Jump to content

Sfarsitul Erei Galactice (Ii)


vallygl

Recommended Posts

Salutare!

Intrucat nu am mai continuat story-ul cu Real de la FM 2011, desi am promis ca o voi face, voi incepe un nou story pe aceeasi idee, dar in FM 2012.

Voi pastra o parte din vechile reguli, insa voi modifica unele din ele pentru a fi mai dificila "incercarea" ;), pentru ca am constatat la precedeta incercare ca e destul de usor si fara "galactici" daca ii ai in lot pe van der Wiel, Ozil, Ganso, Vrsaljko, Garay, Canales sau Badelj. Voi pune in bold modificarile facute in acest sens.

Prin urmare povestea va avea urmatoarele reguli de desfasurare :

- renuntarea la toti jucatorii peste 22 de ani, indiferent de salarii. L-am pastrat din aceasta categorie doar pe Casillas. Motivul e acelasi ca si la precedentul story : este un jucator exponential pentru Real si nationala Spaniei din ultimul deceniu, il admir foarte mult si in plus, chiar voi avea nevoie de el pentru a limita proportiile scorului in multe din partidele ce vor urma :D.

- din lotul actual al lui Real, dintre "galactici" in afara de Casillas va mai ramane doar Varane (19 ani).

- voi cumpara doar jucatori tineri, maxim 20 de ani in momentul transferului, recomandati de scouteri sau cunoscuti mie dar care nu sunt deja super-staruri (de exemplu, Neymar, Ayew, Gotze, Hazard sau Phil Jones ies din discutie). Dintre acestia, vor fi cumparati doar cei care se incadreaza in politica salariala de maxim 2,5 - 2,7 milioane euro pe an. Nu voi cumpara insa jucatori pentru care se cer sume mai mari de 25 milioane de euro. De asemenea, voi incerca sa nu cumpar multi sud-americani pentru ca se stie ca multi dintre tinerii jucatori de acolo sunt cu potential foarte ridicat si destul de ieftini si nu vreau totusi sa imi fie prea usor. ;)

- nu voi cumpara nici un jucator pe care l-am avut in lot la precedentul story. Pe ei ii stiu deja si ar fi prea simplu si plictisitor sa ii cumpar iarasi:). Exceptia e bineinteles Varane, cumparat si in realitate de "Los Blancos".

- voi promova an de an cel putin 2-3 jucatori de perspectiva de la tineretul sau echipele afiliate Realului si le voi da acestora sansa sa joace pentru prima echipa.

- la transferurile facute, prioritate vor avea jucatorii spanioli.

- voi incerca sa impun un joc de posesie, un joc colectiv, rapid si creativ, bazat pe calitati fizice si tehnice foarte bune, pe care vor trebui sa le aiba toti cei care vor imbraca de acum inainte tricoul Realului.

Acum sunt implicat si in story-ul "Let's do it" cu Fiorentina, dar promit ca voi posta cat de des va fi posibil si aici.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Multumesc, definitivez lotul curand si apoi incep story-ul propriu-zis. E mai ambitios decat "proiectul Real Madrid" precedent, va fi mai greu insa si mai interesant, zic eu. Probabil in primul sezon voi prinde maxim Europa League. Voi vedea si cata rabdare va avea conducerea in cazul asta ;).

Link to comment
Share on other sites

Am promovat tot ce puteam promova de la juniori si echipele satelit. Nu au fost insa deloc multi, cam toti tinerii cu potential mare erau vanduti sau imprumutati. Exemplu : Sarabia - am fost nevoit sa il cumpar din nou (5 milioane de euro clauza de buy-back). In rest, vor fi tineri transferati in special din Spania (dar si din Italia, Franta, Olanda, Germania) in care eu am incredere, unii ceva mai cunoscuti, altii mai putin spre deloc.

Link to comment
Share on other sites

Aproape am terminat campania de transferuri pentru primul sezon. A fost una uriasa fata de ceea ce sunt eu obisnuit sa fac la o echipa :). Am urmarit peste 200 de jucatori, am negociat cam pentru 60 dintre ei si am transferat / imprumutat (deocamdata) 22 dintre ei.

Voi posta curand lotul cu care voi incepe acest sezon. Azi sunt plecat din oras si nu pot juca, insa maine sper sa incep story-ul.

O sa fie interesant, pentru ca printre cei 25-30 de jucatori pe care ii voi alege in lotul principal, sunt multi pustani fara experienta sau cu doar cateva partide jucate la seniori. ;) Va fi o adevarata provocare sa construiesc o echipa care va trebui sa faca fata atat in Liga BBVA cat si in Europa aproape de nivelul asteptat de la o echipa precum Real.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu l-am luat pe Bacuna, nici de de la Borussia nu am adus pe nimeni. :D

Va dau cateva nume, sa va faceti o idee : Alvaro Vadillo, Marco Capuano, Suso, Juanmi, ter Stegen, Bittencourt, Erick Torres, James Rodriguez.

inafara de ultimul, nu am auzit de niciunu' din ei :lol:

Link to comment
Share on other sites

Am mari dubii in privinta lui Suso (antrenez Liverpool in fiecare FM si nu confirma ...Shelvey poate era o alegere mai buna si nu e asa cunoscut) ....dar sper ca Bittencourt sa confirme evolutiile destul de bune din FM 2011...pentru sezonul 2 l-as recomanda si pe Lansbury de la Arsenal ..in primul an e la West Ham. Si de la Liverpool daca poti sa il iei ar fi Coates ....dar e destul de scump la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta-i si ideea. Nu toti cei care vor fi promovati de la tineret vor face fata, fi fara griji. Cu mullta rabdare, poti sa cresti si cativa fotbalisti romani la Real. Bus de la CLuj, poate face fata daca nu te enervezi prea rau cand rateaza. Negrut la fel, dar el mai putin. pana lurma e un joc.

Link to comment
Share on other sites

Intodeauna cand un roman te ajuta la o echipa de afara, jocul e mai interesant. Intr-o salvare de a mea cu Sporting, un regen gasit intamplator la Otelul, mi-a castigat titlul in ultima etapa cu 2 goluri in 10 minute, desi avea doar 19 ani si intrase de 5 minute. E mult mai frumos asa. Insa e greu pentru vali sa aduca vreun roman cu sanse reale sa intre in echipa.

Link to comment
Share on other sites

@Sheringan : Suso e imprumutat. Daca nu confirma, pleaca.

@vl4d : Multumesc, si eu am incredere in ter Stegen. Va fi urmasul lui Casillas cu siguranta.

@Claudio, srdjan99, gaby4geo : Am luat si un jucator roman de 18 ani, singurul recomandat de un scouter. Nu stiu cate sanse va avea sa se impuna, insa si eu am vrut sa am macar un roman in lot. ;)

Link to comment
Share on other sites

Intodeauna cand un roman te ajuta la o echipa de afara, jocul e mai interesant. Intr-o salvare de a mea cu Sporting, un regen gasit intamplator la Otelul, mi-a castigat titlul in ultima etapa cu 2 goluri in 10 minute, desi avea doar 19 ani si intrase de 5 minute. E mult mai frumos asa. Insa e greu pentru vali sa aduca vreun roman cu sanse reale sa intre in echipa.

Regen da,dar din campionatul actual nu prea vad pe cineva si ca paranteza,in fm11 Silviu Lung jr. era portarul lui Real prin 2018 dupa ce trecuse pe la Bayern!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy