Jump to content

A New Beginning- Just An Ordinary Man .


Sergiu11

Recommended Posts

- Hai ba , Cristi . Da odata drumu la pasa , nu vezi ca ne bat astia sis tam pe tusa ca jucam castigatorul la masa .

- Pai si ce ma ii numa vina mea , nu vedeti ca nu veniti deloc inapoi .

- Bun , ma ii cum zici tu . Stiam ca nu trebuia sa joc in echipa cu tine .

- Bine , gata amandoi am jucat slab . Pace ?

- Bun .

- Hai , ba vi pe la mine ? Ne uitam la Romania ca joaca cu Argentina .

- Nu zice nimic maicata ?

- Nu ma doar te cunoaste .

Intram in scara . Imi era putin frica in lift , dar nu i-am spus nimic lui Cristi . Statea la etajul 6 , si decat sa urc pe joc dupa atata fotbal am preferat sa merg cu liftul .

- Ba , cred ca ne bat argentinieni . Au echipa buna . Nu joaca Maradona dar joaca Batistuta , toti titulari .

- N-ai de unde sa sti . Mingea e rotunda .

- Tu mereu spui asa . Defapt ai si tu dreptate , in grupe am jucat bine . Oricum nu o sa uit golul lu Hagi cu Columbia cat oi trai .

- Nici eu , las ca o sa ma vezi mai putin si pe mine la nationala langa Hagi , Petrescu..

- Tu , la nationala ? Ma faci sa rad , Tu deabea ii faci pe astia in curtea scolii .

- Bun , las ca o sa vezi.

Cristi si visele lui aiurite . El la nationala , cica o sa joace la Barca sau Real . E nebun copilul asta .Cunosteam bine casa lui Cristi , una mare frumoasa . Ne-am pus direct in fata televizorului din sufragerie . Era minutul 3 . Tanti Chivu ne-a adus niste saratele si 2 pahare de suc . Imi placea mama lui Cristi , mereu primitoare si calda . Dar cu Cristi era putin severa . In minutul 12 Dumitrescu suteaza cu stangul si GOOOOOOOOLLLL . Conduceam Argentina , era fabulos . Pana in minutul 20 Dumitrescu a reusit dubla . Batistuta , cel de care ne temeam cel mai mult a redus in diferenta dintr-un penalty . Dar in repriza a doua , scapam pe contra-atac , Hagi suteaza pe langa Islas si GOOOOLLL . Risipea toate emotiile , eram aproape de a invinge Argentina . Balbo a reusit sa dea si golul 2 pentru Argentina , dar tot am batut .

- Ti-am zis ca ii batem , ma . Tu smecher ca ne bat ca ii Batistuta si toti .

- Ba , eu ma bucur doar e tara mea . Normal ca am crezut ca ne bat , doar toata lumea ii dadea favoriti . Hai ca plec , ceau .

- Nu mai stai ? Mai stai ma .

- Nu mai , ca trebuie sa imi fac curat in camera si iar ma pedepseste mamamea .

- Bun , treaba ta . Ceau !

- Ceau . Sarumana tanti Chivu !

- Ceau , ceau Sergiu .

Vara a continuat si ieseam zi de zi la fotbal cu Cristi si prietenii , ma bucuram de parcursul Romaniei la mondiale . Totul era perfect . Intr-o zi Cristi a venit sa ma cheme afara .

- Ce ii ma ?

- Auzi , ba eu de maine merg la CSM Resita la juniori , nu vi si tu ?

- Cum sa nu . Pff , perfect .

- Vezi , poate nu mai vi si ma faci sa vorbesc cu tata sa mai tina un loc , ca ma supar .

- Vin ma , esti nebun .

- Bun maine la 3 fara un sfert ne intalnim la nea` Victor la magazin .

- Bine , hai ceau .

- Ceau .

Intru in casa entuziasmat ca sa le dau vestea mamei si tatei .

-Mama , tata!!!

- Ce ai ma de tipi asa ai innebunit ?

-Mama , tata de maine ma apuc de fotbal . Merg cu Cristi la CSM .

-Ce fotbal ?! Tu trebuie sa te tii de scoala , nu sa bati mingea ca bezmeticu toata ziua .

-Dar , mama . Se supara Cristi .

-Lasa , ca nu se supara .

-Ba se supara , a vorbit si cu nea` Mircea sa imi tina un loc .

-Pai daca tu esti prost si te repezi cu gura fara sa ne intrebi . Lasa ca il sun eu pe tata lui Cristi si ii explic .

-Bine , lasati-ma in pace! Nici la fotbal u ma lasati !

In ziua aceea cred ca am stat si am plans incontinuu 2-3 ore . Eram foarte nervos si suparat pe mama . Dar ma simteam prost fiindca i-am promis lui Cristi ca merg si am mintit . Si pe de alta parte imi si doream sa joc fotbal .

Link to comment
Share on other sites

- Hai ma nu mai fa atatea figuri si treci odata la masa ca deja ma enervezi .

- Nu intelegi , ca nu mai vreau nimic .

- Parca ai innebunit cu fotbalul ala . Daca face Cristi ceva trebuie sa faci si tu ?

- Da bine asa e . Mai fa-ma si papagal si copiator .

- Asta de unde ai mai scos-o . Si vezi ca nu iti permit sa vorbesti asa cu mine si hai treci la masa .

- Bine , ma . Si de mancat , mananc obligat , fortat .

Totul mi se parea enervant si irritant . Nu mai suportam pe nimeni si nimic . Si Cristi era foarte distant cu mine . Tot ce faceam era sa stau in pat , sa mananc si sa ma culc . Nici afara nu mai ieseam . Ceilalti copii isi bateau joc de mine . Ma faceau mincinos si ca sunt de neincredere . Aveam 14 ani . Deabea incepea adolescenta .

Timpul trecea si am ajuns in ultimul an la Liceul Industrial din Resita . A fost o perioada ceva mai frumoasa a vietii mele . Am avut parte de o surpriza placuta cand am aflat ca am picat cu Cristi in clasa , care a optat pentru liceul me , in loc sa mearga la un liceu cu program cu program sportiv . In acesti 4 ani , mam imprietenit din nou cu Cristi si ublam iarasi impreuna . El era deja la echipa mare de la CSM si negocia transferul la Craiova . El si Ciucur erau vedetele resitenilor si erau in vizorul a mai multor echipe . In vara dupa terminarea liceului , Cristi s-a transferat la Craiova la pachet cu Ciucur . Inainte sa plece in oltenia , am decis sa ne intalnim ca in vremurile bune la el acasa in vechea sufragerie , in fata aceluiasi televizor .

-Te-ai ajuns fraiere , joci la Craiova la nationala U-21 a Romaniei . Nu ii rau .

-Mda , dupa moartea lui tata , nu prea ma mai bucur din plin de viata , dar intr-adevar este o sansa unica pentru mine .

-Oricum , ti-am spus o sa treci si peste asta . Trebuie sa muncesti si sa nu te lasi de fotbal niciodata . Fiindca parerea mea , asta este vocatia ta .

-Mersi de sprijin . Stiam ca ai ramas prietenul meu .

Trecuse ceva timp de la plecarea lui Cristi si eu incepusem sa ma uit din ce in ce mai mult la fotbal . In special la meciurile Craiovei . Ma atragea foarte mult acest sport . Dar imi placea mai mult postul de antrenor decat de jucator . Ca sa fi atrenor trebuie sa fi un om inteligent , calculat . Dar nici nu imi pot face iluzi deoarece nu am inceput niciodata sa ma interesez de cum sa ajungi antrenor , dar din ce stiam iti trebuia scoala de antrenori si licenta Pro pentru a antrena o echipa de prima liga .

Intr-o zi de decembrie . In apropierea Craciunului primesc o veste ce ma doboara de tot . Tatal meu era foarte bolnav . Avea nevoie de ingrijiri si tratamente foarte scumpe si cum eu nu aveam niciun loc de munca , era aproape imposibil sa faca acele tratamente .

Din acea zi am inceput sa beau fara masura . Ma imbatam in fiecare zi si nu mai stiam ce era cu mine . Mai nou incepusem sa pierd bani si la pacanele , pariuri . Aveam o viata mizerabila . In momentele in care eram treaza , mi-era rusine de mine si simteam o furie imensa . Mama mea suferea foarte mult din cauza asta . Luam salariul mamei si pensia de boala a tatei si jumate ii bagam la pacanele jumate ii beam .

Nu era tocmai viata care o doream cand eram mic . Trebuia sa fac ceva in privinta asta .

Link to comment
Share on other sites

Vineri seara….

O noua seara in casa in care beau pana adorm . Deja era o obisnuinta asta . Suna telefonul . Cine o fi ? Marco . Ce o mai vrea si asta ?

- Ooo , frate de cand nu am mai vorbit . Cum o mai duci ?

- Bine , bine cum pot si eu .

- Ce voce ai , ce ai esti beat ?

- Doar putin ametit .

- Ba auzi , s-a deschis un club in Resita . Million Dollars , mergem ?

- Nu stiu , frate ce muzica e ?

- Manele , facem putina caterinca .

- Ohh , nuu sti ca nu prea ascult manele .

- Ee , pai nu ma ca prima oara mergem la Bambbo si dupaia mergem sa vedem doar cum e . Hai ma iti prinde bine o iesire .

- Bun hai ca vin . La cat si unde ?

- Pff , nici nu stiu . In fata la Victoria la 10:40 .

- Bun , atunci asa ramane . Ceau

- Da vezi nu te imbeti ca bou , ca nu am chef sa te aduc pe brate acasa .

- Ceai ma ? Nu o sa beau mult (chiar imi doream asta ) . Hai ceau .

In acea seara , eram foarte beat si nici nu stiam cum o sa ajung acasa . Din nou suna telefonul . Nu mai stau sa vad cine e si raspund .

-Care esti ma ?

-Cristi , si ce-i cu vocea asta ?

-Vorbesc cum vreau eu si hai zi ce vrei ca am treaba .

-Ce treaba ai tu ma ? Iar bei ca prostu si taicatu zace bolnav la bat .

-Hai gura , daca ai sunat sa imi tii morala poti sa inchizi .

-Vroiam sa iti spun ceva , dar vad ca nu am cu cine . La revedere .

-Ce vroiai sa im…..

A inchis . Dup ace ca ma suna si face figure mai si inchide . Gata acuma s-a ajuns si el , e mare fotbalist , nu mai are bun-simt . Ma rog , nu ma intereseaza de el . Oricum oare ce a vrut sa imi spuna .

-Taxii !!! In fata la Victoria .

Link to comment
Share on other sites

As bea ceva zeama de varza , am auzit ca face bine la mahmureala , dar mai bine lasa . Nu vreau sa imi vomit ficati din cauza gustului . Mai bine imi fac o cafea tae si il sun pe Cristi sa imi cer scuze pentru aseara .

…Nu raspunde , inca e suparat . Incerc mai tirziu .

-Alo , Sergiu zi ce e ?

-Cristi , credeam ca nu vorbesti cu mine , ce bine ca ai raspuns . Vreau sa imi cer scuzepentru asara , eram beat . Si da ai dreptate sunt un bou fiindca beau si pentru tot ce le fac parintilor mei .

-Stai linistit , stiu ca ai spus toate chestile alea doar din cauza alcoolului . Saluta-l pe Nea` Florin din partea mea .

-Tata ! Te saluta Cristi .

-Slt slt….

-A incercat intr-un fel sa te salute . Sti cum e acum tata . Si aaa da , ce ai vrut sa imi spui ?

-Credeam ca ai aflat deja , doar peste tot se vorbeste de asta .

-Nu , nu am mai deschis Tv-ul de o sapt . Spune .

-M-am transferat la Ajax ! Sunt in extaz .

-Pfff . Fantastic ! Stiam ca vei ajunge departe . Felicitari .

-Sper , sper sa fac treaba buna .

-Hai la o cafa , unde esti ?

-Numa daca iei avionul , sunt deja la Amsterdam .

- Nu-I problema si asa is putred de bogat .

-Hai ca inchid . Sunt scumpe ca dracu telefoanele la astia . Ceau , ceau .

-Hai ceau si bafta . Defapt , oricum mai vorbim .

Timpul trecea si Cristi juca sensational , ajunsese capitanul lui Ajax , a fost chemat la nationala . Ma bucuram pentru el . Si nici eu nu o duceam tocmai rau , am reusit sa ma las de baut si sa obtin un post de antrenor la juniori echipei locale Gloria Resita . Din putini bani ce ii luam +pluss salariul mamei si pensia tatei , ne descurcam destul de bine .

Anii treceau foarte repede si eu eram pep anta asccendenta , lucram din greu la echipa de rerve a resitenilor si salariul era pe masura . Reusisem prin niste vorbe bune puse de Cristi sa ajung antrenor acolo . Dar trebuia sa incep scoala de antrenori , deoarece anul asta promovam si nu se mai putea asa . Dupa 4 ani petrecuti la Ajax bunul meu prieten facea pasul cel mare in fotbalul Italian la A.S Roma .

- Italiene , cum sunt pastele ?

- Haii lasa dumele , ce mai faci ?

- Bine , acum ce am venit de la spital . Tu ?

- Eu bine . Ce ai facut la spital ?

- Am fost cu tata la tratament . Sa stii ca isi revine repede .

- Ma bucur sa aud asta .

- Saptamana viitoare sa nu iti faci planuri .

- O fi ca vi la Roma ?

- Da , am pauza competitionala la juniori . O vacanta bine meritata .

- Bine s-a facut . Ceau .

Acea saptamana a fost una dintr-e putinele saptamani fericite din viata mea , Cristi m-a dus la unul din antrenamentele Romei , mi-a prezentat stadionul , jucatorii .

-Hi , I am Francesco , you now me , right ?

- Yes , oh my god , I am a big fan .

-I am pleased to hear that . Arrivederci !

-Arrivederci .

Am ajuns in tara si le-am povetit jucatorilor mei , despre aventura mea in Italia . Erau fascinate si tot odata putin invidiosi ca nu au fost in locul meu . Cel putin asa credeam eu.

Link to comment
Share on other sites

-Dute dracu ce joaca Chivu la astia .

- Stiu , e prietenul meu . Si da joaca bine .

-Tu esti prieten cu Chivu ? Cum de ?

-Am copilarit impreuna . Ma rog , nu conteaza asta. Hai sa ne uitam la meci .

Eram intr-un bar . Juca Roma cu Parma . Un meci castigat usor de romani , un meci bun facut de Cristi . Plec spre casa fericit pentru el si fara sa beau altceva inafara de o cafea . Ajung acasa , intru in bucatarie si gasesc un bilet pe frigider de la mama in care imi spunea ca e cu tata la cumparaturi sa nu imi fac griji . Tata la cumparaturi ? Nu stiam ca si-a revenit atat de bine .

-Neata italiene . ce faci ?

-Ce sa fac , acum ce m-am trezit ,tu ?

-Stau , beau o cafea .Ai jucat bine de tot ieri .

-Mersi . Te-ai uitat la meci ?

-Normal . Doar sti ca de acum sunt fan Roma .

-Aha , buna asta . Amandoi stim ca de mic ti cu Inter .

-Ai si tu dreptate .

-Auzi , tu mai esti la juniori ?

-Cum sa nu .

-Si , cum e ?

-Bine , suntem pe 2 si mai sunt vreo 3 etape .

-Imediat de termini campionatul vi la Roma , cineva vrea sa vorbeasca cu tine .

-Cine e ? Ce vr…..

A inchis , al dracu si asta ma tine in suspans . Abea asteptam sa termin campionatul sa vad cine vrea sa imi vorbeasca .

-Suteaza ma la poarta ! Esti nebun , tie frica de minge ?

-Pai din pozitia aia sad au ? Nu pot dom . profesor .

-Hai jucati ca poate batem si luam capionatul .

Era ultima etapa si daca bateam luam locul 1 . Eram foarte agitat , era 0-0 cu 2 minute ramase din prima repriza .

-Baa , voi vreti sau nu locul 1 ?

-Vrem , normal .

-Pai si atunci ce ii cu jocul asta . Zici ca sunteti morti .

-…..

- Hai vorbiti acuma , nu mai taceti . Marta , unde ai fost aseara ?

- …..

- Zi ma ! Ca altfel nu mai vezi nici banca de rezerve .

- La Bambbo…...

- Si ce v-am spus inainte de meci ?! Sa lasa-ti dracu cluburile pentru o noapte . Dar tu era clar ca mergi . Iar te-ai imbatat .

- Da , am fost beat . Dar nu mai ziceti de mine , dvs . cand erati betiv , betiv cum era ?

- Ba , tu nu ma judeci pe mine , ai inteles si mars in teren si da gol .

Dupa ce mi-a spus Marta mi-am dat seama ca are dreptate . M-am purtat urat cu el .

- Daaii sut ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!!! Bravo ba . Aia-I . Asa te vreau Marta . Le-ai bagat mortu` in casa . Hai mai unu si ne-am linistit . Bravo ma asa se joaca .

- Multumesc , dom.profesor .

- Baaa , Razvane cum sa iti iei colul ala . Pleaca ba de aici ca ai fost mascota la sutu asta . Hai ca mai avem un sfert de ora . Hai ca se poate .

- Nu ii batem pe astia .

- Mai taci bre` nea` Ion , ca tu numa de cobit esti bun .

- Daaaiii , Martaa . PPenalty , asa . Bravo , arbitre . Tu dai Marta .

- Fii atent ca da scarita si rateaza .

- Daca e asa de bat sip e tine Nea` Ion sip e Marta .

- NUUUU ! GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL !!! Baa asta ii nebun se joaca cu inima mea .

- Ti-am zis ca da scarita .

- Nu conteaza , e gool .

- GATAAA !!! CAAMPIONIII , CAMPIONII !!!

Luasem titlul cu baietii , eram foarte fericit .

-La 9 sa fi la aeroport , ai avion la 9 :30 .

-Bine , Cristi , dar zi cine e .

- Lasa ma nu mai fi asa curios , vezi acolo .

In timpul zborului am dormit . Ajuns la Roma simteam un aer bine cunoscut . Imi placea Roma . Cristi era acolo .

-Hai ma , odata ca am innebunit cat te-am astpetat .

-Ce sa fac daca a avut intarziere zborul .

Am vazut ca ma duce la sediul clubului . Ce face nebunu asta ? Unde ma duce ?

Era o cladire de lux , moderna in culorile clubului . Intram intr-un birou mare si deodata aud .

- Bongiorno , in sfars……….
Link to comment
Share on other sites

-…sit , sunt Franco Sensi presedintele clubului A.S. Roma .

M-am intors mirat spre Cristi si el a zambit . Oare ce vroia de la mine . Un om obisnuit, actual antrenor al juniorilor Gloriei . Eram tare curios .

  • L-am rugat pe Cristian sa te aduca aici . Eu urmaresc indeaproape fotbalul romanesc . Chiar si ligile secunde . De cand a inceput sezonul Cristi ma innebuneste cu telefoanele si mesajele cu informatii despre performanta ta ca antrenor . Si pot sa spun ca sunt foarte impresionat . Stiu ca fotbalul banatean e ca si mort de ceva anii , dar tu totusi ai reusit sa surclasezi echipele din Bucuresti , Craiova , Cluj . Bravo !
  • Tin sa va multumesc pentru laude . Si sa ii multumesc si lui Cristi ca v-a spus de mine . Dar tot nu inteleg de ce m-ati chemat .
  • Aaa , da . Sti sit u ca sezoul acesta este unu nefast pentru noi si suntem la al patru-lea antrenor deja . Mereu fiecare antrenor si-a luat tot staff-ul dupa el . Dar Conti a venit singur si are nevoie de un om sa ia postul de antrenor de juniori , rezerve etc . Orice . Tu trebuie sa spui ce vr….
  • Ma scuzati ca va intrerup , dar nu am licenta sa pregatesc echipa de rezerve sau a juniorilor in Italia . In Romania am reusit asta prin pile si relatii .
  • Aha , inteleg . Nu e nicio problema , poti ramane ca supervisor , mentor a antrenorului ce va veni si iti vom plati si cursurile pentru licenta .
  • Pfff , va multumesc din suflet .
  • Pai bine atunci , cred ca ne-am inteles . Am spus tot ce era de spus . La revedere .
  • Multumesc inca odata . La revedere .

    Ce masina avea si Cristi , Audi . Buna masina . Ma rog , omul asta era nebun . Cate a facut pentru mine in viata . Sper sa ii pot intoarce serviciul vreodata .
    • Omule , esti nebun , pe cuvant .
    • Ce ii ma , nu iti convine ?
    • Cum sa nu , abea astept sa incep cursurile .
    • Zici tu , dar va fi o munca grea , poate o sa iti fac rost si de niste intalniri , casete cu filozofia lui Bruno Conti si ceilalti antrenori .
    • Oricum , iti multumesc din suflet .
    • Hai lasa multumirile si hai acasa , de azi stai la mine .
    • Nu pot , frate . Ma simt prost .
    • Te bat , daca mai faci faze dinastea .
    • ….

      Eram supervizor la echipa secunda a Romei era ceva . Sper sa obtin licenta . Asteptam cu nerabdare sa antrenez din nou . Marta a fost primul pe care l-am sunat si mi-am luat la revedere . A fost o parte frumoasa a vietii mele .
      E un pusti la Roma , la toate antrenamentele si meciurile la care l-am vazut a fost cel mai bun . Il chema Alberto Aquilani . Un mijlocas extraorinar pentru varsta lui . El si Cassano erau cei mai buni de la rezerve . Amandoi au fost propusi de mine la prima echipa si au dat rezultate . Unul dintre ei , Cassano a fost vandut dupa ceva timp la Real Madrid . Un jucator propus de mine sa ajunga la unul dintre cei mai mari granzi ai Europei . De altfel Alberto se descurca de minune la seniorii . A prins si cateva meciuri in picioare cu echipele mai slab cotate . Dar cu toate astea era un sezon dezastros pentru Roma . Erau pe rusinosul loc 8 . Lucru de neacceptat . Din cauza aia au fost schimbati atati antrenori . Timpul trecea , iar eu ma descurcam din ce in ce mai bine la cursuri . Reusisem sa imi iau licenta pentru rezerve si juniorii . Mai ramasese cea pentru ligile 1 si eram antrenor coplet pot sa spun . Ajuns antrenor al rezervelor , eram foarte sever . Jucatori aveau antrenamente lungi si grele . Faceau aproape numai forta , sprinturi . Cand sic and aveau ocazia de a face un meci . Dar aceste antrenamente dadeau rezultate si la finalul sezonului am luat locul 3 . 3 ani petrecuti la Roma si eram faorte fericit . Echipa mergea bine , aveam din nou jcuatori talentai . Eu i-am promis lui Cristi ca oriunde merge el voi fi alaturi de el . Era unul dintre cei mai buni fundasi din Italia . In acea vara Barcelona , Real Madrid si Inter l-au vrut . Eu cel mai mult vroiam sa ajunga la Barcelona , una din ehcipele mele preferate . Dar nu a fost asa , a ajuns la Inter , campioana la zi in Italia , o echipa extraordinara cu jucatori ca Ibrahimovic , Adriano . Eu nu stiam ce se va intampla cu mine . O sa raman la Roma sau voi merge si eu impreuna cu Cristi la Inter . Nu cred ca aveau nevoie de mine acolo . Nu se putea sa intru peste tot , dar nu se stie niciodata . Oricum era perfect pentru mine sa raman la Roma cunosteam jucatori , aveam rezultate bune , speram ca poate voi reusi sa devin si principal .
      • Ceau , frate , alta viata acum la Inter , a ?
      • Sa sti , ca ma simt altfel , totusi am fost dorit de 3 dintre cele mai bune echipe din lume .
      • Ti-am zis ca joci bine si ai valoare .
      • Multumesc frumoas . Dar nu pentru asta te-am sunat .
      • Dar pentru ce ?
      • Mai bine hai ne intalnim la o cafea .
      • Pai de ce nu vi tu acasa /
      • Nu , lasa vino la….

      Sper ca nu vrea asta sa imi faca iar vreo surpriza ceva , defapt il cunosc bine asta o sa faca .

      [*]Unde esti , ma ?

      [*]Am intrat in cafenea , dar nu te vad .

      [*]Uita-te in stanga ta , prostule .

      [*]A da , gata te-am vazut .

      [*]Hai , ceau . Fii atent , stiu ca te descurci bine la Roma , dar am gasit un post liber la Inter si cred ca ti-ar place mult .

      [*]Ia zi ?

      [*]Au eliberat un post de scouter , stiu ca tu le ai cu antrenoratul , dar sti si tu ca oricum nu o sa reziste mult Mancini .

      [*]Cum sa nu reziste , doar sunteti campioni , ai innebunit ?

      [*]Stiu ce zici , dar nu se prea intelege cu Moratti .

      [*]Pai bine ,eu accept , dar sa vrea si Moratti

      Vrea , ca deja am vorbit cu el .

      [*]Atunci sa il anunt pe Sensi si gata , plecam spre Milano .

      [*]Ok , stiam ca vei veni langa mine .

      Scouter la Inter ? Nu suna rau , oricum o sa astept cu nerabdare sa se elibereze un post de antrenor acolo si sa fiu acceptat . Imi parea rau de ce am facut la Roma .

Link to comment
Share on other sites

  • Mama , ce ii cu asta nu are niciun Dumnezeu .
  • -Eu zic ca e bun , poate are emotii .
  • Daa , lasa . Nu am nevoie de slabul asta in echipa.
  • Bine fa cum vrei tu , dar o sa vezi ca o sa iti para rau .
  • Cum zici tu .
  • Alexis , gata am terminat .
  • Ce a spus , ma ia ?
  • Nu poate sa te ia , are prea multi jucatori pe postul tau .
  • Mda… Mersi oricum .
  • Robertoo , stai putin .
  • Hai zi repede , ce e ?
  • Iti spun eu , ratezi unul dintre vitoarele staruri ale Europei .
  • Inafara de viteza , nu are nimic . Ti-am spus ca nu il iau .

Mancini si fitele lui , era un tip neagreabil . Inteleg de ce jucatori erau mereu tristi la antrenametele sale , era o atmosfera sobra . Imi pare foarte rau pentru Alexis . Mancini nu stie ce pierde .1-0 ne conduceau Udinese . Mancini facea spume . Trecusera 13 etape din campionat si eram pe 3 . Am reusit sa egalam prin golul lui Ibra . Dar in minutul 71 scapa pe Udinese pe contraatac , Alexis centreaza perfect si Di Natale o adduce pe Udine in avantaj .Merg spre Mancini la finalul meciului si ii spun pe un ton ironic si putin arogant.

-Mancini , Alexis iti transmite salutari .

-M-am saturat de fitele si figurile tale , Sergiu .

-Ti-am spus ca nu sti ce pierzi , dar ma rog mai bine joci cu Cruz care nu a mai marcat de 1 an , dar ma rog fiecare cu gusturile sale .

Mancini pleaca plin de nervi , tot rosu la fata . Pe o parte eram suparat de infrangerea Interului , dar ma bucuram ca i-am dat peste nas lui Mancini . Era un increzut si un figurant .

Cu 2 etape inainte de final eram pe locul 1 cu un avans de 7 puncte fata de locul 2 , eram campioni , eram in extaz . Eram bucuros pentru Cristi care reusise sa obtina primul trofeu cu Inter . Cu acest titlu , eram sigur ca Mancini va ramane si sezonul viitor dar am fost foarte fericit sa aud ca a fost demis si se cauta antrenor . Dar au adus un antrenor pe masura , Jose Mourinho .

-Buna , Sergiu . Am fost informat ca tu esti scouter-ul echipei .

-Da , eu sunt . Apropo , incantat de cunostinta .

-Asemenea , eu am astpetari mari de la tine sper sa imi oferi jucatori talentati .

-O sa fac tot posibilul . Cred ca ne vom intelege , deoarece nu sunteti ca Roberto .

-Nu sunt in masura sa il critic , deoarece a facut performante bune aici , dar sper sa il intrec .

-Si eu , sper .

Mourinho , mare domn , nu a adus jigniri la adresa lui Mancini . Oricum , ceva imi spunea ca va fi un sezon maret pentru noi .

Link to comment
Share on other sites

-Ai gasit ceva ?

-Sigur , am fost la mai multe meciuri la juniori si am ramas impresionat de un fundas Davide Santon , parca il chema .

-Crezi tu ca poate sa prinda lotul sau chiar si primul 11 ?

-Cu siguranta , are un talent desavarsit .

-Atunci , ascult de tine si il iau fara sa ma uit la el , ca sa iti demonstrez ca am incredere in tine .

- Multumesc si o sa vezi ca este un jucator bun , care poate devnei mare pe viitor .

-Bun , hai ca trebuie sa plec , mai 10 minute si incep antrenamentul .

-Bine , oricum eu o sa plec in Anglia , sa vad cativa jucatori .

-Da ? Perfect . Sper sa vi cu jucatori buni .

-Sigur .

Jose , da dovada de incredere si professionalism . Intr-adevar un antrenor de talie mondiala . A reusit performante incredibile la Porto . Si de asemenea si la Chelsea .

Eram bucuros pentru Davide , o sa imi multumeasca mai tarziu . Acum plec spre Anglia cu gandul de a gasi niste jucatori talentati si poate cine stie viitoare vedetele ale Interului .

Aterizam in Portsmouth in 5 minute….

Cum am auzit asta am simtit un sentiment ciudat in mine . Cred ca emotie sau entuziasmare . Nici eu nu stiu ce era cu mine . Ajuns in oras vad ca era agitatie mare . Cred ca am norocul de a ajunge in ziua unui meci . Am fost la hotel , am luat o camera , am intrebat daca e vreun meci . Si am fost informat ca Portsmouth joaca contra celor de la Reading . Prind bilet , deoarece nu era asa multa lume la meci .

-Joaca bine Muntari , asa-i ?

-Scuzati-ma , nu sunt de aici , am venit din partea lui Inter , sa urmaresc niste jucatori .

-Aa , da perfect . Sa fii atent la numarul 11 de la noi , e extraordinar . Uite fiule , domnul vine din partea lui Inter .

-Daa! Wow , sa stiti ca sunt mare fan a Interului .

-Ma bucur ca avem sustinatori peste tot , dar haide-ti sa urmarim meciul .

Era 1-0 inca din minutul 7 , un atacant masiv pe numa Benjani din spusele localnicului , dupa o pasa geniala a numarului 11 , sau Muntari . La pauza era 2-1 . Muntari dupa mine era omul care le facea tot jocul . In ciuda dublei lui Benjani am fost atras de jocul ghanezului . Dar nicidecum nu ma gandeam ce o sa se intample in repriza a doua . era 3-2 in minutul 57 . Un meci spectaculos . Pana in minutul 82 scorul a luat proportii mari , gasindu-I pe Porstmouth in avantaj cu 5-3 . Muntari avea o zi excelenta , cred ca a dat toate pasele de gol . Nu ma astpetam sa se mai dea golul dar am gandit prost . Meciul s-a terminat 7-4 un scor fantastic , chiar si pentru Anglia . Ultimul gol a fost marcat de omul care ma fascinat , Muntari . Plec spre Milano , cu o multime de lucruri sa ii spun lui Jose .

Link to comment
Share on other sites

-Alo , da ?

-Jose , sunt Sergiu , ti-am gasit jucator .

-Nu te aud prea bine , ce spui ?

-TI-AM GASIT JUCATOR!!

-Aa , ok . Cine e ?

-Mijlocas ghanez ,27 de ani , present mereu la Ghana .Se potriveste perfect pentru ce vrei tu . Il cheama Muntari .

-Muntari , de la Porstmouth ? Il stiu , e destul de bun . Dar tot asa joaca ?

-Te asigur , da niste pase extraordinare , are o viziune a jocului fantastica si are si suture bune .

-Dute la club si mai uitate la ceva antrenamente si intereseaza-te si de suma .

- Ok .

-Hai te sun eu ca intru intr-o conferinta de presa .

-Conferinta ? Pentru ce ?

-L-am adus pe Quaresma il prezentam .

-QUARESMA ! Ce sa faci cu el ? A scazut rau de tot si nu se potriveste pentru Italia .

-Parerea ta , o sa vezi ca ne ajuta mult .

-Vai , doamne ce te-ai putut pacali . Si spune-mi si cat ai dat pe el ?

-18.5 mil. de euro +Pele .

-18.5 mil ?! Cea mai mare teapa din istoria Interului , dar ma rog nu vreau sa ne certam .

-Bine ,trebuie sa inchid . Ceau .

Quaresma , un slab . A jucat bine la Porto nu am ce spune , dar nu o sa mearga deloc in Italia . Nu pot sa cred cum s-a pacalit Mourinho , defapt da era un fost elev de la Porto . Ma rog , eu sper sa il fac sa il ia pe Sulley .

-Sunt eu Jose , cum mai e cu Muntari ?

-Paii..da , tot asa joaca bine ti-am spus , dar nu cred ca mai ai nevoie de el , doar lai adus pe Quaresma .

-Te rog nu mai imi aminti , ai avut dreptate , e o catastrofa . Nu s-a acomodat de loc la noi . Tu intreaba de suma si il luam , am nevoie neaparata de el .

-Ce bine . Te sun cand e gata .

Suma era una destul de mare 12 mil.de euro , dar Mourinho a fost de acord si astfel Muntari a ajuns la noi , Quaresma freca banca de rezerve si intr-un sfarsit a fost imprumutat la Chelsea . Sulley se descurca de minune , s-a acomodat perfect , a prins si meciuri intregi in tur . Echipa mergea perfect . Eram pe locul 1 in semi-finalele UCL . Stiam ca Mourinho va face treaba . Jucam contra Barcelonei , aveam dubii fata de calificare . Dar , Mourinho a reusit imposibilul , sa invinga fosta campioana a Europei cu 3-1 si astfel ne-am calificat . In finala am jucat contra Bayern Munchen , puteam sa ii batem . Meciu contra nemtilor incepusem , aveam emotii foarte mari , imi doream din tot sufletul sa facem performanta , Muntari se afla pe banca de rezerve . In minutul 30 Milito suteaza spre poarta lui Butt si GOOOOOOOOOOLLLLL , conduceam cu 1-0 in finala UCL . Milito marca din nou , cred ca era unul dintre cei mai buni oameni ai ehcipei in acel sezon . Totul a mers bine pana la pauza . In minutul 70 Milito primeste o pasa geniala de la Eto`o si GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL , eram aproape campionii .In minutul 79 intra si Muntari in locul lui Pandev , eram bucuros ca juactorul adus de mine prndea minute in finala UCL . Eram campionii Europei , a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Cristi avea cel mai bun sezon din cariera , reusise sa ia cel mai important trofeu la echipele de club . Dup ace a castigat tot ce se putea castiga , Mourinho a demisionat . Am ramas socat dupa aceasta decizie . Nu ma asteptam . A fost adus Rafa Benitez , un antrenor bun la Liverpool dar dupa a stat in umbra , a reusit sa castige Mondialul Cluburilor . Oricum dupa parcursul slab in campionat si din cauza diferentei de 13 puncte de liderul si rivali de moarte A.C. Milan , a fost demis si adus Leonardo , nu imi placea de loc acest tip . Mi se parea fals si nu il agream din cauza ca si-a tradat echipasi a venit la rivali de moarte . In ciuda faptului ca nu avea experienta , Leonardo antrena bine echipa si mergeam bine . Dar nici el nu a rezistat mult , nu a reusit sa reduca diferenta si a luat doar Coppa Italia . Oare cine va veni antrenor , daca stau bines a ma gandesc si eu pot fi , am licenta . Dar nu cred .

Link to comment
Share on other sites

- Fraiere , hai pe la mine dam o Fifa pe Xbox si asa Adelina e plecata cu copii .

-Hai ca vin , da sa nu joci pe ciuda ca de obicei . Ca te stiu .

-Nu ma , hai ceau .

Cristi si Fifa , nu suna bine deloc , mereu juca cu Inter si mereu il bateam la scor . Ma plictiseam acasa , nu mai aveam jucatori de cautat , era pauza de sezon . Cum spuneam e foarte slab la Fifa , e minutul 20 si il conduc deja 3-0 . Deja era nervos .

-Nu te enerva ma , e doar un joc .

-Lasa-ma in pace , nu vezi ce slab is . Hai dam una pe 100 de flotari .

-Vrei sa mori pe aici , la 100 lesini .

-Stai linistit , la antrenamente fac mai multe . Dai drumu .

Era clar i-am rupt cocoasa . 7-2 , fara emotii .

-Stai ca imi suna telefonul .

-Cine ii , ma ?

-Nu stiu... Moratti , ce vrea asta ?

-Buna ziua , dl.Moratti . Cu ce va pot ajuta ?

-O sa ma ajuti iti spun eu sigur . Vino cu scouter-ul la stadion , repede .

- Pentru ce ?

- O sa vedeti , hai nu ma mai enerva si tu .

- Hai incalta-te ca plecam .

-Unde ?

-La stadion , vrea Moratti sa ne vada .

- Sa ne ?

- Da , hai .

Era a doua mea intalnire cu Moratti dupa cea in care am semnat . O fi ca vrea sa ma puna antrenor . As vrea eu . Hai sa vedem .

-E doar a doua oara si pentru mine , cand vin aici .

- Si la mine tot asa . Hai bate la usa .

-Hai intrati , repede .

-Spune-ti .

-Sunt in criza nu mai am solutii , sunt disperat . Niciun antrenor nu mai vrea sa vina la noi , toti spun ca suntem jalnici . Cristi , recomanda-mi tu ceva sau tu Ser...

-Sergiu !

-Ce Sergiu ?

-Sa fie antrenor .

-...... Ai innebunit , Cristi ?

-Taci ma .

- Sa sti ca nu e o idee rea , pana la urma e de aici din club de atatia ani , are licenta si nici nu are pretentii materiale . Cristi mai scos dintr-o problema mare . Sergiu , esti noul antrenor al lui Inter !

- Francesca , pregateste contractul , repede !

-Cum ?! Antrenor , inca nu imi dau seama ce se intampla , lasati-ma sa ma adun .

M-am afundat in ganduri si ma gandeam cat de disperat sa fi sa pui antrenor , un barbat de 30 de ani , am crezut ca fac misto de mine , dar pe fata lui Moratti nu aparea niciun zambet si mi-am dat seama ca nu glumeste . Paii... o sa antrenez jucatori mai batrani ca mine . Dar nu conteaza , am devenit antrenor ! Mi s-a implinit visul .

- Hai semneaza aici , deocamdata pe un singur sezon sa vad cum te descurci .

- Va multumesc si o sa incerc sa nu va dezamagesc .

- Omule tu ai innebunit , cum sa ma propui pe mine ?

-Nu va convine , coach ?

-Hai ma , termina cu chestile astea .

-Asa iti spun de acum , doar ma antrenezi .

Oficial incepeam cariera de antrenor , inca odata Cristi a facut un gest maret . Dator pe viata o sa ii fiu , dar pana atunci trebuie sa joace bine ca altfel il paste banca de rezerve .

Link to comment
Share on other sites

La club era multa munca de facut , jucatori erau cu moralul la pamant . Schimbarile dese de antrenori si-au pus amprenta .

- Wesley , dai mai repede drumul la pasa , stiu ce poti si am asteptari mari de la tine .

- Inteles , coach .

Coach , ce ciudat suna . Un jucator fantastic ca Sneijder sa imi spuna asa , dar trebuia sa ma obisnuiesc cu asta .

- Diego , baga material , nu fi asa relaxat . Nu ai venit aici la relaxare , ai venit sa muncesti .

-Asa e , sunt putin obosit . Incerc sa fac tot posibilul .

-Pai hai sa vad .

Nu imi placea deloc atitudinea lui Zanetti fata de mine , avea un aer de superioritate . Simteam ca nu ma placea , dar nu intelegeam de ce .

-Javier , ai vreo problema cu mine ?

-Nu , coach .

-Pai si atunci de ce esti asa de plictisit si ma tratezi cu superioritate .

-Ma comport cum vreau eu cu cine vreau eu .

-Ai grija cum vorbesti , nu iti permit .

-Ce sa permiti tu , ma ? Sunt cu 7 ani mai mare ca tine , si tu crezi ca ma comanzi pe mine. De la Mourinho si Mancini am ajuns sa ma antrenezi tu .

- Cred ca esti prea obosit , a fi bine sa pleci .

- Plec cand vreau eu . Si nu sunt obosit .

- Pentru tot ce ai zis astazi , nu vei mai prinde primul 11 sau poate chiar lotul pana ma razgandesc eu .

- Aa , da . Pai atunci sa vedem ce aprere are Moratti despre asta .

A plecat nervos , toti jucatori ramasesera muti de uimire . Se uitau la mine intr-un fel ciudat . Se duce la Moratti ? Si ce , a fost vina lui si pana la urma eu sunt antrenorul si iau ce decizi vreau eu , dar totusi nu am ineput prea bine . Moratti a inteles problema si mi-a dat dreptate in toate cele spuse si m-a asigurat ca Zanetti se va intoarce il lot cand isi va schimba atitudinea . Am crezut ca mi-am pus conducerea in cap , dar se parea ca nu .

Ziarele vuiau .

- Noul antrenor al Interului distruge echipa !

- Sergiu declanseaza un razboi cu fani !

- Ce se va intampla cu Zanetti ?!

Dupa 2 saptamani in care situatia a fost aceeasi , am primit un telefon . Nu cunosteam numarul .

-Coach , sunt Javier.....

-Spune .

-Vreau sa imi cer scuze pentru cele intamplate , aveai dreptate eram faorte nervos .

-Aha , iti accept scuzele . Dar oricum nu o sa prinzi titular meci de meci , deoarece nu cred ca esti indispensabil .

-Inteleg , o sa imi astept sansa si nu o sa dezamagesc .

Stiam ca tot el isi va cere scuze .

-Impacare , dulce impacare !

-Regele s-a intors !

- Fani il iarta pe Sergiu!

Totul revenise la normal .
Link to comment
Share on other sites

Antrenamentele erau tare placute , totul revenise la normal . Zanetti era cel mai silitor la antrenamente , nu scotea un cuvant si face tot ce i se spunea , ceea ce nu pot sa spun si despre Sneijder care radea incontiuu cu Palombo . Dar nu ma suparam pe ei .

- Heii , veniti aici am ceva sa va spun .

- Iar ne minte ceva , spuse Sneijder .

- Mai taci ma odata cu gura ta , ca nu va mint .

-Bine , spuneti .

- Am decis primul 11 .

- Ooo , in sfarsit .

-Ce te bucuri asa , oricum nu prinzi titular .

- .....

-Am glumit , ma .

-Astea-s glume de facut .

- Bun , hai gata deci asa vom juca .

23rmr2f.jpg

Imediat m-am intors spre Zanetti , era putin afectat de decizie . Era cel mai bun prim 11 pe care l-am putut face dupa parerea mea .

Timpul trecea foarte repede si astfel am ajuns la tragerea la sorti din UCL . Aveam mari emotii , speram la o grupa usoara . Si a fost cat de cat asa .

jqkpzo.jpg

Ne puteam califica cu siguranta mai departe . In domeniul transferuri nu am fost foarte activ , dar pentru jucatori adusi m-am dus personal la meciuri sa ii urmaresc si am reusit dupa parerea mea afaceri bune .

291jc7r.jpg

+

1zyg7me.jpg

Dupa parerea mea , o campanie reusita in care am adus numai jucatori tineri . Am spus de la inceput ca ma voi axa pe tinere talente , pe care sigur ii voi rula in primul 11 . Dupa toate antrenamentele si schemele exersate s-au vazut si rezultatele . in meciurile amicale am jucat foarte bine , era exact ce vroiam .

2nicu1u.jpg

Meciurile oficiale m-au multumit destul de mult , egalul cu Genoa m-a suparat putin , dar jocul era bun .

33ndg77.jpg

Link to comment
Share on other sites

- Nu stiu de unde l-ai adus pe asta dar imi place cum joaca echipa .

-Si mie . Mai ales ca i-am batut pe afurisiti aia de Milan , le-am dat peste nas .

-Foarte , foarte bine ati jucat atunci si in 10 oameni 20 de minute .

- Da , da egalul cu Genoa nu mi-a placut .

- Ee acuma na , nu poate fi perfect de la inceput , dar ti-am spus are o gandire moderna am observat .

- Stiu , stiu buna alegere am facut si am facut-o singur , l-am adus de nicaieri .

- Aha , inspirata alegere .

-Pai bine , te mai sun eu Marcelo .

- Bine , mai vorbim .

-Sti doar ca pe tine te-am vrut inainte , doar esti Lippi .

Eram in drum spre biroul lui Moratti , cand am auzit discutia asta , noroc ca a dat pe speakar . Marcelo Lippi sa vorbeasca asa despre mine , ma simteam flatat . Intru la Moratti in birou , radiind de bucurie . Aa si da , auzi mincinosul , ca el m-a adus de nicaieri . Buna gluma .

- M-ati chemat ?

-Sigur , vreau sa discutam despre echipa .

-Aa , da . Spuneti ?

- Imi place jocul , ofensiv dat totodata si calculat in aparare . Brav , nu m-am pacalit cand te-am pus antrenor .

- Multumesc , vi-am spus ca nu o sa va dezamagesc .

- M-a sunat Lippi , te-a laudat .

- Da ?! Super , ii multumesc .

- Nu pari asa entuziasmat cum credeam .

- Aa , ba da ma bucur , dar sunt putin distrat sunt cu gandul in alta parte .

- Bine , hai ca trebuie sa intru intr-o sedinta . La revedere si sa continue jocul acesta .

- Da , da sigur . La revedere .

Moratti mi se parea un tip calculat , isi calcula fiecare miscare dinainte . Plec de la stadion foarte fericit si inca buimac despre cele auzite in birou .
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy