Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Leeds United - The Glory Years Are Back


alexnedelcu

Recommended Posts

Nordul Angliei - Leeds - Elland Road - Leeds United. Un club cu o istorie destul de bogata, dar care de cativa ani se chinuie in mocirla ligilor inferioare din Anglia. Am decis ca e timpul pentru o schimbare, mai ales ca in 2019 clubul va implini 100 de ani. Sper ca vom putea sarbatori centenarul prin castigarea unui trofeu inter sau international.

Clubul nu traverseaza o perioada financiara prea buna, asa ca patronul imi pune la dispozitie doar un buget de salarii de 9.25M €, in timp ce actualele contracte ale jucatorilor insumeaza 8.30M €. Asadar, ma voi axa in mare parte pe jucatori liberi de contract, nu inainte de a analiza actualul lot pentru a ma decide cine ramane si cine va fi pus pe lista de transferuri. Obiectivul in acest sezon este o clasare la mijlocul clasamentului, dar eu sper ca voi prinde un loc de baraj.

Odata cu numirea mea in functie, am decis sa anulez toate amicalele pe care vechiul staff le programase si sa incerc sa aduc echipe mari pe Elland Road, pentru eventualele beneficii financiare. Mizez pe dorinta localnicilor de a vedea echipe cu nume, echipe cu care odata Leeds se batea de la egal la egal. Chiar daca echipa nu e pregatita din punct de vedere tactic pentru asemenea meciuri, eu consider ca vor fi utile si ca le va trezi jucatorilor dorinta de a evolua la nivel inalt, de a se afirma. Am reusit sa primesc acordul pentru patru meciuri amicale, toate acasa. Pe rand in Leeds vor sosi Rangers, Aston Villa, Manchester City si Arsenal. Nu in ultimul rand va fi o ocazie buna pentru a ii obisnui pe jucatori cu tactica pe care am ales-o.

LeedsUnitedLeeds_Tactics-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Cele patru meciuri amicale pe care le-am disputat pot spune ca mi-au depasit cu mult asteptarile. Spectatorii au venit in numar mare, asa cum speram: cate 18000 la meciurile cu Rangers si Villa si cate 30000 la meciurile cu City si Arsenal. Rezultatele au fost si ele foarte bune, jocul echipei crescand de la meci la meci. Per total sunt multumit si pot spune ca incep sezonul cu foarte mare incredere in aceasta echipa.

LeedsUnitedLeeds_Fixtures.jpg

Dupa ce am facut o analiza completa a lotului, am decis ca trebuie facuta o curatenie generala. Am scapat de doi jucatori de 33 de ani care aveau salarii de peste 300k/an, iar bani pentru transferuri am obtinut de pe urma vanzarii unui mijlocas central si unui atacant. La capitolul sosiri, nu mai putin de 9 jucatori noi s-au alaturat echipei.

Au plecat: Richard Naylor, Shane Higgs; Neil Kilkenny, Luciano Becchio; Joe McCann, Max Gradel - inmprumutati.

Au venit: Leon Kantelberg, Lasha Salukvadze, Thomas Ayasse, Peter Zanev, Nauzet Alemán, Jonathan Vila, John Sutton, Daniel Aquino, Antunes,

LeedsUnitedTransfers_History.jpg

Link to comment
Share on other sites

In mare parte am definitivat lotul pe care ne vom baza in acest sezon. E posibil sa mai vina 1, maxim 2 jucatori.

Portari - Kasper Schmeichel, David González.

Fundasi - Alex Bruce, Andy O'Brien, Leigh Bromby, Paul Connolly, Lasha Salukvadze, Peter Zanev, Jonathan Vila, Antunes.

Mijlocasi - Adam Clayton, Bradley Johnson, Davide Somma, Jonny Howson, Lloyd Sam, Robert Snodgrass, Ross McCormack, Leon Kantelberg, Thomas Ayasse, Nauzet Alemán, John Sutton.

Atacanti - Ramon Núñez, Daniel Aquino.

Link to comment
Share on other sites

Etapa 1: Leeds United - Watford

Echipa pentru acest meci: Kasper Schmeichel - Lasha Salukvadze, Andy O'Brien, Jonathan Vila, Peter Zanev - Thomas Ayasse, Bradley Johnson, Nauzet Alemán - Ross McCormack, John Sutton, Daniel Aquino.

LeedsUnitedLeeds_Tactics.jpg

Meciul nu a fost atat de usor pe cat indica scorul, oaspetii ratand cateva ocazii bune. Totusi sunt multumit ca am reusit sa debutez cu victorie dar mai ales ca noile achizitii s-au integrat foarte bine. Urmeaza meciul din Carling Cup cu Tranmere, o ocazie buna de a vedea la lucru si alti jucatori.

LeedsvWatfordSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Carling Cup 1st Round: Leeds United - Tranmere

Echipa pentru acest meci: Kasper Schmeichel - Lasha Salukvadze, Andy O'Brien, Jonathan Vila, Peter Zanev - Thomas Ayasse, Jonny Howson, Nauzet Alemán - Lloyd Sam,

Leon Kantelberg, Ramon Núñez.

LeedsUnitedPre-Match_TeamSelection.jpg

Inca nu am reusit sa-mi revin dupa acest meci, sa-mi dau seama ce s-a intamplat. Am jucat pur si simplu execrabil, iar golul de la 30 de metri al oaspetilor ne-a fost fatal. In repriza secunda nu am reusit sa schimbam ceva si meciul s-a terminat 0-1. Sunt dezamagit de unii jucatorii pe care i-am titularizat, dandu-le o sansa. Pe cat de multumit eram dupa primul meci de campionat pe atat de ingrijorat sunt pentru etapele ce vor urma.

LeedsvTranmereSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Etapa 2: Reading - Leeds

Echipa pentru acest meci: Kasper Schmeichel - Lasha Salukvadze, Andy O'Brien, Jonathan Vila, Peter Zanev - Thomas Ayasse, Bradley Johnson, Nauzet Alemán - Ross McCormack, John Sutton, Daniel Aquino.

Nu am reusit sa ne revenim dupa infrangerea din cupa, chiar daca am folosit aceeasi echipa din prima etapa. Se cunoaste ca sunt foarte multi jucatori noi si ca inca nu sunt inchegate relatiile de joc. Suntem inca la inceput asa ca nu sunt prea ingrijorat.

ReadingvLeedsSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Etapa 3: Leeds - Middlesbrough

Echipa pentru acest meci: Kasper Schmeichel - Lasha Salukvadze, Andy O'Brien, Jonathan Vila, Peter Zanev - Thomas Ayasse, Bradley Johnson, Nauzet Alemán - Davide Somma, John Sutton, Daniel Aquino.

Ma asteptam la o victorie dar am obtinut doar un egal. Am primit un gol dupa o degajare gresita a lui Aleman si o iesire eronata la offside. Am reusit sa egalam repede, dupa un corner si o invalmaseala in careu. Dupa acest meci cred ca vom mai realiza 2-3 transferuri, mai am nevoie de jucatori pentru a fi competitie pe toate posturile.

LeedsvMiddlesbroughSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Media prediction e locul 15, dar obiectivul stabilit cu boardul este un loc la mijlocul clasamentului.

Luna august am terminat-o aproape dezastruos. O infrangere categorica cu 4-0 la Derby si un 1-1 acasa cu Doncaster. Lucrurile merg din ce in ce mai prost si incep sa imi fac griji. Am decis sa schimb putin tactica, trecand la un 4-2-3-1 cu 2 MC si 3 AM/R/C/L.

DerbyvLeedsSplitView.jpgLeedsvDoncasterSplitView.jpg

Totusi exista si vesti bune. Pe ultima suta de metri am reusit sa perfectez inca 3 transferuri: Salva, Francisco David Sousa si John Fleck. Sper ca acestia, atunci cand isi vor reveni dupa accidentari, alaturi de Snodgrass, sa aduca un plus vizibil in jocul echipei.

Link to comment
Share on other sites

Pasa proasta prin care trecem a continuat si in septembrie. Dupa egalul cu Doncaster au urmat alte trei infrageri la QPR, Burnley si acasa cu Swansea. Urma meciul cu Norwich, liderul la zi al campionatului. Echipa s-a mobilizat exemplar si am reusit sa castigam, 3-1. Acest meci mi-a demonstrat ca se poate, ca atunci cand ne dorim cu adevarat victoria, putem face un meci mare. Rezultatul le-a mai ridicat moralul jucatorilor si in urmatoarea etapa am reusit sa aducem un punct de pe terenul celor de la Leicester, un rezultat pozitiv.

La meciul cu Norwich a fost prima data cand am avut tot lotul valid si asta s-a vazut, Fleck reusind o dubla la debut. Sper ca lucurile sa mearga din ce in ce mai bine si sa avansam incet incet in clasament. Campionatul e foarte lung, deci orice se poate intampla. Inca sper la un loc de baraj chiar daca am avut un start de sezon ratat aproape in totalitate.

Untitled.jpg

LeedsvNorwichSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Echipa era pe cale sa isi revina si aveam nevoie de continuitate. Dupa egalul de la Leicester, pe Elland Road urma sa vina Crystal Palace. Am vorbit cu jucatorii si le-am spus ca trebuie sa obitinem neaparat victoria, pentru a lega cateva rezultate pozitive si pentru moral. Acesti au intrat foarte motivati pe teren si au reusit sa castige toate cele trei puncte. O victorie meritata dupa un joc bun. Urma deplasarea de la Scunthorpe, lanterna rosie a campionatului. Ne-am impus categoric, 4-0, facand si spectacol pe alocuri. Jocul incepea sa se lege si jucatorii se simteau din ce in ce mai bine pe teren. Euforici dupa acest succes, deja ne gandeam la urmatoarea victorie, cu Portsmouth. Victorie pe care am si obtinut-o, facand ca punctele castigate in deplasare etapa trecuta sa valoreze si mai mult. Era a treia victorie consecutiva si al cincilea meci fara infrangere. Era clar, eram pe un drum bun, cresteam de la meci la meci. Urma o deplasare la Hull, o noua victorie, sperau jucatorii. Eu personal am fost mai retinut, zicandu-mi ca as fi multumit si cu un egal. Din pacate nici macar atat nu am reusit. Scorul a fost prea dur pentru noi, dar gazdele au castigat meritat. Noi am ratat 4 ocazii foarte mari in timp ce adversarul a marcat imediat dupa fiecare faza ratata de noi. Jucatorii au clacat, neasteptandu-se la un esec venit parca din senin. Ultimult meci al lunii, acasa cu Bristol City l-am trecut cu bine, castigand cu 2-1. Ne-am mai revenit putin dupa infrangerea dureroasa din meciul cu Hull. Pot spune ca sunt multumit de jocul prestat in ultima perioada dar stiu ca se poate si mai bine. Problemele cele mai mari le avem in aparare, am primit gol in aproape fiecare meci.

Dupa 15 etape suntem pe locul 14 cu 20 de puncte. 5 puncte de primul loc de baraj si 8 de lider. O nimica toata. :D

Untitled-1.jpg

ScunthorpevLeedsSplitView.jpg

LeedsvPortsmouthSplitView.jpg

HullvLeedsSplitView.jpg

npowerFootballLeagueChampionshipInformation_LeagueTable.jpg

Link to comment
Share on other sites

06. macar era mai greu pe atunci. acuma bogdy castiga 38 de mecuri in campionat.

2uszo09.jpg

:D Chiar ca devine prea usor, sunt pe cale sa termin al treilea sezon consecutiv fara infrangere in campionat. Cred ca imi dau demisia si preiau o echipa care se bate la retrogradare :).

Link to comment
Share on other sites

Barnsley - Leeds United.

Ne deplasam la ocupanta locului 4 in acel moment, deci ne astepta un meci foarte greu. Ultimele meciuri castigate m-au dus imediat cu gandul la o noua victorie, mai ales ca gazdele aveau media prediction locul 21. Inca o dovada ca fotbalul din liga a doua engleza este total imprevizibil. Am intrat timorati in meci, acceptand o usoara dominare si sperand sa lovim pe contraatac. Adversarii au tot incercat suturi de la distanta, cateva dintre ele prinzand si spatiul portii dar fara pericol. Pe fondul dominarii echipe locale, noi am reusit sa deschidem scorul in urma unui contraatac ca la carte. Cursa pe partea dreapta, centrare la coltul lung si reluare simpla in plasa. Am lovit exact inainte de pauza si speram la o cadere psihica a adversarului. Imediat dupa reluare s-a facut 2-0, printr-un autogol in urma unui corner. Publicul cerea macar golul de onoare dar actiunile favoritilor erau lipste de vlaga. Scorul de neprezentare a fost stabilit de pasatorul de la primul gol, tot dupa un contraatac. O victorie foarte importanta dar ceea ce vreau sa remarc este ca am reusit sa nu primim gol. Se pare ca usor usor ne imbunatatim si jocul defensiv.

BarnsleyvLeedsSplitView.jpg

Primul meci mare al sezonului urma sa aiba loc pe Elland Road. Leeds United - Cardiff City, etapa 16.

Eram putin ingrijorat inaintea acestui meci deoarece ii vedeam pe jucatori prea multumiti de ultimele rezultate, cu o abordare a adversarului oarecum de sus, crezand ca meciul este castigat dinainte. Totusi si eu ma gandeam la victorie, mai ales ca era impotriva unei rivale, in fata fanilor. Temerile mi-au fost alungate inca din primele 10 minute ale meciului, dupa ce i-am vazut pe baieti cum se prezinta: gresivi pana la limita regulamentului, foarte motivati si conectati la meci. Incurajata de la spate de cei 28000 de fani prezenti, echipa juca excelent, ratand ocazie dupa ocazie. Golul plutea in aer, singura necunoscuta fiind marcatorul. La pauza a fost 0-0 dar eram multumit. Stiam ca vom marca daca vom continua sa jucam la fel. Necunoscuta a fost rezolvata in minutul 47, McCormak deschizand scorul dupa o actiune personala. Meciul a continuat in aceeasi nota, pana in minutul 60 cand oaspetii au iesit la atac, echilibrand putin jocul. Au avut cateva suturi sporadice, nimic periculos. Fluierul de final i-a gasit pe suporteri aplaudand in picioare si pe jucatori salutandu-i. Chiar inainte sa plecam la cabine, am fost surprins sa-mi aud numele scandat de galerie. Oare deja am intrat in inima suporterilor, sau e doar euforia unui meci castigat impotriva unui rival?

LeedsvCardiffSplitView.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 victorii consecutive, ma asteptam ca la un moment dat echipa sa clacheze, ceea ce s-a si intamplat. 1-3 la Preston intr-un meci in care n-am existat, gazdele castigand fara prea mare efort. Urma o noua deplasare, la Sheffield Utd. Desi imi doream toate cele trei puncte, am obtinut doar un egal. Gazdele au egalat in prelungirile partidei cu toate ca jucau in inferioritate numerica. Jucatorii mei nu s-au concentrat suficient si ca atare am fost penalizati. Urma in sfarsit un meci acasa, cu Nottingham. Chiar daca erau lideri, eu stiam ca putem castiga. A fost 0-2, noi cu dominarea si ocaziile, ei cu golurile. Au fost mult mai inspirati in fata portii si asta s-a vazut pe tabela. Al treilea meci fara victorie si incep sa-mi fac griji. Sper sa ne revenim repede pentru ca ne asteapta o luna decembrie foarte aglomerata.

Untitled-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy