Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Leeds United - The Glory Years Are Back


alexnedelcu

Recommended Posts

Ceea ce incepe prost, se termina si mai prost. Asa m-am gandit ca o sa fie si luna decembrie, inceputa cu o infrangere la Ipswich. Imediat dupa acest esec, au urmat patru victorii consecutive si am reintrat in lupta pentru promovare. Se pare ca suntem o echipa de moral, inconstanta si imprevizibila, capabili mereu de rezultare mari dar si de esecuri lamentabile.

Untitled-3.jpg

Odata cu deschiderea perioadei de transferuri, boardul a decis ca echipa poate trage la promovare, cu cateva achizitii serioase. In acest sens mi-au fost oferiti 3.5M € pentru a completa lotul. :yahoo:

UntitledS.jpg

In clasament stam destul de bine, avand sanse reale chiar si la primul loc.

npowerFootballLeagueChampionshipInformation_LeagueTable-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Luna ianuarie nu a fost asa de buna pe cat ma asteptam. Am avut rezultate oscilante, fiind eliminat si din FA Cup. Un singur meci merita mentionat, o infrangere catastrofala, 6-0 la Doncaster, echipa ce se lupta sa nu retrogradeze. Suntem in stare de orice, ma conving pe zi ce trece tot mai mult.

Untitled-4.jpg

Am transferat si doi jucatori: Stephen Kelly - l-am adus pentru a-l titulariza pe flancul drept al apararii, fiind nemultumit de cum juca Lasha Salukvadze; Pedro Morales - jucator polivalent, l-am adus ca rezerva pentru oricare dintre mijlocasi dar poate deveni titular in orice moment.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa s-au desfasurat aproape toate meciurile din februarie si martie. Adversarii inscriu majoritatea golurilor din suturi de la distanta sau cornere. Iar cum echipa mea este una de moral, a fost greu sa ne revenim. Nervii m-au lasat si am fost aproape de a demisiona. Sanse la baraj nu mai sunt iar despre a construi echipa pentru sezonul viitor nu poate fi vorba, deoarece majoritatea jucatorilor vor pleca. Sper sa reusesc sa termin sezonul...

Untitled-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am reusit sa ne revenim, terminand campionatul cu 5 victorii in ultimele 7 etape, victorii care au mai indulcit putin gustul amar lasat de acea serie de rezultate negative. Locul 12 pe care am terminat nu pot spune ca ma multumeste dar este acceptabil. Inca am convingerea ca puteam realiza mai multe in acest an, dar nu a fost sa fie. Totusi sunt multumit ca echipa a aratat potential enorm in unele meciuri si sunt sigur ca la anu vom fi acolo sus, in lupta pentru promovare.

Untitled-6.jpg

npowerFootballLeagueChampionshipStats_PlayerStats.jpg

npowerFootballLeagueChampionshipInformation_Stages.jpg

Link to comment
Share on other sites

La intalnirea de sfarsit de sezon cu toti oficialii clubului, mi-am prezentat raportul si planul pentru sezonul ce urma. Oficialii au fost multumiti de ce am realizat dar, ca si mine, isi doresc mai mult. Mi-au pus la dispozitie 5M € pentru a ma bate la titlu, Am fost de acord, comunicandu-le totusi ca va fi nevoie sa scap de mai multi jucatori. Asadar se anunta o perioada de transferuri foarte agitata pentru clubul nostru.

Ca din senin a venit o oferta bomba, 3.5M € pentru Aleman. Am cerut 7, Wolves a facut o noua oferta de 5, care a fost acceptata de patron. Nu-mi pica prea bine ca pierdeam un jucator foarte important care s-a acomodat foarte bine, dar nu era de neinlocuit. M-am orientat repede catre jucatorii liberi de contract / transfer listed si am reusit sa semnez cu urmatorii.

Au venit: Sylvain Marveaux, Lorenzo Davidse, Milano Koenders - liberi de contract; Mauro Boselli, John Fleck, Craig Eastmond - imprumut; Jermaine Beckford, Ali Al-Habsi, Daniel Zlatkov.

transfers.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa aceste transferuri, lotul este aproape definitivat. Jucatorii pe care ma voi baza sunt:

Portari: Ali Al-Habsi, Kasper Schmeichel

Fundasi: Stephen Kelly, Salva, Petar Zanev, Milano Koenders, Lasha Salukvadze, Daniel Zlatkov, Andy O'Brien

Mijlocasi: Thomas Ayasse, Sylvain Marveaux, Ross McCormack, Robert Snodgrass, Pedro Morales, Lorenzo Davids, Jonathan Vila, John Sutton, John Fleck, Craig Eastmond, Bradley Johnson

Atacanti: Mauro Boselli, Jermaine Beckford

Majoritatea sunt jucatori polivalenti asa ca de-a lungul sezonului pot juca si pe alte pozitii.

Link to comment
Share on other sites

Ai mare nevoie de un portar bun, am vazut rezumatul pe care l-ai postat de la infrangerea cu 0-4 si m-am ingrozit. Nu inteleg de ce a luat Schmeichel golurile alea, dupa atribute pare a fi un portar ok. Ori sunt jucatorii din Championship foarte buni la long shots, ori el doarme pe el.

Pe de alta parte, nici inchizatorii tai nu si-au facut treaba. Nu are voie nimeni sa aiba timp sa isi potriveasca mingea si sa traga de la 25-30 de metri atat de precis daca inchizatorii isi fac treaba. Pressingul la inchizatori trebuie sa fie la maxim, astia trebuie sa alerge non stop, mai ales cand mingea e in jumatatea ta; cu pressing-ul ridicat cuplat cu valori decente la atributele tackling, pozitionare, decisions, stamina, strength si determinare, nu ar trebui sa mai iei aproape nici un gol de la distanta. La Real eu nu am luat nici un gol de la peste 20 de metri, indiferent ca am jucat cu Barcelona, Inter, Valencia, Atletico, Zilina sau Benidrom. Barca si Inter chiar au tras fiecare peste 10 suturi de la distanta pe meci.

Cat despre tactica noua, daca vrei sa joci direct passing, parerea mea e ca ar trebui sa maresti si tempo-ul. Multa bafta ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestii, iar ca portar titluar il voi folosi pe Ali Al-Habsi, care pana acum s-a descurcat binisor.

Am inceput bine campionatul, cu 2 victorii, dar jocul nu mergea. Nu convingeam si scorul o arata, 1-0 chinuit in ambele meciuri. In urmatorul meci am jucat la fel de prost si n-am mai reusit sa inscriem. Partea buna era ca nici nu primeam goluri. Daca anul trecut eram echipa care facea spectacol, anul acesta se pare ca suntem exact opusul. In deplasarea de la Bristol am jucat ceva mai bine, am ratat cateva ocazii si ei au dat lovitura in min 90. Nu ma ajuta cu nimic faptul ca am jucat mai bine daca nu am obtinut puncte. Intre timp am reusit sa ajungem in turul 2 in Carling Cup, unde dadeam peste Hartlepool. Am jucat cu rezervele si am fost eliminat ca si anul trecut. O mare dezamagire, chiar imi propusesem un parcurs cat mai lung in acest an. Vazand ca tactica nu merge, am decis sa schimb. Asta s-a vazut imediat, in urmatoarele doua jocuri obtinand 4 puncte, dintre care o deplasare la Wigan, proaspat retrogradati. Sper sa ne imbunatatim jocul si sa vina si rezultatele de care avem mare nevoie.

Pe ultima suta de metri l-am transferat si pe Eric, fostul jucator al Gazului.

Untitled.jpg

UntitledD.jpg

UntitledS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ori Championship este un campionat nebun, ori echipa e de vina. Pur si simplu nu inteleg nimic. Leg 3 victorii consecutive, imediat vine un esec usturator. Alte 3 infrangeri dupa care castig cu 3-0 si 5-2 in deplasare. Cu Milwall fac 1-1 acasa fara ca ei sa suteze pe poarta iar Nottingham ma egaleaza de la 2-0 din 2 cornere. Locul 1 se pare ca e deja acontat, dar cu siguranta voi incerca sa termin pe 2.

Untitled-1.jpg

22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lunile noiembrie si decembrie au fost diametral opuse. In continuare aveam evolutii oscilante, victorii categorice in deplasare si infrangeri neasteptate acasa. Tactica tot nu functiona si ma chinuiam sa o gasesc pe cea potrivita. Dupa alte trei infrangeri consecutive am decis ca e cazul sa trec la clasicul 4-4-2. In vechiul sistem aveam prea putine ocazii de gol si nici apararea nu se ridica la asteptarile mele. Odata schimbata tactica, au venit si rezultatele. In sfarsit reuseam sa fim constanti, sa avem evolutii bune indiferent de adversar si de terenul pe care jucam. 6 victorii consecutive si am ajuns la 4 puncte de primele doua locuri.

Untitled-2.jpg

asd.jpg

Sper sa continuam pe aceeasi linie si sa nu intram din nou intr-o pasa proasta. Suntem deja in retur si o astfel de situatie cu siguranta ar fi letala.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu e prea tarziu. :thankyou:

Reusim sa ne mentinem forma incredibila si sa adunam puncte. Victorii pe linie, cu o singura sincopa, 1-1 acasa cu Reading. De mentionat ar fi meciul de acasa cu Wigan, 1-0 italienesc, printr-o executie fabuloasa a lui Beckford. Baietii mi-au demonstrat ca in sfarsit formam o echipa la meciu de la West Brom. Gazdele au deschis scorul repede din penalty dar am reusit sa intoarcem rezultatul 1-3. Au fost doua meciuri cruciale peste care am reusit sa trecem cu bine. Cum campionatul este principala competitie pe care ne axam, la meciul de cupa cu Birmingham am jucat cu rezervele si am fost eliminati, scor 3-1. Nu m-am suparat prea tare, oricum si daca jucam cu titularii probabil aveam aceeasi soarta.

asd-1.jpg

Untitled-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns in etapa 41 si stam destul de bine. Ne-am asigurat matematic locul de playoff dar stiu ca putem termina pe 2 pentru a promova direct. Au inceput sa apara si rezultate mai putin bune, cum ar fi egalul si infrangerea de acasa cu Derby respectic Colchester, echipe ce sunt in partea de jos a clasamentului. Am observat ca jucam mai bine in deplasare, ceea ce ma face sa sper pentru ca in ultimele 5 etape avem 4 deplasari.

AA.jpg

sda.jpg

Untitled-4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy