Jump to content

Fm10 - U Craiova Story


Mariuss_Craiova

Recommended Posts

Salutare.

Motivul pentru care joc in continuare FM 2010 este ca am vrut sa continui cariera inceputa, desi aveam doar 2 sau 3 sezoane jucate cand a aparut FM2011. Probabil pana la FM2012 voi ramane pe FM2010.

In acest post o sa va prezint performantele din primele 4 sezoane. Momentan sunt in al 5-lea (etapa a 22-a)

Am inceput si eu ca orice oltean inflacarat cu U Craiova (echipa la care am fost antrenor in toate variantele jocului din anii trecuti)

Sezonul 1

Incredibil sau nu debutez cu o infrangere intr-un meci amical. Impotriva cui credeti? Echipei a 2-a a noastra. Scor 0-1. Urmeaza alte amicale mai mult sau mai putin convingatoare (un 1-3 cu Chelsea), dar cand incepe campionatul am o serie de 5 victorii consecutive care ma propulseaza pe locul 1. Urmeaza insa un esec dureror cu Rapid in faza a 6-a a Cupei Romaniei. Si..adio Cupa. Dar apoi reusesc sa leg o serie de 6 meciuri fara infrangere (5 victorii printre care 2-0 cu Steaua si 4-0 cu Dinamo, si un egal)

In intreg sezonul insa am pierdut doar 2 meciuri, cu Otelul si cu Urziceni. Insa egalurile in numar de 9 au fost cele care mi-au dat emotii pe final cand am castigat titlul la 6 puncte de Dinamo.

fm01clasaments01l.jpg

Uploaded with ImageShack.us

In primul sezon nu am cumparat decat doi jucatori. Pe Tinga (2,1M) si Zmeu (275K). I-am imprumutat pe Firtulescu, Jackie Nicolaie si Surugiu si l-am vandut pe Olugu cu fix 14K la FC Caracal. Golgheter in Liga 1 a iesit Florin Costea cu 23 de reusite.

Sezonul 2

In sezonul 2010/2011 nu am cumparat nimic la inceput. Acum cand revad..ma mir de ce. Abia in pauza de iarna am imprumutat doi jucatori importanti; pe Raphael si Neto. Doi brazilieni pt care am platit 200K la imprumut. In schimb am imprumutat pe la diverse echipe mai multi jucatori pe care nu ii foloseam, si jucatori cam slabuti gen Gogosoiu, Baia, Craciun..etc. Foarte multi. Mi-au plecat liberi de contract urmatorii: Eugen Trica, Vali Badoi, Bornescu (la Villareal) , Mihai Dina si Dorel Stoica (CFR Cluj)

Am castigat SuperCupa la 11m cu CFR Cluj. Si evident in urma titlului de campioana din primul sezon jucam direct in grupele Champions League. Am cazut in grupa cu Chelsea, Juventus si Wolsburg. Aceasta a fost doar prima data cand am cazut in grupele UCL cu echipe din Anglia, Italia si Germania. Evident sanse nu prea avem. Obiectivul personal era locul 3. Conducerea era multumita cu participarea in grupe. Si nu ma mira. Si acum in sezonul 5 conducerea a fost multumita cu ajungerea in play off-ul UCL (a retrogradat campionatul Romaniei intre timp la coeficienti).

In grupa cu Chelsea, Juventus si Wolsburg am obtinut doar 1 punct si acela acasa 2-2 cu Chelsea !!

fm10ucls02meciuri.jpg

Titlul in Liga 1 l-am castigat la pas as putea spune cu 17 puncte avans fata de Dinamo. Am avut 3 infrangeri cu Otelul (iar?), Steaua si Bistrita. Iar in Cupa Romaniei am ajuns pana in finala dar am pierdut la penaltiuri cu FC Timisoara.

fm02clasaments02.jpg

Sezonul 3

Iata transferurile facute inaintea inceperii sezonului 3 si in iarna. O buna achizitie a fost Victoras Catarama, venit gratis de la Astra. Tot de la Astra l-am luat pe Takayuki Seto cu 1,3M. Pe ambii ii mai am si acum in echipa, chiar printre titulari. Catarama valoreaza ~2M. Vedeti mai jos restul de trasnferuri facute...

fm16transferuris03.jpg

Din nou joc in UCL direct in grupe, din nou in urna a 4-a, dar de aceasta data o urma de speranta. Grupa arata asa Liverpool, Valencis, Copenhaga si U Craiova. Sansa era sa trec peste Copenhaga, dar acestia au prins locul 2, iar eu locul 3 in fata Valenciei, datorita golului marcat in deplasare la ei acasa in infrangere 1-2 (acasa castigand cu 1-0). Apoi jucand in Europa League in 16imi cu Aston Villa am pierdut ambele meciuri. Aceasta ramane cea mai buna performanta pe plan european

fm12ucls03meciuri2.jpg

Dezamagirea a venit pe plan intern, unde poate din cauza implicarii mai mult in meciurile europene si schimbarile masive de lot m-au facut sa prind doar locul 2. Dar si acesta are o poveste incredibila deoarece am pierdut titlul la egalitate de puncte cu FC Brasov dar fiind dezavantajat de meciurile directe cu ei. Brasov 76p, Craiova 76p, Dinamo 71p. In Cupa Romaniei sunt eliminat de aceiasi FC Brasov in faza a 7-a (a 2-a runda jucata de U Craiova).

Sezonul 4

Inainte de sezonul al 4-lea (2012/2013) il iau gratis doar pe Costin Curelea de la FC Brasov (la mine nu a confirmat. Acum l-am imprumutat la Otopeni unde e golgheter.) Il vand pe Woobay cu 4,6M la Anderleht (dar asta in iarna) si pe Roberto deSousa cu 2,2M la Betis (profit de 1M)

Evident locul 2 in campionatul trecut ma face sa joc 2 tururi preliminare in UCL. Sunt favorit in prima faza cu Metalist K din Ucraina, 3-0 acasa si 0-1 in deplasare. Ma calific pentru play off unde dau de....CELTIC. Incredibil jucatorii se mobilizeaza si inving acasa 4-1 , apoi smulg o victorie si la Glasgow, 2-1 si merg pentru al 3-lea an consecutiv in grupele UCL. De aceasta data cu emotii. Grupa este grea ca in primul an. Chelsea (iar???), Inter si Leverkusen. (Ce v-am spus eu mai inainte? Cate o echipa din Anglia, Italia si Germania). Dar am un joc bun in grupe si strang 5 puncte, insa nu ma calific nici macar pentru Europa League.

fm13ucls04meciuriclasam.jpg

In campionat strang din nou 81 de puncte cu 14 mai multe decat Dinamo si castig campionatul. Al 3-lea titlu in 4 sezoane. In Cupa ajung din nou in finala dupa 2 ani, dar din nou pierd, de aceasta data 0-1 cu Dinamo. Si asta dupa ce imi luasem revansa in fata lui FC Brasov in sferturi 3-0 si mai trecusem de CFR Cluj si Vaslui.

Bilant dupa 4 sezoane la U Craiova:

3 Titluri de campioana

3 SuperCupe

2 finale pierdute in Cupa Romaniei

16imi in Europa League

3 participari in grupele UCL

Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

si in sezonul 5 am picat in grupele UCL cu...exact: Liverpool, Inter si HSV Hamburg. Deja m-am gandit ca jucand in grupele UCL si obtinand doar cate 1 punct nu prea pot sa imi cresc coeficientul echipei. Peste mine sunt Timisoara, Dinamo si Steaua cred. Asa ca in sezonul 6 voi face in asa fel incat sa fiu eliminat si sa ajung in grupele Europa League, cu sanse mult mai mari de a strange puncte si a creste coeficientul. Chiar acum in pauza de iarna in sezonul 5 am jucat o serie de amicale in Franta (4-1 cu Caen / 3-2 cu Lille / 1-0 cu Bastia si o infrangere 1-2 cu PSG)

Dar sa continuam...

Sezonul 5 (editia 2013/2014)

Incep prin a imi intari echipa pentru Champions League. Stiti vorba aceea 'lasati-ne sa ne pregatim pentru Champions League'. Il vand pe Raphael la Stuttgart (tot vroia el sa plece) cu 2,6M , si mai scap de alti cativa jucatori slabi (transferuri mici sau imprmuturi). Dar apoi incep campania de transferuri bomba.

  • Il iau pe Fabian Blasco de la Boca pe 2,7M. Joaca MR, MC foarte bine. Este si in nationala U19 a Argentinei La doar 19 ani are 35 de prezente si 8 goluri.
  • Il prind liber de contract si il transfer gratis pe Radjia Naingollan, un belgian care joaca si in nationala mare a tarii sale. Acum valoreaza 1,5M numai ca se accidenteaza cam des.
  • Il iau definitiv pe Neto de la Santos cu 3,5M, dupa ce il avusesem imprumutat in urma cu ceva timp. Joaca MC, dar de baza este DMC. Eu uneori il folosesc MC ball winning mildfielder. Dar are si un sut bun de la distanta. Face echipa buna la mijloc cu Seto. Neto si Seto.
  • Pe Roberto Lopez l-am luat cu doar 850K de la Racing Club si il joc pe pozitia de DL. Aveam nevoie acolo de un inlocuitor pt Soava si Lopez...nu a fost cel mai potrivit. In acest moment il joc prin rotatie.
  • Cel mai important transfer a fost Jaffrey Pasveer DC. Am dat 4,7M celor de la AZ Alkmaar, si momentan este titular langa Gaman pe linia de fund. Dar in ciuda unor intariri pe plan defensiv am primit destule goluri. Ma gandesc ca si omogenitatea are rolul ei.

    Cam atat cu transferurile din vara lui 2013. Voi reveni in alt post cu transferurile din iarna din pauza competitionala. ACum va prezint doar ce s-a intamplat in turul editiei 2013/2014

    Apuc sa joc un singur amical cu CSM Rm Valcea 5-0 si apoi SuperCupa cu Dinamo 4-0 pentru mine si sunt aruncat in preliminariile UCL. Desi campion sunt nevoit sa joc doua tururi preliminare pe axa campioanelor.

    • Sunt favorit cu Derry City si trec la pas de irlandezi cu 4-0 acasa si 2-0 in deplasare.
    • In play off nu mai sunt favorit si pic cu Levski Sofia, dar trec si de acestia fara probleme cu 2-0 acasa si 1-0 in deplasare si ma calific fara gol primit in grupe.

    Evident in grupe cum am mentionat la inceputul postului pic cu Liverpool, Inter si Hamburg. Sanse mici? Sanse foarte mici. Desi incep binisor in primul meci cu HSV Hamburg 1-1 acasa la mine, apoi pierd restul de 5 partide fara drept la replica.

    fm19ucls05meciuriclasam.jpg

    In campionat nu am rival si pierd un singur meci in etapa a 16-a cu Dinamo, 0-1 acasa la mine. Ceea ce a fost dezastruos pentru fani dar se mai intampla. Termin turul de campionat cu 40 de puncte, la vreo 10 sau 12 de echipa de pe locul 2. Deci nu prea am emotii in acest sezon. Si fara alte meciuri europene in retur ma axez doar pe campionat.

Link to comment
Share on other sites

Poate e si o problema cu tactica din moment ce nu reusesti sa faci mai nimic in CL. Totusi in sezonul 5 trebuia sa ai deja o echipa care sa poata emite pretentii macar la locul 3 din grupa, nu in fiecare an sa strangi 2-3 puncte.

pai in campionat castig la pas iar in CL cu echipele mari pierd categoric. Doar cu echipe mai modeste reusesc meciuri bune. Vezi Celtic, Copenhaga. In 4 participari am strans asa. 1 punct, 6 puncte, 5 puncte, 1 punct.

Hm stand si analizand m-am gandit ca eu am selectat decat campionatul Romaniei si atat. In celelalte campionate jocul genereaza automat un clasament. Oricum demult ma gandisem ca am un dezavantaj din start ca jucatorii echipelor adverse in CL nu par obositi. Adica poate jocul nu simuleaza si acest lucru atunci cand nu ai selectate mai multe campionate.

In fine un alt dezavantaj este ca aproape in fiecare sunt cam aceleasi echipele care ajung in grupe. Dovada fiind ca eu am intalnit Chelsea si Liverpool de cate 2 ori. Cand m-am uitat la coeficienti la nivel european sunt echipe cu 150 160 la coeficient. Echipe care au reusit performante in fiecare an !!!!! Exceptii sunt prea rar. Am observat un Inter cu un coef. de 2 intr-un an.

coeficienti11.jpg

Nu stiu...mi se par diferente vizibile. Parca nu prea am avut sansa sa nimeresc si eu in grupe echipe mai accesibile din campionatele puternice. In fine...e o conspiratie :hysterical:

Oricum ce parere aveti? Afecteaza in vre-un fel faptul ca la inceputul carierei am selectat decat Romania cu ligile 1 si 2? Si sunt sanse sa preiau vreodata nationala Romaniei in acest caz?

Link to comment
Share on other sites

Da, afecteaza. Eu de obicei selectez ligile cele mai importante si in care cred ca voi antrena ca playable iar celelalte mai putin importante pe view only, pentru a simula si in aceste ligi toate meciurile, nu numai cele din competitiile europene.

Link to comment
Share on other sites

18.12.2013

Termin turul de campionat cu o victorie zdrobitoare, 6-0 cu Gaz Metan. Atacantul Abdallah Salama incepe sa dea semne ca isi revine si inscrie 3 goluri.

Putin dezamagit de esecul din Champions League dar privind in jos in clasamentul Ligii 1, trimit jucatorii in vacanta pana la inceputul lui ianuarie. Dar sunt nelinistit. Simt ca ar mai trebui ceva schimbari la echipa. Lopez , fundasul lateral stang a avut meciuri mai mult slabe decat bune si la inceputul lui 2014 ma sfatuiesc cu Valer Somesan, unul dintre scouteri. Mi-l recomanda pe Edipo, un brazilian de doar 18 ani pe care il cumpar cu 2,1M. Are si multe meciuri in nationala de tineret a Braziliei, pare un jucator de viitor.

Apoi il pun pe celalalt scouter, Iulian Miron sa imi gaseasca ceva jucatori liberi de contract. Am cheltuit deja 14M pe transferuri dar zic sa imi incerc norocul si cu jucatori care poate nu au confirmat. Imi recomanda un jucator, dar eu insist pentru alt nume. Pana la urma desi ambii sunt poate sub nivelul actual al echipei , semnez cu ei. Este vorba de Lamina Diarrassouba de 25 ani din Coasta de Files. Cel recomandat de Miron este Antoine N'Gossan, un AML cu calitati destul de bune, incat acum a ajuns sa valoreze 650K. Probabil faptul ca are 18 meciuri in nationala Coastei de Fildes si este in continuare selectat este un criteriu pentru care mi-a fost recomandat.

Odata cu revenirea din vacanta a echipei convoc o sedinta cu staff-ul si ma hotaresc ca este timpul sa fac modificari si acolo. Scap de un singur membru din staff dar aduc alti antrenori care sa se ocupe fiecare de cate o parte a antrenamentelor. Astfel in acest moment am 7 antrenori care se ocupa de partea tehnico-tactica

plus antrenorul cu portarii, plus cei pentru fitness si fizioterapie. Il aduc si pe Narcis Raducan ca scouter, modific ca fiecare antrenor sa nu aibe mai mult de o categorie in care antreneaza, desi vreo doi dintre ei au primit cate doua sarcini in timpul antrenamentului. Trebuie cumva sa isi justifice salariul nu?

Propun un amical celor de la Gaz Metan CFR Craiova pe 22 ianuarie pentru a ii mai dezmorti pe jucatori. Joc obisnuitul 4 4 2 cu Silviu Lung Jr / Edipo (DL), Pasveer (DC), Gaman (DC) N Szabo (DR) / Gangioveanu (ML), Naingollan (MC) , Blasco (MC) , Prepelita (MR)/ M Costea (ST) , A Salama (ST)

Fara accidentatii Barboianu si Lucio, partea dreapta imi este total descoperita si sunt nevoit sa joc cu tanarul Szabo. Mai testez pe parcurs 2 tineri pe Simion Barbu (DR/WBR) si Adrian Nistor (MRC) dar cei doi nu rup gura targului. Surpriza mi-o furnizeaza Florin Patrascu care incearca sa ma impresioneze si desi prinde doar 10 minute pe gazon inscrie un gol. Inaintea lui mai marcasera Salama si Blasco. Scor final 3-0, dar GM CFR Craiova este un adversar mult prea modest pentru calibrul unei echipe parcipante de 4 ori consecutiv in grupele UCL.

Asa ca ma gandesc sa duc echipa in cantonament in Franta, unde aranjez 4 amicale tari ! Las cate 3 sau 4 zile intre meciuri si pe 29 ianuarie plecam spre hexagon.

Primul meci este a 2-a zi si intalnim AS Caen. Nu efectuez decat 2 modificari in 11-le de baza. Incerc sa ii dau o sansa tanarului talentat Simion Barbu ca fundas dreapta si in atac Gabriel Lobo il inlocuieste pe M Costea.

Se dovedeste ca am fost inspirat si Lobo inscrie primul gol in min14 dupa o centrare venita de la Salama. Suntem egalati in min 34, dar ne revenim repede si Gangioveanu inscrie de 2 ori in minutele 35 si 41. Mijlocul joaca superb. Scor la pauza 3-1 pentru U Craiova. Nici nu incepe bine repriza a 2-a si Lobo inscrie si el pentru 1-4 , ceea ce avea sa devina si scorul final al acestui amical. Pacat ca este doar un amical,dar intradevar nici Caen nu se compara cu marile forte din UCL. Sunt hotarat sa pregatesc echipa cu cat mai multe meciuri continentale pentru a avea o evolutie mai buna in urmatoarea campanie europeana.

Desi am invins cu 4-1 iar echipa a jucat foarte bine de la mijloc in sus sunt probleme reale pe linia fundasilor. Lipsa unor fundasi laterali foarte buni parca ii afecteaza si pe cei doi fundasi centrali. Pasveer si Gaman au evolutii mai mult medii decat foarte bune. Edipo parca inca nu s-a acomodat cu echipa dar nici cu pozitia de fundas lateral stanga, fiind obisnuit sa joace mai mult in centru.

In urmatorul post voi povesti despre urmatoarele meciuri amicale din Franta. Urmatorul adversar este LOSC Lille

Link to comment
Share on other sites

Initial vroiam sa fac un video-story ca al lui NTM, dar deocamdata o sa ma rezum la aceste descrieri. Oricum campionatul il am jucat pana in etapa a 24-a, deci updateturile sunt mai dese.

Sezonul 5 (editia 2013/2014)

Februarie 2014

LOSC Lille 2 - 3 U Craiova [amical]

Dupa victoria rasunatoare in fata celor de la Caen, urmatorul adversar in seria de amicaluri din Franta a fost Lille. Deja ma asteptam ca meciul sa fie mult mai greu pentru ca este evident ca Lille nu e..Caen.

Efectuez doar o modificare in primul 11 si Lucio ii ia locul lui Simion Barbu. Lucio era de fapt rezerva lui Barboianu, deci va imaginati ca Simion Barbu sau Szabo erau optiunile 3 si 4.

Silviu Lung Jr / Edipo (DL), Pasveer (DC), Gaman (DC) Lucio (DR) / Gangioveanu (ML), Naingollan (MC) , Blasco (MC) , Prepelita (MR)/ M Costea (ST) , A Salama (ST)

Echipa joaca bine, dar luam gol in minutul 20. 1-0 pentru Lille. Dar inainte de pauza Lobo centreaza pentru Prepelita care face 1-1. Repriza a 2-a incepem si mai bine, iar francezii au singura sansa prin Costa. Punem presiune si Salama face 2-1 pentru Craiova !!! Dar 4 minute mai tarziu in al 62-lea minut Lille egaleaza. 2-2. Se retrag imediat in defensiva si acelasi Salama paseaza pentru Blasco care in minutul 64 face 3-2 pentru Stiinta. Acesta avea sa ramana si scorul final.

In continuare fundasii mei nu scot rating peste 7. Toti avand 6,9. Omul meciul este evident Salama cu 8,8. Per total sunt multumit de o victorie, fie ea si intr-un amical in fata celor de la Lille.

Bastia 0 - 1 U Craiova [amical]

Doar 4 zile mai tarziu avem meciul cu Bastia. Cu increderea ridicata dupa cele 2 victorii anterioare meciul parea unul lejer. Nu a fost sa fie asa intrucat jucatorii s-au complacut intr-un joc incalcit. Prepelita este marcatorul singurului gol. Ca si in celelalte amicale am rulat in repriza a 2-ao serie de jucatori printre care si N'Gossan, Barbu sau Diarrassouba. Poate si adversarul a pus mai multa presiune pe noi, dar fundasii si-au facut treaba si i-au tinut la distanta de poarta lui Lung Jr. Gaman cu un rating de 7,3, Pasveer 7,2 , Edipo 7 si Lucio 6,9 demonstreaza meciul bun facut in devensiva.

PSG 2 - 1 U Craiova [amical]

Si cum nu puteam sa inchei cu 4 victorii sau macar neinvins turul din Franta, in partida a 4-a cu PSG am pierdut. S-a vazut ca PSG e de alt calibru, parca si peste Lille si au inscris chiar inainte de pauza pentru 1-0 si au majorat la 2-0 in minutul 47. Fara nici o schimbare in primul 11 de 3 meciuri incoace, jocul echipei m-a dezamagit. Poate si valoarea celor de la PSG a contat, dar noi am inscris golul de onoare abia in minutul 73 prin golgheterul echipei Salama. Si asa s-a incheiat aventura din Franta a echipei.

___________________

Am lasat intentionat repaus de 12 zile dupa meciul cu PSG pentru ca urmau 2 meciuri grele cu Rapid si CFR Cluj, desi la mine CFR e pe loc retrogradabil.

Meciul este unul nebun. CFR face 2-0 in minutele 31 si 36, dar Gangioveanu stabileste scorul pauzei in min37. Imediat dupa pauza CFR mai puncteaza inca o data si scorul devenea 3-1. Costea reduce din diferenta in minutul 70, iar Gangioveanu reuseste dubla in min83 egaland la 3. Surpriza a venit in prelungirile partidei cand Seto a marcat pentru 4-3 dupa ce mingea s-a plimbat prin careu haotic. Scor final 4-3 pentru Craiova.

meci01cfrcraiova.jpg

______________________

Pentru meciul de la Rapid am fost nevoit sa efectuez cateva modificari in primul 11. Cu Naingollan accidentat si Prepelita obosit am jucat cu Blasco mijlocas dreapta iar in centru cu Neto si Seto. Il bag si Mihai Costea in locul lui Lobo care nu confirmase in ultimele meciuri.

Si din nou sunt inspirat si M Costea inscrie de 2 ori, odata in minutul 2 si apoi in minutul 38, asta dupa ce Seto facuse 2-0 in minutul 21. Scor la pauza Rapid 0 - Craiova 3. Incearca si ei sa revina in joc in minutul 53 dar Salama restabileste diferenta de 3 goluri in minutul 60. Scorul final il stabileste Alcantara de la Rapid in prelungiri.

meci02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 5 (Editia 2013/2014)

Martie 2014

Primele 2 meciuri din martie sunt mai usoare dar le abordez cu seriozitate. Nu de multe ori am pierdut puncte cu echipe aflate in subsolul clsamentului.

Meciul cu Petrolul (ultimul loc in Liga1) il incep cu formula: Lung Jr / Lopez (DL), Edipo(DC) Gaman (DC), Barboianu (DL) / Gangioveanu (ML), Neto (MC), Seto (MC), F Blasco (MR) / Salama si Costea in atac.

Sunt nevoit sa joc eu Edipo fundas central in locul accidentatului Pasveer iar Lopez ii ia locul pe partea stanga. Mihai Costea imi dovedeste din nou ca este un atacant de calitate si inscrie de 2 ori, iar F Blasco stabileste scorul final de 3-0. Rating bun pentru fundasi, Barboianu si Gaman 7,3 iar Edipo (ca fundas central) si Lopez 6,9.

mecipetrolul.jpg

________________

In meciul cu Unirea Alba Iulia apar unele probleme. Desi revine Pasveer in mijlocul defensivei, iar Edipo trece iarasi pe partea stanga, olandezul pare ca inca nu s-a adaptat la atmosfera din Romania si continua sa aibe evolutii medii cu un rating de 6,9 fata de 8,0 Gaman, 7,4 Barboianu si 7,3 Edipo. Revine si Prepelita care il scoate din primul 11 pe Seto. F. Blasco trece in centru liniei de mijloc langa Neto, iar Prepelita pe postul lui obisnuit de mijlocas dreapta.

Gangioveanu nu mai rezista pe teren si cere schimbarea. Singurul jucator care se potriveste pe postul lui este ivorianul N'Gossan. Nu prea m-a convins pana acum dar sunt nevoit sa il introduc pe teren inca din minutul 21. Si Fabian Blasco se accidenteaza in minutul 30 si sunt nevoit sa il inlocuiesc cu Takayuki Seto. Prima repriza se incheie 0-0 si pe cea de-a doua o incep in atac. Dau overload, obtinem penalty in minutul 54 dar Salama il rateaza. Egipteanul golgheter isi ia revansa in minutul 76 cand inscrie pentru 1-0, iar Lobo care intrase in locul lui Costea stabileste scorul final in minutul 2 al prelungirilor.

meciunirea.jpg

________________

Totusi sunt multumit ca nu am mai primit goluri in cele doua partide jucate la inceputul lui martie, mai ales ca au fost decat 3 zile intre cele doua meciuri. (5 Goluri primite cu Rapid si CFR)

Link to comment
Share on other sites

Gloria Bistrita 1 - 2 U Craiova

Urmeaza meciul cu Gloria jucat la Bistrita. Sunt nevoit sa il bag pe N'Gossan pe partea stanga in locul lui Gangioveanu care s-a accidentat in meciul cu Unirea. In mijloc ii am pe Neto si Seto iar pe dreapta pe Prepelita. In atac aceiasi Salama si Costea.

Salama isi face treaba si in minutul 22 inscrie pentru 1-0. Apoi la pauza il scot pe Prepelita si joc pe dreapta cu Catarama. Nici N'Gossan nu ma multumeste si il chem pe banca in minutul 64 inlocuindu-l cu Lopez pe care il pun sa joace mai retras chiar in fata lui Edipo. Fara alte solutii pe partea stanga ma gandesc sa am zona acoperita fara sa ies din sistemul 4-4-2 pentru care ar fi trebuit sa efectuez modificari mai serioase in timpul meciului. Golul Bistritei din minutul 62 complica lucrurile si Lobo ii ia locul lui mihai Costea care din nou face un meci modest. Faptul ca Silviu Lung Jr al meu a fost desemnat omul meciului inseamna ca Gloria mi-a pus destule probleme, avand si posesie 53% si cu cateva suturi mai mult pe poarta. Dar am noroc si in minutul 90+1 Seto inscrie dupa o faza bine lucrata de Lobo si Catarama. 2-1 pentru noi si 3 puncte merg la Craiova.

Steaua 2 - 1 U Craiova

Urmeaza un meci foarte dificil in Ghencea cu a 2-a echipa valoaroasa din Romania din punctul de vedere al lotului dar o echipa care se zbate la mijlocul clasamentului. Suntem favoriti dar meciul modest cu Gloria prevestea ce avea sa se intample in partida cu Steaua. Ne domina. Au posesie putin mai buna ca noi si sunt peste noi la aproape toate capitolele. Sutam si noi spre poarta dar doar pentru a egala in minutul 45 prin Costea, asta dupa ce Cosmin Matei inscrisese pentru 1-0 in minutul 33. Tot el face 2-1 in minutul 52. Am fost practic neputinciosi in fata torpilelor trimise de Matei din afara careului. Joc foarte slab al baietilor mei. Printre cei mai slabi pe teren regasindu-se N'Gossan (rating 6.2) si Prepelita (rating 6.0) Oare de ce l-am luat pe baietelul asta negru? Aa da a fost moka.

FC Brasov 1 - 1 U Craiova [semifinale Cupa Romania , tur]

Dupa un meci modest si unul slab, ambele in deplasare a trebuit sa ne deplasam pentru meciul tur din semifinala Cupei Romaniei jucat la Brasov. Incep mai prudent 4-1-3-2 cu Neto la inchidere si Prepelita in fata lui la mijloc. Pe benzi Catarama si...N'Gossan (Gangiooo revino !!). Lobo ii ia locul in primul 11 lui Salama, alaturi de Costea. Mihaita reuseste si singurul gol al nostru in minutul 20 din penalty. Dar suntem rapid egalati de brasoveni 3 minute mai tarziu. Meciul continua foarte echilibrat, practic cel mai echilibrat meci din ultima perioada. Suntem o idee mai bun ca ei la multe capitole (deposedari, posesie, pase), dar avem doar 2 suturi pe spatiul portii din 11 trimise spre poarta. Ei au 4 suturi pe poarta. Nici stegarii nu risca in repriza a 2-a prea mult, si ne inchid toate culoarele. Meciul se termina 1-1, eu fiind putin dezamagit. Poate mai mult din cauza jocului si nu a rezultatului, dar si ei au reusit sa ne inchida perfect.

U Craiova 4 - 1 U Cluj

Ultimul meci din luna martie reprezenta si revenirea pe Oblemenco dupa 3 deplasari consecutive. Adversar a fost candidata la retrogradare U Cluj. Incep intr-o formula noua 4-1-2-1-2 (diamond). Revine Gangioveanu pe stanga si ii dau o sansa tanarului de la echipa a 2-a Adrian Nistor, mai ales ca Prepelita nu era in cea mai buna forma iar Catarama usor accidentat. Mijlocas defensiv este Neto iar in spatele atacantilor joc cu Salama. Un post pe care nu era obisnuit sa joace dar face un joc foarte bun, inscrie un gol si primeste titlul de omul meciului, avand un rating de 9.1

Costea face si el un meci foarte bun si inscrie 2 goluri, eclipsandu-l total pe Lobo, colegul sau din atac. Gangioveanu completeaza lista marcatorilor. Scor final 4-1 pentru Stiinta (aa da au marcat si clujenii)

meciurimartie2014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 5 (Editia 2013/2014)

Aprilie 2014

Luna lui aprilie se anunta una foarte interesanta. Am avut 3 meciuri care se anuntau grele cu Otelul (locul 2 la inceputul lui aprilie), Uziceni (locul 3 la inceputul lui aprilie) si returul de pe Ion Oblemenco din semifinalele Cupei Romaniei cu FC Brasov, dupa doar 1-1 la ei acasa. Apoi spre sfarsitul lunii am avut programate doua meciuri cu doua candidate la retrogradare: Otopeni si Gaz Metan Medias. Ramaneti in continuare pentru a afla cum s-a descurcat U Craiova in luna aprilie.

______________________________

Meciul cu Otelul Galati s-a jucat la Craiova iar tribunele au fost aproape pline (peste 25.000 de spectatori). Dar jucatorii galateni trec usor peste presiunea publicului si dupa doar 4 minute reusesc sa marcheze pentru 0-1. Blasco si Gangioveanu nu sunt de acord cu scorul de pe tabela si pana in minutul 15 se face 2-1 pentru noi. Gaman stabileste scorul final in minutul 65, dar sincer Otelul nu a parut nici o clipa ca poate face fata echipei noastre.

craiovaotelul.jpg

______________________________

Deplasarea din meciul cu Unirea Urziceni a fost singura sincopa din luna aprilie. Meciul a fost echilibrat, iar Urziceni a intrat la pauza cu avantaj de un gol dupa reusita lui Daniel Ganea. Reusim sa egalam abia prin minutul 71 prin Blasco care se afla la a 2-a reusita consecutiva. Tot el primeste titulatura de omul meciului, dar sincer desi am incercat sa presam mai mult pe final, Urziceni s-a prezentat bine in partida cu noi , astfel ca scotul a ramas egal pana la final.

craiovaurziceni.jpg

______________________________

Vorbind serios aveam ceva emotii pentru returul cu FC Brasov din Cupa Romaniei, dar jucatorii s-au mobilizat si au reusit o partida buna. Nu foarte buna, dar i-am dominat. Salama si acelasi Fabian Blasco au inscris singurele doua goluri ale partidei. 2-0 la Craiova, 3-1 la general si vom juca a 2-a finala consecutiva de Cupa Romaniei si a 3-a de cand am preluat eu echipa. Adeversar va fi Rapid Bucuresti care au trecut in semifinale de Steaua.

craiovabrasov.jpg

______________________________

Ultimele doua meciuri ale lunii nu ne-au pus mari probleme. Am inscris de 7 ori si am primit doua goluri. Ma ingrijoreaza putin faptul ca si Otopeni au fost cei care au inscris primii in partida cu noi, devenind astfel a 3-a echipa din ultimele 4 care ne conduc intr-un meci (dupa Otelul si Urziceni). Dar meciul avea sa se termine 4-1 pentru noi asa ca jucatorii si-au revenit destul de repede.

craiovaotopeni.jpg

______________________________

Ceva si mai interesant s-a intamplat in meciul jucat la Medias. Echipa se afla undeva pe locurile 15 16, dar avea cam 6 meciuri consecutive fara infrangere. Astfel ca pariorii i-au pus favoriti pe medieseni cu o cota de 2.50, iar noi aveam 2.65. Ciudat...tinand cont ca eram pe primul loc si nici noi nu pierdusem de cateva etape bune. Dar casele de pariuri s-au inselat amarnic deoarece realitatea de pe teren a fost alta. Pana la pauza aveam 3-0 dupa un autogol al lor si doua reusite al lui Abdallah Salama, ei reusind sa puncteze doar o odata in repriza a 2-a.

craiovagazmetan.jpg

__________________________

CLASAMENT la finalul lunii aprilie (dupa etapa 28)

1 U Craiova 68p

2 Urizceni 53p

3 Dinamo 51p

4 Otelul 51p

Este evident ca vom castiga campionatul, dar intrebarea mea pentru voi este: Cu ce diferenta de puncte va castiga U Craiova campionatul? De asemenea voi reusit sa cuceresc prima Cupa in 5 ani, in a 3-a finala jucata? (am pierdut alte 2 finale cu Dinamo si Timisoara)

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 5 (Editia 2013/2014)

Mai 2014

O sa va povestesc mai pe scurt cu screenuri doar la meciurile importante. Luna mai a fost una foarte incarcata pentru club cu numai putin de 7 meciuri (6 in campionat si finala Cupei.) In primul meci al lunii in etapa a 29-a am fost gazda pentru Jiul Petrosani echipa care se batea la retrogradare. Victorie cu 3-0 pentru noi si matematic am devenit campioni. Inca din etapa a 29-a, care este cea mai buna performanta a mea. Probabil odata deveniti campioni jucatorii nu s-au mai mobilizat la fel si in ultimele 5 partide ale campionatului. Au urmat egal la Vaslui (1-1), victorie 1-0 acasa cu Timisoara, egal la Brasov 2-2 (ii eliminasem din Cupa) si victorie in etapa a 33-a acasa cu Pandurii 1-0.

Deoarece in 7 zile avem programate 3 meciuri (cu Pandurii , CFR Cluj si finala cu Rapid), am decis ca in meciul din ultima etapa de acasa cu CFR sa imi menajez o parte din titulari, mai ales ca meciul cu Rapid era la doar 3 zile distanta si mai mult ca sigur ca nu aveau timp sa se refaca. Evident meciul l-am pierdut cu un scor de neprezentare in fata unei echipe clujene determinata sa castige pentru a se salva de la retrogradare. Dar nici 3-0 de pe Oblemenco nu a ajutat pe CFR care au cazut in Liga a 2-a. Si in ciuda infrangerii fanii nu au fost nemultumiti.

sez5meciuri.jpg

_______________________________

Urma finala cu Rapid si cred ca pentru prima data eram favoriti. Cota 2.20 pentru noi in finala disputata pe Ghencea in fata a peste 27000 de spectatori. Cu 11-le ideal echipa a prestat un joc bun, iar Salama si-a aratat inca o data valorea marcand singurele doua goluri ale partidei in minutele 25 si 45.

cupafinala.jpg

________________________________

Campioni cu 79puncte, 12 mai multe decat Dinamo, care pentru a 5-a oara consecutiv se claseaza sub noi din tot atatia ani petrecuti acolo de mine ca si manager.

fm03clasaments05.jpg

___________________________

Abdallah Salama cu 19 goluri prinde doar locul 2 in clasamentul golgheterilor in spatele lui Raul Rusescu (Steaua) cu 20 de reusite. Acelasi Salama insa castiga alte doua titluri importante in sezonul 2013/2014: Cele mai multe pase decisive si Jucatorul sezonului. Fabian Blasco primeste si el titlul de Cel mai bun tanar jucator al sezonului. Iar in echipa ideala a sezonului au fost 6 jucatori de-ai Craiovei asa cum veti gasi intr-un print mai jos.

golgheter.jpg

playerofteyear2014.jpg

youngplayer2014.jpg

Marele Abdallah Salama

salama.jpg

si echipa sezonului

echipasezonului2014.jpg

Bilant dupa 5 sezoane la U Craiova:

4 Titluri de campioana

3 SuperCupe

1 Cupa a Romaniei

2 finale pierdute in Cupa Romaniei

16imi in Europa League

4 participari in grupele UCL

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 6 (Editia 2014/2015)

Iulie-August 2014

Dupa al 4-lea titlu castigat in 5 sezoane si dupa ce in sezonul trecut reusisem eventul, ramasesem cu un gust amar dupa participarea rusinoasa din Champions League unde am facut doar 1 punct. Eram decis ca in acest al 6-lea sezon al meu la U Craiova sa obtin o performanta cat mai buna in Europa si normal sa castig titlul si de ce nu si Cupa.

s6iulieaugustaq.jpg

Nu am fost foarte activ pe piata de transferuri. Adica am adus multi jucatori la club,dar doar 2 pot spune ca sunt mai importanti si fac parte din primul 11. Au si plecat multi jucatori, doar Barboianu fiind cel mai important. Dorea sa plece, asa ca l-am lasat sa se duca la Bordeaux pe 2,6milioane de euro.

La achizitii notabile mentionez aducerea fundasului dreapta brazilian Gaucho pentru 3,1 mil. Aveam nevoie de un inlocuitor dupa plecarea lui Barboianu. Pe acelasi post l-am adus si pe Jorge Lencina de la Petrolul pentru 250K. Marele transfer al verii a fost reintoarcea in Banie a lui Florin Costea. Dupa 3 ani petrecuti la Copenhaga, am reusit sa il conving sa semneze din nou cu U Craiova, avand de departe cel mai mare salariu in echipa. L-am mai imprumutat pe Alan de la Botofogo, platind 900K in avans doar pentru imprumut. Este atacand dar pana acum nu m-a impresionat, dar nici nu l-am jucat foarte mult.

Am luat si 2 jucatori foarte tineri, pe Alexandru Nicolici si Dumitru Viorel. Am zis sa incep sa construiesc viitorul...

Un plan al meu este sa aduc echipa a 2-a a Universitatii in liga a 2-a si evident cat mai multe titluri pentru echipa U19. Deocamdata am observat ca Gaz Metan CFR Craiova a reusit promovarea in liga a 2-a, iar aceasta echipa este un fel de satelit al U Craiova. De cateva sezoane bune tot imprumut jucatori la ei si iata-i in sfarsit in liga a 2-a.

Incercand sa ma concentrez si pe Universitatea Craiova II am decis sa ii antrenez la meciuri si speram la o participare mai buna in Cupa Romaniei, dar in primul tur in care am jucat am intalnit UTA si am pierdut 0-2.

Printre lucrurile care trebuie mentionate...am stabilit mai multe amicaluri pentru echipa U19 pentru a mai completa calendarul golas, unul dintre amicale cu Villareal "C" (echipa a 3-a a clubului) s-a incheiat 3-3.

_________

Revenind la prima echipa... Am bifat 2 meciuri amicale cu Mobila Sovata (mi-a placut numele) - 6-0 si Gaz Metan CFR - 4-0, iar apoi testul adevarat inaintea de inceperea campionatului cu Olimpique Marseille. I-am invins si pe francezi cu 1-0 pe Ion Oblemenco si deja eram cu gandul la meciurile din Champions League.

Vreau sa va spun ca initial doream sa fiu eliminat intentionat din preliminariile Champions League pentru a ajunge in Europa League in grupe, unde doream sa imi cresc coeficientul si normal sa ies din grupe. Dar se pare ca Romania a mai urcat un loc sau doua in clasamentul coeficientilor pe tari si fiind campioni vom juca direct in grupele Ligii Campionilor.

Dar in sfarsit norocul a tinut si cu noi. La a 5-a participare in grupe consecutiva am fost distribuiti in a 3-a urna valorica. Deja aveam o sansa mult mai mare sa acumulam puncte si sa trecem de grupe, macar sa ajungem in 16-ile Europa League. La tragerea la sorti am picat in grupa cu Manchester Utd, Atletico Madrid iar din urna a 4-a adversar ne va fi Dinamo Zagreb. Deja grupa suna bine si am speranta ca vom face mai multe puncte.

s6iulieaugustucl2.jpg

Dupa cele 3 meciuri amicale, castigate la zero, au urmat primele meciuri oficiale in Liga 1 in luna august. Din cele 4 meciuri , 3 erau foarte usoare, iar cel de-al 4-lea era cu Steaua pe Ghencea. Le-am castigat pe toate fara probleme si fara gol primit. Iata rezultatele:

s6iulieaugustmeciuri.jpg

In luna septembrie debutez in grupele UCL. Am meci in deplasare cu Man Utd si acasa cu Dinamo Zagreb. La inceputul lunii am programat un amical cu Deportivo Alaves pentru a ii tine pe baieti in forma.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy