Jump to content

Pasiunea Pentru Managere


vallyTHEgod

Recommended Posts

Noiembrie anul de gratie 1998 undeva in Romania:

Suna soneria, raspund, la usa un prieten care imi aducea un cd cu o compilatie de jocuri. Pe acel cd era si un joc CM2. Nestiind ce inseamna il instalez. Pana se instaleaza mergem sa fumam. Pe acea vreme aveam un 686. Toate bune si frumoase. Se instaleaza si play. In joc niste meniuri care pareau ciudate. Tin sa precizez ca era al doilea joc pe care il instalam in viata mea primul fiind fifa 98. New game, dureaza un pic si imi apare tara in care sa antrenez Anglia sau Scotia. Aleg Scotia, tovarasul meu, isi alege primul echipa Celtic, eu Glasgow. Nu prea stiam ce sa facem si nu ni s-a parut prea tare. Am salvat si am iesit din joc.

Decembrie 1998:

Vacanta de iarna a venit si incep noptile pierdute. Dupa Heroes of Mighty of Magic si Grand Prix 2, intr-o noapte, fiind umplut cu multa cafea, m-am gandit sa ii mai acord o sansa acestui CM2 care descoperisem ca se numeste Championship Manger 2. Intru in joc si in salvare facuta in noiembrie. Incep sa intru prin meniuri si descopar ca jocul este defapt o simulare de antrenor de fotbal. Incepe sa imi placa si joc in continuare pana dimineata undeva in jurul orei 10. M-am culcat si am visat numai meniurile din cm2 si cum o sa devin un mare antrenor. Vine seara raman singur si hai sa mai pierd o noapte. Il sun pe tovarasul meu pe numarul de fix (atunci nu avem telefoane mobile), si ii propun sa vina sa incingem un CM toata noaptea. A venit si i-am explicat cum sta treaba cu jocul si play. Am inceput un joc nou cu aceleasi Celtic si Glasgow Rangers. La inceput am stabilit niste reguli nescrise, sa nu facem mai mult de 5 transferuri si sa nu stam mai mult de 5 minute pe turn. Si uite asa am ajuns sa cautam jucatori. Imi aduc aminte ca aveam un catalog cu jucatori care au evoluat la mondialul din 98. Primul transfer era intotdeauna Miura (jucator japonez) si apoi juniorul Cruyf. Barthez era atunci in mare forma si ma bateam cu prietenul pe el pana la ultimul ban.

Multe noptii pierdute pentru o pasiune. Mai tarziu pe la inceputul anului 2000 am descoperit CM 3 si Premier manager 99. Am jucat multe managere pana in ziua de azi dar ca CM 2 nu am gasit unul. In FM 2005 am gasit un joc care se apropia de CM 2 la gameplay, binenteles la grafica era de 1000 de ori mai bun. Am gasit si primul patch romanesc cu echipe din Romanica.

Acest fiind un story mai mult bazat pe o pasiune numita football manager si un story al unei echipe pe care am antrenat-o, sper sa nu supar pe nimeni ca nu mi-am amintin nimic de la seriile FM si mi-am amintint doar de jocuri care se produceau pentru gameplay si nu pentru profit.

Cu astea fiind spuse sper sa va placa scurtul meu story si in acelasi timp primul meu story.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Placut impresionat, sper sa adaugi si detalii mai picante, gen cum i-ai dat cu tastatura in cap prietenului pentru un jucator mai acatarii. Imi aduce aminte de primele mele challenge-uri cu Tomesco :D

Bafta si vezi ca noi obisnuim sa ne rebotezam pe aici, asa ca sa nu te superi daca o sa mai fii apelat si altfel, like wallyTHEdog :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy