Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Start A New Life .


Sergiu11

Recommended Posts

Ploua...

Afara ploua , nu ma simteam tocmai bine dar aveam antrenamentul dinainte de meciul cu Mancester United si trebuia sa merg . Ajung la stadion ma intalnessc cu Mr.Wenger care parea foarte multumit si fericit sa ma vada la antrenament avand in vedere starea mea de sanatate . Era multumit pentru ca nu era foarte sigur daca se poate baza pe mine in derby , dar totul era bine . Antrenamentul incepe cu o sesiune grea de forta , sprinturi , garduri dar in partea a doua-a faceam joc . Cu Henry si Ljunberg in zi mare ne distantam lejer de cealalta echipa compusa din rezervele echipei . La scorul de 6-2 , iau o cursa pe cont propriu reusesc sa ajung in apropierea careului de 16 metri ma pregatesc sa sutez si .... nici acum nu mai imi amintesc acel moment .
Ma trezesc dupa spusele colegilor dupa 15 minute cu o durere groaznica la piciorul drept si dupa fata fundasului de la rezerve si a doctorului imi dadeam seama ce se intamplase cu mine . Tanarul acela parea socat de ceea ce facuse si cred ca niciodata nu o sa pot sa ii uit fata terifiata . Aflasem de la doctor ca nu voi mai putea juca niciodata fotbal .Era o veste ingrozitoare , dar trebuia sa trec si peste asta , poate ca daca eram cu vreo 4-5 ani mai tanar reuseam sa trec peste accidentare dar la 33 de ani mai greu .
Imediat ce am iesit din spital patronul Peter Hill-Wood imi ofera postul de director de imagine al clubului
Arsenal
. Era o veste care ma incuraja putin , chiar daca eu de cand eram jucator am vrut sa iau licenta de antrenor si mam decis sa incep studiile . Asta a fost in 2005-2006 .
Dupa ani de munca in care am stat si am studiat diferite tactici , stiluri de joc si stilul celor mai buni antrenori ai lumii am reusit sa devin antrenor . Dupa acestea am fost numit antrenor al grupei de juniori U18 . Erau jucatori tineri , talentati , muncitori dar nu aveau experienta . Ii intelegeam deoarece si eu am plecat de la juniori dar cu munca si dorinta am ajuns sa joc in prima liga . Patronul urmarea cu atentie jocul echipei si performantele care in timp sau vazut , mi-a spus ca era impresionat de mine si ca poate intr-o zi voi deveni antrenorul principal al tunarilor .
In vara lui 2012 dupa inca un an fara ca Arsenal sa cucereasca vreun trofeu castigat Wenger a fost demis . Pe lista lui Arsenal se aflau antrenori foarte cunoscuti ca Ancelotti , Guus Hiddink etc. , iar eu eram foarte curios sa vad cine va fi numit principal . In drum spre Norvegia , unde mergeam pentru un turneu de pregatire primesc un apel de Hill-Wood prin care ma roaga sa ma intorc inapoi pentru ca vrea sa imi faca o propunere . Fara nicio ezitare ma intorc la Londra . Ajung la club si intru in birou , era tirziu . Hill-Wood era cu Wenger stateau de vorba si nu intelegeam de ce ma chemat si pe mine acolo . Mister mi-a zambit .
- Buna Sergiu , ia loc vreau sa iti propun ceva....
Link to comment
Share on other sites

-Buna , va ascult..

-Dupa cum sti chiar daca eu si Arsene am decis sa ne despartim am ramas prieteni . Iar din cauza ca are cunostinte foarte bune in domeniul antrenoratului , l-am rugat sa imi recomande un antrenor de viitor care sa poata sa faca performanta la clubul nostru . Iar el mi te-a recomandat pe tine deoarece ai vointa si dorinta de munca .
-Nu imi vine sa cred ! Prin aceasta fapta Mister imi dovedediti inca o data ca sunteti un om minunat .

-Pentru nimic . Eu te-am recomandat deoarece prin stilul tau de a antrena si caracterul tau dai dovada de
intelegere si de puterea de ai face un grup unit , chiar daca fiecare vrea sa arate ca este mai bun ca celalalt . Peter ,sper ca vei tine cont de recomandarea mea .Deci cred ca mi-am terminat treaba aici . La revedere !

La revedere , Arsene . Multumesc inca o data Mister .

-Uite eu iti propun urmatoarea oferta . Daca reusesti sa castigi un turneu de pregatire cu echipa de rezerve si reusesti sa ii faci sa aiba un joc omogen si placut ochiului si nimeni nu va semna cu noi , tu vei fi noul antrenor principal al tunarilor .
  • O sa imi dau silinta si va multumesc pentru aceasta sansa minunata . Atunci eu plec , o seara buna .

    • Asemenea si tie , sa ne vedem cu bine .

    Plecam spre casa cu mintea plina de ganduri si vise . Eu care in anii trecuti am suferit o accidentare grava prin care nu am mai putut juca fotbal , credeam ca viata mea in sport se terminase , dar se pare ca munca mea la scoala de antrenori nu a fost in zadar si eram pregatit simteam ca pot sa fac fata presiuni antrenarii unei echipe mare a Europei ca Arsenal si a faniilor deoarece am jucat si stiu ce inseamna succesul si ingrangerea . Acum tot ce imi ramane de facut e sa fac o figura buna la echipa B .
Link to comment
Share on other sites

Nossa , nossa..... Ai se eu te pego , ai , ai se eu te pego .

Rasuna in masina mea in drumul spre terenurile de antrenament . Melodia asta ma facea sa ma simt bine . Recunosc aveam emotii inainte de prima intalnire cu jucatorii , era totusi primul meu antrenament .
Ajuns la antrenament primul care ma intampina este capitanul Ignasi Miquel un fundas spaniol in varsta de 19 ani , pusti foarte talentat care a prins putine meciuri si la echipa mare a tunarilor .
Ma prezint jucatorilor le spun care sunt pretentile mele de la ei . Desigur , nu erau multe . Le ceream sa fie seriosi sa se prezinte la antrenamente si sa fie uniti . Antrenamentul incepe bine , jucatorii pareau sa se simta bine si asta ma multumea .Am ramas bine impresionat de fundasul ghanez Danie Boateng care la 19 ani avea un fizic bine lucrat . Dar cel mai mult mi-a placut mijlocasul irlandez Henderson . Un pusti de 20 de ani cu un talent incredibil . Era un jucator care putea sa scoata adversarii din joc cu un dribling sau cu o pasa extraordinara . Aveam asteptari mari de la acest pusti . In principiu echipa imi placea , aveau un joc bine organizat ,se intelegeau in teren , era bine .
Dupa un timp in care am exersat diferite tactici , pozitii , stiluri de joc am definitivat primul 11 cu care vom pleca la Oslo pentru a castiga turneul . Am avut o discutie cu jucatori inainte de plecare in care le-am spus sa trateze acest turneu cu seriozitate chiar daca este unul amical . Era o sansa pentru mine sa obtin postul de principal , dar si pentru ei deoarece scouteri ale echipelor mari isi anuntasera prezenta .
Ajunsi la Oslo am decis sa vedem imprejurimile orasului , unul frumos intradevar . In grupa picasem contra juniorilor de la :A.C Milan , Ajax si Fc Copenhaga . O grupa grea in care avem obiectiv minim locul 2 . Era un turneu in tipul Uefa Champions League .
Primul meci era contra italienilor , un meci foarte greu in care imi doream minim egalul . La sfarsitul primei reprize era 0-0 dupa 45 de minute sterse . In min. 75 dupa o incursiune a unui mijlocas al milanezilor ne vedeam condusi cu 1-0 si ne indreptam spre un debut cu stagul . S-a terminat 1-0 . Meciul cu Ajax trebuia sa ne aduca o victorie pentru a mai putea spera la calificare . In prima repriza am reusit sa ne aducem un avantaj de un gol dupa golul marcat de fundasul Boateng dupa un corner . Acesta s-a si terminat meciul si eram in grafic .Eram pe locul 2 cu 1 punct sub Milan si cu 1 peste Copenhaga . Cu un egal eram calificati .Eram surprins de evolutia foarte proasta a olandezilor . Care dupa infrangerea cu noi au reusit doar un egal cu Copenhaga . Meciul cu Copenhaga incepe cum nu se putea mai prost cu autogolul lui Ignasi Miquel , am inceput sa tip la el din cauza nervilor pe moment dar dupa mi-am dat seama ca am gresit . Eram nervos deoarece imi doream ca tinerii acestia sa reuseasca ceva in fotbal . Dupa 80 de minute scorul se pastra intact si eram afara din competitie . In minutul 87 dupa un corner bun executat de Henderson , Ignasi Miquel devine inger si demon si aproape ne califica . Meciul se terminase , eram mai departe . Un inceput bun , foarte bun pentru noi.
Urma sa ne aflam adversarul pentru optimi si am picat bine cei de la Lille erau adversarii nostri . Puteam sa trecem mai departe . Am organizat o inatlinre de echipa cu o zi inaintea meciului in care i-am felicitat din nou pentru calificare si le-am spus sa continue cu acest joc fiindca merge din ce in ce mai bine .
Meciul cu Lille incepe cu un sut fabulos a lui Henderson de la 30 de metri si eram in extaz , incepusem bine . in minutul 30 ne vedem egalati dupa un penalty . Minutul 38 aduce inca un gol pentru francezi dupa o eroare a portarului . In minutul 46 un atacant a lui Lille ma reduce la tacare dupa o foarfeca fenomenala . Era 3-1 , eram eliminati . In minutul 53.......
Link to comment
Share on other sites

La scorul de 3-1 nu aveam nimic de facut inafara sa fortez in atac . Ii introduc pe Zak Anshas si Jon Toral . A doua schimbare se anunta a fi inspirata , deoarece in minutul 56 reuseste o centrare extraordinara pentru Henderson care reuseste dubla . Revenisem cat de cat in meci si aveam sansa egalari . Dar toate sperantele mele au fost naruite , dupa un voleu perfect de la 16 metri a celor de la Lille . Minutul 73 ne vedeam condusi de francezi si nu vedeam ce puteam sa mai fac pentru a obtine un egal , dar in minutul 81 Zak Anhas obtine un penalty nesperat iar Henderson il executa pe portar cu o scarita superba , era 4-3 dupa un hatt-trick superb . In minutul 87 beneficiam de un corner . Era un moment crucial pentru echipa mea . Toram executa bine mingea ii vine perfect pe cap lu Boateng si GOOOOOOOOOLLLLL . Egalasem , nu imi venea sa cred , dupa ce am primit al patru-lea gol am crzut ca eram eliminati dar am reusit sa ne redresam si sa intram in prelungiri .

La vestiar i-am felictat pe jucatori fiindca nu s-au dat batuti si au luptat pana la capat , dar acum trebuia sa obtinem ceva si in prelungiri . Prima parte a prelungirilor incepe extraordinar pentru noi dupa ce Henderso a speculat o greseala a aparari reusind sa marcheze al 4-patru-lea sau gol in acest meci . Ma gandeam la soarta acestui pusti care de la inceput m-a impresionat , poate putea prinde un contract mai bun . Dar in minutul 104 chiar inainte de terminarea prime reprize ne vedem egalati . Minutul 115 aduce singura ocazie a partii a doua printr-un sut peste poarta celor de la Lille expediat de Henderson .

Urmau loviturile de departajare . Traiam aceste momente la intensitate maxima . Dupa 3 suturi de fiecare echipa era 3-3 . Venea randul lui Toral sa execute . Aveam putine emotii . Dar nu m-a dezamagit , batand cu un jut frumos langa bara . Francezi au marcat si ei . Acum venea randul lui Henderson MVP – ul acestui meci . Aveam incredere in el . Executa , dar rateaza . Am fost uluit , deoarece eram sigur ca o sa marcheze . Iar ultimul executant francez era vedeta lor Arnaud Souquet . Da o scarita... .dar , Jamie Shea ramane pe centru si ne salveaza . Urma sa execute Ignasi Miquel in a doua serie . Maarcheaza . Venea randul francezilor care RATEAZA . Suntem calificati mergeam in sferturi .Toti jucatorii au venit la banca pentru a ma imbratisa . A fost o seara de vis .
In sferturi am picat cu F.c Porto , un meci care trebuia castigat . Prima repriza a fost stersa cu nu prea multe ocazii de ambele partii . Repriza a doua a continuat in acelasi mod dar in minutul 71 dupa o sclipire a aceluiasi Henderson suntem in avantaj . Acesta a fost si scorul final . Mergeam mai departe in semifinale . Dar la tragerea la sorti am avut o surpriza neplacuta cand am picat sa jucam contra juniorilor Barcelonei .Era unul dintr-e cei mai grei adversari . Cealalta semifinala fiind dintr-e Real Madrid si Bayern Muchen.

Meciul cu spanioli a fost foarte frumos cu ocazii mari de ambele partii , dar prima repriza a fost fara goluri . In minutul 59 , Ignasi Miquel marcheaza dupa o faza fixa . Conduceam si era foarte bine puteam sa accedem in finala . Dar avantajul nostru nu a rezistat mult , dupa ce portarul a facut o gafa imensa dupa ce a scapat o minge usoara in propria poarta . Eram putin dezamagit de Jamie dar nu am putut uita ca el ne-a adus aici prin interventia decisiva cu Lille .
In minutul 80 dupa ce am fost asediati si dominati in continuu de spanioli . Am reusit sa revenim in avantaj dupa reusita aceluiasi Henderson . Nu imi venea sa cred cu cata usurinta reusea sa marcheze goluri irlandezul . Cred ca era cel mai bun jucator al competitiei . Am reusit sa ajungem in finala unde vom da din nou de spanioli acestia find REAL MADRID . Eram foarte fericit ca amm ajuns pana in finala , dar vroiam sa castigam turneul .

Meciul se juca pe o atmosfera infernala . Fani englezi si spanioli isi aclamau favoritele . Arbitrul a dat fluierul de start m-am asezat pe banca si am inceput sa privesc......
Link to comment
Share on other sites

Meciul se juca pe o atmosfera infernala . Fani englezi si spanioli isi aclamau favoritele . Arbitrul a dat fluierul de start m-am asezat pe banca si am inceput sa privesc......
Nici nu am stiut ce sa le spun , era esential sa isi faca jocul si sa nu se dea batuti . Toti erau foarte emotionati si vroiau sa castige . Privind spre jocul echipei observam ccomunicarea foarte buna dintr-e ei si era un lucru care ii ajuta foarte mult . Spre deosebire de jocul madrilenilor care arata foarte multe caractere individuale ale jucatorilor , nu prea pasau intre ei , dar totusi erau o echipa buna care ne punea probleme mari .

Nu prea reuseam sa trecem de apararea betonata a spaniolilor si asta era rau . Aveau o viteza extraordinara pe contraatac si reuseau sa ne prinda descoperiti lucru care ne-a costat foarte mult . Aceste contraatacuri au adus sa fim condusi la pauza cu 1-0 cu golul lu Morata . Mourinho statea in tribuna si parea ca isi ia notite . Am fost instiintat inaintea meicului ca si Wenger ne sustine din tribuna . Lucru care imi dadea curaj .In partea doua a meiciuliu vedeta echipei Henderson s-a accidentat si a trebuit schimbat . Dar totusi am reusit sa egalam prin golul lui Toral , un jucator care m-a impresionat la acest turneu.

In minutul 71 ne vedem din nou condusi prin dubla lu Morata . Nu ma mira acest gol deoarece nu am jucat nimic in acest meci . Am fost domiinati de la cap la coada si era previzibil esecul . Acesta a fost rezultatul final . Jucatorilor nu am avut ce sa le reprosez , au jucat bine de- alungul turneului . Cum ma asteptam Henderson a luat premiul de cel mai bun jucator din competitie
Am plecat putin suparat spre Londra , dar asta era . Acum nu mai eram asa de sigur ca voi obtine postul .Dar chiar si asa eram foarte multumit cu postul de antrenor al rezervelor . M-am atasat de acesti baieti .

In ziarele din Londra se auzeau zvonuri cum ca Hiddink sau Capello au prelua banca tunarilor . Vroiam binele clubului , dar simteam ca trebuia sa primesc o sansa . Daca nu ca principal macar ca secund .
  • Buna Sergiu , sunt Peter vino la birou , repede .

  • Acum plec spre dumneavoastra , La revedere .

….Oare ce o vrea , sa imi ofere postul sau sa imi spuna ca pot ramane la rezerve . Avea o voce destul de grava , asa ca orice era posibil .

Link to comment
Share on other sites

Ajuns la sediul clubului observ ca nu mai era aproape nimeni inafara de secretara sefului si oamenii de servici . Intru in birou , si raman foarte surprins sa il vad pe Hill-Wood foarte fericit si entuziast , in ciuda voci sale de la telefon .

Mi-a oferit un loc si m-am asezat , am inceput sa vorbim .

- Sergiu , te-am chemat pentru a vorbi in legatura de oferta ce ti-am propus . Din fericire pentru noi am reusit sa il convingem pe Fabio Capello sa semneze un contract pe 3 ani cu noi . Asa ca postul a fost ocupat si nu mai poti fi principal . Nu poti ramane nici pe postul de antrenor secund , din cauza ca Fabio isi aduce propriul staff . Imi pare foarte rau ca nu iti pot oferi nici macar acel post .

- Hmm , bine... Nu este nicio problema , ma bucur ca ne-am despartit pe cale ameabila si ca ati fost sincer cu mine . Sa aveti grija de Henderson va ajunge mare . Si daca nu va deranjeaza pot sa vin maine sa imi iau ramas bun de la echipa .

- Da , sigur nicio problema . Aaa si da daca vrei poti sa te intorci la fostul post de director de imagine . Te poti intoarce oricand nu trebuie sa imi ceri permisiunea .

- Nu , multumesc . Vreau totusi sa continui cu munca mea de antrenor si sper sa imi gasesc o noua echipa . Va urez o seara placuta in continuare si va felicit pentru noul antrenor adus . La revedere .

- La revedere .

Dupa aceasta discutie , am stat si m-am gandit bine ce voi face in continuare . Am fost sa imi iau ramas bun de la jucatori le-am urat bafta in continuare . Dupa aceasta intilnire m-am gandit la o vacanta . Destinatia mea va fi Belgia , o tara mult iubita de mine inca de cand ma deplasam cu Arsenal in deplasarile din UCL . Orasul ales de mine este Bruxelles , foarte frumos . Am vizitat imprejurimile obisnuit cu aerul belgian . La hotel , stand pe laptop vizualizand flashscore.com , deoarece aveam niste bilete la pariuri . Era un hobby al meu sa pariez . Dintr-o data mi-a aparut un mail . Parea foarte oficial de la Roger Vanden Stock . Imi parea foarte cunoscut acest nume . Dupa ce am citit mi-am dat seama imediat despre cine era vorba . Patronul lui R.S.C Anderlecht m-a contactat spunandu-mi sa ma prezint maine la ora 9:00 dimineata la sediul clubului .

Dupa ce am citit asta am asteptat cu nerabdare dimineata urmatoare , banuind despre ce e vorba . Ajung la minunatul stadion Constant Vanden Stock . Roger era la birou vorbea la telefon cu un fel de act si un pix in fata lui .

-Buna , Sergiu te asteptam . Esti punctual , imi place asta .

-Domnule Vanden Stock , nu ma aasteptam deloc de la un mail din partea dvs . Ascult ce vreti sa imi spuneti .

-Am auzit ca ai avut niste performante notabile la rezervele celor de la Arsenal si vreau sa te am antrenor principa deoarece am nevoie de antrenor tanar cu dorinta de munca . Un contract pe 2 ani cu optinue de prelungire . Ce zici ?

-Ce pot sa zic altceva decat DA ! Am venit aici cu scopul unei vacante si uite ce primesc .

Link to comment
Share on other sites

Plec de la stadion cu o multime de ganduri in cap . Dar primul care imi vine in minte este sa imi inchiriez un apartament cat mai aproape de stadion . A doua zi ma trezesc devreme ca sa plec spre terenul de antrenament . Ajung la stadion era cam pustiu si liniste . Niciun jucator nu era ajuns . Era si normal ajunsesem cu 30 de minute mai devreme . Am intrat pe teren si am inceput sa trag la poarta . Multe dintre suturi au fost goluri , dovada ca nu imi pierdusem simtul portii . Acest stadion imi aduce aminte de primul gol marcat de mine in cupele europene . Un gol de 3-0 care aducea o victorie a tunarilor in grupele UCL . Frumoase amintiri.

Jucatorii ajungeau rand pe rand dar primul jucator ajuns a fost sarbul Milan Jovanovic , unul dintre cei mai cunoscuti jucatori din Belgia . A trecut si pe la Liverpool si era constant chemat la nationala Serbiei . Dupa ce au ajuns toti jucatori , am trecut la treaba . Am zis sa nu ii fortez din prima zi si am inceput cu suturi , pase si apoi joc . Era o atmosfera destinsa , jucatori glumeau impreuna cu mine . In principiu a fost un atrnament frumos si relaxant .

Aceasta a fost prima mea intalnire cu ei . Treaba cu apartamentul se rezolva mai repede decat as fi crezut . Patronul clubului s-a ocupat personal de obtinerea apartamentului care era unul spatios si chiar foarte aproape de arena .

Am organizat o iesire cu baieti la un restaurant al unui fan fanatic al alb-violetilor care a fost foarte fericit si incantat sa ne aiba in restaurantul sau . Ce am vazut acolo era fantastic . Era un adevarat muzeu al fotbalului modern care cuprinde Anderlecht . Intr-o parte a restaurantului era plin numai de tricouri . Dar cel mai interesant mi s-a parut a lu Joseph Mermas cel mai bun marcator all-time al belgienilor . Alt jucator de legenda era Paul Van-Himst omul cu cele mai multe meciuri in tricoul lui Anderlecht . Si ultimul tricou care mi-a placut mult a fost al celei mai mari sperante ale fotbalului belgian dupa Hazard , Romelu Lukaku .Care a ajuns la Chelsea in vara trecuta .

-Baieti , ce ziceti va place aici ? spun eu
-Da , Mister e genial . Am mai trecut pe aici dar e intr-adevar minunat ! spune capitanul Biglia .
-Acum sa imi spuneti ce astepatari aveti de la mine .
-Pai , noi vrem ca de la orice antrenor sa ne sprijine si sa ne ajuta sa obtinem cat mai multe trofee . Dvs. Ce ne cereti ?
-Seriozitate , dorinta de munca si vorba voastra cat mai multe trofee .
-Si cu cluburile sau iesirile de noapte nu aveti nicio problema ?
-Nici poveste , fiindca si eu am fost jucator ca voi . Doar atat va cer sa nu mergeti la club inaintea meciului fiindca vor fi sanctionari drastice .

Dupa o seara lunga de discutii , glume am plecat totii spre casa . Dupa aceasta seara mi-am dat seama ca ma puteam intelege cu acesti jucatori . Speram sa ii pot conduce spre un sezon sau sezoane reusite si repet la cat mai multe trofee atat interne dar si externe cine stie....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy