Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Leeds United - The Glory Years Are Back


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Mansa tur: Nottingham Forest - Leeds United

A fost un meci deschis, de care pe care. Primele 20 de minute au fost foarte proaste pentru noi, fiind ingramaditi in propria jumatate. Pe fondul acestei dominari, gazdele au deschis scorul in urma unei actiuni personale foarte frumoasa. Acesta a fost si rezultatul pauzei iar daca noi continuam sa jucam in acelasi fel, scorul cu siguranta se va mari. Norocul ne-a suras cand in minutul 49, cand Michelangelo a avut un atac foarte dur si a fost eliminat. Le-am spus jucatorilor sa aiba mai mult curaj si sa atacam, stiam ca putem sa marcam. Am ratat si noi cateva ocazii dar gazdele jucau foarte bine si in 10, ratand si ei pe contraatac. S-a terminat 1-0 si eram foarte ingrijorat pentru retur. Nu mai practicasem jocul bun din ultimele etape si mai aveam doar 90 de minute in care sa rescriem istoria.

tur.jpg

tur2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Retur: Leeds United - Nottingham Forest

Ne-a lovit norocul exact atunci cand aveam mai mare nevoie. Am inceput meciul in atac dar cu actiuni firave, fara vreun pericol pentru adversar. Timpul trecea, noi nu ne reagaseam cadenta si deja ma gandeam la ce declaratii voi acorda dupa ratarea promovarii. Sperantele s-au aprins in minutul 28 cand am marcat in urma unui corner. Tabela arata bine pentru noi insa nu si jocul. Oaspetii au ratat 2-3 ocazii clare iar jucatorii mei erau foarte nervosi. Presiunea ii apasa si isi pusese amprenta si pe jocul lor. In minutul 39 Stephen Kelly a cedat nervos si in urma unui atac cu picioarele in fata a vazut cartonasul rosu. In acel moment am simtit cum totul se naruie, stiind ca ne va fi foarte greu sa mentinem macar acest avantaj. La pauza le-am spus baietilor sa incerce un joc de pase in aparare, sa asteptam ca adversarul sa iasa la joc si sa contraatacam cu pase lungi. Jucatorii pareau destul de montati, fiind impinsi de la spate si de cei 40000 de suporteri. Cum ma asteptam, oaspetii dominau jocul si noi incercam sa lovim pe contraatac. Al-Habsi a fost intr-o forma extraordinara, salvand cateva goluri clare. Si cum in fotbal ratarile se razbuna, Snodgrass inscrie pentru 2-0 si arunca tribunele in aer. Nu-mi venea sa cred ce se intampla in acel moment, nu-mi venea sa cred ca mi se intampla mie. In ultimele 10 minute am fost eroici si am reusit sa mentinem rezultatul. O victorie muncita, poate nemeritata dar totusi o victorie cat un sezon. Urma meciul decisiv pentru promovare, finala cu Swansea.

retur.jpg

retur2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Finala: Leeds United - Swansea City

Wembley - 76713 spectatori

Cu cateva zile inaintea meciului, intr-un articol din presa am citit ca va fi meciul meu cu numarul 100 de cand sunt antrenor. Era o ocazie perfecta sa sarbatoresc cu o promovare. Jucatorii erau foarte motivati, promitandu-mi ca nu voi uita niciodata aceasta zi.

Spre deosebire de meciurile din semifinala, pe acesta l-am inceput mult mai bine, dominand usor jocul. Scorul a fost deschis foarte repede, cand dupa un corner, Ashley Williams si-a deviat mingea in propria poarta. Imediat Beckford face 2-0, spalandu-si pacatele din ultimele meciuri in care a ratat ingrozitor. Eu eram putin bulversat, nu ma asteptam sa conducem cu 2-0 dupa doar un sfert de ora. Mi-am revenit repede cand oaspetii au redus din diferenta in urma unei pase gresite data de Lorenzo Davids. Exact cand toata lumea astepta pauza, a venit si golul trei. Capitanul inscrie si el in cel mai important meci al sezonului si intram la cabine cu o diferenta de doua goluri. Eram multumit dar stiam ca inca nu s-a terminat. Fusese o prima repriza foarte deschisa, motiv pentru care ma temeam de a doua. Orice greseala putea fi fatala, golul parca plutind la fiecare atac al celor doua echipe. Oaspetii au intrat mai motivati dupa pauza, trimitand mingea in bara de doua ori. Simteam cum norocul a luat loc pe banca noastra de rezerve, simtindu-se foarte confortabil. Pana la urma s-a facut 3-2, in minutul 54. Poate prea devreme fata de ce planuri imi facusem. Gandul meu era la numeroasele meciuri in care conduceam cu doua goluri diferenta si pana la urma eram egalati. Totusi golul marcat de oaspeti nu a avut un impact destul de puternic pentru ca noi sa cadem psihic. Mai mult, in minutul 77, Fleck isi trece si el numele pe lista marcatorilor, trimitand in poarta cu capul din centru careului. Pana la final doar autogolul lui Zanev a mai starnit ceva interes, dar a venit prea tarziu pentru oaspeti. Un meci fabulos, terminat cu victoria noastra si implicit promovarea. Un meci demn de numarul 100. :yahoo:

FINALA1.jpg

finala2.jpg

finala3.jpg

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit reveneam in Premier League. Fanii erau extaziati iar conducerea inca se mira de performanta neasteptata pe care am reusit sa o obtin. Eu inca eram putin euforic dar deja ma gandeam la sezonul greu ce ma asteapta. Am discultat cu presedintele si am cazut de acord ca un buget de 18.25M € ar fi de ajuns pentru a ne realiza obiectivul, o clasare aproape de mijlocul clasamentului. Totusi am fost putin dezamagit de situatia financiara a clubului, chiar daca aveam la dispozitie 18M € pentru transferuri, balanta era undeva pe la 2 milioane pe plus asa ca in cazul unui transfer mai costisitor riscam sa avem probleme. Tocmai de aceea m-am orientat catre jucatori liberi de contract si din fericire am reusit sa obtin semnatura unora importanti. Pe langa acestia, am facut si cateva transferuri, cel mai important fiind pustul John Fleck, cel care in ultimii doi ani a crescut enorm sub comanda mea. In jurul sau voi construi echipa si sunt sigur ca poate ajunge unul din cei mai buni jucatori din Anglia.

transf.jpg

Untitled.jpg

Lotul cu care vom incerca sa facem minuni in Premier League este urmatorul:

Portari: Kasper Schmeichel, Ali Al-Habsi

Fundasi: Stephen Kelly, Petri Pasanen, Petar Zanev, Milano Koenders, Jukka Raitala, John Sutton, Dedryck Boyata, Daniel Zlatkov, Asier Del Horno

Mijlocasi: Youssef El Arabi, Thomas Ayasse, Sylvain Marveaux, Ross McCormack, Robert Snodgrass, Pedro Morales, Lorenzo Davids, Henri Lansbury, Didier Digard, David Bentley, Daniel Bessa, Castro

Atacanti: Ricky van Wolfswinkel, John Fleck, Jermaine Beckford

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy