Jump to content

De Club Van Zuid


Roby

Recommended Posts

1421982676_251563ccf0.jpg

Dupa 3 ani frumosi, in care am antrenat pe rand Nottingham Forest , AS Legnano si PAOK Salonic cu ultima reusind un loc 5 in Grecia iar cu Nottingham promovarea , am decis ca e timpul sa revin in fotbal . Mi-am sunat impresarul , pe Marco un om de incredere care mereu mi-a fost alaturi si l-am anuntat ca vreau sa revin in antrenorat. Nu conteaza unde, doar sa fie in Europa. Cred ca as accepta orice la cat sunt de disperat . Banii incep sa se termine iar pofta pentru joc e extrem de mare, nu mai suport sa vad tot felul de neavizati cum `distrug` diverse echipe . Dupa o saptamana telefonul suna , clasicul trr, trr . Era Marco, tocmai am fost anuntat ca sunt cateva echipe din Olanda interesate de mine . Mereu mi-a placut Olanda, chiar am si vizitat-o in vara trecuta , un loc civilizat , placut si foarte curat , asa ca ma bucur ca voi ajunge acolo… daca voi ajunge. Dupa cum spuneam, vara trecuta am fost in Olanda, am vizitat Rotterdamul si am ramas placut surprins . Un oras mare , frumos , curat si cu multe lucruri de vizitat . Am vizitat si De Kuip ,stadionul celor de la Feyenoord, un stadion mare si cochet de 51,577 de locuri. Dar sa revin la subiect, maine trebuie sa plec in Olanda impreuna cu Marco pentru negocieri cu diferite cluburi . Nu stiu cum voi dormi noaptea asta, sunt foarte incantat si emotionat ca voi reveni pe banca .

Link to comment
Share on other sites

Ziua urmatoare

Prima echipa cu care o sa negociem e Feyenoord. Cand am auzit ca o echipa asa mare precum Feyenoord se intereseaza de mine am ramas putin ... socat :D.

Cu gandul ca voi reveni pe iarba ma urc in avion impreuna cu Marco si plecam spre Olanda pentru negocieri . In avion, adorm cu castile pe urechi, iar Marco ma trezeste cand aterizam. Un zbor plin de ... somn . Bine c-am ajuns, acum putem merge la negocieri. Urmeaza sa ne intalnim cu Dick van Well, patronul celor de la Feyenoord la restaurantul din hotelul in care suntem cazati. Dick van Well, om de afaceri undeva la 60 de ani cu o mustata deasa imi pune pe masa un contract de 200.000 euro / an , obiectivul fiind unul pe 2 ani , sezonul acesta obiectivul fiind calificarea in cupele europene iar in sezonul urmator titlul . Din 1999 e astepat titlul pe De Kuip, iar fanii olandezi imi aduc aminte de cei din Liverpool care sunt in aceeasi situatie doar ca ei il asteapta de mai mult timp. Dupa cateva negocieri prin care am dus salariul la 240.000 de euro / an , am semnat actele iar ziua urmatoare urma sa fiu numit antrenorul celor de la Feyenoord intr-o conferinta de presa . Sunt extrem de nerabdator sa cunosc lotul .

Feyenoord.png

Link to comment
Share on other sites

Interesant. Am cateva de mentionat totusi:

vizitat Rotterdamul si am ramas placut surprins . Un oras mare , frumos , curat si cu multe lucruri de vizitat .

Lucruri de vizitat? Ori ai vrut sa bagi locuri, ori ai bulit-o. Doar stii ca Anahoret e cu ochii-n patru!

Prima echipa cu care o sa negociem e Feyenoord. Cand am auzit ca o echipa asa mare precum Feyenoord se intereseaza de mine am ramas putin ... socat

Dupa cateva negocieri prin care am dus salariul la 240.000 de euro / an , am semnat actele

Tu erai de-a dreptul socat ca un club ca Feyenoord s-a putut interesa de un anonim ca tine :P si nici macar nu ti-a convenit contractul pe care ti l-au oferit? Ai mai si negociat? Comeeeeeee Onnnnnn!! Puteai risca un sut in cur si mars inapoi de unde ai venit. Ai avut noroc ca sa zic asa.. :D

Link to comment
Share on other sites

Cand sa ies din hotel, un baiat slab, mic de inaltime si cu o gluga pe cap sare pe mine, sa ma ia la bataie cu o bata de baseball. Noapte fiind nu era nimeni care sa ma ajute, asa ca mi-am invins frica si m-am luat la bataie cu el. Am reusit sa ii fur bata si i-am dat pana a inceput sa isi ceara scuze... pe hanorac am vazut scris CFR1907Cluj , doar atunci m-am prins ca e de rau . Niciodata nu m-am mai batut cu un huligan CFR-ist. Dupa ce am reusit sa il pun la pamant si sa ii sparg nasul , m-am ridicat i-am dat un picior in cap si am strigat : F*t*-te-n gura, de huligan CFR-ist. Iar apoi am luat-o la fuga de frica sa nu mi-o incasez .

Link to comment
Share on other sites

Cand sa ies din hotel, un baiat slab, mic de inaltime si cu o gluga pe cap sare pe mine, sa ma ia la bataie cu o bata de baseball. Noapte fiind nu era nimeni care sa ma ajute, asa ca mi-am invins frica si m-am luat la bataie cu el. Am reusit sa ii fur bata si i-am dat pana a inceput sa isi ceara scuze... pe hanorac am vazut scris CFR1907Cluj , doar atunci m-am prins ca e de rau . Niciodata nu m-am mai batut cu un huligan CFR-ist. Dupa ce am reusit sa il pun la pamant si sa ii sparg nasul , m-am ridicat i-am dat un picior in cap si am strigat : F*t*-te-n gura, de huligan CFR-ist. Iar apoi am luat-o la fuga de frica sa nu mi-o incasez .

=)))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Ziua urmatoare

De dimineata am mers la stadion, am facut cunostinta cu staff-ul, printre care si secundul Leon Vlemmings, pe care il voi pastra. Pare de incredere + ca are cunostinte in fotbal . Acum urmeaza sa imi cunosc si lotul . Ii spun secundului sa puna jucatorii la incalzire sa ii vad la miscare . Prin gramada il vad si pe pustiul Luc Castaignos, un atacant de 16 ani , cu muuult talent din care sper sa scot ceva. Cand il vad cum suteaza si cum se misca pe teren parca il vad pe Makaay, asa ca l-am pus pe Roy sa il invete la curve ( dupa cum ar spune un prieten ) .Dupa ce am vazut echipa, mi-am dat seama ca am nevoie de un portar de valoarea, cat mai repede . Avem 3 portari in lot : Rob van Dijk , 40 de ani care se retrage anul asta , Erwin Mulder un olandez talentat si Darley un brazilian tanar . Nici unul din ei nu imi inspira prea multa incredere .

Dupa antrenament am chemat jucatori , am format un cerc si m-am prezentat iar apoi le-am explicat ce vreau de la ei.

Victorii cu echipele mici, asta e cel mai important daca vrem sa ne atingem obiectivul . Nu vreau joc individual, vreau sa fim o echipa. E mai importanta stema de pe tricou decat numele de pe spate si sa tineti minte asta !

Imediat dupa antrenament l-am chemat pe Giovanni van Bronckhorst .

Giovanni, vreau sa il ajuti pe Mats ( van Huijgevoort, un junior promitator ) sa creasca. E stilul tau de jucator si as vrea sa il ajuti in teren, dar si in afara lui, pentru ca esti un exemplu` pentru toti acesti jucatori, mai ales ca tu esti capitanul echipei.

Coplesit de vorbele mele, van Bronckhorst a aprobat din cap si a plecat . Maine o sa fie o zi grea si lunga. O sa trebuiasca sa caut un atacant pentru a completa postul si un portar pe care sa pot fi sigur .

Link to comment
Share on other sites

Dimineata urmatoare , m-am trezit am mancat si am inceput sa ma gandesc la un atacant si un portar. Primul atacant la care m-am gandit a fost Zlatan Muslimovic, un Bosniac pe care l-am antrenat la PAOK. Un adevarat goalgetter . Sper sa il pot aduce , daca nu urmatoare tinta e Lacina Traore sau Bogdan Stancu . In schimb la portar am nevoie de ceva ajutor , asa ca am discutat cu Leon si mi-a recomandat un Estonian, Pavel Lond . Cam astea sunt tintele pe piata de transferuri . Inainte de antrenament am deschis un ziar , si am vazut ca s-au anuntat favoritele la titlu . AZ, Ajax, FC Twente, PSV, Heerenveen si Feyenoord. Perfect , nu suntem presati si putem produce o surpriza placuta.

Conferinta de presa

Cand am intrat in sala si am vazut multimea de ziaristi am ramas putin gura casca. In fata unei sali pline Dick van Well a vorbit pentru inceput. Foarte amibitios, un proiect de viitor. Dupa cateva intrebari , despre echipa si viitoarele transferuri a urmat apogeul . Poza cu mine si presedintele strangand mainile. Am si ametit de la atatea blitzuri.

Echipa nu sta excelent d.p.d.v financiar asa ca sunt nevoit sa vand un jucator. Denny Landzaat o sa plece . Un jucator de 33 de ani cu un salariu de 1.4 milioane / an ... momentan negociaza cu 2 cluburi : Tolouse si Sochaux . E doar alegerea lui undeva la pleca pe 950k. Am aranjat 6 meciuri de pregatire in care o sa decid primul 11 si tactica. O sa intalnim pe rand Uerdingen, Pau, Jena, Excelsior, BV Veendam si Siegen .

Link to comment
Share on other sites

L-am rugat pe Leon sa imi aduca dosarele jucatorilor pentru a ma informa mai mult despre ei.

Portari

Jan Kjell Larsen – Un portar adus pe o suma mica , 475k de la Molde din Norvegia. Un portar cu 17 selectii la nationala de tineret a Norvegiei . Bun la jocul aerian, cu o aruncare extraordinara si cu indemanare foarte buna . Cu siguranta o sa fie titular .

Erwin Mulder – Un produs al celor de la Feyenoord, la doar 20 de ani are deja 1.93 si un viitor stralucit in fata. El o sa fie rezerva lui Larsen. Are reflexe foarte bune la varsta sa .

Darley – Portar Brazilian, 19 ani cumparat in urma cu sezon de la Atletico Mineiro cu 700k. Se va bate cu Mulder pentru postul de rezerva. I-am explicat ca o sa fie optiunea a doua , impreuna cu Mulder dar daca vor arata ca pot , nu voi ezita sa ii bag in primul 11 .

Fundasi

Andre Bahia – Fundas central Brazilian de 25 de ani. Foarte determinat in joc , cu un joc aerian bun si alunecari " la tinta " . Imi place pentru ca e genul de jucator care trage pentru echipa si are o rezistanta de fier. O sa fie titular .

Stefan de Vrij –Fundas dreapta/central Olandez de 17 ani . Asta e primul lui sezon la echipa si are un potential imens dupa parerea mea asa ca am decis sa il pastrez la prima echipa.

Kevin Hofland –Fundas central , Olandez . 30 de ani . A mai trecut pe la Fortuna Sittard , iar apoi a fost cumparat de PSV in 2000 pentru 4 milioane. A venit la noi de la Wolfsburg in 2006 pentru suma de 2.6 milioane. Un jucator foarte influent si determinat. Are un joc aerian excelent + 7 selectii in nationala "Portocalei Mecanice" .Titular cu siguranta, dar din pacate are o mica accidentare . Va reveni in maxim 3 saptamani.

Ron Vlaar – Fundas central,Olandez . 24 de ani si 2 selectii in nationala Olandei. Venit de la AZ in sezonul 2005-2006 pentru 2 milioane a reusit 40 de aparitii si 2 goluri pentru noi . O sa fie rezerva , una foarte buna .

Dani Fernandez – Fundas dreapta Spaniol de 26 de ani, are o foarte mare rezistenta si stie sa "alunece"bine. Leon imi mai spune ca este ca este foarte profesionist si stie sa isi marcheze foarte bine omul . O sa fie prima optiune ca fundas dreapta

Kelvin Leerdam – Fundas dreapta, mijlocas defensiv, mijlocas dreapta/central Olandez de 19 ani.Un jucator de viitor produs de Feyenoord. Este foarte profesionist dar sta prost la jocul aerian avand doar 1.78 , compenseaza prin jocul de echipa si prin polivelanta . O sa fie rezerva lui Dani

Tim de Cler – Fundas stanga Olandez , 30 de ani si 17 selectii in nationala . Are o viteza buna si a fost cumparat de la AZ in 2007-2008 cu 2.8 milioane. A mai trecut si pe la Ajax. Incaz ca Giovanni o sa fie accidentat sau suspendat Tim de Cler ii va lua locul .Ii voi da sansa si la prima echipa , depinde doar de cum se misca la antrenamente.

Giovanni van Bronckhorst – Fundas stanga, mijlocas defensiv, mijlocas central . Liderul echipei cu 91 de aparitii in tricoul Olandez si 5 goluri. A fost readus la echipa in 2007-2008 liber de contract. A mai fost aici si in perioada 1994-1998. A mai jucat si la Rangers, Arsenal si Barcelona deci este foarte experimentat. Ma voi baza pe el in noul sezon.

Mijlocasi

Karim El Ahmadi – Mijlocas defensive, mijlocas central/dreapta . 24 de ani si 6 aparitii in tricoul nationalei Marocane . Impresioneaza prin tehnica, loialitate si viteza dar este slab la jocul aerian . Titular pe postul de mijlocas defensiv.

Leroy Fer – Mijlocas defensive/central . 19 ani si 4 aparitii la nationala de tineret a Olandei . Un jucator de viitor produs de Feyenoord care impresioneaza prin jocul de echipa. Exact ce imi doream. Daca imi va dovedi la antrenamente ca merita o sa fie si titular in cateva meciuri . Sincer, sper sa o faca pentru ca are foarte mult potential .

Diego Bisewar – Mijlocas ofensiv dreapta,stanga si centru. Un jucator de numai 21 de ani , olandez dar fara vreo selectie. Impresioneaza prin jocul de echipa , tehnica si suturile de la distanta . Un jucator produs de Feyenoord.

Georginio Wijnaldum – Mijlocas ofensiv dreapta,stanga si centru. Are numai 18 ani si 1 selectie in nationala de tineret a Olandei dar dupa parerea mea e cel mai bun produs al clubului. Un jucator cu o tehnica impresionanta si un viteza foarte buna. Are un potential imens , singurul lui minus fiind jocul aerian datorita faptului ca are 1.72 si 68 de kg, nefiind un jucator foarte solid. Compenseaza prin jocul de echipa.

Jonathan de Guzman – Mijlocas ofensiv dreapta si centru . Olandez de 21 de ani cu 5 selectii si 2 goluri la nationala de tineret. Un jucator foarte ambitios si ethnic fara vreun minus major .

Stefan Babovic – Mijlocas ofensiv stanga si centru . Sarb cu 4 selectii la nationala si numai 22 de ani . Este imprumutat de la Nantes . Are o tehnica foarte buna si este foarte ambitios. Il voi pastra pentru ca nu trebuie sa platim nici un ban francezilor .

Luigi Bruns – Mijlocas ofensiv centru . Olandez, 22 de ani fara vreo selectie la nationala. Un jucator cu un fizic foarte bun, tehnic si un foarte bun executants al loviturilor de la 11 metri . Este foarte profesionist si este numarul 10 .

Atacanti

Luc Castaignos – Atacant de 16 ani , olandez care poate juca si ca mijlocas ofensiv. E arma mea secreta pentru noul sezon . L-am rugat pe Roy sa il invete cateva "trucuri". O sa fie un fotbalist mare . Este un jucator produs de academia noastra.

Jon Dahl Tomasson – Atacant Danez de 32 de ani cu 102 selectii si 51 de goluri la nationala. Revenit in 2008 la echipa liber de contract dupa perioada petrecuta la Milan,Stuttgart si Villareal, o sa fie atacant de baza in noul sezon , impreuna cu Makaay. A mai jucat la noi in perioada 1998-2001 . Un jucator foarte experimentat si intelligent.

Jonathan Reis – Atacant Brazilian de 20 de ani adus liber de catre mine. E un jucator de viitor , foarte tehnic si inteligent pe teren .

Roy Makaay – Atacant Olandez de 34 de ani cu 43 de selectii si 6 goluri in nationala Olandei. Un atacant exceptional venit la club in 2007. A fost atacantul meu favorit in perioada Deportivo . Jucator de baza.

Lacina Traore – Atacant Ivorian de 18 ani cumparat de la CFR Cluj cu 950k. Un atacant extreme de inalt , 203 cm cu un joc de cap foarte bun . Are un imens potential si nu are vreun minus major .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy