Jump to content

The Pilgrims


Roby

Recommended Posts

696863816-19042010202050.jpg

17 Mai 2010.

Uite ca a sosit si prima zi din noua mea viata. Primii mei pasi spre a deveni bogat si idolatrizat de zeci de milioane ( poate ) de oameni din toata lumea. Sunt pe cale sa devin antrenor de fotbal.

A durat 3 ani pana mi-am luat licenta, am terminat in primii 5 din grupa mea, asa ca mi-am trimis CV-ul la UEFA. Mi-au trimis un e-mail inapoi, imediat si mi-au zis ca nu se ocupa cu CV-uri dar dupa mai multe incercari de a il trimite din nou, mi-au spus unde trebuie sa merg. Sper ca se refereau la CV.

Momentan stau langa telefon si astept sa sune. E aproape inceputul sezonului deci banuiesc ca cineva are nevoie de un antrenor nou. Si totusi sunt unul care a terminat scoala de antrenori in primii 5.

Sarcini pentru ziua de azi :

· Sa trimit CV-ul la UEFA.. din nou

· Sa cobor pana la magazin sa imi cumpar cateva beri. Ah da, si sa duc gunoiul

· Sa nu uit sa trimit CV-ul

20 Mai 2010.

In timp ce astept un raspuns de la UEFA, m-am gandit sa ma uit pe site-ul lor. Am vazut ca acopera 32 de tari, nu vreau sa merg prea departe totusi.

8 Iunie 2010.

A trecut deja aproape o luna si n-am mai primit niciun raspuns. Cred ca am scris gresit numarul de telefon.Sunt in dubii, ma gandesc sa trimit un e-mail la UEFA sa vad ce se intampla. Aproape ca a inceput sezonul si eu inca nu am echipa. In schimb am auzit de colegul meu Andrei. Cica l-au angajat la Juventus Bucuresti. Am facut un pariu`cu el ca o sa castig mai multi bani decat el in primul an. Sper sa gasesc o echipa ceva.

Link to comment
Share on other sites

11 Iunie 2010.

„ … Cineeee a pus carciuma-n drum, ala n-a fost om nebun … "

Am chef sa beau o bere asa ca m-am gandit sa cobor pana la terasa. In timp ce imi savuram berea vad un barbat inalt, undeva la 1.90 cu paru` netuns de minim 2 luni si cu un carnetel in mana dreapta. Imi parea cunoscut dar totusi nu eram sigur. L-am urmarit in urmatoarele 15 minute si mi-am dat seama ca era chiar el dupa felul in care sorbea din berea aia si isi trecea in carnetel anumite chestii. Catalin M. , tovaras vechi. Nu-l mai vazusem de ceva vreme. Ultimele vesti de la el erau de acum vreo 8 ani cand mi-a povestit cum e prin Anglia. Baiatul isi indeplinise visul, ajunsese la colegiu in Marea Britanie. M-am ridicat de la masa si m-am dus sa il salut.

- Cataline, ce mai faci ma baiatule ? Nu mai dai nici un semn de viata, nici nu mai stie omu` ca traiesti … se uita la mine putin nedumerit, probabil nu-si mai aminteste cine sunt exact …

- … dupa un moment de ezitare imi raspunse … Roby ? chiar tu ? Nu te-am vazut de un car de ani. Hai aseaza-te sa bem o bere

- Ia zi, ce-ai mai facut ? N-am mai auzit nimic de tine de multa vreme. Cu fotbalu` cum o mai duci ? … l-am intrebat, curios fiind. Tin minte ca visa sa ajunga antrenor …

- Pai in timp ce imi faceam studiile m-am gandit sa ma uit pe la echipele din ligile inferioare. M-au angajat ca antrenor secund la Morecambe Reserves si apoi am antrenat putin echipa colegiului. Am avut apoi norocul sa promoveze Braintree si m-au pus pe mine antrenor, patron fiind tatal colegului meu de camera, am antrenat cam 2 ani acolo. Produceam destui bani cat sa ma intretin in fiecare luna, fara sa-mi trimita parinti nici un ban. Nu are rost sa-ti mai zic si alte echipe slabe pe la care am fost. Acum m-am intors in tara, mama are niste probleme de sanatate si nici nu am mai fost de ceva vreme pe aici. Oricum nu stau mult. Dar tu ? Ce ai mai facut ?

- Pai acum vre-o luna am terminat in primii 5 din grupa mea la scoala de antrenori si acum caut o echipa care sa angajeze un antrenor tanar si fara experienta. Nu prea am succes din cate se pare.

- Cred ca te pot ajuta, lasa-mi numarul tau si te sun eu daca se rezolva ceva. Hai ca ne mai vedem, trebuie sa plec. Salut ! … si-a baut si ultima gura de bere din a opta ? Sau poate a noua halba si-a luat carnetelul si a plecat …

Mi-am terminat si eu berea si am plecat catre casa. M-a pus pe ganduri ce a zis Catalin. Dar momentan nu sunt in stare sa gandesc foarte clar, cred ca isi face efectul berea aia.

12 Iunie 2010.

Inca asteptam sa ma sune Catalin dar … nimic. Incep sa cred ca vorbea alcoolul si nu el. Chiar inainte sa plec, se aude telefonul.

- Alo, da ? … zic eu cu o voce plictisita …

- Salut, Roby. Catalin sunt, nu ma intreba nimic doar asculta.

- Ok

- Apuca-te si fa-ti bagajele, ia-ti doar hainele. A si da, daca nu ai fugi repede si cumpara-ti un costum. Maine dimineata plecam.

- Unde plecam ?

- Ti-am zis sa nu pui intrebari. Vin dimineata si te iau cu masina. Pa !

- Dar … cacat. O inchis …

Imi zic ca nu am nimic de pierdut si ma apuc de facut bagaje. Mi-am impachetat cateva perechi de blugi, cateva tricouri, camasi si alte chestii de genu`. Era sa uit de costum. Ar trebui sa ma culc. Pacat ca nu pot, am emotii. Nici macar nu stiu unde mergem maine dar am incredere in Catalin.

Link to comment
Share on other sites

13 Iunie 2010.

… in masina …

- Si zi-mi totusi, unde mergem ? … il intreb, curios fiind …

- Ma asteptam sa ma intrebi, de asta nici nu am spus nimic inca. Pai stii ca ti-am tot povestit despre cum am antrenat la cluburi prin Anglia. Cred ca am omis sa-ti spun ca sunt foarte bun prieten cu presedintele unui club care ghici ce ? E in cautare de antrenor.

- Clubul fiind ?

- Plymouth. Plymouth Argyle

Am continuat discutia pana ne-am imbarcat dupa care, pe avion Catalin mi-a intins o mapa cu informatii pe care ar trebuii sa le stiu despre club. Aveam timp sa citesc tot ce era nevoie, avionul ateriza doar peste vreo 4-5 ore.

Un club cu performante nu prea mari dar nu pot cere mai mult de atat, sunt foarte multumit. Cea mai buna clasare din istoria clubului e un loc 4 in Championship, iar in cabina cu trofee se regasesc 2 titluri in League One, … unul castigat destul de recent, in 2004 … 1 titlu in League Two + alte trofee. Se pare ca cineva trebuie sa aduca gloria la club.

Odata ajunsi la Plymouth am mers direct spre stadion. Eram intr-un Mercedes cu geamuri fumurii si puteam sa vad ce e in fata stadionului. S-a strans ceva lume, auzind zvonul ca un antrenor strain va prelua clubul. Am intrat pe poarta si in timp ce urcam scarile catre biroul patronului Catalin imi zice sa ma relaxez, e doar o formalitate. Am deschis usa biroului si inauntru erau 2 oameni, patronul si inca un barbat pe la 50 de ani. Amandoi isi fixara privirea la mine si la Catalin. Aveam sa aflu ca pe patron il cheama Roy Gardner iar celalalt era Paul Mariner, antrenorul secund. Am discutat putin situatia clubului si intr-un final, Gardner mi-a zis clar, contract pe 2 ani, 64.000 lire / an, obiectivul meu fiind sa ma clazez pe un loc de play-off. Am acceptat cu ochii inchisi si visul imi devine incet-incet realitate. Am dat mana si l-a trimis pe Paul cu mine sa-mi arate unde imi este biroul. Pe birou aveam sa gasesc o lista cu jucatorii de la club, trebuie sa ma uit peste ea sa imi pot face o idee despre lot si putin mai tarziu o sa fac primul antrenament. Dupa ce mi-am asezat lucrurile pe usa intra Catalin.

- Eh, cum e domnule manager ?

- Perfect, momentan

­- Oricum, am uitat sa-ti mai spun ceva

- Ce mai e de data asta ?

- Am discutat cu patronul si de astazi sunt in functia de manager general

- Superb !

- Cred ca ar fii bine sa-ti arat unde o sa stai si mai tarziu sa vii la stadion sa conduci primul antrenament.

Tot de la Catalin am aflat si bugetul pe urmatorul sezon. 20.000 de lire, o nimica toata. Sper sa ne descurcam. La salarii stam prost, jucatori nu mai sunt platiti de 2 luni deja si suntem si pe -200.000 de lire. Inteleg acuma de ce s-a gandit Catalin la mine.

Sunt multumit si de locul unde o sa stau de azi incolo. Un apartament cu 3 camere foarte aproape de stadion, la 10 minute de mers. M-am apucat sa imi aranjez putin lucrurile si apoi am studiat dosarul lasat de Paul. L-am citit pe nerasuflate. Pe langa detalii despre jucatori, mi-a mai lasat si niste posibile tinte pe piata transferurilor, o lista cu jucatorii care crede el ca nu isi merita salarul si cateva lucruri despre echipa.

Portari :

Romain Larrieu - francez - 33 de ani

Stie sa degajeze foarte bine, e un jucator serios si e de 10 ani la club.

David Button - englez - 21 de ani

1.92 cm, stie foarte bine sa degajeze si el, exceleaza in special la jocul aerian. Este imprumutat de la Tottenham si e prima optiune , Larrieu urmand sa ii fie rezerva.

sunt multumit cu ce avevm in poarta, 2 portari buni care se vor bate pentru postul de titular.

Fundasi centrali :

Stephane Zubar - francez - 23 de ani

Poate juca atat in centru ca si pe dreapta. Mi se pare cunoscut numele lui, asa ca m-am uitat la ce echipe a mai fost. E acelasi jucator care a jucat din 2 sezoane la FC Vaslui. E bun in aer dar ii lipseste inteligenta pe teren

Bondz N'Gala - englez - 20 de ani

La fel ca si Zubar, poate sa joace atat in centru cat si pe dreapta. E un stalp, la 1.90 are 90 kg si o forta incredibila . E bun la jocul aerian.

Marcel Seip - olandez - 28 de ani

La club din 2006, un fundas foarte bun dar lent. O sa aiba prima optiune pentru postul de fundas central.

Reda Johnson - beninez - 22 de ani

Dupa parerea lui Paul, Johnson e printre cei mai buni fundasi de la echipa. Inalt si bun la jocul aerian. Titular alaturi de Seip.

Nici pe postul asta nu e nevoie de intariri, sunt destul de multumit.

Fundasi dreapta :

Karl Duguid - englez - 32 de ani

Un fundas dreapta lent dar foarte determinat si curajos. E un bun jucator de echipa .

In schimb, aici e jale, trebuie adus neaparat un fundas dreapta. Sper ca, Catalin m-a va ajuta.

Fundasi stanga :

Lee Molyneux - englez - 21 de ani

Un jucator foarte determinat. A ajuns la club acum cateva zile venind liber de contract.

Onismor Bhasera - zimbabwez - 24 de ani

Un fundas stanga foarte rapid, care stie cu mingea dar e prost la jocul aerian. E mai bun decat Molyneux deci e prima optiune pe postul de fundas stanga.

Molyneux poate sa il inlocuiasca pe Bhasera cu succes daca se v-a accidenta. Nu mai aducem nimic aici .

Mijlocasi Defenisivi :

Carl Fletcher - galez - 30 de ani

Un mijlocas defensiv foarte bun, exact genul de mijlocas defensiv care imi place. Curajos, puternic, determinat. Titular fara nici un dubiu

Anton Peterlin - american - 23 de ani

Cred ca poate sa il acopere pe Fletcher fara probleme, e un jucator determinat.

Sunt foarte multumit ce avem aici.

Mijlocasi centrali :

Karl Arnason - islandez - 27 de ani

17 selectii in nationala islandei, al doilea lui sezon la club. Bun in aer, curajos, determinat. El si Fletcher vor fi cuplul de mijlocasi centrali.

Luke Summerfield - englez - 22 de ani

Un jucator inteligent, bun pasator si creativ. Are un potential foarte bun, vreau sa il vad la treaba.

Nu va veni nimeni nici pe acest post. Paul m-a asigurat ca voi fi foarte multumit de Arnason.

Mijlocasi stanga :

Craig Noone - englez - 22 de ani

Se descurca bine cu mingea, destul de rapid dar slab la jocul aerian si destul de inconstat dupa ce zice Paul.

Yala Bolasie - englez - 21 de ani

Un fel de nicolita, foarte rapid dar individualist, putin mai tehnic decat Nicolita.

Jim Paterson - scotian - 30 de ani

Un jucator lent, dar tehnic si creativ.

Mijlocas dreapta :

Nu avem in lot nici un mijlocas dreapta in afara de Yala Bolasie care poate juca si pe dreapta si Bradley Wright-Phillips care e mai mult atacant. In urmatoarele zile va sosi si 1 sau poate chiar 2 mijlocasi dreapta.

Atacanti :

Bradley Wright-Phillips - englez - 25 de ani

Un atacan bun, determinat si rapid. Este fratele lui Shaun Wright-Phillips, poate il conving si pe el sa vina. Visez, desigur. Anul trecut a reusit sa marcheze 4 goluri in 15 meciuri.

Steve MacLean - scotian - 27 de ani

Un atacant creativ, inteligent. E cam lent dar e rezerva ideala momentan.

Rory Fallon - neo-zeelandez - 28 de ani

Un atacant masiv, 1.90 m , stie foarte bine cu capul dar e lent. O sa incerc sa ii evidentiez calitatile la jocul aerian.

Joe Mason - irlandez - 19 ani

Un jucator tanar cu potential. Paul spune ca poate ajunge o vedeta in championship. L-am promovat de la rezerve. Sper sa se descurce

As vrea sa mai aduc un atacant dar momentan ma preocupa mai mult sa reduc salariile.

Link to comment
Share on other sites

Imediat dupa ce am terminat de citit dosarele am plecat spre club. L-am anuntat pe Paul ca am venit si sa ca ar fi bine sa ii cheme pe jucatori sa ne cunoastem. I-am adunat pe toti in vestiar.

- Buna ziua ! Eu sunt noul vostru manager. Sper sa ne intelegem cat mai bine pe perioada aceasta de 2 ani, poate mai mult. In momentul de fata nu e nimeni titular, nu e nimeni rezerva. Toti trebuie sa-mi demonstrati ce stiti. Nu va cer sa nu iesiti in oras cu iubitele voastre sau nevestele dar nu vreau sa aud ca dupa ora 1:00 mai sunteti in cluburi sau restaurante. Paul, te rog sa conduci tu antrenamentul de astazi. Vreau sa-i vad pe baieti la treaba.

Am urmarit reactile jucatorilor. Cred ca am reusit sa ma impun momentan. E important sa nu pierd vestiarul.

M-am asezat in tribune sa vad mai bine jocul echipei si se pare ca nu e chiar pe stilul meu. Sper sa ii pot face sa joace asa cum vreau eu. Intre timp m-am dus sa vorbesc cu Catalin.

- Salut, Catalin !

- Oh, buna ziua mister ! ... imi spuse cu gura pana la urechi ...

- Tot asa caterincos ai ramas

- Supravietuiesc si eu cum pot. Ai vreo problema ?

- Catalin, lotul nu e chiar foarte bun. Am nevoie de tine sa ma ajuti. Vreau sa conving cativa romani sa vina sa joace pentru Plymouth. Avem nevoie de un mijlocas dreapta, un atacant si un fundas dreapta. Crezi ca ma poti ajuta ?

- Lasa-ma sa vorbesc cu Gardner ( patronul ) si sper ca putem rezolva.

- Mersi mult ! Vorbim mai tarziu, cred ca e timpul sa merg la conferinta de presa.

- Haide, fugi !

Nu inainte de a ajunge in sala unde se tin conferintele am mers sa ii spun lui Fletcher care e si capitanul echipei sa vina cu mine la conferinta. E important sa il fac sa aiba incredere in mine.

- Buna ziua, mister Robert. Cum va simtiti in functia de manager la Plymouth ?

- Nu sunt aici decat de o zi, pana cum totul decurge perfect.

- Nu credeti ca e cam periculos ca un antrenor fara experienta cum e in cazul dumneavoastra sa fie numint in functia unui club care are pretentii la promovare ?

- Cred ca daca patronul a avut destula incredere in mine incat sa ma puna in aceasta functie nu cred ca e periculos.

- Care sunt tintele dumneavostra pe piata transferurilor ?

- Momentan vrem sa scapam de cativa jucatori, finantele clubului fiind nu chiar intr-o stare extraordinara, apoi vrem sa aducem orice jucator care ar putea sa ne ajute la indeplinirea obiectivului.

- Carl, toata lumea te stie drept un lider. Care e parerea voastra asupra noului vostru manager ?

- Cred ca aveam nevoie de multa vreme de cineva care sa imblanzeasca vestiarul. Din punctul meu de vedere e omul ideal.

- Multumim de raspunsuri mister Robert. O zi buna in continuare !

- Multumesc la fel

Urmeaza ca impreuna cu Catalin sa cautam niste jucatori care sa ne ajute sezonul viitor.

Link to comment
Share on other sites

0,,10364~8905372,00.jpg

Ziua urmatoare Seip a venit la mine.

- Mister Robert, sper sa ma intelegeti dar am cerut conducerii sa pot fi pus pe lista de transferuri iar domnul Gardner mi-a spus ca doar dumneavoastra decideti.

- Vrei sa pleci, sa inteleg ?

- Da

- Si care sunt motivele tale ? Esti totusi omul numarul 1 in opinia mea pentru sezonul viitor. Ce e asa important ?

- Pai vreau sa fiu la un club mai mare.

- Sunt foarte dezamagit de comportamentul tau. Daca esti asa de sigur ca vrei sa pleci, eu te las. Nu ma impotrivesc nici unei plecari.

- Multumesc mister !

De pe banii care ii luam pe Seip sper sa putem aduce ceva jucatori. Daca scapam si de salariul lui o sa fim exact pe 0 la bugetul de salarii. Ar fi perfect. Intre timp l-am rugat pe Paul sa organizeze putin mai tarziu un amical cu echipa de rezerve. Vreau sa ii vad pe jucatori la treaba. In timp ce gandeam ce prim-11 sa aliniez am deschis laptopul primit de la club sa vad care e treaba prin presa. Am intrat sa imi citesc si mailurile si am vazut ca primisem unu de la domnul Gardner, patronul. Imi zicea ca i-ar fi placut sa imi spuna personal dar e plecat din oras. Dupa insistentele lui Catalin, a decis sa mareasca bugetul de salarii cu 250.000 de lire. Asta inseamna ca suntem pe plus 50.000 fara plecarea lui Seip. Minunat ! Catalin isi facu` treaba din nou.

M-am decis si asupra tacticii si jucatorilor. Pentru primul amical am ales sa incep cu un 4-2-3-1 cu 2 mijlocasi pe benzi, 2 mijlocasi centrali, 1 singur atacant si un om de suport in spatele lui, cum era Dica la Steaua in vremurile bune.

Button - Duguid - Seip - Johnson - Bhasera- Fletcher - Arnason- Wright Phillips - Summerfield - Noone - Fallon.

Jocul a decurs normal, cu destul de multe ocazii pe poarta din partea noastra. Singurul gol al meciului venind de la Wright-Phillips in minutul 51, un gol cu capul dupa o centrare perfecta. Am reusit sa remarc si un pusti de la rezerve. Curtis Nelson, englez de doar 17 ani. L-am vazut jucand pe mai multe posturi, foarte versatil. Poate juca atat fundas central cat si fundas dreapta dar si mijlocas central sau defensiv. Este si destul de rapid. L-am chemat la mine la finalul meciului si i-am zis

- Curtis . Cati ani ai baiete ?

- 17, domnule. De ce ?

- De maine sa te prezinti la antrenamentele primei echipe. Pana la terminarea amicalelor organizate de catre club vei fi la echipa mare. Daca ma impresionezi e sansa ta sa fi un jucator mare.

- Multumesc mult, mister.

Dupa care pleca, tremura tot. Sper ca voi reusi sa fac un jucator bun din el.

M-am dus pe banca sa ma gandesc putin la ce urmeaza sa fac, si Paul veni la mine.

- Robert, cred ca in cautarea jucatorilor scouteri sunt foarte esentiali. Avem 3 deja la club dar iti mai propun unul. Un vechi prieten. E foarte experimentat si a gasit multi jucatori tineri care au ajuns la echipe bune ca Liverpool sau Newcastle. Crezi ca ar trebui sa vorbesc cu el ?

- Desigur. Incearca sa-i oferi un salar nu mai mare de 23.000 / an. Cred ca cam atat ne permitem momentan.

- Ok. Dupa cum iti spuneam, mai avem 3 la club. Ar trebuii facuta o lista cu unde vrei sa trimiti scouteri.

- O sa-ti zic in curand.

Am observat mici probleme in jocul lui Bhasera, chiar daca in rest s-a miscat bine. M-am dus si l-am luat deoparte.

- Bhasera, crei ca poti sa driblezi mai mult pe flancul drept ?

- Desigur, mister. O sa incerc

- Mi-a placut cum te-ai miscat astazi, sper sa ai astfel de evolutii si in continuare.

Am ajuns acasa, am facut un dus si m-am pus in pat, am desfacut o bere si m-am relaxat. Cred ca e timpul sa ma odihnesc putin. Cand sa adorm, imi suna telefonul.

- Da ?

- Roby, Catalin sunt.

- Care-i problema ? acum vroiam si eu sa ma culc putin ..

- Stii ca m-ai rugat sa vad de jucatorii aia, am rezolvat. Ti-am facut o lista. Am sunat pe la cluburi pe unde am putut, am contactat niste agenti si a iesit bine. Cred ca din toti jucatorii aia, 3 sunt destul de buni cat sa ni se alature. Ne vedem maine la club. Noapte buna !

- Noapte buna !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy