decit vreo zece minute, dupa care Caramarin prinde o torpila senzationala de la 20 de metri, fara sanse pentru Curca, si face 1-0 pentru National. Meciul curge intr-un singur sens si in minutul 40 Chihaia aduce desprinderea, cu un sut din unghi, dupa o pasa lunga a aceluiasi Caramarin.

La pauza, Victor Becali vine langa noi si imi zice o chestie care ma lasa masca. Cica Brescia se intereseaza de Danciulescu si Corioni va veni personal sa vada meciul cu Steaua. Mi-aduc aminte ca Danciu are o clauza de reziliere de doua milioane de dolari... offf, sa vezi cum ramin fara el.

Repriza a doua e plictisitoare, cu "bancarii" rezumindu-se sa plimbe mingea, fara a mai forta. Scor final 2-0 si FC National revine pe primul loc. In celalalt meci de dupa-amiaza, Otelul - Poli Iasi 1-1.

29 august, 20.00

In Ghencea e nebunie. Duelul intre galerii este incendiar, si la propriu, si la figurat. Pe gazon, Zenga propune un 4-4-2, impotriva deja clasicului 3-4-1-2 al lui Razvan Muciulescu. La Steaua lipsesc Radoi, Nesu si Curt, iar Dica e la un cartonas galben de suspendare, in timp ce la Rapid lipseste in continuare Godfroid, Nicolae Grigore este suspendat pe povestea aia de dopaj, iar Aliuta e doar rezerva. Steaua domina inceputul meciului, dar prima ocazie mare apartine Rapidului, Sabin Ilie tragind pe langa poarta dupa o combinatie cu Daniel Niculae. In minutul 21 se intimpla chestia pe care mi-o doream cel mai mult: Dica protesteaza la o decizie a arbitrului si primeste galben, deci nu va juca cu noi. Ma rog, mai stii, poate o sa ii dea voie Liga lui Mitica... daca s-a putut la Radoi, la Dica de ce nu? In fine, in minutul 26 cade si golul, Sabin Ilie transformind impecabil o lovitura libera de la 25 de metri. Suporterii giulesteni din tribuna iau foc, stelistii sint descumpaniti, dupa care isi revin si recistiga dominatia asupra fondului sonor. Zenga iese la margine si striga la jucatorii sai, in timp ce Razvan sta calm. La pauza e 1-0, iar trei din cei patru mijlocasi ai Stelei au luat cite un galben.

De la cabine, stelistii ies si se aseaza altfel pe teren: 4-3-3, cu Dica in stinga, Dinita in centru si Neaga in dreapta, in timp ce Rapidul pastreaza asezarea de la inceputul meciului. Zenga risca, dar nu are de ales. Steaua lui este pe sapte, iar o infringere acasa cu Rapid i-ar clatina serios scaunul. Miscarea ii iese, pentru ca in minutul 51, pe un atac Rapid purtat de Neaga, Dica ramine singur cu Dolha si finalizeaza simplu. 1-1 si peluza stelista sare in aer. Bucuria lor nu tine decit cinci minute, pentru ca Perja il lanseaza pe S. Ilie, aflat la limita ofsaidului. Ilie demareaza pe stinga si centreaza, dar centrarea e deviata in plasa de Ogararu. Mda, cred ca Rapid va cistiga. Imediat dupa gol, Razvan Muciulescu il introduce pe Aliuta, primit cu huiduieli si fluieraturi de suporterii Stelei. Rapid e pe val si Ilie mai rateaza o ocazie, mingea trimisa de el cu capul fiind scoasa in corner de Hamutovski. Steaua preseaza pe final, dar in ultimul minut, Aliuta ramine singur cu Hamutovski, trage tare, bielorusul respinge, mingea il loveste in cap pe Sabin Ilie si se scurge in plasa. 3-1 pentru Rapid, rezultat care ma bucura, pentru ca ii darima serios pe stelisti. Tot 3-1 se termina si meciul, iar in timp ce ne grabim spre iesire, un reporter ma intreaba daca acest rezultat ma bucura. Raspund grabit ca noi oricum avem forta sa invingem orice echipa din Romania, indiferent de rezultatele din celelalte partide, si Rapid a meritat victoria, fiind clar superioara.

30 august - 9 septembrie

Doua saptamini de vacanta, din cauza meciurilor "nationalei" cu Macedonia (acasa) si Andorra (deplasare), dar pe mine ma intereseaza mai mult partida cu Steaua. Razboiul declaratiilor l-am inceput deja, sint curios sa vad cum va reactiona Zenga, mai ales dupa infringerea cu Rapid. Jucatorii sint montati, rezultatele din ultima vreme le-au ridicat serios moralul, iar conducerea asteapta meciul cu Steaua drept incununarea unei luni senzationale. Dupa vreo doua zile, Becali ma suna si imi zice ca presedintele Bresciei a renuntat la deplasarea in Romania, dar a facut o oferta verbala de 750.000 de dolari pentru Danciulescu. Raspund taios ca Danciulescu nu e de vinzare la nici un pret si ma rog sa inteleaga mesajul si sa nu puna doua milioane pe masa. Pe 2 august, in meciul de tineret Romania - Macedonia, scor final 5-0, Goian joaca excelent, reusind si o pasa de gol, Adrian Cristea, viitorul meu jucator, marcheaza trei goluri, iar Cigan joaca binisor aproape 60 de minute. Pe 3 august, la seniori, Romania cistiga lejer, cu 2-0, goluri Mutu si Pancu.

Pe 7 septembrie, la tineret, Andorra - Romania 1-3, cu Goian si Cigan titulari, Goian marcind un gol, iar Cigan fiind scos la pauza. A doua zi, la seniori, Romania se impune cu 3-0, prin dubla lui Mutu si un gol al lui Alin Stoica. Intr-o alta partida, Olanda - Cehia 1-0. Meciurile internationale s-au terminat, urmeaza meciul cu Steaua.

10 septembrie

Surprinzator, in continuare, Zenga merge "pe burta" si refuza sa iasa cu declaratii in presa. "Silenzio stampa" se pare ca il afecteaza si pe el, in timp ce pe mine ma macina faptul ca portarul titular, Cr. Munteanu, este accidentat. O sa joc cu Stelea in poarta, sper sa nu ma dezamageasca. Si mai sper ca Goian sa se refaca in timp util, este singurul titular convocat la "nationala" in perioada asta de pauza. Fizic, echipa sta bine, deoarece nu am renuntat la antrenamente in intervalul anterior, dar ma tem ca moralul excelent de dupa seria anterioara sa nu se fi erodat din cauza pauzei fortate.

10 septembrie, seara

Fix unde ma temeam nu am scapat. Alistar se accidenteaza la ultimul antrenament dinaintea partidei si va lipsi citeva zile... Dilema mea este cu cine sa joc alaturi de Goian: Ciobotariu sau Galamaz? Pina la urma, decid in favoarea experientei superioare a lui Ciobi, iar Galamaz va fi rezerva. Vestea imbucuratoare este ca Munteanu este bun de joc, chiar daca nu e refacut complet, deci Stelea trece inapoi pe banca, iar Munteanu intre buturi.

11 septembrie

Azi e ziua cea mare. Sper sa nu ma aleg si eu cu un dezastru, ca americanii. Dimineata, fac singur echipa si i-o prezint lui Dinu, care o aproba aproape fara sa se uite. Vom incepe cu Munteanu - Balan, Goian, Ciobotariu, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu. Meciul e programat dupa-amiaza, vremea afara e superba.

11 septembrie, dupa-amiaza

In vestiar, jucatorii sint tacuti. Importanta de palmares a meciului pare mai mare decit cele trei puncte puse in joc. Trec pe rind pe la fiecare si ii incurajez. Petre "preia comanda" si "ordona" iesirea pe teren. Ne incolonam, iesim pe coridor si dam nas in nas cu stelistii. Jucatorii care se cunosc se saluta, dar peste un sfert de ora nu vor ezita sa isi rupa picioarele unii altora. Zenga ma ignora, discuta ceva in italiana cu Pedrazzini, secundul lui. Trec repede cu ochii peste titularii Stelei, incercind sa imi dau seama cum are de gind italianul sa suplineasca absentele lui Radoi si Dica.

Mergem inainte pe tunel. Schimburile amicale de cuvinte s-au incheiat, fiecare se gindeste ca incepe meciul care reprezinta o "finala" a sezonului. Demult, un amic, tot dinamovist, zicea o chestie: "Eu doua pretentii am de la Dinamo: sa nu retrogradeze si sa bata pe Steaua de fiecare data cind ii prind". Mda, cam asa e.

Iesim pe teren. Tribunele explodeaza, dinamovistii conduc "disputa" intre galerii. Coregrafie senzationala in PCH, stelistii au venit doar cu niste baloane si stegulete. Inainte ca jucatorii sa inceapa incalzirea, ne ducem si salutam galeria noastra. Ca raspuns, peluza isi dubleaza, parca, volumul scandarilor. Dinu coboara de la oficiala si schimbam doua vorbe pe pista.

- Pustiule, meciul e in mainile tale, stiu ca o sa te descurci.

- Eh, ar fi bine, dar ma ajutati daca nu fac fata? zimbesc eu.

- Hai, ma, ca astia nu sint Monaco.

- Pai da, da' Monaco ne-a batut cu 4-3.

- Trebuie sa batem, ne-am inteles?

- Yes, sir! raspund eu, dupa care izbucnim amindoi in ris.

11 septembrie

Dinamo - Steaua, Divizia A, etapa a 6-a.

Dinamo: Munteanu - Balan,Goian, Ciobotariu, Semeghin - Fl. Petre, Margaritescu, Tames, Vl. Munteanu - Niculescu, Danciulescu

Steaua: Hamutovski - Ogararu, Baciu, Ghionea, P. Marin - Bostina, Falemi, Paraschiv, Pitu - Cristea, Neaga.

Linia lor de mijloc e in pioneze, dar atacul ramine periculos. La centru e un arbitru tinar, Cristian Sava, care fluiera scurt inceputul partidei.

Min. 3: Actiune solitara Claudiu Niculescu, care dribleaza de doua ori si trage de la 30 de metri, cu efect, dar Hamutovski apara.

Min. 10: GOOOOOL Dinamo! Semeghin arunca de la margine, Niculescu prelungeste cu capul pe spate, P. Marin il blocheaza pe Petre, iar mingea sare la Margaritescu, care trage din unghi sub bara, fara sperante pentru Hamutovski. 1-0 si tribuna dinamovista sare in aer.

Min. 15: Neaga trece usor de Ciobotariu, dar Munteanu apara si Goian degajeaza.

Meciul se inaspreste, la centrul terenului se baga serios "materiale", dar deocamdata nimic nu trece de Margaritescu si Tames. Din fericire, Steaua nu are nici un mijlocas central de creatie. Din pacate, mijlocasii lor centrali, adica Paraschiv si Falemi, "rup" cam tot ce trece prin zona lor. Inclusiv picioarele jucatorilor mei.

Min. 33: Cristea pivoteaza la marginea careului, cu Goian in spate, si suteaza, dar Munteanu respinge in lateral si Petre degajeaza.

Pina la pauza nu se mai intimpla nimic important, lupta se duce in continuare la mijlocul terenului. La pauza ies Danciulescu, usor accidentat, Vl. Munteanu si Tames, obositi, si intra Mihalcea, Pacurar si Grigorie.

Min. 47: Bostina trage putin peste dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

Min. 53: GOOOOOL Dinamo! Contraatac pe dreapta Fl. Petre, pasa in centru la Mihalcea, care prelungeste la Pacurar si finalizare simpla. 2-0 pentru Dinamo si suporterii stelisti sint redusi la tacere.

Min. 62: GOOOOOL Dinamo! Pacurar transforma perfect o lovitura libera de la 20 de metri, obtinuta de Grigorie, si face 3-0. Le cer jucatorilor mei sa fie mai atenti in aparare, nu are rost sa fortam. Pustiul aterizeaza direct pe gardul galeriei, de unde se lasa dat jos cu greu. Zenga s-a innegrit la fata, suporterii Stelei au tacut, in timp ce eu realizez ca, pentru orice dinamovist, o victorie la scor cu Steaua inseamna mai mult decit o finala de Liga Campionilor.

Min. 70: Grigorie rateaza o ocazie mare, preferind un dribling in plus in locul unui sut.

Min. 75: Suporterii stelisti incep sa paraseasca stadionul, scandind "Rusine, rusine, rusine sa va fie!"

Min. 82: GOOOOOL Dinamo! Petre arunca de la margine, Niculescu intoarce cu capul in afara careului, de unde Grigorie prinde un voleu senzational, care il lasa fara replica pe Hamutovski.

Pina la final inchidem jocul, nu are rost sa mai fortam, 4-0 e un scor care, vorba aia, "ne scuteste de orice comentarii". Sava fluiera finalul, iar fiesta inceputa acum vreo jumatate de ora in tribune se declanseaza si pe gazon. Jucatorii "mei" se imbratiseaza, in timp ce stelistii ies de pe gazon cu capetele plecate. Zenga pleaca direct la vestiare, sectorul suporterilor ros-albastri s-a golit demult, in timp ce Dinu si Borcea coboara de la "oficiala", pentru a participa si ei la bucuria generala. Dupa "ritual", mergem sa salutam galeria. Sute de blitzuri lumineaza scena, in timp ce un "M#ie Steaua" la scena deschisa inunda stadionul. Ma gindesc repede ca un manager de talia mea (haha, ce vise am in cap) nu poate sa se coboare la un asemenea nivel si ma retrag deoparte, cu Cornel Dinu, lasindu-i aceasta onoare lui Cristi Borcea. Ne retragem fericiti spre vestiare, cu senzatia ca am incheiat excelent o luna extrem de dificila, in care ne-a iesit cam totul.

In vestiar, Borcea apare cu trabucuri si cu sampanie. Strig la el:

- Cristi, mai usor cu bautura, ca se invata baietii rau!

- Eeee, si tu acum, daca tot cistigati si cistigati...

- Bine, de acum incolo o sa bem Cola la victorie si Sprite la infringere, glumesc eu.

- Mister, gata, e ultima oara cind ne rupem in figuri... pina la meciul urmator, ride minzeste Niculescu.

Ah, Claudiule, nici azi n-ai dat gol.

- Cleo, sa nu te aud. Tu mai bei cind marchezi, il contrez, jumatate in gluma, jumatate in serios.

- Adi, lasa, ii dau eu jumate de la mine, ca am destule, il inteapa Danciulescu.

- Neah, nu se pun, alea tre' sa le bei tu singur. Hai, ca eu o tai la conferinta de presa, gasesc un motiv sa ma retrag.

Ies repede din vestiar, in acordurile traditionalului "M#ie Steaua". Acum nu stiu, sau e strigat mai cu foc, sau sint vestiarele noastre mai fragile, dar se zguduie peretii. Si sigur se aude pina la stelisti. Oricum, la ei e o liniste mormintala.

Ajung la conferinta de presa, salut jurnalistii, ma asez si il astept pe Zenga. Cinci minute, zece minute, un sfert de ora. Hmmm, asta cred ca a taiat-o. Il chem pe un "om de ordine" si il expediez sa se intereseze ce e cu asta de nu mai apare. Matahala revine dupa cinci minute, cu informatia stupefianta ca "In vestiar la aia nu mai e nimeni". Aha, superelegantul Zenga si-a bagat picioarele. Ridic mina si cer un pic de liniste.

- Buna seara. Intrucit domnul Zenga se pare ca nu va onora cu prezenta dinsului aceasta conferinta de presa, as dori sa fac o scurta declaratie. In primul rind, apropo de scorul de asta-seara. 4-0 este un rezultat la care nu se mai poate comenta nimic. Pur si simplu, i-am macelarit. Sper ca pina si cei mai sceptici dintre dumneavoastra s-au convins ca nu sint un "neica-nimeni", venit sa demolez aceasta echipa. In al doilea rind, tin sa va spun ca aceasta victorie este cel mai mare succes din scurta mea cariera de antrenor. O victorie impotriva Stelei este cea mai dulce realizare pentru orice dinamovist, indiferent ca este in teren, pe banca, in peluza sau in tribuna oficiala. Acestea fiind spuse, astept intrebarile dumneavoastra.

- La 2-0, de ce nu le-ati cerut jucatorilor sa pastreze rezultatul? Miercuri aveti un meci greu, cu PSG, iar duminica este confruntarea cheie pentru soarta acestui campionat, cu FC National.

Rahat, astia sint mai bine informati cu mine. Uitasem ca dupa PSG avem cu National.

- Domnilor, sa clarificam un lucru: eu sint adeptul fotbalului facut pentru spectatori. Daca va aduceti aminte, la prima mea conferinta de presa, v-am promis ca vom readuce spectatorii in tribuna, pentru ca vor avea ce vedea. Impresia mea este ca am si reusit, cel putin deocamdata. In plus, intr-un meci cu Steaua, diferenta de scor nu este niciodata prea mare.

- Cit de mult au contat in victoria dumneavoastra absentele lui Radoi si Dica de la Steaua?

- Nu va pot raspunde la aceasta intrebare. Daca nu gresesc, antrenorul Stelei este domnul Zenga, dar dinsul nu este printre noi la aceasta ora. Pacat, eu nu pot sa comentez jocul echipei dinsului, ci doar pe al lui Dinamo.

- Care credeti ca a fost "cheia" meciului?

- Din punctul meu de vedere, cheia a fost jocul excelent al echipei mele. Un punct in plus ar fi evolutiile excelente reusite de cei trei jucatori intrati la pauza, doi dintre ei si marcind. Ei nu ar fi reusit insa acest lucru fara contributia colegilor, motiv pentru care nu voi evidentia nici un jucator anume.

- Ati invins pe Rapid, acum pe Steaua. Cind va veti opri?

- Cind se va termina campionatul, evident. Avem nevoie si noi de o vacanta, nu?

Risete in sala, replica pare sa fi fost bine primita.

- Un cuvint de incheiere pentru Steaua?

- In calitate de suporter dinamovist sau de antrenor?

- Ambele.

- Eh, in calitate de suporter nu ma pot exprima, pentru ca sau o sa trebuiasca sa ma cenzurati, sau veti lua amenda, sau ma veti difuza numai la stirile de noapte. In calitate de antrenor, ce ar mai fi de spus? 4-0 si atit. Va multumesc mult, noi mergem sa sarbatorim victoria impotriva rivalilor.

Fug repede de la conferinta de presa, Dinu ma asteapta in hol si imi zice ca baietii au plecat cu autocarul la "Doi Cocosi", raminind ca noi sa venim cu masina.

Ajungem la "locul faptei", unde cheful e deja in toi. Totusi, hmm, parca au fost cam multe de sarbatorit in ultima vreme. Pe de alta parte, daca treaba merge excelent asa, de ce sa schimbam ceva? Baietii au inceput sa toarne cu spor si, pentru prima data, decid sa renunt si eu la atitudinea "scortoasa" si ma apuc sa beau cot la cot cu ei. Ultimele chestii pe care mi le aduc aminte sint Borcea si cu secretara lui, Mihaela sau cum o cheama, si cu inca o tipa, discutind ceva cu mine... ce dracu or avea astia de discutat cu mine? Mi s-a cam rupt filmul... deh, tensiunea asta, dom'le!

12 septembrie

Ma trezesc tirziu, cu capul greu, greu, greu. Stau in pat si incerc sa ma dezmeticesc, sa imi aduc aminte ce am facut aseara. M-am cam imbatat, cred... sper sa nu o fi comis-o rau de tot. Ma intind sa ma dezmortesc si am un soc, gata-gata sa ma duca la infarct: dau cu mina peste un corp. Ce rahat? Fara sa deschid ochii, incerc sa ma descurc cu pipaitul. Hmm, un spate subtirel, o portiune de brat, un par lung... E clar, daca nu e vreun hippie slabanog, e o gagica. Ce rahat??? De unde si pina unde? A, m-am imbatat aseara. Mda. Fac un efort de vointa, imi adun tot curajul de care sint capabil, ma sucesc pe o parte si deschid ochii. Cine stie, poate e Muma Padurii? Surprinzator, nu e deloc Muma Padurii, chiar din contra. Ma rog, nu e nici Nicoleta Luciu, cel putin din cite imi pot da eu seama. Roscata, da' sigur e vopsita, parul asa si-asa, subtirica... Nu e rea, dar doarme cu spatele la mine. Ii pun gentil o mina pe umar, poate-poate s-o simti si s-o intoarce. Errrr, mai rau: s-a trezit. Se intinde si se intoarce spre mine. Hmmm, nici urita nu e. Dar nici cunoscuta nu pare. Deschide ochii si imi zimbeste.

- 'Neata.

- 'Neata... raspund eu nehotarit, pentru ca nu stiu de unde sa o iau.

- Felicitari pentru meciul de aseara si nu numai, zice ea, zimbind cu subinteles.

Rahat, parca as fi in stare sa prind subtilitati la ora asta.

- Auzi... eu cred ca am sarbatorit prea tare aseara victoria cu Steaua. Noi de unde ne stim?

Tactul nu a fost niciodata punctul meu forte.

- Aaaa, ma gindeam eu. Pai... in primul rind, pe mine ma cheama Ioana.

- Adi, imi pare bine, incerc eu sa elimin un pic din penibilul situatiei.

- Stiu, doar tu esti vedeta, nu eu, zice tipa si zimbeste iar.

- Asa... deci, Ioana... mai departe?

- Pai, la un moment dat, eu eram cu sora-mea, la voi la chef, ca sora-mea avea chef sa bea si a zis sa vin si eu cu ea. Eu nu beau deloc si am si carnet, deci rezolvase cu taxiul.

- Asa....

- Si sora-mea m-a luat sa ma prezinte sefului ei si acolo ne-am cunoscut.

Imi aprind o tigara, incercind sa imi adun gindurile.

- Si seful ei este...

- Pai seful ei este domnul Borcea.

Bingo! Offf, ce m-au combinat astia. Deci asta e sora cu secretara lu' Borcea, Mihaela, daca imi aduc eu bine aminte.

- A, deci tu esti sora Mihaelei?

- Exact, "Mister", raspunde ea cu o urma de ironie.

- Eh, Adi, doar jucatorii au dreptul sa imi spuna "Mister".

- Bine, bine... Adi.

- Pai bine, si cum s-a... intimplat?

- Hmm, pai Mihaela ne-a facut prezentarile, seful ei te-a laudat in fel si chip, mai avea un pic si iti facea statuie, dupa care ei au disparut. Mihaela am impresia ca a ochit pe unul de la Marketing, nu stiu sigur, iar domnul Borcea a strigat mascari toata noaptea cu jucatorii.

Mda, tipic "borcian".

- Asa... continua.

- Si la un moment dat, ai zis ca tare ai merge acasa, dar nu te mai tin picioarele.

- Am zis eu asta? Si cine a mai auzit?

Reflexele de jurnalist nu m-au parasit.

- Nimeni, nimeni, stai linistit. Eu m-am oferit sa te duc cu masina, tu m-ai invitat la inca un pahar... de Cola si restul e istorie, conchide ea.

Tipa se ridica si mi se arata in aproape toata splendoarea. Mmm, nu arata rau deloc. Tare mi-as lua liber azi, doar e duminica, ce dracu.

Impartim repede sarcinile. Eu pun de cafea, in timp ce ea aduna cit de cit hainele, care de pe unde au aterizat. Ne aruncam sub dus, iesim si ne bem cafeaua linistiti, stind de vorba. Aflu ca are 25 de ani, e licentiata in Comunicare si Stiinte Economice (hopa, are doua facultati), lucreaza la o firma de publicitate... pare destul de desteapta. Din vorba in vorba, o rog frumos sa faca ceva de mincare. Se uita in frigider si imi intoarce o privire plina de reprosuri:

- Pai cu ce sa fac de mincare?

- Pai ce, nu mai e nimic in frigider?

- Mai e ceva-ceva, da' astea sint otravuri curate la masa de dimineata.

Eh, pe dracu, are si diploma de nutritionist?

- Pai bun, si ce propui?

- Pai ce sa propun, fugi la cumparaturi.

Hmm, are si replica, nu se pierde cu firea.

- OK, s-a facut. Cit ma imbrac eu de iesit, tu faci lista.

Ma echipez, cobor, cumpar mincare si ziare, ma intorc. Intru inapoi in apartamentul "meu", unde am un soc. In jumatatea aia de ora, tipa a facut curat. Asta nu e bine. A facut curat pina si intre CD-urile de pe masa. Offfff...

S-a facut deja 1 ziua. E clar, asta nu mai e masa de dimineata, e prinz in toata regula. Jucatorii au liber azi toata ziua, deci nu e cazul sa ma deplasez pe la club.

Masa e gata, tipa gateste excelent. Mincam repede, dupa care mai punem de o cafea si ma pregatesc sa citesc ziarele, pe care le-am lasat special pina la ora asta. Gazeta Sporturilor da iar poza cu toata echipa salutind galeria, dar peste ea troneaza un titlu imens "I-AM MACELARIT". Hmmm, nu cumva eu am zis chestia asta? Ba da, la conferinta de presa. Pro Sport titreaza "SEARA MAGICA A CAINILOR", cu un subtitlu in genul ca am reusit sa razbunam rusinea lui 0-5 ala... Mda, cica da. Restul ziarelor nu au mai prins meciul, au inchis editiile devreme sau nu apar deloc duminica. Excelent, mi-a crescut buna dispozitie la cote inimaginabile.

Dau drumul la TV si ma apuc sa ma uit la meciul zilei: Rapid - FC National. Off, o sa tin cu Razvanel azi. Ioana nu pare deloc deranjata, se cuibareste langa mine si privim meciul impreuna. Nebunie de partida, Lajos ii rupe in doua si da 12 galbene, impartite frateste intre cele doua echipe, si un rosu rapidistului Varga, inca din minutul 8, pentru un fault in postura de ultim aparator. Paleacu deschide scorul pentru gazde in minutul 56, iar Abiodun egaleaza in minutul 76. Meciul se termina 1-1 si Dinamo este lider, cu doua puncte avans. In celalalt meci al zilei, Craiova - Sportul 0-2. Dupa rezultatele din etapa asta, a sasea, Dinamo 18p, National 16p, Rapid si Sportul 13p, in timp ce Craiova e pe 8, cu 8p, Steaua pe 12, cu 7p, iar Poli AEK pe 13, cu 4p. Mda, intr-adevar, un week-end reusit, care se incheie intr-un mod, as putea spune, foarte placut.

Link to comment
Share on other sites

  • GeneraÅ£ia de Aur
Trebuia sa imi mai "umanizez" un pic personajul, nu? Prea devenise workoholic.

Workololic, alcoholic, ce mai conteaza? 3 betii in 2 luni...cam multe si pentru ucenicul lui Cornel Dinu. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy