Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Concurs Manager


costelio

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

iti urez succes dar te avertizez sa nu te astepti la prea multe.

am incercat in doua feluri:

1) campionat online. nu a mers. parca a fost unul care a reusit dar asta acum cred ca 10-12 ani. era alt grup, alt joc, alta situatie. toate incercate ulterior n-au rezistat mai mult de 3-4 etape

2) s-a mai incercat apoi un sistem de meciuri directe intre participanti. a fost un moment in care am incercat sa organizez eu ceva. sistemul era fiecare isi alege cate o echipa. orice echipa din orice campionat. se trag la sorti duelurile. fiecare duel se juca in felul asta: unul dintre playeri facea jocul, si intra la echipa pe care si-a ales-o. adversarul lui se concecta la joc si isi lua echipa lui. stabileau un amical intre cele doua echipe si dadeau continue pana la el. pe parcurs nu aveau voie sa ia jucatori, sa dea declaratii etc. se salva inainte de meci. se nota rezultatul intre cele doua echipe apoi se incarca jocul inaintea meciului si faceau schimb de echipe. mai jucau o data si se insumau scorurile. asta dadea castigatorul "dublei". a mers o perioada, dar apoi au inceput sa dispara jucatorii.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca tot insist cu asta. Ma gandeam la un campionat special creat cu editor. cu 16 echipe. Sau cu mai multe. Dupa cati jucatori ar fi. O liga creata cu 16 locuri, fiecare isi alege o echipa din orice campionat, se creeaza aceleasi conditii pentru toate echipele(din editor - adica faima sa fie la fel, stadioane la fel-sa fie sanse egale de joc-se pot creea si echipe noi). Partea frumoasa acum incepe :). Se selecteaza din toata baza de date un nr. de jucatori - 25-30 pentru fiecare echipa. 16 echipe x 25 de jucatori =400 de jucatori. Se selecteaza 400 de jucatori impartiti pe posturi / 3 portari/ 8 fundasi/ 9 mijlocasi/ 5 atacanti. Fiecare dintre echipe are un buget egal (cat se stabileste - tot in editor se face si chestia asta). Se oranizeaza un fel de draft la inceputul jocului. Fiecare isi alege jucatorii(bineinteles pe rand - sa fie sanse egale ptr toti jucatorii). Dupa ce toata lumea si-a ales lotul de 25 se pun jucatorii la fiecare echipa(tot in editor) si se da drumul la joc. De aici fiecare se descurca cu finantele si cu toate aspectele. Concursul sa dureze minim 2-3 ani ca sa se cunoasca abilitatile de manager.

Ma gandeam sa-l organizez chiar si la o sala de net. O retea cu 16 calculatoare si nu cred ca jocul ar dura mai mult de o noapte. Cred ca toata lumea isi permite sa piarda o noapte ( cu toate ca nu e pierduta) si sa se joace 3 campionate. Problema e ca nu am facut asa ceva niciodata. Nici nu ma pricep prea bine la editorul ala - nu pot sa creez o un campionat in niste insule undeva (unde nu exista in joc si sa-i bag o divizie acolo cu echipe creeate.) Probabil ca toata chestia asta cu editorul poate sa dureze cateva ore bune sau mai mult dar cred ca se poate face. Cineva care stie bine si are chef intr-o zi si mai este si platit pentru asta eu cred ca poate face.

Daca a facut cineva intr-o retea un joc cu mai mult de 2 calculatoare sa-mi zica si mie daca merge chestia asta cu 16 calc.

Daca cineva are vreo idee mai buna sa-mi zica. Sunt dispus sa cheltui niste bani pentru organizarea unui campionat de genul asta. Sa vad daca prinde.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1. nu o sa gasesti destui oameni care sa vrea si sa aiba timp. majoritatea celor de aici nu mai sunt la liceu/facultate

2. nu o sa gasesti nici macar 6 oameni care sa poata in acelasi timp sa vina. mai ales ca oamenii nu stau in acelasi oras (nici macar in aceeasi tara)

3. am avut la un moment dat un lan party. am fost 7. intr-o noapte intreaga am jucat 4-5 etape

4. succes. n-o sa reusesti. cel putin nu in felul asta.

Link to comment
Share on other sites

Mda...nici eu nu mai sunt de mult la facultate dar totusi as vrea...deci tu zici ca merge treaba cu lan...chiar si de 16.

Asa mult dureaza ? nu stiu de ce? poate pentru ca fiecare isi facea transferuri si se astepta mai mult pana sa-si caute cineva. Eu ma gandesc sa fie niste reguli. adica sa nu dureze sesiunea mai mult de 5 min. Iti faci ce vrei in 5 min si dupa dai continue...si nici alte transferuri nu ai voie de capul tau. Sa existe o perioada de transferuri si numai 1-2 jucatori. Jocul o sa se bazeze pe jucatorii draftati de prima data. Nu stiu...trebuie gandite bine. Eu o sa incerc in Cta sa vad daca gasesc jucatori. Numai ca trebuie sa imi zica cineva cum sa fac chestia asta in editor. Ma refer la adaugarea unui campionat intr-o tara care nu are , adaugarea de echipe noi formate acolo in acel campionat. La jucatori ma descurc ( sa le modific chestii - sa ii transfer).

Daca stie cineva sa imi zica si mie va rog.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Sincer, apreciez entuziasmul tau, dar din pacate ai aparut cam tarziu cu o astfel de idee :D Adica cu vreo 5-6 ani. Eu nu am reusit sa ii strang la un ladder cu premii. Astia sunt kinderii de acum, nu mai au rabdarea noastra, plus ca FM-ul a devenit din ce in ce mai complicat de la an la an si iti ia mult timp sa joci online.

Inca ceva, matematica ta e proasta. Cand tu ai 16 jucatori, iti trebuie un server dedicat inainte de toate, unul care sa duca. Si muuuuuult timp liber. Nu ma intelege gresit, ideea ta nu e rea. Ca sa nu mai spun ideea cu draftul si un campionat custom, dar ne intoarcem la povestea initiala: timpul. Un draft necesita timp, dar inainte de toate e nevoie si de timp pentru a face competitia in editor.

In momentul de fata, sunt dispus sa iti ofer suportul meu cu promovarea concursului si tot ce mai pot, dar nu am timp sa editez o baza de date si cu atat mai mult sa ajut cu draftul si partea de "hartogaraie"

Link to comment
Share on other sites

Da. Imi dau seama....dar nu imi vine sa cred ca nu se gasesc jucatori. Inteleg ca timpul e o problema mare de tot. Si la mine personal e la fel. Muncesc de la 8 la 18 in fiecare zi. Sambata este pana la 13. Dar chiar si asa imi fac timp. Si chestia asta cu greutatea jocului eu zic ca tocmai asta e frumusetea.

Ma rog....cred ca ai dreptate cu serverul, dar nu cred ca e nerezolvabila. Timpul ar fi cea mai mare problema. Cat despre chestia cu draftul nu cred ca ar fi asa de greu. S-ar face cu 1-2 saptamani inainte sa inceapa campionatul si in astea 2 sapt as avea timp sa fac toata "hartogaraia". Si draftul se poate face si online - pe mess sau ceva asemanator. Sincer cred ca ar fi foarte antrenant..pentru cei care chiar joaca jocul cu placere:).

-pt Mihai.- Crezi ca poti sa imi zici si mie cum sa fac campionatul asta custom? De ex ieri am creeat un campionat in insulele St Kits si cand am vrut sa ii dau drumu' sa bag echipe in acest campionat imi cerea o divizie in acest campionat. Am creeat si o divizie dar nu am nici o optiune sa o bag in campionatul nou creat. Si tot asa. Ma impotmolesc aici. Cu partea cu jucatorii e simplu. Numai ca e munca multa.

Daca stii cum se face (repet - intr-o tara unde nu exista campionat) te rog sa imi zici si mie.

Eu am un prieten care are o firma de publicitate in Cta, una destul de puternica. Cred ca partea cu promovarea se poate face. As face si flyere, nu e problema.

Imi zicea un prieten ca in Londra exista un campionat de genul asta si au ajuns sa aibe 3 ligi. Si se joaca pe bune. Si cireasa de pe tort - la inceperea campionatului fiecare echipa plateste in bani(lire) bugetul pe care vrea sa-l aibe. - Vrei sa ai 10 000 000 de lire in joc - platesti 10 lire. si tot asa.

La noi e mai greu dar credeam (inainte sa vb cu voi) ca se poate face si aici. Am gandit chestia asta si ca afacere dar cred ca nu o sa se poata.

Astept niste pareri - chiar daca sunt negative :)

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi place ideea, și mă bag dacă e să fie.

Ti-am citit posturile de pe aici. Vad ca te pricepi la editor. Poate ai chef sa ma ajuti si pe mine cu chestia asta.

In legatura cu concursul - am vb cu cineva(programator) si el zice ca e posibil sa se joace pe net cu un server puternic si cu niste modificari (astea nu stie daca se pot face asa usor -trebuie sa se uite). Ma refer la faptul ca daca sunt 10 jucatori inscrisi si unul dintre ei nu se conecteaza intr-o zi (o etapa) sau cum se joaca( sa se joace cate 2-3 ore pe zi - la o ora stabilita de comun acord - atunci se da drumu la server si se asteapta maxim 15 min sa se conecteze toata lumea. Daca nu s-au conectat se da drumu la joc si fara ei si sa li se activeze optiunea GO ON HOLIDAY automat de catre server.) sa se poata juca si fara el/ei.

Din cate am inteles chiar a functionat un tip de joc pe internet asa. S-a inchis pentru ca nu se conectau toti jucatorii. Dar daca s-ar putea rezolva chestia asta cu GO ON HOLIDAY automat ar fi perfect.

P.S. dc_ce, te rog ajuta-ma cu editorul ala. Pentru ca vreau sa fac un joc asa ca sa vad in ce consta. sa il fac , sa-l joc sa vad cum merge. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Da, pot să te ajut în măsura în care mă pricep, dar nu sunt nici pe departe un expert în editor, sunt cel mult învățăcel, testez de vreo săptămână editorul avansat, să mă prind fiecare chestie ce face, că nu e documentat și SI nu oferă suport pentru el.

Dar detaliază partea cu jucătorii, că n-am înțeles prea bine cum vrea să fie.

Link to comment
Share on other sites

@ de_ce. - Merci.

Partea cu jucatorii nu stiu cum si ce sa detaliez. Nu stiu ce vrei sa stii.

Hai ca iti zic ideea generala si poate vii cu niste sfaturi.

Se infiinteaza un campionat nou intr-o tara noua.(una care nu are campionat deja - eu am incercat in Insulele Kits). Campionatul o sa fie format dintr-o divizie(la inceput.dupa cum se prezinta situatia cred ca o sa fie arhisuficient). Aceasta divizie sa aibe 16 echipe(numarul nu e batut in cuie-depinde de cati jucatori se strang). In aceasta divizie se introduc echipele. Aici e de discutat mai mult - ori se pun 16 echipe la alegere- Real, Inter, Porto..etc, ori se creeaza 16 echipe noi.(cu toate atributele egale - faima, stadion...etc..toate la fel pentru ca echipele sa aibe sanse egale). Echipele o sa introduca fara jucatori. La staff nu stiu cum. Putem sa punem si fara staff si dupa sa se aleaga si stafful sau sa se lase stafful initial.

Ma rog. Acum vine partea cu jucatorii : Se alege o baza de jucatori 16 echipe * 30 de jucatori = 480 jucatori plus vreo 60 de jucatori de rezerva (pentru cine o sa mai aibe bani de investit). O sa se creeze o baza de date cu acesti jucatori ( o sa li se modifice jucatorilor preferintele pentru echipa-o sa li se scoata Favorite Team, o sa se modifice si valoarea acestora). Ma gandeam sa se modifice si salariile dar cred ca e prea mult de munca, dar s-ar putea sa fie necesar pentru ca am de gand sa fac jocul cu bani adevarati.

Dupa ce se face acest lucru (SI PRESUPUNAND CA AVEM JUCATORI CARE VOR SA JOACE) se vor atribui echipele. Chestia asta cu atribuitul se va face optional- fiecare isi va alege echipa(oricum nu va conta decat pentru nume si culorile tricourilor ca atributele vor fi la fel). Sa zicem ca se vor putea modifica si tricourile daca va fi nevoie :).

Acum urmeaza partea cea mai interesanta care pe mine personal ma atrage cel mai mult si cred ca e un stimulent pentru manageri sa ramana in joc. Fiecare manager isi va stabili bugetul propriu - insemnand bani adevarati. Aici o sa ne gandim foarte bine cum sa dam valoare banului adevarat in joc. Adica sa zicem 10 lei = 1 000 000 de euro. (este un exemplu). Necesita discutii chestia asta. Fiecare manager poate sa investeasca de la 10 lei la cat vrea el. - bineinteles vom pune si o suma maxima.(sau poate ca nu - vezi cazul Manchester City). Fiecare manager trebuie sa isi gandeasca dinainte transferurile si sa isi calculeze bugetul. Banii trebuie sa ii ajunga si pentru salarii, pentru stadion, pentru staff, pentru tot. Cei care nu isi vor dramui bine banii vor fi nevoiti sa vanda din jucatori. Falimentul inseamna excluderea din joc- si nu cred ca o sa vrea cineva asta mai ales ca investeste niste bani. Dupa stabilirea bugetelor va incepe draftul. ( Lista cu jucatori -valoare si salariu- va fi facuta publica cu 1-2 saptamani inainte pentru a putea fiecare sa-si faca niste planuri in functie de jucatorii pe care ii vrea.

Dupa terminarea draftului - care se va face online sau mai vedem noi cum- se vor introduce si jucatorii la echipa respectiva plussssss restul de bani care i-au ramas managerului.

Din momentul ala incepe jocul. - Manager in retea. Se va juca campionatul cat si o cupa.

Se vor modifica din editor banii pe care ii va primi managerul din bilete, drepturi TV , precum si premii. Banii castigati din aceste activitati au aceeasi valoare ca si banii investiti. Partea frumoasa e ca la terminarea campionatului managerii pot sa scoata banii. Daca raman cu un buget de 10 000 000 lei vor avea de primit echivalentul in bani adevarati. De mentionat ca NU VOR PRIMI BUGETE DE TRANSFERURI DE LA PATRONI. Se vor seta din editor la 0. Singurii bani veniti o sa fie din activitatea managerului.

Jocul se joaca pe durata a 3 campionate. Poate fi si o modalitate de a castiga bani. Unii din manageri se pot axa pe vanzarea de jucatori pentru profit.

La finalul jocului fiecare jucator isi va incasa valoarea jucatorilor sai in bani reali. Se poate sa fie pe minus sau pe plus. Nu stiu exact cum e cu cresterea valorii jucatorului - o sa vedem daca trebuie modificat ceva din editor si la asta.

Nu mai stiu ce sa mai scriu. Cine poate contribui cu idei sau orice altceva sa o faca. Cine vrea sa fie contra, sa fie..orice parere e binevenita.

P.S. sustinerea financiara o voi asigura eu. - bineinteles dupa ce se va gandi bine fiecare aspect.

Link to comment
Share on other sites

Deci un sistem asemănător celui american? Vizavi de draft. Sau?

Jucători reali? Jucătorii să fie aleși la echipe când se preiau frâiele? Sau ăia să fie singurii jucători din joc transferabili de echipele astea? N-am prea înțeles.

Link to comment
Share on other sites

Da. In primul rand jucatori reali. Echipele sa poata sa joace doar cu jucatorii alesi de noi la inceput. Adica lotul ales de la inceput. Si transferurile sa se poata face doar intre echipele astea. Adica doar din cei alesi la inceput. Asa m-am gandit eu. Pentru ca altfel nu am mai putea gestiona finantele.

Si la inceput - se face draftul. Dar jucatorii alesi la draft sa fie platiti din bugetul initial ales de jucator.

M-am uitat prin editor si nu cred ca se pot adauga bani dupa ce s-a dat drumu la joc. Sau se poate? adica se editeaza iar baza de date si se da MERGE cu aia veche. Nu stiu sigur. Pentru ca s-ar putea sa nu mai putem sa bagam bani aditionali (gen suplimentari de buget pentru cine va dori).

Pe masura ce inainteaza jocul (pe parcursul celor 3 ani de manager) transferurile de la o echipa la alta vor fi permise ( Nu se pot aduce jucatori din afara bazei de date editate de la inceput - practic aceeasi 500 de jucatori vor ramane ), dar se pot adauga bani (prima data am zis ca nu se pot adauga dar nu e bine).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy