Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fc Vaslui Surpriza Champions League?


Ionut91

Recommended Posts

da dar asa ar dura foarte mult sa termin un sezon.mi-ar lua mai mult timp sa pun screenuri pentru fiecare meci in parte,o sa ma gandesc la o solutie:))

uita-te la "One more romanian story" la mine...stau intre 30-60 de minute la fiecare postare, insa nu ma deranjaza :)...si zic asta inainte sa vina vreun veteran sa te faca in toate felurile ca nu il faci cum trebuie ;)...pana la urma e story-ul tau si il faci cum vrei, eu doar ti-am dat un sfat ;)

Link to comment
Share on other sites

uita-te la "One more romanian story" la mine...stau intre 30-60 de minute la fiecare postare, insa nu ma deranjaza :)...si zic asta inainte sa vina vreun veteran sa te faca in toate felurile ca nu il faci cum trebuie ;)...pana la urma e story-ul tau si il faci cum vrei, eu doar tiam dat un sfat ;)

pfff, ti-ai dracu' de veterani.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu va place dar sincer nu vreau sa pierd asa mult timp postand detalii despre fiecare meci in parte.Sunteti liberi sa urmariti storyul daca va place asa cum este.

Revenind la cariera mea de antrenor am terminat primul sezon al Ligii 1 cu destule emotii.Gaz Metand,CFR Cluj si Otelul Galati ne-au suflat in ceafa etapa de etapa.A fost un campionat foarte dificil avand cateva meciuri in care nu imi venea sa cred ce se intampla pe teren.

Am reusit victorii impotriva unor echipe bune si cand ma asteptam mai putin luam bataie de la echipele din zona rosie a clasamentului.

In prima etapa a returului am intalnit formatia FC Brasov in deplasare.O echipa de mijlocul clasamentului care aseza in teren urmatorul "11":

Helder Godinho--C.Ionescu,C.Munteanu,P.Majernik(S.Paez,67min),J.Huaman--J.Toloza,M.Cristescu,M.Pintili,N.Viveiros--M.Buga,B.Golubovic(I.Dedu,73min)

Eu am trimis in teren urmatorii jucatori:

C.Balgradean--R.Zaharia(A.Rusu,45min),M.Constantin,P.Papp,L.Sepsi--O.Herea,E.Bicfalvi--A.Chipciu(D.Varga,62min),L.Sanmartean,P.Parvulescu--F.Himcinschi(G.Tucudean,45min).

FC Brasov-FC Vaslui 3-2(N.Viveiros 15min,33min,J.Toloza 56min/E.Bicfalvi 54min,G.Tucudean 67min)

A urmat apoi meciul cu Astra,o echipa foarte buna cu jucatori foarte buni insa cu un antrenor slab.Meciul l-am jucat pe teren propriu si am reusit sa ne impunem cu scorul de 2-0(A.Chipciu 5min,P.Papp 63min).

Aici sunt toate rezultatele

79904264.png

Am reusit sa ne impunem si i finala Cupei Romaniei in fata celor de la CFR Cluj cu scorul de 2-0.

fcvasluivcfrclujinforma.png

Si lotul meu de la sfarsit de sezon.Poate am omis faptul ca am reusit sa ii aduc pe D.Varga(500k) si F.Himcinschi(2.5m) in perioada de transferuri din iarna.

Asa arata lotul meu la sfarsitul sezonului.Un lot destul de valoros iar transferul lui Himcinschi a fost unul nu foarte reusit.

A reusit sa marcheze de doar 4ori in 6partide ca titular si 6 in care a intrat ca rezerva.Parerea mea este ca cel mai reusit transfer al meu este S.Cojocnean.

L-am adus pentru 200k euro si acum valoreaza 650k.

este golgeterul echipei cu toate ca a intrat titular de putine ori,in 17meciuri in Liga I a reusit performanta sa marcheze 14goluri.

74798151.png

Si clasamentul Ligii I la sfarsitul sezonului 2011-2012

14019747.png

Link to comment
Share on other sites

Scuzati intarzierea dar am avut ceva probleme cu salvarea si a trebuit sa reiau tocmai din luna ianuarie 2012.

.In mare au fost aceleasi rezultate,reusind sa castigam campionatul dar am pierdut cupa fiind eliminati in semifinale de Otelul Galati(5-3 general),echipa care avea de asemenea sa castige si cupa in fata lui CFR Cluj cu 2-0.

Am facut din nou aceleasi transferuri in iarna,ceea ce am cumparat in plus a fost Gardos pentru 600k si lam vandut pe M.Constantin la Stabaek pentru 550k si Ozeia pentru 2mil.

Si asa am inceput sezonul 2.

Sa incep cu transferurile.Aveam doar doi fundasi centrali,Papp si Gardos,insa Gardos nu prea a confirmat si vruiam sa mai aduc un fundas central.

Asa ca l-am cumparat pe Chiriches de la Steaua pentru 1.5mil,dar mai aveam nevoie si de un jucator mai tanar cu mai mult potential si l-am cumparat si pe C.Gugu de la proaspat retrogradata FCM Targu-Mures in schimbul sumei de 600k euro.

I.Peteleu semnase cu noi inca din ianuarie si a venit liber de contract acceptand oferta mea in loc sa isi prelungeasca contractul cu Bistrita.

In ceea ce priveste portarul,l-am dat drumul lui Balgradean la Qatar SC pentru 975k si l-am adus pe D.Lazar de la Pandurii pentru 1.1mil.Mi sa parut un portar mult mai bun si de viitor.

Un alt transfer pentru noi a fost venirea lui C.Bumba de la Targu-Mures pentru 825k.Un alt tanar de viitor si am mare incredere in el ca va deveni un mare jucator.

Pe S.Bus il cumparasem inca din iarna dar fiind imprumutat la Targu-Mures a venit dupa ce i-a expirat imprumutul,CFR Cluj primind in schimb suma de 600k.

La mijloc aveam nevoie de un jucator cu experienta,care sa poate face diferenta,nu ca nu as fi fost multumit de prestatia cuplului de mijlocasi centrali Bicfalvi/Herea,asa ca l-am adus pe C.Lazar de la PAOK,platind in schimbul lui suma de 3.5mil.

Am mai adus si 2 regeni:

Victor Ungureanu(DMC)-Ariesul Turda(675k)

Marius Stuparu(DMC)-Gloria Arad(75k).

La capitolul plecari au fost si aici cateva schimbari:

Marius Stefoi-nu i-am prelungit contractul si a ramas fara echipa

Dacian Varga-Portsmouth 500k(l-am vandut ca sa ii fac loc in echipa lui N.Stanciu)

C.Balgradean-Qatar SC 975k

G.Tucudean-Derby 875k

F.Gardos-Slovan Bratislava 1.5mil

A.Rusu-Gloria Bistrita 50k

Zappino-Gaz Metan Medias gratis

fcvasluitransfershistor.png

In SuperCupa am intalnit asadar Otelul Galati.Un meci destul de dificil,reusind sa ne impunem dar prin autogolurile lui Neagu si Costin

fcvasluivoelulstatsplay.png

fcvasluivoelulinformati.png

Pe plan european nu am reusit nimic nici sezonul acesta,fiind eliminati din CL de Lech Poznan si din UEFA de Gaziantepspor.

Iata toate meciurile din inceputul de sezon

sportingclubvasluifixtur.png

Si clasamentul dupa primele 5etape din Liga I

ligaibergenbieroverview.png

Lotul pe care il am la dispozitie

sportingclubvasluisquad.png

Link to comment
Share on other sites

Am renuntat la Tucudean pentru ca pur si simplu dadea gol decat cand vruia el,in plus folosesc un sistem cu un singur atacant si ii am atat pe Bus cat si pe Himcinschi care au un potential foarte mare.Ca sa nu mai zic de Herea si Stanciu care pot juca atacanti.

S-o dus Balgradean dupa banii arabilor. Peteleu, Bus si Bumba transferurile verii pentru tine. Nu o sa regreti ca i-ai luat iti garantez :D.

Bus este deja titular incontestabil:D,Bumba il joc decat o repriza dar arata promitator,cat despre Peteleu inca nu sunt convins de el.Poate o sa il imprumut la vreo echipa unde poate sa fie titular.L-as cumpara si pe Misu Geo de la Dinamo dar nu stiu daca o sa se dezvolte bine in viitor.

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la jumatatea sezonului 2 cu FC Vaslui.Nu pot spune ca nu sunt multumit de rezultatele din campionat,am obtinut niste victorii imense.

Insa sunt foarte dezamagit de prestatia noastra in cupele europene.Am avut un adversar accesibil in CL insa ni sa cam urcat succesul la cap si am fost eliminati.

Sa incep cu transferurile;nu am transferat nici un jucator nou la echipa deoarece nu mi sa parut ca voi avea nevoie de intariri,echipa joaca perfect in campionat si cupa asa ca nu am vrut sa le distrug buna dispozitie achizitionand jucatori,cu toate ca l-am dorit insistent pe Ropotan,acesta insa a ales Ascoli.

La capitolul plecari au fost cateva schimbari:

Dorian Andronic si-a terminat contractul si nu am dorit sa il mai prelungesc;

Silviu Balace a vrut sa isi termine contractul in schimbul sumei de 95k euro,avand un salariu de 120k pe an am acceptat si a ramas liber de contract;

Ionut Peteleu-imprumutat pana la sfarsitul sezonului la echipa U Cluj;

Paul Anton-imprumutat pana la sfarsitul sezonului la Concordia Chiajna;

Marius Grozav-regen imprumutat la CSMS Iasi

Marius Ilie - imprumutat la Delta Tulcea.

84854857.png

Astea au fost singurele mele transferurile in pauza competitionala.

Am schimbat si tactica dupa umilintele din cupele europene.Am adoptat un siste cu 4fundasi,2mijlocasi,2extreme si 2 varfuri.

Un sistem mai ofensiv dar care o sa imi dea posibilitatea sa joc cu cei 2 atacanti preferati ai mei,Bus si Himchinschi.

67266145.png

Si se pare ca am facut alegerea buna schimband tactica de joc,suntem mai puternici in ofensiva,mult mai solizi in defensiva si controlam mijlocul terenului destul de bine,avem o posesie foarte buna a mingii,aproape tiki-taka :P.

In urma acestei schimbari tactice am reusit sa obtinem rezultate uimitoare

fctimioaravfcvasluiinfo.png

fcvasluivdinamobucinfor.png

fcvasluivrapidbucinform.png

insa si 1 rezultat foarte rusinos pentru o echipa de talia Vasluiului.

chiajnavfcvasluiinforma.png

Iata si lista cu toate meciurile jucate pana in februarie.

85333611.png

Ne-am calificat in semifinalele Cupei Romaniei unde vom intalni pe Steaua Bucuresti.In campionat dominam autoritar si nu cred ca se vor produce ceva surprize pana la sfarsitul sezonului ce ar putea sa ne coste titlul.

Clasamentul dupa primele 18 etape

39135574.png

Surpriza Chiajna ocupa un loc destul de bun,Rapidul desi a adus cativa jucatori extraordinar de buni ocupa decat locul 9,poate ar fi momentul unei schimbari de antrenori.

In aceeasi situatie se afla si Clujul care in ciuda faptului ca a facut achizitii foarte bune ocupa un rusinos loc 6.

Echipa care ma surprins intr-un mod placut este Otelul Galati.Trebuie sa recunosc este singura echipa romaneasca care reuseste sa iasa din grupele UEFA in acest sezon.Pacat ca a primit un adversar foarte puternic in 16-imi,CSKA Moscova eliminand-o cu 5-1 la general.

Link to comment
Share on other sites

In aceeasi situatie se afla si Clujul care in ciuda faptului ca a facut achizitii foarte bune ocupa un rusinos loc 6.

Echipa care ma surprins intr-un mod placut este Otelul Galati.Trebuie sa recunosc este singura echipa romaneasca care reuseste sa iasa din grupele UEFA in acest sezon.Pacat ca a primit un adversar foarte puternic in 16-imi,CSKA Moscova eliminand-o cu 5-1 la general.

Link to comment
Share on other sites

Sfasitul sezonului 2 a venit si FC Vaslui a reusit iarasi sa castige campionatul.De data aceasta am castigat si Cupa Romaniei dupa ce i-am batut pe dinamovisti in finala.

fcvasluivdinamobucinfor.png

Trebuie sa recunosc ca am avut ceva emotii,fiind condusi la pauza cu 1:0.

In campionat ne-am continuat seria de victorii si cum m-am asteptat nu am avut probleme.

sportingclubvasluifixtu.png

Si clasamentul final

ligaibergenbieroverview.png

Dupa prestatia echipelor romanesti in Europa,Vasluiul merge in turu 2 preliminar al Champions League iar Steaua si Dinamo in Cupa UEFA.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sezonul 3 cu FC Vaslui.In ani trecuti Vasluiul cu mine la carma echipe a castigat 2 campionate,1 cupa si o super cupa insa niciodata nu am facut fata in Europa,ne-am luat bataie de la toti insa in sezonul acesta am mari sperante ca vom reusi sa prindem o primavara europeana.

Avem o echipa buna,tanara care este dornica de trofee.

Sa incep cu transferurile:

Primul jucator care s-a alaturat echipe este tanarul portar de la Sportul Studentesc,Octavian Ormenisan,acesta venind gratis dupa expirarea contractului cu Sportul.

Este un portar tanar si dupa spusele scoutului are potential sa fie numarul 1 din poarta Vasluiului.

Al doilea transfer al nostru este un tanar atacant,Valentin Stamate,jucator venind de asemenea gratis de la Bihor.Are un potential mare si in viitor sper sa ma pot baza pe el,are 4 stele la potential si sper sa ajunga de nivelul nationalei.

valentinstamateoverview.png

Inca un transfer facut de mine este Gigel Bucur,acesta nu si-a mai prelungit contractul cu Kuban si a venit gratis la sfarsitul sezonului 2.Aveam nevoie de ceva experienta acolo in fata.

Si in fine ultimul transfer facut de mine este tanarul jucator Andrei Herghelegiu,jucator venind de asemenea liber de contract,nu am mari sperante de la el.

32687164.png

Bucur a fost adus la sfarsitul sezonului 2 si apare in perioada de transferuri din sezonul trecut.

La capitolul plecari am facut urmatoarele schimbari:

Eric Bicfalvi am decis ca nu mai am nevoie de el la echipa si astfel a fost vandut la Al-Rayyan(QAT)-1.6mil

Ionut Peteleu a fost imprumutat la echipa ceha Sparta Praga ca sa capete experienta,cehi platind 60k euro

Paul Anton imprumutat si el la FC Brasov pentru a putea prinde un loc de titular si sa capete experienta

40610575.png

Cea mai importanta competitie in care sunt in lupta este Champions League.Avand in vedere in ca ultimi 2 ani am avut decat o echipa care a prins primavara europeana coeficientii Romaniei au scazut asa ca,castigatoarea campionatului va juca in turul 2 preliminar.

Asa am ajuns sa jucam cu Sant Julia din Andorra,echipa pe care am invins-o categoric pe teren propriu cu 5-0,iar in deplasare ne-am dezlantuit si le-am administrat un 8-0.

In turul urmator am avut parte de un adversar foarte puternic si anume Austria Viena din Austria.Primul meci l-am jucat pe teren propriu si am reusit sa ne impunem destul de greu cu 1-0,singurul gol al meciului fiind inscris de Fabian Himcinschi in minutul 56.

fcvasluivfkaustriawieni.png

Asadar faceam deplasarea la Viena cu speranta ca vom sparge ghinionul din ultimi 2 ani si vom reusi sa facem inca un pas spre grupe.Vienezii nu au parut sa ne dea emotii si G.Bucur in minutl 77 inscrie pentru 1-0,iar in minutul 81 Austria Viena inscrie pentru 1-1 si stabilesc rezultatul final.

fkaustriawienvfcvasluii.png

In playoff aveam sa intalnim pe Rosenborg,echipa norvegiana avand experienta de partea ei si primul meci pe teren propriu.Aveam un meci foarte dificil cu o miza de 7mil euro pentru accederea in grupe.Ne asteptam la un meci foarte important si stiam ca o sa fie greu insa gruparea norvegiana ne-a surprin.A fost un meci lejer pentru noi si ne-am impus categoric.

rosenborgvfcvasluiinfor.png

Asadar in retur nu ne asteptam sa pierdem calificarea si eram sigur ca vom juca in grupe.

fcvasluivrosenborginfor.png

Ne calificasem in grupele Champions League pentru prima data in istoria Vasluiului.Am fost in urna a 4a valorica deci urma sa avem adversari foarte dificili si sper ca nu ne vom face de ras.

Am picat in grupa morti alaturi de PSG,Ajax si Bayern Munchen dar sper sa facem 5-6 puncte care cred eu ca vor fi suficiente pentru o primavara europeana.Vom vedea.

In SuperCupa Romaniei am intalnit pe FC Dinamo.Echipa dinamovista are in componenta lotului 2 jucatori foarte interesanti si anume Jo Inge Berget adus in acest sezon pentru 600k euro de la Molde si Tal Ben-Haim adus in primul sezon de la Macabi Petak-Tickva.Doi jucatori tineri care dupa spusele scoutilor mei au un potential mare.

Dinamovistii insa nu au fost un adversar pentru noi invingandui fara drept de apel cu 4-0.

In campionat mergem foarte bine,insa apararea tot imi face probleme.adica avem o medie de aproape 4 goluri inscrise pe meci dar si primim in medie 2 goluri pe meci.

Un exemplu bun este meciul cu Steaua din deplasare.Stelistii pregatiti de argentinianul Ramon Diaz au inceput meciul cu

Tatarusanu--V.Lupu,Y.Valkanov,F de Regt,G.Matei-A.Bourceanu-C.Tanase,M.Miric-M.Radut-Rusescu si M.Costea.un 4-4-2 diamond pentru Steaua.

La pauza scorul era 5-0 pentru noi,normal la un scor ca asta nu mai tremuri in repriza secund,insa tanarul atacant roman cu cetatenie italiana care a fost si pe lista mea de transferuri,Nicolao Dumitru a vrut sa ne contrazica.

steauavfcvasluiinformat.png

Noroc cu D.Popa ca a ratat acel penalty.

Iata si toate rezultatele de pana acum si clasamentul provizoriu al Ligii I

73602843.png

22291488.png

Link to comment
Share on other sites

sgbus.jpg

Asa ar trebui sa arate Bus, aici are 21 de ani dar trebuia sa te ocupi mai bine de el.. Cat despre Himcinschi.. pai arata extraordinar la 19 ani. E unul din cei mai buni Poacheri romani pe care i-am vazut. Tin minte ca intr-o cariera a ajuns la Liverpool si era cel mai important om al lor :)

Sa va arat insa ce regeni am adus la Otelul (nu mai joc deocamdata cariera - dar poate o sa o reiau odata)

Noul Cavani...

42924320.jpg

Noul Samba..

89905194.jpg

Imaginati-va ce o sa fac cu astia doi la cornere..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy